Ben Wallace nowym ministrem obrony Wielkiej Brytanii

26 lipca 2019, 07:04
sd0c10067_800
Fot. benwallace.org.uk

Były żołnierz brytyjskiej armii Ben Wallace został w środę nominowany na stanowisko ministra obrony w gabinecie Borisa Johnsona; do tej pory Wallace pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i przestępstwa gospodarcze.

49-letni Wallace skończył akademię wojskową w Sandhurst i był dowódcą plutonu brytyjskiej armii, służąc m.in. w Irlandii Północnej, Niemczech i na Cyprze. Później pracował w przemyśle zbrojeniowym - odpowiadał za dział zagraniczny w firmie Qinetiq. W 1999 roku z listy konserwatystów trafił do szkockiego parlamentu w którym zasiadał do 2003r.  W 2005 roku objął mandat posła w Londynie.

Podczas pracy w ministerstwie spraw wewnętrznych, Wallace był m.in. odpowiedzialny za koordynację rządowych działań po ataku terrorystycznym na Moście Westminsterskim w 2017 roku oraz podsekretarzem stanu ds. Irlandii Północnej. Przez sześć lat był także szefem parlamentarnej komisji ds. Iranu. Był przeciwnikiem Brexitu. 

Także w środę potwierdzono nominację Liz Truss, byłej naczelnej sekretarzskarbu w ministerstwie finansów, na szefową resortu handlu międzynarodowego. Na stanowisku ministra ds. wyjścia z Unii Europejskiej pozostanie Stephen Barclay. Jeden z rywali Borisa Johnsona w walce o klucze do Downing Street i były minister sprawiedliwości Michael Gove otrzymał z kolei głównie ceremonialne stanowisko kanclerza księstwa Lancaster, który odpowiada za zarządzanie majątkiem służącym do wypracowania dochodu brytyjskiego monarchy. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24