Reklama

Siły zbrojne

Słowacki "Bóg wojny" jedzie na Łotwę

Zuzana 2. Fot. KONŠTRUKTA-DEFENCE
Zuzana 2. Fot. KONŠTRUKTA-DEFENCE

Jak poinformowały słowackie siły zbrojne, na Łotwę wysłane zostały kołowe armatohaubice samobieżne Zuzana. Obecnie trwa program zastępowania tych systemów i wprowadzania do służby liniowej nowych Zuzan 2, które zostały zakupione dwa lata temu. Oba wspomniane systemy artyleryjskie są kalibru 155 mm, zgodnego ze standardami NATO.

Dołączą one do wielonarodowej grupy bojowej Sił Odpowiedzi NATO, które rotacyjne stacjonują na Łotwie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspomniane armatohaubice wchodzą w skład dwóch baterii artylerii lufowej batalionu artylerii samobieżnej z Michalovców ze wschodniej Słowacji.

Batalion ten jest częścią 2 Brygady Zmechanizowanej z Preszowa. W skład pododdziałów artylerii słowackich wojska lądowych wchodzi także batalion rakietowy z Rożniawy, który składa się z trzech baterii wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych RM-70/85 Modular i wchodzi w skład 1 Brygady Zmechanizowanej z Topolczanów.

W kwietniu 2018 roku słowackie siły zbrojne podpisały umowę ze słowacką spółką KONŠTRUKTA-DEFENCE (wchodzącą w skład Grupy DMD) na dostawy 25 egzemplarzy kołowych armatohaubic samobieżnych Zuzana 2 kalibru 155 mm. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2018-2021, a wszystkie systemy mają być fabrycznie nowe. Łączna wartość tego kontraktu wynosi ok. 175 mln euro, z czego 151,7 mln euro zostanie przeznaczonych na sam zakup wraz z pakietem szkoleniowym i wsparcia, z 19,32 mln euro na zakup amunicji kal. 155 mm.

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu DANA vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 została uzbrojona w nową, dłuższą lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów) i wyposażona w nową opancerzoną kabinę. Dodatkowo wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni), a dzięki automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z 4 do 3.

Obecnie systemy Zuzana 1 są wciąż eksploatowane - i jak widać używane również w działaniach NATO, stanowiących poważne wzmocnienie dla grupy batalionowej, w skład której obok dowodzących Kanadyjczyków i Słowaków (kompania na BVP-2) wchodzą również m.in. Polacy na PT-91 Twardy. Warto wspomnieć, że Słowacja dysponuje też wyrzutniami rakietowymi RM-70/85 Modular, które na początku obecnego wieku przeszły modernizację pozwalającą im odpalać pociski kalibru 227 mm (zamiennie z dotychczasowymi 122 mm).

Bratysława w przeszłości posiadała pociski M26 z głowicami kasetowymi kalibru 227 mm, ale te zostały wycofane z eksploatacji z uwagi na podpisanie konwencji o zakazie stosowania amunicji kasetowej. Teoretycznie jednak, po odpowiednim dostosowaniu, z systemów Modular można by odpalać pociski 227 mm dysponujące innymi głowicami, jak chociażby typu GLSDB.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama