Krym: Ostrzegawcze strzały i bomby dla brytyjskiego okrętu? Fałszywe dane i propaganda [KOMENTARZ]

23 czerwca 2021, 13:57
HMS Defender Royal Navy
Fot. Royal Navy
Reklama

Jak doniosły rosyjskie media, w stronę brytyjskiego okrętu HMS Defender oddano strzały ostrzegawcze i zrzucono bomby, gdy jednostka nadmiernie zbliżyła się do wód terytorialnych Krymu. Royal Navy oświadczyła w odpowiedzi, że jednostka płynęła wodami międzynarodowymi z ukraińskiego portu Odessa do Gruzji. Zaprzeczono też rosyjskim doniesieniom.

Informacje o naruszeniu rosyjskich wód terytorialnych podała m. in. agencja TASS oraz kanał Zvezda TV należący do ministerstwa obrony Rosji. Jak wynika z oficjalnego komunikatu około godziny 12:09 okręt Floty Czarnomorskiej oddał strzał ostrzegawczy na trasie brytyjskiego okrętu HMS Defender który miał jakoby znajdować się na wodach terytorialne Rosji w rejonie przylądka Fiolent od 11:52. O godzinie 12:19 samolot bombowy Su-24M miał zrzucić na kursie jednostki Royal Navy 4 bomby lotnicze OFAB-250, skutkiem czego brytyjska jednostka o 12:23 „opuściła wody terytorialne Federacji Rosyjskie dzięki wspólnym działaniom Floty Czarnomorskiej i Służby Granicznej FSB Rosji” – jak wynika z oficjalnego komunikatu. W skutek tego incydentu miał zostać wezwany przez Kreml ambasador Wielkiej Brytanii.

Informacje te dementuje strona brytyjska. Jak informuje biuro prasowe Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, okręt HMS Defender operujący od pewnego czasu w ramach działań sojuszniczych przemieszczał się 23 czerwca z ukraińskiego portu Odessa na zachód od Krymu w stronę Gruzji, opływając półwysep Krym. Okręt płynie wyznaczonym na wodach szlakiem na wodach terytorialnych Ukrainy a później w przestrzeni wód międzynarodowych, z zachowaniem wymaganej separacji i na odcinku przebiegającym w pobliżu Krymu towarzyszyły mu jednostki rosyjskie oraz śmigłowce.

W tym czasie jak informują Brytyjczycy strona rosyjska prowadziła ćwiczenia artyleryjskie na własnych wodach. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych – „W stronę HMS Defender nie oddano żadnych strzałów i nie uznajemy twierdzenia, że na jego drodze zrzucono bomby”. Strona brytyjska kategorycznie zaprzecza aby jej jednostek, jak utrzymują Rosjanie, naruszyła ich wody terytorialne.

Incydent ten łączy się w interesującą całość z dwoma innymi zdarzeniami ostatnich tygodni. Na początku czerwca pojawiły się informacje o rosyjskich okrętach, które miały pojawić się na polskich wodach terytorialnych w rejonie Helu. Pochodziły one od osób obserwujących ruchy statków i okrętów dzięki witrynie MarineTraffic korzystającej z danych pozycjonujących systemu AIS. Jest to system kontroli ruchu morskiego, w ramach którego jednostki nawodne wyposażane są w transpondery, dzięki czemu jest możliwość monitorowania ich ruchu. W założeniu zwiększa to bezpieczeństwo żeglugi, pozwalając uniknąć kolizji. Podobne rozwiązania stosowane są również w lotnictwie.

Z informacji pojawiających się w systemie AIS wynikało, że rosyjska korweta Stojkij o numerze bocznym 545 naruszyła w nocy 5 czerwca wody terytorialne Polski. Zaistnienie takiego zdarzenia zdementowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP, informując, iż nie zarejestrowano takiego zdarzenia. 

Bardzo podobny incydent miał miejsce niemal tydzień temu na Morzu Czarnym. Oto zgodnie z danymi systemu AIS nocą z 18 na 19 czerwca holenderska fregata HNLMS Evertsen i wspomniany na początku brytyjski niszczyciel HMS Defender opuściły port w Odessie tuż przed północą i popłynęły prostym kursem do… rosyjskiego portu w Sewastopolu na Krymie, głównej bazy Floty Czarnomorskiej. Oczywiście takie "nocne wycieczki" powinny wywołać co najmniej równie spektakularną burzę medialną jak rzekomy incydent w rejonie przylądka Fiolent, z tym, że jak wynika z nagrań dostępnych na żywo w Internecie z portu w Odessie, obie jednostki stały tam zacumowane całą noc. Można przypuszczać iż był to jeden z wielu tego typu fałszywych odczytów. 

Potwierdziły to analizy United States Naval Institute, który zarejestrował i zbadał ten incydent jak również kilka innych w ostatnich tygodniach. Większość dotyczyła jednostek NATO operujących na Morzu Czarnym. Wynika z nich jasno, że w nieznany obecnie sposób ktoś ingeruje w dane systemu AIS a przynajmniej w strumień danych docierających do takich agregatorów tych danych jak MarineTraffic. Podważa to wiarygodność danych o ruchach jednostek jakie można tam zaobserwować, ale być może stanowi również zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu morskiego. Brak jest dziś potwierdzonych informacji, czy dane AIS są fałszowane na poziomie ich przetwarzania w internecie czy gdzieś w ramach transmisji między transponderami a odbiornikami lub w punkcie odbioru. Dla jednostek operujących w tej części Morza Czarnego stacja przekaźnikowa zbierająca dane AIS znajduje się w Czarnomorsku na Krymie.

W świetle tych informacji bardzo prawdopodobne wydaje się, że strona rosyjska wykorzysta tego typu fałszywe dane z powszechnie dostępnych systemów do uwiarygodnienia incydentów mogących potencjalnie prowadzić do zaostrzenia sytuacji na danym akwenie morskim lub stanowić uzasadnienie do działań zbrojnych. Jest to kolejne zagrożenie pojawiające się nie tylko w kontekście anektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu ale również innych spornych obszarów morskich.  

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 585
Reklama
PiotrEl
czwartek, 1 lipca 2021, 18:07

Następnym razem dostanie torpedę albo dwie. Pajacowanie się skończy na drugiej próbie. Holendrzy nawet do przesmyku Mostu nie dopłyneli a elektronika siadła. W wodach międzynarodowych. Żartować Rosjanie skończyli.

spoko
piątek, 2 lipca 2021, 15:21

Piotr A kiedy to Rosjanie zartowali ? Pamietasz co zrobili z ukrainskimi kutrami pol dnia ganiali za nimi po morzu Czarnym za nimi ataki z powietrza ostra amunicja taran itp Defender przeplynal ta sama trasa co ukrainskie kutry no i jaka byla reakcja Kremla no poszczekali troche i to wszystko Defender nie zmienil swojego kursu i poplynal dalej

asd
czwartek, 1 lipca 2021, 22:26

To był by niebywały skandal gdy Rosjanie na ukraińskich wodach terytorialnych zatopili brytyjski okręt. To była by po prostu bandycka napaść, w sumie dla ruskich nic nowego.

Onix
sobota, 26 czerwca 2021, 22:01

Rosjanie dają tylko jedną szansę głupcom, którzy odważą się wejść na jej terytorium, nie będzie drugiej szansy na życie, jednak brytyjczycy nie odważą się tego powtórzyć

qwer
czwartek, 1 lipca 2021, 22:28

nikt przecież nie wszedł na ruskie terytorium na pół centymetra więc o co chodzi ???? można sprawdzić na 1000 rożnych sposobów czy ten okręt przekroczył granice FR czy niecały świat gremialnie mówi że nie.

Prawie się wystraszyłem
środa, 30 czerwca 2021, 16:16

I tak co roku dają nową szansę? Bo okręty NATO pływają dokładnie tą trasą tak raz na rok ostatnio...

spoko
niedziela, 27 czerwca 2021, 21:54

Rosjanie to potrafia strzelac i taranowac malutkie kutry i holowniki jak plynal Defender to pdwineli ogon

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:20

Taak, a skąd Rosja weżmie flotę by ich powstrzymac?:))

Timi
sobota, 26 czerwca 2021, 10:27

Historia pokazuje, że atakowanie Brytyjskiej Marynarki zawsze się źle kończy dla atakującego. Po co ich drażnić. To nic nie daje.

olo
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:48

ta historia nie ma już nic wspólnego z rzeczywistością

Gru
wtorek, 13 lipca 2021, 08:58

W twojej rassiji macie inną rzeczywistość? Postsowiecką

Raf
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:58

Historia pokazała że liczenie na Brytyjczyków to chodzenie w przysłowiowych trampkach w zimę.

12
sobota, 26 czerwca 2021, 22:03

Brytania to tylko mała wyspa, to nie jest problem dla Rosji, to problem jest szybko eliminowany przez flotę Rosji

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:21

Jaka "flotę Rosji"?? te kilka przestarzałych niszczycieli i fregat?:) Wymarzony cel dla UK:)

:)
niedziela, 27 czerwca 2021, 19:40

Swego czasu liczyliscie na Turków, teraz może Anglicy.Cóż...

Jabadabadu
czwartek, 1 lipca 2021, 09:15

Różnica polega na tym, że Turcja jest "na miejscu", a Anglików trzeba importować z drugiego końca Europy - o ile Turcja się nie wkurzy i nie zamknie korka. Kiepska zamiana.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 16:54

Turcj musiałąby być w stanie wojny z UK co racej marnie wrózy Turcji:)

kazuar
sobota, 26 czerwca 2021, 17:50

Argentyńczycy mieli źle ustawione zapalniki w bombach.Gdyby nie to,nie zostałoby w okolicach Falklandow nic co by się nadawało do użytku.

W3-pl
sobota, 26 czerwca 2021, 19:39

Ruscy za to nie wiedzieli o Tornado w "kosiaku", niskim locie znaczy, najpierw widzianym, potem dopiero grzmot I szuum. Zaobserwowane przez W3-pl

asad
sobota, 26 czerwca 2021, 18:36

Co za przypadek. We wszystkich bombach mieli źle ustawione zapalniki.

pasat
sobota, 26 czerwca 2021, 23:11

To nie tyle chodzi o "zapalniki". Dziwnym trafem wszystkie te bomby zakupili w USA.

sobota, 26 czerwca 2021, 23:01

Nie przypadek, zgadnij kto był producentem bomb, tak jak nie przypadkiem były awarie radiolokatorów we wszystkich serbskich Migach-29 tuz po starcie.

asdf
niedziela, 27 czerwca 2021, 23:50

moze to nie awarie tylko te radiolokatory tak dzialaja albo NATOwskie WRE zadzialaly, polscy piloci nazywaja MiG29 "slepakami"

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 17:51

Synku nazywają je ślepakami i owszem ale widać nie znasz sprawy, to po co zabierasz głos? Z tym WRE to świetny dowcip.

sobota, 26 czerwca 2021, 21:56

Zgaduje że nie masz zielonego pojęcia jak to sie robi.

sobota, 26 czerwca 2021, 17:43

Leon by było żeby go zatopili

Komsomolskaja prawda
sobota, 26 czerwca 2021, 03:24

My godness, sami się ośmieszaja te ruskie marijaki, co za wstyd, 3 strzały 30mm z super pancerników, świat widzi i się śmieje, najbardziej tarzają się ze śmiechu Chinole i porównują do tego co sami wyprawiają w cieśninie tajwańskiej i znowu się tarzają ze śmiechu, nawet przesłali Putinkowi list gratulacyjny pełen uznania dla profesjonalizmu ruskich marijaków i ich fłota.

Ech
sobota, 26 czerwca 2021, 00:09

Skoro za zatrzmanie samootu na Bialorusi jest afera, a podbnie za zatrzamnie samolotu w Wiedniu (i to z prezdentem jakims) cisza i spokoj, podbnie w Niemczech kilka lat temu poderwany mysliwiec i uziemenie samolotu. A w USa mysliwce kolo maszyn cywilnych to niemal standard- to ja juz nie wierze w "demokratczna" widomosci jako prawdziwe i obiektwne. Klamia jak moga

Briton
piątek, 25 czerwca 2021, 23:52

Najbardziej prawdopodobna wersja to taka, ze Brytyjczycy płynęli po wodach międzynarodowych a Rosjanie rozpoczęli pozorowane ataki aby sprowokować Brytyjczyków do włączenia systemów obrony powietrznej. Chodziło oczywiście o zarejestrowanie sygnatur radiowych i waveformów urządzeń radarowych i systemów obrony. Brytyjczycy zignorowali te wygibasy i popłynęli swoim kursem a Rosjanie ogłosili światu przepędzenie intruza i kolejne zwycięstwo nad imperializmem. Nic nowego "business as usual" w radiu Erevań

olo
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:53

nie płynęli, weszli w obszar zamknięty

w.
piątek, 25 czerwca 2021, 19:02

Rosjanie właśnie zmieniają procedury używania broni przez samoloty wojskowe dla zawrócenia z drogi naruszyciela granicy. Teraz zamiast bomb mają używać rakietowych pocisków niekierowanych by jednostka od razu nie zatonęła.

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:23

A w odpowiedzi zostana momentalnie zestzreleni a w bazy poleca pociski manewrujące. I tak Rosja pozbedzie sie Floty i lotnictwa.

yaro
piątek, 25 czerwca 2021, 12:31

Panowie redaktorzy proszę odnowić relację. Są już wiadomości z BBC potwierdzające bombardowanie. Słychać je na relacji.

GB
sobota, 26 czerwca 2021, 17:39

Nie ma bombardowań. Runet siedzi cicho odnosnie bombardowań.

:)
sobota, 26 czerwca 2021, 17:52

Trzymasz spracowaną dłoń na pulsie.

ruski krawiec
piątek, 25 czerwca 2021, 20:45

Oglądałem. Widać było załogę HMS Defender gotową do tego, żeby zestrzelić rosyjskie samoloty i byle jak uzbrojony okręt obrony wybrzeża, który Defender mógł rozwalić na kawałki z dziobowej armaty. Żadnego bombardowania jakimś cudem tam nie pokazali.

kaczka
sobota, 26 czerwca 2021, 01:04

jak by tak rozwalił nawet motorówkę i zestrzelił latający złom... jak myślisz jak daleko by dał rade odpłynąć? chyba za dużo oglądałeś "the last ship".

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:24

Spokojnie dalej do swojej bazy:0 A wy musielibyscie odbudowywać Flote.

Bond
sobota, 26 czerwca 2021, 12:25

A jak by to zrobił, a Putletek w odwecie by go zatopił, to ile w przeciągu 24 h ruskiego złomu by poszło na dno i co głupiutka Rosja zaczęła by wojnę atomową?

sobota, 26 czerwca 2021, 11:25

Myślę, że daleko. 45 mają sygnaturę radarową niewielkiego kutra, a w powietrzu od razu pojawiła się cysterna i Posejdon.

złośliwy
piątek, 25 czerwca 2021, 14:45

Oj tam,będą się fatygowali.

Zbig
piątek, 25 czerwca 2021, 11:18

Wszystkim zainteresowanym przypominam, że kilka lat temu Iran zawrócił brytyjski niszczyciel za pomocą motorówki!

Adam S.
piątek, 25 czerwca 2021, 09:30

Fajne, fajne. Rosjanie: "oddaliśmy strzały ostrzegawcze i niszczyciel opuścił nasze wody terytorialne". Brytyjczycy: "nic nie zagroziło naszemu okrętowi, a my płynęliśmy w linii prostej". W zasadzie nawet trudno Rosjanom zarzucić kłamstwo, oni mogą sobie ostrzegawczo i z hukiem otworzyć igristoje i śledzić, jak brytyjski okręt płynie wprost przed siebie. Majstersztyk propagandy. Za chwilę usłyszymy od Rosjan, że "oddaliśmy strzały ostrzegawcze i Słońce opuściło naszą przestrzeń powietrzną i skierowało się na zachód".

