Białoruś: rosyjskie Su-30 z francuskim "akcentem"

31 grudnia 2020, 12:37
1548919756_su-30-belarus
Fot. Речица LIVE/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Białoruskie siły powietrzne odebrały kolejną partię myśliwców wielozadaniowych Su-30SM, które zostały wyprodukowane i dostarczone przez rosyjską korporację lotniczą Irkut. Maszyny te mają być wyposażone w zaawansowaną awionikę pokładową produkcji francuskiej.

Dostawy tych myśliwców realizowane są w ramach zawartego w czerwcu 2017 roku przez białoruski resort obrony kontraktu na dostawy 12 egzemplarzy myśliwców wielozadaniowych generacji 4++ Su-30SM o wartości ok. 600 mln USD. Według informacji przekazywanych przez media maszyny te miały być wykonane w specjalnym, białoruskim wariancie zmodernizowanej wersji Su-30SM. W wariancie tym część rosyjskich komponentów awionicznych została zastąpiona przez francuskie odpowiedniki.

Wśród nich wymienić można zaawansowany intefejs człowiek-maszyna opracowanym i produkowanym przez Thalesa, który widoczny jest na części zdjęć prezentujących detale kabiny nowych białoruskich myśliwców. Holograficzny system Thales HUD 3022 (Head-Up Display) służy do prezentacji taktycznej  sytuacji i kluczowych parametrów lotu. 

image
Reklama

System ten został zaprojektowany dla francuskiego myśliwca wielozadaniowego Dassault Rafale, ale trafił też na wyposażenie malezyjskich Su-30MKM i kazachskich Su-30SM. Na obu wspomnianych wersjach maszyn Su-30 systemy te były instalowane jednak przed wprowadzeniem sankcji na sprzedaż uzbrojenia i wyposażenia wojskowego dla Rosji po aneksji Krymu w 2014 roku. W związku z tym wszystko wskazuje na to, że francuska awionika została pozyskana przez Białoruś oddzielnie, a następnie zainstalowana przez rosyjski przemysł lotniczy w dostarczanych maszynach.

Obecnie Siły Powietrzne Republiki Białorusi mają na stanie około 43 myśliwców wielozadaniowych MiG-29 (a w tym 13 egzemplarzy MiG-29BM zmodernizowanych w 2004 roku) oraz do 68 szturmowych Su-25. Zakup nowych 12 egzemplarzy Su-30SM pozwoli na stopniowe zastępowanie i wycofywanie ze służby najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych egzemplarzy MiGów-29.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 125
Reklama
spoko loko
piątek, 1 stycznia 2021, 21:21

No to teraz Francuzi niech się nie dziwią, że nic u nich nie kupujemy. Kontrakty będą podpisywać z 3 światem.

BUBA
sobota, 2 stycznia 2021, 00:57

Nic nie kupujemy to nie mamy lojalności sprzedawcy. Kupujemy w USA a z Fracuzami zrywamy kontrakty. Czego oczekujesz w zamian? Mistrala za 1 Euro?.............................................................

Marek
sobota, 2 stycznia 2021, 21:08

Skoro opylają rosyjskim kolegom wcale się nie dziwię, że zrywamy. Zresztą oni od dawna mieli to to siebie. Swego czasu nie chcieli opylić Rayskiemu rzędówek od Hispano-Suizy. Nie mieli jednak oporów, żeby opylić je sowietom wraz z licencją. Tak samo jak nie mieli oporów z opyleniem im licencji na Gnôme-Rhône mimo, że mimo sojuszu nam czynili wstręty.

Davien
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 11:02

Marek, w NTW i Lotnictwie był ciag kapitalnych artykułów o silnikach, Rayskim itd, polecam je przeczytać, zanim coś napiszesz:)

Gnom
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 22:32

To wybrane fragmenty (choć niektóre aktualizowane) książek E. Malaka wydanych we Wrocławiu (chyba przez oficynę Uniwersytetu) pod koniec lat 80 i na początku 90. To na podstawie jego doktoratu i później habilitacji. Warto sięgnąć także do nich, tam jest po prostu wiecej materiałów i dokumentów. Do tego polecam ci jako uzupełnienie książkę (już bez zacięcia naukowego) Pana Subotkina, to było chyba "Z kart historii lotnictwa...". Przepraszam, za brak precyzji, ale nie mam dziś czasu przeszukiwać swego księgozbioru by podać pełne tytuły i daty wydania tych publikacji. Natomiast widziałem, że można je dostać na portalach aukcyjnych (nie moje, moje pozostają od 30 lat dla mnie).

