Rosja: Nowy „Boriej” strzela rakietę balistyczną

24 października 2021, 07:02
Zdj test
Fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony, mil.ru
Reklama

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że najnowszy okręt podwodny projektu 955-A typu „Boriej-A” „Kniaź Oleg” wystrzelił spod wody rakietę balistyczną typu „Buława”. Próba zakończyła się sukcesem, a głowice bojowe z wystrzelonego pocisku miały trafić cele zlokalizowane na Kamczatce.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Obrony FR (Minoborony) atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi „Kniaź Oleg” wystrzelił „Buławę” z Morza Białego, a cele wyznaczono na półwyspie Kamczatka (na poliginie Kura). Oznacza to, że rakieta przeniosła głowice bojowe na odległość ponad 5500 km (maksymalny zasięg pocisku to 9300 km). Zadanie było realizowane w ramach prób państwowych, które mają się zakończyć przekazaniem okrętu jeszcze w 2021 roku. Strzelanie odbyło się wcześniej niż zakładano, ponieważ jeszcze kilka miesięcy temu informowano, że odpalenie „Buławy” z położenia podwodnego nastąpi w listopadzie 2021 roku.

Z punktu widzenia Rosjan jest to bardzo ważna informacja, ponieważ „Kniaź Oleg” jest pierwszym seryjnym okrętem podwodnym projektu 955A typu „Boriej-A”, który w porównaniu do czterech wcześniej oddanych jednostek projektu 955 poddano poważnej modernizacji. Rosyjskie źródła oczywiście nie podają szczegółów zmian, ale wskazuje się, że nowa wersja „Borieja” ma niższy poziom pól fizycznych od swoich poprzedników, ma ulepszony system łączności, poprawiony system manewrowania i utrzymywania głębokości, zmodernizowane: system obserwacji podwodnej oraz system kontroli uzbrojenia. Poprawiono też warunki bytowe załogi, jak również jej bezpieczeństwo.

Nie wiadomo na czym polegało dalsze wyciszenie okrętu, ale najprawdopodobniej chodzi o zmiany wprowadzone w układzie napędowym pomiędzy reaktorem a pędnikiem. Reaktor, pędnik oraz kształt kadłuba wraz z pokryciem tłumiącym pozostawiono bowiem bez większych zmian. Dzięki temu uważa się, że to dopiero od „Kniazia Olega” okręty projektu 955 można nazywać jednostkami czwartej generacji.

Przy okazji potwierdzono gotowość bojową systemu rakiet balistycznych typu „Buława”. Głowice bojowe z wystrzelonego pocisku międzykontynentalnego „Kniazia Oliega” osiągnęły bowiem cel wyznaczony na kamczackim poligonie Kura. Rosjanie tym razem nie odpalili rakiet salwami, tak jak zrobiono np. w 2015 roku i 2020 roku. Wtedy jednak wykorzystano okręt „Władimir Monomach” już będący w linii, z którego wystrzelono najpierw dwa”, a później aż cztery pociski „Buława”.

Okręty podwodne typu „Boriej” i „Boriej-A” o wyporności podwodnej 24000 ton, długości 170 m i średnicy kadłuba 13,5 m mogą się poruszać pod wodą z maksymalną prędkością podwodną aż 29 w i nawodną 15 w. Załoga liczy 107 osób w tym ponad połowa (55) to oficerowie. „Borieje” mogą przenosić 16 rakiet międzykontynentalnych R-30 „Buława”, z których każda może przenosić od 6 do 10 niezależnie działających głowic atomowych. Okręty te są dodatkowo uzbrojone w sześć dziobowych wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm z zapasem czterdziestu torped, rakiet przeciwokrętowych i rakiet manewrujących (systemu Kalibr) lub samotransportujących się min morskich. Przed „Kniaziem Olegiem” rosyjskiej marynarce wojennej przekazano cztery „Borieje”, z których dwa służą we Flocie Północnej i dwa we Flocie Pacyfiku. Do Floty Pacyfiku ma również trafić okręt „Kniaź Oleg”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 139
Reklama
Niuniu
poniedziałek, 25 października 2021, 14:44

Panowie miłośnicy USA - macie oczywiście rację, NATO a przede wszystkim USA + takie Państwa jak Japonia Korea Południowa, Australia itp mają razem kolosalną przewagę w wojakach konwencjonalnych nad Rosją. To oczywiste i nikt tego nie kwestionuje. Potencjał demografizny i gospodarczy ze wszystkimi tego konsekwencjami jest nie do porównania. Samej kasy na wojsko te państwa wydają pewnie ze 30 razy więcej niż Rosja. Tym bardziej jest więc oczywiste, że Rosja w budowie strategicznych sił jądrowych osiąga zakładane cele. Utrzymuje parytet z potencjalnym przeciwnikiem. Wielu amerykańskich analityków wręcz twierdzi, że Rosja wyprzedza USA - w tym zakresie. Oczywiście można dyskutować o amerykańskiej przewadze i nowoczesności jej broni. W tym o doskonałych amerykańskich okrętach podwodnych. Tylko co z tego jeśli Rosja ma na swych podwodnych lodziach klasy Boriej pewnie 500-700 termojądrowych głowic. A wystraczy aby 5% tego potencjału doleciało do USA. 30-40 głowic termojądrowych o mocy 500 KT za pewne z naddatkiem wystarcza aby skutecznie powstrzymywać nawet takie wspaniałe mocarstwo jak USA. Nowy okręt i kolejne w budowie może i są dużo gorsze od wyrafinowanej zachodniej techniki ale i tak są śmiertelnym zagrożeniem i doskonałą bronią powstrzymującą każdego potencjalnego przeciwnika.