Hanys
piątek, 25 czerwca 2021, 10:34

Takie są fakty, oddano strzały ostrzegawcze i Angol zwiał po prostu z wód terytorialnych rosyjskiego Krymu. A na drugi raz oberwie bezpośrednio rakietą lub torpedą :)

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 13:17

Fakty są takie że brytyjski okręt szedł z Odessy w stronę Gruzji i sobie przeszedł po ukraińskich wodach koło Krymu. I żadne ostrzały mu w tym nie przeszkodziły. A załoga brytyjska wykazała się odpowiedzialnością bo gdyby ona zaczęła strzelać to z tych rosyjskich 20 samolotów i paru okręcików FSB nic by nie zostało.

sff
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:57

nieuku, nie ma ukraińskich wód wokół Krymu, doucz się i przestań wypisywać bzdury

Hanys
sobota, 26 czerwca 2021, 04:29

To właśnie Rosjanie wykazali się dużą odpowiedzialnością, bo mogli łatwo i całkowicie legalnie posłać tego angola na dno. Teraz czekamy jakim kursem angol będzie wracał jak taki chojrak :)

hmm
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:26

Na dno ? to był by niesprowokowany atak wymagający odwetu bo Anglicy nie naruszyli ruskiej granicy na centymetr i poruszali się po wodach uznawanych gremialnie przez cały cywilizowany świat za Ukraińskie.

Rrr
sobota, 26 czerwca 2021, 21:45

Miejmy nadzieję, że kontrkursem. Nie spinaj się tak Iwan bo zaklinanie waszych bandyckich działań na nikim wrażenia już tu nie robi. Jedyne legalne działania to sankcje na was, oby jak najdłużej.

sff
wtorek, 29 czerwca 2021, 19:58

generalnie sankcje są korzystne dla Rosji

GB
sobota, 26 czerwca 2021, 17:42

Po czym zostałyby na skutek nielegalnych działań Rosji zablokowane dla transportu rosyjskiego ciesniny duńskie i czarnomorskie. Niszczyciel brytyjski szedł po wodach Ukrainy i tyle.

Piotr
niedziela, 27 czerwca 2021, 12:36

Byles tam i widziales .

Fanklub Daviena i GB
sobota, 26 czerwca 2021, 18:04

Skichały a nie zablokowały! Już widzę jak UE popiera brytyjskie awanturnictwo wymierzone w sprowokowanie spięcia torpedującego zaproszenie Putina do UE celem negocjacji wzajemnego zniesienia sankcji. Myślisz, że UE będzie dłużej tolerować anglosaskie brużdżenie w handlu UE-Rosja+Chiny w imię anglosaskich interesów zdefiniowanych przez H. Mackindera w 1906r? :D

sobota, 26 czerwca 2021, 16:31

Legalnie na wodach terytorialnych Ukrainy? Gdyby Rosjanie ostrzelali ten okręt to by było równoznaczne z wypowiedzeniem wojny NATO.

niedziela, 27 czerwca 2021, 12:37

Co by zrobilo NATO w tym przypadku ?

Fanklub Daviena i GB
sobota, 26 czerwca 2021, 18:17

Sowieci zestrzelili niejeden samolot NATO, w tym samych amerykańskich kilkanaście, w tym jak utrzymuje USA nawet nad terytorium USA (Amerykanie twierdzą, że MiG-19 zestrzeliły amerykański samolot nad Little Diomede Island) i żadnego wypowiedzenia wojny przez NATO nie było, fantasto. I muszę cię rozczarować - słynny art. 5 NATO, na który powołuje się rząd Polin przynajmniej raz w tygodniu, NIE JEST OBLIGATORYJNY - jak jakieś państwo NATO zostanie napadnięte, to inne mogą, ale nie muszą mu pomóc! Ponadto tutaj byłaby agresja Brytyjczyków i tak jak ostrzelanie Turków przez Rosjan w Syrii czy zestrzelenie tureckiego RF-4 przez Syrię, pod żadne art. 5 NATO to nie podlega, fantasto. :D

fakt medialny
piątek, 25 czerwca 2021, 14:47

To Krym jest wasz?To co tam robią Rosjanie?Na dodatek bez wody :)?

Nadgodziny wyrabiasz Rosjaninie?
piątek, 25 czerwca 2021, 12:36

Fakty są takie, że Anglicy już powiedzieli, że mają was głęboko gdzieś i będą wracali dokładnie tą samą trasą.

Hajnel
sobota, 26 czerwca 2021, 00:20

No to bardzo głupi pomysł, F-117 też kiedyś latał nad Serbią jedną a tą samą trasą i wiadomo jak skończył ha ha :)

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:30

A Serbia straciła cała OPL, wszystkei bazy wojskowe i musiała sie poddac, wiec idąc dalej tym torem kiepsko zyczysz Rosji.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 17:53

Serbia straciła całą OPL ciekawe, co zatem strąciło NATO-wskie samoloty?

Bond
sobota, 26 czerwca 2021, 12:28

Tak jeden zestrzelony, podobno inny uszkodzony, w dodatku była to ponad 20 letnia konstrukcja w tym czasie, a zanim to nastąpiło wykonały nad Serbią paręset misji i wylatały parę tysięcy godzin i jak tam towarzysze z tymi sukcesami

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 17:54

Tak się pocieszaj.

zawrócony
piątek, 25 czerwca 2021, 14:48

To chyba mogą nie wrócić .

Kiks
piątek, 25 czerwca 2021, 15:09

Jesteś pewien? UK jest jednym z nielicznych krajów w Europie, który nigdy nie miał złudzeń co do tego, że ruscy to dzicz, a Churchill był jedynym, który miał wyrzuty sumienia co do Jałty, ale sam już niewiele miał do powiedzenia. I największym beneficjentem wyjścia UK z UE są tak naprawdę Niemcy.

Ech
sobota, 26 czerwca 2021, 00:04

Rosja w polityce UK miala zawsze wazna role. I nie tylko w koalicji pokonania Napoleona. ALbo potem z koncepcja Lini Lorda Curzona. Generaie lepiej o histrii nie pisac jak sie o niej nie wie;) Jedyne sie zgodze ze beneficjenem sa Niemcy i Francja teraz.

wert
piątek, 25 czerwca 2021, 19:43

ten sam churchil na uszach stawał aby wujaszek Joe był fumflem anglosasów i był zadowolony. O Katyniu wiedział doskonale

Kiks
sobota, 26 czerwca 2021, 10:56

A co miał innego zrobić? UK nie była już mocarstem. Nawet upadłym.

Ciekawy
sobota, 26 czerwca 2021, 07:42

A miał inne wyjście?

Ech
sobota, 26 czerwca 2021, 00:03

Dokadnie. I nakazal Sikorskiemu - "pogodznie sie ze Stalinem"

say69mat
piątek, 25 czerwca 2021, 07:47

Mam nieodparte wrażenie, że clue rejsu niszczyciela class 45 przez wody położone w pobliżu Krymu sprowadza się - na dobrą sprawę - do manifestacji potencjału okrętowych systemów wre. Stąd zastosowanie systemów wre ewidentnie paraliżujących potencjał rosyjskiego lotnictwa jest kluczową przyczyną - bezsprzecznej - irytacji Rosji. Biorąc za punkt odniesienia doniesienia dziennikarzy z pokładu brytyjskiego okrętu o aktywności i ... całkowitej bezradności operacyjnej lotnictwa FR.

Amor
piątek, 25 czerwca 2021, 06:28

To teraz tylko czekać jak coś wleci w przestrzeń Wielkiej Brytani

W3-pl
piątek, 25 czerwca 2021, 19:19

Niby y co, Bombardowanie? (!) Kilkoma pociskami 30mm? Ku zachwycie rusofili typu yaro? DLA odmulenia polecam doniesienie jedynego reportera z niszczyciela. Ile tam "szpilek" naszykowali , w razie. czego.

Gru
piątek, 25 czerwca 2021, 00:00

Komplety blamaż i kompromitacja czrnomorskiego fłota FR, Brytyjczycy przepływają po "ich" wodach a marjaki z Sewastopola (od dziś noszący przydomek pełne gacie ) nie robią nic, kompletnie nic, są bezradni, to smutne, kiedyś chociaż taranowali, teraz mają dowódców o gołębich sercach.

blamażu
piątek, 25 czerwca 2021, 14:49

Podobno to nie sa ich wody,tylko ukraińskie.

Shymo
piątek, 25 czerwca 2021, 13:20

Nie taranowali ,bo nie mają tam czym staranować okrętu wielkości niszczyciela ,musieli by chyba holownikami naprowadzić "Moskwę" na cel :D.

asdf
piątek, 25 czerwca 2021, 10:47

teraz tez wyslali tylko ze okret strazy przybrzeznej, podplynal na kilkanascie metrow ale chyba ocenil ze w razie czego to on pojdzie na dno i nie taranowali

yaro
czwartek, 24 czerwca 2021, 22:23

Jest nowy film pokazujący strzały ostrzegawcze oddane do okrętu brytyjskiego, nie pokazano jeszcze bombienia ale dwa samoloty latały obok niego. Niedługo się dowiemy, że jednak bomby spadły a brytole najwyraźniej kłamią.

Herr Wolf
piątek, 25 czerwca 2021, 09:24

Brytole zawsze kłamią a za chwilę wszyscy zapomną...

Kiks
piątek, 25 czerwca 2021, 15:11

Dzidziusiowi rodzice w końcu odblokowali internet i znowu produkuje swoje brednie. A było tak spokojnie. Nikt nie tęsknił Wania. Naprawdę.

Chyżwar dawniej marek
piątek, 25 czerwca 2021, 11:16

A ja naiwny od kilkudziesięciu lat myślałem, że łganie to jest wasza rosyjska specjalność.

Pułkownik Kassad
piątek, 25 czerwca 2021, 15:22

Nie myśl, to nie jest twoja mocna strona

W3-pl
piątek, 25 czerwca 2021, 19:24

A widzenie?! Gdzie te bomby, skoro brytolska prawda boli

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:23

Wow 3 pociski 30mm przeciwko niszczycielowi:)) Nawet tego pewnei nie zauwzyli i płyna dalej tak jak płyneli:)

Zibi
piątek, 25 czerwca 2021, 11:28

Dwa lata temu na Brytyjczykach zrobiła wrażenie Irańska motorówka wyposażona w karabin kalibru podajże 12,7mm

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:00

A niby gdzie??

DD
piątek, 25 czerwca 2021, 22:14

W cieślinie Hormus 19 czerwca 2019, kiedy to Irańczycy zajeli Stena Impero pod samym nosem Brytyjczyków?

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:33

Wow atak na nieuzbrojony szwedzki tankowiec:)))

DD
niedziela, 27 czerwca 2021, 19:59

Tak, tak rozumiem. Stena Impero pływał pod Szwedzką banderą,a HMS Montrose, który mu poszedł na pomoc, to fregata a nie niszczyciel więc się nie liczy, że Brytyjczycy w ostatecznym rachunku zwiali przed motorówką

WZ
wtorek, 29 czerwca 2021, 09:26

Irańczycy z motorówki grzecznie poprosili brytyjczyków żeby sobie odpłynel. W przypływie poczucia humoru dodali "nie ryzykujcie swoim życiem" Brytyjczycy odpłyneli, a admirał Nelson prawdopodobnie przewrócił się w grobie I takie są fakty. Reszta to bicie piany

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 22:00

Rosja opublikowała filmik na którym widać jak z okrętowego działka (30 mm??) są oddawane 3 strzały. Nie robi to na niszczycielu jakiegoś wrażenia i nadal idzie poprzednim kursem.

złośliwy
piątek, 25 czerwca 2021, 14:51

Siedzicie z Davienem przy jednym biurku?Odnoszę wrażenie że ściągasz od niego.

Hanys
piątek, 25 czerwca 2021, 10:38

No bo nie strzela się ostrzegawczo z grubej broni, ale następnym razem będzie droższa rakieta lub torpeda wycelowana centralnie w natowca i posyłająca go na dno :)

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:01

Taak, rakieta zajmie się CIWS, torpedą systemy samoobrony a potem rosyjksa flota zrobi grecznie ostatnie zanurzenie w swoim życiu:)

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 13:19

Właśnie strzela się z działa i to takiego żeby było widać jednoznacznie upadek pocisków przed dziób. A po drugie te marne rosyjskie okręciki nie miały nic większego niż działko 30 mm. I przestańcie straszyć bo co chwila jednostki NATO (morskie lub lotnicze) znajdują się koło Krymu.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 25 czerwca 2021, 18:59

Jak Brytole nie są przestraszeni to niech to powtórzą! :D

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:35

A czego maja się bać?? dwóch łupinek i kilku samolotó na których obsługa OPL niszczyciela ćwiczyła namiary:)

GB
sobota, 26 czerwca 2021, 17:45

Przecież jednostki NATO - powietrzne albo morskie - są na wodach lub w przestrzeni Krymu. Teraz brytyjski niszczyciel, wcześniej amerykański. Samoloty i drony takze.

Bond
sobota, 26 czerwca 2021, 12:31

Oczywiście są przestraszeni, dopisz jeszcze, że zaraz po powrocie marynarze z HMS Defender zwolnią się z służby i poproszą o azyl w Rosji…

wtorek, 29 czerwca 2021, 05:04

O azyl w rosji nie chcą prosić nawet ruskie lol

amerykański stek bzdur
czwartek, 24 czerwca 2021, 21:55

A ja uznaję Krym za rosyjski, zdanie ratlerków USA np. Angoli kompletnie mnie nie interesuje :)

piątek, 25 czerwca 2021, 23:24

Chyba byłeś raz w Stanach albo UK i Ci gula lata,że ludzie mogą tak żyć. Czymś trzeba się dowartościować.

robo
piątek, 25 czerwca 2021, 08:04

Angola b. kolonia Portugalii?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 07:44

W 1854r. niektórzy myśleli dokładnie jak ty. Do 25 października, kiedy ruscy pechowcy wpadli na "cienką czerwoną linię"

piątek, 25 czerwca 2021, 23:14

Szarża lekkiej brygady? Mówi to coś?

spoko
niedziela, 27 czerwca 2021, 00:48

Ty pisales ze pod Borodino zwyciezyli Rosjanie:)))

yhy
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:35

hehehe piszesz historie na nowo ? bo do tej pory na całym świecie uczą że wygrał Napoleon .

ret
niedziela, 27 czerwca 2021, 12:36

A niby kto?

spoko
niedziela, 27 czerwca 2021, 21:59

ret Gdy Kutuzow zwyciezyl nie musialby palic Moskwy razem ze swoimi rannymi zolnierzami okolo 20tys

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:36

Zwyciężył Napoleon, Kutuzow zwiał otwierając droge na Moskwę.

wtorek, 29 czerwca 2021, 20:30

Nikt nie zwyciężył, bitwa była nierozstrzygnięta, nikt nie osiągnął swych celów. Skutkiem tego Napoleon przegrał wojnę. Masz coś innego do powiedzenia?

ret
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 10:33

I tak zwyciężył, że ani Moskwy nie utrzymał ani armii do domu nie doprowadził. Wykrwawił swoją armię, której nie był w stanie uzupełnić. Z czym Kutuzow nie miał problemu.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 26 czerwca 2021, 08:00

A co ma mówić skoro Wojnę Krymską Rosja przerżnęła z kretesem a wstyd z tego był taki, że car z żałości sam skończył ze sobą?

Yh
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:09

To weź wiaderko i zanieś im wodę.

akwedukt
piątek, 25 czerwca 2021, 16:37

W końcu pewnie sami sobie wezmą.

