Reklama

Technologie

Rakietowy Szkwał z Kalibrami-NK. Pierwszy taki rosyjski okręt [FOTO]

Wodowanie małego okrętu rakietowego Szkwał (584), trzeciej jednostki proj. 22800 Karakurt. Fot. OAO Pełła

W stoczni OAO Pełła w miejscowości Otriadnoje pod Sankt Petersburgiem zwodowano mały okręt rakietowy Szkwał (584), trzecią jednostkę proj. 22800 Karakurt. Jest on pierwszym okrętem tego typu budowanym w docelowej konfiguracji – z rakietowo-artyleryjskim systemem obrony bezpośredniej Pancyr-M i wszystkimi urządzeniami radiolokacyjnymi, w tym radarem z antenami ścianowymi.

Budowa tej jednostki (numer stoczniowy 253) trwa od 29 lipca 2016 roku. Z hali stoczniowej wytoczono ją 30 kwietnia br. Według aktualnych planów okręt ma wejść do służby w przyszłym roku i zasilić Flotę Północną.

W przeciwieństwie do dwóch pierwszych okrętów proj. 22800 Karakurt, Szkwał został uzbrojony w najnowszy rosyjski okrętowy system obrony bezpośredniej Pancyr-M. Będzie on najprawdopodobniej przechodził na tym okręcie próby państwowe przed przyjęciem na uzbrojenie. Dwa pierwsze Karakurty – Uragan (567) i Tajfun (577) – mają zainstalowane dwie 30-mm armaty AK-630M.

Artyleryjsko-rakietowy zestaw obrony bezpośredniej Pancyr-M został zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne KBP z Tuły. Mimo mylącej nazwy nie jest morską odmianą lądowego zestawu Pancyr-S1, tylko kolejną wersją rozwojową okrętowego systemu Kasztan/Kasztan-M. Nazwę Pancyr-M przyjęto głównie w celach marketingowych, jako że zestaw lądowy odniósł spory sukces, zdobywając zamówienia rosyjskiej armii i odbiorców zagranicznych.

Model okrętu proj. 22800 Karakurt z systemem Pancyr-M. Fot. Defence24.pl
Model okrętu proj. 22800 Karakurt z systemem Pancyr-M. Fot. Defence24.pl

W ramach modernizacji moduł bojowy zestawu Kasztan-M wzbogacono o stację radiolokacyjną, obserwacyjno-celowniczą głowicę optoelektroniczną oraz rakiety typu 57E6E, które zastąpiły pociski z rodziny 9M311. Co najważniejsze, system przestał być jednokanałowy i w obecnej wersji może zwalczać uzbrojeniem rakietowym cztery cele równocześnie w zakresie 90 stopni.

Pancyr-M zdolny jest do zwalczania celów powietrznych poruszających się z prędkością do 1000 km/h, a jego czas reakcji to 3-5 sekund. Rakiety mogą niszczyć środki napadu powietrznego w odległości do 20 km i na wysokości od 2 m do 15 km. Natomiast przy pomocy armat 30 mm można zwalczać cele znajdujące się w odległości do 4 km oraz na wysokości do 3 km. Zapas amunicji do armat to 1000 pocisków, zaś w podpokładowych magazynach mieszczą się 32 zapasowe rakiety.

Należy jednak zaznaczyć, że zainstalowany na Szkwale zestaw Pancyr-M różni się od modułu bojowego prezentowanego w zeszłym roku np. na targach IMDS w Sankt Petersburgu.

System Pancyr-M. Fot. Defence24.pl
System Pancyr-M. Fot. Defence24.pl

Dużo mniej a właściwie nic konkretnego nie można powiedzieć o systemie radarowym z antenami ścianowymi, który w tej konfiguracji również po raz pierwszy trafił na rosyjski okręt. Cztery prostokątne i cztery wielokątne anteny zostały zainstalowane jedna nad drugą u podstawy masztu. Dzięki temu pokrywają cały horyzont radiolokacyjny.

Łącznie rosyjskie ministerstwo obrony planuje zakup osiemnastu jednostek proj. 22800 Karakurt, które trafią do wszystkich flot. Aktualnie w różnych fazach budowy znajduje się osiem okrętów tego typu. Ich koszt jednostkowy szacuje się na 2 mld rubli.

Reklama

Komentarze (31)

  1. nikt ważny

    W ośmiuset tonach upchnąć to wszystko to jest jakieś osiągnięcie nawet jeśli parametry są niższe od propagandowych. Ciekawa jednostka.

  2. Marek1

    Jakaż szkoda, że jesteśmy z Moskwą \"na noże\", coby nie powiedzieć budują piękne, potężnie uzbrojone i b. groźne okręty, o których my nawet MARZYĆ nie możemy. A 4-kanałowe Pancyr-M, to już naprawdę dobra broń plot/prakiet.

    1. biedny trol

      Lepiej być z Moskwą na noże niż z Zachodem. Co ma Moskwa nam do zaoferowania? Dokładnie nic a te okręciki to o kant.

  3. zgred ojczyżniany

    DOBRE - bo małe łatwe do schowania ? Nie na mierzalne na terenie Rosji - tak jak wagony z rakietami czy kontenery samochodowe ....? Kamuflaż łatwy do zastosowania na nośnikach rakiet każdego typu - patrzeć należy od strony wojskowej ! Ruscy - prędzej (CCCP ) stosował różne uzbrojenie na własnych samojezdnych wozach , mobilnych ? Patriot to jakaś przyczepka - gdzie samodzielność znikoma ....? Statki wielkie narażone na cel - czołg ciężki wagowo czy wozy zabezpieczające lub wspomagające ogromne ( gabarytowo ) ...? To cechuje amerykańskie uzbrojenie ...! Jeśli sam generał opowiada się za budową ogromnego lotniska na terenie Polskim - dla przerzutu wojska i uzbrojenie ...? Wzorując się na przerzucie wojsk Rosji ... to świadczyć może iż amerykanie są ociężali jako kontyngent ...? Syria pokazuje a Krym pokazał jak wykorzystuje się transport wojska i uzbrojenia .....??? Tak można mnożyć - co zresztą przez lata czynimy i nadal staramy się łatać dziury wielkie jak wulkany ....! Jest jak jest i tego przez następne 20 lat nie wyrównamy i co gorsze wierzymy ślepo w potęgę SZERYFA ????

    1. Piotr

      Wierzymy w potęgę szeryfa, bo jest ona faktem, a nie propaganda jak u ruskich :P jak się szeryf spotyka np z wagnerowcami, to ruskie ten swój sprzęt mogą sobie wsadzić i popchnąć ogórkiem :P

    2. dada

      Małe bo na duże was i tak nie stać, nie oszukuj się. Oraz jak najbardziej namierzalne. Dokładność trafienia dzisiejszych rakiet jest taka, że nie ma szans nie trafić.

  4. Piotr

    Co za ceny - nieosiagalna dla nas efektywnosc nawet zakładając nieco nizsze mozliwości elektroniki. Cena - wartość poprostu super

    1. Piotr

      fajnie - pływa bez holowników - toż to super ruska technika :P możliwości elektroniki w porównaniu do zachodnich - żadne :P

  5. Jan

    Twórców Ślązaka i kontynuatorów \"pod mur\". Następnym do głowy nie przyjdzie kombinować. Tyle kasy utopione, ciekawe ile kosztowały delegacje różnych oficjeli?

    1. nudzisz trolu

      A w ten na zdjęciu ile utopione?

    2. ebenezer

      niestety, te czasy już nie wrócą

    3. ryszard56

      zgadzam sie

  6. Ja Grot

    Tak trochę z innej beczki, czemu jeszcze nikt nie wpadł na pomysł na opracowanie naszego polskiego pancyra? Przecież podwozie do kraba jest to tylko taką wieże zrobić i doposażyć i mamy swojego pancyra czy to tkaie trudne jest?

    1. ZZZ

      Prosta sprawa. Nie jest to priorytetowa potrzeba.

    2. ryszard56

      widzisz problem jest w tym ,że u Nas nic nie jest priorytetem

  7. AWU

    Wydaje mi się że szykuje się \"powtórka z rozrywki\" z historii ostatnich 300 lat walk na Bałyku (od tylu lat istnieje Flota Rosyjska) Ile linii brzegowej Morza Bałtyckiego należy do Rosji ? 250 - 300 km? Jaki procent wód terytorialnych i ekonomicznej strefy? 5% ? 8%? Rosja swoimi kretyńskimi zagrywkami wobec neutralnej Szwecji czy Finlandii doprowadziła do zbliżenia tych krajów z NATO. Przykładem były ćwiczenia w 2016r gdy B-52 z baz w USA w przeciągu 18 godzin od ogłoszenia alarmu pozorowały minowanie podejść do Gotlandii. Jednocześnie kibicuję wydatkom Rosjan na Flotę gdyż pochłaniają ogromne zasoby finansowe a skończy się \"jak zwykle\". Rosyjska Flota jest zamknięta w zatoce Fińskiej a naszym zadaniem jest zamknąć jej wyjście z Królewca i Piławy. Czy lotnictwem ,czy NSM czy precyzyjną artylerią dalekiego zasięgu. Miejmy nadzieję że wkrótce OP-nymi.

  8. SZACH-MAT

    spoko nasze dwa falochronowce ...panują na Bałtyku ...na razie tylko wiatrakowce z tych hulków ..są nielotami ..reszta konstrukcji unosi się a nawet płynie robiąc hałas w maszynowni i co najważniejsze realizuje szkolenia a nawet wykonuje dozory i dyżury bojowe przy braku uzbrojenia i permanentnie awaryjnym okręcie.. (mówię specjalnie o jednym okręcie bo drugi służy w tym czasie jako magazyn części zapasowych by jeden z nich mógł wykonywać ruchy posuwisto zwrotne z zachowaniem prawa fizyki jakim jest unoszenia się na wodzie ) ..ale co tam marynarze wyrabiają sobie nawyki instynktu samozachowawczego jak przetrwać w tonącym okręcie......poza tym są etaty i jest to nie istotne że te dwa amerykańskie hulki ssą z Marynarki Wojennej prawie 26-28 % jej budżetu ...dlatego długo długo MW będzie w swoistej \"śmierci klinicznej\" ...i albo ją reanimują albo poprosi Amerykanów tudzież sojuszników z NATO coby wzorem wojsk lądowych ...poprosić by ich okręty stacjonowały w portach wojennych Polski ...by realizować zadania patrolowe itp.... a wystarczyło zacząć odnawiać flotę o małe okręty typu ZMORy...a nie projekty które przerosły horyzonty myślowe naszych decydentów widzących jak nasze Dywizjony Obrony Wybrzeża do horyzontu ...a dalej ich umysły już nie ogarniają...cóż ...\"kiedy umysł śpi budzą się demony\"

  9. cynik

    Rzekami i kanałami może pływać z Morza Czarnego na Bałtyk i legalnie obchodzić INF odpalając Kalibry na rzece lub kanale...

    1. PRS

      Bo o to w tym projekcie chodziło. Przeciwokrętówki to opcja. Co do Pancyra-M (czyli moderki Kasztana) to świat będzie mógł coś konkretnego i zbliżonego do prawdy napisać jak zostanie on sprzedany do innego kraju np. Egiptu. Na razie to tylko propaganda. Ale koncepcja bardzo słuszna - jeden zestaw może równocześnie zagrozić kluczowi śmigłowców zachowując jeszcze możliwość samoobrony.

    2. cvb

      Była to opcja legalna omijania zakazu, ale z czasów kiedy zachód wierzył w przestrzeganie przez Rosję INF. Kiedy wyszło na jaw to... http://www.defence24.pl/kalibry-odpalane-z-wyrzutni-iskanderow-rosja-zlamala-traktat-inf, to już bawienie się w takie stateczki straciło sens, bo każdy wie, że kalibry można odpalić z lądu z byle wyrzutni iskandera czy może nawet toczki.

    3. bez szans

      Właśnie w Syrii było widać jak to działa.

  10. Jato

    Mój znajomy, wielki wielbiciel Rosji wybrał się tam niedawno. Rosja nadal sie jemu podoba, ale jedno co zwróciło szczególnie jego uwagę to wszechobecne błoto, nawet w dużych miastach. Oni mają błoto, ale maja okręty, my błota nie mamy i okrętów też nie mamy. Trudny wybór.

    1. Pogodynka

      To nie widziałeś centrum Gdańska po 20 minutowym deszczu. Błota i wody skolko ugodno czy jakoś tam.

    2. Gras

      Infrastruktura jak na kraj o takim potencjale jest słaba ale Putin inwestuje w przemysł i tak kamaz produkuje lada produkuje coraz to nowsze produkty i wizualnie nie wyglądają najgorzej. Ale drogi to tragiczne maja.

  11. Mały miś

    A my zato mamy największy w Europie (może nawet w świecie?) procent \"ugenerałowienia\" i \"upułkownikowienia\" na jednego szeregowca! To jest \"miś na miarę czasów\" - zasługa szybkich awansów za czasów rządów SLD/PO/PSL! Dzięki temu ponad połowa budżetu w MON idzie na pensje! Dodajmy że odchodzący na emeryturę pułkownik może odebrać nawet 380 tyś odprawy! A logistykowi w Wa-wie Urząd Pracy oferuje aktualnie 2390 pln/m-c! Zaraz wpadnę w euforię!!!

    1. stary wojak

      Nikt ci nie przeszkadza zostać oficerem,ale trzeba się uczyć jak z tym u ciebie.

    2. Gras

      Sadze ze kolega ma trochę racji coś jest nie tak z tym wojskiem kasy dużo a na zakupy nie ma.

  12. halny

    Dużo mniej a właściwie nic konkretnego nie można powiedzieć o systemie radarowym z antenami ścianowymi, który w tej konfiguracji również po raz pierwszy trafił na rosyjski okręt. Cztery prostokątne i cztery wielokątne anteny zostały zainstalowane jedna nad drugą u podstawy masztu. Dzięki temu pokrywają cały horyzont radiolokacyjny. ----- Panie autorze powyższego tekstu pytanie jest takie! To dobrze czy źle?

    1. Davien

      Nie wiadomo co to są za radary, Rosjanie już raz bawili sie z antenami ścianowymi i zakończyło sie to fiaskiem.

    2. oskarm

      @halny, Wedlog Rosjan radar masz tylko na topie masztu. 4 scianowe pokrywy zaslaniaja system walki elektronicznej.

  13. art

    Nie znam sie ale czy dla nas takie male okręty rakietowe nie bylyby najlepsze

    1. Podwodniak

      Najlepsze takie, których nie widać, a mogą ukąsić.

    2. oskarm

      @art Nie bylyby ze wzgledu na zbyt slaba OPL. Mozna je rozwazac dopiero jak bylby wieksze okrety z silna OPL, ktore zapewnilby im parasol przed atakiem z powietrza i spod wody.

  14. Rotmistrz

    Okręt okrętem....ale „dobosze”...

  15. robot

    w Rosji jakoś nikt nie mówi,że bałtyk to bajoro i można go obronić suchojami i bateriami nadbrzeżnymi.

    1. dim

      A kto Ci mówi, że Rosjanie zamierzają go bronić ? Może przed Polską ? Finlandią ? Szwecją ? Litwą, Łotwą, Estonią ? Oni planują zdobywać !

  16. Kutyszcze 1660

    Taki okręcik jaka potęga taki okręcik. Właśnie wróciłem z królewca wiecie,że tam nie kilometra dobrej drogi.

    1. xd1

      a te drogi dojazdowe do kaliningradu są za to fantastyczne szczególnie te w okoliczach górowa

    2. anda

      Toś był ale na Mazurach a nie w Królewcu

    3. 30 minut

      Desant do Gdańska ma odbyć się za pomocą poduszkowców, a nie drogami.

  17. gosc222

    I TAKIE OKRĘTY NA Baltyk ,a Ślązaka przekazać jakieś innej stoczni Niemcy ,Dunczycy ,Szwedzi ,żeby dokończyli budowy prawdziwej fregaty bardzo mocno uzbrojonej i tyle

    1. Adam

      Ślązak nadaje się tylko na patrolówkę bałtycką, kudy tam do fregaty, to marna korweta

    2. Gdzie morze, a gdzie Warszawa

      MON - czytaj ludzie z budynku tego ministerstwa cywilnej kontroli nad armią, sami nie wiedzieli i do dzisiaj nie wiedzą, czym ma być ten okręt. Uzgodniono tylko kadłub i siłownię. I to zrobiono. A takich znaków zapytania miało być siedem.