Barrack
poniedziałek, 25 października 2021, 08:05

Daviwny profesory i wszyscy inni. Tak czytam i nie wieżę że wy tak na poważnie. Wiecie co by się stało gdyby doszło do wojny ? Była by totalna zagłada! Nie było by wygranych . Nie potraficie przeżyć dnia bez Internetu o prądzie nie wspomnę, a licytujecie się kto by wygrał, nie było by wygranych. Zastanówcie się zanim znowu jakieś brednie będziecie pisać. Miłego dnia wszystkim życzę

Polku
poniedziałek, 25 października 2021, 06:08

Brawo Rosja, niestety upadek USA zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim upadek ich wasali w tym Polski. Po USA nie zostanie kamień na kamieniu. Zacznie się od wojny o Tajwan.

Antek
niedziela, 24 października 2021, 15:13

Ludzie, przecież to jest kolejna ściema. Nie cały miesiąc temu pokazywali ten start (tylko z nieco mniejszej odległości i pod innym kątem) jako odpalenie Cyrkona z okrętu podwodnego. Za miesiąc pokażą to jako start Awngarda albo Iskandera z op. Nie zastanawiało was, że zawsze pokazują testy w taki sposób żeby nic nie było widać, tak jak tutaj w nocy? Mają doświadczenie w ściemnianiu jak nikt inny, tak jak to było nie raz z rzekomymi dowodami w postaci screenów z gier komputerowych, albo z ich megahiper robotem Borysem.

Hanys
niedziela, 24 października 2021, 22:25

Macie pecha, że Buława została dopracowana. Wasze prymitywne tridenty to latają gdzie popadnie, a nawet jak nieliczne polecą prawidłowo to S-500 je bez trudu zestrzeli. Trident i minuteman to w koncu stara hitlerowska technologia :)

Antek
poniedziałek, 25 października 2021, 13:00

Nic mi nie wiadomo o tym żeby Polska miała Tridenty. Za to jak wszyscy wiedzą produkty made in ZSRR/Rosja były i są nadal synonimem niskiej jakości. Kto miał okazję zaznać waszego system ten dobrze to pamięta. No zobacz, gdyby ZSRR najpierw nie otrzymał gigantycznej pomocy z USA, to dzisiaj gadałbyś po niemiecku. A potem twoi rodacy brali sobie wszystko, łącznie z cegłami i szynami. U was to wszyscy tak chętnie pracowali, że nawet Korolow czy Suchoj i inni robli za niewolników w łagrach. Nie dziw się, że Niemcy woleli uciekać na zachód niż "dobrobyt" w ZSRR. S- 500 to taki sam złom (póki co faktycznie nie istniejący jak Su-57, Armata ...) jak - S-300, R-27, Pancyry

Hanys
poniedziałek, 25 października 2021, 15:14

Po niemiecku to wy byście gadali, gdyby ZSRR nie zajął Berlina. "Pomoc" amerykańska nie była pomocą, tylko sprzedażą, która i tak była symboliczna w stosunku do potrzeb frontowych. Hitler przegrał wojnę w momencie zaatakowania ZSRR, nigdy nie miał szansy na wygranie z ZSRR, pomimo początkowego fatalnego dowodzenia w Armii Czerwonej.

Antek
wtorek, 26 października 2021, 10:10

Zwłaszcza po niemiecku gadali by Polacy na ziemiach, na które napadł ZSRR? Jakby nie patrzeć to najpierw pomogliście Hitlerowi w przygotowaniach do wojny, a później Stalin wspólnie z Hitlerem ją wywołali. Przemysł ZSRR był tak niewydajny, że bez pomocy z zachodu przędlibyście bardzo cienko. A poza tym to nie była wojna ZSRR z Niemcami tylko kilkudziesiesięciu Państw. Gdyby Niemcy walczyli tylko z ZSRR, to byłoby po was.

jaki muł
niedziela, 24 października 2021, 21:37

to zes zagadke rozwiazał

Rosja niweluje wszelkie zagrożenia
niedziela, 24 października 2021, 14:32

Rosja wyposaża również wszystkie okręty podwodne w hiper Cyrkon, które są w stanie wynurzyć się spod wody 200 kilometrów od wybrzeża wroga

Gruszwik
poniedziałek, 25 października 2021, 11:08

200 kilometrów? Masz nieaktualne dane. Oni mogą się wynurzyć 200 metrów od wodospadu Niagara.

Trol
niedziela, 24 października 2021, 20:08

To samo może zrobić 170 okretow podwodnych NATO misiaku.

no już bez przesady
niedziela, 24 października 2021, 19:20

tak jak większość nadmorskich Krajów może zrobić to samo Rosji a nawet będą mieli łatwiej :)

Juras
niedziela, 24 października 2021, 17:02

“ sa w stanie” … czyli moga sie niewynuzyc …?

Kiks
niedziela, 24 października 2021, 16:07

No dobrze, że są w ogóle w stanie.

Sadam
niedziela, 24 października 2021, 14:23

rosyjskie rakiety sprawiają, że bezsensowne jest istnienie NATO, lepiej wydawać pieniądze na bezdomnych i chorych

POLAK
niedziela, 24 października 2021, 14:32

Tak samo rosji jest istnienie bez sensu bo NATO ma przewagę ,he he

Hanys
niedziela, 24 października 2021, 22:27

Co z tego że na papierze i propagandzie macie przewagę w niektórych aspektach, jak Rosja ma taki arsenał, że całe nato może zdmuchnąć 15 razy :)

Piękne rumuniatko
niedziela, 24 października 2021, 13:04

Rosjanie niedawno zwodowali 1000 okręt podwodny ... Tysięczny!!! ... Taki okręcik to 1 mld usd

GB
poniedziałek, 25 października 2021, 12:44

Fajnie... Jeszcze lepsze jest to, że niektóre z tych okrętów wykonały tylko jeden patrol operacyjny w swoim życiu i szły na złom bo nie było pieniędzy na ich utrzymanie. I mówię o okrętach przełomu lat 80/90 XX wieku. To była "niesamowita inwestycja" taka typowo rosyjska...

