Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: "Eksportowa" modernizacja armaty ZU-23-2

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Zmodernizowana 23 mm armata przeciwlotnicza ZU-23-2 to jedna z nowych propozycji Grupy WB, a dokładniej należącego do niej Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. Ideą dokonania takiego zakresu zmian było zapotrzebowanie płynące ze strony różnych armii, w których ten lekki i mobilny artyleryjski system przeciwlotniczy/uniwersalny nadal zajmuje ważne miejsce.

Przedstawiciele Grupy WB nie ukrywają zresztą, że rynek azjatycki czy afrykański jest postrzegany jako potencjalny obszar zainteresowania. Proponowany pakiet modernizacyjny jest tani w pozyskaniu, łatwy w montażu (bez wpływu na dotychczasową konstrukcje armaty) i spełnia w zasadzie większość wymagań sygnalizowanych przez potencjalne rynki zbytu.

W skład pakietu wchodzi osprzęt elektromechaniczny ARM-28, czyli nowy panel sterowania, ręczny manipulator (joystick), blok sterowania elektroniki, system sterowania elektrycznego w azymucie i elewacji oraz blok zasilania (akumulatory) i okablowanie.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

W armacie zastosowano  nowe napędy elektryczne (z zachowaniem jako awaryjny dotychczasowego napędu ręcznego) sterowane w sposób cyfrowy, co umożliwia uzyskanie precyzyjnego naprowadzania przy stosunkowo dużych prędkościach. Ponadto wyeliminowano wszelkie dotychczas istniejące luzy. Samo naprowadzanie na cel można realizować za pomocą joysticka lub automatycznie, z zewnętrznego systemu kierowania ogniem (SKO). Wpięcie armaty w zewnętrzny system dowodzenia i pozyskiwania danych zwiększa znacznie jej efektywność ogniową.

ARM-28 współpracuje z nowoczesnymi celownikami optoelektronicznymi umożliwiającymi strzelanie dotychczasową amunicją (jak OFZ, OFZT czy BZT), czy nowoczesną amunicja podkalibrową typu APDS-T. W prezentowanej wersji zamontowano celownik CKE-1T.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Pulpit operatora zapewnia zaprogramowanie stref zakazanych w azymucie i elewacji. Osprzęt cechuje się budową modułową, co umożliwia łatwą integrację z nowymi blokami zadaniowymi oraz sam montaż (nawet w warunkach pododdziału remontowego).

Dla tak zmodernizowanej armaty zredukowano jej obsługę z pięciu do czterech ludzi (dowódca, operator i dwóch ładowniczych).

Dalsze kroki modernizacyjne zmierzają do wprowadzenia elektrospustów i automatycznego systemu przeładowania.

Zachowano dotychczasowe kąty ostrzału w elewacji (-100 do +900) i azymucie (pełne 3600). Natomiast minimalna prędkość kątowa wynosi w obu przypadkach 1 mrad/s, a maksymalna odpowiednio 0,7 rad/s i 1,2 rad/s (maksymalne przyspieszenia to 1 rad/s2). Czas pracy na akumulatorach to 17 godzin, a napięcie zasilania wynosi 24V DC.

Reklama

Komentarze (14)

  1. dim

    i zainstalować je na podwoziu BMP-1 ............ zrobili tak Grecy, po przejęciu BMB i ZSU po NRD. Ale oczywiście wtedy jeszcze bez automatyki celowania.

    1. Wuc Naczelny

      Podejrzewam że przeszkodą jest śmiesznie mała celność 23mm. I przebijalność za mała na BWP-3 frontalnie. Pozostaje tylko 30mm Mk44, ten z kolei za ciężki na BWP-1

  2. GUCIO

    Dla armaty 23mm przy zachowaniu kalibru modernizacja powinna oprzeć się o zwiększenie systemu luf o 50 cm zwiększenie naboju o z rozmiaru 23x150 na 23x200 dopracowania zamku do nowego naboju wtedy zasięg rażenia z pierwotnego 3,5km zwiększy się o wartość rzędu 1000-1200m a później iść w amunicje teleskopową ale na dzień dzisiejszy to pieśń na wietrze

    1. Wuc Naczelny

      Nie powinna. Powodem trzymamania kalibru 23mm są duże zapasy taniej amunicji. Jak chcesz lepiej, to jest KDA 35mm na licencji. 23mm jest za małym kalibrem na porządną amunicję rozcalaną, a więc nie ma sensu robić jej jako programowalną.

  3. Wuc Naczelny

    Czy to działko w wersji pojedyńczej nadaje się np. na moduł bezzałogowy? Jak jest z zacięciami?

  4. Podkalibrowy

    Na 300 sprawnych zusek i 7 mln amunicji MON da radę na upgrade do ARM28 NAWET po 1mln pln to się opłaca

    1. Podbipięta

      Na stanie jest blisko 600 szt.

    2. Ja tylko podpowiem

      a czarne krążki wracają do łaski.

  5. a mnie to cieszy !

    Podobno do 2025 roku mają dodać do ZU-23-2 sztuczną inteligencję i stworzyć coś kroczącego na wzór AT-AT z "Gwiezdnych Wojen"

    1. Koleszek

      Oczywiście, że do drona za kilkaset dolarów trzeba strzelać rakietą za milion?

    2. lol

      Prędzej zestrzelisz tego drona bronią energetyczną czy amunicją programowalną niż tym zabytkiem.

    3. Davien

      Lol, a masz ta broń energetyczna albo amunicje programowalną do działek 35mm?? Oj zapomniałem że nie mamy działek 35mm poza Trytonem:) A moze chcesz zatrudniac Rosomaki z HITFIST do polowania na drony, bo one jeszcze moga stzrelac programowalna 30mm:))

  6. Emeryt Polak

    Jako dodatkowe wyposażenie można dokupic dwie chąrągiewki i chełmy wz 67..

  7. NEO

    Wymyślcie coś nowego a nie ulepszacie sprzęt który na współczesnym polu walki nie ma racji bytu.

    1. Alchemik

      W tekście wyraźnie napisane jest, że ta oferta kierowana jest do zagranicznych klientów z Azji i Afryki, nie dla Polski. Skoro potencjalni klienci, są tym zainteresowani, to czemu tego nie robić??

  8. Vvv

    I to jest produkt którym podbijemy świat. Jeden odpowiednik Pilicy kosztuje niecałe 300 sztuk gołych 23-2 :) ale każdy wie ze wysoka skuteczność 23mm jest najlepszym gwarantem

  9. Czytelnik

    Potrzebne jest coś tańszego mobilnego na drony itp. Automatyczne przeładowanie dobry kierunek.

  10. PRS

    Szczerze to wolałbym by zmodernizowano wszystkie ,,dwódziestkitrójki" w WP niż marnowano kasę na przywrócenie do służby T-72.

    1. Grzegorz

      Dać to na jakiegoś robota i będzie półautomatyczny system wsparcia

  11. Marek1

    Samonapędzające się perpetuum mobile - ZM Tarnów produkują archaiczne ZSU-23/2, bo ZM Mesko naprodukowało całe hałdy amunicji 23 x 15, a Mesko nadal produkuje ten muzealny, nieperspektywiczny kaliber, bo Tarnów nadal produkuje armaty 23mm. A wydane w 1995r miliony CHF za pełna licencję armat Oerlikon KDA-35 poszły do kibla. Po pokazaniu 2 lata temu prototypów 2 holowanych armat plot z KDA-35 nad tematem ponownie zapadła całkowita cisza.

  12. podatnik

    i cały świat bije się o miejsce w kolejce po to coś...

  13. michalspajder

    Prywatny sektor,od razu widac ile staran przykladaja do wyszukania rynkow,docyzelowania oferty i tym samym przyszlej sprzedazy.A nie jak PGZ,malo inwestycji przez lata,zero konkurencyjnosci bo nazbyt rozbudowane zwiazki zawodowe i zamiast walki o rynek i klientow,walka o dotacje rzadowe.Takie porownanie.

  14. HansBlos

    Nieśmiertelna nowość polskiej zbrojeniówki od ostatnich 50 lat... co targi to nowa oferta, nowa farba, nowe najklejki, nowe odblaski... inna aranżacja... możliwość współpracy z karabinami DP-28 i systemem Mosina... masakra...

Reklama