Węgry: produkcja nowych BWP ruszy w 2023 roku

22 grudnia 2020, 08:57
rheinmetall-lynx-kf41-performs-in-hungary-1
Fot. Rheinmetall Defence
Reklama

Jak donoszą lokalne media, licencja produkcja niemieckiego bojowego wozu piechoty KF41 Lynx na Węgrzech ma rozpocząć się już w 2023 roku. Węgierskie siły zbrojne jako pierwsze zdecydowały się na wybór tej konstrukcji oferowanej przez Rheinmetall Defence.

We wrześniu br. Ministerstwo Obrony Węgier zamówiło łącznie 218 egzemplarzy bojowych wozów piechoty KF41 Lynx oraz dziewięć wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Buffalo. Wraz z tymi wozami pozyskane mają zostać także symulatory i szkolenia, oraz wstępnego pakietu części zamiennych i wsparcia eksploatacji. Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 2 mld euro. Głównym beneficjentem tej umowy jest niemiecki koncern Rheimetall Defence, który oprócz samych dostaw tych wozów liczy także na kolejne zlecenia, związane ze wsparciem ich eksploatacji w ciągu szacowanego na kilkadziesiąt lat cyklu życia.

Węgierskie Lynxy mają zostać pozyskane w dwóch transzach. W pierwszej transzy dostaw węgierska armia ma otrzymać 46 egzemplarzy Lynxów oraz wszystkie zamówione Buffalo, co pozwoli na przezbrojenie pierwszego batalionu zmechanizowanego w nowy sprzęt. Z kolei w kolejnych transzach pozostałych 172 Lynxów ma zostać wyprodukowanych lokalnie na Węgrzech w nowo wybudowanych zakładach spółki joint venture węgierskiego przemysłu zbrojeniowego i niemieckiego koncernu. Strona węgierska ma poczynić w tym celu odpowiednie inwestycje, a niemiecka dokona transferu technologii.

image
Reklama

Co ciekawe beneficjentem tego kontraktu jest także australijska spółka zależna koncernu Rheinmetall — Rheinmetall Defence Australia, która otrzymała kontrakt na dostawy systemów wieżowych Lance dla bojowych wozów piechoty KF41 Lynx. Co najmniej 30 z wież dla pierwszych 46  węgierskich Lynxów ma pochodzić z zakładó∑ Military Vehicle Center of Excellence (MILVEHCOE) w Australii. W kolejnych miesiącach planowane jest rozszerzenie zakupu o kolejnych 127 egzemplarzy tych wież.

Jak dotąd węgierskie wojska lądowe nie dysponowały żadnym gąsienicowym bojowym wozem piechoty, a jedynie rodziną rosyjskich kołowych wozów BTR-80/BTR-80A (ok. 380 egzemplarzy). W ostatnim czasie zakupy sprzętu pancernego węgierskiego resortu obrony praktycznie w całości realizowane są w niemieckim przemyśle zbrojeniowym. Na mocy zawartych już kontraktów węgierską armię mają zasilić aż trzy różne ciężkie wozy bojowe. Wśród nich można 44 czołgi podstawowe Leopard 2A7+ (wraz z 12 używanymi Leopardami 2A4 przeznaczonymi do szkolenia, które przynajmniej w części są już na Węgrzech), 24 armatohaubice samobieżne Panzerhaubitze 2000, a obecnie także 218 bojowych wozów piechoty KF41 Lynx i dziewięć wozów zabezpieczenia technicznego Bergerpanzer 3 Buffalo. Poza Leopardami 2A4, wszystkie te wozy będą nowo produkowane.