Kola wiadro i po wodę!
piątek, 25 czerwca 2021, 21:04

Na takiej samej zasadzie jak colę wzięli.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:02

A skąd? bo nawet nie dają rady porządnej studni wybudowac?:)

Koniec żartów z Rosją.
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:58

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że bezpieczeństwo Rosji jest priorytetem i ostrzegł wszystkich, którzy pod hasłami swobody żeglugi dopuszczają się naruszenia granic państwowych Rosji przed tego rodzaju prowokacyjnymi działaniami. Możemy apelować do ich zdrowego rozsądku, żądać respektowania prawa międzynarodowego, a jeśli to nie pomoże - możemy ostrzeliwać. I to nie tylko ich kurs, ale i cel - jeśli "koledzy" nie rozumieją - oznajmił Riabkow. Także jak ten okręt wróci tą samą trasą, to zostanie zatopiony. Jasny przekaz Pana Riabkowa.

aha
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:37

ahahaha bandyci którzy napadli na sąsiednie państwo i okupuja część jego terytorium żądają respektowania prawa międzynarodowego !!! bezczelność do entej potęgi

podzielicrosje
piątek, 25 czerwca 2021, 12:08

Jeżeli mieli pozwolenie Ukrainy to rosja niech siedzi cicho.

Trzeba mieć oczy i poczucie humoru, żeby to zrozumieć.
piątek, 25 czerwca 2021, 11:57

Największym żartem z Rosji jest dzisiejsza Rosja.

Marynarz
piątek, 25 czerwca 2021, 10:51

Będzie tak, brytyjski okręt popłynie tak jak płynął trasa po wodach międzynarodowych a Rosja odtrąbi kolejny "sukces" głosząc, że tym razem Brytyjczycy się wystraszyli i nie odważyli się wpłynąć na wody "terytorialne" Rosji. Normalka.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:24

Ale wiesz ze po takiej próbie śladu po Flocie Czarnomorskeij nie bedzie:)

Hanys
piątek, 25 czerwca 2021, 10:29

Nieśmiało przypominam że Rosja to potęga nuklearna, jak Angole są na tyle głupie by zaatakować rosyjski Krym, to ta ich wyspa zwana Wielką Brytanią zostanie zmieciona z powierzchni ziemi kilkoma buławami :)

ityle
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:38

Po czym po tworze zwanym FR pozostanie radioaktywny krater i opad promieniotwórczy.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:04

A jakci przypominam że UK to tez potega jadrowa a co do Buław to módl sie by tylko nie odpaliły jak to maja w zwyczaju. Bo inacej szybciej skończa w waszych miastach:)

Hanys
sobota, 26 czerwca 2021, 00:26

Angole nie są żadną potęgą jądrową, a te ich trzy okręciki zostaną natychmiast zatopione przez rosyjskie op które je śledzą bez przerwy, sami Angole sie na to frustrowali ostatnio :)

GB
sobota, 26 czerwca 2021, 17:52

WMF nie jest wstanie śledzić angielskich SSBN. WMF nie jest wstanie eskortować własnych SSBN. Nie ma sił i środków gdyż jej jednostki są przestarzałe lub stają w portach. Przykładowo zaledwie JEDEN okręt nawodny rosyjskie Floty Północnej uchodzi wedle Rosji za nowoczesny i zdolny do misji zop, reszta to sowiecki standard lat 70/80 XX wieku, czyli standard lat 50/60 XX wieku USN.

Kiks
piątek, 25 czerwca 2021, 15:20

Przypominam, że UK również posiada broń jądrową, Francja, jak również USA. A ty hanysek jesteś tak głupiutki i dziecinny, że aż nie możemy doczekać się jakie ty sukcesy odniosłeś w życiu.

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:38

Zadne, dlatego trafił jako płatna.... do Olgino.

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 13:20

Nieśmiało przypominam że Wielka Brytania ma 4 atomowe okręty podwodne z rakietami balistycznymi i pełna salwa z tych 4 okrętów może zniszczyć wszystkie rosyjskie miasta powyżej 100 tys ludzi.

trochę rozsądku...
piątek, 25 czerwca 2021, 14:12

@GB Sugerujesz, ze GB chce rozpocząć wojnę nuklearną z Rosja ???? Jeśli GB zaatakuje Rosję, to nie ma co liczyć na NATO umowy wyraźnie wskazują na obronny charakter paktu. Człowieku taka wojna oznacza zagładę Ludzkości..

ret
niedziela, 27 czerwca 2021, 12:45

UK tylko formalnie jest potęgą nuklearną. Po pierwsze jej potencjał jądrowy jest znikomy, a po drugie nie jest go w stanie użyć bez zgody USA. I żadne zaklinanie rzeczywistości tu nic nie pomoże. Jeden okręcik Royal Navy w starciu z Flotą Czarnomorską Rosji na Morzu Czarnym jest w przegranej pozycji, nawet gdyby miał 50 letnią przewagę technologiczną. A na razie miał konfrontację z łodzią Straży Granicznej. Flota nie zdążyła zareagować jak już uciekł na wody międzynarodowe.

yhy
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:40

nie musiał uciekać bo ani chwili nie był na wodach rosyjskich.

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:40

Po pierwsze UK jest potega jadrowa i moga uzyc broni jadrowej niezależnie od USA, po drugie HMS Defender nigdzie nie uciekał, płynał stałym kursem totalnie( poza cwiczeniami OPL) ignorując rosyjskie pokazy.

ret
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 15:04

Mogą w marzeniach. Jak będą mieli swoje nosiciele.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:05

Po pierwsze to Hanys zasugerował atak jądrowy na UK wec daruj sobie żałosne manipulacje.

Wania
piątek, 25 czerwca 2021, 15:15

Hanys chce rozpocząć wojnę nuklearną. A przynajmniej taką straszy. Ale taka jest retoryka Rosjan piszących na tym forum. Jak Rosja rozpocznie wojnę atomową to raczej nie z Anglią, bo się ich boi. Wie, że to kraj posiadający arsenał jądrowy.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 21:10

Ich? Chińczycy robią co chcą na Syberii a Rosjanie udają, że tego nie widzą.

sobota, 26 czerwca 2021, 23:15

To niby co robią?

Raf
sobota, 26 czerwca 2021, 23:07

A co niby takiego robią? Pytam bo szukałem informacji na ten temat.

piątek, 25 czerwca 2021, 13:13

Jasne a Brytole maja w głowicach

AlS
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:13

Ten okręt sam jeden zniszczy i skompromituje całą flotę czarnomorską, wraz z zabytkowymi Su-24, jak tylko oddany zostanie w jego stronę jeden strzał. Anglicy nie są głupi, gdyby nie byli pewni swego, nie pchaliby się w paszczę lwa,

asdf
czwartek, 24 czerwca 2021, 22:32

"Możemy apelować do ich zdrowego rozsądku, żądać respektowania prawa międzynarodowego" - zlodziej najglosniej krzyczy lapac zlodzieja

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 19:56

To już nawet Ławrow się nie odzywa tylko jakiś niższej rangi urzędnik? Nic dziwnego Brytyjczycy upokorzyli Rosję, a rosyjski MO dodatkowo się ośmieszył.

FR
czwartek, 24 czerwca 2021, 21:44

Jak już wcześniej zauważyłem, to na pewnego rodzaju kursach obniża się coraz bardziej poziom, co widoczne jest we wpisach zamieszczanych przez wiadomej proweniencji propagandystów. W związku z powyższym, zanim na to wreszcie zareaguje właściwa centrala, to pozwolę sobie na wspomożenie procesu szkoleniowego... W XIX wieku angielski polityk Henry Temple wypowiedział znamienne słowa: „Wielka Brytania nie ma wiecznych sojuszników, ani wiecznych wrogów; wieczne są tylko interesy Wielkiej Brytanii i obowiązek ich ochrony”. W XX wieku brytyjski premier Winston Churchill powtórzył to w skróconej formie, ale w tym samym znaczeniu: "Wielka Brytania nie ma przyjaciół, ma tylko interesy". Jak wyglądał kolonializm i czym się skończył dla ongiś dumnego Albionu, to nie muszę chyba przypominać...

Wania
piątek, 25 czerwca 2021, 10:19

Nie ograniczają się tylko do Albionu. Rosja w tym czasie dwa razy upadła. W czasie rewolucji i po wymordowali całą swoją inteligencję z carem i jego małymi dziećmi na czele, a później z wielkim hukiem rozpadł się ZSRR. I mamy nadzieję na trzeci upadek Rosji pod wodzą Putina. Jego agresywna polityka do tego doprowadzi Rosję.

qwert
piątek, 25 czerwca 2021, 15:29

Dla równowagi przypomnę że z dumnego imperium brytyjskiego został tylko ogryzek, a kroi się dalszy rozpad i z Wielkiej Brytanii zostanie tylko......

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:06

A co zostało z poteznego bolszewickiego imperium? Sama nedzna Rosja będąca zwykłym bantustanem.

drugi Deviant
sobota, 26 czerwca 2021, 23:22

Jak widzisz Rosja po upadku ZSRR pozostała dalej największym obszarowo krajem na świecie. Co zostanie w naszego USA za kilka, kilkanaście lat?

Adam S.
piątek, 25 czerwca 2021, 09:36

Świetnie ze cytujesz słowa Brytyjczyka z XIX wieku. Problem w tym, że Wielka Brytania już dawno przestała być państwem kolonialnym, a Rosja jeszcze nie. Czekamy zatem z utęsknieniem na dzień, w którym Rosja wyjdzie z XIX wieku.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:26

Istotnie poziom kursów w Olgino siegnał dna. Ale jak sięgasz do historii to przypomnij sobie ajk dla Rosji skończył sie ostatni wiekszy konflikt zUK:)

ret
niedziela, 27 czerwca 2021, 12:53

Wyparciem interwentów z Rosji.

ja to ja
piątek, 25 czerwca 2021, 16:38

Wam by się też jakieś szkolenia przydały.

sff
piątek, 25 czerwca 2021, 01:28

I takim właśnie interesem opłaconym kasą plemienia handlowego był wybuch II WS.

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 22:16

A te teksty z XIX wieku to po co? Masz rozpad ZSRR w naszych czasach.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 25 czerwca 2021, 09:08

I proces ponownego łączenia się Rosji również! :D

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:07

Jak na razie jedyne co osiagneliscie to jeszcze wieksze rozdrobnienie z pełzającą chińska inwazja.

Wydoroślej
piątek, 25 czerwca 2021, 19:04

Roskabprzestala istnieć w 1917. Została zwłaszcza przed komunistów. Nie macie prawa odwoływać się do Rosji. To co istnieje obecnie pod nazwą Rosja to skradziona tożsamość.... Prawdziwa Rosja jest od 100 lat pod okupacją czerwonych.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 11:19

Tak się łączycie, że wam ojczyzna wycieka do Chin przez paluchy.

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 10:38

Takowego NIE MA. Była próba zajęcia siłami zbrojnymi Ukrainy, ale się NIE POWIODŁA. A kolejne państwa byłego ZSRR aspirują do NATO i UE.

Raf
sobota, 26 czerwca 2021, 23:10

taak?? A jakie to kraje?

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:44

Gruzja, Ukraina, wystarczy na poczatek, Iwan.

argentynskie Falklandy
czwartek, 24 czerwca 2021, 19:52

i super

w.
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:34

jak można marnować 4 bomby posłane do morza.

bc
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:07

Brytyjczycy ośmieszyli okupantów, do tego pływają sobie flotą z lotniskowcem na czele po linii imperialnej jak za dobrych czasów. Ten jeden okręt ma zdolności by sam strącić połowę tych zabytków co tam mają.

Hanys
czwartek, 24 czerwca 2021, 22:10

Jak Londyn chce wyglądać gorzej niż Berlin w 1945 to niech tak dalej "ośmieszają" ;)

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 09:52

Jak Moskwa chce wyglądać gorzej niż Stalingrad w 1943 to niech dalej próbują strzelać z działka 30mm brytyjskiego niszczyciela. Ubaw jest niezły. A w ogóle to po tym ostrzale niszczyciel skorygował trochę kurs... w kierunku Krymu.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:27

Ale wiesz żę wtedy Moskwa i Peterburg będą gorszą pustynia niz Hiroszima 7 czerwca 1945r.

Dardanele
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:17

ale druga polowa spowoduje, ze wiele kobiet w anglii zaplacze... Pytales sie juz kiedys sam siebie, czego szuka anglia na morzu czarnym? Moze rynkow zbytu dla opium? Moze zgodnie z tradycyjmym dzielem Churchila chce zabic wielu swoich synow...i to tylko dlatego, ze ktos w londynie szuka draki?

bc
piątek, 25 czerwca 2021, 13:26

Wtedy reszta RN( a może i Turcja dołączy jak za dobrych czasów) zrobi sobie trening strzelecki z okrętami moskali w roli tarcz. Świat już nie raz niestety musiał patrzeć na protesty matek rosyjskich poborowych zabitych "na urlopie" bo ktoś w Moskwie szuka draki. Czego może szukać Wielka Brytania na wodach Ukrainy? Może tego: "...1. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w poszanowanie niezależności i suwerenności istniejących granic Ukrainy; 2. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie do powstrzymania się od stosowania groźby lub użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy, i że żadna broń w ich posiadaniu nigdy nie zostanie użyta przeciw Ukrainie, chyba że w samoobronie lub w przypadkach zgodnych z Kartą Narodów Zjednoczonych; ..."

galipoli
piątek, 25 czerwca 2021, 16:58

to chyba bedzie taka samoobrona jak w zatoce tonkijskiej..albo by bylo blizej...podczas prowokacji gliwickiej

Hendrix
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:46

Pewnie gdyby to była jednostka ukraińska to od razu Rosjanie wysłali by desant i przejęli okręt, nawet jakby był już daleko za strefą 12 mil od okupowanego terytorium. Jak to już raz zrobili. Ale dużego okrętu brytyjskiego się bali i podeszli do tematu jak do jeża.

:)
piątek, 25 czerwca 2021, 16:21

Geniuszu.

ncz
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:47

Dziennikarz BBC, który był na pokładzie okrętu potwierdził informację o strzałach oddanych w pobliżu okrętu. Zatem tekst do śmieci.

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:39

Potwierdził że słyszał JAKIEŚ strzały gdzieś daleko. Nie potwierdził że widział uderzenia pocisków w pobliżu okrętu, a to jest znakiem na morzu w takich przypadkach. NIE POTWIERDZIŁ także zrzutu bomb, a tym przede wszystkim informowali Rosjanie.

spoko
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:42

Milosnicy rosji bardzo sie podniecili i rozkrecaja ta wymyslona historie na podobienstwo Donald Cook Zaraz pojawia sie posty ze cala zaloga HMS Defender cala zdezerterowala w Gruzji itp

asdf
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:10

no tez wlasnie sie dziwie ze nie wyslali tam tego su24 zeby im nie wylaczyl systemy bezpieczenstwa widocznie w naprawie byl

Marynarz
piątek, 25 czerwca 2021, 11:04

No właśnie. Przecież wg jednego z polskojezycznych Rosjan udzielajacych się na tym forum wystarczyłoby żeby jeden z tych mitycznych Su 24 przeleciał nisko i wyłączył elektronikę brytyjskiego niszczyciela za pomocą mitycznych zasobnikow wre stylizowanych na dodatkowe zbiorniki paliwa żeby brytyjscy marynarze podobnie jak wcześniej Amerykanie z USS Donald Cook (bodajże) narobili w gacie a następnie masowo złożyli wnioski o zwolnienie ze służby bo to było takie traumatyczne przeżycie! No ale nie, tym razem zadowolili się zrzuceniem 4 bomb których Brytyjczycy nawet nie zauważyli... Czemuż ach czemuż?

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:09

Co lepsze była to Su-24MP czyli maszyna ELINT nei amjąca zakłocaczy:)

Er
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:55

Ruscy towariszcze dobrze wiedzą, że aneksja ukraińskiego Krymu była i jest nielegalna, dlatego pozwalają de fakto pływać po wodach terytorialnych obcym okrętom, propagandowa DEZINFORMACJA jest adresowana do swoich, a nie do państw NATO wobec których rosja jest bezsilna, stać ich tylko na burzę w szklance słonej wody:))

Hanys
czwartek, 24 czerwca 2021, 22:16

Widocznie natowcom trzeba trupów, bo już w Europie zapomnieli jak to jest żyć w morzu ruin. Dowiedzą się też o tym w Ameryce, jak tak dalej będą fikać do Rosji.

