Bezzałogowy THeMis dla Estonii i Holandii

29 września 2020, 11:37
Netherlands_and_Estonia_to_acquire_seven_Milrem_Robotics_THeMIS_UGVs_1
Fot. Milrem Robotics
Reklama

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus) zawarło porozumeinie z holenderskim resortem obrony w sprawie wspólnego pozyskania siedmiu bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS od estońskiej spółki Milrem Robotics.

Cztery spośród nich trafią do Królewskiej Armii Holenderskiej (Koninklijke Landmacht), a trzy do Estońskich Sił Obronnych (Eesti kaitsevägi). W ramach zawartego kontraktu Milrem Robotics dostarczy bazowe pojazdy THeMIS, a także zintegruje je z wybranymi modułami dodatkowymi od dostawców trzecich takimi jak zdalnie sterowane moduły uzbrojenia czy inny sprzęt specjalistyczny. Holenderska armia zakupiła już dwa egzemplarze tych bezzałogowców w ubr. do pododdziałów 13. Lekkiej Brygady, a estońska armia testowała pojedynczy egzemplarz w warunkach bojowych w trakcie misji stabilizacyjnej w Mali, a także w trakcie ćwiczeń wojskowych na terenie kraju. Wozy tego typu trafiły także do siedmiu innych państw na całym świecie, z czego pięć jest członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

THeMiS to bezzałogowy pojazd lądowy zaprojektowany i produkowany przez estońską spółkę Milrem Robotics. Jego nośność wynosi do 750 kg, co pozwala na zamontowanie wielu różnorodnych modułów dodatkowych, które przekształcają go w jedną z wielu możliwych wersji specjalistycznych. Napęd stanowi system hybrydowy złożony z silników diesla i elektrycznych zamontowanych w modułach bocznych znajdujących się wewnątrz gąsienic. Pojazd może poruszać się z prędkością maksymalną do 35 km/h przez 10 godzin (w tym ok. 90 minut w trybie "cichym"), a jego zasięg jest warunkowany ukształtowaniem terenu i oddaleniem od operatora sterujący nim drogą radiową.

Estonia jest państwem wiodącym w programach Lądowych Systemów Bezzałogowych, realizowanych przez Unię Europejską w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO. W sierpniu ub.r. Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych podpisało porozumienie z reprezentantami Belgii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy i Hiszpanii w sprawie rozwoju Modułowego Bezzałogowego Systemu Naziemnego (iMUGS — integrated Modular Unmanned Ground System). W czerwcu br. międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem Milrem Robotics podpisało kontrakt na stworzenie nowego europejskiego bojowego bezzałogowe pojazdu lądowego o wartości ok. 32,6 mln euro. Pojazd ma zostać zaprojektowany na podstawie istniejącego THeMISa.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Dany
środa, 30 września 2020, 07:04

Kiedy wreszcie powstanie polski terminator Jarosław. Może lepiej robocop on i tak ma kota w mózgu więc w tym kierunku może trzeba ciągnąć.

geniusz z SGWP
wtorek, 29 września 2020, 19:56

czy pojazd pływa?

Polak Mały
wtorek, 29 września 2020, 19:33

U nas prywatne spółki nie sa w modzie. Do programu Orlik nawet nie zaproszono WB Elektronic, który miał gotowe produkty - Manta i Łoś. Wybrano coś co jeszcze nie powstało ale za to z państwowej spółki , drożej i dłużej.

Jacek90144
środa, 30 września 2020, 10:12

Obawiam się, że takie podejście za szybko się nie zmieni. Niestety.

Dr.House
wtorek, 29 września 2020, 14:16

A nasz przemysł obronny coś sprzedał do Holandii ? Nie ? A takie małe biedne państewko Estonia potrafi skonstruować i sprzedać dla państwa zachodniego porządne nowoczesne uzbrojenie.

Łukasz
wtorek, 29 września 2020, 15:59

W Polsce wszystko jest trudne. Nie można po prostu opracować broni. Najpierw trzeba przygotować zarys koncepcji, potem założenia do tej koncepcji, następnie wstępną koncepcję oraz końcowe wnioski. Następnie trzeba przeprowadzić analizę tej koncepcji - tylko nikt nie czuje się kompetentny, Dlatego należy ogłosić przetarg na wyłonienie doradcy. Minęło już 6 miesięcy. W trakcie przetargu okazuje się, że zmieniły się założenia koncepcji - wszystko musi odbyć się od początku. Z tego żyją tysiące urzędników i związkowców. Gdyby po prostu szybko coś zamówić, oni okazaliby się niepotrzebni.

miki
wtorek, 29 września 2020, 15:00

Estonia małe biedne państewko, chłopie o czym ty piszesz, bo dla ciebie małe państwo, które wchodziło kiedyś w skład ZSRR musi być biedne, proponuje zapoznać się z gospodarką i zmianami ekonomicznymi oraz informacjami o poziomie życia a się zdziwisz.

Sidematic
wtorek, 29 września 2020, 14:09

THeMIS w przeciwieństwie do Peruna daje radę. Perun jest za mały żeby mógł się do czegoś przydać. Poza tym nie na kołach na litość boską.

miki
wtorek, 29 września 2020, 15:01

Perun to raczej demonstrator technologii niż gotowy produkt.

Nestor
wtorek, 29 września 2020, 18:20

Jakiej technologii?

Patriota
wtorek, 29 września 2020, 13:57

A u nas MON ciągle analizuje koncepcyjnie. Brawo Estonia.

Bursztyn
wtorek, 29 września 2020, 13:54

Pesco płaci 33 mln euro Posadzic Poprad 4xpiorun2 na tym i WIO

kj1981
wtorek, 29 września 2020, 16:21

Za szybko. Najpierw trzeba usiąść i to wszystko na spokojnie przemyśleć. Przygotować się intelektualnie do fazy analityczno-koncepcyjnej.

Nestor
wtorek, 29 września 2020, 18:22

Co tak sie speszycie. A zalozenia? to musi potrwac min 30lat

Tweets Defence24