Białoruś: armia kontynuuje sprawdzian gotowości

10 marca 2021, 15:31
527A4520
Zdjęcie poglądowe. Fot. mil.ru
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, rozpoczął się drugi etap kompleksowego sprawdzianu gotowości bojowej i mobilizacyjnej białoruskiej sił zbrojnych. Jego celem ma być ocena poszczególnych jednostek wojskowych, a także wyciągnięcie wniosków w kwestii poprawy ich obecnych zdolności.

Zgodnie z decyzją wydaną przez białoruskiego szefa resortu obrony gen. bryg. Wiktora Chrenina wspomniany sprawdzian gotowości białoruskiej armii do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem rozpoczął się 9 marca br. Ogólne zarządzanie bieżącą działalnością podejmowaną w ramach tej inspekcji powierzono Szefowi Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, a także I Wiceministrowi Obrony Republiki Białorusi gen. mjr. Olegowi Bielokoniewowi.

W prowadzenie tego przedsięwzięcia zaangażowane są wojskowe organy dowodzenia szczebla operacyjnego i taktycznego oraz liczne jednostki wojskowe. W ramach sprawdzianu planowane jest uruchomienie środków mobilizacyjnych, które zostaną dostarczone z wojskowych magazynów sprzętowych, gdzie w przechowywaniu długoterminowym znajdują się liczne egzemplarze ciężkiego sprzętu wojskowego i specjalnego. Dodatkowo niezbędne do prowadzenia tych działań zasoby materialne mają zostać odebrane przez białoruskich żołnierzy z magazynów i baz zaopatrzeniowych.

image
Reklama

W ramach sprawdzianu gotowości mobilizacyjnej z rezerwy planowane jest powołanie ok. 1000 osób do przydzielonych ich jednostek wojskowych, gdzie uzupełnią oni brakujące etaty obok służących już tam żołnierzy kontraktowych i poborowych. Zdaniem białoruskich władz bieżąca kontrola pozwoli określić stopień spójności organów dowodzenia, zdolność dowódców do kierowania podległymi jednostkami i pododdziałami wojskowymi w różnych warunkach sytuacyjnych, a także zdolność pododdziałów do wykonywania powierzonych zadań w trudnych warunkach. Test zakończy się przeprowadzeniem szeregu ćwiczeń taktycznych przez biorące w nim udział jednostki wojskowe.

Przeprowadzenie tego sprawdzianu gotowości pozwoli kompleksowo skontrolować obecny stan białoruskiej armii przed spodziewanymi przedsięwzięciami przewidzianymi na drugą połowę roku. Według informacji przekazanych przez szefa rosyjskiego resortu obrony generał armii Siergiej Szojgu w grudniu ub.r. Białoruś i Rosja planują przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń strategicznych "Zapad-2021" we wrześniu br. Równolegle rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało kontynuowanie przygotowań do kolejnej edycji Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Palmel
czwartek, 11 marca 2021, 11:23

To są skutki naszej polityki zagranicznej wobec Białorusi już na przejściach granicznych z Białorusią są już Rosjanie na naszym starym lotnisku w Lidzie są już rosyjskie samoloty

Beny
środa, 10 marca 2021, 19:47

Brawo Polska. A my im pomoc finansową, maseczki, środki dezynfekujące wysyłamy a na przełomie lipca i sierpnia nawet respiratory. A oni ćwiczą przy naszej granicy atak na Polskę. Ogarnijcie się w końcu. Jak pomagać to wiedzieć komu.

Palmel
czwartek, 11 marca 2021, 11:22

wtedy nie popieraliśmy opozycji a było to przed wyborami prezydenckimi a teraz sytuacja się zmieniła a to są skutki naszej polityki zagranicznej wobec Białorusi już na przejściach granicznych z Białorusią są juz Rosjanie

9000
czwartek, 11 marca 2021, 06:08

Popieram. Chciało by się powiedzieć że nie gryzie się karmiącej ręki z tym że to Putin ich karmi ale zgadzam się z opinią że nie powinno się dokarmiać psa który na nas stale warczy i szczeka.