W ostatnim czasie, w następstwie decyzji o zwiększeniu wydatków na obronę narodową do 2 proc. PKB (w 2015 roku wskaźnik ten był na poziomie poniżej 1 proc., w 2020 wg danych NATO - już 1,3 proc.), Węgry rozpoczęły szereg programów modernizacyjnych sił zbrojnych. Oprócz projektów wspomnianych wyżej, najważniejsze z nich to pozyskanie śmigłowców Airbus H145M i H225M na bazie umów z 2018 roku (dostawy H145M, w tym wersji uzbrojonej, już trwają) oraz tegoroczne zamówienie na zestawy przeciwlotnicze NASAMS z pociskami AMRAAM i AMRAAM-ER, przy czym te pierwsze będą mogły być używane również do myśliwców Gripen. Węgrzy zmodernizowali też swoje zestawy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Mistral, pozyskano również w Czechach licencję na nowoczesną broń strzelecką.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Reklama
Ros
wtorek, 22 grudnia 2020, 23:27

Na pewno lepiej jest wyprodukować własny sprzęt niż na licencji. Wydaje mi się że polska małymi kroczkami kroczy w dobrym kierunku. Nie zapominajmy że jako suwerenne państwo istniejemy od około 30 lat.

środa, 23 grudnia 2020, 12:04

Zgadzam się z tobą, kilka kluczowych programów mamy już praktycznie na ukończeniu i w niedalekiej przyszłości będzie można myśleć o rodzimej produkcji seryjnej. Oby politycy nie "nawalili" swoją kłótliwością, partykularyzmem partyjnym i niekonsekwencją. Aby uniknąć powtórki z XVIII wieku i na powrót nie stać się "karczmą zajezdną" musimy mieć własne i sprawne Siły Zbrojne.

ryba
wtorek, 22 grudnia 2020, 21:45

Powiem tylko tyle że byłem na MSPO i ta 40 mm armata pumy robi wrażenie .

Nikt
wtorek, 22 grudnia 2020, 22:20

Puma ma 30mm ;)

środa, 23 grudnia 2020, 00:35

30 mm ma pocisk. Armata jest więc większa;p

Plush79
środa, 23 grudnia 2020, 19:48

???????????? Co to znaczy wwytlumacz

asdasd
środa, 23 grudnia 2020, 08:05

I co jeszcze?

TS
wtorek, 22 grudnia 2020, 19:45

Przejęli nasz kontrakt na Caracale, wymieniają sprzęt ciężki w oparciu o współpracę z przemysłem naszego sąsiada, współdzielenie r. p-p - dla lotnictwa i opl to źle?

Kazik :)
wtorek, 22 grudnia 2020, 21:54

Polska to dziwny kraj zamiast produkować i udoskonalać ciężki BWP-UMPAG Bumar od 2014 zamierza produkować wanny jako BWP tylko dlatego, że jest to wanna. O co tu chodzi?

mobilny
środa, 23 grudnia 2020, 19:49

Z Bumaru powiadasz................a jaki to ciezki bwp ma ten Bumar kaziu

Kazik :)
środa, 23 grudnia 2020, 22:08

Ze strony Bumar (rok 2014 przypominam 6 lat różnicy): "Polska uniwersalna modułowa platforma gąsienicowa z wieżą kaliber 30 mm oraz wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowany .,Spike" to nowoczesny pojazd współczesnego pola walki. Zastosowane systemy (w tym ochrony załogi, układ napędowy, zawieszenie) klasyfikują pojazd wśród najnowocześniejszych tego typu. Uniwersalność pojazdu pozwala na jego wyposażenie zgodnie z oczekiwaniami i doraźnymi potrzebami Sił Zbrojnych. Cechy konstrukcji: - zwiększone możliwości zabudowy wnętrza pojazdu poprzez zastosowanie dodatkowych przestrzeni ładunkowych - zwiększona ergonomia pracy kierowcy - możliwość wyposażenia dziobowej części kadłuba w szybkozłącza do montażu osprzętu inżynieryjnego (spychacz, trał) - zmniejszona sygnatura termalna gazów spalinowych dzięki ich mieszaniu z powietrzem układu chłodzenia - możliwość zastosowywania dodatkowych kompozytowych modułów opancerzenia chroniące wszystkie strefy kadłuba . - możliwość zmniejszenia wykrycia radarowego przez zastosowanie farb z absorberem mikrofalowym Wyposażenie: - amortyzatory cierne, oryginalne rozwiązanie DBRUM sp. z o.o., ze zderzakami elastomerowymi-opcjonalnie zawieszenie hydropneumatyczne . - agregat prądotwórczy i klimatyzacja przystosowane do prac w tzw. misji cichej. - sieć pokładowa wysokoenergetyczna -120 kW mocy elektrycznej predysponuje podwozie do wykorzystania systemach radarowych, nośnikach broni obezwładniającej, wozach dowodzenia itp - zmodyfikowane systemy zabezpieczeń przed bronią ABC - system szybkiego montażu (uchwyty) pancerza dodatkowego - nowoczesny układ chłodzenia i sterowania wentylatorami Parametry ogólne: Masa bojowa: - z pancerzem podstawowym (Mg)28 - z pancerzem dodatkowym (Mg)34 Osłonność balistyczna wg STANAG4569: - z pancerzem podstawowym 4 - z pancerzem dodatkowym 5 - załoga max. 3 + 8 żołnierzy desantu - długość podwozia (m) 7.2 - szerokość 33m - wysokość do stropu wieży 2,6 m - prześwit 0,45 m Osiągi: prędkość maksymalna do przodu 70 km/h pokonywanie wzniesień 60% Uzbrojenie główne (propozycja): Uzbrojenie: - główne: 1 x 30mmarmata BUSHMASTER - sprzężone: 1 x 7,62 x 51 mm UKM 2000( - wyrzutnie granatów dymnych 6 szt. - system ostrzegania i samoobrony OBRA III Sterowanie: - poziome N x 360° ciągłe - kąt podniesienia armaty -5° do+ 60° z mechanicznymi i elektrycznymi zabezpieczeniami skrajnych położeń Dodatkowe uzbrojenie wieży: - Przeciwpancerne pociski kierowane SPIKE". Zdjęcie na stronie: https://bumar.gliwice.pl/strefa-militarna/o/platforma-umpg. Czy coś jeszcze? To proszę pytać.

