Reklama

Siły zbrojne

BAE Systems przekazał Omanowi pierwszą korwetę typu Khareef

Koncern BAE Systems przekazał Omanowi korwetę „Al Shamikh” – fot. BAE Systems
Koncern BAE Systems przekazał Omanowi korwetę „Al Shamikh” – fot. BAE Systems

Koncern BAE Systems przekazał uroczyście Omanowi pierwszą z trzech zamówionych korwetę typu Khareef - „Al Shamikh”. Ceremonia odbyła się w bazie morskiej Royal Navy w Portsmouth, gdzie okręt będzie jeszcze bazował do czasu ukończenia szkolenia przez załogę.



Kontrakt na budową za 400 milionów funtów trzech korwet dla Omanu zawarto w styczniu 2007 roku. Drugi („Al Rahmani”) i trzeci („Al Rasikh”) w serii okręt zostały już zwodowane i trwają na nich prace wykończeniowe. Wszystkie jednostki mają zostać przekazane odbiorcy do końca 2014 r. (w odstępach 6 miesięcy).

Więcej: Setny transportowiec C295 dla Omanu

Są to korwety wielozadaniowe, przygotowane zarówno do zwalczania okrętów podwodnych, celów powietrznych i nawodnych. Ich zadaniem jest również nadzór nad własną, morską strefą ekonomiczną, prowadzenie rozpoznania i operacji poszukiwawczo – ratowniczych oraz udział w operacjach międzynarodowych w tym w działaniach antypirackich.

Korwety typu Khareef mają wyporność 2660 ton, długość 99 m i szerokość 14,6 m. Są one wyposażone w lądowisko i hangar dla średniego śmigłowca, oraz bardzo silne uzbrojenie rakietowo – artyleryjskie. Na dziobie zamontowano armatę Oto Melara 76 mm, którą uzupełniono rozmieszczonymi na obu burtach dwiema zdalnie sterowanymi armatami MSI DS30M kalibru 30 mm. Uzbrojeniem przeciwlotniczym są przede wszystkim wyrzutnie pionowego startu dla 12 rakiet MICA, uzbrojeniem przeciwokrętowym - 8 rakiet woda – woda MM-40 Block III Exocet. Wszystko to jest połączone w ramach okrętowego systemu walki TACTICOS firmy Thales wywodzącego się z tej samej linii co system wykorzystywany na naszych okrętach rakietowych typu Orkan. Wadą tych okrętów jest liczna załoga, która liczy aż 100 osób.

Więcej: Oman zakupi system obrony powietrznej od Raytheona?

Ostateczne przyjęcie okrętów ma nastąpić już po ich przejściu do Omanu, ponieważ tylko tam mogą być przetestowane w odpowiednich warunkach klimatycznych (w temperaturach wyższych nawet od 45º C).

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama