Białoruś: "armia nie dopuści do upadku państwa"

18 lipca 2020, 12:20
1024px-Belarus-Volot_Transporting_T-72-1
Fot. Alex Zelenko/Wikimedia Commons/CC BY SA 1.0.
Defence24
Defence24

Współczesne konflikty rozpoczynają się od protestów, a armia i struktury siłowe jako instrument państwa nie dopuszczą do tego, by państwo upadło – oświadczył sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa, były minister obrony gen. Andrej Raukou.

„Konflikty ostatnich lat najczęściej zaczynały się od ulicy” – powiedział w czwartek Raukou w rozmowie z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką podczas wizytacji 103 Witebskiej Oddzielnej Gwardyjskiej Brygady Powietrzno-Desantowej. Jako przykłady takich konfliktów podał Egipt, Syrię i Ukrainę.

Jak wyjaśnił, białoruska doktryna obronna z 2018 r. uwzględnia właśnie taki nowy charakter zagrożeń.

„Nie ma co płakać i mówić, że armia będzie przeciwko ludziom, że będzie strzelać do ludzi. Należy jednak rozumieć – my jesteśmy instrumentem siłowym. Nie tylko siły zbrojne, ale i milicja, OMON (siły specjalne milicji), struktury ministerstwa spraw wewnętrznych i wojska wewnętrzne, straż graniczna i inne struktury siłowe” – podkreślił.

„Nasze zadanie to niedopuszczenie do upadku państwa. Niedopuszczenie do rozlewu krwi obywateli. Jeśli tak by się stało – to znaczy, że przegraliśmy walkę. Jeśli to się zacznie, to będzie potajemnie, cicho, organizacja masowych zamieszek, to, co, jestem przekonany, widzicie teraz. Konflikt może się potem przekształcić w cokolwiek. Tym bardziej że są w to zamieszane siły zewnętrzne, to widać gołym okiem” – powiedział Raukou. Jego wystąpienie w czwartek wieczorem pokazała telewizja Biełaruś 1.

Według białoruskich władz sytuację w kraju próbują zdestabilizować siły zewnętrzne – mówił o tym m.in. prezydent Łukaszenka, komentując protesty obywateli w czasie kampanii wyborczej.

Po wszczęciu sprawy karnej za rzekome machinacje finansowe wobec byłego prezesa Biełhazprambanku i niedoszłego kandydata w wyborach prezydenckich Wiktara Babaryki, Łukaszenka oświadczył, że „udało się powstrzymać wielki plan destabilizacji kraju”.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 94
Reklama
Paweł Z.
środa, 22 lipca 2020, 11:03

Zapamiętajcie sobie raz na zawsze.Bez względu kto będzie przywódcą Rosji, bez względu na to jaki ustrój będzie w Rosji panował, kraj ten nigdy nie pozwoli na odejście Białorusi z jej sfery wpływów. To nie fanaberia czy sprawa honorowa, to jest kwestia życia i śmierci dla Rosji. Uprzedzam fakty - np. za pół roku czy za 5 lat, żeby nie było wtedy komentarzy pełnych zdziwienia do czego dopuściła się Rosja. A teraz o geopolityce Polski. Dla nas Białoruś a w drugiej kolejności Ukraina to są kraje NAJWAŻNIEJSZE. Ich niepodległość i wzajemne dobre relacje z Polską, to dla nas gwarancja pokoju i spokoju. Nie ma sensu patrzeć na Czechy, Węgry czy Litwę. Oczywiście współpracować, ale priorytet ponad wszystko to Białoruś i Ukraina. Mimo wszelkich różnic ustrojowych, światopoglądowych i waśni historycznych. Taka jest racja stanu Rzeczypospolitej.