Niuniu
piątek, 1 stycznia 2021, 17:21

Francja jest w UE. Jest płatnikiem UE - duzo więcej wpłaca do kasy niż dostaje. A Polska dostając kasę z UE właśnie dostaję część kasy francuskiej. Pieniżdze to zużywamy finansując liczne mnie i więcej ważne rzeczy. Nie wydajemy dzięki temu wszystkich Naszych i pozyczonych pieniędzy. Zaoszczędzone złotówki dzięki dotacji od francuskich podatników wydajemy zupodobaniem na amerykańskie zabawki wojskowe, finansujemy z nich amerykańskich żołnierzy, wysyłamy im na pomoc nasze wojska w odlegle rejony świata. Dodatkowo kupujemy wszystko co USA cgce nam sprzedac - samoloty cywilne, elektrownie atomowe lng itp. Ale za to uważamy, że Francja ma wobec Nas jakiś daleko idące zobowiązania. Bo jesteśmy "sojusznikami". A w jaki sposób Polska wywiązuje się ze swych sojuszniczych zobowiązań wobec Francji? Sojusz, solidarność itp. nie działają w jedną stronę. Jeśli oczekujemy aby sąśiad był miły i się nam kłaniał to my dla niego te tacy musimy być. Jeśli chcemy aby Niemcy rozumieli i popierali nasze interesy to z koleji My musimy im to samo oferować. Dodatkowo Europa nie rozumie i nie podziela Naszej paranoii wobec Rosji. Kraje europejskie wręcznie dopuszczają koncepcji toczenia wojny w Europie z Rosją. A my uważamy to za wręcz nieuchronne. Dla Czego? Dla tego, że Rosja toczyła wojny z Ukrainą i Gruzją? Przecież USA też toczy szereg wojen na świecie i są to wojny wywołane przez Waszyngton. Nie jest to jednak przesłanka do wyciągania wniosków, że USA napadnie na Polskę. A My właśnie tak postrzegamy Rosję - zajęła Krym to jutro zajmie Warszawe. Bardzo logiczne myślenie.

dodo69
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:37

jesli nie wiesz dlaczego europa nie mysli o wojnie z rosja a my musimy - poczytaj historie. ile razy oni nas najezdzali a ile my ich? a obecna francja sprzedaje podzespoly i cale technologie bo nie interesuje ja nato. oni sa daleko od rosji i wiedza ze zanim rosjanie tam dotra to zdaza sie z nimi dogadac naszym i innych panstw w srodkowej europie.

Marek
sobota, 2 stycznia 2021, 21:26

Aleś ty naiwny. Faktycznie niuniu jesteś. Zarobili i zarabiają na nas znacznie więcej niż wpływa od ich podatnika. Forsy od nich nie można wydać na to, co chcemy. Idzie na te rzeczy, dzięki którym nadal będą tutaj zarabiali. Co więcej po wprowadzeniu kuchennymi drzwiami zapisów z eurokonstytucji, która odpadła w ich własnych referendach, uwaleniu Nicei i ostatnim cyrkom z "praworządnością" zyskują coraz większy wpływ na naszą zewnętrzną i co gorsza wewnętrzną politykę, którego nie powinni nigdy mieć. A to w praktyce oznacza, że suwerenności pozbywamy się gorzej niż za przysłowiową czapkę gruszek. Nie dziwię się Anglikom, że w końcu zdecydowali się wysiąść z tego tramwaju. Nic a nic.

Quwert99
wtorek, 2 lutego 2021, 13:50

Mądrze napisane, tak jest.

Chłop że wsi myślący
sobota, 2 stycznia 2021, 12:09

Kolego jeszcze nikt nikomu nie dał nic za darmo tak samo i Francja nie jest świętym. Mikołajem. I wtym dawaniu ma swój interes. Ty może nie widzisz tego, ja widzę. Na polach naszych rolników coraz mniej ursusow za to coraz więcej badziewianych renault. Białoruś nie kozyeta z prezentów od Francuzów i na jej polach pracują ich rodzime traktory Mtz. Które kupują nawet Francuzi tak samo dobrze się ma fabryka kombajnów zbożowych w. Lidzie. Tak że nie daj się nabierać na

Yugol
sobota, 2 stycznia 2021, 11:32

Wczoraj Krym bo zawsze miał strategiczne znaczenie.

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 14:13

Istotnie, doskonale robi za pułapkę dla rosyjskich wojsk:)

Antoni
sobota, 2 stycznia 2021, 10:37

Kupujemy francuskie towary. Sprzedaliśmy im nasze fabryki i państwowe firmy. Wypłacany dywidendę, która jest większa niż ich dotacja. A ich elektronika zawsze była wadliwa. To jest logiczne myslenie

Car
sobota, 2 stycznia 2021, 10:00

Już nas Francja w 1939 wy....

BUBA
sobota, 2 stycznia 2021, 16:34

I niestety nikt z tego nie wyciagol wnioskow.

smutny
piątek, 1 stycznia 2021, 23:42

Nasz ""sojusznik" co raz to dozbraja Rosje, która pewnie dla tego się zbroi że Łotwa ich napadnie ??? Mowa jest o tej Rosji z która pakt wojskowy ma Białoruś. Pomijam inne "drobne" względy...

easyrider
piątek, 1 stycznia 2021, 22:08

Wiara w krasnoludki ma takie same podstawy jak wiara w to, że państwa rozdają pieniądze. Nikt nie rozdaje pieniędzy. Francja, Niemcy czy ogólnie Unia również nie. Za darmo to można dostać miskę zupy w jakiejś noclegowni. Za to co nam "dają", to ich firmy poprzez bezcłowe, nieograniczone działanie na naszym rynku wyciągają około 4 razy tyle. To ich własne wyliczenia.

Driver25
wtorek, 2 lutego 2021, 13:54

Racja

easyrider
piątek, 1 stycznia 2021, 16:45

I to jest właśnie obraz obłudy naszych unijnych "przyjaciół". Pełno frazesów o praworządności ale jak da się kasę zarobić to już Łukaszenka nie jest taki zły. Dno i metr mułu.

Maras2
piątek, 1 stycznia 2021, 22:39

A wungiel to skąd niby jedzie do PL?

