Bezzałogowce US Marines po raz pierwszy w Europie

23 września 2017, 09:04
Fot. US MArines
Reklama

Amerykańska piechota morska planuje wysłać do Norwegii bezzałogowce RQ-21 Blackjack. Jednostka wyposażona w maszyny tego typu ma w przyszłym roku wziąć udział w manewrach Trident Juncture 2018. Będzie to historyczne zdarzenie, gdyż po raz pierwszy drony należące do US Marines będą operować w Europie, na dodatek w trudnych warunkach północnej Skandynawii. 

Maszyny i personel, który ma w przyszłym roku działać w Norwegii, będzie należeć do eskadry VMU-2 „Night Owls” (ang. Marine Unmanned Aerial Vehicle Squadron 2) działającej w ramach II Marine Expeditionary Force (II MEF), której obszarem działania jest Europa, Afryka i Bliski Wschód. Operacja w ramach zaplanowanych na wrzesień przyszłego roku manewrów Trident Juncture 2018, ale też dalsza obecność w październiku i listopadzie, będzie stanowić wyzwanie dla personelu, który dotąd operował w całkowicie odmiennym, ciepłym klimacie.

Czytaj też: Marines i marynarka zamawiają kolejne bezzałogowce RQ-21 Blackjack

Relokacja ma na celu sprawdzenie przygotowania personelu i maszyn RQ-21 do działań w ekstremalnych warunkach dalekiej północy. Większość operacji będzie realizowana z lądu, ale niewykluczone są również znacznie bardziej wymagające działania z pokładów okrętów, jeśli USA zdecydują się wyekspediować do tych działań okręty nawodne.

RQ-21A Blackjack to wojskowa wersja maszyny Boeing Insitu Integrator, przeznaczonej do użycia w warunkach morskich. Blackjack jest standardowo wyposażony w kamerę dzienną i nocną, dalmierz i laserowy znacznik celów działający w podczerwieni, system łączności oraz odbiornik automatycznego systemu identyfikacji statków AIS. Bezzałogowiec ma masę startową 61 kg i może przebywać w powietrzu ponad 13 godzin. Pełny system operacyjny składa się z pięciu maszyn RQ-21A, dwóch naziemnych stacji kontroli oraz systemu startowego i przechwytywania (lądowania).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
BBC
sobota, 23 września 2017, 15:53

Amerykanie muszą uważać gdyż norwegowie strzelają ze swych F-16 do wierz obserwacyjnych ?

Tweets Defence24