Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie drony w Emiratach

Fot. WB Electronics
Fot. WB Electronics

Grupa WB zaprezentowała swoje technologie na największych targach dedykowanych systemom bezzałogowym UMEX 2018, które odbyły się z Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W dniach od 25 do 27 lutego Grupa WB uczestniczyła w targach poświęconych systemom bezzałogowym UMEX 2018 zorganizowanych w Abu Zabi stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Polska firma zaprezentowała bezzałogowy system powietrzny FlyEye oraz system amunicji krążącej Warmate. Przy czym ostatniego dnia targów przeprowadzony został pokazowy lot FlyEye, podczas którego zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z procedurą startu i lądowania oraz obserwować wysoką jakość przesyłanego obrazu.

undefined
Fot. WB Electronics

System powietrzny FlyEye to bsp rozpoznawczy, który jest zdolny do wykonywania lotów z prędkością 50-170 km/h, na pułapie do czterech kilometrów, przez okres do trzech godzin. Systemy łączności dają mu możliwość prowadzenia działań w odległości do 30-50 km od stacji kontroli i przekazywania danych z rozpoznania w czasie rzeczywistym. System ten jest używany przez polskie wojsko.

Warmate to system bezzałogowców klasy mikro, przeznaczonych do wykonywania misji rozpoznawczych lub uderzeniowych. Może być wyposażony w głowicę obserwacyjną, uzupełnioną o ładunek bojowy (odłamkowo-burzący lub kumulacyjny, o przebijalności do około 240 mm, bądź termobaryczny), co sprawia, że może być używany zarówno przeciwko celom powierzchniowym, opancerzonym, jak i umocnionym. Sam system trafił już na wyposażenie co najmniej jednego z krajów NATO, z przeznaczeniem do użycia operacyjnego w siłach specjalnych. Podczas MSPO 2017 podpisano też kontrakt na dostawę systemów Warmate na Ukrainę, zaś w listopadzie 2017 roku system kupiło Wojsko Polskie z przeznaczeniem dla WOT oraz wojsk specjalnych.

undefined
Fot. WB Electronics

Czytaj też: Wojsko Polskie kupuje 1000 Warmate’ów

Stoisko GRUPY WB podczas targów UMEX 2018 odwiedzili między innymi Ambasador RP w Zjednoczonych Emiratach, pan Robert Rostek, emir Dubaju, Minister do obronnych Mohammed bin Ahmad Al Bawardi oraz następca tronu, Jego Wysokość Szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Makix

    Do tej pory dziwie się dlaczego policja i straż pożarna nie dysponują FlyEye, dron bardzo dobry umożliwia szybkie rozpoznanie również w podczerwieni. W kraju realizuje się tyle misji poszukiwawczych z użyciem śmigłowca, że te drony zwróciłyby się w rok. Każde województwo powinno dysponować takim systemem, 2 drony + samochód to koszt może z 2,5mln.

    1. FortKox

      dobry pomysł, używanie śmigłowców z kamerą termowizyjną to przerost formy nad treścią chyba że śmigłowiec ma podjąć poszukiwaną osobę. Jeśli nie a akcja jest prowadzona w terenie zalesionym to tym bardziej wskazany jest dron. Ciekawe tylko czy FlyEye udźwignie porządną termowizję, bo wykrycie podczerwieni człowieka a czołg to jednak duża różnica.

    2. Paweł

      Ile kosztuje FlyEye, a ile helikopter? Normalny, uczciwy człowiek wybrałby tańsze rozwiązanie, a na pewno nie jest ono gorsze. Jednak nie da rady przy nim wykręcić takiej lewej kasy jak przy helikopterach. Pieniędzy brak na nawet uczciwy zakup helikopterów, więc w ogóle nic nie kupią, póki nie będzie odpowiednich środków na zrobienie wałka. Taką mam hipotezę patrząc na działania zakupowe.

  2. PL

    Brawo tak trzymać

  3. Selex

    Belma produkuje świetne głowice nie tandemowe co prawda, z przebijalnością ponad 300 mm RHA tak więc do walki z pojazdami bez ASOP spokojnie się nada. Co do kraju NATO to jakiego waszym zdaniem ? Moja kwerenda na D24 i w necie wskazuje na Turcję i drugi kraj bodajże Azerbejdżan. PS: gratulacje dla WBE. W warunkach pustynnych to świetna broń.

Reklama