Gnom
piątek, 1 stycznia 2021, 21:42

Jak i w USA. Sudan zapłacił i przestał byc terrorystyczny.

Yugol
piątek, 1 stycznia 2021, 13:43

Zróbcie tutaj referendum i wydalić Francję z NATO tak jak to już z Turcją zrobiliście.

Marek
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:13

Oni sami za de Gaulle wydalili się ze struktur wojskowych NATO. Później, po połączeniu Niemiec zaczęło im świtać w głowach, że to nie był najlepszy pomysł pod słońcem. W czasach Sarkozego mimo pewnych oporów wrócili. Teraz pewien żigolo opowiada, że NATO jest "be", wiec nie wiadomo jak będzie dalej.

NA-TO
sobota, 2 stycznia 2021, 20:41

Francją jest stowarzyszona z NATO więc trudno ją wydalić

baranie
sobota, 2 stycznia 2021, 10:19

Nikt nie wydalił Turcji z NATO.

USA
piątek, 1 stycznia 2021, 13:31

Francja cały czas dostarcza Rosji elektronikę celowniki do czołgów i inne część do Okrętów podwodnych itp. Tramp wiedział co mówi bo już nie raz USA musiała nadstawiać tyłka za Europejczyków którzy są naiwni jak dzieci.

Fanklub Daviena
sobota, 2 stycznia 2021, 17:39

OK, ale to jest w obie strony - teraz poczytaj skąd Francuzi mają technologię kierowanego zimnego startu rakiet, system dowodzenia okrętem podwodnym a najnowszy francuski ppk ma tak jak Kornet głowicę bojową umieszczoną ZA przedziałem silnikowym (czemu w Kornecie nasz "znafca" Davienek zaprzeczał słowami "jak to sobie fanku wyobrażasz?")... Thales też ma od Rosjan zgodę na instalowanie w MiGach i Suchojach radarów kompatybilnych i z zachodnim i wschodnim uzbrojeniem. Polin oczywiście z tego nie korzysta np. w MiG-29, bo co rosyjskie lub francuskie to Polin śmierdzi, w przeciwieństwie do błogiego zapachu czosnku sprzętu z Izraela i USA. :D

Davien
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 11:13

Widzisz biedaczku, ale technike zimnego startu maja od siebie, Rosja jej w małych pociskach nie uzywa, systemy na OP tez od siebie, firma sie Thales nazywa i wyprzedzają rosyjskei systemy o wiele dekad, to Rojanie od nich zrzynają bez licencji albo kupuja z białorusi francuskie licencyjne systemy:) Rosjanie w Kornetach jak widać zerżneli umieszczenie głowicy z izraelskich Spike-ów, tyle że głowicy naprowadzającej juz ni dali rady, okazała sie za bardzo zaawansowana jak na mozliwości zacofanej Rosji. Jak widac Rosja tez nie korzysta z oferty Thalesa mimo ze jej własne radary to antyki z połowy 20 wieku:)

ZSRR
sobota, 2 stycznia 2021, 10:36

Już nie dostarcza, Rosjanie przeszli na własne rozwiązania od jakiś przynajmniej trzech lat .... owszem tak było Sagem dostarczał ale to już przeszłość ....

USA do ZSSR
niedziela, 3 stycznia 2021, 06:08

Niestety ale Rosja dalej kupuje elektronikę i części do okrętów podwodnych, części do rakiet i inne elementy od europejskich firm w tym Francji Niemiec.Powtarzam Trump miał rację

Anty Social
sobota, 2 stycznia 2021, 14:59

Rosja nic swojego nie ma i nie będzie szybko mieć tak jak chinole , wszystko kradną i kopiują , skopiowali technologie sagema i innych firm żeby tylko nie płacić , pociesza mnie fakt że ruskie kopiują nieudolnie tak jak na 3 świat przystało

Gnom
sobota, 2 stycznia 2021, 14:08

Nie do końca. Ale faktem jest, że Rosjanie na współpracy z Sagem zbudowali swoje aktualne systemy optoelektroniczne i nawigacji laserowej. Sporą część już po wprowadzeniu sankcji UE i USA. Ciekawe, że nie wpłynęło to pozycję w UE i współpracę z USA.

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 23:05

No popatzr Gnomie ale optyka pochodziłą z Białorusi, która produkowała ją na licencji Thalesa.

Gnom
piątek, 8 stycznia 2021, 14:12

A czytasz to na co odpowiadasz? Optyka to tylko częśc optoelektroniki.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:12

Resztę maja własną, ale tego się sprawdzić juz nie chciało, co Gnomie. A z Białorusi kupuja całe Termowizory robione tam na licencji.

Lord Godar
sobota, 2 stycznia 2021, 21:46

Ich Sosna w modernizowanych czołgach bez podzespołów z Francji niewiele była by warta .

Davien
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 11:13

Z Białorusi jak co, to Białorus sprzedaje Rosjanom licencyjne wyroby Thalesa.

Lord Godar
środa, 6 stycznia 2021, 21:11

Tak zgadza się , ale to nadal francuska myśl techniczna .

Tani
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 03:56

Warta,maja swoja matryce sprzedala Korea Pld

Greedo
piątek, 1 stycznia 2021, 12:29

Żal to można mieć za to, że Thales armię rosyjską uzbroił w noktowizję. Przewagą czołgów zachodnich tak widoczna w wojnach z Irakiem została zniwelowana. Nasze pt-91 dopiero teraz otrzymują nowsze SKO z PCO.