andys
poniedziałek, 27 lipca 2020, 10:24

"A teraz o geopolityce Polski. Dla nas Białoruś a w drugiej kolejności Ukraina to są kraje NAJWAŻNIEJSZE. Ich niepodległość i wzajemne dobre relacje z Polską, to dla nas gwarancja pokoju i spokoju." Przeciez w tej sprawie zawsze ,od 1945 roku był pokój i spokój. Nie trzeba histeryzować. O tym, ze jest w porzadku świadczy nasz totalny brak zainteresowania kontaktami z tymi państwami (szczególnie z Białorusia) , z ich władzami i narodem. Czyli na tym odcinku , problemów nie ma. Rozumiem, że sa tacy , którzy próbują grać ta sprawą. Zachowajmy się racjonalnie i wszystko będzie w porzadku.

KZ
wtorek, 21 lipca 2020, 21:48

Najważniejsze w tym wszystkim są działania służb specjalnych, a więc wywiad i kontrwywiad, a więc białoruskie KGB w większym stopniu i w mniejszym stopniu białoruski wywiad wojskowy. Żadne Siły Zbrojne ani milicja nie pomogą jeśli państwo jako takie przegra z własnymi obywatelami w walce informacyjnej. Przykłady z historii powszechnej czy chociażby casus Ukrainy jest aż nadto dobitny.

hobbymilitia81
wtorek, 21 lipca 2020, 10:48

Dawajcie Białorusini do EU i NATO.

wtorek, 21 lipca 2020, 09:17

Już się rozpędzają i nie dopuszczają...tak jak śmigły rydz i Beck...dwa tygodnie i dali dyla...nie sypnie grosiwem ,nikt o zdrowych zmysłach nie będzie czekał na iskandera czy jassm za 500 kopiejiek

tagore
poniedziałek, 20 lipca 2020, 19:52

Moskwie nowa wersja Bidziny Iwaniszwilego nie wypaliła ale Baćka ma coraz mniejsze pole manewru.

Bolko z Gliwic
poniedziałek, 20 lipca 2020, 13:10

Gdyby Łukaszenka puścił Białorusinów do pracy w Polsce To dobrobyt na Białorusi by podskoczyl o 39%

andys
poniedziałek, 27 lipca 2020, 10:34

Łukaszenka, dał pracę wszystkim Białorusinom, więc specjalnego pędu na Zachód nie ma. Oczywiscie , wysoko wykwalifikowani i ambitni specjaliści, owszem myślą o tym. Jest np w Enelmedzie lekarz- Białorusin. Bardzo kompetentny,sympatyczny i solidny pan. Tak sądzę po kontakcie w ramach telefonicznej konsultacji.

alab
wtorek, 21 lipca 2020, 11:56

albo nawet o 41%

BRODNICA ZAPRASZA
poniedziałek, 20 lipca 2020, 18:08

no tak i masz racje wole bielarus niz ukra w naszym kochanym kraju a CAR lukaszenka faktycznie ma problem a tu euro by wpadalo za prace w ,,polsze ,,

CCCeP
poniedziałek, 20 lipca 2020, 21:05

w Polszy a ponieważ to nazwa kraju to z dużej litery.

Pracujący dla idei
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:25

''Łukaszenka to taki ciepły człowiek"

io
poniedziałek, 20 lipca 2020, 21:06

Tak , nieustająco

As
niedziela, 19 lipca 2020, 21:53

To w sumie władze Białorusi mówią to co nasze w trakcie wyborów.

zeus89
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:58

As nie mam siły do takich ludzi jak ty. Demokracja - wygrywają nasi demokracja, wygrywają oni reżim. -.-

Lepszy Sort
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:55

Właśnie! As zupełnie nie ma racji zmyślając, że nasze Orły i Orlice u władzy mówiły, że niemieckie media próbują wybierać nam prezydenta. A już że Pan Andrzej mówił, że nie będą nam tu w obcych językach mówić co mamy robić to już wierutne, lewackie kłamstwo! A demokracja to jest tylko jak Prawdziwi Polacy są u władzy...

