Rosja w końcu produkuje morskie turbiny gazowe dla swoich okrętów

17 lutego 2019, 13:04
1 (2)
Fot. Defence24.pl

Pięć lat po zerwaniu więzi kooperacyjnych z Ukrainą do stoczni Siewiernaja Werf’ w Sankt Petersburgu zostały dostarczone przez firmę ODK Saturn pierwsze całkowicie rosyjskie turbiny gazowe typu M90FR przeznaczone dla największych i najnowocześniejszych rosyjskich fregat rakietowych typu Admirał Gorszkow (proj. 22350)

Przywódcy Rosji, decydując się na zajęcie Krymu, na pewno nie przewidywali skutków, jakie spowoduje to dla programów budowy nowych okrętów nawodnych rosyjskiej floty. Jednak pierwotnych źródeł tych problemów należy doszukiwać się w rozpadzie Związku Radzieckiego. Wtedy to biura konstrukcyjne, jak i zakłady produkujące okrętowe turbiny gazowe, znalazły się na terytorium niepodległej Ukrainy.

W celu rozwiązania tej sytuacji na mocy międzynarodowego porozumienia w 1993 r. powołano do życia spółkę joint venture ZAO Turborus mającą siedzibę w Rybińsku (Rosja). Ze strony rosyjskiej stworzyły je firmy Rybinskoje konstruktorskoje biuro motorostrojenija (obecnie ODK Saturn), NPO Awrora z Sankt Petersburga oraz NPWP Turbokon z Kaługi, zaś z ukraińskiej – NPP Maszprojekt i PO Zoria (obecnie tworzące przedsiębiorstwo GP NPKG Zoria-Maszprojekt).

Z punktu widzenia Rosji nie rozwiązywało to problemu, dlatego z czasem podjęła ona działania zmierzające do uniezależnienia się od ukraińskich partnerów. W tym celu rozwijała własne zdolności w sferze produkcji i testów okrętowych turbin gazowych. Ze względu na sytuację międzynarodową, proces ten uległ znacznemu przyśpieszeniu, m.in. na terenie zakładów Saturn powstał kompleks do prób takich turbin z dwoma hamowniami do testowania silników o mocy do 15 i 40 MW. Jednak na efekty tych wysiłków trzeba było poczekać. Konsekwencją było opóźnienie lub wstrzymanie programów budowy rosyjskich okrętów nawodnych napędzanych turbinami gazowymi

Jest to doskonale widoczne w przypadku fregat rakietowych typu Admirał Gorszkow (proj. 22350). Przed aneksją Krymu kompletne siłownie, w skład których wchodzą turbiny M90FR zostały dostarczone tylko dla dwóch pierwszych okrętów tego typu, zaś ich uruchomieniem zajęli się pracownicy firmy Saturn. Nie miało to już miejsca w przypadku jednostki napędowej dla kolejnej fregaty Admirał Flota Gołowko. W wyniku tego nastąpiło znaczne opóźnienie budowy tej jednostki. Według pierwotnych planów miała zostać ona zwodowana do końca 2016 r., co do tej chwili nie nastąpiło.

image
Fot. Defence24.pl

Problemy wystąpiły również z zamówieniem siłowni dla czwartej fregaty - Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Isakow. Pierwotny kontrakt na dostarczenie jego jednostki napędowej został podpisany z przedsiębiorstwem Turborus w grudniu 2013 r. Zakładał on wykorzystanie ukraińskich podzespołów wytwarzanych przez Zoria-Maszprojekt i jej dostawę we wrześniu 2016 r. Wydarzenia polityczne szybko zweryfikowały te założenia i w czerwcu 2015 r. podpisany został ponowny kontrakt z tą samą firmą, zakładający dostarczenie siłowni składającej się w całości z rosyjskich elementów, jednak z dużo późniejszym, bo określonym na lipiec - sierpień 2018 r. terminem dostawy, którego zresztą również nie udało się dotrzymać.