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:18

Chyba że od czasów Stanisława Drzewieckiego:)

hahaha
niedziela, 24 października 2021, 19:28

to pewnie był jeden i ten sam :)

bender
niedziela, 24 października 2021, 19:26

Tysięczny brzmi dumnie, dopóki nie znamy skali. Np. podczas WW2 Niemcy zbudowały ponad 1000 ubootów w 6 lat. Tymczasem pierwszych pięć OP z opisywanego w artykule typu 955(A) budowano 25 lat, a cały program dziesięciu OP chcą zakończyć w 31 lat. W tym tempie produkcja stu takich okrętów zakończyłaby się w połowie millenium :-D

Pablo
poniedziałek, 25 października 2021, 08:58

Co Ty porównujesz... U bot mała łupina na dieslu i akumulatorach z torpedami i działkiem. 600-1000 ton wyporności (typ VII) w zależności od wersji. Boriej 24.000 ton wyporności, elektrownia atomowa na pokładzie plus do 160 głowic nuklearnych.

SAS
wtorek, 26 października 2021, 10:52

A nie przyszło ci do głowy, że taki TYP VII to był w tamtym czasie taki Boriej swoich czasów.

Artur Górski
poniedziałek, 25 października 2021, 06:51

Porównaj sobie, jakie są koszta budowy atomowego okretu podwodnego a u-bootów. Jaka jest między nimi przepaść technologiczna i stopień zaawansowania procesu technologicznego produkcji. Takiego tempa budowy atomowych op, jak lll Rzesza u-bootow, nawet Amerykanie nie mieli w czasach Zimnej Wojny.

bender
środa, 27 października 2021, 11:13

Przecież Rosjanie nie zrobili tysiąca atomowych okrętów podwodnych. Ich powojenne konstrukcje to są klony ubootów, tylko produkowane wolniej wolniej niż w III Rzeszy.

Viktor
niedziela, 24 października 2021, 11:12

Na Chiny wystarczy I taki ma byc przekaz Widać negocjacje gazowe wkrótce

Inżynier
niedziela, 24 października 2021, 14:32

Chiny to ruskich zjedzą w przyszłości,i nic ruskie nie poradzą,he he he

Seb
niedziela, 24 października 2021, 15:20

Nie tylko Ruskich ...

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:18

Tylko, bo na USA sa za ciency.

Keras
niedziela, 24 października 2021, 12:00

bez szans. Oni naprawdę mają teraz b. dobre relacje.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:20

Wiesz przypomnij sobie relacje ZSRS Chiny po komunistycznym zamachu stanu w Chinach i kilkanascie lat pózniej, albo relacje III Rzesza-ZSRS w 1939r i w 1942.

Eee tam
niedziela, 24 października 2021, 12:07

Za Stalina i Mao też mieli dopóki Mao poszedł na USA w Korei a Stalin się wtedy na niego wypiął

Artur Górski
poniedziałek, 25 października 2021, 06:46

Nie wypiął się, tylko nie chciał angażować bezpośrednio i oficjalnie. Wolał by czarną robotę zrobili Chińczycy.

Hanys
niedziela, 24 października 2021, 11:34

To raczej przekaz dla USA, żeby nie mieszało na Białorusi, bo będzie źle :) Chiny i Rosja dziś grają w jednej drużynie :)

Ruski procesor :D
niedziela, 24 października 2021, 13:16

Jest to taka świetna drużyna, że chiny kupują rosyjskie odrzutowce SU-35 w liczbie sztuk 24 i je kopiują. I wypychaj Rosję z rynków zbrojeniowych Trzeciego Świata. Do tego stopnia ze rosyjski eksport uzbrojenia spadł o 28% w ostatnich pięciu latach. Chiński sojusznik bez mrugnięcia okiem wypchnął Rosję z krajów Azji środkowej. Byle rosyjskie republiki mają już kilkukrotnie większą wymianę handlową z chinami niż Rosją. Dotyczy też to inwestycji wymiany studenckiej i kulturowej. No ale pakt Ribbentrop Mołotow i pakt z Rapallo tez się sowietom wydawały atrakcyjne :D Do dzisiaj lizom rany i utyskują, że zostali strasznie poszkodowani w pożarze, który wywołali !

Ech
niedziela, 24 października 2021, 16:05

Aczkowiek w Polncnych Chinach mowi sie po Rosyjsku (jako drugi jezyk) architektura i styl bycia jest pod wywem Rosji. Tak samo w Mongilii i tzw Wewnatrznej Monglii.

SerceJestZielone
poniedziałek, 25 października 2021, 08:37

Aczkolwiek niewiele to zmienia na korzyść rosji. W Chinach po rosyjsku mówi tylko chińczyk na straganie blisko granicy.

Bat
niedziela, 24 października 2021, 20:12

No w Polsce każdy urodziny przed 1980 mówi po rosyjsku. A myślisz że to znaczy że kochamy Rosję? Ja myślę że Chiny będą 2alczyc o swą dominację nad światem do ostatniego Rosjanina. Hahahaha.

Ech
poniedziałek, 25 października 2021, 03:24

Zobaczmy.

