Rosyjskie lotnictwo uderzyło na cele w północnej Syrii

22 marca 2021, 09:49
syria rosja samolot
Zdjęcie ilustracyjne, fot. mil.ru
Reklama

Rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły w niedzielę nalot na obozy szkoleniowe rebeliantów w północno-zachodniej Syrii w pobliżu granicy z Turcją, a syryjska artyleria zabiła siedmiu cywilów i zraniła 14 lekarzy w ataku na szpital – podała agencja Reutera, powołując się na świadków i rebeliantów.

Źródła podały, że rosyjski pocisk ziemia-ziemia uderzył również w miejscowość Kah, gdy rosyjski nalot zbliżył się do gęsto zaludnionych obozów dla uchodźców wzdłuż granicy z Turcją.

Rzecznik wspieranej przez Turcję syryjskiej Armii Narodowej Jusef Hamud powiedział, że Rosja, która wspiera rząd w Damaszku, próbowała zdestabilizować ostatnią twierdzę rebeliantów w Syrii, ale naloty nie sygnalizowały rychłego dużego ataku na Idlib.

„Rosyjskie naloty są kontynuowane. Pociski balistyczne uderzyły także w obszary w pobliżu ośrodków cywilnych” – powiedział Reuterowi Hamud. „Starają się powodować chaos i zamieszanie” – dodał.

Ministerstwo obrony Turcji poinformowało, że pocisk wystrzelony przez syryjskie siły rządowe uderzył w Kah oraz parking dla ciężarówek i przyczep w pobliżu Sarmady w muhafazie Idlib, raniąc siedmiu cywilów. Dodało, że wysłano do Rosji oświadczenie z żądaniem natychmiastowego zaprzestanie ataków.

Reklama
Reklama

Wśród siedmiu cywilów zabitych w ataku na szpital w kontrolowanym przez rebeliantów mieście Atarib byli kobieta i dziecko. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka pociski trafiły w wejście i dziedziniec znajdującego się pod ziemią szpitala. Placówka została ewakuowana.

Jak podała agencja AP, ataki na szpitale są powszechne podczas konfliktu w Syrii, a winą za nie obarcza się głównie rząd i jego siły sojusznicze.

Rząd postrzega obszary zajęte przez rebeliantów jako kontrolowane przez terrorystów.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 58
Reklama
vigilate!
wtorek, 23 marca 2021, 07:14

"obszary w pobliżu ośrodków cywilnych" -- ech ta propaganda. Nie prościej i zgodnie z prawdą napisać "obszary/cele wojskowe"

LLD
poniedziałek, 22 marca 2021, 22:49

Taak, Islamiści w Syrii nie robią nic innego tylko prowadzą szpitale. Wśród ofiar obowiązkowo kobieta, dziecko i lekarze, zapewne z długimi czarnymi brodami. Turcy ostatnio też coś bombardowali, może to taka wymiana uprzejmości?