Marek
wtorek, 21 lipca 2020, 18:38

To dlatego wykształciuchy chcecie, żeby Lubelskie i Podkarpacie trafiło na Ukrainę? I tak na marginesie. Swoją butą i często zwykłym chamstwem sami przerąbaliście sobie w mniejszych miejscowościach.

zeus89
wtorek, 21 lipca 2020, 15:55

As. Proszę podpisuj się jednym nickiem.

easyrider
niedziela, 19 lipca 2020, 19:25

Moskwa to nasz wróg ale dla zwykłego ludzika z rusińskiego plemienia, np. Białorusina wspólne państwo z Rosją, to jedyne rozsądne rozwiązanie. Jeśli taki szarak nie bawi się w politykę, to państwo mu w niczym nie zagraża. Z Zachodem i tak się nie zintegrują. Będą dla nich jedynie rezerwuarem siły roboczej i ujściem ich drugiej jakości towarów i magazynem na kolejne fale imigrantów. Czeka ich tęczowy "postęp" przed jakim my się niemrawo bronimy.

KrzysiekS
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:52

easyrider jeżeli Białorusini chcą biedy to gratuluję pomysłu.

andys
środa, 22 lipca 2020, 10:23

Ukraińcy i Mołdawianie usłuchali ciebie.

Marek1
poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:15

Białoruś jako kolejna moskiewska gubernia to potężne pogorszenie syt. strategicznej Polski, Ukrainy i kr. bałtyckich. Nie widzą tego tylko albo kompletne matoły, albo zdrajcy ...

mc.
niedziela, 19 lipca 2020, 23:30

Być może tak wam mówią w Moskwie. Ale istnieje inny - prawdziwy świat. Generałowie białoruscy piszą-mówią że nie pozwolą zniszczyć swojego państwa. Generałowie z Kazachstanu opublikowali list w którym zwracają się do Putina (to jest końcówka długiego listu): " Rosja jest federalnym, wielonarodowym krajem . Mieszka w nim wiele ludów pochodzenia tureckiego i muzułmanów, którzy również nie pozostaną obojętni na prowokacje przeciwko Kazachstanowi. Mamy nadzieję, że rozsądni rosyjscy politycy, przedstawiciele biznesu, inteligencji i stowarzyszeń publicznych zrozumieją sytuację poprawnie i obiektywnie. Należy założyć, że ludy i kraje tureckie, świat muzułmański nie pozostanie z boku.”Ale może się zdarzyć, że Rosja wbrew zdrowemu rozsądkowi i racjonalnej ocenie sytuacji zdecyduje się na agresywną, ekspansjonistyczną politykę. W końcu wydarzyło się Naddniestrze, Abchazja, Osetia Południowa, Krym i Ukraina. W takim przypadku można przewidywać dalszą, głębszą izolację Rosji w wymiarze międzynarodowym i destabilizację sytuacji w samej Rosji. Ostatecznie to niczym bumerang wróci i wpłynie na przyszłość Putina i putinizmu." Generałowie z Kazachstanu odnoszą się do zdań Prezydenta Putina że dawne kraje ZSRR zostały "obdarowane" terenami które im się "nie należały". Pan Putin otworzył Puszkę Pandory - generałowie wskazują, że wiele terenów obecnej Rosji należało kiedyś między innymi do innych krajów. Cytat: "Jeszcze większe wątpliwości generałów wzbudziły słowa rosyjskiego prezydenta o oddaniu Federacji Rosyjskiej „odwiecznych ziem rosyjskich”. Co to znaczy „odwiecznych” pytają retorycznie? Od kiedy uznaje się tereny za „tradycyjnie Rosyjskie”? I proponują oni Putinowi krótką wycieczkę historyczną. Czemu nie bierze pod uwagę czasów Chanatu Chazarskiego, nie zauważa Imperium Czyngischana? A Hunowie? A jeśli zwrócić uwagę na okres powstania państwa rosyjskiego to mamy nie pamiętać o roli Złotej Ordy, zapomnieć Imperium Osmańskie. Astrachański, Kazański, Krymski, Uzbecki, Nogajski, Kazachski i Uzbecki Chanaty? Podobnie zresztą jak Wielkie Księstwo Litewskie i Rzeczpospolitą? Można też przypomnieć – piszą kazachscy generałowie do Putina, że zarówno rosyjski Daleki Wschód jak i w ogóle cała Syberia, do czasu pojawienia się tam kolonizatorów rosyjskich zasiedlana była przez plemiona języka tureckiego i Mongołów. Jeśli zaś idzie o Krym, kończą swą myśl autorzy listu, to zarówno Rosjanie jak i Ukraińcy zawzięcie dyskutujący na temat praw do półwyspu zdają się zapominać, że Imperium Rosyjskie uzyskało półwysep pod koniec XVIII wieku, a wcześniej i później mieszkali tam Tatarzy." Wokół Rosji rośnie niechęć i nienawiść "dawnych współtowarzyszy z ZSRR". Chiny, USA nie boją się Rosji, i nie zamierzają nic robić by Rosja upadła. Ale Prezydent Putin robi wszytko by Rosję pogrzebać i rozczłonkować.

