Żołnierze szkolą się do misji w Afganistanie [FOTO]

20 lutego 2021, 09:02
rsm XIV afganistan 1
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
Reklama

W komunikacie 10. Bazy Logistycznej czytamy o trwających przygotowaniach żołnierzy Narodowego Elementu Wsparcia do udziału w misji Resolute Support w Afganistanie. Będzie to już XIV zmiana PKW RSM Afganistan.

Jak podał kpt. Piotr Płuciennik, formowanie i szkolenie Narodowych Elementów Wsparcia (National Support Element – NSE) do udziału w misjach wojskowych poza granicami kraju to jedno z najważniejszych zadań 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. W jednostce równolegle przebiega przygotowanie kolejnych zmian NSE dla Polskich Kontyngentów Wojskowych w Afganistanie, Rumunii i we Włoszech.

18 lutego br. zakończyło się sprawdzenie stopnia wyszkolenia żołnierzy, którzy wyruszą na misję Resolute Support. Zespół kontrolny z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ocenił przygotowaną dokumentację, wiedzę teoretyczną żołnierzy oraz ich umiejętności praktyczne. W trakcie ćwiczenia logistycy musieli wykazać, że są gotowi na różne sytuacje, z którymi mogą spotkać się w ramach realizacji wsparcia Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Polska obecność w Afganistanie trwa nieprzerwanie od 2002 roku, kiedy to została Wojsko Polskie wzięło udział w misji Enduring Freedom, która była następstwem ogłoszonej przez administrację Busha walki z terroryzmem, będącej następstwem ataków na World Trade Center we wrześniu 2001 roku. Główna aktywność PKW Afganistan przypadła na lata 2007-2014, podczas trwania misji  International Security Assistance Force (ISAF), gdzie uczestniczyły liczne zmiany w liczbie ponad 2 500 żołnierzy.

Opracowanie 10blog/D24

Reklama
Reklama
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
sddw
sobota, 20 lutego 2021, 21:47

Po co ??? własnego kraju bronić a nie jeździć nie wiadomo po co

Leukocyt
niedziela, 21 lutego 2021, 12:21

Gdzieś trzeba nabierać doświadczenia, a tego nabiera się najlepiej na cudzych wojnach.

marian
niedziela, 21 lutego 2021, 15:50

Poświęcić kilkadziesiąt istnień ludzkich i zrobić kilkuset inwalidów, żeby przekonać się że trzy magazynki do walki to za mało i że na wojnie nie da się jeździć honkerem, to ma być "nabieranie doświadczenia"? 20 lat wojennych misji, a system szkolenia gorszy jak w PRLu.

BUBA
sobota, 20 lutego 2021, 17:49

Dlaczego tak malo zolnierzy jest na misjach. Zwiekszyc kontygenty. Jal juz to juz.

Janusz
sobota, 20 lutego 2021, 14:05

Gdzieś trzeba zarobić, a gdzie jak nie tam...

Tadziu
sobota, 20 lutego 2021, 16:24

Nawet Im kamizelek nie dali Masakra

Tweets Defence24