Niuniu
poniedziałek, 22 marca 2021, 16:36

Różne źródła podają różne informacje. Często wzajemnie sprzeczne a przynajmniej niejednoznaczne i niepełne. W Syrii i wokół niej trwa wojna. Nie tylko militrna ale i informacyjna. W pełny zakresie również daleko poza granicami tego państwa. Tekst w def4 będący kompilacją informacji z "poprawnych politycznie" źródeł jest tego przykładem. Te same zdarzenia są tak opisywne telewizję z Dubaju: "Kanał telewizyjny Al-Hadath podał, że w wyniku ostrzału rakietowego i artyleryjskiego w rejonie miasta Jerablus, niedaleko granicy syryjsko-tureckiej, zniszczono kilka cysterm z syryjską ropą. Ostrzelano również magazyny produktów naftowych w przygranicznych wioskach Hamran i Tarkhib. Zwraca się uwagę, że wśród bojowników wspieranych przez Turcję zginęły i zostali ranni "bojownicy" formacji zbrojnch opozycji syryjskiej. Anadolu poinformował, że tureckie ministerstwo obrony oskarżyło Syrię o rozpoczęcie ataku rakietowego na dwie osady w kontrolowanej przez Ankarę północnej prowincji Aleppo. Zwraca się uwagę, że strona turecka powiadomiła Rosję o konieczności zapobieżenia takim atakom z Syrii'. Ponadto: Aleksandr Karpov, zastępca szefa Rosyjskiego Centrum Pojednania Walczących Stron w Syrii, powiedział, że osiedla Al-Mualak, Jebel i Seida w dystrykcie Ain Isa w prowincji Rakka są zablokowane z powodu powrotu tamtejszych mieszkańców. Karpow powiedział, że osiedla zostały zablokowane decyzją dowództwa wojsk tureckich „z powodu walk pomiędzy tureckimi siłami zbrojnymi a formacjami kurdyjskimi”. Karpow podkreślił, że Rosyjskie Centrum Pojednania Walczących Stron wzywa dowództwo wojsk tureckich sprawujących kontrolę nad terytoriami północnej Syrii do zapewnienia możliwości i bezpieczeństwa dobrowolnego i niezakłóconego powrotu ludności cywilnej do ich domów. Oczywiście każda ze stron stara się przedstawić fakty dla niej kożystne pomijając milczeniem te którymi nie chce się chwalić. Do tego poniewaź tam walczą ze sobą różne strony (Syryjska Armia, Rosjanie, Amerykanie (koalicja) Oddziały pro irańskie, Kurdowie, Oddziały pro-tureckie i mnóstw innych militarnych jednostek plus najemnicy to określenie kto za co odpowiada jest niezwykle trudne i łatwe do zmanipulowania. Ale aby to osądzić potrzeba dostępu do informacji z różnych źródeł. Nie tylko tych "poprawnych politycznie".

Massoud
wtorek, 23 marca 2021, 07:26

W sumie racja: jak z innych źródeł dowiem się, że moja żona i dziecko zginęły w zbombardowanym szpitalu, bo przecież strzelali w ciężarówki na parkingu, to poczuję się lepiej i będę bardziej wyrozumiały dla wujaszka Putina.

viper
wtorek, 23 marca 2021, 00:56

Jeszcze powiedz, że należy "wypośrodkować" prawdę pomiędzy rzeczowymi źródłami informacji a fejkowymi njusami typu sputnik i parsknę do końca śmiechem.

LLd
wtorek, 23 marca 2021, 00:02

Bardzo dobry komentarz. Również uważam, że fachowy portal powinien przedstawiać sprawy możliwie bezstronnie.

Ech
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:49

Niech gonia terrorystow

gegroza
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:24

Turcja zażądała zaprzestania ataków w Syrii. A co oni tam szukają.

BUBA
poniedziałek, 22 marca 2021, 18:11

Co oni takiego Rosji zrobili

Niuniu
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:15

Wania - a gdzie przeczytałeś że, "Rosja standardowo najpierw bombarduje szpitale, szkoły i obiekty cywilne"? Artykuł nic o tym nie mówi.

yaro
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:08

Panie redaktorze jeden z ostatnich ataków Rosjan był widziany (jego efekt) z kosmosu, rozpirzono ponad 100 cystern z nielegalną ropą które płonęły ponad 4 dni, Rosjanie znów zaczęli konsekwentnie niszczyć ten złodziejski proceder. Prosimy o więcej rzetelności bo zniszczone szpitale już nam się znudziły. Gdyby to była prawda to Syria byłaby najlepiej wyposażonym krajem na świecie pod względem służby zdrowia.

Davien
wtorek, 23 marca 2021, 08:37

Jak widać Yaro dalej bronisz rosyjskich morderców i zbrodniarzy wojennych.

Towarzysz Polak
poniedziałek, 22 marca 2021, 18:24

Przecież oni sami wywożą ropę z Syrii, niszczą tylko konkurencję.

