Reklama

Siły zbrojne

Białoruś sprawdza gotowość Obrony Terytorialnej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zarządził sprawdzenie gotowości wojsk obrony terytorialnej. Zaznaczył, że tylko obrona ogólnonarodowa może zagwarantować bezpieczeństwo państwa. 

Sekretariatowi Rady Bezpieczeństwa polecam, żebyśmy w jakimś przedziale czasowym, trzeba wybrać ten moment, mogli na mój rozkaz uruchomić wojska obrony terytorialnej w rejonie (powiecie), mieście i na innym obszarze w skali całego obwodu. Zobaczymy, jak działają wojska obrony terytorialnej (…) Jak pokazuje wielowiekowe doświadczenie, tylko nadając obronie charakter ogólnonarodowy można zagwarantować udaną obronę państwa.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka

Prezydent zaznaczył, że na Białorusi istnieją plany użycia wojsk obrony terytorialnej i są określone obiekty, które powinny one chronić. Nie ma natomiast pewności co do zdolności do uruchomienia obrony terytorialnej w warunkach wojennych. Przypomniał, że w okresie pokoju organami dowodzenia obrony terytorialnej są m.in. sztab generalny i organa władzy lokalnej.

Łukaszenko zaznaczył, że każdy szef władzy lokalnej powinien wiedzieć, jak działać i mieć wyobrażenie o liczebności wojsk obrony terytorialnej. Jednocześnie skrytykował władze lokalne za to, że nie poświęcają wystarczającej uwagi tej sferze, i podkreślił, że należy zwiększyć efektywność kierowania wojskami obrony terytorialnej. - „Na razie nie jest to, delikatnie mówiąc, najsilniejsze ogniwo w tym systemie. (…) Poziom przygotowania członków kierownictwa powinien być taki, żeby w razie konieczności mogli oni samodzielnie zorganizować niezawodną obronę w swoim rejonie. Do tego niezbędne jest nabycie praktycznych nawyków” – oznajmił prezydent Białorusi.

Oprócz sprawdzenia gotowości i wyszkolenia obrony terytorialnej oraz struktur wsparcia i dowodzenia szef państwa polecił stworzyć zapas broni i innych zasobów materialnych dla wojsk obrony terytorialnej. Łukaszenka powtórzył również, że białoruska armia powinna być mobilna i dysponować sprzętem, który umożliwia przerzut adekwatnych sił w dowolny rejon kraju.  

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

  1. Kris

    Białoruś, przez zachód nierozumiana, przez wschód pogardzana.

    1. sdfewe

      Czas (może już za późno) Baćkę do nas zbliżyć. Bo to co w art. obrona to źle wygląda ... Rosja ma broń, wiedzę,(...) Białoruś żołnierzy

  2. maniuś

    Przy całym szacunku dla tych co tu już się wypowiadali - BIAŁORUŚ , pomimo czynionych podchodów przez POLSKĘ by oderwać od w pływów ROSJI . ( Za pomocą mniejszości Polskiej ) Dalej jest krajem suwerennym gospodarczo . Nawet utrudnienia nałożone przez zachód - Białoruś nie zmieniła kierunku myśli ani zapatrywania . Bezrobocie - 0 . Uzależnienie - 0 . Co jeszcze potrzeba by mieć swoją państwowość . Militarnie nigdy nie zagrażała nikomu . Lecz by przed ewentualną wojną lub konfliktem WSCHÓD - ZACHÓD , ( to i POLSKA jest w tym położeniu ) - mieć pewnego sojusznika w obronie swego kraju , bliżej jej do ROSJI . ROSJA - jeszcze nigdy nie wykiwała swoich sojuszników - czego dowód , SYRIA ? ŁUKASZENKA - wie co robić , w przeciwieństwie chodżby POLSKA ? Tam nie ma politycznego złodziejstwa - jak na UKRAINIE ? I to powinno nam POLAKOM wystarczyć ? Rozwalić PAŃSTWO - można szybko - czego dowód UKRAINA , LIBIA ,SYRIA , EGIPT , TUNEZJA - itd. Tych przykładów nie odpowiedzialności , możnych tego świata można mnożyć ? SAMOOBRONA - swego PAŃSTWA to podstawa swego bytu ? Dlaczego zachód - a za nim ludzie tu piszący wiecznie chcą innych pouczać ? TO JEST ZASTANAWIAJĄCE ?

    1. tarzan

      Białoruś suwerenna gospodarczo??? Żart roku, bez taniej ruskiej ropy nie przetrwałaby kilku miesięcy nawet, Białoruś to nadal sowiecka prowincja z marionetką kremlowską na tronie

  3. zxxc

    OT nie obroni go przed zielonymi ludzikami. Za dużo baz Rosyjskich na terenie Białorusi. Łukaszenka sam ich wpuścił.

    1. Dana

      ??? Wiesz o Łukaszence coś czego nie wie Moskwa? Miał zamiar ogłosić chęć wstąpienia do UE i NATO? Ktoś kto dostaje S-300 za przysłowiowy grosz (za który np Iran płaci pełną stawkę) raczej nie jest uważany za niepewnego sojusznika.

  4. M_P

    I jak wyniki sprawdzania?

Reklama