AB
niedziela, 24 października 2021, 13:09

Ale Białoruś, sama sobie sprowadza jakieś dzikie ludu, zatem wszystko co z tego wyniknie, będzie wyłącznie jej winą

Yh
niedziela, 24 października 2021, 12:49

Niezmiernie cię to cieszy widzę, Proponuję spakować wór i prosić o azyl na Białorusi.

yaro
niedziela, 24 października 2021, 11:33

Na USA aż nadto wystarczy o Europie nawet nie ma co gadać.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 12:25

Yaro, dowolny Ohio ma wieksza siłę rażenia niz 2 Borieje razem wziete:)

aha
niedziela, 24 października 2021, 14:28

Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła w ciągu jednej nocy 75 ze 105 amerykańskich Tomahawków w Syrii, reszta spadła z powodu zakłóceń radiowych

Antek
poniedziałek, 25 października 2021, 18:41

Początkowo pisaliście, że zestrzeliła 105 z 75 wstrzelonych.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:23

Rosyjska OPL nie była w stanie zestrzelic żadnego Tomahawka, nawet jak wiedzieli dokładnei kiedy i z jakeigo kierunku nadlecą. A w tym przypadku co sie na niego powołujesz OPL odpaliła łacznie 44 rakiety dobre kilkanascie minut po zamienieniu przez Tomahawki kompleksów chemicznych Asada w morze gruzów:))

niestety nie
niedziela, 24 października 2021, 23:20

aż dziwne, że można w takie cos wierzyć

Kiks
niedziela, 24 października 2021, 16:05

Pomyliłeś się. Zestrzelili 120 na 105 wystrzelonych Tomahawków.

Mich
niedziela, 24 października 2021, 14:19

Borej A ma 16 rakiet ktore moga miec do 10 glowic czyli 160 glowic maksymalnie. Ohio ma 24 rakiety ktore moga miec do 8 glowic kazda czyli 192 glowice. Ohio ma wiecej o 32 glowiece. To bardzo duzo.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:26

Ohio dziecko ma 24 pociski Tomahawk,kazdy zabierający do 14 głowic. więc masz maks 160 na Boriejy( i ekstremalnie obciety zasięg Buław, któa jedynie z6-cioma lekkimi głowicami osiąga 8000km) do ponad 300 głowic na Ohio o zasięgu 11 tys km. Cos jeszcze? .

Rafal
niedziela, 24 października 2021, 20:06

Ohio, najmlodszy 25 lat najstarszy juz 40 podjda za pare lat w odstawke, nastepcy ile maja wyrzutni? 16.

GB
poniedziałek, 25 października 2021, 12:51

Tyle tylko że jeden Ohio może odpalić salwę np. z M. Norweskiego i po płaskiej trajektorii jego głowicę osiągną cele w europejskiej części Rosji po 8 minutach. Jak się uwzględni Tomahawki to: bazy SSBN i SSBN w nich zostaną zniszczone, bazy rosyjskich bombowców strategicznych zostaną zniszczone, bazy lądowych mobilnych i stacjonarnych rakiet strategicznych zostaną zniszczone. Drugi taki Ohio może odpalić swoją salwę z okolic Krety na M. Śródziemnym. W ciągu 8 minut można zadać druzgocący cios rosyjskim strategicznym wojskom, nie atakując przy tym miast. Rosyjski SSBN aby zrobić to samo (czyli aby jego rakiety dotarły do obiektów w USA w czasie 8 minut musi wyjść na Atlantyk, a tam nic go nie osłoni, zresztą już od wyjścia w morze będzie miał za rufą amerykańskiego lub brytyjskiego SSN. Podobnie na Pacyfiku.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:29

I dalej te Ohio sa lepsze od najnowszych rosyjskich 955/955A:)

antyDavien
poniedziałek, 25 października 2021, 13:58

lepsze w czym ? w zbieraniu pluskiew w kojach marynarzy ?

Davien
środa, 27 października 2021, 17:01

We wszystkim a najbardziej w sile ognia i niewykrywalnosci czyli tym co najwazniejsze dla SSBN-ów:))

bender
niedziela, 24 października 2021, 19:41

Założenie, że 100% Buław wystartuje wydaje się mocno optymistyczne. Trident II używany na okrętach klasy Ohio ma zdecydowanie lepsze statystyki udanych odpaleń, więc to prawdopodobne, że w realu Ohio użyje 2 razy więcej głowic niż Boriej.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:28

Bender, Trident IID-5 zabiera do 14 głowic jadrowych o mocy 150-475kT wiec praktycznie 2x wiecej niz Buława majaca mks 10x 150kT kosztem ekstremalnie zmniejszonego zasięgu.

i
niedziela, 24 października 2021, 16:05

to 2 razy wiecej? Davienek:)

Trol
niedziela, 24 października 2021, 20:23

Biorąc pod uwagę że USA ma 14 okrętów Ohio a Rosją 4 boriej to nawet więcej niż 2 razy. Hahaha.

Dawid Małecki
poniedziałek, 25 października 2021, 06:57

4 boreje, piąty lada chwila plus 4 klasy Delta.

Dawid Małecki
poniedziałek, 25 października 2021, 06:55

4 boreje, plus 5 klasy Delta 4.

GB
poniedziałek, 25 października 2021, 14:12

Delty zostaną wycofane, już są w fatalnym stanie.

taka prawda
niedziela, 24 października 2021, 23:06

borei jest 4 ale w linii są jeszcze starsze typy bo chyba o nich zapomniałeś ..