Tiger
piątek, 1 stycznia 2021, 01:17

Sojusze nigdy nie wypadały dobrze zawsze wychodziło zle

Herr Wolf
piątek, 1 stycznia 2021, 16:53

Bo trzeba żyć w zgodzie z sąsiadami i robić z nimi biznesy..

Bor.... i wiadomo :-)
czwartek, 31 grudnia 2020, 22:26

Co prawda na Białorusi nie ciążą sankcje ale jej armia jest podporządkowana Rosyjskiej czyli Francja złobiła Polsce spory afront.

Herr Wolf
piątek, 1 stycznia 2021, 16:55

Afronty to my im robimy od 30 lat a od 5 ty już wypowiedzenie wojny gospodarczej!

Tani
czwartek, 31 grudnia 2020, 20:57

Hinduskie ,Malezyjskie Indyjskie i Bialoruskie Suki maja francuskie. Chinskie maja rosyjskie. Rosyjskie maja .....amerykanskie. Algierskie -Izraelskie

Lord Godar
czwartek, 31 grudnia 2020, 20:06

Jak to ? Łukaszenka i jego piloci nie chcą w "sukach" wspaniałej ruskiej techniki ? Jak to możliwe ?

P
piątek, 1 stycznia 2021, 20:04

Pragna polskiej ,ale odmowilismy

:)
piątek, 1 stycznia 2021, 18:43

Nie na twoją kwadratową głowę.

Lord Godar
sobota, 2 stycznia 2021, 21:48

To jednak boli , że nie chcą ... To tak jak hindusi podziękowali za współpracę przy Su-57 .

Mirek
czwartek, 31 grudnia 2020, 19:38

Francja nie sprzedała Rosji okrętów desantowych , chociaż były gotowe. Zwróciła kasę + kary umowne . Białoruś zamówiła samoloty w Rosji i kupiła we Francji awionikę . A swoją drogą to nie jesteśmy lepsi . Kupujemy węgiel z Białorusi , chociaż każdy średnio rozgarnięty wie , że to jest węgiel rosyjski .

Marek
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:36

Gwarantem nienaruszalności granic Ukrainy są prócz Rosji Anglicy i Amerykanie. Okręty desantowe to była gruba sprawa. Gdyby wtedy je sprzedali Ruskim wywołałoby to polityczne trzęsienie ziemi. W "drobniejszych" przypadkach nie mieli oporów. Tytułem przykładu. Renault Trucks Defense nie zamierzał się wycofać z dostarczania technologii do ruskiego Bumieranga. Zrobili to dopiero pod naciskiem Szwedów mających coś do powiedzenia w sprawie silnika Volvo-Renault D12. Francuzi nie są takimi aniołkami jak myślisz. Swoją drogą porównanie handlu węglem do handlu bronią jest co najmniej niepoważne i nie wiem czemu ma tu służyć.

Davien
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 11:28

Marek, nie są gwarantem nienaruszalności ale gwarantowali że nigdy nie naruszą granic Ukrainy, tak samo jak Rosja Zbrojnie moga się włączyc w przypadku pełnoskalowej agresji mocarstwa atomowego na Ukrainę. Dlatego Putin jak ognia boi ie wojny z Ukraina, a ja Poroszenko ogłosił jedynie stan wojenny to Rosjanie dostali histerii. Volvo D12 ma za mała moc dla Bumieranga, który jest napedzany sillnikiem UTD-32 a docelowo ma być YAMZ-780.

Wawiak
czwartek, 31 grudnia 2020, 19:00

W 20-leciu międzywojennym Francuzi sprzedali sowietom licencje na nowoczesne silniki. Polsce nie chcieli sprzedać. Powtórka z rozrywki?

Gnom
piątek, 1 stycznia 2021, 21:46

Licencję sprzedali im tez amerykanie. To są interesy, my nie płacilibyśmy ani Francji, ani USA czystym złotem. Jankesi sprzedali im tez całe huty i technologie nowoczesnych stopów aluminium i wyszkolili inżynierów. Dziś jankesi handlują z Rosją aż furczy przez kraje zatoki a nas straszą sankcjami jakbyśmy chcieli kupić choć śrubkę do MiGa.

Marek
niedziela, 3 stycznia 2021, 11:54

Z tym tylko, że przed wojną USA nie było naszym sojusznikiem. Francja była i mimo tego nie miała żadnych oporów żeby sprzedać licencję na silniki lotnicze do wrogiego nam państwa. Tak na marginesie. My także chcieliśmy płacić Francuzom za licencję, tylko dziwnym trafem nie chcieli sprzedać.

Gnom
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 22:44

Co do USA to prawda i w czasie wojny tez zadbało aby nam nic nie obiecać.

Davien
czwartek, 7 stycznia 2021, 14:18

Gnomie, a co miały Stany do Polski w tym czasie. Bylismy częścią Koalicji Antyhitlerowskiej i to tyle. Do tego Roosevelt wierzył Stalinowi

Gnom
piątek, 8 stycznia 2021, 08:33

Poważnie, dlaczego nie w innych sprawach?

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:13

A to się go zapytaj zamiast odstawiać płaskoziemca:)

Raf
czwartek, 31 grudnia 2020, 18:53

O co wam chodzi? Przecież Polska od Francji też może kupować.