sg
wtorek, 21 lipca 2020, 15:00

w punkt

yike
poniedziałek, 20 lipca 2020, 18:50

Są odwieczne, ponieważ Rosjanie mieszkaja w kazachstanie od kilku wieków. Ciekawe że pro-żydki z jednej strony zarzucają Rosjanom bycie "mongołami" a z drugiej nagle stają się największymi obrońcami Kazachów, których dopiero carat udomowił i skończył ich najazdy i handel niewolnikami.

mc.
wtorek, 21 lipca 2020, 18:47

1868 - w tym roku Rosja zdobyła i podbiła Kazachstan. "Odwieczne czasy..." - daruj sobie takie teksty.

andys
wtorek, 21 lipca 2020, 13:56

Efekt jest taki, że ludy, które były podbijane przez Rosje, maja w chwili obecnej swoje państwa , czego nie można powiedzieć o ludach Ameryki Północnej (dla niekumatych - mówie o Indianach). A jeśli nie mają państwa, to maja autonomię wewnątrz Rosji, nawet Żydzi mają swój obwód autonomiczny.

Bankomat ćwiczebny
wtorek, 21 lipca 2020, 23:20

I wszystkim tym ludom w Rosji żyje się dobrze i szczęśliwie.

easyrider
poniedziałek, 20 lipca 2020, 07:34

Tak "nam" mówią w Moskwie, że określam Moskwę jako naszego wroga? Czytać ze zrozumieniem obywatelu!

mc.
poniedziałek, 20 lipca 2020, 09:36

Białorusi podobnie jak Ukraińcy oczekują integracji z "Zachodem". Rosja to dla nich "zgniły i zbutwiały świat przesiąknięty korupcją". A wiesz od kiedy tak myślą ? Od czasu kiedy masowo zaczęli na ten "zachód" wyjeżdżać. Najlepszy pomysł na jaki wpadli polscy politycy, to otwarcie granic dla obywateli okręgu królewieckiego ("kaliningradzkiego"). Nikt nie chce być "pod butem" neobolszewików z Rosji.

yike
niedziela, 19 lipca 2020, 23:23

Anty-słowiańscy podżegacze nie zgadzają się z tobą - widzą niezaleznych wschodnich słowian, którzy nie ulegaja tęczowemu postępowi jak zbiegłych niewolników, a Polaków jak ich obecnych niewolników. Dlatego zniżają ich do podludzkiego ich zdaniem poziomu - nazywając ich mongołami. Po tym najłatwiej poznać żyda. Rosja trzymała ich pod butem i za to pałaja do nich nienawiścią, niezalezne czy mówią po Polsku czy po Hebrajsku.

mc.
poniedziałek, 20 lipca 2020, 20:41

Napij się "Stolicznej" to ci się poprawi, bo po bimbrze masz zwidy.