Adam S.
piątek, 25 czerwca 2021, 09:41

Chłopie, nie psuj swoim szefom roboty. Putin powiedział na konferencji, że on chce pokoju na świecie, a Ty tu straszysz rosyjską bronią jądrową? Trochę synchronizacji z Centralą, bo Ci premię obetną.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:30

Ja widzę Hanysku to raczej wy w Rosji zapomnieliscie jak wygladał Stalingrad, czy inne rosyjskei miasta Ale chyba chcecie by były gorszą pustynia niz wtedy.

Hahaha
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:48

Prostuję, na Krymie nie ma wody...

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:30

Słona wodę jeszcze maja, to słodkiej niema.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 21:18

Dadzą radę. Postawią takie przeźroczyste bojki, gdzie woda morska będzie po odparowaniu skraplać się na ściankach.

Bumer
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:27

Rosja to już dawno sobie zaskarbiła,że nikt jej poważnie nie traktuje. To nie są partnerzy w jakichkolwiek relacjach tylko banda opryszków.

Tyfhfjjbb
piątek, 25 czerwca 2021, 07:53

Niestety, nie masz racji. Niemcy i Francja rozpoczęły już działania by wznowić dialog z ruską swołoczą (de facto wycofać sankcje), zawieszony po 2014. Zachód nigdy się nie nauczy.

Kiks
sobota, 26 czerwca 2021, 10:58

Już po ptokach ;)

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:10

I znowu kłąmiesz, własnei UE przedłuzyła sankcje na następny rok.

Dziekan
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:08

To ja skomentuję podobnie: wg wiarygodnych źródeł wywiadowczych rosyjska marynarka zamierza pobić rekord maksymalnej głębokości zanurzenia okretu wojennego. Do zadania został wyznaczony Admirał Goroszkow, który ma przyjąć wzdłuż Rowu Mariańskiego. Załoga ma poznać cel misji dopier po ogłoszeniu alarmu.

spoko
niedziela, 27 czerwca 2021, 00:56

A kto ich potem z tego rowu wyciagnie?

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:11

Nie uda się Gorszkow za duzy, tak głeboko jak batyskaf Trieste nie zejdzie:)

Gruszwik
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:34

Rosja powinna wysłać w ten rejon swoje lotniskowce. A czekaj, Rosja nie ma lotniskowców. A..., czekaj. Powinna mieć jeden po remoncie. W kwietniu 2018 r. rosyjskie Ministerstwo obrony wydało komunikat: "Admirał Kuzniecow" wróci do służby w 2021 roku, w czerwcu 2020 roku pojawił się komunikat: "Admirał Kuzniecow" wróci do służby w 2022 roku, wczoraj rosyjskie gazety zacytowały ministerstwo obrony: "Admirał Kuzniecow" wróci do służby w 2023 roku. I tyle w temacie rzetelności rosyjskich komunikatów. Pamiętam jak wydawali komunikat o zestrzeleniu przez Izrael ich samolotu walki elektronicznej i zamknięciu przestrzeni powietrznej dla Izraela nad Syrią. Później pisali o odpowiedzialności Izraela bo pół godziny wcześniej były tam ich samoloty. A Izrael ciągle latał i lata bombardując co chce.

AWU
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:25

Rosjanie mają wręcz genetycznie zakodowany kompleks wobec Brytyjczyków a w szczególności Royal Navy. W swej historii zarówno na morzu jak i w powietrzu mają jedno nieprzerywalne pasmo klęsk .. jedyną znaczącą bitwą morską wygraną przez flotę panstwa moskiewskiego pozostaje Czeszme 1770r tyle że dowodzili nimi oficerowie brytyjscy z adm Elphinstone na czele (po bitwie Elphinstone określił podległych mu oficerów moskiewskich jako "useless") Następny wielki kompleks to klęska w wojnie krymskiej (po niej "car z żałości umarł") Wtedy flota moskiewska zachowała się raczej rozsądnie chroniąc się w neutralnych portach San Francisco i Nowego Jorku a ponownie podczas Powstania Styczniowego w Polsce (groźba interwencji UK i Francji). Hańbą do dziś dla floty rosyjskiej pozostaje "bitwa" na Dogger Bank/M Północne gdzie w październiku 1904 flota rosyjska płynąca na zagładę pod Cuszimą w panice wzięła brytyjskie kutry rybackie za japońskie KUTRY TORPEDOWE (12 000 MIL OD JAPONII !!!) i przez 20 minut ich ostrzeliwali a następnie wciąż w panice rosyjskie pancerniki otworzyły ogień na ich własne krążowniki "Aurora" i "Dymitr Doński" jak stwierdziła komisja paryska badająca incydent stosunkowo niska liczba ofiar jest skutkiem niskich zdolności artyleryjskich floty rosyjskiej (pancernik "Orloy" wystrzelił 500 pocisków nie osiągając pojedyńczego trafienia!!) Rosjanie w panice opuścili "pole bitwy" pozostawiając rozbitków w wodzie. Jak określił Times "It is almost inconceivable that any men calling themselves seamen, however frightened they might be, could spend twenty minutes bombarding a fleet of fishing boats without discovering the nature of their target." Rosjanie odpłynęli aby spotkać swe przeznaczenie pod Cuszimą, po drodze zdążyli jeszcze ostrzelać szwedzki kuter płynący do nich z pocztą oraz zatopić niemiecki trawler. "Osiągnięcia" Rosyjskiej floty podczas I i II w.ś. są ogólnie znane. Flota sowiecka podczas II w.ś. zapisała się w historii zatapiając głównie jednostki neutralne / w neutralnych wodach w dwóch przypadkach pod flagą Czerwonego Krzyża (uchodźcy żydowscy z Rumunii) oraz Gustloff transportujący głównie cywilnych uchodzców. W czasach "zimnej wojny" pamiętna ekspedycja sowieckich OP na Kubę zakończona zmuszeniem ich do wynurzenia przez USN (ostatni po wykryciu przez samoloty Coastal Command uciekł w kier NW Passage) próby zepchnięcia z kursu okrętów USN u wybrzeży Krymu z raczej bolesnymi skutkami oraz incydent na M Śródziemnym: sowiecki niszczyciel próbujący zepchnąć z kursu lotniskowiec RN.. skutek zniszczony dziób Sowieta , 12 sowieciarzy w wodzie ciał 4 z nich nigdy nie odnaleziono? Ostatnia epopeja "Kuzniecowa" do Syrii? Reasumując jestem wielkim fanem inwestycji rosyjskich we flotę wojenną i lotnictwo .. moja osobista teoria: zarówno na morzu i w powietrzu.. są to środowiska które nie wybaczają byle jakości ani chodzenia na skróty. Na lądzie Rosjanie mogą nadrabiać swój genetycznie zakodowany bardak horrendalnymi stratami.. na morzu ani w powietrzu takiego marginesu niestety nie posiadają .. nie bez przyczyny lotnicy państw Osi nazywali walki z Rosjanami "Kindermord" .. określenie aktualne do ostatnich godzin (a nawet kilka godz po jej zakończeniu) 2 w.ś. gdziekolwiek był jakiś Me-109 czy FW latający na oparach paliwa kończyło się to dla Rosjan tragicznie .. Stracie Sowietów z IAF nad Egiptem jedynie potwierdziło aktualność tego określenia..

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 07:59

Bardzo ładnie rosyjskie dokonania tutaj opisałeś.

Maciek
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:21

Przesadziłeś i to mocno. Luftwaffe na wschodzie poniosła potężne straty, chociaż faktycznie Sowietom nie udało się uzyskać panowania w powietrzu niemal do końca wojny. A o co ci chodzi z Gustloffem? To był statek Kriegsmarine, skąd Marinesko mógł wiedzieć co wiezie? Sami Niemcy doprowadzili do tej tragedii.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:13

maciek, Luftwaffe na Wscodzie uzywało Ju-87 z Zachodu wycofanych już w 1941r bo mysliwce alianckie bawiły sie w polowanie na kaczki. Gustloff nie był statkiem ale okrętem wojennym Kriegsmarine i dotyczyły go te same zasady co np Bismarcka.

ret
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:00

A co JU-87 w 1941 roku miały robić na Zachodzie? Walczyć z wielka partyzantką zachodnią?

AWU
piątek, 25 czerwca 2021, 23:05

Racja iż Gustloff był okrętem pomocniczym Kriegsmarine i racja iż JU-87 używane były z powodzeniem na froncie wsch do ostatniego dnia wojny, co najciekawsze osiągając zwycięstwa powietrzne również nad sowieckimi MYŚLIWCAMI !! (Rudel 51 zwycięstw aczkolwiek dzielonych z jego strzelcami sierż Hentschel a po jego śmierci ppłk dr Gadermann)

a
czwartek, 24 czerwca 2021, 19:33

No tak godz. 19,30 czas na bajeczki a wiesz ile załóg ubotów płynęło na Gusstlofie? a uboty czekały

Bumer
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:15

Dzięki za tekst

opt
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:38

Teraz to "nowinka", ale przyjdzie taki czas, ze to się skonczy dla "demokratów" ze osiadą na dnie i bedzie spokój. Cierpliwość Rosji sie kiedys skonczy.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 08:01

Tylko, że za każdym razem, kiedy Rosjanom kończyła się cierpliwość ich okręty kończyły na dnie.

Kiks
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:49

Pyr pyr pyr. Prędzej pieniądze im skończą się, których i tak nie mają.

Jakub
piątek, 25 czerwca 2021, 05:35

Jak maja się im pieniądze skończyć skoro będą dwa razy więcej gazu do Niemiec eksportować

Kiks
piątek, 25 czerwca 2021, 17:44

Samej ropy mają na tylko 20 lat. No akurat gazu na więcej, ale jeśli ktoś tylko przeżera plus ledwo mu starcza nawet na łatanie dziur to kiepskie perspektywie. Chyba, że oddadzą Chińczykom to co na Wschodzie tak z połowę terytorium. Wtedy może jakoś odbiją od dna.

Dodo
piątek, 25 czerwca 2021, 11:11

Po dwa razy niższej cenie bedą sprzedawać.

Monkey
czwartek, 24 czerwca 2021, 21:28

@Kiks: jak może sie skończyc coś, czego "nie mają"?

Kiks
piątek, 25 czerwca 2021, 17:41

Na wegetację muszą coś mieć. Na rozmach nie bardzo.

AXE
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:21

To kolejna symulacja w oddawaniu strzałów była.

lef
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:09

Wszyscy wiedzą, że Ukraina nigdy Krymu nie odzyska, jeśli w ogóle kiedykolwiek był jej. A tak przy okazji, to nie po drodze mi z Ukrainą, którego wojsko ma dziś w repertuarze pieśń o braniu Moskali na noże i powrocie batki Bandery.

Juruk
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:49

Mi tam jeszcze bardziej nie po drodze z Moskalami, którzy swoje święto państwowe ustanowili w rocznicę wygnania Polaków z okupowanego Kremla.... A z Ukraińcami mamy chociaż kilka wieków wspólnej historii.. Raz lepszej , raz gorszej, ale wspólnej. A krew płynęła z obu stron, nie tylko z jednej.

rezu
piątek, 25 czerwca 2021, 16:51

Słodkie .

olimpiada historyczna
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:58

Czy mógłby pan wymienić te "lepsze" okresy "wspólnego" życia z Ukraińcami, bo w dalszej historii polscy magnaci kolonizowali Ukrainę w celu handlu kolosalnymi ilościami zboża, przez porty Morza Bałtyckiego i Czarnego, co Polskę wciągnęło w wojny z Turcją(Mołdawia), a w bliższej historii ukraińscy terroryści, na współczesnej Ukrainie bohaterowie, zastrzelili polskiego ministra MSW w celu zastraszenia polskiego społeczeństwa, podkreślam społeczeństwa nie narodu, bo pozostaje jeszcze kwestia antysemityzmu ukraińskiego, którego odium spada na Polskę, tak w ogóle nie wiadomo, czy za tym zabójstwem nie stały służby niemieckie wspierające ukraińskich nacjonalistów, przypominam, że Bandera został zamordowany w Monachium, a wtedy rządziła tam Organizacja Gehlena, pomijam ukraińskich agentów zrzucanych w 50 latach do PRL i w większości wyłapywanych przez UB.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:40

Banderę to zamordowali Rosjanie , jak wielu innych dysydentów i "wrogów narodu radzieckiego" Ukraina przez wieki była częścia Polski, a zabójcy ministra skończyli w więzieniach.

Raf
sobota, 26 czerwca 2021, 23:15

chyba raczej obywatel ZSRR

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 08:12

Jest tylko jedno małe ale. Sprawdź rodowody tych magnatów i dopiero później o nich pisz. Z Ukrainą w tym czasie mieliśmy dokładnie taki sam problem, jaki Porta miała z Tatarami. Zarówno Kozacy jak i Tatarzy utrzymywali się z rozbójnictwa i trudno było nad tym zapanować, więc co jakiś czas wybuchała nikomu do szczęścia niepotrzebna wojna.

tagore
piątek, 25 czerwca 2021, 07:47

Znajomość tematu godna sowieckiego podręcznika, Magnaci na terenach dzisiejszej Ukrainy byli Rusinami podobnie jak większość pomniejszej szlachty.Etniczni Polacy w większości to była drobna szlachta dzierżawcy majątków ziemskich ,a nie ich właściciele.

Jacek
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:28

W dniu 10 kwietnia 2014 roku amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook (DDG-75), typu Arleigh Burke wpłynął na Morze Czarne. W dniu 12 kwietnia 2014 roku jednostka US Navy zbliżyła się do wód terytorialnych Federacji Rosyjskiej. Wtedy na rozpoznanie wysłany zostały 2 rosyjskie bombowce frontowe Su-24MP, należące do Floty Czarnomorskiej. Jedna z tych maszyn dokonała przelotów na niskim pułapie nad niszczycielem USS Donald Cook. W wyniku zastosowania lotniczych urządzeń walki elektronicznej (WRE) został obezwładniony okrętowy system wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem AEGIS. Amerykańska jednostka z powodu tego incydentu zawróciła, a następnie zawinęła do rumuńskiego portu Konstanca. Pojawiły się wtedy doniesienia o tym, że 27 marynarzy z USS Donald Cook zwróciło się do dowództwa o zwolnienie z aktywnej służby...

Jacek
sobota, 26 czerwca 2021, 00:25

Proponuję zapoznać się z artykułem - "Co przestraszyło USS Donalda Cooka na Morzu Czarnym?", który w dniu 25.09.2014 roku ukazał się na stronie internetowej Voltairenet. Ponadto polecam artykuł - “Pentagon Protests Russian Jet Buzzing Antimissile Ship in Black Sea”, który w dniu 1.04.2014 roku ukazał się na stronie internetowej Global Security Newswire...

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:45

Jacuś, Su-24MP to maszyna zwiadu radiotechnicznego ELINT i nie ejst w stanie zakłócac niczego bo nawet nie ma czym Rosjanie twirdzili ze użyto Chibiny-M, jest tylko taki" mały probloem"- Chibiny M jest jedynie na Su-34 i Su-35 AEGIS na USS Donald Cook został wyłaczony przez załoge by popierwsze nie usmazyć swoja emisja rosyjskiego samobójcy, po drugie by nie nagrali sygnałów radaru. Cos jeszcze masz do powiedzenia?:)

czyżby reinkarnacja?
piątek, 25 czerwca 2021, 08:16

Następny Kir Bułyczow?

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:14

Bułyczowowi to on do piet nie dorasta, podobnie jak Strugackim czy Sniegowowi.

wtorek, 29 czerwca 2021, 20:34

Dobrze że nazwiska znasz bo czytać ich twórczości to raczej nie czytałeś.

