Reklama

Siły zbrojne

Najnowsze radary dla korwet typu Sa’ar-6. "Mały odpowiednik AEGIS"

Radar ELM-2248 MF-STAR. Fot. M.Dura
Radar ELM-2248 MF-STAR. Fot. M.Dura

Firma ELTA Systems otrzymała zamówienie na dostawę wielozadaniowych radarów ELM-2248 MF-STAR dla nowych izraelskich korwet typu Sa’ar-6. Przypuszcza się, że między innymi dzięki tym radarom jednostki staną się małymi odpowiednikami niszczycieli i krążowników klasy AEGIS.

Informacja o wyposażeniu korwet Sa’ar-6 w radar ELM-2248 MF-STAR (Multi-Function Surveillance, Track And Guidance Radar) jest o tyle ważna, że stacja ta przez wielu specjalistów jest uważana za jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w swojej klasie. Radar opracowała firma ELTA Systems wchodzącą w skład koncernu IAI a jej wcześniejsze wersje są już wykorzystywane w marynarce wojennej Izrael, Indii i Korei Południowej. 

W przypadku ELM-2248 MF-STAR mamy do czynienia z wielozadaniowych radarem trójwspółrzędnym (3D), który nie posiada jednej, obrotowej anteny, a cztery nieruchome systemy antenowe odpowiednio rozmieszczone na nadbudówkach (zapewniając w ten sposób obserwację w kącie 360°). Izraelczycy zastosowali przy tym anteny aktywne AESA (Active Electronically Scanned Array) z cyfrowym formowaniem i kierowaniem wiązki/wiązek antenowych. Dzięki temu stacja ma możliwość wykrywania i śledzenia wielu obiektów jednocześnie. Przyśpiesza to czas reakcji dla systemów okrętowych jak również zwiększa świadomość sytuacyjną dla kierujących działaniami specjalistów.

Sukces firmy ELTA Systems jest tym większy, że radar ELM-2248 MF-STAR został od podstaw zaprojektowany i wyprodukowany w Izraelu. Zastosowanie technologii światłowodowych oraz specjalna architektura systemów antenowych spowodowały, że pomimo zastosowanego pasma częstotliwości (S) są one znacznie lżejsze od swoich zagranicznych odpowiedników, przez co mogą być montowane bardzo wysoko na maszcie – i to dodatkowo na niewielkich jednostkach pływających. Przypomnijmy że korwety Sa’ar-6 to wykonane w technologii stealth jednostki pływającą o wyporności 2000 ton, długości 90 m i szerokości 13,5 m.

image
Radar ELM-2248 MF-STAR. Obok makieta systemu przeciwlotniczego Barak 8. Fot. M.Dura

Stacja radiolokacyjna ELM-2248 MF-STAR została już wcześniej zastosowana m.in. na izraelskich korwetach Sa'ar-5. Okręty Sa'ar-6 mają jednak otrzymać najnowszą wersję tego radaru. Jak zapewnie producent „większą i zapewniającą lepszą wydajność w zakresie wykrywania i dokładności”. Izraelczycy podkreślają, że jest to: „najbardziej zaawansowany na świecie cyfrowy system radarowy 3D, który wykrywa wszystkie istotne cele i zagrożenia, w tym rakiety, wrogie okręty i drony określając przy tym ich prędkości”. Ma to zabezpieczyć wszelkie dane jakie są potrzebne dla systemów uzbrojenie zamontowanych na pokładzie korwety Sa’ar-6, w tym dla dwóch wyrzutni rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Iron Dome, jednego systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu Barak-8 oraz szesnastu rakiet przeciwokrętowych.

Efekty będzie można już zobaczyć pod koniec 2019 roku, ponieważ to wtedy ma być dostarczony pierwszy z czterech okrętów zamówionych przez Izrael na mocy kontraktu z niemieckim koncernem ThyssenKrupp. Umowa podpisana w 2015 roku o wartości 430 milionów euro zakłada, że ostatnia z korwet Sa’ar-6 zostanie przekazana marynarce wojennej Izraela w 2021 roku.

Reklama

Komentarze (16)

  1. SZACH-MAT

    na sprawę trzeba popatrzeć realnie...gdzie istotnym czynnikiem jest tzw koszt w miarę możliwości z równoważącym się efektem oczywiście fajna sprawa systemy AEGIS ale ja umieścił bym je na innych kadłubach ..a jako pierwszą potrzebę odzyskania zdolności bojowych MW i do obrony naszych bliskich interesów na Bałtyku potrzebne są dodatkowe trzy ZMORy oparte o zmodernizowane Orkany ...natomiast jako okręty o charakterze uniwersalnym ( patrolowe , ZOP, misjonarskie) powinien być odniesieniem okręt z ZEA tj Korweta typu Baynunah ..... idea kadłuba do jej budowy mogłaby być zaczerpnięta ze zbudowanego dla potrzeb MW "ORP Kormoran" i tutaj widziałbym radary typu AEGIS oraz na "ORP Ślązak" ale nie jako okręcie strikte patrolowym ale okręcie dowodzenia/zaopatrzenia dla wilczych stad ZMOR ...które razem w zespole np trzech okrętów klasy Orkan stanowiły by siłę uderzeniową adekwatną do fregaty

    1. Marek

      Zmorą duszącą MW są między innymi właśnie ZMORy. Takiej zmory, choć mniej duszącej dla Marine niedawno pozbyli się Niemcy. A to dlatego, że utrzymanie tych okrętów kosztowało a ich efektywność była dziś już prawie żadna. No i kadłub Kormorana do budowy korwety nadaje się, że tak powiem średnio.

