Więcej T-72 zostanie w Polsce. Wrócą do linii? [KOMENTARZ]

22 czerwca 2018, 15:48
T-72 Polska
Czołg T-72M1 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej podczas strzelania, obecnie do jednostki dostarczono PT-91. Fot. szer. Dawid Sofiński

Agencja Mienia Wojskowego zwróci Siłom Zbrojnym RP czołgi T-72, wycofane wcześniej i przeznaczone na sprzedaż – donosi „Rzeczpospolita”. Dziennik dodaje, że czołgi mogą zostać przywrócone do służby.

Jak podała „Rzeczpospolita”, do wojska ponownie trafi kilkadziesiąt czołgów T-72, znajdujących się w rękach Agencji Mienia Wojskowego. Pojazdy te miały być przeznaczone na eksport na Bliski Wschód lub do jednego z krajów Afryki. Pozostaną jednak w kraju.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Wojsko Polskie wycofało ze służby znaczną część posiadanych czołgów tego typu. Według danych z rejestru broni konwencjonalnej ONZ na rok 2016 w Polsce było 458 wozów tego typu. Z dostępnych informacji wynika jednocześnie, że w służbie czynnej może być około 200-250 takich pojazdów. Część z pozostałych trafiła zapewne do AMW.

Jest wiele możliwości wykorzystania „nadwyżkowych” czołgów. Mogą one posłużyć do stworzenia na wschodzie kraju nowych jednostek, w ramach formowania nowej dywizji. MON informował niedawno Defence24.pl, że decyzje w sprawie jej wyposażenia nie zostały podjęte, analizowane są więc różne warianty.

Równie dobrze T-72 mogą jednak zostać skierowane do wzmocnienia zapasów mobilizacyjnych, lub do istniejących jednostek. Trzeba pamiętać, że zdecydowana większość czołgów nowszych typów – PT-91 i Leopard 2 – jest w jednostkach bojowych, czy ewentualnie w ośrodkach szkolenia. Rozwinięcie dodatkowych jednostek po mobilizacji może odbywać się w praktyce niemal wyłącznie w oparciu o T-72.

Ostatnią jednostką, jaka jest przezbrajana na czołgi tego typu jest 34. Brygada Kawalerii Pancernej. MON zdecydowało o przeniesieniu obu batalionów czołgów Leopard 2A5/A4, pierwszy trafił do Wesołej w zeszłym roku, drugi - w tym roku. Przy tej okazji w Wesołej sformowany zostanie pierwszy od dawna nowy batalion czołgów w Wojsku Polskim.

Jednocześnie o ile pierwszy batalion żagańskiej brygady otrzymał czołgi przekazane bezpośrednio „z linii”, z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (batalion przezbrojono w PT-91), to drugi – o ile pozostanie w strukturze - będzie musiał wykorzystać czołgi już wcześniej wycofane ze służby. Jako ostatnia przed 15. Brygadą T-72M1 wycofała 9. Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa, zastąpiły je PT-91 przeniesione z Żagania po wprowadzeniu do tamtej jednostki czołgów Leopard 2 (obecnie przenoszonych do Wesołej).

Niezależnie od tworzenia nowej dywizji wiadomo też, że w jednej z istniejących – 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – czołgów brakuje. Mówił o tym w wywiadzie dla Defence24.pl jej dowódca gen. Rajmund Andrzejczak. Ta jednostka ma obecnie tylko jeden batalion czołgów, uzbrojony w PT-91 i T-72, w 2 Brygadzie Zmechanizowanej.

Widać więc wyraźnie, że pozostawione w kraju T-72 mogą być użyte na różne sposoby. Czołgi tego typu w obecnej postaci mają niską wartość bojową. MON w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego zapowiedział jednak przeprowadzenie ich modernizacji, jako rozwiązania pomostowego do wprowadzenia nowej platformy bojowej. Będzie ona realizowana siłami polskiego przemysłu.

Obecnie trwają analizy w tym zakresie, ale wiadomo że prace mogą objąć wprowadzenie nowych systemów optoelektronicznych, opancerzenia reaktywnego, czy amunicji. To ostatnie jest szczególnie istotne, bo większość zapasów pocisków przeciwpancernych bazuje na technologii sowieckiej jeszcze z lat 70. W ubiegłym roku MON zapowiedział podjęcie prac w celu wprowadzenia nowej amunicji, wcześniej przez długie lata nie decydowano się na inwestycje w pociski kalibru 125 mm, oczekując na ich zastąpienie przez nowe platformy bojowe.

Czołgi T-72, jeżeli trafią do jednostek liniowych, prawdopodobnie przejdą modernizację. W dłuższym terminie i tak będą musiały jednak zostać zastąpione przez nowe wozy, planowane zgodnie z rekomendacjami Strategicznego Przeglądu Obronnego do opracowania we współpracy międzynarodowej. Pozyskanie nowego czołgu będzie największym programem modernizacyjnym Wojska Polskiego w nadchodzących latach. Dopiero przeprowadzenie go z powodzeniem pozwoli na ostateczne wycofanie T-72 z Sił Zbrojnych RP.

Reklama
Tweets Defence24