Juruk
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:54

się popłakałem... Zrobiłeś mi dzień. Dzięi.. USN tak się wystraszyła ze rozumiem, że poprosili pokojowych przyjaciół Rosjan żeby już nad nimi nie latali

Obserwator
czwartek, 24 czerwca 2021, 21:40

Nawet mnie już zupełnie nie dziwi, że coraz bardziej sfrustrowane rusofobki są coraz bardziej płaczliwe. Jednak co do ich zdolności zrozumienia, a szczególnie samodzielnego myślenia, to już należy mieć poważne wątpliwości...

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:53

Oczywiście... Zostało to "potwierdzone" przez WMF, a nie USN. No i poza tym USN tak się "przestraszyła" że od tego czasu co roku jej niszczyciele wpływają na M. Czarne i podchodzą pod Krym.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:46

Lepiej, Su-24MP nie ma nawet czym zakłócac bo to maszyna ELINT.

ito
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:59

Zestawienie brytyjskiego twierdzenia, że byli na wodach Ukrainy (rzecz miała się dziać w rejonie przylądka Fiolent, a więc przy brzegu Krymu), opowieści, że nikt do nich nie strzelał i zupełnie zbędnej informacji o rosyjskich strzelaniach na wodach rosyjskich wskazuje, że postanowili demonstracyjnie olać Rosjan a ci zareagowali niespodziewanie ostro i jednak strzelali, a Brytyjczycy nie wiedzą teraz jak zareagować. Wygląda na to, że dociskanie Rosji doprowadziło sprawę do ściany, co nie jest dobrą wiadomością. Dla nas wszystkich.

asdf
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:36

"Brytyjczycy nie wiedzą teraz jak zareagować" - krolowa Elzbieta wyslala zyczenia zalodze a premier Johnson juz zapowiedzial ze beda wracac ta sama droga.

spostrzegawczy
piątek, 25 czerwca 2021, 16:56

Juz o tym wspomniałeś, choc chyba pod innym nickiem.

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:32

Znaczy rosyjski MO opowiadał bajki że były strzały ostrzegawcze, a nawet zrzucono 4 bomby gdzieś w pobliżu okrętu. Tyle tylko że materiał filmowy nie potwierdza bajek rosyjskich. Nawet w materiałach rosyjskich nie widać tych zrzucanych bomb i ostrzału. Tak więc Rosja została ośmieszona i to w dużej mierze przez siebie. A HMS Defender sobie poszedł dalej. To kolejny raz w tym roku gdy państwa NATO operują swoimi siłami zbrojnymi w pobliżu Krymu, wedle Rosjan naruszając ich granice (najpierw były drony i samoloty rozpoznawcze, teraz ten okręt).

ito
piątek, 25 czerwca 2021, 07:56

Na materiale ze źródeł zachodnich nic nie ma, na tym ze źródeł rosyjskich strzelanie owszem jest. Na szczęście "Defender poszedł sobie dalej", o co Rosjanie starannie zadbali (słychać wyraźnie "wykluczyć trafienia w Defendera")- widać są nieco mądrzejsi niż Angole. I jakoś nikt na Zachodzie z Rosjan w związku z incydentem się nie śmieje- zachowanie Brytyjczyków było jednoznacznie prowokacyjne i nie służyło niczemu poza zaognieniem i tak napiętej sytuacji.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:16

Ito bo te trzy pociski 30mm jakby trafiły w niszczyciel oznaczałyby kiepski dzień dla Putina i załóg tych okręcików. A tak na HMS Defender nawet ich nie zauwazyli:)

ito
czwartek, 1 lipca 2021, 10:52

Jasne, bo w odległości ok. 10 mil od wybrzeża Krymu to ten okręcik był wszystkim, co celowało w Defendera. OBUDŹ SIĘ! Nawet u nas istnieje NDR-tak na przykład.

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 10:40

Oczywiście że było prowokacyjne. I się w 100% udało. Ośmieszyło Rosję.

sff
piątek, 25 czerwca 2021, 01:19

i dlatego rosyjski MO opublikował film ze strzelaniem do Defendera. Oddali 3 strzały.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:17

3 pociski 30mmktórych na niszczycielu nawet nie zauwazyli:)

piątek, 25 czerwca 2021, 13:42

Na pewno chcieli go zatopić ,ale po 3 wystrzałach pewnie działko się zacięło

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 10:42

Opublikowali strzelanie z działka 30mm. Takich strzałów to Brytyjczycy mieli szansę nawet nie zauważyć. Nie widać poza tym jakichś zmian kursu niszczyciela oddalającego go od wybrzeża. Jeśli już to koryguje kurs w stronę Krymu.

:)
piątek, 25 czerwca 2021, 16:58

Odpocznij.

piątek, 25 czerwca 2021, 10:29

Trzy?!?! Coś to dało?

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:17

Zuzycie przeterminowanej amunicji na rosyjskiej łupince?

rED
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:22

Gdyby Rosja nie złamała traktatu w którym zrzekła się praw do Krymu nie było by teraz problemów.

ito
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:12

Na podstawie jakiego traktatu Rosja zrzekła się praw do Krymu? Gdyby nie sterowany z zachodu zamach stanu na Ukrainie nie byłoby teraz problemu- ani z Krymem, ani z Donbasem. tyle jest warte twoje twierdzenie.

easyrider
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:00

Poucz się nieco historii najnowszej. W 1994 r. Rosja podpisała w Budapeszcie memorandum o nienaruszalności granic Ukrainy w zamian za zrzeczenie się przez Ukrainę posiadanej w spadku po Sojuzie broni nuklearnej.

nikt
sobota, 26 czerwca 2021, 08:06

memorandum to nie traktat

qwert
piątek, 25 czerwca 2021, 15:42

Ale było tam jeszcze kilka innych ustaleń które zachód złamał. Jest przyczyna jest i skutek

GB
sobota, 26 czerwca 2021, 17:59

Owszem Zachód złamał tylko jedno ustalenie. Pomoc dla Ukrainy. Bowiem po ataku Rosji na Ukrainę Zachód powinien zaorac Moskwę. I tyle.

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:46

Chruszczow przeniósł Krym do Ukrainy. A Rosja gwarantowała nienaruszalność granic Ukrainie. Z tego powodu Ukraina oddała broń atomową jaka była składowana na jej terytorium. Tyle że gwarancje Rosji są nic nie warte.

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:26

A z Kuzniecowem znów są jaja. Okręt jest w stoczni od 2017 roku, sam Szojgu mówił że wróci do służby w 2020 roku. Potem przekładano kilka razy wejście do służby. Ostatnio miał to być rok 2022, co było nierealne gdyż dok jest jeszcze nie ukończony i nie wiadomo kiedy będzie. Dziś pojawiła się informacja że okręt ukończy remont w 2023 roku (w połowie), a kolejny rok będą trwały testy i przyjęcie do służby. Czyli w najbardziej optymistycznym wariancie będzie w służbie w połowie 2024 roku. Hmm... 7 lat w remoncie... A czym dłużej to trwa tym są większe koszty i utracone przychody, gdyż stocznia w tym czasie mogłaby produkować/remontować coś pożytecznego.

olo
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:19

Nie zamartwiaj się tak, oni sobie dadzą radę.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:48

Ależ kto się martwi, neich grzebią tam jak najdłużej:))

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 08:22

Prawda. Co pogięte wyklepią młotkami. Co odpada zadrutują. No i "Sungasza" znów będzie dumnie pływała po morzach i oceanach generując kłęby czarnego dymu.

czwartek, 24 czerwca 2021, 21:22

Nie martwię się

Usa
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:52

No już 7 lat dają radę... podobnie z wodą na Krym.

sff
piątek, 25 czerwca 2021, 01:21

doprowadzili, znaczy dają radę. Ja tam się ciesze że teraz Krymczanie mają wody pod dostatkiem.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:19

A niby jak doprowadzili jak nie maja granicy z Rosja??

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 13:22

Nie doprowadzili. W tym roku po prostu mają szczęście bo były duże opady deszczu.

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:40

Ja mam ubaw... I to niezły.

Darek S.
czwartek, 24 czerwca 2021, 02:33

Nie wiem ile Ruscy mają w Sewastopolu haubic i jaki one mają zasięg. Na tą odległość byłoby ryzykowne się zbliżać dobrze wyposażonej nawet całej armadzie Brytyjskich jednostek. Ale dalej myślę, że mogliby spróbować. Myślę, że byłoby to w miarę bezpieczne.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:09

Rosyjskei działa obrony brzegowej A-222 Bierieg maja zasieg maks 22km i moze w HMS Habbakuk by trafiły ale w cos mniejszego..... A odpowiedż Royal navy zdecydowanie by się im nie spodobała.

gliwiczanin
czwartek, 24 czerwca 2021, 02:24

Nie ważne czy okręt płynął w okolicy Krymu czy nie płynął, bo i tak zgodnie z prawem są to wody terytorialne Ukrainy. Rosja tylko ukradła ten kawałek terenu, a złodziej nigdy nie będzie prawnym właścicielem. Dobrze byłoby na przyszłość zestrzelić parę rosyjskich samolotów naruszających notorycznie przestrzeń państw bałtyckich. Może wtedy Rosjanie naucza się przestrzegać prawa międzynarodowego.

Adam S.
piątek, 25 czerwca 2021, 09:53

Dobrze by było, gdyby brytyjski niszczyciel w samoobronie zestrzelił parę rosyjskich samolotów. Ale Rosjanie nie odważą się jakichkolwiek działań niebezpiecznych dla niszczyciela. Dalej będą sobie "ostrzegawczo" strzelać, ale tak żeby nie wystraszyć Brytyjczyków.

realista
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:52

dawaj strzelaj ty nasz bohaterze. Falklandy to Argentyna

piątek, 25 czerwca 2021, 09:49

A Moskwa to tereny Polski , reszta należy do Mongolii, cos jeszcze?

YattaMan
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:41

HMS Defender by prawdopodobnie sam wystarczył na całą flotę czarnomorską FR...

Onix
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:12

rosyjska propaganda? ok, poproś Brytyjczyków, aby jeszcze raz przekroczyli granicę Rosji, a ten niszczyciel zostanie zniszczony, Rosjanie ostrzegają tylko raz

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:10

Onix jak Rosja chce miec wypalone wraki swoich okretów w Sewastopolu i resztki Su na pasach startowych to niech próbuje:)

rED
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:02

Jaką granicę Rosji. Rosja podpisała traktat w którym gwarantowała integralność terytorialną Ukrainy. Rosja nie zgłaszała wtedy zastrzeżeń ani roszczeń do Krymu. Wynika z tego jasno że wody wokół trgo półwyspu są wodami terytorialnymi Ukrainy.

Yh
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:59

Tak, już to widzę :D

Stirlitz
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:06

jesteś pewien? wy ruscy tylko niszczyć byście chcieli ale nic nie udało się wam zbudować ;)

dłutownica
piątek, 25 czerwca 2021, 17:03

Wam wychodzą fajne pomniki Stefana.Pozatym coś jeszcze budujecie?

Uf
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:53

Rakiety...

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:02

Przypomnieć jak ruska flota zwiewała z bazy w Tartusie? Nawet ostrzeżeń nie było potrzeba.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:24

To normalna procedura, że w razie zagrożenia atakiem okręty wychodzą w morze z co najmniej dwóch powodów , no chyba że w grach komputerowych jest inaczej

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 08:26

A ktoś ich zamierzał atakować? Dowiedzieli się tylko co płynie w tamtym kierunku i wystarczyło.

qwert
piątek, 25 czerwca 2021, 15:43

Bo takie są procedury

piątek, 25 czerwca 2021, 19:19

Chyba u ruskich. Uciekali bo zdawali sobie sprawe

Kiks
piątek, 25 czerwca 2021, 17:48

Chyba ruskie.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 21:20

W ich przypadku jedyne możliwe.

wyborca Bidena
środa, 23 czerwca 2021, 23:08

Ale propaganda z której strony, bo nie zrozumiałem?

Retrospekcja
środa, 23 czerwca 2021, 22:43

Jeżeli Rosjanie tak precyzyjnie lokalizują obce jednostki tudzież cele to ich bomby/rakiety czy co tam mają do odpalania mogą spaść gdziekolwiek.

say69mat
środa, 23 czerwca 2021, 22:26

@defence24: Wielka Brytania wesprze odbudowę marynarki Ukrainy @defence24: Krym: Ostrzegawcze strzały i bomby dla brytyjskiego okrętu? Fałszywe dane i propaganda ... no cóż wypada mieć nadzieję, że Brytyjczycy nie ulegną ostrzegawczym strzałom i kremlowskiemu mruczndu. Ponieważ nikt o zdrowych zmysłach nie będzie atakował v/s symulował atak na rosyjskie okręty zaangażowane w misję humanitarną w Syrii. Tak na marginesie, jak na dłoni widzimy na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy RN a MWRP ;)))

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:51

Rosyjska miska "humanitarna" w Syrii to dzieisątki tysiecy zamordowanych cywili, całe miasta uciekajace przed tymi "wyzwolicielami" wspieranie terrorystó z ISIS i al Kaidy i zbrodnie wojejje.

robo
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:41

o rosyjskiej "misji humanitarnej w Syrii" wypowiedział się już oficjalnie ONZ określając to jako:"noszące wszelkie znamiona zbrodni wojennych" ?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 22:08

Rosyjskim matrosom mogę życzyć tylko, żeby faktycznie startowali do lepszych od siebie.

Niuniu
środa, 23 czerwca 2021, 21:57

Na pokładzie brytyjskiego okrętu znajduje się dzinnikarz BBC który w swojej relacji potwierdził wersje rosyjską. Wręcz napisał, że brytyjski niszczyciel celow wpłynął na wody terytorialne Rosji, słyszał strzały a w pobliżu okrętu przeleciało kilkanaście ruskich samolotów. Ewidentnie trzeba przykryć szansę ocieplenia stosunków zachodu z Rosją po szczycie w Genewie.

Stirlitz
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:09

kłamstwo, dziennikarz BBC nie widział żadnych bomb ani oznak strzałów, tyle w temacie sowieckiej propagandy

Hendrix
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:55

Brytyjski niszczyciel nie mógł wpłynąć na wody terytorialne Rosji bo Krym należy przecież do Ukrainy.

piątek, 25 czerwca 2021, 18:35

Należy. Jestem pod wrażeniem..

Eee tam
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:36

BBC potwierdziło że słychać było jakieś strzały ale bardzo daleko a nad okrętem przeleciało 20 samolotów natomiast NIC nie robiły a DEFENDER miał wszystkie systemy obronne ZAŁADOWANE i GOTOWE DO UŻYCIA w każdym momencie

bc
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:19

Strzały były gdzieś w oddali na wiwat, 20 samolotów miał na radarze w pobliżu przeleciał tylko jeden su24.

Zombi
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:31

Zgadza się, dziennikarz BBC nazywa się Iwan i wychował się w Irkucku.

robo
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:04

problem w tym że my oglądamy BBC w oryginalnej wersji a ty czytasz ze Sputnika czy innej Komsomolskiej Prawdy ....

azbest
piątek, 25 czerwca 2021, 18:35

Jackowo?

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:36

W newsach akurat jest, że Merkel i Macron zaprosili Putina do Brukseli celem rozmów nt. wzajemnego złagodzenia sankcji między UE i Rosję. Nie trzeba dodawać, że wywołuje to furię u Anglosasów, którzy robią teraz prowokacje celem zaostrzenia sytuacji, by zerwać negocjacje między UE i Rosją! :D

Hahaha
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:56

O matko! Jedź szybko do Brukseli!!! Jeszcze zdążysz!!!

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:55

Skąd ty się urwałeś? Przecież Biden spotkał się Putinem w Szwajcarii. Po tej wizycie okręty europejskie holenderski i brytyjski chodzą sobie po M. Czarnym i oglądają Krym.

asdf
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:26

napadniecie kogos podczas tegorocznych igrzysk tak jak macie to w zwyczaju?