To wszystko zmusiło rosyjskich decydentów do przyznania w końcu, że seria sześciu fregat, które dotychczas zakontraktowano, nie zostanie ukończona do 2020 r. jak pierwotnie planowano, a dopiero w 2025 r., co i tak wydaje się mało realne. Dotąd do służby wszedł jedynie prototyp - Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow (417) - zaś druga jednostka serii Admirał Fłota Kasatonow (431) przechodzi obecnie próby morskie i ma podobno wejść do służby jeszcze w tym roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Reklama
dim
środa, 20 lutego 2019, 09:25

@Xd. Rosja jest jaka jest. Mnie szło o to, że te inne kraje, o podobnych realiach, nie chwalą się rzekomym PKB 26 tys. USD na łebka, ani rzekomą nadwyżką 200 mld USD rocznie. Ani nie przeznaczają całości - gdyby to jednak była prawda - na budowę najsilniejszych na świecie sił jądrowych.

tylko Pytam
wtorek, 19 lutego 2019, 15:44

@Boczek Zaciekawiłeś mnie, opisz to "nabycie terytorium poprzez wymianę terytorium"

hym108
wtorek, 19 lutego 2019, 14:25

na Krymie bez referndum? A w Katalinii? Ale my po zajeciu Wilna przez Zelgowskiego - odrazu referndum i sami Litwini glosowali zaprzczaniem do Polski tzw "Litwy srodkowej" - stare metody. Az sie nie chce o takich rzeczach pisac. A jak bylo w USa i z referendum na Hawajach? Perl Halbor i przlaczniem 51 stanu. Sparwdz w Gogle bo ja nie mam czasu nawet uczyc...

Davien
wtorek, 19 lutego 2019, 13:42

Panie pogromca wanii: przy 27Ma to albo by ta 400-tu kilogramowa głowica wyparowała w ułamku sekundy albo nie wróciłaby na ziemię bo biedactwo nie ma silników hamujacych a I predkość kosmiczna to poniżej 25Ma:))

Boczek
wtorek, 19 lutego 2019, 09:55

Marcin, niedziela, 17 lutego 2019, 16:31 - Problem polega na tym, że na Krymie nie było żadnego referendum, a jedynie jego farsa. Jak by tam proces secesyjny przebiegał tak jak w Kosowie 15 lat, to moglibyśmy nad tym na Krymie zastanowić. Tak aneksja pozostanie aneksją. Abstrahując od tego, że Krym nie ma prawa odłączyć się od Ukrainy nawet w wyniku referendum, bowiem jest to terytorium nabyte przez wymianę terytorium - analogicznie do Alaski, tyle, że tu za pieniądze.

Xd
wtorek, 19 lutego 2019, 07:01

Dimie słuchając co mówią te tzw zachodnie organizacje o media mam do nich ograniczone zaufanie jak pamiętasz putin miał mieć majątek 400mld potem tylko 40 u sowy też scenariusz miał być pisany cyrylicą okazał się być pisany zwykłym alfabetem i to w naszym językui takie przykłady można mnożyć więc moim zdaniem należy podchodzić z rezerwą do ich informacji jak zresztą obecnie do każdej a na marginesie będąc obecnie w amerykańskiej strefie wpływów bardziej interesujące byłyby informacje jak żyje się w innych podobnych nam krajach pomijając europę bo ci długo żyli z wyzysku kolonii

BaniaWania
poniedziałek, 18 lutego 2019, 23:59

pogromca wani. Żeby tylko nie okazał się zbyt awangardowy bo wstrzymają produkcję. Skończy jak su-57 (zbyt nowoczesny), t-14 (zbyt nowoczesny), nowy lotniskowiec (bylby zbyt nowoczesny).... Oni nie chcą skazywać świata na broń, która wyprzedzi epokę o 27 macha.

Wania
poniedziałek, 18 lutego 2019, 23:30

Do johann. Krytyka nas nie obroni. Ale baza usa, nowoczesny system plot, parę okrętów podwodnych mam nadzieje i trochę nowoczesnego uzbrojenia już tak. Krytyka poparta budowaniem naszej obrony to jest właściwy kierunek.

Wania
poniedziałek, 18 lutego 2019, 23:27

Do pogromca wani. Masz mało precyzyjne dane... Jakie rekomendacje z tego roku jak o rozpoczęciu produkcji poinformował Putin 1 marca 2018 r? Później znowu powiedział o rozpoczęciu produkcji 18 grudnia. 26 grudnia na wielkim ekranie pokazano Putina i start rakiety. Ale już w locie nie. Jeszcze dodaj, że osiągając 27 macha manewrowała w pionie i poziomie. Taki jest oficjalny przekaz. I jakoś mało wiarygodny. Pachnie znowu rosyjską dezinformacją.

