Biden oskarża Trumpa o wykorzystywanie wojska "przeciwko Amerykanom"

2 czerwca 2020, 14:16
1024px-US_Navy_090514-N-4451V-548_Vice_President_Joe_Biden_meets_with_Basic_Underwater_Demolition-SEAL_(BUDS)_students_at_Naval_Amphibious_Base_Coronado
Fot. Mass Communication Specialist First Class Ryan Valverde/U.S. Navy

Były wiceprezydent USA, rywal prezydenta Donalda Trumpa w listopadowych wyborach Joe Biden oskarżył Trumpa o wykorzystywanie wojska "przeciwko Amerykanom". Były prezydent Barack Obama potępił stosowanie przemocy podczas protestów i pochwalił demonstrujących pokojowo.

"On wykorzystuje amerykańską armię przeciwko Amerykanom. Wobec pokojowo demonstrujących użył gazu łzawiącego i strzelał gumowymi kulami" - napisał Biden. "Dla dobra naszych dzieci, dla dobra ducha naszego kraju, musimy go pokonać. I naprawdę tak myślę, kiedy mówię: możemy to zrobić tylko razem" - dodał.

Pod swoim wpisem zamieścił informację radia publicznego NPR o tym, że "policja w Waszyngtonie użyła gazu łzawiącego i gumowych kul przeciwko pokojowym demonstrantom, żeby usunąć ich z położonego w pobliżu Białego Domu kościoła św. Jana, w którym w niedzielę wieczorem wybuchł niewielki pożaru. Następnie prezydent Trump poszedł do kościoła, żeby zrobiono mu zdjęcie". Pod tekstem rozgłośnia zamieściła zdjęcie trzymającego Biblię prezydenta przed świątynią.

W sprawie protestów, które od kilku dni odbywają się w całym kraju w związku z zabiciem przez policję pod koniec maja w Minneapolis 46-letniego Afroamerykanina George'a Floyda, głos zabrał również były demokratyczny prezydent USA Obama. Potępił on stosowanie przemocy podczas demonstracji przeciwko nierównościom rasowym i nadmiernemu używaniu siły przez policję; jednocześnie pochwalił działania osób manifestujących pokojowo i dążących do zmiany.

Zdecydowana większość protestujących była nastawiona pokojowo, ale "niewielka mniejszość" narażała ludzi na niebezpieczeństwo i szkodziła społecznościom, którym protesty mają pomóc — napisał Obama w tekście opublikowanym w serwisie blogowym Medium. Demokrata, który sprawował urząd prezydencki przez dwie kadencje, napisał, że przemoc tylko "pogłębia zniszczenie dzielnic, którym często i tak brakuje usług i inwestycji, odwracając uwagę od większej sprawy".

Obama wezwał protestujących, aby nie byli cyniczni względem polityki, argumentując, że wybór nowych przywódców na szczeblu krajowym i lokalnym przyniesie zmiany. "Ostatecznie aspiracje muszą zostać przełożone na konkretne przepisy i działania instytucjonalne w demokracji, która jest tylko wtedy, gdy wybieramy urzędników rządowych, którzy reagują na nasze żądania" - napisał na łamach Medium. Trump wezwał w poniedziałek gubernatorów do wykorzystania oddziałów Gwardii Narodowej przeciwko wandalizmowi w trakcie protestów. Zapowiedział, że jeśli władze stanowe i miejskie nie zaprowadzą porządku, to do pomocy wezwie amerykańskie wojsko.

Tak jak w poprzednie noce protestujący w poniedziałkowy wieczór zgromadzili się na placu Lafayette'a przed Białym Domem. Tłum przy użyciu gazu łzawiącego rozproszono, po czym prezydent Trump wyszedł na chwilę przed położony naprzeciwko jego rezydencji episkopalny kościół św. Jana, w którym w niedzielę podczas zamieszek podpalono piwnicę. W związku z gwałtownymi protestami w Waszyngtonie wprowadzono godzinę policyjną.