Rain Harper
czwartek, 31 grudnia 2020, 18:38

Jak widać, praworządność, solidarność europejska i prawa mniejszości... To nie są tematy do rozmów, tylko oznaki pozwalające ustalić światowy porządek dziobania. Odróżnić lenników od cesarza.

omg
czwartek, 31 grudnia 2020, 18:13

Jak widzę te komentarze to ręce opadają...... Każdy poważny kraj realizuje własne interesy! Francuzi mieli okazje zarobić to zarobili.... To jest realna twarda polityka. A my liczymy tylko na sentymenty i moralne wybory!!! Ludzie dlatego jest tak jak jest!

Państwowiec
piątek, 1 stycznia 2021, 14:26

Najwazniejszy jest interes panstwa watykanskiego, biednego izraela, kochanych stanow zjednoczonych i "strategicznego partnera" - Ukrainy...

Kaja G
piątek, 1 stycznia 2021, 13:52

Gościu nasz potencjalny wróg kupuje od naszego sojusznika, jak to wygląda, że znowu jesteśmy okrążeni, czeka nas kiedyś 5 rozbiór Polski.

taka karma
piątek, 1 stycznia 2021, 13:33

Nie ma czemu się dziwić, to frustraci i wieczni malkontenci ze specyficzną percepcja rzeczywistości jednocześnie przekonani, iż tylko i wyłącznie oni są "prawdziwymi" Polakami.

realizm
piątek, 1 stycznia 2021, 12:32

To nie jest "realna twarda polityka" Francji, tylko objaw jej schizofrenii, w której Polska pod żadnym pozorem NIE POWINNA (ze wzglądu na własne interesy) i NIE MOŻE (ze względu na własne bezpieczeństwo/egzystencję) współuczestniczyć. "Twarda i realna polityka" to taka, w której sojusznik oznacza sojusznika, a wróg wroga. To co zrobiła Francja to akt wrogi wobec Polski i jako taki powinien zostać odczytany – pierwsze co zrobią Rosjanie, to wymontują tę francuską awionikę i kopiując/kradnąc ją zaimplementują u siebie, co podniesie zagrożenie dla nas. Oczywiście nasza reakcja powinna być wyważona, spokojna, ale przy tym zdecydowana i dalekosiężna. Polska powinna przestać dawać się rozgrywać Francuzom – to bardziej realne niż by się pozornie zdawało. Mamy instrumenty i możliwości, by realizować własną politykę, zgodną z polityką Francuską TYLKO I WYŁĄCZNIE TAM, GDZIE TO JEST W INTERESIE POLSKI. Wszędzie indziej działać tak, jak to czynią Francuzi wobec nas – cytując klasyka – „Panu mogę podać co najwyżej nogę”: energia atomowa, okręty podwodne i ich uzbrojenie oraz zamówienia w całym sektorze wojskowym, poparcie dla francuskiej polityki w rejonie M. Śródziemnego, wsparcie polityk francuskich w ramach UE i na świecie itd. W tych wszystkich obszarach Francuzi mają zobaczyć z naszej strony figę z makiem, a nawet oni, pomimo swej siły, nie mogą działać w wyizolowanej próżni, bo polityka to system naczyń połączonych. Oczywiście nie jest nam potrzebny konflikt z Francją, ale kiedy konflikt generują sami Francuzi – nie możemy być bierni. Myślę, że w dłuższej perspektywie taka schizofrenia zemści się na Francji i tym samym wzmocni nas.

Zdegustowany
niedziela, 3 stycznia 2021, 00:04

I niech zabiorą sobie te fabryki Opla z Polski. Nie będziemy pracować u Francuza. Niech sobie przeniosą do Rumunii.

zaniepokojony realista
czwartek, 31 grudnia 2020, 20:39

Cynizm i głupota w jednym. Przez takich nierozgarniętych "realistów" mamy to co mamy. Jeżeli postępowanie Francji tłumaczysz cynicznie realną twardą polityką to dlaczego Francuzi nie robili tego w okresie "zimnej wojny"? Sowieci też chętnie skorzystaliby z "zaawansowanych..." dobrze za to płacąc. Rzecz w tym "niby realisto", że dzisiaj Francuz udostępnia ruskim to i owo nie bacząc na interes/bezpieczeństwo Polski tylko, że po rozprawieniu się z Polską ruski na tym nie poprzestanie. Wydarzenia sprzed ok. 80 lat niczego ich nie nauczyły?

przestroga.
czwartek, 31 grudnia 2020, 20:37

Albo jest się w sojuszu albo nie. Widocznie Francja nie chce być w nim.

Wawiak
czwartek, 31 grudnia 2020, 19:05

Rozsądni ludzie patrzą dalej, niż tylko kategoria jednego, nawet dobrego, interesu. Rozbudowa potencjału na wschodzie może się paskudnie zemścić - pewnie nie na nich, bo oni są daleko, ale na naszej części Europy. To właśnie, a nie jakieś megalomańskie mrzonki, miał na myśli Piłsudski, mówiąc, że Rzeczpospolita będzie silna, albo nie będzie jej wcale. Niezależnie, co o nim myślimy, Piłsudski miał tu rację.