yike
wtorek, 21 lipca 2020, 00:35

Jeśli to prawda, że jakość moich wrogów świadczy o moim charakterze, to cieszę sie z każdego twojego postu

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 15:47

Ma rację: kiedy Rosja wzorem USA i Izraela wprowadziła zakaz finansowania NGO z zagranicy, to kolorowe rewolucje natychmiast zniknęły a w wymienionych krajach nigdy ich nie było. Soros finansuje BLM i lewackich prokuratorów, ale jak dali mu obywatelstwo USA, to sami są sobie winni... :)

Fanklub Fanklubika
poniedziałek, 20 lipca 2020, 17:23

Fanek odleciał na daleką orbitę, i lata tam z spiskami,5g i UFO

niedziela, 19 lipca 2020, 21:55

A kogo finansuje Rosja?

mc.
poniedziałek, 20 lipca 2020, 09:38

Rosja TRADYCYJNIE (jak kiedyś RAF, Czerwone Brygady, IRA, itd.) finansuje terrorystów. Czasami ci terroryści noszą nawet oficjalne tytuły, np. Prezydent Syrii.

Rozum i godność człowieka
niedziela, 19 lipca 2020, 19:28

Spisek! Wszędzie spisek!

Cóż
niedziela, 19 lipca 2020, 21:16

Jeśli udajesz że nie ma żadnych spisków w polityce międzynarodowej, to jedyne co udowadniasz to to że jesteś bezmozgiem.

PATRIOTA
niedziela, 19 lipca 2020, 14:01

backa musi byc gotowy tym bardziej ze stawia opur Putinowi w spawie przylacznia bialorusi do rosjii, ma sie czego bac i to nie zgnilego zachodu a rosjii

Jastrzębiec
poniedziałek, 20 lipca 2020, 01:00

Nadszedł czas na jasne, jednoznaczne wybranie drogi dla Białorusi, muszą się opowiedzieć albo za dołączeniem do państw demokracji, albo też do poddanych rosyjskiego imperium pod wodzą Putina. Nie można mieć złudzeń że nastąpi rozwój Białorusi i wzrost poziomu życia ludzi bez decyzji o wyborze.

andys
wtorek, 21 lipca 2020, 14:12

Dajesz Białorusinom prawo wyboru (Rosja albo demokracja), i jednoczesnie wieszczysz, że , jesli nie dokonaja wyboru, to rozwoju Białorusi nie bedzie. Rozumiem, że kazdy wybór bedzie dobry, ważne , aby był dokonany.

rED
niedziela, 19 lipca 2020, 17:06

E tam przecież Rosja pewnie jest gwarantem integralności Białorusi. Jak i Ukrainy.

kj1981
niedziela, 19 lipca 2020, 19:28

...i Gruzji.

Hanys
niedziela, 19 lipca 2020, 13:38

Polecam obejrzeć film na youtube "Białoruś, niedokończona rewolucja" Zbigniewa Dylewskiego, człowieka był an Białorusi, a nie tak jak tu "husarze międzymorscy" co wiadomo gdzie byli i wiadomo co widzieli :) Bardzo ciekawy film i dla niektórych dużym szokiem będzie rzeczywistość przedstawiona w tym filmie, zobaczą jak bzdurne wyobrażenia i marzenia mają nt Białorusi. Ja tylko przytoczę jeden cytat z Łukaszenki: "Białorusini to najbliższy i najbardziej oddany Rosjanom naród. Białorusini i Rosjanie to faktycznie jeden naród" - powiedział Łukaszenka i jest to prawda, Łukaszenka mówi do swojego narodu w telewizji wyłącznie w języku rosyjskim, bo po "białorusku" nikt by go tam nie zrozumiał, może garstka, tych cos ie nauczyła "białoruskiego" od polskiego radia wolna Białoruś czy coś takiego :)

Marek1
poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:20

Narracja kremlowskiego trolla ;)). Białorusini jako następcy WKL muszą mieć(a większość niestety już nie ma) świadomość, że ich państwo przez kilkaset lat broniło sie krwawo przed Moskalami. W czasie mało znanego nawet w Polsce moskiewskiego "potopu" w latach 1654-67 zginęła prawie POŁOWA populacji WKL. Takie to jest "pobratymstwo" z Moskwą ...

