Reklama
Reklama

Belgia i Holandia dołączają do "puli" broni precyzyjnej NATO

10 października 2015, 11:15
Holenderskie F-16, fot. RNAF
Belgijski F-16B, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Belgia i Holandia to kolejne dwa kraje, które podpisały list intencyjny dotyczący ścisłej współpracy przy korzystaniu z broni precyzyjnego rażenia powietrze-ziemia. 

W dniu 8 października br. Belgia i Holandia podpisały list intencyjny dotyczący ścisłej współpracy przy wykorzystaniu broni precyzyjnego rażenia powietrze-ziemia. Pierwotne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane z inicjatywy Danii podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Newport. Do inicjatywy z zakresu Smart Defence  przystąpiło wtedy sześć krajów: Dania, Norwegia, Hiszpania, Portugalia, Grecja i Czechy. Podpisanie porozumienia wynikało z doświadczeń wojny w Libii, gdy okazało się, że zapasy broni precyzyjnej sojuszu są niewystarczające i występują problemy z ich uzupełnianiem w trakcie trwania operacji. W założeniu gospodarowanie kierowanymi środkami powietrze-ziemia ma być więc bardziej efektywne, dzięki nawiązaniu współpracy międzynarodowej w tym zakresie.

Zarówno Belgia, jak i Holandia mogą być żywo zainteresowane udziałem w tym programie, w związku z zaangażowaniem w działania przeciw Państwu Islamskiemu w Iraku. Oba kraje wysłały przeciwko islamistom myśliwce F-16, które przeprowadzają uderzenia lotnicze z użyciem broni precyzyjnej. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
ryszard56
poniedziałek, 12 października 2015, 00:45

a co My?????

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama