Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosja: Koniec testów antyrakietowego systemu wczesnego ostrzegania

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosjanie poinformowali o zakończeniu testów nowego systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym SPRN, opartego na razie o sieć stacjonarnych radarów dalekiego zasięgi typu „Woroneż”.

Informacje o zakończeniu testów antyrakietowego systemu wczesnego ostrzegania SPRN przekazał dyrektor korporacji „Wypmpieł” Siergiej Bojew dla telewizji rosyjskiego ministerstwa obrony „Zwiezda”. W swoim wywiadzie Bojew ujawnił, że badania zakończyły się pod koniec grudnia 2020 roku i objęły nie tylko radary wczesnego ostrzegania, ale również stanowisko dowodzenia wraz z systemem przekazywania informacji na stanowisko wojskowego i politycznego dowodzenia Federacji Rosyjskiej.

„Musieliśmy i dzisiaj rozwiązaliśmy to zadanie, wykorzystując nowe technologie z wysokowydajnymi środkami obliczeniowymi, aby zapewnić przetwarzanie tych informacji i przekazywać je na najwyższe stanowiska dowodzenia wojskowo-politycznego przywództwa kraju. To zadanie zostało właśnie zrealizowane. Pod koniec grudnia 2020 roku z sukcesem zakończyliśmy państwowe testy systemu wczesnego ostrzegania generalnie, a w szczególności stanowiska dowodzenia”.

Siergiej Bojew – dyrektor korporacji „Wimpieł”

Bojew poinformował dodatkowo, że dalsze prace nad systemem SPRN mają polegać na budowie dwuzakresowego, bardziej szczelnego pola radiolokacyjnego. Ma to pomóc w zwiększeniu prawdopodobieństwa wykrycia nawet najmniejszych obiektów powietrznych i określaniu ich trajektorii w celu przekazywania ostrzeżeń o uderzeniach rakietowych na cele w Rosji. Dodatkowo system SPRN ma być wykorzystywany również do zbierania informacji o obiektach kosmicznych.

Jak na razie system ten wykorzystuje nowej generacji, stacjonarne radary bardzo dalekiego zasięgu typu „Woroneż”, które rozlokowano w Obwodach: Leningradzkim, Kaliningradzkim, Irkuckim, Orenburskim, Ałtajskim, Krasnodarskim i Krasnojarskim. SPRN ma być rozbudowany o kolejne trzy takie radary Dwa z nich mają powstać do końca 2022 roku w Republice Komi (koło Workuty) i w Obwodzie Murmańskim. Będą to pierwsze radary tego rodzaju zbudowane w rosyjskiej Arktyce. Trzecia stacja „Woroneż” ma zostać zbudowana na Krymie.

System wczesnego ostrzegania SPRN ma być dwupasmowy. Rosjanie chcą stworzyć także sieć radarów pozahoryzontalnych typu 29B6 „Kontiejner”, które działając na bardzo długich falach są specjalnie predysponowane do wykrywania obiektów o bardzo małej skutecznej powierzchni odbicia, w tym rakiet manewrujących oraz samolotów zbudowanych w technologii obniżonej wykrywalności stealth. Stacje te są w stanie wykrywać współrzędne różnych celów powietrznych w odległości ponad 3 tysięcy kilometrów i na wysokości od 0 do 100 km.

Pierwszy radar „Kontiejner” został rozmieszczony koło miejscowości Kowyłkino w Republice Mordowii w 2013 roku. Jednak jego wejście do służby operacyjnej nastąpiło dopiero w 2019 roku. Dwa lata temu Rosjanie informowali, że kolejny taki radar powstanie w Obwodzie Kaliningradzkim. Obecnie jednak wskazuje się, że nowy „Kontiejner” ma zabezpieczyć obserwację w rejonie Arktyki.

Kolejnym elementem antyrakietowego systemu wczesnego ostrzegania ma być komponent orbitalny. W jego skład wejdzie dziesięć satelitów obserwacyjnych „Tundra”, planuje się rozmieścić w Kosmosie do 2024 roku.

Reklama

Komentarze (5)

  1. FR technologiczne imperium

    Kto bogatemu zaborni :D

    1. Gdyby były wyposażane w polską elektronikę to doleciały by nawet na marsa

  2. Dobre

    Flinstonowie mieli podobne.

  3. Olli

    Super wiadomość, ha ha ha. Jak natazue to wiadomo, że nic nie powstrzyma pocisku hipersonicznego. I przy okazji: ile czasu potrzebuje pocisk hipersoniczny by dolecieć do Rosji znad Atlantyku?

    1. Fanklub Daviena

      A USA ma pociski hipersoniczne? Masz na myśli tą epoksydową atrapę podwieszoną pod B-52? :D

  4. Bursztyn

    265 mln usd to nie jest A taki stoi na Alasce

  5. andys

    Jak sie ma takie duże terytorium, to radary takiego typu musza być budowane. My, na szczęście, musimy mieć co najmniej jedna warstwę OP mniej

Reklama