Marek
wtorek, 21 lipca 2020, 18:41

Dodam do tego, że tamtejsze szlacheckie zaścianki były "nawracane" na jedynie słuszne ruskie prawosławie przy pomocy kozackiej piki.

Jacek
niedziela, 19 lipca 2020, 17:07

Przed 1918 władza w Warszawie mówiła do Polaków w tym samym języku i czego to dowodzi?

niedziela, 19 lipca 2020, 21:56

Pochodzenia pana Hanysa.

Stary Grzyb
niedziela, 19 lipca 2020, 13:35

Nie jestem wielkim zwolennikiem baćki, ale osadzenie w pierdlu moskiewskiego agenta usiłującego wystartować w wyborach prezydenckich można określić wyłącznie jako ruch jak najbardziej prawidłowy.

poznaniak
niedziela, 19 lipca 2020, 12:37

piękny zestaw ze zdjęcia

Kapustin
niedziela, 19 lipca 2020, 12:19

Krym z CAŁĄ flota im uciekł A ten BZDURY opowiada

y
niedziela, 19 lipca 2020, 16:07

Co ma Krym do Białorusi? Chyba nic nie zarobisz za ten post...

RJ
niedziela, 19 lipca 2020, 12:04

Żyłka ci pęknie od tej nadmiernej agresji

No ale
niedziela, 19 lipca 2020, 11:10

Co to za zewnętrze siły na Łukaszka się zaczaiły zapomniał powiedzieć ?

Kiks
niedziela, 19 lipca 2020, 08:57

Tylko, że również ich armia ma dosyć kartoflanego watażki. Może być jedynie pewien służalczych generałów, ale czy każdego?

andys
niedziela, 19 lipca 2020, 16:30

Zastanawiam sie jak przeciwnicy Łukaszenki i związku z Rosja wyobrazaja soba przyszłośc Białorusi. Wcieliłem sie w Białorusina (tak jak potrafilem) i zastanawiałem sie, co bedzie jeśli stosunki z Rosja popsuja się, a z Zachodem odwrotnie -polepszą sie. Nie znalazłem innej mozliwosci, jak upodobnienie sie do Ukrainy i Mołdawii. Marzenia o "polskiej" drodze do dobrobytu to mrzonki. Może i byłyby szanse , gdyby Białoruś została przyjeta do UE, co zapewniloby jakis program pomocowy. Jednak przed przyjeciem do UE , Białoruś musialaby wstapić do NATO (chyba nie ma takiego przypadku, aby państwo należace do UE nie należalo do NATO (odwrotnie - tak) - co poniekad jest logiczne). Wstapienie Białorusi do NATO (czego zapewne, tak mysle, Białorusini nie chcą) wiązałoby sie z poważnymi konfliktami z Rosja , czego UE nie chce.

Nick
wtorek, 21 lipca 2020, 10:41

"Białoruś musialaby wstapić do NATO (chyba nie ma takiego przypadku, aby państwo należace do UE nie należalo do NATO (odwrotnie - tak)" Ależ są państwa UE nienależące do NATO, np. Szwecja, Austria, Irlandia, Malta czy Cypr.