Davien
środa, 27 października 2021, 17:03

Juz wycofywane albo będa wycofywane jak nowe Borieje będą wchodzic do słuzby. Co zabawniejsze najnowsze R-27 z wycofywanych delt maja lepsze osiagi i skuteczność od Buław z Boriei:))

GB
poniedziałek, 25 października 2021, 12:53

Owszem są, ale są to stare okręty i nie spisano ich jeszcze żeby statystki i porównania się zgadzały. Rosyjskie okręty to nie amerykańskie i nie przechodzą remontów w odpowiednim czasie.

historiaPL
niedziela, 24 października 2021, 11:00

Strzelamy, i same sukcesy - a w kasie coraz mniej. Do tego trzeba "popić i zakąsić", ale naród jest zaradny, je kartoszki i kapustu. Ba - jest sposób na kasę: eksportować więcej turystów do UE (lekko po 5 tys. Eu, a może więcej?) czysty zysk. Jest jeszcze nasza najnowsza broń: rury 1 plus 2, będzie więcej rakiet.

czarno to widzę
niedziela, 24 października 2021, 12:00

W kasie mają coraz więcej - vide ceny spotowe na hubach, no i nie trudnią się "turystyką", bo zależy im na interesach z UE. Zaklinając rzeczywistość, trafiłeś więc jak kulą w płot...

Kot
niedziela, 24 października 2021, 20:25

Dziwne przecież ostatnio lawrow mówił że tam u was taka technologia bez analoga że że wy Europy nie potrzebujecie. Podobno nawet lada nie jest już Renault tylko wasza. Hahahaha

SAS
niedziela, 24 października 2021, 11:55

Uwaga, będę wywoływał do odpowiedzi i sama propaganda nie wystarczy. Kto tych turystów zaprosił? Dlaczego Białoruś ma u siebie karmić cudzych gości. Jeszcze odpowiem z punktu widzenia strasznego reżimu Białorusi: skoro Zachód ich zaprosił, to jak może ich nie chcieć.

Tttytfhuuu
niedziela, 24 października 2021, 15:40

Ale bredzisz SAS. Przecież to zorganizowana przez służby akcja. Zaproszenie nie wystarczy. Ma być zgodnie z prawem.

Inżynier
niedziela, 24 października 2021, 14:38

białoruś niedługo padnie tak jak i rosja...he he

Davien
niedziela, 24 października 2021, 12:27

Białorus ich tam sciągnela więc Białorus ma o nich zadbac, to proste.

No powiedz
niedziela, 24 października 2021, 16:59

Białoruś nie brała udziału w "misjach" NATO. Kto brał, i zniszczył im domy i miejsca pracy?

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:30

Głownie Rosja patrząc na masakry jakie urządzała w Syrii i Libii a nie NATO jak ci się przywidziało:)

Trol
niedziela, 24 października 2021, 20:28

Wielu z nich to kongijczycy. Niby Polska ma coś 2sp8pbego z Kongo? A ilu jest czeczencow gdzie pokój bombami fosforowymi zaprowadzał Rosja?

SAS
niedziela, 24 października 2021, 13:10

Skąd ich ściągnęła? Czy Grecja, albo Turcja też ściągnęła imigrantów?

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:31

Dziecko, zrozum że Białorus przywiozła ich tam legalnie z ich krajów wydając im wizy turystyczne. Czyzby ten fakt ci umknał czy nie potrafisz go zrozumiec?

SAS
poniedziałek, 25 października 2021, 14:48

Ja nie wiem czy oni mają wizy turystyczne czy nie mają, bo niby skąd ta wiedza? Białoruska granica jest zapewne bardziej dziurawa od polskiej.

.
niedziela, 24 października 2021, 13:34

Ale przecież oni płaczą, że Polacy ich nie chcą wpuścić a Białorusini nie pozwalają im zawrócić a już chcą wrócić do siebie bo mają dosyć

SAS
poniedziałek, 25 października 2021, 08:24

Polska, Niemcy to Unia Europejska. Niemcy zaprosiły jakiś miliard emigrantów do Europy. Jak już zaczęli przyjeżdżać to teraz się okazuje, że zaszła pomyłka i Niemcy nic nie mówili, a wszystkiemu winna Białoruś.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 24 października 2021, 10:20

Pamiętam znafcuf z tego forum "dobrze" radzących Rosjanom, by zrezygnowali z "bubla" Buławy bo nigdy nie uda się jej dopracować... :D

Davien
niedziela, 24 października 2021, 12:28

A udało?? Dalej o najgorszy SLBM w historii swiata:)

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 25 października 2021, 11:33

No to napisz do USA, że nie mają się czego bać i te alarmistyczne artykuły w USA o nowych rosyjskich okrętach podwodnych i ich uzbrojeniu to kłamstwo i propaganda... :D

Kasia
niedziela, 24 października 2021, 15:44

Lepiej mieć na stanie "najgorszy SLBM", czy żaden? Chciałbyś zweryfikować jego jakość poza testami??

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:32

Patrząc na dotychczasowe testy to bardziej bym sie bał o Rosjan:)

Słowianin
niedziela, 24 października 2021, 14:39

O i w punkt

Ruski procesor :D
niedziela, 24 października 2021, 11:43

Roja przegrywa zawsze na innych polach . PKB 2013 2,290 Biliona USD /2017 1,668 Biliona USD/ 2021 1,483 biliona USD W zeszłym roku ubyło im milion obywateli, 2% zarażonych wirusem HIV. Po 2015 i spadku wartości rubla wyjechało z Rosji 50% emigrantów zarobkowych z Azji mniejszej. A kraje takie jak Białoruś i Ukraina jako cel emigracji wybieraj UE. Także niech strzelają, paradują i straszą zachód. We wszystkich statystykach widać równie pochyłą. Obecne ceny ropy pozwolą i po raz kolejny złapać oddech przed rewolucja aut elektrycznych.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 24 października 2021, 20:37

