Żołnierze rozpoznania szkolą terytorialsów

29 maja 2018, 15:37
180517ide091_1024x691
Fot. MON

Po raz pierwszy w szkoleniu pododziałów rozpoznawczych wzięli udział żołnierze-ochotnicy Wojsk Obrony Terytorialnej. Wspólne ćwiczenia odbyły się na poligonie w lubuskim Wędrzynie.

Jak informuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w szkoleniu uczestniczyły 12-osobowe sekcje złożone z ochotników pełniących Terytorialną Służbę Wojskową z trzech brygad WOT (podkarpackiej, lubelskiej i podlaskiej). Każda z sekcji przebywała na poligonie przez dziesięć dni.

Zakres ćwiczeń obejmował realizację zadań na centralnym ośrodku zurbanizowanym gdzie żołnierze WOT współdziałając m.in. z kompanią 18. Pułku Rozpoznawczego zabezpieczali wydzielony rejon o zabudowie miejskiej. W ramach szkolenia realizowanego wspólnie z 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej Terytorialsi prowadzili rozpoznanie brzegu rzeki z łodzi motorowych celem ochrony przeprawy wodnej, a na jeziorze Buszno trenowali ostrzał z burty łodzi desantowych do celów nawodnych. Jednym z elementów szkolenia były też działania patrolowe, w tym patrole piesze, rozpoznawanie miejscowości oraz działania na posterunkach obserwacyjnych. Wykorzystując infrastrukturę poligonową zwiadowcy odbyli też strzelania sytuacyjne z broni indywidualnej.

Fot. MON
Fot. MON

Przytoczone zadania to tylko część szerokiego spektrum działań jakie realizowali podczas zgrupowania żołnierze WOT. Ćwiczenia były platformą współdziałania żołnierzy – ochotników WOT z żołnierzami zawodowymi pododdziałów rozpoznawczych wojsk operacyjnych.

Podczas szkolenia uczestnicy wykorzystywali sprzęt rozpoznawczy będący na wyposażeniu WOT, mieli także możliwość zapoznania się ze uzbrojeniem specjalistycznym jakim dysponują pododdziały rozpoznawcze wojsk operacyjnych.

Dla Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej był to trening pilotażowy, z którego wnioski posłużą do doskonalenia programu ćwiczeń specjalistycznych żołnierzy o specjalności wojskowej „rozpoznanie”.

Fot. MON
Fot. MON

W szkoleniu zorganizowanym przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wzięli udział terytorialsi mający pełnić rolę "oczu i uszu" w sekcjach lekkiej piechoty. Według planów członkami każdego z zespołów bojowych będzie dwóch żołnierzy będących specjalistami od rozpoznania i ubezpieczenia jednocześnie opdowiadających za maskowanie i kamuflaż.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Reklama
Patcolo
sobota, 2 czerwca 2018, 08:42

Jestem 200 procentowym zwolennikiem WOT, ale prawda jest taka iż WOT się sprawdzi w 100 procentach tylko wtedy gdy zostaną wreszcie zrealizowane polskie programy modernizacyjne WP.

Palmel
czwartek, 31 maja 2018, 01:17

Co to za szkolenie zwykli żółci z 1DP przez 1,5 roku 4 dni w tygodniu biegali za skotami a oni w ciągu paru dni chcą zrobić z nich specjalistów

Sebo
czwartek, 31 maja 2018, 19:06

\"Dla Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej był to trening pilotażowy, z którego wnioski posłużą do doskonalenia programu ćwiczeń specjalistycznych żołnierzy o specjalności wojskowej „rozpoznanie”.\" Nikt, na tym szkoleniu, z nikogo nie chcial zrobic z nich specjalistow.

rozczochrany
czwartek, 31 maja 2018, 01:06

Stworzenie jednostek lekkiej piechoty jest tanie w stosunku do uzyskanego efektu a przy tym jak pokazali Czeczeńcy, talibowie, Hamas, Vietcong - strasznie upierdliwe dla wroga. Widzieliście filmy z walk w Groznym w Czeczeni ze spalonymi transporterami, czołgami i trupami rosyjskich żołnierzy albo z walk z Iraku? Każde polskie miasto powinno być dla wroga jak Grozny, Mosul, Aleppo. I każdy potencjalny przeciwnik powinien mieć tego świadomość. Mówię o każdej wrogiej armii. Jak najwięcej obywateli powinno być włączonych w system obrony państwa, być przeszkolonym i uzbrojonym. Poza tym takie jednostki są dobre do walk z buntującymi się mniejszościami etnicznymi, chwytającymi za broń i dokonującymi rzezi na cywilach. Gdyby nawet polska armia zawodowa liczyła 200 tysięcy żołnierzy uzbrojonych w najnowszą ciężką broń to jak myślicie jakiego obszaru jest w stanie skutecznie bronić? 2 województw? Na wielu odcinkach jedynym przeciwnikiem na jakiego natknie się wróg będzie WOT i uzbrojeni cywile. Dlatego jak najwięcej ludzi powinno być przeszkolonych i uzbrojonych niezależnie od inwestowania w armię zawodową. Popatrzcie na system szwajcarski czy fiński. Czy ochotnicy są skuteczni? Ajdar, Azov składa się z ochotników i dają radę. Oceniam tu tylko skuteczność, nie inne kwestie.