Towarzysz Polak co nie lubi hejtu
poniedziałek, 22 marca 2021, 23:21

Masz coś jeszcze do dodania ?

taka prawda
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:03

Rozwalili po raz kolejny targ nielegalnym handlem skradzioną ropą ze złóz syryjskich

...
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:34

To juz 10 lat jak "demokracja zawitala "do Syrii.:(

Wania
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:05

I teraz wschodni komentatorzy zastanawiają czy pisać o tym jak bardzo rosyjskie rakiety są niecelne, czy przyznać, że Rosja standardowo najpierw bombarduje szpitale, szkoły i obiekty cywilne. Już lekarze bez granic chcieli, aby Rosja została uznana za winna zbrodni ludobójstwa w Syrii.

Tani
czwartek, 25 marca 2021, 08:23

Wania standardowo to ruscy szkola Arabska Armie Syryjska. Ruski bloger Luftwaffe AS zamiescil na swoim blogu fotoreportaz z cwiczen pododzialu Syryjskiej Dywizji Specjalnej Tygrys ktora pod okiem Rosjan cwiczyla zdobywanie wioski zajetej przez terorystow. Nie maja tankow ani artylerii tylko ciezarowki z armatami chyba 57mm. Oraz toyoty pick-up z zamontowanymi wkm. Wspieraly je Mi-25 i Albatrosy LZ. I rzecz najbardziej ciekawa mieli dwa helikoptery Ka-226. Sadzac ze zdjecia pilotuja je Syryjczycy. I to jest chyba tajemnica sukcesu Assada. Lekkie manewrowe wojsko wsparte przez lotnictwo i helikoptery. Bombardowanie szpitali jest bezsensem bo nowa wladza bedzie ich potrzebowac. To robia ruscy przerobili upadla armie syryjska w armie zwycieska. Jest to ich i tylko ich sukces.

Davien
wtorek, 23 marca 2021, 08:39

Rosyjskie tu akurat nie , to SAA tym razem trafiła w spital.

poniedziałek, 22 marca 2021, 14:07

Przeczytałeś artykuł? Zrozumiałeś? Gdzie jest napisane że rosyjskie pociski spadły na obiekty cywilne?

Alosza
poniedziałek, 22 marca 2021, 19:50

A szpital to co niby? Rozumiem, że u was to standardowa procedura testowania Inskanderów i innych na szpitalach.

Herr Wolf
poniedziałek, 22 marca 2021, 12:26

Znowu szpital zbombardowali *

Davien
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:22

Kolejna zbrodnia wojenna do rachunku rosyjskiego w Syrii.

Mobilny
poniedziałek, 22 marca 2021, 19:32

Ty się ciesz że świat wam rachunku nie przysłał

Davien
wtorek, 23 marca 2021, 08:40

A co niby takiego Polska zrobiła?? Bo Rosja na okrągło popełnia zbrodnie wojenne i zbrodie ludobójstwa mobilku.

Buahahaha
wtorek, 23 marca 2021, 07:28

Zawsze możecie spróbować;) skończycie jak indianie, w rezerwatach na Syberii;))))

poniedziałek, 22 marca 2021, 14:12

Nawet na "zwykłych" portalach dzisiaj pojawiły się artykuły o tych bombardowaniach, tylko na nich ilustrowane się zdjęciami płonących rzędów cystern zaparkowanych przy tym "szpitalu"

udaczi riebiata
poniedziałek, 22 marca 2021, 12:25

Pociski trafiły w dziedziniec znajdującego się pod ziemią szpitala. Pociski zabiły 7 osób na parkingu dla przyczep i ciężarówek, camping chyba. Amerykanie byli lepsi, w Afganistanie rozwalili całe wesele, albo całą wieś ciągnącą paliwo z zepsutej cysterny.

wtorek, 23 marca 2021, 08:43

Cysterna została skradziona przez talibów i niestety doszło do pomyłki , a zaatakowały ją niemieckie Tornada

Towarzysz Polak
poniedziałek, 22 marca 2021, 12:20

A co z procesem odbudowy Syrii, która zapowiadał Putin ? Póki co to tylko bombardują i robią z tego kraju poligon.

