Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie: Pakistan nie stracił żadnego F-16

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Amerykańskie władze stwierdziły, że w niedawnym starciu powietrznym sił Pakistanu i Indii Islamabad nie stracił żadnego samolotu F-16.

Przedstawiciele amerykańskiego rządu sporządzili raport dotyczący pakistańskich samolotów F-16, którego fragmenty cytowane są na łamach magazynu Foreign Policy. W raporcie stwierdzono, że po sprawdzeniu stanu floty pakistańskich maszyn tego typu jasne jest, że siły powietrzne Indii nie zestrzeliły w czasie lutowego starcia żadnej maszyny typu F-16 - nie brakuje żadnego takiego samolotu.

Do starcia powietrznego doszło w dniu 27 lutego 2019 r.,  dzień po ataku indyjskiego lotnictwa na miejsce, w którym zgodnie z informacjami wywiadu Indii miał znajdować się obóz ugrupowania Dżaisz-e-Mohammed (pol. Armia Mahometa), które przeprowadziło wcześniej, 14 lutego atak na kolumnę pojazdów indyjskiej formacji paramilitarnej, zginęło w nim 46 funkcjonariuszy policji.

W trakcie walki zestrzelono indyjski samolot MiG-21 Bison, pilot maszyny, po katapultowaniu się nad terytorium Pakistanu, dostał się do niewoli. Strona indyjska twierdziła, że w tej samej walce zestrzelony został pakistański F-16 - pokazywano fragmenty pocisku powietrze-powietrze AMRAAM, odpalonego przez zestrzelony samolot myśliwski z Pakistanu.

W informacji opublikowanej w magazynie Foreign Policy stwierdzono, że dwóch urzędników departamentu obrony sprawdziło stan liczebny pakistańskich F-16 i stwierdziło, że nie brakuje żadnej maszyny.

Amerykanie sprzedali samoloty F-16 do Pakistanu z wiążącą klauzulą prawną, zgodnie z którą inspektorzy amerykańscy mogą przeprowadzać regularne inspekcje sprawdzające, między innymi, liczebność maszyn. Pakistan zobowiązał się, kupując amerykańskie F-16, że zostaną one użyte wyłącznie do działań obronnych lub w działaniach antyterrorystycznych. Kwestię tę podniósł w trakcie wizyty w USA indyjski minister spraw zagranicznych Vijawy Gokhale, przebywający w Stanach w celu odbycia rozmów dwustronnych ze swoim pakistańskim odpowiednikiem. Nieco wcześniej strona indyjska miała przekazać Amerykanom szczątki pocisku AMRAAM, mające stanowić dowód użycia w walce przeciwko samolotom indyjskim pakistańskich F-16. Hindusi w piśmie przekazanym Amerykanom stwierdzili, że w trakcie walki strona pakistańska dokonała "co najmniej czterech odpaleń pocisków AMRAAM".

Reklama

Komentarze (13)

  1. gnago

    mam myśl ....... Media powinny podać że w wyniku potyczki polsko białoruskiej . Strącono w wyniku połączonego ostrzału z Ziemi i z powietrza cztery F-35 z tajnej jankeskiej dostawy dla Polski. Po dwóch miesiącach pewnie mielibyśmy na stanie te 32 sztuki interwencyjnie . Tak jak w tym przypadku

  2. Tom

    Indie pokazuja ze zniknol z radaru samolot kotry wyglada na F-16. Radar niby z AWCS wiec raczej nie jest mozliwe by zszedl nisko zreszta w terenie gorzystym i dlaczego by cos takiego robil. Albo Amerykanie nie umia liczyc, albo Indie nie umieja odroznic F-16 od JF-17 albo bardzo duzo klamia - ale jesli klamia to dlaczego - wejscie glebiej w to im nie pomaga - latwiej by bylo to przemilczec a nie tworzyc rzeczy z radaru. Raczej nie sadze bysmy sie dowiedzieli prawdy w najblizszym czasie.

    1. GB

      Jest coś takiego jak rozpoznanie satelitarne. Indie też nim dysponują. Dowodu w postaci zdjęć satelitarnych zestrzelonego pakistanskiego samolotu także brak.

  3. Rafal

    No a co maja powiedziec, gdyby sie okazalo, ze spadl to by znaczylo, ze Pakistan robi co chce z F-16 a nie moze. Czemu amerykanie nie wypowiedzili sie o AMRAAM?

    1. Davien

      Rafał indyjskiej wersji , jak i tej lansowanej prze3z niektórych zaprzeczył osobiście ten kto miał niby tego F-16 zestzrelić, wiec juz może skończnie bo tylko sie osmieszacie:)

  4. Aleksander Michajłowicz Gorczakow

    Nie wierzę w niezdementowane informacje.

  5. Obalaczmitow

    Miesiąc czasu liczyli ?? Dobre. A co maja powiedzieć, próbują upchnąć to cudo Hindusom w przetargu i co maja powiedzieć , sprzedamy wam za mld dolarów hipersamolot co go zestrzelił zabytek. Ja wiem ze myślenie dzisiaj boli ale ze wszystkich do około maja za idiotów to już przesada.