Buba
poniedziałek, 18 lutego 2019, 23:05

drogi xd nic się nie zmieni dalej będzie bida. Ale nie martw się od czasów imperium romanum im dalej na wschód tym większa bida i zacofanie. Nic się nie zmieniło tak samo sposób rządzenia iście bizantyjsko -mongolski. To z kolei opinia K.Zanussiego. Więc nie bierz tego do siebie ,ale twój argument o 200 mld nadwyżki budżetowej jest tak śmieszny jak rosyjska gospodarka.Przeciętny rosjanin tego nie odczuje. Notabene jego dochody spadają z każdym rokiem tak samo jak dochody emerytów. Ceny żywności wyższe niż u nas. Raj .

Charlie
poniedziałek, 18 lutego 2019, 22:29

tak z ciekawości - Polska produkuje silniki do czołgów, Rosomaków ?

bania wania
poniedziałek, 18 lutego 2019, 22:27

Widzisz wania wy już nawet tych "starych" turbin nie wyprodukujecie a Twój bełkot o "toaletach w rosyjskich...szkołach" nawet już nie jest "śmieszny" jest "żałosny". Napisz o Kijowie gdzie na całych osiedlach mieszkaniowych nie ma ciepłej wody a w "toaletach" na kijowskich peryferiach dalej królują "stopki", napisz o regionach w USA gdzie nie ma "ubikacji" i których obywatele żyją tylko dlatego, że dostają kartki na żywność bo musieliby jeść trawę. A i tam jest zima więc "wiadro" tak jak w Kijowie będzie bardzo pomocne!

pogromca wani
poniedziałek, 18 lutego 2019, 20:13

Komisja państwowa oceniająca wyniki prób kompleksu Awangard zarekomendowała przyjęcie tego kompleksu na uzbrojenie. Wszystkie wymagania taktyczne i techniczne zostały spełnione co zostało potwierdzone podczas ostatniej próby która miała miejsce 26 grudnia 2018 roku kiedy to rakieta osiągnęła cel a blok Awangarda osiągnął prędkość 27 Macha.

johann
poniedziałek, 18 lutego 2019, 20:08

Ciekawy temat ale i podziw dla Rosji ? Po tylu przejściach po 90r.( mam na myśli scalenie produkcji na obecnym terytorium swego państwa - po rozpadzie ZSRR ) - nadal nas zaskakują mimo chichotu z naszej strony . 100% produkcji dla swojego wojska - każde uzbrojenie od śrubki po blachy dla każdego ich wyrobu , czego naszej gospodarce brakuje - nawet blach dla produkcji statków nie produkujemy w Polsce ( sprowadzamy z zagranicy ) ? A śmiech mamy jak byśmy w produkcji dla Polskiego wojska zajmowali 1 miejsce ...? No cóż lepiej komuś łatkę przylepić - jak samemu coś wyprodukować . Z resztą nie jeden o tym pisze - że malujemy stare hełmy zieloną farbą ...? Powodzenia w krytyce - ale ona nas nie obroni !

dim
poniedziałek, 18 lutego 2019, 17:52

@Xd. Nie pamiętam skąd to były, ale były to dane szczegółowe, z rozbiciem dla miast i wsi i z rozbiciem na toalety spłukiwane i na ciepłą wodę we własnej łazience rodziny. Gdy teraz, od razu wynajdywalne w Google dane OECD Better Life Index odnoszą się tylko do dostępu do toalet. Cytuję OECD: Dwellings with basic facilities (Percentage of people with indoor flushing toilets) - Russia 86,2%. (Polska 97,3%) - zauważ, że to odnosi się do dostępu do toalety spłukiwanej, czyli może to być jedna na kilka rodzin. A nie do własnej takiej toalety rodziny. Ale poszukaj, a znajdziesz i Ty, ja muszę teraz do zamówień i klientów...

wania
poniedziałek, 18 lutego 2019, 15:22

do Xd. Ok 200mld dol rocznie nadwyżki. To super, że i nadwyżka i zaczną produkcję starych turbin u siebie, bo w styczniu produkcja przemysłowa w Rosji spadła o 21%. To sobie odbiją. I może w szkołach wreszcie toalety wybudują - 3500 szkół w Rosji nie ma toalet. Za toaletę w zimie robi wiadro w kącie sali.