Tani
niedziela, 28 marca 2021, 14:17

No bo gdzies te nowe zabawki trzeba probowac. Dzisiaj znalazlem fotke na Tw S-70 z dzialkiem. Czyli to dzialko trzeba wyprobowac jak bedzie funkcjonowalo na tym dronie. No gdzie? Wiec gdy przeczytasz ze S-70 jest badany w Syrii tzn probuja to dzialko. Przeciez to wszyscy tak robia. Kiedy flota brytyjska ruszala na Falklandy Rzad USA dal brytyjczykom Sidewindery L dla wyprobowania na swoich sojusznikach czyli Argentynczykach. Ale nie byl to szczery dar bo z uzyciem ich byla klapa. Gdyby nie dzialko zreszta niemieckie Harriery nic by nie zestrzelily.

viper
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:53

No to by było na tyle po tak chętnie deklarowanej przez wielu komentatorów "współpracy" turecko-rosyjskiej. Tak naprawdę Turcja nie ma większego wyboru niż pełen powrót do rodziny NATO, bo ta próba usamodzielnienia zaczyna ją zbyt dużo politycznie i ekonomicznie kosztować.

fifi
wtorek, 23 marca 2021, 08:53

No:) dałeś dobrą radę Turkom,na pewno się nad nią pochylą.

to już nawet nie jest smieszne
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:52

Ta tania propaganda już się kupy nie trzyma. Syryjczycy i Rosjanie zawsze trafiają TYLKO W SZPITALE i tak trafiając w te szpitale wyzwolili 80% Syrii z ISIS i innych bojowników - to może ci bojownicy to są sami lekarze, kobiety i dzieci. Jak większość Syryjczyków wróciła do pracy, do szkół to trzeba odgrzebać starego kotleta, podeprzeć to wyznaniami obserwatorium z mieszkania w Londynie i już nasmarować chwytliwy komunikat jak to zły ASAD z PUTINEM niszczą same szpitale - a jakoś nikt nie wspomina jak wygląda i jak funkcjonuje Aleppo przed odbiciem przez Rosjan i po - i gdzie wolą żyć Syryjczycy - bo nie o nich tutaj przecież chodzi. Znowu brudne łapy wywiadów biorą się za rozkręcanie konfliktu.

Davien
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:25

Po pierwsze Rosjanie nie walczyli nawet z ISIS dopóki SDF i USA ich nie rozbiły a uciekali przed nimi. Po drugie jak tylko zbliżali sie do Aleppo w którym wcześniej nalotami zamordowali tysiace cywilów to ponad 900tys kobiet i dizeci uciekało w panice przed tym,i"wyzwolicielami". Po trzecie ONZ złapało Rosjan na gorącym uczynku celowego niszczenia szpitali i szkół których połozenie dostali od ONZ by tego przypadkowo nie zrobić. Istotnie zbrodnie wojenne Rosji w Syrii nie są smieszne.

fifi
wtorek, 23 marca 2021, 08:51

W tej panice,z tego co pamiętam podstawiono autobusy,ktorymi z Aleppo ewakuowali się wszyscy chętni bojownicy o wolność i demokrację, wraz z rodzinami.

DefBot
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:41

To spróbujcie fo tego Aleppo ściągnąć te miliony syryjskich uchoďźców, co to jednak nie chcą wrócić do tego raju na ziemi, jakim stała się Syria pod Assadem i Putinem? Nie chcą wracać z obozów w Jordanii i Turcji, z europy? DLACZEGO???

Gnom
poniedziałek, 22 marca 2021, 15:15

Bo nie po to uciekali by wracać tam gdzie się ciągle biją. Gdyby byli tacy chętni do życia w wolnej Syrii, to biorąc pod uwagę liczbę uchodźców, jeszcze przed ruska interwencją, sami wyzwoliliby swój kraj. A tak jak zwykle - czekają aż ktoś, zazwyczaj bali, zrobi porządek. Tak było i w tzw. Bośni i w krajach Afryki. A owym białym zazwyczaj zależy tylko na interesach z lokalnymi władykami (strona i opcja polityczna nie gra roli).