    1. prawieanonim

      Jakiś dowód na to że F-16 przegrał z tym zabytkiem posiadasz?

    2. Olo

      Dowodu nie ma bo wrak spadł na terenie Pakistanu, szybko go posprzątano

    3. abc

      Czy kolega ma na tyle wrodzonej inteligencji że potrafi wlasciwie zinterpretować niepodważalne dowody? Prawdziwe, nie zmyślone wydarzenie z incydentu nad Kaszmirem zostało upublicznione przez naocznego świadka tego zdarzenia ppłk. Abhinandana Varthamana. Jeszcze raz przypomnę tylko, że rzekomego zestrzelenia miał dokonać indyjski pilot ppłk. Abhinandan Varthaman. Jednak uwolniony przez Pakistan pilot MiG-21 upublicznił i opowiedział (ponieważ nikt mu ust nie zamknął) o swoim doświadczeniu w bitwie powietrznej. Powiedział wprost, że kiedy poszukiwał celu jego myśliwiec MiG-21 Bison został zestrzelony. W tym incydencie jak sam przyznał nie zestrzelił ani też nie zauważył żadnych myśliwców F-16 pakistańskich sił powietrznych. Dzisiaj za to już wiadomo, że zestrzelenia Bizona dokonał na 99,9% pakistański F-16, a fragment rakiety AIM-120C-5 pokazany przez Hindusów został wyjęty z wraku MiGa. Cytat z chińskiej prasy: "Not long ago, an air battle broke out between India and Pakistan. In a video release by Pakistan, the captured Indian pilot Wing Commander Abhinandan, who has been released by Pakistan, narrated his experience in the air battle. He noted that he was in search of the target when his MiG-21 Bison fighter jet was shot down. In the process, he neither shot down nor spotted any F-16 fighters of the Pakistani Air Force." Jak wspominał ppłk. Abhinandan Varthaman w czasie incydentu nie widział niczego, co zasługiwałoby na szczególną uwagę w powietrzu, i nie miał pojęcia, jak jego myśliwiec został wykryty i zablokowany przez pakistańską stronę, zanim został zastrzelony pociskiem średniego zasięgu. Cyt: "As India’s MiG-21 pilot Wing Commander Abhinandan recalled, he didn’t see anything worthy of special attention in the air, and had no idea how his fighter jet was detected and locked by the Pakistani side before it was shot down by a medium-range missile. Some analysts believe that his MiG-21 was shot down by an F-16." Indie i zdecydowana większość analityków uważają, że jego MiG-21 został zestrzelony przez F-16. Tak się kończą fantazje hinduskiej propagandy. Jeżeli ktoś ma problem z interpretacją zdarzeń które na 100% wskazują że nie było zestrzelenia F-16 bo tak twierdzi pilot który miał tego dokonać to powinien raczej zbadać stan własnego umysłu bo z nim nie jest najlepiej.

  6. bryxx

    Amerykanie tym oświadczeniem sięgneli poziomu San Escobar. Co mieli powiedzieć jak Indie wróciły do mig-29 i su 57 co jednoznacznie świadczy o tym co się stało. Indie oficjalnie wyciszali sprawe po czym oświadczenie o chęci kupna mig-29, załatwili amerykanów bez mydła.

    1. bender

      Indie przestały kłamać o zestrzeleniu F-16, za to zaczęły się gorączkowo rozglądać za samolotem, który może zastąpić kompletnie nieprzydatny Mig-21 Bison. Żeby piloci bizonów mogli się przesiąść bez większych komplikacji na nowy samolot ograniczyli poszukiwania do konstrukcji post-sowieckiej. Stąd Mig-29. Ale co z tego wyjdzie, to zupełnie inna sprawa.

  7. AWU

    @BUBA: na dziś wynik starć powietrznych F-16 z Migami to ok 76: 0. Przepraszam jeśli rani to twe uczucia.

  8. magadan

    No a co Amerykanie mają powiedzieć... Takie zapewnianie jest im na rękę... Interes na mit F-16 musi trwać wiecznie... Mogą upaść królestwa, systemy władzy, bohaterowie ale F-16 jest niezniszczalny i... Niezatapialny jak... Titanic.

    1. CdM

      Może gdyby był ślad dowodu, że kłamią; a tak, niestety, mogą twierdzić, że nie zestrzelono żandego F-16, no co za pech. A wszak wiadomo że im mniej dowodów tym fakt bardziej pewny.

    2. dziw

      Nie ma najmniejszego dowodu na zestrzelenie F16, więc o co ci jeszcze chodzi?