mobilny
czwartek, 24 grudnia 2020, 16:43

Więc pytam.....Kaziu wszystko ładnie i pięknie ale czy jest choć jeden prototyp który od 2014 przeszedł jakiekolwiek próby poligonowe? Cokolwiek..... Czy może tylko papier swoje przyjął?

Kazik :)
czwartek, 24 grudnia 2020, 22:28

Nie ma żadnego poza egzemplarzem fabrycznym pokazywanym na MSPO. Tak jak z samochodem FSM BIeskid (polski samochód koncepcyjny).

Clash
środa, 23 grudnia 2020, 12:58

A kto ci Kazik zabrania pożycz narzędzia od Stefana z dołu i buduj te swoje podwozia na balkonie w bloku.

Kazik :)
czwartek, 24 grudnia 2020, 16:21

A ze Stefanem z dołu to ja gram w piłkę by moc w razie czego (W) RPG-7 i karabinek Grot dźwigać bo na tyle WP stać a od czasu do czasu również destylaty ćwiczę jak baby wkurzą - a tak na poważnie to płacę podatki i wymagam by armia była sprawna: technicznie i fizycznie a nie tylko ochrona Prezesa.

Plush79
środa, 23 grudnia 2020, 10:10

NPBWP nie Wanna produkowany będzie od 2023 roku w HSW dla WP które takowy chce. A na marginesie Kazia to całkiem udany BWP się szykuje

Sidematic
wtorek, 22 grudnia 2020, 20:34

Nasz kontrakt na Caracalewyglądał tak: najpierw sprzedajemy za grosze fabryke śmiglaków a po 4 latach zamawia najdroższe co jest na rynku. Dla niewtajemniczonych przypomnę dwa fakty: 2009 - sprzedaż Świdnika za 339 mln PLN. 2014 próba zakupu 50 Caracali z osprzętem za 13,5 MLD PLN czyli 40 razy drożej niż więli za całą fabrykę z ziemią, budynkami, maszynami, technologią, zapasem materiałów i półproduktów. Same części na magazynie były więcej warte.

rmarcin555
wtorek, 22 grudnia 2020, 23:36

@Sidematic. Gdyby Świdnika nie sprzedano to trzeba by go zamknąć. Taka to była dobra firma. To dokładnie tak jak z naszym węglem. Jest zysk jak państwo dotuje. Produkując padło typu sokół daleko zajść się nie da. Z drugiej strony szkoda. Świdnik byłby dzisiaj częścią PGZ i ta ostania jeszcze lepszy wynik roczny by wykręciła.