USA: 0.1% obywateli posiada większy majątek niż 80% reszty Amerykanów. 60% Amerykanów nie ma nawet 600 USD oszczędności "na czarną godzinę". 1/4 dzieci w Chicago czy Nowym Jorku "nie ma adresu" (jest bezdomna). 15% mieszkańców San Francisco jest bezdomna. 60 mln Amerykanów nie stać na jedzenie i wegetuje dzięki kartkom na żywność z urzędu socjalnego. Tzw. "klasa średnia" trafia do przyczep kempingowych lub na kartony na ulicę przy pierwszej cięższej chorobie w rodzinie wymagającej np. respiratora przez 2 tygodnie... :D

Rosjatodzicz
poniedziałek, 25 października 2021, 05:14

Kataklizm. Jacy ci ludzie na świecie głupi są ze dalej jadą do tego USA a nie do Rosji miodem i mlekiem plynacej. A teraz może jakieś statystyki o Rosji. Na przykład cytując rosstat , a nie twoje wyssane z palca pseudo dane, 60% Rosjan nie stać raz w roku na kupno każdemu domownikowi po parze butów. Czytaj ze pewno oni nie mają nawet oszczędności po 100 dolców. Hahaha

normalnie kabaret
niedziela, 24 października 2021, 12:39

A wiesz z czego wynika to PKB? - ponad 70% to usługi czyli większości to nic nie wnoszące transakcje finansowe - które nic nie wnoszą - obrót papierami dłużnymi i akcjami - to nic nie wytwarza? żadnego dobra, przyrostu - tylko nabija cyfry w tym "PKB" - tyle w temacie. A o ruskie "procesory" się nie martw - budują ich więcej niż Europa i stają się niezależni - za 2-3 lata będą mieli fabrykę własnych procesorów do 28nm - i to do większości im wystarczy - teraz robią 60-90 nm - i dla siebie dają radę

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:34

Taak, i pewnei dlatego w Rosji wszystkie urzedy i ministerstwa jada na zachodnich pecetach i Windowsie XP , nawet Putin:)) A co do rosyjskich "super" procesorów to jakbym chciał znależć sie znowu w epoce Pentium III...... Do tego znacznie gorszych od tego pentium...

tak na pocieszenie
niedziela, 24 października 2021, 23:28

PKB to dokładny wskaźnik, a nie nabijanie nic nie wnoszących transakcji :) W mikroelektronice dwa trzy lata to jedno pokolenie :) Sama gęstość to nie wszystko, na przykład co zrobiło Apple wypuszczając ot tak M1 :) Ruskie procesory to jednaj ostatnia liga :)

Ech
niedziela, 24 października 2021, 16:16

PKB - nie oddaje wsztskego to prawda. Np Butan - 30 razy nizsze PKB na osobe niz Polska. 60 razy mniej niz USa, i 100 razy mniej nniz Singapur czy Katar. JEdnak wielu podroznikow mowi ze w Butanie sa ludzie najszczesiwsi na swiecie. Krol butanu - Jigme Wangchucka - zapropnwal powstanie nowych wskaznikow obicznejwych czyli - "Szczescie narodowe brutto". Generanie chodzi o to ze w USa ludzie popelniaja samobustwa , maja depresje, zle zyja. nie chodza do lekarzy ale maja lotniskwce. a potem powstal "Swiatowy Indeks szczescia" tez oblicza sie sens zycia i szczescia nie tylko cyferki. (np dziennie 20 weteranow Usa popelnia samobustwo)

Bat
niedziela, 24 października 2021, 20:34

W Rosji rozumiem nie popełnia się samobójstw. I może wypada przez ó. ? Jużnie od tego szczęścia w tej Rosji mdli. Zresztą PKB to nie Wdowznik szczęścia a gospodarki. A jak gospodarka w Rosji wygląda to wiemy. Poq exportu to węglowodory, węgiel i złoto. Taka ta gospodarka rosyjska. Jak na imperium gospodarcze to slabawo.

Ech
poniedziałek, 25 października 2021, 03:26

a sprawdz w google samobustwa w USa i Rosji. Skoro juz sie zainteswales.

Valdore
środa, 27 października 2021, 17:08

W Rosji znacznie więcej przy mniejszej liczbie ludności:)

niedziela, 24 października 2021, 14:57

Duża część PKB Rosji to wydobycie surowców. Bez eksportu surowców Rosjanie żyliby w skrajnej nędzy.

Ruski procesor :D
niedziela, 24 października 2021, 14:30

Normalnie kabaret w dziesiątkę !! Usługa lub oprogramowanie nie istnieje w świecie materialnym, ale ma konkretna wartość. Nie przeszkadza wam ze chińczycy chwalą się dużym eksportem a duża część tego eksportu to produkty zachodnich koncernów tylko wyprodukowane raczkami chińskich chłopów ?! A rosyjskie procesory nie istnieją !! Są to procesory produkowane na zlecenie Rosji przez TSMC. Procesory te są oparte na licencji, która kupili od Brytyjczyków Arm Cortex-A57 . Do tego wafle krzemowe chemia do wystawiania maszyny litograficzne i oprogramowanie służące do projektowania takich układów produkowane są tylko na zachodzie.

Normalnie kabaret
niedziela, 24 października 2021, 15:58

W zielenogradzie maja fabrykę 60-90 nm wiec poprzednie wersje produkują sami. Ale Chińczyk musi tobwyprodukować, czyli wybudować fabrykę, zużyć materiały, przetransportować, ciężarówki, paliwo, porty, dźwigi- wszystko wymaga obsługi, setek ludzi - usługi finansowe to puste zaksięgowanie z konta na konto , wymaga serwera i komputera i nic więcej? Widzisz różnicę. I skoro jest tak pięknie to czemu rośnie dług. ?