rozczochrany
czwartek, 31 maja 2018, 00:59

Uważam, że Wojska Obrony Terytorialnej są bardzo dobrą ideą. Ochotnicza służba - piękna sprawa. Ochotnik, człowiek przekonany do obrony państwa i obywateli jest lepszym żołnierzem iż zmuszany siłą poborowy. Niektórzy z nich to entuzjaści którzy często własne pieniądze wydają na sprzęt i szkolenie. Oddziały WOT począwszy od drużyn powinny być jednak wyposażone w broń przeciwpancerną.

były_trep
piątek, 1 czerwca 2018, 18:13

czyż to nie jest ciekawe, że główny forumowy miłośnik Rosji i Putina tak bardzo wychwala WOT?

WOTlover
wtorek, 29 maja 2018, 21:34

To nie są \"terytorialsi\" tylko WOT. Nie sugerujemy związku ze specjalsami w nazwie

zły
środa, 30 maja 2018, 10:35

Też nie mogę znieść tej nowomowy lansowanej przez media. Ale za to jak szumnie brzmi.

krzysztof
środa, 30 maja 2018, 00:10

a dlaczego nie? szkoleni przez specjalsów więc związki są oczywiste

Marek
wtorek, 29 maja 2018, 23:26

Dokładnie! Cholera mnie bierze gdy słyszę tą nazwę.

Extern
środa, 30 maja 2018, 18:46

Ta nazwa nie ma sugerować związku z oddziałami specjalnymi tylko z przywiązaniem tych jednostek do obszaru, i według mnie dobrze oddaje specyfikę tej formacji.

Zając
wtorek, 29 maja 2018, 20:25

Ehhh... Lepiej napiszcie uczciwie że terytorialsi z mechanicznych strzelali lepiej niż zawodowi z hwsami. Że szybką linę robili terytorialsi a operacyjni nie bo BHP. I na koniec przydały by się komentarze gromowców prowadzących zajęcia na ładziach i dużym zaangażowaniu żołnierzy OT i zamocie zawodowych. I żeby nie było - reprezentuję stronę operacyjną niestety a komentarz jest niestety prawdziwy.

vvv
środa, 30 maja 2018, 13:37

co za bzdury. OT nie potrafi dobrze powiedziec gdzie jest szczerbinka i po wystrzelaniu 10 pociskow nagle staja sie asami? A przepisy BHP sa po to aby je przestrzegac bo wtedy unika sie wypadkow a nie kazdy jak chce.

Sebo
czwartek, 31 maja 2018, 14:49

Pare (nie pamietam dokladnie ile) lat temu byly cwiczenia wojskowe (nato) w jednym ze skandynawskich krajow. Brytyjacy zolnierze nie wyszli na poligon gdyz przepisy jasno mowile ze jesli temp spadnie ponizej jakiejs wartosci (nie pamietam dokladnie ile na minusie wtedy bylo) nie musza wychodzic. No i nie wyszli. Panstwo w ktorym byly cwiczenia zglosilo to. Tak wlasnie dzialaja przepisy ;-) w tym bhp

1500100900
czwartek, 31 maja 2018, 10:59

vvv szeroki zakres komentarzy serwujesz ..od marynarki wojennej poprzez obrone przeciwlotnicza na wot konczac ...istny \"net defence think tank\" :). W przypadku wot nie ma sensu nawet polemizowac z Twoimi opiniami, ktore tu serwujesz od dluzszego czasu.

and
czwartek, 31 maja 2018, 10:10

Nie wpadłeś na genialny pomysł, iż wielu z nich ma w swoją broń, z której strzela miesięcznie więcej niż ty rocznie? Jak widać mentalność z PRL nadal żywa....

Pk
niedziela, 3 czerwca 2018, 20:56

Wielu zołnierzy Wot to rezerwisci,wielu strzelało na strzelincach Lok,itp,bywałem za zawodach gdzie druzyny z Lok wygrywały z 6 powietrzno desantowa i zawodowymi, o poruszaniu sie w terenie czy bójkach na ulicy nie wspomne...Uwierzcie w sile WOT, własnie tacy jak oni tłukli ruskich w Czeczeni,czy Afganistanie.

marian
czwartek, 31 maja 2018, 00:44

Pan Zając pisze to co widział, a Pan mówi, że to bzdura? Ilu zna Pan żołnierzy WOT ?

ttt
środa, 30 maja 2018, 12:14

Widzę tu dodatkowy pozytywny efekt OT - odrobina konkurencji (między OT i operacyjnymi) napewno nikomu nie zaszkodzi.