Amantadyna
czwartek, 31 grudnia 2020, 17:10

To chyba jakieś noworoczne kity. To jest nieprawdopodobne żeby francuzi dali białorusinom przez rosję taką elektronikę.

realizm
czwartek, 31 grudnia 2020, 17:09

Francja za srebrniki zrobi wszystko - przecież pierwszym celem tych samolotów jest Polska. Miał rację Trump podnosząc publicznie tę europejską schizofrenię: Niemcy kupują od Rosji surowce za potężne pieniądze, za które Rosja zbroi się min. przeciwko Niemcom, których Amerykanie, wydając własne potężne środki na armię - mają bronić przed Rosją. Zachód, Europa Zachodnia - pogrąża się w zbiorowym szaleństwie.

Victor
piątek, 1 stycznia 2021, 16:34

To prawda, ale czy tylko Zachód? Węgry uzależnione na dziesięciolecia od rosyjskiego gazu, ropy i atomu. Czechy i Słowacja biorące gaz ppprzez NS i Opal. Żaden z krajów V4 nie chce uczestniczyć w naszych projektach dywersyfikacji dostaw gazu. Witamy w realnym świecie.

Palmel
piątek, 1 stycznia 2021, 12:19

dobrze że tym handlują bo jak za bardzo przyciśniemy Rosję a jest wielka to zacznie handlować rakietami balistycznymi i bronią atomowa ( sprzedadzą ją np. Iranowi czy Korei płn. ) bo mają i co im zrobimy nawet jak wystrzelą te rakiety i amerykanie im rozwalą te głowice nad Rosją to chmury z tych eksplozji nie wiadomo gdzie zaniesie wiatr tak że trzeba prowadzić wyważoną politykę i należy pamiętać że każdy kij ma dwa końce

F1938
piątek, 1 stycznia 2021, 01:19

A my gdzie kupujemy sprzęt wojskowy w Europie czy USA za dotacje z UE . Patrzmy na siebie a później rozliczamy innych...

Davien
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:04

Czy mi sie zdaje czy Białorus nie jest objeta sankcjami UE? Wiec moga sobie legalnie kupić i zainstalować w swoich maszynach. Podobnie Wietnam kupił na Ukrainie turbiny do zakupionych w Rosji fregat.

zaniepokojony
czwartek, 31 grudnia 2020, 16:16

A tak spytam - przeciwko komu ten system zostanie wykorzystany? Przeciwko Czechom, Słowakom a może Marsjanom?. "Wyposażone w zaawansowaną awionikę pokładową produkcji francuskiej" czyli ich wartość bojowa zdecydowanie wzrośnie. Bójcie się polscy piloci, bój się polski narodzie - Francuz BiałoRosjanina zbroi, nasz sojusznik rzekomo (?) :-(

Sep
piątek, 1 stycznia 2021, 05:42

Francja wyszła z NATO wiele lat temu, my nie jesteśmy z nimi w żadnych układach

Gnom
piątek, 1 stycznia 2021, 21:50

Francja wyszła w latach 60 ze struktur wojskowych (jako protest przed narzucaniem przez USA obowiązku zakupu ich sprzętu) ale stale pozostawała w NATO. Poza tym, do struktur wojskowych powróciła już wiele lat temu - sprawdź.

Marek
niedziela, 3 stycznia 2021, 14:49

Tylko nie wiadomo jak długo zostanie. Sprawdź co ich żigolo ma zwyczaj mawiać o NATO. O jego filozofii dogadywania się z Rosją ponad głowami państw z nią graniczących też warto poczytać.

Gnom
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 22:42

To niestety nie tylko on. Nasz sąsiad (i ponoć sojusznik) z za Odry, nadal zachowuje sie tak jak by uważał, że ma granicę z Rosją.

Polska
piątek, 1 stycznia 2021, 18:15

Jest w NATO tylko na swoich specjalnych warunkach . Jej struktury nie są ściśle podporządkowane do systemu Armji NATO

Inzynier
piątek, 1 stycznia 2021, 01:00

Awionika nie lata. Białoruś nie boi się kupować rosyjskiego sprzetu i doposazac go doskonalsza elektroniką. Jak wynika z rozliczenia-nowych Migow jest więcej niż naszych F16. I być może nie są gorsze. Białoruś nie zaatakowała dotąd żadnego sasiada- inaczej niż Rosja. Jednak byle kto nad Białoruś dzięki temu nie przyleci. My też tak moglibyśmy, ale potrzebny jest prosty proces podejmowania decyzji - podpis składa jeden człowiek, a nie chory na umyśle minister, któremu coś się wydaje lub słyszy głosy z Moskwy.

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 13:05

Białoruskie MiG-29 sa znacznie gorsze od naszych F-16 Ich MiG-29BM to zaledwie odpowiednik MiG-29SMT czyli poziom tak F-16 bl 30/40, maja ich ok 10-12 sztuk. Reszt to poziom ciut lepszy niż nasze MiG-29A.

No skąd
piątek, 1 stycznia 2021, 17:03

My za to mamy doświadczenie z Afganistanu i Iraku. Biała ta nasza kamizelka też nie jest, tylko dla tego że to przemilczamy

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 10:31

Wy Rosjaninie istotnie macie "doswiadczenie" z Afganistanu, ale w ludobójstwie i masowym mordowaniu cywili. W Iraku was na szczęscie nie było choć broń dla terrorystów dostarczaliscie i dostarczacie.

Tani
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 03:58

Nie dostarczaja,dostarcza AS i Pakistan.