Davien
sobota, 27 marca 2021, 17:18

Gnomie więc wg ciebie kobiety i dzieci maja iść na front walczyć z Rosjanami i SAA?? Bo głównie to oni uciekali z Aleppo przed "wyzwolicielami".

DefBot
wtorek, 23 marca 2021, 07:30

Ja jestem biały.

Gnom
czwartek, 25 marca 2021, 20:17

Ale nie sądzę abyś biegł walczyć "za wolność ..."

Davien
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:26

Ostatnio jak podchodzili pod Aleppo to 900 tys kobiet i dzieci uciekało w panice przed tymi "wyzwolicielami"

Fakty nie bajki
poniedziałek, 22 marca 2021, 16:23

Davidku bez kozery powiedz 3 mln. A skad w tym Aleppo 1 mln dzieci i kobiet ? Wow. 1 mln ludzi to na drodze widać byłoby z kosmosu a gdzie te fotki tych mln. Co nie znalazłeś w viki

Kkk
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:40

Brawo Rosja, bic amerykanskich terrorystów. :)

Wania
poniedziałek, 22 marca 2021, 22:28

No matka z dzieckiem jest amerykańskim terrorystą. I lekarze. Jakiś dziwny twój wschodni wpis.

cz
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:38

Na miejscu Rosji, dano z tych pseudodemokratycznych separatystów zrobił bym lej po bombach...

Funklub Daviena i GB
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:27

Rosyjska technologia...

wesoły sanitariusz
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:12

Sporo musiało być tych szpitali w reżimowej Syrii.Ten to ostatni?

Valdore
wtorek, 23 marca 2021, 08:47

A co rusku, szukacie kolejnych by je zbombardowac i wymordować cywili?

asd
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:04

Artykuł mija się z prawdą. Od ponad tygodnia Syryjczycy i Rosjanie niszczą wszystkie wykryte cele które służą Turkom do kradzieży ropy. Setki cystern płoną, można sobie obejrzeć raporty na zagranicznych stronach bardzo bogato ilustrowane.

Xd
wtorek, 23 marca 2021, 06:12

Ale i tak jak widać częsci tutejszych "znafcuf" nic nie przekona że białe jest białe a czarne jest czarne

LLd
poniedziałek, 22 marca 2021, 22:50

Jak zwykle celnie i bez propagandy, dzięki.

Bumerang
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:56

Ruska cywilizacja znowu trafia w szpital

poniedziałek, 22 marca 2021, 14:10

Szpitalny parking służący jako parking dla cystern przemycających ropę. Ciekawy kamuflaż dla szpitala.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:56

Biorąc pod uwagę jak dramatycznie na plus poprawiło się wszędzie w Syrii, gdzie Rosja "bombardowała szpitale i lekarzy", można liczyć, że i w Północnej Syrii zniknie ISIS i terroryści i zapanuje pokój jak Rosja weźmie się za te "szpitale" i "lekarzy"! :D

Whiro
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:40

W Syrii to było dobrze póki nie zaczęli robić za sługusa Rosji. W imię ich interesów Syria spłonęła ogniem i krwią. Teraz jeszcze Rosja siedzi i struga głupiego patrząc jak Izrael atakuje ich "sojuszników" z Syrii. Kiedyś Izrael nie atakował Syrii, a to efekt tego że dali się Rosji zbałamucić. Rosja wystawiła ich na odstrzał i jeszcze okrada ich z ropy. A ciebie bawi bombardowanie cywili i szpitali.. co za człowiek. Ty serio zachowujesz się jak dziki Mongoł z rosyjskich stepów. Gdyby ukry tak pojechały po terrorystach (separatystach) z Donbasu to byś się tu zaślubił...

Tweets Defence24