ZZZZ
wtorek, 22 grudnia 2020, 21:28

Skoro warunki wynegocjowane przez PO były tak złe to trzeba było je renegocjować. Zamiast strzelać focha i uciec od stołu rozmów.

Kerry
wtorek, 22 grudnia 2020, 22:20

Trudno się negocjuje jak pisze się specyfikację techniczną pod 1 smigłowiec

asf
środa, 23 grudnia 2020, 13:08

Tylko tak się składa, że wymagania były pisane pod s70i (w tej chwili już nikt o tym nie pamięta). Przed ogłoszeniem wyników wszyscy w ciemno typowali, że pewnie wygra Amerykanin. Tylko w trakcie przetargu okazało się, że Caracal bardziej się jednak podoba... I tu powstało zaskoczenie przy ogłaszaniu decyzji...

helicopter pilot
środa, 23 grudnia 2020, 20:12

Nie tyle Caracal bardziej się spodobał, co Airbus Helicopters jako jedyny zaprezentował w pełni funkcjonalny, działający, latający śmigłowiec, który polscy piloci mogli testować do woli.

ZZZZ
środa, 23 grudnia 2020, 07:26

Specyfikacja uwzględniała potrzeby naszej armii. Nie rońmy łez z tego powodu, że Amerykanie nie zaproponowali większej maszyny. Widocznie im nie zależało.

Aha
środa, 23 grudnia 2020, 18:03

Amerykanie nie posiadaja wiekszej maszyny, oprocz ciezkich CH-47 i CH-53. Nie bedziemy rozpatrywac(chociaz wielu ma ten model na mysli) S-92 (H-92), poniewaz nie jest to helikopter militarny. Jedyna proba zrobienia z niego militarnego heli to kanadyjskie CH-148 Cyclone, z ktorymi sa same problemy i Kanada przeklina dzien ich wyboru.

w
wtorek, 22 grudnia 2020, 17:41

te gasienice wychodza jak u "naszego" Borsuka. Albo na obarot

Michał
wtorek, 22 grudnia 2020, 17:35

mam nadzieję że w tym samym roku będziemy odbierać pierwsze Borsuki. Różnica taka, że to nasz wyrób, a nie licencja. no i oczywiście nieporownywalna skala potrzeb....

patriota
wtorek, 22 grudnia 2020, 17:12

W sumie to ciekawe, że Węgrzy dostrzegli konieczność zwiększenia budżetu obronnego i przyspieszenia modernizacji sił zbrojnych dopiero po 2014 roku. W dodatku raczej odrzucają pomoc i wsparcie rosyjskiego przemysłu obronnego (czołgi, pojazdy opancerzone, systemy przeciwlotnicze, śmigłowce po prewencyjnych cenach). Od Czechów zakupili prawa do produkcji karabinów karabinów automatycznych i pistoletów. Wspólnie z Turkami zbudują pojazdy opancerzone. Od Szwedów leasinguja wielozadaniowe samoloty odrzutowe. Dla VIP-ów rozsądnie wybrali najtańsze używane A319. Radary kupują w Izraelu, a śmigłowce we Francji. NASAMS będzie od Norwegów sfinansowany przez USA. W Polsce, w Polsce o takich kontaktach i współpracy można tylko pomarzyć. Ps. część tych BTR-80 ma pasywne przyrządy obserwacyjne z Polski. Całego kontraktu nie udało się zrealizować...

ryba
wtorek, 22 grudnia 2020, 21:14

ilości zakupionego sprzetu w porównaniu z nami to kropla w morzu.

dim
środa, 23 grudnia 2020, 20:25

Właśnie odebrali wczoraj pierwszy z bardzo wszechstronnych pojazdów pancernych Gidran, wyposażanych według potrzeb, modułowo, z przekładaniem modułów, alb bardzo bogato, odpornych na miny itp. Z platformą uzbrojenia (standardo: km'y i granatnik) , stabilizowaną w ruchu pojazdu, głowice optyczne itp. 40 sztuk. W porównaniu do liczby ludności, Polska powinna nasze straży granicznej, policji antyterrorystycznej i żandarmerii przekazać 155 sztuk takich... Więc nie mów nic o małych ilościach. To po prostu Polska koncertowo lekceważy zagrożenie. Tak jak niegdyś pierwsza R.P.