Extern
poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:50

Białorusini jak wszyscy normalni ludzie chcą wstąpić tam gdzie mają szansę na lepsze życie. Wspólny projekt z Rosją dosyć niedawno ćwiczyli, nie za bardzo to finalnie wyszło. Myślę że oddzielnie im jest jednak lepiej niż z Rosją która ma zawsze spore ciągoty aby zasysać do centrali dochód wypracowywany na prowincji. To jest zresztą jeden z powodów dlaczego Rosja lubi się rozpadać jak tylko władza centralna trochę słabnie.

andys
poniedziałek, 20 lipca 2020, 19:57

1. "To jest zresztą jeden z powodów dlaczego Rosja lubi się rozpadać jak tylko władza centralna trochę słabnie." Myśle, ze trochę podobna sytuacja mogłaby zaistnieć w Polsce . 2. Białorusini teoretycznie moga rozwazać 3 scenariusze-1. Litwy , Łotwy i Estonii, 2. Ukrainy i Mołdawi , 3, taki jak jest teraz z możliwościami pewnego postepu. Scenariusz 1 jest nierealny, 2. niechciany, pozostaje 3. swój, z potrzebą ,w miarę spokojnych, zmian.

niedziela, 19 lipca 2020, 21:58

Głos zabierasz, a pojęcia nie masz. Francja występowała juz z NATO. Szwecja nie jest w NATO.

XY
niedziela, 19 lipca 2020, 20:25

Irlandia, Szwecja kraje neutralne, należą do UE ale nie do NATO.

Spacjalista
niedziela, 19 lipca 2020, 18:46

"....aby państwo należace do UE nie należalo do NATO..." - Szwecja, Austria,......

andys
poniedziałek, 20 lipca 2020, 20:10

A więc wspólnym wysiłkiem,forumowicze znaleźli 3 państwa , które należa do UE, a nie należą do NATO, zapomnieli zreszta o Cyprze i Finlandii. 5 na 27. Warto zauwazyć, że Austria i Finlandia to kraje z narzuconą neutralnoscią, Irlandia mieści sie na końcu Europy i Szwecja - neutralna od "zawsze". To nie sa państwa posiadajace jakiekolwiek znaczenie strategiczne (może prócz Szwecji i Cypru).

gaba
środa, 22 lipca 2020, 11:07

Po prostu pitolisz, co Ci zostało udowodnione. Nie ma żadnego wymogu, aby kraj NATO był w UE, albo kraj UE w NATO. To zupełnie różne sprawy. To że Polska najpierw wstąpiła do NATO wynika tylko z tego, że bardziej nam na tym zależało i łatwiej było spełnić wymogi.

andys
środa, 22 lipca 2020, 14:12

NATO powstało w 1949, Europejska Wspólnota Węgla i Stali w 1952. Z drugiej strony - RWPG powstało w 1949, a Układ Warszawski w 1956r. Zachód można zrozumieć, budowa zjednoczonej Europy wymagała umieszczenia nad nią parasola militarnego. Na Wschodzie najistotniejszą sprawą była odbudowa ze zniszczeń, w dodatku bez niczyjej pomocy (np. w postaci planu Marschala ).

Kopara
niedziela, 19 lipca 2020, 15:27

Chyba dość ma kartofli b to jedyna,dieta

Adam
niedziela, 19 lipca 2020, 05:42

Przecież pan Łukaszenka to taki ciepły człowiek jak to mawiał ten który pracuje dla idei :)

werte
niedziela, 19 lipca 2020, 01:39

Gdzie te wypowiedzi nawiedzonych forumowiczów jaki to z Łukaszenki demokrata tylko czasowo się maskujący przed Putinem, i powinniśmy go wspierać bez względu na koszty i fakty?

jkkk
niedziela, 19 lipca 2020, 09:12

a czym go wspieramy???

sża
niedziela, 19 lipca 2020, 11:07

Wspieramy Białoruś sankcjami nałożonymi przez UE i USA. A i tak radzą sobie 10 razy lepiej niż demokratyczna Ukraina i do tego mają prawie zerowe bezrobocie.

erer
piątek, 24 lipca 2020, 09:31

Sieroża, zapamiętaj to demokracja i wolność gospodarcza dają ludziom dobrobyt, a nie autorytarne rządy i socjalistyczne planowanie.