Marek
poniedziałek, 18 lutego 2019, 15:10

@Davien Powinieneś napisać Rosjanie wdrożyli produkcję tej dość starej turbiny. Znając realia na jakich funkcjonował Związek Radziecki, którym to właśnie oni rządzili, jej pełną dokumentację techniczną mieli u siebie jak sądzę. @Adam S. Ciekawe co powiedziałby "Sża", gdyby w 1940r. Anglicy chcąc zarobić sprzedawali Hitlerowcom "Merliny"?

Davien
poniedziałek, 18 lutego 2019, 14:51

Panie tyle silnik WN-3 to wzmocniony WN-2 powstały na bazie silnika z USA L-4 wiec nie do końca polska konstrukcja. W Polsce były produkowane inne silniki też od podstaw więc RW racji raczej nie ma.

Adasiu ogarnij się
poniedziałek, 18 lutego 2019, 14:43

@Adasiu - "do Rosji, która otwarcie deklaruje, że zachodnia cywilizacja upadnie pod naporem Rosji." - a może tak przytocz parę wypowiedzi na potwierdzenie tej głupoty ktorą piszesz ... wypadało by nie robić z internatów głupków tylko ich oświecić .... to uczciwe ....

wania
poniedziałek, 18 lutego 2019, 14:25

do Zawisza. Pisząc o nazistowskiej juncie masz na myśli Rosję? Poziom nienawiści Ukraińców do Rosji jest najwyższy w dotychczasowej historii co słychać od ludzi z Ukrainy będących u nas. Rosja mordując Ukraińców w walkach i zajmując ich część terytorium doprowadziła do tego, że kolejny kraj jest jej wrogiem. czy rosja kupi sobie elity tego kraju za dolary - zobaczymy.

sża
poniedziałek, 18 lutego 2019, 14:18

@Adam S. - czy nie rozumiesz prostego faktu, że o międzynarodowej pozycji jakiegoś kraju decyduje jego rozwój ekonomiczny i gospodarczy, a nie wymachiwanie szabelką! Czy nie widzisz tego, że cały wasz przemysł na Ukrainie był nastawiony na rynek rosyjski, a bez niego nie macie szans na rozwój. Czy nie widzisz tego, że młodzi Ukraińcy nie mając widoków na normalne życie w swoim kraju, już milionami emigrują na zachód. Czy nie widzisz tego, że Zachód udziela wam pożyczek pod zastaw waszych czarnoziemów, ale te pieniądze się kiedyś skończą. I co dalej?

Marek
poniedziałek, 18 lutego 2019, 13:58

@Polanski Ja bym powiedział, że wykorzystali to, co mieli wtedy, kiedy kierowali Związkiem Radzieckim. Nie sądzisz chyba, że państwem radzieckim kierowali mityczni komuniści z kosmosu, albo na przykład Chińczycy? Ale to szczegół, który nie zmienia meritum Twojej wypowiedzi. Podstawy do produkcji takich turbin Rosjanie mieli, choćby tylko w postaci dokumentacji. Dlatego trudno to, co opisuje artykuł uznać jako wiekopomny sukces. Szczerze mówiąc bardzo się dziwię, że oni bawią się z tymi rzęchami, które pakują do swoich T-90, zamiast pchać tam swoją wersję rozwojową 5DTF, czy też już 6TD podobną do KMDB 6TD. Bo przekonany jestem, że pełną dokumentację silników z T-64 i wczesnych wersji T-80 także u siebie w Matuszce Rassiji mają.

Xd
poniedziałek, 18 lutego 2019, 13:38

Buba nie mogę ci odpowiedzieć ponieważ nie ustalam wydatków fr to pytanie zadaj poprzez ambasadora ich premierowi jak jest to dla ciebie istotne

Xd
poniedziałek, 18 lutego 2019, 13:35

Dim możesz podać źródło tych danych będę wdzięczny

Adam S.
poniedziałek, 18 lutego 2019, 12:25

@Sża Lepiej, żeby Ukraińcy nie sprzedawali Rosji turbin i stracili zakład, niż mieliby produkować turbiny do okrętów, które do nich strzelają. Ukraińcy to rozumieją, Polacy dopiero zaczynają to sobie uświadamiać, a Niemcy i Francja cieszą się jak głupi, kiedy sprzedają technologię i sprzęt do Rosji, która otwarcie deklaruje, że zachodnia cywilizacja upadnie pod naporem Rosji.

wihajster
poniedziałek, 18 lutego 2019, 12:17

A jak tam u nas? Kiedy MY zaczniemy w końcu coś produkować?