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:38

Widzisz bedny klaunie tyle że te archaiki jakie nazywasz procesorami dawno do niczego sie nie nadają:) Na świecie standart to tak ok 10-14nm, w procesorach mobilnych 7-11nm. A wasze "super" najnowsze Elbrusy sa 6-10x gorsze od starych budżetowych procesorów AMD s 2014r:) Wot Technika:)

Ruski procesor :D
poniedziałek, 25 października 2021, 07:59

- Stany Zjednoczone są największym producentem żywności na świecie. Wysoko rozwinięte rolnictwo; użytki rolne zajmują 45% powierzchni kraju, co stanowi 9% areału światowego. - Wysoko rozwinięty przemysł samochodowy (2. miejsce na świecie po Japonii w produkcji samochodów osobowych i ciężarowych)[23], m.in. koncerny General Motors, Ford Motor Company, Chrysler. - Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem samolotów wojskowych, pasażerskich, rakiet, promów kosmicznych i satelitów. W USA znajdują się wytwórnie lotnicze Boeinga, UTC, Douglasa i Lockheed Martin. -Stany Zjednoczone są trzecim krajem pod względem przyjmowanych turystów. W 2007 roku do USA przyjechało 56 mln turystów. -Stany Zjednoczone są światowym potentatem w przemyśle elektronicznym i komputerów. Największymi przedsiębiorstwami z branży elektronicznej są IBM, Microsoft, General Electric, Intel, Texas Instruments, Motorola, Hewlett-Packard, Apple Inc., Advanced Micro Devices, Oracle Corporation. -W USA znajdują się siedziby niemal wszystkich większych sieci restauracji fast food: McDonald’s, Kentucky Fried Chicken, Little Caesars, Wendy's, Dunkin’ Donuts, Taco Bell, Subway oraz Pizza Hut. Swe siedziby mają tu również wielkie sieci handlowe m.in. Wal-Mart, Old Navy, Target Corporation, Home Depot i Lowe's.

niedziela, 24 października 2021, 09:51

My tu o 250 abramsach...taki okret to bez glowic atomowych na samych konwencjonalnych nas niszczy cywilizacyjne niszczac elektrownie i gazoport.

Czołgista
niedziela, 24 października 2021, 15:15

Razem z taką samą ilością leopardów to już jest coś...

Davien
niedziela, 24 października 2021, 12:29

Dziecko, przy celności Buław na poziomie SCUD-a to na konwencjonalnych sobie postrzelasz na wiwat:)

antyDavien
niedziela, 24 października 2021, 14:50

Dzidzi celność Buławy to 12 m, taką celność określa się mianem punktowej ..

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:39

Buława ma CEP 200-300m czyli jak widac jak SCUD-y:))

taka prawda
poniedziałek, 25 października 2021, 14:01

Buawa CEP 12 m

Eee tam
niedziela, 24 października 2021, 10:51

To się odbuduje i tyle

SAS
niedziela, 24 października 2021, 10:35

Bez głowic atomowych to te rakiety są bezwartościowe, bo spadają kilometr w lewo, albo w prawo, to trudno trafić w elektrownię.

Wojak
niedziela, 24 października 2021, 15:15

O i w temat

Asf
niedziela, 24 października 2021, 10:22

Pff... Gazoport. Polska sobie radziła bez gazoportu, sobie poradzi. Mamy interkkonektory ze wszystkimi na około i magazyny na 6 miesięcy zapotrzebowania. Gazu nie zabraknie. Się wania lepiej martw co z jamalskim krzyżem, bo uderzenie chociaż jednej rakiety jassm w to splątanie 14 wielkich gazociągów tłoczących gaz do Europy i zaopatrujących cała europejską część Rosji eliminuje 90% przemysłu oraz instytucji publicznych prądu i ciepła oraz 87% gospodarstw domowych. 120 mln ludzi bez prądu, bez ciepła w subarktycznym klimacie.

Hanys
niedziela, 24 października 2021, 11:27

To tylko w waszych bajkach i grach planszowych jeden mały pocisk może zniszczyć 90% przemysłu rosyjskiego. I zapominacie że Rosja może wam oddać prosto w zęby, to nie Wietnam :)

Ślązak a nie sprzedany Rosji hanys
niedziela, 24 października 2021, 20:39

Dalej nie przyjmujesz do ciasnego r9zumku że Rosja przy NATO to leszcz? 4 mln żołnierzy przeciw milionowi, 6 tys samolotów przeciw 1.3 tys, 50 okrętów nawodnych bojowych przeciw 200 NATO. 60 op przeciw 170 NATO, 8 rys czołgów w Linii przeciw 3 rys rosyjskich . Mogę tak wymieniać hau hau bez końca żebyś w końcu coś zrozumiał.

Dawid Małecki
poniedziałek, 25 października 2021, 07:07

Rosja ma ponadto 2 mln rezerwistów plus zdolność zmobilizowania 50 mln ludzi. Poza 3 tys czołgów w linii 20 tyś w magazynach, co przewyższa łączna liczbe czołgów NATO ( 18 tys : 14 tys w służbie i 4 tyś rezerwa). Z 6 tyś samolotów NATO, zdolnych do walki w powietrzu jest około 4 tyś. Rosja ma takich około 1200 plus 2-3 tyś w magazynach. Sojusz nie będzie w stanie rzucić do walki wszystkich sił. Szpica może być gotowa do akcji w 30 dni. Liczy około 40 tyś żołnierzy. Ruscy mają gotowe do akcji na już 100 tyś.