  2. Pomnik Polski Morskiej

    Kilka takich okrętów powinniśmy mieć na Bałtyku, a nie jakieś megalomańskie fregaty czy bezzębne Ślązaki...

    1. Marek

      Z tym tylko, że Sa’ar-6 to w zasadzie fregata.

  3. Davien

    Bo Izrael panie Naiwny nic wam nie sprzeda do Rosji dopóki sam tego nie wycofa z uzytku, czyli te 50 lat to moze byc mało:))

  4. say69mat

    @Czytelnik ,,, jest to kolejny, z szeregu dowodów na ekstremalne różnice w podejściu do tematu polityka obronna. Pomiędzy elitami politycznymi Izraela i Polski. To tak, jakby elity polityczne Izraela doskonale zrozumiały przyczyny tragedii Holokaustu. Z kolei współczesne elity wojskowe i polityczne Najjaśniejszej RP, nie były w stanie wyciągnąć wniosków z politycznych i militarnych przyczyn tragedii II wś i masakry własnego narodu. Koncentrując wysiłki na redagowaniu kultu wyklętych i budowani kolejnych pomników upamiętniających tragedię 35 milionowego narodu.

  5. Naiwny

    Davien - a dlaczego zakładasz, ze Rosja będzie czekała 50 lat z zakupem tego radaru?ń maja a mieszkańcy Izraela słyną z umiejętności robienia dobrych interesów. Izraelowi ewidentnie zależy na przychylności Rosji. Czyli wszystkie warunki do zawarcia odpowiedniego kontraktu już są spełnione.

  6. magazynier

    W dobie bojowych dronów takie korwety na Bałtyku to demonstracja... Własnie czego?

  7. Davien

    Niuniu, istotnie za jakies 50 lat Rosja kupi te systemy jako absolutna nowość dla siebie jak reszta swiata je wycofa z uzytku, tak jak z Forpostami:))

  8. Gts

    Ja to im zazdroszcze zmyslnosci, ile oni w tym MEKO upchali...

  9. w

    dlatego należy budowac pozostałe 6 szt "Gawrona". Uzbrojenie jest coraz mniejsze o coraz wiekszych mozłiwosciach. A swoja droga. Jedyne co potrafimy robic to powoływac nowe spóleczki kierowane przez matołków. Tak uwalono wiele pomysłów. Teraz słyszałem o prawie końcu włókien weglowych w Polsce-PGZ nie dorosła( nie tylko do tego ) umysłowo. Nad arsenkiem galu- dalej kłóca sie profesorki i zadnego rozwoju ?? Takie radary to powinniśmy juz miec sami. Jakis czas temu widziałem reportaz o badanich nad produkcja procesorów -chyba na WAT. I nic. No ale jak pracownicy wydziału matematyki UW zajmuja sie burdami ulicznymi , przy pełnym poparciu władz wydziału,zamiast produkcja odpowiednich algorytmów, to mamy co mamy

  10. Czytelnik

    Szanowna Redakcjo bardzo proszę wspomnieć, że podstawą do budowy korwet Sa`ar-6 jest ten sam projekt jak w przypadku okrętu Ślązak czyli korweta projektu MEKO A-100. Jest to ewidentny przykład, że mimo stosunkowo małych rozmiarów jednostka może spełniać wymogi współczesnego pola walki.

  11. ven

    Cztery takie nam by się przydały...

  12. papuga

    Według autora okręty nawodne to tylko pływające cele więc po co pisze o tym radarze?

  13. Niuniu

    Biorąc pod uwagę dobre relacje Izraela z Rosją i dotychczasową współpracę wojskową tych państw należy się spodziewać, że w niedługim czasie podobne rozwiązania zobaczymy na nowych okrętach Federacji Rosyjskiej.

  14. xyz

    Przykre jest to, że wszyskie na około nas kraje kupują sprzęt sensownie, taka mała Litwa kupiła już rakiety ziemia-powietrze NASAMS,Javeliny, wozy bojowe Boxer czy haubice PzH 2000. A w naszym kraju ogłasza się sukces jak kupi się 4 cywilne black-hawk czy 24 wozy strażackie. A pieniądze potrzebne na modernizację wojska przeznacza się na patriotyczne ławeczki czy 13 emeryturę.

  15. WOT

    Nasz Kormoran lepszy.

  16. Voltron

    To mamy już logiczny wybór dla Miecznika.

Reklama