MaroS
wtorek, 22 grudnia 2020, 17:58

Jasne a program ,,morski ''opracowują razem z Chinami

Ryszard 56
wtorek, 22 grudnia 2020, 17:03

Nam by sie przydał ciężki BWP Lynx plus Feenek,bo Borsuków i tak bedzie mało i powinna być obrona aktywna

mobilny
środa, 23 grudnia 2020, 19:56

Ryszard. Wprowadzenie obcego bwp zwiększy koszta programu i wydłuży czas wdrożenia nowego bwp do armii. Czy pan przed napisaniem postu w ogóle pomyślał troszkę nad tematem uprzednio zasięgając wiedzy na ten temat? Co być powinno to wiemy. Jakie są realia też wiemy. Myślmy o rzeczach realnych........

Plush79
środa, 23 grudnia 2020, 10:12

Rysiu. Borsuk będzie powoli wchodzil ze wzgledow finansowych a zakup Lynx i Fenkufff tego stanu nie poprawi. ASOP od początku jest przewidywany na Borsuku.

Kerry
wtorek, 22 grudnia 2020, 22:24

Lynx nie jest ciężkim BWP. Zakładany poziom ochrony będzie podobny jak w Borsuku. Piszę zakładany bo na dzień dzisiejszy nie zakończono prac nad wkładami pancerza dla lynx'a

professional soldier
środa, 23 grudnia 2020, 20:17

@Kerry Masa Lynxa oscyluje w granicach od 34 do 50 ton w zależności od jego wersji. To Twoim zdaniem nie jest ciężki BWP?

Kerry
czwartek, 24 grudnia 2020, 23:52

A od kiedy BWP klasyfikuje się pod względem masy? Liczy się poziom ochrony w stosunku do kubatury wnętrza... Na dzień dzisiejszy wersja KF-41 jest BWP o masie 30-40t. Wersja 50t jest opracowywana pod program OMFV i dopiero się okaże co z tego wyniknie.

mobilny
czwartek, 24 grudnia 2020, 16:44

No jak na standardy BWP to jest ciężki....

Mekenyk
wtorek, 22 grudnia 2020, 19:26

Samych wersji bojowych ma być 1100 a wraz z pojazdami pomocniczymi i dowodzenia gdzieś w granicach 1700 więc nie wiem czy taka liczba to mało i wolę żeby to był nasz sprzęt produkowany na miejscu a nie jak zawsze wszystko albo na licencji lub z eksportu skoro nie możemy mieć własnego czołgu to zbudujmy własny bwp

rydwan
wtorek, 22 grudnia 2020, 21:22

1100 to chyba za duża liczba ,aż tyle nam potrzeba ?

Mekenyk
środa, 23 grudnia 2020, 01:30

Obecnych Bwp-1 mamy ponad 1200 więc jak najbardziej nam potrzeba szczególnie że wojsko zawodowe ma liczyć 125 tys

B72
środa, 23 grudnia 2020, 03:13

Przewidywananilosc to 10 batalionow czyli ok 500 bwp + 100 w wersjach specjalnych .

Cezar
wtorek, 22 grudnia 2020, 15:27

No proszę. Dla Polaków wspólne przedsięwzięcie polsko-francuskie przy produkcji śmigłowca Caracal było nie do przyjęcia. Dla Węgrów wspólne przedsięwzięcie węgiersko-niemieckie przy produkcji BWP jest czymś naturalnym. Pod względem myślenia, pod względem walki o swoje interesy biją nas na głowę. A my wciąż na etapie "Polak Węgier dwa bratanki".

B72
środa, 23 grudnia 2020, 03:20

My współpracujemy z Niemcami przy modernizacji czołgów, prosze nie porownywac armii polskiej i węgierskiej bo sie pan ośmiesza.

Davien
wtorek, 22 grudnia 2020, 13:51

2040: węgry modernizują swoje BWP, MON ogłasza przetarg na dostawę nowych zębatek napędowych do BWP-1.