Teatrzyk dla ciemnego ludu
środa, 10 marca 2021, 17:11

U nas też były ćwiczenia Zima 2020 które pokazały że 5 dnia wojny ruscy Warszawe okrążą.A pan Macierewicz mówił że za rządów pis WP jest 3-cią siłą w Europie :)

Auaaua
czwartek, 11 marca 2021, 11:36

I co z tego? To będzie początek długiego konfliktu....

rozbawiony
czwartek, 11 marca 2021, 11:18

Żeby być 3-cią siłą w Europie to trzeba tego chcieć a nie skupiać się na rozdawaniu socjalu na lewo i prawo . Priorytetem rządzących powinno być zapewnienie bezpieczeństwa militarnego i zdrowotnego obywatelom którego obecnie nie ma i do którego się nawet nie dąży . Świadczy o tym obsadzanie stanowisk ministerialnych osobami niekompetentnymi z łapanki , brak planów działania bądź ich ciągłe zmienianie / np. program Orka , brak realizacji II etapu Wisły , itd. / Zresztą poprzednie ekipy też nie były lepsze, dlatego te 5 dni obrony w razie agresji Rosji to max na co możemy liczyć .

rED
czwartek, 11 marca 2021, 11:05

Nie ma państwa w europie które by miało armię mogąca samodzielnie wytrzymać uderzenie FR a akurat nasza ma szansę powstrzymać WAS najdłużej.

borocek
środa, 10 marca 2021, 20:00

Czasami taki wynik powoduje określone konsekwecje dla hegemona - sił jakie musi tu wystawić na kolejne ćwiczenia.

yar
czwartek, 11 marca 2021, 12:57

Nie wiem o tym NIEJAWNYM ćwiczeniu nic więcej, poza mało wiarygodnymi sensacyjnymi doniesieniami medialnymi i ujadaniem propagandystów. Ale wiem, że na wschodzie to KAŻDE ćwiczenie MUSI się skończyć szybkim sukcesem. Na zachodzie, jak ćwiczenie kończy się pełnym sukcesem to znaczy, że to było ŹLE zaplanowane i przeprowadzone ćwiczenie. Bo nie wykazało istniejących i ukrytych problemów. I nie prowadziło do i ich usunięcia, a tym samym do rozwoju. Tak więc niech trolle się cieszą, że zawsze w ICH ćwiczeniach Rosjanie wygrywają najpóźniej w 5 dniu. Historia już wielokrotnie pokazała ich wartość.

Herr Wolf
środa, 10 marca 2021, 19:37

Gospodarczo już jesteśmy przed Niemcami...!

Ciekawy
czwartek, 11 marca 2021, 10:50

Przed Niemcami nie. Ale przed wami Rosjanami niebawem będziemy.

Koba
środa, 10 marca 2021, 18:21

To żadne zaskoczenie. Jeżeli zostaną wykorzystane wojska z Okręgu Kaliningradzkiego, białoruskie i rosyjskie przebywające na Białorusi "przypadkiem" z okazji ćwiczeń Zapad 20xx to dotrą do linii Wisły szybciej niż w 5 dni. Nikt co do tego niema chyba wątpliwości. Plan obrony opiera się o linię Wisły. Jakiekolwiek wojska NATO nie dotrą do nas przed upływem tego czasu. Jedynie lotnictwo. Co do jakichkolwiek wypowiedzi pana Macierewicza - bez komentarza.

ito
piątek, 12 marca 2021, 20:42

Wiesz, hitlerowskie Niemcy swój plan obrony tez opierały o linię Wisły, a to było naprawdę sprawne wojsko- więc Twoja uwaga o tym, że plan opiera się o obronę na linii Wisły jakoś nie napawa mnie optymizmem.

Kazik :)
czwartek, 11 marca 2021, 15:59

Bardzo dobry komentarz. Do tego bym dorzucił słabość brygad WOT które miały być silnymi szybkimi mobilnymi nowoczesnymi brygadami gwardii narodowej szkolonymi do walki w zależności od swego operacyjnego terenu a okazały się "wydmuszkami": cywilno-militarno-partyzancko-szpitalno-rekrutersko-rezerwowo-społecznymi organami-ect. czytaj bliżej nieokreślonym bytem.

KPS
czwartek, 11 marca 2021, 10:57

@Koba... 4..5..6..X dni będzie trwała obrona... ale to nie ma większego znaczenia ile dni będziemy się "bronić", ponieważ nie mamy zdolności odtworzeniowych jednostek a właśnie w te 4..5..6..X dni zostaną one rozbite.

yy
środa, 10 marca 2021, 17:58

A jak się to ma do Białorusi?

Tweets Defence24