Biden: USA zaangażowane w wypełniania zobowiązań NATO. "Zwłaszcza art. 5"

23 sierpnia 2016, 14:30
Joe Biden
Fot. Marc Nozell/Flickr, CC BY 2.0
Defence24
Defence24

"Jesteśmy całkowicie, dokładnie i w 100 procentach zaangażowani w wypełnianie naszych natowskich zobowiązań, w tym zwłaszcza (zobowiązań wynikających) z artykułu 5" Traktatu Północnoatlantyckiego o przyjściu z pomocą każdemu krajowi będącemu obiektem agresji - we wtorek w stolicy Łotwy Rydze wiceprezydent USA Joe Biden. "Chcę, aby to było całkowicie jasne dla wszystkich ludzi w państwach bałtyckich" - podkreślił.

Jak zauważył, komentarze kandydata Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Donalda Trumpa na temat NATO nie powinny być brane poważnie. Trump wielokrotnie powtarzał, że NATO jest "organizacją przestarzałą" i oświadczył, że pod jego rządami USA przyjdą z pomocą zaatakowanym krajom bałtyckim tylko wtedy, jeśli wypełnią one finansowe zobowiązania wobec Ameryki. Mówił też, że "dogada się" z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i sugerował, że aneksja Krymu była uzasadniona. 

Biden przebywa z wizytą na Łotwie, gdzie spotyka się z prezydentami trzech państw bałtyckich: Łotwy, Litwy i Estonii. Tematem rozmów są kwestie bezpieczeństwa regionalnego oraz stosunki z Rosją.

W trakcie obecnej podróży europejskiej, która potrwa do 25 września, wiceprezydent USA odwiedzi jeszcze Turcję i Szwecję.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
ciekawy
piątek, 22 stycznia 2021, 10:50

no to zapanuje pokój na świecie, może bajden nawet oscara dostanie, znaczy sie nobla.

Tweets Defence24