Davien
środa, 27 października 2021, 17:13

Taak, to bedzie zabawne obserwowac te ruchome cele w postaci T-54 i T-55 oraz trochę T-62 jak próbuja atakowac siły NATO:) Toż na te zabytki wystarcza działka z Rosomaków:) Co do lotnictwa to Rosja ma jakeiś 300 w miarę nowoczesnych mysliwców( ot poziom F-15E wczesnych wersji lub EF-2000 tranche 1 a reszta to przestarzały złom w postaci takich Su-27 czy MiG-29S. A co do tych piechurów to już Chiny w latach 50-tych odrobiły lekcję ze ilość to tylko więcej celów dla zaawansowanego technicznie przeciwnika.

Ruski processor :D
poniedziałek, 25 października 2021, 15:06

20000 czołgów to sowieckie bajki . Stojacych w polu od 30 lat nie odpalisz z dnia na dzieñ .Brak nowoczesnej radiostaj ,termowizji rozne kalibry (amunicja w magazynach juz po dacie) brak wyszkolonch zalóg ,mechanikow ,czesci ,brak logistyki dla taken ilosci sprzetu .it'd Taki czolg przetrwa w boju 12 sekund.

Żołnierz
niedziela, 24 października 2021, 15:17

No to nawet więcej pocisków się wystrzeli ale będzie po temacie ,he he

Gg
niedziela, 24 października 2021, 12:52

Spoko, są jeszcze elektrownie atomowe, ciekawy jestem czy to też obśmiejesz...

Davien
niedziela, 24 października 2021, 12:31

Hanysku, jak wam NATO odda to wasze resztki za Uralem ledwo wyhamuja:)

wystarczy nie kraść
niedziela, 24 października 2021, 21:31

Nie ma takiego państwa.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 11:23

Uderzenie jednego iskandera w elektrownię Bełchatów która produkuje 1/3 prądu, gasi światło w Polsce.

Wania
niedziela, 24 października 2021, 18:05

Iskander jak sama nazwa wskazuje jest totalnie niecelny. O ile by doleciał, to walnie w okoliczne łąki.

AntyDavien
niedziela, 24 października 2021, 11:35

Lot Iskandery z Kaliningradu do Warszawy trwa niecałe 3 minuty, nawet nie damy rady pisnąć a już wybuchnie.

niedziela, 24 października 2021, 12:27

Iskander? Piszesz o tym złomie z którego Ormianie próbowali strzelać w stronę Azerbejdżanu?

taka prawda
niedziela, 24 października 2021, 14:51

Iskandery w Karabachu nie były użyte takie jest oficjalne stanowisko Armenii.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 08:41

I pewnei dlatego Azerowie jednego zestzrelili systemem Barak-8 czyli OPL praktycznie na ląd sie neinadającym:)) A potem jeszcze pokazali jego resztki:)

Kot
niedziela, 24 października 2021, 20:40

Oficjalne na Kremlu?

taka prawda
poniedziałek, 25 października 2021, 09:24

Armenii czytaj ze zrozumieniem ...

Xzibit
niedziela, 24 października 2021, 11:19

Nawet amerykańscy dowódcy nie lekceważą ruskiego arsenału atomowego ale widać dziecko z piaskownicy chce się porwać z kilkoma rakietami Jassm na ruskich :) Powodzenia,przy okazji odbij wrak

Whiro
niedziela, 24 października 2021, 20:41

Z tym wrakiem to miało być polonifobie zabawne?

Funklub Daviena i GB
niedziela, 24 października 2021, 09:37

Według rosjan, najcichy obecnie atomowy okret podwodny to brytyjski Astute. Generalnie rosjanie twierdza, że najważniejszy jest nie poziom wyciszenia ale predkosc taktyczna, przy której załoga okrety jest w stanie wykryc wroga jednostkę przez własne szumy. Tutaj najwyżej oceniany jest amerykanski Seawolf i ponownie Astute. Ciekawe w ocenie rosyjskich dowódców wypadają stare LosAngeles z literka "i", które mają być pod tym zględem lepsze od Virgini. P.s. wiadomo, że nasze okręty pozostają poza zasięgiem Astute i SeaWolfow.

Tani
niedziela, 24 października 2021, 14:35

O okretach podwodnych nie wiadomo nic. Oceniac moze kazdy. Ja oceniam oczywiscie ze amerykanskie sa najcichsze. Z tego co pisal w swojej ksiazce Norman Friedman o rozwoju amerykanskich okretow podwodnych po 2ws. US Navy odtajnilo czesc materialow szkoleniowych z pierwszej polowy lat 60 tych. Z tego samego okresu mozna cos znalezc o flocie sowieckiej. Najbardziej postepowi sa brytowie plany stoczniowe ich atomowych okretow podwodnych mozna znalezc w ksiazce Normana Friedmana British submarines in cold war era. Ale jesli ktos by chcial cos wiecej to nie. To tajne lamane przez poufne. Zostaje nam ocena.......

AB
niedziela, 24 października 2021, 13:15

"Nasze". Ciekawy lapsus.

Tani
niedziela, 24 października 2021, 14:38

Nie lapsus tylko opinia rosjan. Gosc powolal sie na rosjan co jest w pierwszym zdaniu. Czyli nasze rosyjskie . Ja to tak kumam

Davien
niedziela, 24 października 2021, 11:07

seawolf i astute są najcichsze tylko wg anglosaskiej propagandy.

Ciekawe
niedziela, 24 października 2021, 11:06

Ma Pan jakies zrodlo do tego ?

Dred
niedziela, 24 października 2021, 10:21

A mamy jeszcze jakieś?

Tweets Defence24