Marcin
poniedziałek, 18 lutego 2019, 12:07

Pytanie do kilku osób - dim i Adam S. skąd tak dobrze znają przebieg referendum na Krymie? byli osobiście i widzieli przebieg głosowania a może z relacji tzw dziennikarzy opłacanych w hrywnach? Niestety, ale ukraińskich lobbystów u nas pełno...

Zawisza
poniedziałek, 18 lutego 2019, 11:40

To kolejna klęska ukraińska w handlowej wojnie z Rosją :-) Nawet jeżeli z czasem, na co obecnie się nie zanosi, odsuną ekstremistyczną nazistowską juntę, przywrócą demokrację i zakończą wojnę z Rosją - to i tak powrotu do handlowych kontraktów sprzed puczu już nie ma...

Polanski
poniedziałek, 18 lutego 2019, 11:11

Wszystko fajnie ale od 22 lat konstruowali te turbiny wspólnie z Ukraińcami. To nie zbudowanie zdolności od podstaw. Po prostu nauczyli się wykonywać te elementy turbin których nie wykonywali u siebie. Wot i cały sukces.

Palmel
poniedziałek, 18 lutego 2019, 11:03

A kto tam pracuje Ukraińcy którzy przeszli na stronę Rosjan

dim
poniedziałek, 18 lutego 2019, 10:54

@Xd - no popatrz ! 200 mld USD nadwyżki eksportowej, a 13% ludności w miastach i 47% poza miastami - dane oficjalne, sprawdzałem ! - nie ma jeszcze własnej, jednej na rodzinie łazienki z ciepłą wodą i ubikacją z bieżącą wodą ? No to teraz nareszcie sobie je wstawią !

dim
poniedziałek, 18 lutego 2019, 10:19

@Marcin - w sprawie Białegostoku też odbyło się TAKIE referendum i coś ponad 90% mieszkańców poprosiło o włączenie go do Białoruskiej SRR. Grecka ekipa znanego kanału TV, chyba nawet publicznej, przyjaznego zawsze Rosji (jak to Grecy) usiłowała fotografować samodzielnie przebieg tego referendum. Zaraz pojawili się na wpół umundurowani bandyci, rzucili dziennikarzy na ziemię (kamera wciąż rejestrowała), z przekleństwami przyłożyli im do skroni pistolety i kazali wynosić się natychmiast. Oczywiście mówimy o referendum na Krymie, 2014, w jedej ze znanych miejscowości turystycznych. Sytuacja iście kretyńska ze strony Rosji, gdyż Grecy - telewidzowie, miliony ludzi - oczywiście musieli wtedy zmienić nastawienie z przyjaznego na znacznie mniej wyrozumiałe.

buba
poniedziałek, 18 lutego 2019, 09:58

xd to o ile ta nadwyżka przełoży się na wzrost dochodu przeciętnego rosjanina. A może wzrosną emerytury i spadną ceny żywności. Czekam z niecierpliwością na twoją odpowiedź.

tyle
poniedziałek, 18 lutego 2019, 09:57

@RW.... Silnik gwiazdowy WN-3. Nie wiem , ale się wypowiem. Niestety , ale bardzo częste w internetach.

Adam S.
poniedziałek, 18 lutego 2019, 09:42

@Marcin To, co nazywasz "referendum", odbyło się na Krymie po zajęciu go przez rosyjską armię. W "referendum" mogli głosować przez internet wszyscy chętni z Federacji Rosyjskiej. Jeden z dziennikarzy oddał "ważny" głos w referendum rejestrując się jako krowa. Frekwencja w tej farsie w niektórych okręgach wyniosła 111%, a wyniki były takie, jak to założono w Moskwie na długo przed ich rozpoczęciem. Równie dobrze Rosjanie mogą ogłosić wyniki referendum, że Polska chce się przyłączyć do Rosji.

sża
poniedziałek, 18 lutego 2019, 08:44

I tak Ukraina właśnie traci kolejny zakład, który żył ze sprzedaży na rynek rosyjski. Jeżeli myśleli, że jak nie sprzedadzą turbin do Rosji, to Zachód je od nich kupi - to byli bardzo naiwni.