Olo
czwartek, 31 grudnia 2020, 17:13

Czy my napewno jesteśmy w tym samym układzie obronnym co Francja !?

Fanklub Daviena
piątek, 1 stycznia 2021, 16:08

Jeśli nie będziemy napadać na Białoruś, to Białoruś na nas nie napadnie. Nie ma takich chęci, w przeciwieństwie do naszych "przyjaciół" jak Ukraina, która okupuje Lwów i maluje mapy "pradawnych" ziem ukraińskich po Tarnów i Niemcy, których Trybunał Konstytucyjny uważa, że granice mają z 1937 i nasze Ziemie Zachodnie uważa za "tereny niemieckie pod tymczasowym zarządem Polski". USA już okupuje Redzikowo i na tym się chyba niestety nie skończy...

Ciekawy
niedziela, 3 stycznia 2021, 14:51

Masz rację. Na was Rosjan nie napadnie. Jest na to zbyt słaba i nie ma żadnego interesu żeby to zrobić.

BUBA
czwartek, 31 grudnia 2020, 19:26

Bo pogoda jest talko dla bogaczy.

rozczochrany
czwartek, 31 grudnia 2020, 16:43

Serio myślisz że sojusze mają jakiekolwiek znaczenie? Szczególnie gdy w grę wchodzi kasa? Francuzi nie myślą o Polsce jako o sojuszniku tylko jak o murzynach w krajach afrykańskich które były ich koloniami. Zresztą jak widzę moich rodaków chodzących na zakupy do niemieckich i francuskich sieci handlowych to nie dziwię się że mają o nas takie zdanie.

BUBA
piątek, 1 stycznia 2021, 12:01

Bo pogoda jest tylko dla bogaczy.

Wter
piątek, 1 stycznia 2021, 10:46

A jakie masz zdanie o Brytyjczykach przez pryzmat ich hołoty która tłumnie jeszcze niedawno odwiedzała większe Polskie miasta? A jakie masz o Francuzach kiedy przypadkowo wysiądziesz na stacji metra paryskiego w dzielnicy No-Go?

BUBA
czwartek, 31 grudnia 2020, 23:09

Amerykanie myślą inaczej o Polakach?.................................................................................................... ....................................................................................................................................................................... Najpierw geniusze wschodu Polacy płacili za swój udział w wojnach amerykańskich - Irak i Afganistan, teraz ci sami geniusze płaca za bazy USA w Polsce. No po prostu Bóg, Honor, Ojczyzna. .......................................................................................................................................................................

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 10:34

Jak widac BUBA fakt ze mamy w Polsce bazy USA wzbudza w Rosji potezną desperacje;)

Gnom
sobota, 2 stycznia 2021, 14:13

Dziwi cię to? Na ich miejscu też nie byłbyś zadowolony ze zbliżenia stałych baz silnych zgrupowań przeciwnika o dobrze ponad 500 km do swoich granic (o Kalingradzie już nie wspominając) czyli o dobre 30 minut krócej na reakcję. Dla nas to z jednej strony ochrona, z drugiej pewność uderzeń prewencyjnych na nasze terytorium.

BUBA
sobota, 2 stycznia 2021, 12:32

Tak jak u Irańczyków bazy USA w Iraku?....................................................................... ............................................................................................................................................ USA nie jest w stanie zabezpieczyć własnych baz wojskowych w Iraku....................

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 23:09

BUBA od 2011r nie ma amerykańskich baz w Iraku wiec znowu się zbłazniłeś:)) A Irak nie ma na stanie baterii Patriotó by broniły al Asad i Erbil czyli Irackich baz wojskowych w które stzrelali Irańczycy. I tak ten ostrzał wywołał taka panike w Iranie ze coś skopali i USA im odda ze zestzrelili ukraińskiego Boeinga

taka prawda
czwartek, 31 grudnia 2020, 14:12

Białoruś łyka nas w przedbiegach kraj 4 razy mniejszy ludnościowo od Polski z 10 razy mniejszym PKB...ręce opadają !

Kot
piątek, 1 stycznia 2021, 10:35

Prawdą to jest ze maja pkb mniejsze ale 10x. Kwitnąca gospodarka zależna od Rosji jak covid owiec od respiratora. Według niektórych niedościgniony wzór...

Az
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:09

Wow 12 sztuk Su-30. Pokonali nas i to jak, o rany rany, jaka tam jest potęgą lotnicza.

oPOortunista
sobota, 2 stycznia 2021, 22:24

Ale jaką my jesteśmy potęgą...fiu fiu! Z naszych 29 -tych może lata 10, o Su-22 lepiej nie pisać. Zostają F-16 ,ktòre już też pierwszej młodości nie są. Z nas niestety też żadna potęga.

BUBA
czwartek, 31 grudnia 2020, 19:31

Bo taki mamy MON

Kiks
czwartek, 31 grudnia 2020, 17:37

Łyka w czym? Z 20 razy mniejszym budżetem wojskowym? A Francuzi jak to Francuzi, tylko głupi im ufa.

zennon
piątek, 1 stycznia 2021, 13:29

we wszystkim !!! wystarczy na początek porównać system rakietowe np Polonez z... no właśnie z czym?

taka prawda
piątek, 1 stycznia 2021, 12:57

W ilości samolotów posiadających wszechstronne uzbrojenie naszych kładą (brak opl) na łopatki gdyby cóś - któś ...

