Reklama

Siły zbrojne

Nowe bomby dla amerykańskich samolotów

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Amerykańskie siły powietrzne opublikowały zapytanie ofertowe (RFP) dotyczące uruchomienia produkcji i dostaw kolejnej generacji głowic BLU-136/B przeznaczonych do prowadzenia ataku w wyznaczonym obszarze lądowym. Liczba planowanych do pozyskania głowic, jak i wartość potencjalnej umowy, nie zostały ujawnione.

Samo powiadomienie, stanowiące wstępną informację poprzedzającą oficjalne zaproszenie, opublikowano na stronie internetowej Federal Business Opportunities (FedBizOpps). Direct Attack Munitions Branch (AFLCMC/EBDA), Direct Attack Division (AFLCM/ EBD) oraz Armament Directorate (AFLCMC/EB) planują zawrzeć umowę na czas nieokreślony przy stałej cenie jednostkowej w czasie jej trwania (w zależności od liczby zamawianych głowic).

Sama produkcja korpusu głowicy i wszystkich pozostałych elementów powinna być zgodna z posiadanym przez rząd i dostarczonym pakietem danych technicznych (Technical Data Package). Wymagania te otrzymają tylko ci potencjalni wykonawcy, którzy są zarejestrowani i aktywni we Wspólnym Programie Certyfikacji (JCP).

Oferty mogą być składane od 31 lipca bieżącego roku, wstępnie przewiduje się wybór dwóch (lub potencjalnie więcej) wykonawców.

Amerykańskie siły powietrzne już od jakiegoś czasu planowały podwoić liczbę posiadanych głowic BLU-136/B w celu zastąpienia nimi posiadanej amunicji kasetowej, która będzie stopniowo wycofywana z eksploatacji. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku użycia tej ostatniej uzyskiwano sporą ilość niewybuchów. BLU-136/B dołączy do eksploatowanej już BLU-134/B.

We wcześniej opublikowanym RFI informowano, że rocznie planuje się pozyskać od 250 do nawet 1500 takich głowic, a sam okres zamówień trwałby minimum 4 lata. Oprócz dostaw dla sił powietrznych przewiduje się również zakup pewnej ich partii dla odbiorców zagranicznych.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Marek1

    Eeee, to wszystko pikuś - ostatnio po 2 latach przygotowań i 1,5 rocznych szkoleniach NitroChem opanował sztukę produkcji płynnego tritonalu(80% tNT + 20% proszek aluminiowy) i nalewania go(elaboracji) do sprowadzanych z Włoch gotowych skorup bomb Mk82. To jest dopiero SKOK technologiczny na miarę 3 dekady XXI w.

    1. deza

      Popatrz na to inaczej. Bedziemy placic teraz tylko za skorupe / zapalnik a nie za material i elaboracje. Pasuje? Czy wolisz dialog techniczny?

    2. Covax

      Jako ciekawostkę dodam że z końcem roku zamknie

  2. deza

    Ludzie kto to pisze. Jakie glowice. To sa bomby (kierowane albo nie w zaleznosci od 'dodatku') - zwykle bomby odlamkowe. Zaden cymes (chociaz w nazwie maja 'zwiekszona smiertelnosc') A ze zostaja po kasetowkach niewybuchy? jesli bedzie sie stosowac 2-3 skladnikowy material degradowalny to moze nie byc problem. Subamunicja moze zalatwiac lekko opancerzone pojazdy, odlamki nie.

Reklama