Davien
poniedziałek, 18 lutego 2019, 07:14

Panie xD, no istotnie wielki sukces, Rosja opanowała produkcje dosyc starej turbiny:))

-CB-
poniedziałek, 18 lutego 2019, 01:21

@w - bajki opowiadasz. Nie mieliśmy ścigaczy z turbiną. Jedyne takie zamontowano na kutrach torpedowych 664, ale był to tak naprawdę licencyjny, radziecki silnik lotniczy.

Bunio
poniedziałek, 18 lutego 2019, 01:21

@Marcin. A przypomnij no może ile było potwierdzonych zbrodni na Rosjanach i ile masowych grobów Rosjan zamordowanych przez Ukraińców odkopano na Krymie, skoro odważnie uznałeś sytuację za analogiczną do Kosowa? Ileset tysięcy Rosjan było zmuszonych siłą do opuszczenia Krymu?

jak znam ten kraj
poniedziałek, 18 lutego 2019, 00:23

Zanim będą niezawodne minie 10-20 lat. Jeśli w ogóle.

Marek
niedziela, 17 lutego 2019, 23:03

@dim Zwróć uwagę na to, że podobny problem i nas dotyka. Tylko w znacznie większym stopniu. Fakt. Rosjanie mieli, może jeszcze mają problem z turbinami. I nie tylko z nimi. U nas natomiast jest problem ze wszystkim. Wystarczy, że ktoś tu nieodpowiednio kichnie i jeśli komuś to kichnięcie się nie spodoba, już może być problem z dowolnym prawie wyrobem naszego przemysłu obronnego. Nie mówiąc już o dostawach gotowego zagranicznego sprzętu i części zamiennych do niego. Ja rozumiem, że państwo wielkości Polski ma ograniczone możliwości. Ale z tego co pamiętam, niejedno z obecnych ograniczeń zafundowaliśmy sami sobie na własne życzenie.

w
niedziela, 17 lutego 2019, 22:08

Polska w latach 60 i 70 tych produkowała mniejsze dla ścigaczy produkowanych w polskich stoczniach. ale to by ł zły przemysł bo był polski i państwowy

stary grzyb
niedziela, 17 lutego 2019, 20:43

Nareszcie.

Xd
niedziela, 17 lutego 2019, 17:51

No i są dwa sukcesy jeden amerykański bo wkrótce kolejne zakłady przestaną istnieć i będzie rynek zbytu a vo za tym idzie zwrot inwestycji i drugi rosji mają całość produkcji silników u siebie a tym samym poprawiją bilans handlowy skromny bo skromny jedynie ok 200mld dol rocznie nadwyżki ale zawsze to coś

Marcin
niedziela, 17 lutego 2019, 16:31

W sprawie przyszłości Krymu odbyło się referendum, mieszkańcy zdecydowali - dokładnie jak mieszkańcy Kosowa zdecydowali, to w czym problem?

dim
niedziela, 17 lutego 2019, 16:01

Tylko 5 lat opóźnienia ? I już opanowana własna produkcja turbin gazowych ??? Ależ to byłoby i tak o pięć lat szybciej, nie prorokowano. Zobaczymy jeszcze tylko jak jakość i koszty ?

fgsdk
niedziela, 17 lutego 2019, 15:59

Okręty nawodne to przeżtek, wystarczy jeden przelot F-35 i taki statek idzie na dno jak ORP Popiełuszko.

tut
niedziela, 17 lutego 2019, 15:36

5 lat opóźnienia ale mają nowe kompetencje. Dla mnie to ekspres. Wystarczy popatrzeć jak to u nas wygląda.

RW
niedziela, 17 lutego 2019, 14:50

Kluczowa technologię i produkcję Rosja opanowała. Dalej pójdzie łatwiej i szybciej. I co najważniejsze - kasa zostanie w kraju, a sami uniezależnią się od innych. Sama Ukraina nowych turbin prawdopodobnie nie opracuje - dotychczasowe były dziełem jeszcze całego ZSRR. Produkcja własnych silników i turbin to trudna dziedzina. Na marginesie - w Polsce praktycznie nigdy nie opracowaliśmy i nie produkowaliśmy własnego silnika do samolotu, czołgu, ... czy turbiny.

Tweets Defence24