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 10:35

Że co??? Maja maks 12 Su-30SM na poziomie ledwo naszych F-16 i kilkadzieisat MiG-29 będących dla Jastrzębi ruchomymi celami:)

Tani
sobota, 2 stycznia 2021, 14:34

Cheba 4 sztuki z nr od 01 do 04. Ten na foto to kolaz ruska suka z bialoruskimi znakami kamuflaz inny. Czyli feik

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 23:10

Kupili 12 sztuk Su-30SM wiec już dałem im fory i policzyłem wszystkie 12:)

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 08:53

Na razie zamowili nastepne 4 szt. Na 12 nie maja kasy.

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 08:53

Na razie zamowili nastepne 4 szt. Na 12 nie maja kasy.

BUBA
piątek, 1 stycznia 2021, 11:59

Tak kiedys Polska zaufala Franci i kupowalismy wszystko od nich. Nawet WP bylo wzorowane na nich, bo to potega. Francja zarobila krocie na dostawach dla WP a w 39 zostawila.

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 10:36

A Francja w 1939r zaraz po wypowiedzeniu wojny Niemcom zaatakowała ich , weszła w gł.ąb Niemeic i niestetu utkneła na Linii Zygfryda. Wycofali sie dopiero po napasci Rosji na Polskę.

Gnom
sobota, 2 stycznia 2021, 14:23

Poważnie?????!!!! Czym ich zaatakowała - ulotkami. A poszukaj no sobie oświadczenia Francji i Wielkiej Brytanii w reakcji na wejście Stalina 17 września do Polski. Już wcześnie rano (!!!!!) wydali oświadczenie wyrażające zrozumienie dla działań ZSRR, gdy powinni byli zgodnie z podpisanymi z Polską układami wypowiedzieć mu wojnę, tak jak Hitlerowi. Byli, są i będą, tak jak brytole (i pewnie jankesi) sprzedającymi Polskę gdy będzie im to wygodne. W końcu bez mrugnięcia okiem sprzedali nas w Teheracie, a potwierdzili to w Jałcie. W dniu zakończenia II WŚ, czwarta siła zbrojna (w sumie na wschodzie i zachodzie) koalicji antyhitlerowskiej nie miała własnego miejsca przy stole w Poczdamie (dzięki postawie USA i Wlk. Brytanii), choć w 1919 r. ledwo powstała Polska była stroną podpisującą układ w Wersalu. Tak nas sprzedali nasi koalicjanci w końcu II WŚ. Myślisz, że teraz się zawahają?

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 23:12

Gnomie, znowu... Tak Francja zaatakowała Niemcy wchodząc siłami min kilku dywizji na tereny III Rzeszy i niestety utkneła na linii Zygfryda bronionej przez jakieś 20 niemeickich Dywizji. Reszty twoich chorych bredni nie ma sensu komentować do twojego poziomu zniżac sie nie zamierzam.

Gnom
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 22:54

Spójrz na porozumienie Polski i Francji obowiązujące w 1939 r. Widziałeś jakieś naloty bombowe na Niemcy? A wejście "siłami kilku dywizji", czy raczej z kilku dywizji, to prosta pozoracja działań. Poza tym, wystarczy spojrzeć na ustalenia ze spotkania brytyjsko-francuskiego postanawiające nie udzielać Polsce pomocy (dokumenty znajdziesz z w sieci) i "wspaniały" list ze zrozumieniem działań ZSRR z dnia 17 IX 1939 r (tez w sieci). Ja pomimo wszystko: "do twojego poziomu zniżac sie" muszę, by takie wierutne bzdury jakie piszesz, nie pozostały bez odpowiedzi i ten jad nie zagnieździł się w głowach innych ludzi. Rozumiem, że jak zaczniemy dyskutować o Market-Garden, to będziesz twierdził, że za jej klęskę odpowiedzialność ponosi Sosabowski, tak jak insynuowali to przez dziesięciolecia historycy brytyjscy i (o dziwo) holenderscy.

Ja
czwartek, 31 grudnia 2020, 23:29

Spokojnie z nas zrobili militarna potęgę przed drugą ws .Teraz w rosyjskich samolotach montują biegi wsteczne.Umiesz liczyć licz na siebie

Davien
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:06

Kiks, Białorus nie jest zdaje sie objeta sankcjami nałozonymi na Rosję? A Francuzi na pewno zadbali by ta awionika nie trafiła do Rosji ale na Białoruś.

Gnom
piątek, 1 stycznia 2021, 21:52

Czyżby wg ciebie zamontowano ją w Baranowiczach? Odważna koncepcja, spróbuj ją udowodnić.

Lipieck
czwartek, 31 grudnia 2020, 13:43

To mówicie, że Francja w NATO...

Dkdk
piątek, 1 stycznia 2021, 14:41

Hmmm nie wiadomo. NATO to sypiąca się fasada starego świata albo kolejne wydanie dawnych scenariuszy

piątek, 1 stycznia 2021, 10:25

A Turcja też jest w Nato z S 400....

złośliwy
czwartek, 31 grudnia 2020, 22:09

Tak jak i Turcja,chłopczyk.

DMX
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:42

Francja na szczęście jest w NATO, a Polska powinna kupować jej uzbrojenie. Inni kupują my też powinniśmy, mają świetny sprzęt.

Tweets Defence24