Tarczowy
środa, 30 maja 2018, 09:55

Te cwiczenia dowodza to, o czym pisalem wczesniej. Do WOT czesto ida ludzie z duzymu umiejetnosciami i pasja. To, ze jednostka jest mloda i promowana skutkuje elastycznoscia szkolenia. Jestem pewien ze po roku funkcjonowania, w wielu regionach brygady WOT beda lepiej wyszkolone niz nie jedna operacyjna, gdzie zwyczaje z monaru przezarly kadre i infekuja zolnierzy.

vvv
czwartek, 31 maja 2018, 03:48

co za bzdury. po 8 dniach szkolenia podstawowego rozbitych na weekendy to oni co najwyzej naucza sie odrozniac szczerbinke od kolby. 40% stanu ot stanowia byli zawodowcy wiec realnie jest 5-6tys ochotnikow ktorzy nadal nic nie potrafia

1500100900
czwartek, 31 maja 2018, 21:01

msbs maja muszke i celownik przeziernikowy ..wiec nie musza wiedziec co to szczerbinka ..;)

krzysztof
wtorek, 29 maja 2018, 18:11

rozpoznanie na terenie wroga a na własnym może się nieco różnić - warto zbudować infrastrukturę do tego przygotowując obronę - na przykład wróg chce zająć dworzec czy inny obiekt - cała sieć monitoringu okolicy kamer ulicznych itd powinna być dostępna dla WOT a i przy ważnych obiektach jak lotniska czy magazyny broni nie zaszkodziłaby sieć niezależna własna armii - nie kamerka z widokiem na płot przeciw złodziejom tylko z widokiem na okoliczne ulice, drogi i co tam jest - kiedyś szykowano obronę budując wielkie mury i fosy - dziś budujmy infrastrukturą informatyczną

środa, 30 maja 2018, 16:23

Dobra myśl.

vvv
środa, 30 maja 2018, 13:39

a na jakiej to podstawie prawnej cywil ktory sie przebiera co 2gi weekend w mundur ma miec dostep do monitoringu miejskiego?

Sebo
czwartek, 31 maja 2018, 14:19

Oficjalnie to żołnierze wiec wystarczy przepis prawny dajacy dostep żołnierzom do monitoringu.. Nie wiedzialem ze 10 dni a wlasnie tyle przebywali na poligonie. Jesli tylko dowudztwo/mon bedzie organizowalo wiecej takich poligonow dla ochotnikow okarze sie ze WOT spedza na nich nie mniej niz zawodowy żołnierz. Bo jak widac chetni na szkolenia sa.

1500100900
czwartek, 31 maja 2018, 10:58

Zwracam uwage ze ten \"cywil weekndowy\" jest zolnierzem wg prawa (powolujesz sie na podstawe prawna). Co do reszty - w czasach pokoju dostep maja okreslone prawem formacje, ktore w w czasie \"W\" staja sie czescia Sil Zbrojnych ( np policja zostaje zmilitaryzowana - art. 174 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). Amen

Lazy Lazer
środa, 30 maja 2018, 10:16

I beda szpiegowac obywateli, czyli to po co powstali ...

and
czwartek, 31 maja 2018, 00:28

Zainteresuj się tym co się działo kilka lat temu w Finlandii. Jak władze podniosły alarm, że Rosjanie wykupują nieruchomości w odludnych okolicach. Z podejrzeniem, iż mogą to być potencjalne bazy specnazu. Poczytaj też \"Akwarium\" Suworowa, to dowiesz się, że właśnie tak Rosjanie działają. Wynajmują lokalsów, płacą im i dają kasę na stworzenie dużych zapasów żarcia, wody, baterii itp. Jeśli uważasz, że zwracanie uwagi na niestandardowe zachowania ludzi to szpiegowanie, to znaczy iż nie rozumiesz podstaw dbania o bezpieczeństwo.

truteń
wtorek, 29 maja 2018, 22:09

Terytorials działa w jak to mówią \"swojej małej ojczyźnie\". Zna ludzi i teren, wie kto nowy się pojawił, jaki pojazd przejechał.

ktos
środa, 30 maja 2018, 13:14

A ze za rogiem czai sie 5 gosci z granatnikiem tez bedzie taki terytorials wiedzial bo jest \"z sasiedztwa\"?

Levi
czwartek, 31 maja 2018, 00:06

Bedzie wiedzial gdzie jest ten rog :)

ZZZ
środa, 30 maja 2018, 22:36

Będzie wiedział, że ten krzaczek po lewej wcześniej tam nie stał. A w bramę obok zmieści się BWP.

Tweets Defence24