Beryle na plastikowe kulki dla Wojska Polskiego

16 października 2012, 22:34
SONY DSC
Żołnierz z krakowskiej brygady uchwycony w czasie treningu z karabinkiem ASG - fot. Łukasz Pacholski

16 października br. 31. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zgierzu ogłosił przetarg na zakup sprzętu przeznaczonego do szkolenia żołnierzy XIII zmiany PKW Afganistan.Wśród produktów, które planuje się zakupić dla szkolących się żołnierzy znalazły się następujące elementy: latarki taktyczne z filtrem IR (80 sztuk), latarki nahełmowe (60 sztuk), plecaki wielofunkcyjne J-79 Skycrane II (14 sztuk), panel dowódcy (11 sztuk), nadgarstkowy GPS Garmin Foretrex 401 (22 sztuk), ochronniki słuchu z wyjściem na radiostacje MSA Sordin Supreme PRO (22 sztuk), maski ochronne ER X-Ray Single (16 sztuk) oraz broń - karabinki ASG odwzorowywujące karabin szturmowy wz.96 Beryl (27 sztuk) wraz z "amunicją" w postaci plastikowych kulek (18800 sztuk).

Jedynym producentem repliki ASG karabinu wz.96 Beryl jest firma Ares z Hong-Kongu, z którą Fabryka Broni Łucznik zawarła umowę na opracowanie i marketing produktu. Premiera tego produktu miała miejsce w 2011 roku, obecnie produkowane egzemplarze charakteryzują się metalowym wykonaniem. Jeden karabin kosztuje około 1600 złotych.

Wykorzystanie replik broni ASG jest coraz powszechniejszy w Wojsku Polskim. Jednymi z prekursorów był personel 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa oraz logistycy z 1. Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Tego typu broń pozwala na trening w miejscach niedostępnych dla normalnej broni palnej.

(ŁP)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24