Uf
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:57

Dobre i trafne.

tom97
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:46

i przypadkiem miał przy sobie mapy morskie i systemy nawigacyjne i tytuł magistra nawigacji. Na tej podstawie i z doświadczenia wieloletniej służby na morzu stwierdził gdzie znajdował się okręt.

Wania
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:32

Nieprawda. Nie potwierdził bombardowania ani strzałów ostrzegawczych. Gdzieś w oddali było słychać strzały, ale ruscy tam mieli ćwiczenia i roiło się od ich jednostek.

vis
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:15

Wody przybrzeżne wokół Krymu według prawa międzynarodowego nie należą do Rosji. Dziennikarz BBC nie mógł tego napisać.

pytający
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:54

a co do ciebie?

olo
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:24

Wody przybrzeżne Krymu należą do Krymu. A kogo Krym wpuszcza to już jego sprawa, znaczy Krymczan.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:53

Olo, Krym jak i jego wody terytorialne są częścią Ukrainy rosyjskim barbarzyńcom nic do tego.

Hahaha
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:57

Poprawka - Krymian.

olo
piątek, 25 czerwca 2021, 01:22

zapamiętam :))

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 13:23

Nie, po prostu zainstaluj sobie lepszy google tłumacz.

SLY
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:50

Nie Rosji , tylko Ukrainy .

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:27

Jednak Rosji

Jj
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:58

Nie, Ukrainy.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 19:12

Rosji

Kacperek
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:43

Ukrainy. Rosja je okupuje.

sff
piątek, 25 czerwca 2021, 01:23

wody przybrzeżne Krymu naležą do Krymu.

też idiota
piątek, 25 czerwca 2021, 11:16

a wody przybrzeżne Kołobrzegu należą do Kołobrzegu

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 10:43

Właśnie. A Krym należy do Ukrainy.

raczej
sobota, 26 czerwca 2021, 23:18

Do Rosji

Komentator
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:02

Brytyjski okręt płynął po wodach terytorialnych Ukrainy, a strzały oddane przez Rosjan to nie było ostrzeżenie pod adresem brytyjskiej jednostki tylko ćwiczenia które Rosja przeprowadziła na własnych wodach. Czy Pan Juliusz nie widzi tutaj pewnej sprzeczności?

BBC
czwartek, 24 czerwca 2021, 06:18

Korespondent nie potwierdził wersji rosyjskiej. Przeczytaj drugi raz.

ALS (dawniej AlS)
czwartek, 24 czerwca 2021, 01:37

Manipulujesz. Nie na „wody terytorialne Rosji”, tylko międzynarodowy szlak żeglugowy, położony na wodach terytorialnych Ukrainy, której cześć terytorium została nielegalnie zaanektowana. Zgodnie z prawem tzw innocent passage.

olo
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:25

to niech wpłyną jeszcze raz.

Vixa
piątek, 25 czerwca 2021, 10:41

Ale to już któryś raz z rzędu... Przypływają sobie na M. Czarne, walą trasą koło Sewastopola i co? Rok w rok a wy ciągle straszycie, że "następnym razem"...

Yh
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:16

Jak wplyną i ich ostrzelają to są przegrani, jeśli ich nie ostrzelają to się ośmieszą - i kto ma problem towarzyszu?

Roman
środa, 23 czerwca 2021, 23:03

na stronie internetowej BBC jest obszerny artykuł i relacja korespondenta BBC Jonathana Beale zaokrętowanego na pokładzie HMS Defender z tego incydentu pt. HMS Defender: Russian jets and ships shadow British warship. Relacja z tego incydentu podana przez BBC jest sprzeczna z komunikatem brytyjskiego ministerstwa obrony. Komu tu wierzyć?

spoko
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:38

Roman Jonathan Beale: "We're being shadowed by a Russian warship" Nic nie ma o jakiichs oddanych strzalach w kierunku HMS Defender czy tam bombach lotniczych Ty sie pytasz komu wierzyc Krelm powiedzial ze oddano strzaly i cos tam majaczyli o jakichs bombach lotniczych Brytyjskie Ministerstwo Obrony powiedzialo ze nie bylo zadnych lotniczych bomb czy tam strzalow ostrzegawczych Korespondent BBC tez nic nie wspominal o strzalach ostrzegawczych czy tam bombach lotniczych Gdzie ty widzisz sprzecznosc w komunikacie BMO i BBC

Madar
sobota, 26 czerwca 2021, 10:19

Strzały ostrzegawcze nie muszą być w kierunku, muszą być tylko dostrzeżone. Skoro zauważył je dziennikarz to tym bardziej załoga okrętu dysponująca specjalistycznym sprzętem.

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:54

Nie zauważył ich, jedynie słyszał gdziś tam odległe strzały:)) Na niszczycielu nawet nie zauwazono że ktos stzrela.

Lach
środa, 23 czerwca 2021, 22:28

Na pokładzie rosyjskiego okrętu podwodnego projektu 636.3 typu „Warszawianka”, który został zadysponowany z morza Bałtyckiego na do bazy na półwyspie krymskim oficer nie potwierdził w/w informacji, nazywając ją bzdurą i propagandą Kremla, która ma zakłócić dobre relacje z zachodem. Oficer ten nazwał ten stwierdził, że rząd Rosji szuka pretekstu do interwencji wojskowej na Ukrainie i wywołania globalnego konfliktu.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 22:22

Na pokładzie brytyjskiego niszczyciela był korespondent BBC, który potwierdził wersję brytyjską. Nie widział żadnych zrzucanych bomb przez rosyjskie samoloty oraz nie widział żadnych oznak ostrzelania. Coś słyszał. Jak mniej więcej od XVI XVII wieku wiadomo że strzał armatnii niesie na kilkanaście km. A taki ostrzał powinien być wzdłuż burty lub przed dziób okrętu na kilkadziesiąt metrów od okrętu tak aby załoga mogła go widzieć. Zapisy filmowe MO nic takiego nie pokazują.

fun club onuc
środa, 23 czerwca 2021, 22:21

I po co klamac ??

Realnie
środa, 23 czerwca 2021, 21:52

Rosjanie na wszelki wypadek strzelają tylko propagandą, wiedzą że jak by zaatakowali to znowu jakieś ruskie samoloty by pospadały.

Eee tam
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:38

Anglicy w razie rosyjskiego ataku na tych wodach mogli by w glorii prawa międzynarodowego zniszczyć wszystkie rosyjskie kutry i samoloty a potem zarządać od Rosji pieniędzy za zużytą amunicję tak skończyła się rosyjska polityka zagraniczna na Krymie

Kowboj
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:26

Z takim podejściem to wiecznie będziemy pod okupacją, bo optymiści (a nie sabotażyści, powiedzmy) będą myśleć, że Rosja nie ma czym strzelać, to możemy na Moskwę ruszać z pustą butelką po wódce w ręku. Że Rosja nie ma czym strzelać to przekonała się Ukraina. Coś jeszcze, czy będziemy dalej pompować defiladowy balonik?

Kowboj
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:26

Z takim podejściem to wiecznie będziemy pod okupacją, bo optymiści (a nie sabotażyści, powiedzmy) będą myśleć, że Rosja nie ma czym strzelać, to możemy na Moskwę ruszać z pustą butelką po wódce w ręku. Że Rosja nie ma czym strzelać to przekonała się Ukraina. Coś jeszcze, czy będziemy dalej pompować defiladowy balonik?

AB
środa, 23 czerwca 2021, 21:23

Nie chciał bym powielać stereotypów, ale tam już tak zaszaleli z alkoholem, że już nie tylko widzą białe myszki, ale brytyjskie okręty.

aa
środa, 23 czerwca 2021, 22:11

Nie powielaj.

AB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:49

Kiedy one się same powielą. Bez mojego udziału.

Kali skraść krowa dobrze
środa, 23 czerwca 2021, 21:12

A Rosja przestanie naruszać wody terytorialne i przestrzeń powietrzną państw bałtyckich, czy trzeba uruchomić turecki scenariusz?

sff
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:29

uruchamiaj to dostaniesz rachunek

Brawo Rosja !
środa, 23 czerwca 2021, 20:41

Angole specjalnie naruszyli przestrzeń Rosji , by sprawdzić jak zareagują. Następnego razu nie będzie.

Kacperek
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:34

Turcy już pokazali jak się postępuje z Rosją. Teraz pełnią dyżur w państwach bałtyckich i pewnie Rosja przestanie naruszać ich przestrzeń powietrzną.

placek23
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:45

To nie jest dobry przykład. Turcy tak skutecznie pokazali, że potem gorąco przepraszali i modlili się do wszystkich swoich świętych, żeby jakiekolwiek rosyjskie samoloty zechciały do nich przylecieć. Rosyjska broń pomidorowa i broń turystyczno-hotelowa okazały się skuteczniejsze od głowic atomowych.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:58

Tucy tak pokazali ze potem żaden rosyjski kamikaze już ich granicy nie naruszył a jak tureckie F-16 urządziły sobie polowanie na Su-24 w Syrii to Rosjanei grzecznie siedzieli na lotnisku i nosa nie wychylali.

wtorek, 29 czerwca 2021, 20:38

Serio? To gdzie są teraz dzielni piloci tego F-16? Tureckie F-16 szybciutko wszytskie wylądowały w bazach jak Su-35 pojawił się w okolicy.

hoho
czwartek, 24 czerwca 2021, 21:28

Do tej pory myślałem, że Rosjanie to tylko mogą bombami się żywić, i poczuciem że się ich boją. Genialna odpowiedź. Kontynuuj.

czwartek, 24 czerwca 2021, 21:26

W żaden sposób

vis
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:17

Krym i wody wokół Krymu według prawa międzynarodowego nie należą do Rosji. Wy moskale jesteście tam okupantami.

olo
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:30

Krym i jego wody naležą do Krymczan.

Wania
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:50

Do Ukrainy należą. Ostatnio było śmiesznie gdy namiestnik przywieziony z Moskwy do okupowanego Krymu płynął na łódce wizytując lokalne miejsce powodzi. Za nim wpław płynęło 3 ludzi z ochrony. Tytuł zdjęcia: "my wszyscy na łódce". Tak kochają tam Rosjan, że muszą z ochroną wszędzie chodzić.

Brawo Anglia !
środa, 23 czerwca 2021, 22:40

Przy kolejny naruszeniu wód terytorialnych GB przez rosyjskie okręty podwodne też nie będzie zmiłuj się ...

środa, 23 czerwca 2021, 22:06

To ile razy jeszcze trzeba tam popłynąć? Ciągle się tak odgrażacie i co?

czwartek, 24 czerwca 2021, 12:50

Aż w końcu ktoś nie wróci ...

piątek, 25 czerwca 2021, 10:55

Czyli kiedy?

wifi
środa, 23 czerwca 2021, 21:56

nie powiedział nigdy żaden Polak

Polak
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:14

Polak powiedział ale nie Ukrainiec

Rosja to zakał
środa, 23 czerwca 2021, 21:46

Ruscy wiecznie łamią i naginają prawo, naruszają przestrzeń powietrzną i terytorialną ale jak widać to ci nie przeszkadza.

USA to zakał
środa, 23 czerwca 2021, 22:23

Mnie nie przeszkadza, Rosjanie na Krymie są u siebie. Natomiast barbarzyńcy z USA w Polsce nie są u siebie i mi przeszkadzają.

sff
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:30

dokładnie

rED
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:05

Rosjanie nie są u siebie bo Rosja podpisała traktat gwarantujący nienaruszalność granic Ukrainy. Rosja nie zgłaszała wtedy pretensji do Krymu.

sff
piątek, 25 czerwca 2021, 01:25

przemyślała temat jak się okazało że Amerykanie chcą zamienic Krym w lotniskowiec.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:22

Taak, biorąc pod uwage ze Amerykanie moga byc na M Czarnym maks 3 miesiące naraz.... Ale za to teraz mają cała ukraine jako wielki lotniskowiec

rosyjski smród, brud, nądza i ubustwo
piątek, 25 czerwca 2021, 12:18

Rosjanie nie myślą. Oni "dumają". Wystarczy pooglądać sobie ich kraj i od razu widać, że coś im to "dumanie" nie bardzo wychodzi.

Wawiak
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:36

Polakom nie przeszkadzają, a zdanie ruskich nie ma tu znaczenia.

ruski krawiec
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:05

Po to właśnie tu są, żeby tobie rusku przeszkadzać.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:31

Przeszkadzają normalnym i prawdziwym Polakom , czy przefarbowanym Ukraińcom przeszkadzają, tego nie wiem, ale zapewne nie

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:59

Takich"Polaków" jak ty i twoi kumple to za Kosciuszki na latarniach wieszali.

Kiks
sobota, 26 czerwca 2021, 11:01

Miło by było popatrzeć na kilku aktywnych z tego forum ;). Pod warunkiem, że to w ogóle Polacy ;).

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 21:25

Opierając się na Rosji, chcieli zajść wysoko. Rzekłbym więc, że za Kościuszki humanitarnie spełniano ich najskrytsze marzenia.

ruski krawiec
piątek, 25 czerwca 2021, 08:35

Z ciebie taki Polak, który ma grubą szyję, na co dzień chodzi w dresie, wydaje mu się, że jest patriotą i robi co może, żeby zaszkodzić własnemu państwu.

AB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:51

Nie Rosjanie nie są na Krymie u siebie. Rosjanie, łamic prawo międzynarodowe bezprawnie okopują Krym.

andys
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:03

"okopuja" - trudno musi im to iśc, gdyz tam duzo skal.

Wolodia
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:35

Nie są u siebie. Zagrabili Krym i są w stanie wojny z Ukrainą. Podstępnej, co w Rosji jest normą.

Jogi
środa, 23 czerwca 2021, 21:38

oczywiście wystarczy, że przyblokują im kasę w Londynie i matrosy będą musieli ścisnąć zwieracze

Raf
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:08

Taa jasne przyblokują im kasę - nie będą mieli w tym interesu

logiczne pytanie
środa, 23 czerwca 2021, 20:56

a tam brawo Rosja niby czemu? Bo okupuje bezprawnie Krym o ostrzeliwuje statki? Cały świat tego nie uznaje... Następne sankcje przyklepane :)

czwartek, 24 czerwca 2021, 00:14

Rosjanie zabrali swój Krym, który był Turecki do 1783 roku, nie Ukraiński

czwartek, 24 czerwca 2021, 14:16

Chiny zabieraja swoja Syberie i co zostaje z Rosji?:)

rED
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:06

Rosja zrzekła się Krymu podpisując traktat o nienaruszalności granic Ukrainy i czyniąc się gwarantem tego porozumienia.

czwartek, 24 czerwca 2021, 12:51

Krym nigdy nie był rosyjski ...

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:32

Był i jest rosyjski od 1783 r. Przecież napisał wyraźnie

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:51

Po czym Chruszczow czy inny Stalin oddał go Ukrainie, a Rosja zobowiązała się honorować granice Ukrainy.

andys
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:05

Zagłoba tez oddał Niderlandy...

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:03

Ktore nie były jego. Chcesz powiedzieć ze Krym nie należał do ZSRR? Musicie z qwert uzgodnic jedną wersję zdarzeń.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:18

Nie należał do Chruszczowa

czytelnik D24
piątek, 25 czerwca 2021, 10:14

Co z tego? Chruszczow jako pierwszy sekretarz KC KPZR miał pełne prawo do takich decyzji. Natomiast Rosjanie anektowali Krym łamiąc swoją własną konstytucję która wyraźnie mówi że aneksja może być dokonana tylko i wyłącznie w porozumieniu z rządem sąsiedniego państwa do którego należą anektowane ziemie.

ret
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:12

Ano nie miał prawa. Trochę obszedł prawo. Taka decyzja wymagała zgody Rady Najwyższej RFSRR (Rosji) .