  18. xyz

    Czy , hipotetycznie , zakup 3 OP typu Scorpene byłby w stanie zneutralizować na Bałtyku zagrożenie ze strony 6 Karakurtów ?

    1. tyu

      Musiałby zdradzić swoją pozycję. Szkoda Scorpen na takie cele.

    2. Banan

      3 Scorpene, trochę lotnictwa morskiego i ze 2 nowe NDRy i mamy panowanie na Bałtyku.

  19. Logik

    Czy ja dobrze widzę czy ten stateczek ma 8 wyrzutni rakiet? No to potęga, szkoda że brak obrony przeciwlotniczej a 8 Kalibrów to siła ognia prawie jak na Burku ;). W zasadzie wartość bojowa na poziomie naszych kutrów rakietowych albo i niższa bo nie wiadomo jak tu z rakietami przeciwokrętowymi jest.

    1. Olo

      A Kasztan to co?

    2. tyu

      To są jednorazówki. W przypadku konfliktu poważniejszego, walą wszystkim i są do zatopienia. Przydadzą się do wielokrotnegu użytku np. w Syrii i konfliktach gdzie nie muszą spodziewać się odwetu.

    3. kulawy_laik

      ty przeczytałeś artykuł ? - bo pół tekstu jest o przeciwlotniczym, rakietowo artyleryjskim sestemie Pancyr M który po raz pierwszy zainstalowano na tym okręcie - o wyrzutni rakiet o zasięgi 20km + 4x armata 30mm o zasięgu 4km..... Więc nie porównuj proszę do naszych małych rakietowych które nie mają wogle systemów przeciwlotniczych (tak, wiem że mają 2x Grom odpalany ręcznie/bez radaru plot i głowicy pasywnego naprowadzania - to raczej jest dla podbudowania morale załogi...)

  20. Pytajnik

    Czy na polskich okrętach można postawić Kasztana?

    1. muhammad

      Ja myślę, że nawet kolcka i to nie tylko na okręcie a nawet na placu nieznanego żołnierza. Taki mamy liberalny klimat.

  21. fan_club_daviena

    Idealny sprzęt, idealna konfiguracja dla MWP, nic lepszego nie da się wymyśleć? To taka nawodna Warszawianka.

    1. Davien

      Tia, możliwosci zwalczania celów morskich jak nasze Orkany, jedyna róznica to że może wziąść 3M14 a nie tylko przeciwokrętowe. Jak porównujesz go do Warszawianki to kiepsko raczej wypada:)

    2. Marek

      Porównanie tej jednostki z Warszawianką, jest obrazą dla okrętu podwodnego.

    3. Marek

      Tylko nie wiem czy zauważyłeś, że ten rosyjski kuter ma większe szanse na to, żeby dowieźć swój ładunek użyteczny gdzie trzeba. Bo choć nadal ma słabe OPL, to jednak znacznie lepsze niż nasze Orkany. I tak w ogóle, gdybym nie mieszkał w Polsce, to pusty śmiech by mnie ogarniał na widok stanu floty, którą ma do dyspozycji średniej wielkości państwo posiadające 440 km morskiej granicy.

  22. Jastrzębiec

    My w Polsce nie cenimy takich małych okrętów, stawiamy na większe, jak Kaszub. Czy to jest przemyślane?

    1. Marek

      A zastanowiłeś się czemu już tych małych nie chcą budować Finowie i Szwedzi, oraz czemu Niemcy pocięli małe okręciki na żyletki?

  23. droma

    niech to zainstaluja na lotniskowcu na wungiel beda od razu mieli zaslone dymna ,cisza cos u nich o niewidzialnym :czolgu ,dobrobycie ,i atomowym rowerze ...

  24. tp1

    Zapowiada się nowoczesny okręt - po przebyciu chorób wieku dziecięcego. Groźny bo mały i uzbrojony w skuteczne pociski w tym docelowo być może nawet w cirkony. Cały nasz kraj w jego zasięgu. I nie tylko nasz zwłaszcza, że mają być też na Bałtyku zamiast Bujana - M, ten wróci na M.Czarne i Kaspijskie. W sumie mądry ruch Rosjan - optymalny stosunek kosztu do efektu.

  25. zgredzik

    koszt to jakieś 120 mln złotych. Gawron/Ślązak 1 460 mln złotych - bez uzbrojenia.

Reklama