Zarzewiem protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, w tym w Waszyngtonie, stało się zabójstwo Floyda. Dla wielu obywateli zabicie go przez policję to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych. Trump zapewnił w poniedziałek, że wszyscy Amerykanie są "słusznie oburzeni" zabójstwem Floyda. "Jestem sojusznikiem wszystkich protestujących pokojowo" - podkreślił. Potępił jednocześnie akty wandalizmu podczas protestów. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
Pentagram
środa, 3 czerwca 2020, 13:06

Trump powinien wiedzieć ze na kłopoty tylko KASA A KŁOPOTY Z BIEDĄ ZAWSZE BYLY W,USA, nawet Obama niczego nie rozwiązał przez 8 lat a mial przecież gospodarczy CUD

Pomyśl
piątek, 28 sierpnia 2020, 08:18

Najprawdopodobniej znasz sie tylko na szydełkowaniu bo na polityce wogóle “democracies” nic nie rozwoazuja(np.arabska wiosna,isis) za to republikanie (czyli konsetwatysci)próbuja.Trump jako jedyny ograniczyl dzialania wojenne i zaczął żadnego nowego konfliktu!Pozdrawiam wszystkich ekspertów od niczego !!!!

Marek
środa, 3 czerwca 2020, 10:33

Nie ważne, że ci demonstranci rozwloką zarazę jeszcze bardziej niż jest rozwleczona. Nie liczy się, że rabują sklepy. Nie liczy się, że podpalają to i owo dookoła. Liczą się wybory, więc im gorzej, tym lepiej. Skąd my to znamy?

zbrozło
wtorek, 2 czerwca 2020, 23:59

Lewactwo szaleje, przy okazji Trump dostanie rykoszetem. Widac na filmikach jak sklepy okradaja itd... Zeby sie nie skonczylo kiedys jka w RPA ze biali uciekaja i sa przesladowani.

Fanklub Daviena
środa, 3 czerwca 2020, 11:29

Kiedy Rumsfeld po grabieży sklepów w Iraku (m.in. przez amerykańskie żołdactwo, które na lotnisku w Bagdadzie na ręce zakładało po kilka Roleksów ze strefy bezcłowej) mówił "Grabieże są ceną jaką społeczeństwo musi zapłacić za wyzwolenie się spod zbrodniczego reżimu" to też był lewakiem? A jak nie, to może te rabunki w USA są ceną jaką Amerykanie muszą zapłacić by wyzwolić się z ze zbrodniczego reżimu banksterów, który przejął ich kraj? :)

yaro
wtorek, 2 czerwca 2020, 23:50

Już ponad 350 miast w Stanach Zjednoczonych jest ogarniętych protestami. Do 26 stanów USA została wprowadzona Gwardia Narodowa. W St. Louis podczas wiecu protestacyjnego czterech oficerów otrzymało rany postrzałowe. Również strzelanina z udziałem oficerów policji miała miejsce w nocy w Las Vegas. W Nowym Jorku sierżant policji został potrącony przez samochód z taką siłą, że przewrócił się w powietrzu. Według porucznika Thomasa Antonettiego policjant jest w poważnym, ale stabilnym stanie z obrażeniami nóg i głowy. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. W amerykańskim mieście Buffalo w stanie Nowy Jork podczas tłumienia protestów w grupę policjantów wjechał SUV. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem. Co najmniej dwóch policjantów zostało rannych, są hospitalizowani. Kierowca i pasażerowie SUV-a zostali zatrzymani, informuje The New York Post. Incydent miał miejsce w poniedziałek wieczorem. W opublikowanym materiale tłum biegnie, słychać strzały, a SUV ucieka. Według lokalnych mediów, dwóch policjantów zostało rannych, byli hospitalizowani. Kierowca i pasażerowie SUV-a zostali zatrzymani.

taka prawda !
wtorek, 2 czerwca 2020, 23:15

Biden to kolejny lewak nie wiadomo dlaczego nazywający się demokratą. Groźny wirus marksizmu-leninizmu juz dawno zainfektowal tak zwany “parlament” Zwiazku Sowieckich Republik Jewropejskich. Jaczejka ZSRJ zwana TSUE złamała artykuł 30 traktatu Lizbońskiego ale to już przecież nie powinno nikogo dziwić bo gangsterzy w togach z TSUE mianowani przez mafie Sorosa NIGDY nie traktowali umów na serio. Trump po prostu nie chce do tego dopuścić w USA i przez to jest świetnym prezydentem. Rzekłbym, że zaraz po Ronaldzie Reaganie.

Tom
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:34

Bravo bravo wreszcie jakiś konkretny komentarz w USA demokraci to lewaki a republikanie to konserwatyści

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
środa, 3 czerwca 2020, 12:28

Zgadzam sie

Davien
środa, 3 czerwca 2020, 03:02

Skonczyłes bełkotać?? To teraz kup sobie translator z rosyjskiego na polski i spróbuj ten bełkot przetłumaczyć.

paragraph23
środa, 3 czerwca 2020, 13:48

@David Przepraszam, z jakiego korzystasz ?