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 18:00

Ano miał prawo i jak widac Rada Najwyzsza nie protestowała:))

ret
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:51

I co z tego, że nie protestowała, ale nie zatwierdziła. I teraz możecie sobie popłakać.

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 09:54

Ale należał do ZSRR, a on rządził w ZSRR.

ruskaja logika
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:39

Swój Krym który był turecki? To w końcu zabrali swój Krym czy turecki Krym?

czwartek, 24 czerwca 2021, 12:06

Rosjanie ukradli Tatarom Krym. I stracą go na ich rzecz prędzej, czy później.

Grek
piątek, 25 czerwca 2021, 19:26

Przypominam że pierwsza cywilizacja na Krymie byli Grecy.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 20:55

Jest wesoło bo to kolejny raz w tym roku gdy Siły Zbrojne WB naruszyły przestrzeń Rosji (choć Krym to Ukraina). Nie pamiętasz lotów brytyjskich samolotów w przestrzeni powietrznej Krymu?

Irry
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:56

Krym jest tak samo ukraiński jak Kosowo serbskie.

qwert
środa, 23 czerwca 2021, 22:14

Nie,,,, Krym to Rosja i nieprędko się to zmieni

czwartek, 24 czerwca 2021, 12:52

Krym drogo kosztuje Rosję i będzie jeszcze drożej ... za kilka lat sami go opuszczą ...

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:33

Pożyjemy zobaczymy

piątek, 25 czerwca 2021, 10:17

Przecież już nie macie pieniędzy na programy socjalne bo wszystko w Krym pakujecie. Długo to nie potrwa w tym tempie :)

AB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:52

Krym. Nie. Jest. Rosją. Jest bezprawnie przez Rosję okupowany.

andys
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:07

Mozesz to haslo zapisać duzymi literami, nic to nie zmieni.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:34

Krym . Jest. Rosyjski i musisz z tym żyć

Hanys
środa, 23 czerwca 2021, 22:13

Nie było żadnych natowskich lotów nad rosyjskim Krymem, chyba że w waszych komputerowych symulacjach, to to na pewno :)

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:18

Hanysku, 2x to sobie tam latały RQ-4 i jedyneco Rosja zrobiła to udawała że ich tam niet:)

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:24

Ależ były. Cały runet był oburzony że mimo zakazów rosyjskich te samoloty sobie latają nad morzem ale w przestrzeni powietrznej Krymu.

amerykański stek bzdur
środa, 23 czerwca 2021, 20:36

Rosja po prostu powinna posłać na dno ten brytyjski okręt i każdy który naruszy granice morskie FR i następnym razem tak się na pewno stanie, dzisiaj strzały dla otrzeźwienia - a jutro nowy natowski wrak na Morzu Czarnym, albo Bałtyku.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 10:05

A Rosyjska flota przestanie istnieć, wiec próbujcie dalej, tylko radzę bez broni jądrowej bo sladu po was nie zostanie.

Levi
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:48

To może być plan! A później wyśle się roboty aby pomalowały pasy tam gdzie była Moskwa.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:37

A kto te roboty wyśle? Radioaktywna dziura w ziemi zwana wcześniej Polską, czy może radioaktywna pustynia będąca ongiś USA?

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 10:03

Qwert nie dość ze USA to przetrwa to po kiego im ten radioaktywny parking zwany kiedys Rosją:) Wrócicie do Chin i Mongolii jak kiedys.

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 09:54

Jak sobie podliczysz atomówki w USA, Francji, WB to co ci wyjdzie? Kto ma ich więcej?

qwert
piątek, 25 czerwca 2021, 15:56

Francji nie licz, nie są głupi, natomiast dolicz głowice Chin, to bilans nie będzie już taki ładny. Chiny nie przepuszczą takiej okazji by pozbyć się Jankesów bo wiedzą że po ew pokonaniu Rosji, będą następni w kolejce

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:25

Istotnei te 200 głowic Chin ładnei wysterylizujeRosję:)) Bo do USA nie dolecą o czym Chiny doskonale wiedzą:) A Francja też wam dołozy by na zawsze pozbyc się raka jakim jest Rosja.

Kiks
piątek, 25 czerwca 2021, 17:59

Chiny tych głowic nie mają tak dużo.

Kiks
piątek, 25 czerwca 2021, 17:59

Zapomnij. Francja nie odpuści, a Chińczycy z chęcią po odparowaniu ruskich, wrócą do interesów z USA.

Olgino
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:08

Nowy? A jest stary?

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:18

A niby czym, bo chyba nei tymi podróbkami Harpoonów co tam maja:)) Ale jak chcecie odbudowywac Flotę Czarnomorską od zera, to zapraszam:)

Fanklub Daviena
środa, 23 czerwca 2021, 23:12

Dla czego nie posłała? Czego się boi? Nawet strzałow ostrzegawczych nie było...

.
środa, 23 czerwca 2021, 22:45

Krym to nie Rosja. To okupacja.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:38

Tubylcy są innego zdania

spoko
piątek, 25 czerwca 2021, 07:04

Masz na mysli Tatarow

qwert
piątek, 25 czerwca 2021, 15:57

Nie - tych są tam śladowe ilości

Tatar
piątek, 25 czerwca 2021, 19:32

Ciekawe czemu ? Może dla tego że miłujacy pokój czerwoni ich wymordowali

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 19:25

Rosjanei na Krymie to nie tubylcy ale gatunek inwazyjny.

ret
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:14

A Tatarzy tam od początku świata mieszkają.

Born
środa, 23 czerwca 2021, 22:43

Następstwem tego typu działań były wraki rosyjskich okrętów na morzach i oceanach całego Świata a w konsekwencji unicestwienie pseudo rosyjskiego "imperium" ...

asd
środa, 23 czerwca 2021, 21:41

To by oznaczało koniec floty czarnomorskiej i bałtyckiej. To muzeum marynarki wojennej to cele ćwiczebne dla nowoczesnych armii.

czwartek, 24 czerwca 2021, 00:18

atak na flotę Czarnomorską, rozwścieczy Rosjan i zniszczą wyspę

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:19

A ta wyspa zamieni Rosje w radioaktywny parking, wystarczy?

czwartek, 24 czerwca 2021, 12:48

mogą co najwyżej zniszczyć sobie wątroby.

piątek, 25 czerwca 2021, 08:36

oni już ich nie mają.

Bubu
środa, 23 czerwca 2021, 21:40

Jak na razie jedyni , którzy potrafią się w Europie postawić Moskalom

czwartek, 24 czerwca 2021, 09:16

Tak się postawili że w gacie narobili więcej tego nie zrobiono zobaczycie

yaro
środa, 23 czerwca 2021, 21:30

Nie pośle na dno ale całkiem możliwe, że dwa bombowce zrobią sobie z niego cel strzelniczy dla swoich działek. Wielkiej krzywdy mu nie zrobią ale "karoserię,," gdzieniegdzie podziurawią co wystarczy żeby nrtutole z resztą tej śmiesznej koalicji skutecznie podkupili ogon w okolicach Krymu

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:10

Nikt im nie broni. Jeśli tylko akceptują lądowanie na powierzchni morza.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:42

Zaraz po tym jak Angole zaakceptują pełne zanurzenie

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 08:43

Śnij dalej piękny sen. Rosyjska marynarka wojenna w czasach carskich sowieckich i dziś to jedno wielkie pływające nieporozumienie.

qwert
piątek, 25 czerwca 2021, 15:59

A jak wyglądała flota Rosji w epoce neolitu?

Eee tam
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:30

Phalanx i Astery w parę sekund zrobiły by z ruskich maszyn sieczkę tym bardziej że jak podali Anglicy systemy uzbrojenia były gotowe do użycia w każdej chwili

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:20

To Rosja będzie miała o dwa bombowce mniej o ile nie dojdzie do jakiejs "awarii" i z bazy na Krymie nie zostanie troche spalonych wraków rosyjskich maszyn:)

środa, 23 czerwca 2021, 23:13

Te "bombowce" nawet nie zbliżą się do brytyjskich okrętów.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:20

Zblizyc to niestety by się zblizyły bo Anglicy nie stzrelaliby pierwsi ale potem niewiele by zostało z wojsk Rosji na Krymie.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 22:30

Hmm??? Z tego co pamiętam to ostatnio Azerowie zestrzelili rosyjski Mi-24 i jakoś nic Rosja nie zestrzeliła Azerom... Co więcej jej sojusznik -Armenia z OUBUZ- ładnie się tym Azerom poddała.

Adam S.
środa, 23 czerwca 2021, 21:11

W zasadzie Brytyjczycy mogliby zacumować w Sewastopolu, na zaproszenie strony ukraińskiej. To jest wciąż terytorium Ukrainy. Złodziej nie staje się właścicielem. Nigdy.

Irry
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:22

Przypominam, że rząd polski jako jeden z pierwszych uznał oderwanie Kosowa od Serbii. W polityce międzynarodowej nie jest tak, że dżin uwolniony z butelki pokornie do niej wróci. Uczyniono precedens i teraz każda strona może się na niego powoływać. Chyba że nam wolno, im już nie...

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:04

Oczywiście że nam wolno a im nie. Proste?

jakiś sztuczny problem ?
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:46

@Adam S. Ależ mogli by zacumować w Sewastopolu, tylko co by tam robili ?? Wizyta kurtuazyjna ?? :) Rosjanie pewnie bez problemu by ich przyjęli i ugościli ..

czwartek, 24 czerwca 2021, 02:27

I to jest prawda

qwert
środa, 23 czerwca 2021, 22:16

Następny kosmita. Krym jest rosyjski a ty musisz z tym żyć

czwartek, 24 czerwca 2021, 12:54

Dobrze, że Ty nie musisz żyć na Krymie Wania

czwartek, 24 czerwca 2021, 12:37

Dlaczego więc bali się strzelać twoi bohaterscy Rosjanie?

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:44

Jak widać nie bali się strzelać, choć na razie ostrzegawczo

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 09:56

Tak... z działka 30mm. Zrobiło to tak wielkie wrażenie na Brytyjczykach (o ile dostrzegli strzały) że skorygowali kurs... w stronę Krymu.

qwert
piątek, 25 czerwca 2021, 19:43

Co za różnica z czego strzelali ? Ważne że zauważyli, bo przecież musieli zauważyć - prawda? Mają Angole" najlepsze" na świecie czujniki sensory i inne mrugające i pikające akcesoria, to musieli zauważyć

GB
sobota, 26 czerwca 2021, 18:08

Tylko widzisz nie wiadomo że HMS Defender zauważyl. Ten niszczyciel rozwja z dwa razy większą predkośc od obecnych na miejscu rosyjskich patrolowców. A filmik pokazuje strzały wtedy gdy niszczyciel jest jakby daleko i we mgle. Strzela sie z działa kalbru 76 i wzwyż. Rosyjskich okrętów uzbrojonych w działa 76 mm i większych na miejscu NIE BYŁO, co pokazuje degradację WMF.

Ciekawy
piątek, 25 czerwca 2021, 08:44

A ten ostrzegawczy strzał był z wora?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:12

Krym jest taki rosyjski, jak ze mnie jest Chińczyk. Rosyjscy złodzieje ukradli go Tatarom i tyle w temacie.

AB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:53

Krym nie jest rosyjski. Obecna anomalia w postacie bezprawnej okupacji Krymu przez Rosję zostanie wcześniej czy później naprawiona.

Towarzysz Wolf
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:32

nie na długo towarzyszu....

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:26

Właśnie. I dzięki temu na Ukrainie ćwiczą wojska NATO. A stamtąd do Moskwy jest blisko. Mnie mało obchodzi Krym jako taki. Obchodzi mnie to że dzięki temu na Rosję są nakładane sankcje oraz to że w końcu Zachód przekonał się jakim bandyckim państwem jest Rosja.

Co ja paczę
środa, 23 czerwca 2021, 20:58

No ale co? Ruskie się bały drasnąć ten okręt to tylko tania pokazówka by w mediach było o czym pisać :)

Hanys
środa, 23 czerwca 2021, 20:54

Na Krymie jest bardzo duży arsenał do zwalczania tego typu wrogich statków, bały, bastiony, cluby, cyrkony - ale (jeszcze) nie skorzystali. może następnym razem :)

czwartek, 24 czerwca 2021, 16:51

Po zatopieniu samotnego okrętu NATO na wodach międzynarodowych flota czarnomorska stała by się sztuczną rafą w ciągu godzin.

A.
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:29

Komu wrogi, temu wrogi jest brytyjski okręt płynący po wodach terytorialnych Ukrainy. Ponadto ruski agresor i zaborca nie może rościć sobie praw własności. Owszem, może i na chwilę zrabować, ale nigdy nie zostanie właścicielem. Zapamiętajcie to w Olgino.

Madar
sobota, 26 czerwca 2021, 10:32

A komu była wroga armia Rosji gromadząca się na terytorium Rosji?

z przymrużeniem oka
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:59

Da, da. Cykrony, Su-57, T-14, Burevestniki i inne Avangardy ;-)

Infernoav
czwartek, 24 czerwca 2021, 06:23

To by oznaczało całkowita blokadę morska Rosji. Przecież po czymś takim USA i UK zablokowały by wszelkie szlaki wodne do portów Rosyjskich, a każdy ich okręt topiły jako wrogi. Co jak co, ale marynarka wojenna Rosji to głównie okręty budowane za ZSRR. Możliwości tej floty są słabe i nie pozwalają jej nawiązać jakiejkolwiek równorzędnej walki z USA i UK. Nie mówiąc już o lotnictwie.

Antysputnik
czwartek, 24 czerwca 2021, 06:14

Olszewski kolaborant opłacany rublami Hanys

Antysputnik
czwartek, 24 czerwca 2021, 06:14

Olszewski kolaborant opłacany rublami Hanys

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:21

Hanysku, a Krym to taki ładny cel dla NATO ale jak chcecie by was wybombili z okupowanego Krymu to próbujcie:))

etam
środa, 23 czerwca 2021, 23:14

Następnym razem też nie :)

tak tak
środa, 23 czerwca 2021, 20:48

Wokół Krymu nie ma ruskich granic. Są tylko urojenia putinowców.

qwert
środa, 23 czerwca 2021, 22:19

No toś im powiedział.

AA
środa, 23 czerwca 2021, 20:27

Słabo już myślałem że propaganda moskali bedzie bredzić o zatopieniu okrętu NATO a naród rosyjski odzyska utraconą dume i w najbliższych wyborach popędzi głosować zgodnie ze wskazówkami kremlowskiej propagandy

Ułan
środa, 23 czerwca 2021, 20:17

Bully boy Rosja robi to, bo wie, że NATO to przeważnie kastraci, a ślepy Biden postawił na Niemców, którzy: 1) Nie mają zamiaru płacić 2% PKB 2)Nie mają zamiaru wchodzić w konflikt z Chinami, bo to ogromny rynek zbytu dla niemieckiego eksportu

zimny kubek
środa, 23 czerwca 2021, 21:20

Zarówno Biden jak i Niemcy wiedzą co robią. Brytole też. Martw się raczej o polin bo jego los jest niepewny. A tutaj mamy zwyczajną ustawkę dla mediów odsuwającą uwagę od prawdziwych problemów. Nikt nikogo nie zatopi, a takich pseudoprowokacji będzie jeszcze bez liku. Ot zwyczajna zabawa wielkich tego świata.