rest
niedziela, 19 lipca 2020, 08:55

To wspieraj tylko czym, biedaku. Spłac prawie 5 bilionowe zadłużenie, a potem "pomagaj"najlepiej to sobie.

tja...
niedziela, 19 lipca 2020, 17:47

Wam Ivan brakuje kasy na "pomaganie" Łukaszence, stąd te kłótnie w "rodzinie"- komornik przyszedł

QQryq
sobota, 18 lipca 2020, 21:43

Najpierw to trzeba mieć własny przemysł i armię a nie bronić się Pancyrami przed Kalibrami :)

Zenon
niedziela, 19 lipca 2020, 12:09

A my czym będziemy się bronić? Tam przynajmniej jakiś generał powiedział jak się wywraca państwa dając obywatelom jakiś punkt zaczepienia do własnych rozmyślań. Tymczasem w Polsce władza oddaje kawałek po kawałku suwerenność jak nie Berlinowi to Waszyngtonowi albo Telawiwowi. I jak skomentujecie forumowi mędrcy taki stan rzeczy? Gdzie ta nasza siła i niepodległość? Chyba jeszcze tylko w tvpis. Na całe szczęście ludzie zaczynają przeglądać na oczy jak to "wstajemy z kolan".

Pol
sobota, 18 lipca 2020, 21:32

Co jak co ale przewozić to mają czym, pgz powinno się uczyć od nich razem bieda jelczem. MZKT-74135 silnik Deutz 130 ton może targać czyli 2 abramsy i to w terenie i prawie 800KM..

trza
sobota, 18 lipca 2020, 22:57

od tego żeby jeździć w terenie jest czołg ...

Pol
niedziela, 19 lipca 2020, 13:12

A jak się popsuł to na plecy

Krzys
sobota, 18 lipca 2020, 21:04

Autorze, co to za twór "oddzielna" brygada?

andys
poniedziałek, 20 lipca 2020, 22:14

"Oddzielna" to rusycyzm, lepiej byloby zastosować - wydzielona, samodzielna, np 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa generala Sosabowskiego. ,

Piotr
niedziela, 19 lipca 2020, 02:05

No normalny. Nie wszystkie wchodzą w skład dywizji, niektóre są samodzielne.

komuna paryska
sobota, 18 lipca 2020, 20:13

dyktatorkom pali się pod siedzeniem. jednemu w Mińsku, drugi ma bostońskie picie herbaty w Chabarowsku.

sobota, 18 lipca 2020, 21:06

Chyba topienie

zielarz
niedziela, 19 lipca 2020, 23:03

palić też można

Jw 1541
sobota, 18 lipca 2020, 20:44

A trzeci głaszcze kota na Żoliborzu

Romek
sobota, 18 lipca 2020, 22:43

Wolę Ivan mieć wybór między Dudą, Trzaskowskim, Biedroniem itd. niż wybór skrajnie ograniczony jak ty: albo Putin albo w zęby

andys
poniedziałek, 20 lipca 2020, 22:18

W Rosji w wyborach prezydenckich jest zwykle kilku kandydatów , przy czym dwaj (prócz Putina) reprezentują znaczace siły polityczne -KPR i LDPR.

niedziela, 19 lipca 2020, 09:29

bardzo dobrze

sża
niedziela, 19 lipca 2020, 15:20

Bardzo dobrze minus 3. Siadaj!

grzegorzb3
sobota, 18 lipca 2020, 21:56

i ten trzeci dostanie wcześniej czy później alergii od jego sierści

jkkk
niedziela, 19 lipca 2020, 09:14

ty uważaj abyś sam nie dostał alergii ...bo ja już mam, jak czytam takich myślicieli wielkich jak ty....żenua

Majster
niedziela, 19 lipca 2020, 12:10

Kolejny internetowy mędrca.

niedziela, 19 lipca 2020, 22:00

"MĘDRCA"???

Tweets Defence24