    3. 1917

      Brawo

  9. BUBA

    No to Amerykanie maja po przetargu na WSB w Indiach. Z Polakami można robić co się chce ale w Indiach to nie przechodzi. Co maja zrobić Amerykanie jak nie zatuszować sprawę? Z punktu widzenia marketingowego to USA decyduje o użyciu amerykańskiego uzbrojenia sprzedanego Polsce czy Pakistanowi. W Polsce to przejdzie, w Pakistanie też ale w iniach już nie ma mowy by sprzedano im takiego śmiecia....................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................... Ceną za zakup amerykańskiego uzbrojenia jest oddanie suwerenności kraju w ręce Pentagonu. Polska jako bananowa republika musi to robić, obrona antybalistyczna i lotnictwo jest podporządkowana dostawcom z USA z pełnym dostępem software dla USA.......................................................................................................... .................................................................................................................................................................................... Indie jako kraj suwerenny nie chce na to się zgodzić. Stąd moim zdaniem Indie nie kupią F-35 jako maszyny szpiegującej właściciela podobnie F-21(F-16 dla Indii). Czyli samolotów dostarczających informacji serwerowi w siedzibie Locheed Martin w USA o tym co robi właściciel samolotu. A skoro transmisja jest w jedną stronę do USA to taki sprzęt jak F-35 czy F-21 można zdalnie wyłączyć a MiGa-29M2/K czy Su-30 nie.

    1. zyg

      oj .. musi boleć? Wyjaśnij wynik starć powietrznych samolotów produkcji sowieckiej/rosyjskiej który na dziś wynosi nieco ponad 10 tys zestrzelonych maszyn produkcji zachodniej przy stratach własnych ponad 120 tysięcy? 1:12 ? Jest pewnikiem że lotnictwo nie toleruje byle jakości czy wszechobecnego bardaku. Od jakosci produkcji do wyszkolenia załóg latających i obsługi naziemnej...

    2. GB

      Trzeba ci wiedzieć, że ostatnio Hindusi robią sporo zakupów w USA. Kupili np. transportowce C-17, co więcej byli z nich tak zadowoleni że dokupili kolejne, samoloty zop P-8 Posejdon, śmigłowce szturmowe Ah-64 i transportowe Ch-47.

    3. hmm

      Wszystkie nowoczesne systemy przekazują pewne dane które przydają się producentowi do ulepszenia produktu, oraz wykrywania potencjalnych problemów. Nie są to dane o tym co samolot aktualnie robi i gdzie jest, dane przekazywane są w czasie postoju maszyny. Te samoloty użytkowane są przez sojuszników USA więc raczej nikt nie ma z tym problemu.

  10. abc

    Od dawna było to wiadome. Wielokrotnie pisałem na forum, że indyjski pilot MiG-21 ppłk. Abhinandan Varthaman stanowczo zaprzeczył, że zestrzelił pakistańskiego F-16. Mało tego... w czasie incydentu nie zdawał sobie w ogóle sprawy z niebezpieczeństwa jakie mu grozi. Nie miał pojęcia, w jaki sposób jego myśliwiec został wykryty i zablokowany przez pakistańską stronę, zanim został zastrzelony pociskiem średniego zasięgu. Totalna kompromitacja MiGów, których urządzenia pokładowe nie potrafiły ostrzec pilota przed wykryciem przez radar i atakiem pakistańskiego samolotu z poza widoczności wzrokowej. Pilot nawet nie wiedział, że jest atakowany najprawdopodobniej rakietą AIM-120C AMRAAM przez pakistański F-16. Zdjęcia satelitarne w wysokiej rozdzielczości pokazały, że szkoła religijna prowadzona przez ugrupowanie Jaish-e-Mohammed, która była celem indyjskiego nalotu i która, jak twierdzono, została zniszczona, nadal stoi. Całkowita kompromitacja indyjskich sił powietrznych.

    1. Dan

      "...szkoła religijna prowadzona przez ugrupowanie Jaish-e-Mohammed, która była celem indyjskiego nalotu i która, jak twierdzono, została zniszczona, nadal stoi." Stoi, gdyż rakiety spadły w lesie w odległości 100 m od szkoły i tak aby żaden Pakistańczyk nie zginął. W odpowiedzi Pakistan też zbombardował las po stronie Indyjskiej. Te ataki miały być pokazem siły i możliwości, a nie kogoś trafić, a tym bardziej zabić. Te pokazy siły są związane z doktrynami wojennymi obu państw, dysponujących bronią jądrową. W szczególności z możliwością adekwatnej (poniżej otwartej wojny) odpowiedzi Indii na ataki hybrydowe pakistańskich terrorystów, które do tej pory uchodziły im na sucho. Indyjski atak był po prostu ostrzeżeniem.

  11. Grredo

    Czy zestrzelenie nad Pakistanem nie jest właśnie działaniem w obronie.

    1. CdM

      Wskaż niekwestionowane granice Pakistanu. Zwłaszcza w rejonie Kaszmiru.

  12. Pilot

    Przecież od początku wszyscy wiedzieli że żaden f-16 nie był zestrzelony. Ten kawał blachy pochodził wyraźnie z Mig21.

  13. fefiko

    no przeciez bylo juz dawno obalone ze czesc ponoc z f16 to bylo wewnetrzne poszycie miga

Reklama