Białoruś: mobilizacja 3 tysiące żołnierzy przed wyborami prezydenckimi

8 sierpnia 2020, 08:51
800px-4474_Soldiers_of_Belarus_Armed_Forces,_May_2019_Minsk
Fot. Rakoon (domena publiczna)
Reklama

Jak donoszą lokalne media bazując na nieoficjalnych przekazach, Siły Zbrojne Republiki Białoruskiej rozpoczęły mobilizację grupy co najmniej 3000 żołnierzy, a wszystko oczywiście przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w tym kraju. 

Według przecieków, płynących z kręgów wojskowych, białoruski resort obrony w ramach niezapowiedzianej mobilizacji ma powołać pod broń także bliżej nieokreśloną liczbę rezerwistów, bez podania oficjalnej przyczyny tych działań. Karty poborowe i wezwania do stawienia się w najbliższych jednostkach wojskowych mieli już otrzymać wybrani mieszkańcy obwodu witebskiego, który jest położony przy granicy z Rosją.

Mobilizacji mają podlegać mężczyźni do 35 roku życia, którzy wcześniej służyli w szeregach białoruskiej armii. Według przekazanych wytycznych mają stawić się w punktach zbiorczych 10 sierpnia, czyli dzień po planowanym terminie wyborów prezydenckich, po czym mają zostać skierowani na 25-dniowe ćwiczenia wojskowe.

Dodatkowo część pododdziałów białoruskich sił zbrojnych miała zostać skierowana w pobliże granicy z Federacją Rosyjską w obawie przed możliwością potencjalnej inwazji. Władze w Mińsku obawiają się oficjalnie możliwości nagłej i pogłębiającej destabilizacji sytuacji w kraju i spełnienie się tzw. scenariusza ukraińskiego czyli masowych protestów, próby zamachu stanu i nagłej aneksji części terytorium kraju.

Zdaniem ekspertów obecna sytuacja na Białorusi może być dla Rosji doskonałym pretekstem do podjęcia działań mających na celu zwiększenie nacisków i przyśpieszenie procesu wchłaniania tego państwa w skład Federacji Rosyjskiej.

W ostatnim czasie napięcia w relacje na linii Mińsk-Moskwa wzrosły po zatrzymaniu na terytorium Białorusi pod koniec lipca br. 33 Rosjan – rosyjskich najemników, którzy mieli wchodzić w skład tzw. Grupy Wagnera. Według białoruskich władz, mieli oni przeniknąć na terytorium Białorusi, w celu zdestabilizowania sytuacji przed wyborami prezydenckimi. Kreml zaś twierdzi, że mężczyźni przebywali na Białorusi tymczasowo, zatrzymując się w czasie podróży do Stambułu i zażądało uwolnienia zatrzymanych.

Potencjalną chęć ekstradycji zatrzymanych wyraziły ukraińskie władze. W odpowiedzi na wnioski Rosji i Ukrainy Aleksandr Łukaszenka zaprosił do Mińska prokuratorów generalnych obu tych państw, którzy wraz z białoruskim odpowiednikiem mieliby zbadać tę sprawę i podjąć wspólną decyzję. W ostatnim czasie prezydent Białorusi odbył także rozmowy telefoniczne ze swoim rosyjskim i ukraińskim odpowiednikiem w tej sprawie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
archipelag Gułag
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:53

Rosjanie wyraźnie mają ochotę na destabilizację Białorusi,a potem jak zwykle,rozpocznie się "wyzwalanie" ....

a potem
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:07

Bełkoczesz.Jak zwykle ...

spoko
niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:31

Widac prawda boli:)))

PLw
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:36

W tytule jest hmm... literówka.

Darek
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:42

No i prawidłowo . Wywrotowców trzeba trzymać krótko za m.....

mm
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:39

Faszyści z lewicy, ultra konserwatywni obrońcy robotników, wywrotowi demokraci.... Wszystko wam się pomieszało w główkach. Niezbędny jest reset mocnym alkoholem.

pk79
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:24

właśnie. Lewactwo się pcha tam z unii...

Wania
niedziela, 9 sierpnia 2020, 05:53

Od kiedy Unia to Moskwa? Chyba, że masz na myśli ruską unie, z której wszyscy chcą uciec. Czerwone lewactwo chce zająć kolejny kraj, żeby straszyć Unię.

Dh
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:42

Wy chyba dalej w komunie zyjecie

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:18

Czas wydziabywania ziemniaków z ziemi to pogonili wojsko do PGRów.

adam
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:13

Przyglądajcie się bardzo uważnie, u nas niedługo będzie tak samo.

7up.
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:11

Spokojnie na tęczowych wystarczy sama policja

mm
niedziela, 9 sierpnia 2020, 13:54

taaak, tęcza to podstawowe i największe zagrożenie. Nie byłbym taki pewien Twojej majtkowej policji. Takie formacje jako pierwsze podkulają ogon.

Schabowy
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:00

Stan wyjątkowy tuż-tuż

Tweets Defence24