Davien
niedziela, 7 czerwca 2020, 16:42

Ja nie muszę, ale tobie by sie stanowczo przydał:))

PiotrEl
środa, 3 czerwca 2020, 12:28

Twoim zdaniem coś istotnego napisałeś? Takich pamiętam z czasów PRL - wszędzie amerykańskich agentów widzieli. Żałosne.

Observer
środa, 3 czerwca 2020, 12:21

A no tak, ty z tych co uważają że Trump to ruski agent :D agenci...agenci wszędzie.

Fanklub Daviena
środa, 3 czerwca 2020, 11:32

Davien, jaki kolor przydzielamy tej amerykańskiej kolorowej rewolucji? Logicznie pasowałby tytuł "Czarna Rewolucja" w USA, choć formalnie biały (taką USA rewolucję usiłowały parę lat temu rozpętać w Moskwie) i czarny nie są kolorami? :)

...
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:55

Jedna z teorii mowi ze chodzi o obalenie Trumpa.

Niuniu
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:14

Afroamerykanie nagminnie padają ofiarą przewrażliwionej przerazonej kierującej się stereotypami amerykańskiej policji. Dwa lata temu była cała fala podobnych rasistowskich nadużyć ze strony policji amerykańskiej. Później trochę się uspokoiło. Zapewne poprawiono procedury i zwiększono nadzór nad służbami. Obecny tragiczny przypadek faktycznie był lokalny. To mogło zdażyć się wszędzie. Ale to, że policjant bezpośredni sprawca śmierci zatrzymanego nie został od razu zatrzymany tak jak kożdy inny obywatel na jego miejscu to nie jest normalne. To nadal jest świadectwo wypaczeń i nadmiernie uprzywilejowanej pozycji organów Państwa. I to jest istotą obecnych protestów. Z jednej strony demokracja w wydaniu USA jest warta naśladowania ale jednocześnie struktury siłowe wielokrotnie okazują się usytuowane pond prawe i systemowo bezkarne. Niestety podobnie jest u Nas w Polsce.

fdgdfhfdhf
środa, 3 czerwca 2020, 16:22

W Polsce nie jest podobnie, w Polsce nawet za komuny, reakcje policji były słabsze (może z wyjątkiem stanu wojennego) niż w USA za demokracji. Tam po prostu jest szacunek do prawa i prawo dysponuje realną siłą.

Ech
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:54

Nieraz podrozujac po Usa cieszylem sie ze jestem bialy. Widzac jak Policja dzila wzgledem czarnych.

Marek
środa, 3 czerwca 2020, 10:34

To se chłopie zobacz czarnoskórych policjantów. Są tacy sami jak ci biali i robią tak samo.

em
wtorek, 2 czerwca 2020, 19:06

To sobie teraz przeanalizuj statystyki przestępstw czarnych z użyciem broni w US w kontekście tego samego rodzaju występków w wykonaniu białych. Może ci się rozjaśni skąd takie a nie inne działania.

Gosciu
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:43

Popieram amerykańską wiosnę ...

Olek
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:00

Oj bidny jest ten Biden . A swoją drogą ciekaw jestem co on by zrobił na miejscu Trumpa - zrobił by to samo.

Kol
wtorek, 2 czerwca 2020, 16:51

Chińczycy i Rosjanie mięszają? Rownież i wielkie koncerny grają przeciwko Trumpowi. Czy może USA na naszych oczach upada na początku społecznie a później to już etapami -kulturalnie, gospodarczo, militarnie itd.

Meska
wtorek, 2 czerwca 2020, 16:49

Czy Amerykanie już całkiem stracili rozum? Nie wierzę że można być tak głupim. Bojówki niszczą miasta a ci udają że słońce świeci. Upadek cywilizacji zachodniej.

ja
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:54

Moze jak upadek Rzymu.

Autorex
wtorek, 2 czerwca 2020, 16:31

Populizm czystej wody - tak bardzo typowy dla liberalnej lewicy. U nas też.

Erwin
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:24

Haha fakt, dym spalenizny i ogień pożarów wywołanych przez tych pokojowych protestujących widać z Kanady

spoko
środa, 3 czerwca 2020, 23:42

W Toronto tez miales protesty

Tweets Defence24