Monkey
wtorek, 22 grudnia 2020, 13:40

Tradycje ich węgierskiego przemysłu zbrojeniowego dorównują polskim. Obecne możliwości - raczej nie. Ale wygląda na to, że wcale nie radzą sobie wiele gorzej, a na pewno dokonują konkretnych zakupów. Szkoda, że my mamy tak niewiele do zaoferowania klientom w rodzaju Węgier.

Qwaeac
wtorek, 22 grudnia 2020, 13:33

Bwp-1 jest lepszy nawet Polski Borsuk więc to ich sprawa.

Autor
wtorek, 22 grudnia 2020, 11:29

Nieźle tam ale u nas też nie jest najgorzej

okm
wtorek, 22 grudnia 2020, 10:50

TEN WĘGIERSKI TAKI DOPRACOWANY, u nas w borsuku te nity, wieża taka dziurawa.... no trochę syndrom Kryla, sprzęt może i dobry ale z estetyka na bakier. wiem, ze wyglad nie walczy ale się sprzedaje do innych krajów

Kerry
wtorek, 22 grudnia 2020, 22:29

Bo Lynx nie ma pancerza na dzień dzisiejszy. To co widać na zdjęciach to makieta z tworzywa podobna do tego co miał PL-01 Concept. Prace nad pancerzem dla Lynxa kolejny raz złapały opóźnienie, oficjalnie z powodu covid

Ezop
wtorek, 22 grudnia 2020, 18:46

,,Może i dobry,, - wyjdzie w praniu. Obyśmy poszli śladami Niemców, i nie spoczęli na laurach, bo jak na razie, niewiele konkretów od PGZ można uzyskać. Niemiecka konfiguracja BWP ( tak Lynx jak i puma) jest bardzo logicznie i przystępnie rozpisana. Ponadto, zakres wyposażenia i wzrost masy związanej z dodatkowym pancerzem jest uwzględniany w oferowanych mocach silnika. Przedział między 750 KM a Prawie 1200 KM w najcięższej wersji. Zapytajcie PGZ , jaką wersję mocy silnika oferują, przy max masie przy dodatkowym pancerzu. Nie wiedzą. Pewnikiem będzie jak , ,,Twardym. Zwiększona masa i cherlawy silnik skutkuje tym, że bardziej mobilny w terenie jest piechur na wrotkach. W przypadku Borsuka ,postawiono warunek pływalności, co jest ewidentnym krokiem w tył. Poruszający się w wodzie jak bezbronny ślimak BWP, jest w zasadzie zaproszeniem do zniszczenia go z powietrza.

tad
sobota, 26 grudnia 2020, 12:04

Krok w tył? To świetnie. Możliwość zrobienia kroku w tył niejednego uratowała przed oskrzydleniem. Nie będziemy wam ułatwiać roboty, towariszczi :)

mobilny
czwartek, 24 grudnia 2020, 16:49

Byle bmp z ppk kornet może niszczyć każdy zachodni bwp. Bmp3 ma100mm która też może to zrobić. Kosztem pacetza mają mobilność i sile ognia. Taka strategia bo nikt do miast wchodzic nie będzie. Oblezenia to nie ta epoka. Dlatego Borsuk bedzie pływał i tak jak ryba pisze wazne by wszedl do służby a zwiększenie pancerza jest rozwoju kwestią

ryba
wtorek, 22 grudnia 2020, 21:26

strtegia do której jest przewidziany wymaga pływalności , bez tego bedzie nieprzydatny w ogóle .Zwiekszenie pancerza kosztem pływalności jest brane pod uwage ale najważniejsze jest aby projekt rozwijac tak aby cały czas trzymał pewien poziom.

Polak Mały
wtorek, 22 grudnia 2020, 10:39

Jest szansa że będziemy mieć wcześniej Borsuka.

Herr Wolf
wtorek, 22 grudnia 2020, 19:03

No że może kupimy karabiny..

Kolo
wtorek, 22 grudnia 2020, 10:32

To kiedy sankcje na Węgry, że nie od ameryki ?

ion
wtorek, 22 grudnia 2020, 10:14

Węgry ostatnio uwzględniając wielkość kraju zbroją się na potęgę - historyczne analogie do czasów minionych są zastanawiające...

Tweets Defence24