Białoruś: żołnierze ćwiczą odbijanie miejscowości

6 kwietnia 2021, 09:52
DSC_5272
Zdjęcie poglądowe. Fot. mil.ru
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, białoruscy desantnicy kontynuują brygadowe ćwiczenia taktyczne. Jednym z ich epizodów był szturm wioski opanowanej przez nieregularne siły nieprzyjaciela.

Wspomniane manewry prowadzą pododdziały 38. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Mobilnej z Brześcia, które gościnnie korzystają z infrastruktury szkoleniowo-treningowej 230. poligonu sił kombinowanych (Obóz Lesinowski), który znajduje się w pobliżu wsi Lesin w rejonie baranowickim w obwodzie brzeskim w południowo-zachodniej Białorusi. Dowódcą ćwiczeń został dowódca jednego z trzech samodzielnych gwardyjskich batalionów desantowo-szturmowych tej brygady - mjr Iwan Denisenko.

Scenariusz wyżej wspomnianego epizodu tych ćwiczeń przewidywał zniszczenie bazy nielegalnej grupy zbrojnej, która opanowała fikcyjną wioskę Zornoje ulokowaną na terenie poligonu. Natarcie poprzedzone zostało rekonesansem osady przeprowadzonym przez dwie pary snajperów, którzy wykryli stanowiska ciężkiego sprzętu wojskowego oraz potencjalne przeszkody inżynieryjne. Z kolei rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny wykrył stanowiska ogniowe na dachach budynków oraz zrzucił ulotki propagandowe wzywające do złożenia broni przez nieprzyjaciela. 

image
Reklama

Równolegle na tyłach nieprzyjaciela wykonany został desant powietrzny spadochroniarzy z wykorzystaniem śmigłowców wielozadaniowych Mi-8MTV-5, którzy szybko zajęli pozycję obronne w oczekiwaniu na rozpoczęcie natarcia. Wobec odmowy poddania się wroga dowódca zgrupowania podjął decyzję o wykorzystaniu wsparcia ogniowego z powietrza w postaci śmigłowca szturmowego Mi-24, który ostrzelał z broni pokładowej pozycje nieprzyjaciela. Następnie do wioski z kilku stron jednocześnie wkroczyli białoruscy żołnierze wspierani przez kołowe transportery opancerzone BTR-80, którzy rozpoczęli systematyczną likwidację otoczonych placówek broniącego się wroga.

Dużym wyzwaniem okazały się silnie bronione wysokie budynki, które wycofujący nieprzyjaciel zamienił w swój ostatni bastion. Dzięki kombinowanej taktyce w postaci desantu śmigłowcowego na linie na dachu oraz wykorzystaniu sprzętu wspinaczkowego połączony szturm z góry i dołu pozwolił na oczyszczenie i zdobycie celu. Łącznie cały szturm miejscowości miał zająć jedynie kilka minut, a po jej opanowaniu desantnicy mieli zając natychmiast pozycję obronne. Kolejnymi epizodami ćwiczeń ma być przerzut wojsk różnymi sposobami (w tym na pokładzie wojskowego samolotu transportowego Ił-76MD) oraz pokonywania przeszkód wodnych zarówno w dzień jak i w nocy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Golgotan
środa, 7 kwietnia 2021, 09:34

"Twardy Orzeszek" chce pokazać Polsce, że każda próba zajęcia kołhozu i okupacja pola z kartoflami jest z góry skazana na niepowodzenie.

say69mat
środa, 7 kwietnia 2021, 02:23

@defence24: Dużym wyzwaniem okazały się silnie bronione wysokie budynki, które wycofujący nieprzyjaciel zamienił w swój ostatni bastion. Dzięki kombinowanej taktyce w postaci desantu śmigłowcowego na linie na dachu oraz wykorzystaniu sprzętu wspinaczkowego połączony szturm z góry i dołu pozwolił na oczyszczenie i zdobycie ... jak wiadomo tego typu taktyka zwalczania formacji nieregularnych zakończyła się sukcesem i zdobyciem Groznego ;)))

Koba
wtorek, 6 kwietnia 2021, 19:05

Ale im się ładnie odbiło!

Olender
wtorek, 6 kwietnia 2021, 18:51

Odbijanie wioski czy zdobywanie obcej wioski... różnice są minimalne ;)

Maximus
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:27

Straszne rzeczy się dzieją. Lepiej by poćwiczyli maskowanie Białoruskich kobiet przed Rosjanami.

12345
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:22

No to już znamy ich taktykę :D.

czytelnik D24
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:14

A kto miałby im te wioski zabrać? Jeżeli Rosjanie to wszystko się zgadza.

Monkey
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:45

@czytelnik D24: Tak samo pomyślałem:-)))

xcv
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:44

Czyli ćwiczą podbijanie wioski opanowanej przez WOT.

BUBA
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:52

Tak samo pomyślałem ale bronionej przez WOT

andrzejto
wtorek, 6 kwietnia 2021, 20:15

Tyle, że WOT nie ma ciężkiego sprzętu. Za to ma Javeliny i Warmate, więc te BTR raczej by tego szturmu nie przeżyły... Jedna czy dwie wyrzutnie GROM załatwiają temat "wsparcia z powietrza" czy potencjalnego szturmu od góry. Więc w zasadzie raczej to sygnał dla mirotwórców.

Msta
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:13

Ciekaw jestem jaki % żołnierzy białoruskich, nie rosyjskich, będzie walczył za Łukaszenkę...

andys
wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:52

Bedą walczyli za Białoruś, jak my w 1939 za Polskę.

Lewandos
wtorek, 6 kwietnia 2021, 13:25

Można oczekiwać, że spory, bo w formacjach policyjnych i wojskowych wielu ludzi to mentalnie Ludzie sowieccy, albo wprost Rosjanie.

Marklar
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:10

Wymietli wroga razem z wioską - natarcie w soviet style.

klawiatura
wtorek, 6 kwietnia 2021, 15:30

Dobrze, że nie nacierali w stylu us army. Mieliby jeszcze skażoną ziemię i suchy las.

Tweets Defence24