Lubiący Jasne Pełne
czwartek, 24 czerwca 2021, 02:36

Oficjalnie nie ma żadnego Polin. Jest Rzeczpospolita Polska, która owszem jest państwem gospodarczo ''kolonialnym'' ale też z drugiej strony jak na kraje 3-go świata jesteśmy jednym z najbogatszych społeczeństw. Problemem są ludzie jak Ty, którzy mają kompleks ''Polaka''. Nie widzisz żadnej szansy w sytuacji międzynarodowej dla naszego państwa, które jest w jakimś stopniu wytworem/wypadkową tego jacy są jego obywatele. A zabawy wielkich tego świata nie są niczym dobrym dla reszty ludzkości. Los Polski jest oczywiście niepewny, ale jest to tendencja utrzymująca się już od czasów upadku I RP. Niestety ale fakty są takie, że jest to efektem przegranej rywalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej z Rosją. Po za tym, wg jednej z doktryn wojennych ''winne jest państwo napadnięte a nie agresor, ponieważ to państwo napadnięte swoją słabością zachęciło agresora do ataku''. Ukraiński Krym to doskonały przykład, zajęty został przecież bez żadnego oporu ze strony Kijowa.

hermanaryk
środa, 23 czerwca 2021, 23:02

Biden przez pewien czas nie wiedział nawet, że ubiega się o prezydenturę - myślał, że startuje do Kongresu - a z jego obecnych posunięć wynika, że wydaje mu się, iż żyje teraz w okresie wczesnego Obamy. A co do Niemców, to rzeczywiście wiedzą, co robią - realizują politykę Bismarcka. Tyle że nie zauważyli, że układ geostrategiczny ździebko się zmienił i pomysły "żelaznego kanclerza" można o kant otłuc.

ktos
środa, 23 czerwca 2021, 22:28

Mozesz mi cos wytlumaczyc? Dlaczego piszesz nazwe swojego kraju z malej litery na dodatek uzywajac nazwy polin majacej wskazac ze to niby zydzi rzadza w kraju? Jezeli tak nielubisz swojej ojczyzny to po co tu wchodzisz i udajesz zatroskanego? Moze wyjedz do kraju mlekiem i miodem plynacego za wschodnia granica, bedzie ci lepiej. I nam tez.

yaro
środa, 23 czerwca 2021, 20:07

Jest już zapis z Forposta, nie ma zapisanego bombienia z samolotów ale strzały ostrzegawcze z działa są. Jak widać Biden i Putin się nie dogadali a czerwona linia postawiona przez Rosjan istnieje. Za prowokatorów robin GB i ciekawe jak to się dla nich skończy bo wyraźnie widać, że takiej reakcji się nie spodziewali. Pewnie wezwany do zamsz Rosji ambasador GB usłyszał, że koniec żartów o jak chcą mieć podziurawiony okręt to są na najlepszej drodze do tego

Rrr
sobota, 26 czerwca 2021, 21:56

Bredzisz.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:22

Yaro, a w odpowiedzi usłyszał Putin ze jak mają za duzo okrętów we Flocie Czarnomorskiej to niech próbują:)

środa, 23 czerwca 2021, 23:16

Jak narazie nic nie podziurawili, nie wezwali ambasadora ani nir oddali strzałów ostrzegawczych :)

Eter
środa, 23 czerwca 2021, 20:47

Rosjanie atakujący brytyjski niszczyciel to samobójcy. Fake news towarzysze. Nie pierwszy i nie ostatni.

czwartek, 24 czerwca 2021, 00:20

samobójcy ci, którzy chcą pokonać nuklearną Rosję

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:03

Chodzi o to żeby Rosja sama się pokonała, oczywiście przy wydatnej pomocy świata. Tak jak kiedyś upadł ZSRR.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:23

Jednak staonowczo chcecie w Rosji wygrac Nagrode Darwina:)

GB
środa, 23 czerwca 2021, 20:33

Nie ma strzałów z działa okrętu w filmiku drona Forposta. Co więcej nie ma nawet przelotów samolotów rosyjskich nad brytyjskim niszczycielem. A wcześniej (z miesiąc temu będzie) sobie samoloty NATO latały w przestrzeni powietrznej uznawanej przez Rosję za jej, w okolicy Krymu. I zestrzeleń NIE BYŁO.

yaro
środa, 23 czerwca 2021, 21:23

To masz inny film, samoloty widać wyraźnie.

czwartek, 24 czerwca 2021, 09:57

Oficer prowadzący puścił wam kolejne CGI?

GB
środa, 23 czerwca 2021, 22:36

Samoloty widać obok, a nie nad. I co więcej nie widać bombardowań... Jeszcze coś?

GB
środa, 23 czerwca 2021, 22:23

Znam twoje "polskie" źródło, nic takiego tam nie ma.

środa, 23 czerwca 2021, 21:08

Jestes rownie wiarygodny jak ci co napisali o zrzucaniu bomb z su-24...

GB
środa, 23 czerwca 2021, 21:59

Ja? To Ministerstwo Obrony Rosji do tej pory nie opublikowało żadnego filmu ze strzałami ostrzegawczymi. Kompromitacja Rosji na całego.

czwartek, 24 czerwca 2021, 09:20

Film jest możesz sobie go obejrzeć bo twoja tania propaganda jest śmieszna nawet prasa brytyjska o tym pisała

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:58

Nie ma filmu ze strzałami i zrzutem bomb. Nie mogę zobaczyć czegoś czego nie ma. Jest za to kompromitacja rosyjskiego ministerstwa obrony, które NIE potrafi udowodnić swoich twierdzeń.

yaro
środa, 23 czerwca 2021, 19:43

Jeśli wg. Was to fałszywe to następnym razem te bomby trafią i okręt królewskiej marynarki wróci podziurawiony, zobaczymy co wtedy napiszecie.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:24

A w Sewastopolu i na Krymie bedą sie dopalały resztki rosyjskich okrętów i samolotów, ale jak macie ich za dużo.....

środa, 23 czerwca 2021, 21:42

I co Putin zrobi. Zawinę ogon tak jak z Turcją

GB
środa, 23 czerwca 2021, 20:22

I jeszcze jedno. Samoloty NATO latały już w tym roku w przestrzeni powietrznej Krymu, choć nad morzem, mimo różnych zakazów i gróźb Rosji. I nic. Żaden nie został zestrzelony.

Hanys
środa, 23 czerwca 2021, 20:46

Ani jeden natowski samolot czy dron nie latał w przestrzeni powietrznej Krymu, ale wasza propaganda pewnie niedługo zauważy F-35 nad Kremlem jak robi zdjęcia Putinowi :)

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:22

Po co F-35? Żeby zrobić zdjęcie Putinowi wystarczy drugi Mathias Rust, lustrzanka z dobrym obiektywem i Cessna po przeglądzie.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:25

Hanysku, latały nawet tak duże drony jak RQ-4 a Rosja jak zwykle udawała że ichtamniet:)

GB
środa, 23 czerwca 2021, 22:01

Oczywiście że samoloty i drony latały w przestrzeni powietrznej Krymu. Zapisy Flightradar dowodem.

Realny świat
środa, 23 czerwca 2021, 20:16

Ty się lepiej zastanów co wtedy będzie z toba i twoją rodziną.

Troll z Polszy
środa, 23 czerwca 2021, 20:09

Yaro, niszczyciel typ 45 ma dość środków żeby całe wozduchowo-kosmiczne siły na Krymie posłać na złom i wróci do bezpiecznego portu bez zarysowania na lakierze

Hanys
środa, 23 czerwca 2021, 20:33

To co Rosja ma na Krymie w zupełności wystarczy do zaorania Wielkiej Brytanii i kilku innych natowskich ratlerków.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:26

Hanysku to co Rosja ma na Krymie to jedynie kupa celów dla NATO a sama UK moze zamienić Rosje w dobrze uklepany parking.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 11:51

Z ich flotą czarnomorską faktycznie nie za bardzo. Wystarczy do tego, żeby straszyć Ukraińców i w zasadzie na nic więcej. Nie bierzesz jednak pod uwagę tak zwanych "krymówek". Putin rzuci z Krymu tylko jedną i od razu podbije cały cywilizowany świat.

Nie
środa, 23 czerwca 2021, 21:42

Chyba do zabicia śmiechem.

AB
środa, 23 czerwca 2021, 21:26

Nieśmiało przypominam, że Wielka Brytania jako mocarstwo nuklearne ma odpowiednie środki do samodzielnego zaorania Rosji. Całej.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 20:51

Zdajesz sobie sprawę jak RN może zaorać Rosję? 4 SSBN każdy z 16 Tridentami po kilka głowic. To masz 4×16x8512 głowic atomowych w wersji max. Nie masz tylu miast w Rosji powyżej 100 tys ludzi. Groźby bronią atomową gdy przeciwnik może odpowiedzieć są nie na miejscu.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:27

Trident może wziąść nawet 14 głowic ale obecnie zpowodu układów rozbrojeniowych biorą naraz maks 8.

qwert
środa, 23 czerwca 2021, 22:24

Zapomniałeś wspomnieć o "gwieździe śmierci" na orbicie

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 10:10

Ale to przecież wy mieliście sobie coś takiego budować:)0 A tu zonk, nawet starego modułu Nauka nie potraficie dokończyc:)

Hanys
środa, 23 czerwca 2021, 22:10

Z przedpotopowymi Tridentami to sobie S-500 poradzi, ale może nawet nie będzie musiał nic odpalać, brytyjskie tridenty lubią po wystrzeleniu lecieć w przeciwnym kierunku do zamierzonego, jeszcze swojego pana z za oceanu zbombardują tymi tridentami :)

piątek, 25 czerwca 2021, 14:48

Ehh niech ci wytłumaczą tam ,że to nie rakieta spanie wam na głowę ,lecz głowice które przenosi.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:29

Hanysku wasz S-500 to nie poradzi sobie nawet z anycznym Titanem czy Atlasem a co dopiero z najnowoczesniejszymi na swiecie SLBM-ami:)

AB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:56

Nie bój się. Doleci wystarczająco, aby Rosję wymazać z map.

Kacperek
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:41

A gdzie jest to s-500? Na razie w testach. I czy cokolwiek zrobi, bo patrząc na atak rakietowy na Syrię, która miała być w bańce antydostepowej to Rosji zostałaby pustynia.

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:28

Do tej pory wasza Rosja nie ma nic o takiej celności i donośności jak Tridenty. A przy awaryjności waszych beznadziejnych Bułąw to Trident jest wręcz rakietą bezawaryjną. Porównaj ilość odpaleń do awarii tych dwóch rakiet to będziesz wiedział.

tak tak
środa, 23 czerwca 2021, 20:49

Właśnie skrobią rdzę.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 19:58

To wtedy będziesz miał blokadę cieśnin duńskch i czarnomorskich dla Rosji. Jeszcze coś?

czarno to widzę
środa, 23 czerwca 2021, 19:34

Skoro Brytyjczycy uznają Krym za ukraiński, to dlaczego nie wpłynęli do Sewastopola??? Swoją drogą to trochę dziwne jest to zainteresowanie Brytyjczyków Morzem Czarnym, gdy im samym grozi obecnie secesja Szkocji...

GB
środa, 23 czerwca 2021, 19:43

A po co? WB nie ma żadnych zobowiązań sojuszniczych względem Ukrainy, a brytyjski niszczyciel sobie szedł po wodach ukraińskich do Gruzji.

andys
środa, 23 czerwca 2021, 20:08

1. Nie wydaje mi sie , aby WB mial jakieś zobowiazania sojusznicze wzgledem Ukrainy, zreszta Gruzji również. Jesli nawet tam jakies umowy zostały podpisane, to ja nie wierze w umowy z panstwami poza NATO. 2. Tamte okolice Morza Czarnego to istna scena do pokazywania sie okretów NATO, ciagle musi tam ktos z państw pozaczarnomorskich być (czasowo , tego wymaga konwencja miedzynarodowa dotyczaca pobytu takich jednostek na MCz). 3. Wezwano ambasadora, to sprawa poważna . Warto przypomnieć , że takie incydenty dzialy sie tam zawsze, pewnie od wojny krymskiej. W czasach ZSRR był nawet przypadek celowego taranowania okrętu USA uzbrojonego w rakiety przez okręt ZSRR.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 18:39

Na ten moment rosyjski MO przedstawił filmik z drona na którym widać brytyjski niszczyciel i rosyjski okręt straży granicznej. Ale nie widać strzałów i zrzucanych bomb. W czasach ZSRR to sowieckie okręty potrafiły nawet zderzyć się burta w burtę z okrętami NATO w takich przypadkach. Tu nie ma nic takiego. Inna sprawa że dziś takie zderzenie dla malutkiego rosyjskiego okrętu na dobre by nie wyszło. No i przecież rosyjskie Su-24 w innych przypadkach przelatywały bardzo nisko nad okrętami NATO, tu także nie ma takich filmów. Brytyjski korespondent BBS, który był na pokładzie HMS Defender nie widział spadających bomb i jakichś ostrzegawczych strzałów.

Hanys
środa, 23 czerwca 2021, 20:12

Dziwne, Brytole widzieli iracką broń masowej zagłady z satelity, a bomb zrzucanych im przed pysk nie widzieli :)

Eter
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:39

Logika wskazuje że zrzut bomb i ostrzał powinien udowodnić ten kto wyciąga ze zdarzenia skutki. W tym przypadku putinowska Rosja powinna udowodnić że zdarzenie miało miejsce.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:22

To niech Angole udowodnią że nie było takiego zajścia. Słowo przeciwko słowu, a wiarygodność NATO i ogólnie zachodu po gościnnych występach w Iraku ( pod zmyślonym pretekstem) warta jest tyle ile zużyta podpaska

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 10:13

Qwert, nieistniejacy Su-24M zrzuca nieistnijące bomby wiesz ciężko udowodnic nieistniejace rzeczy, no chyba ze jak w Rosji maja zwidy po bimbrze. natomiast wiarygodnośc Rosji przebiłą dno i ciaglespada nabierając szybkości:)

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:06

Jak WB ma udowodnić zrzut bomb czy ostrzał w pobliżu okrętu skoro tego nie było. Myśl logicznie.

qwert
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:28

Tak samo jak ruscy. Myśl logicznie

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 09:58

To Rosjanie twierdzą że zrzucali bomby i strzelali. Niech to udowodnią.

qwert
piątek, 25 czerwca 2021, 19:48

Ty twierdzisz że kłamią, więc to udowodnij

GB
sobota, 26 czerwca 2021, 18:15

Moim dowodem do teraz jest brak filmów rosyjskich i angielskich z tego zrzutu. Wystarczy? To teraz ty udowodnij filmikami te bombardowania.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:32

Hanysku, ciężko zobaczyc nieistniejące bomnby zrzucane z nieistniejącego rosyjskiego Su-24M:)) A broń masowego rażenia wIraku była, znajdowali tony tego chemicznego syfu.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 20:38

Co w tym dziwnego? Bomb nie było, broń chemiczna w Iraku była. Nie widziałeś kurdyjskie i irańskie dzieci porażone iracką bronią chemiczną? W teatrze na Dubrowce też była broń chemiczna, tego nawet Rosja nie kwestionuje, tylko tym się chwali (tym że przy okazji zabili swoich już mniej).

środa, 23 czerwca 2021, 23:19

No a w skuktek inwazji pastuchow na Irak, po pozorem wrowadzania demokracji i rzekomo posiadanej przez Saddama broni atomowej(ktorej do dzis nie znaleziono), zginelo wedlug Amnesty International ok. 1 miliona irakijczykow. Tak wiec jrsli Saddam jak zbrodniarz zaslugiwal na kare sierci to co powiedziec o pastuchach, ich prezydentach i innych z kregow rzadzacych. Na jak oni w takim razie kare zasluguja? Kara smierci poprzedzona torturami? Nawet jakby to nie bylo nieetyczne i zabronione przez umowy miedzynarodowe to wobec zbrodni jankesow to i tak malo by zrownowaryc smierc miliona ludzi, glownie cywili...

GB
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:31

Broń chemiczną w Iraku odnaleziono, doczytaj. A po drugie mogli sami Saddama obalić, mieliby spokój. Nie musieli także Kuwejtu atakować - mieliby spokój, albo i pomoc zachodu. No i tam są walki wewnętrzne w których miesza Iran.

Hanys
środa, 23 czerwca 2021, 21:01

Jasne :) U-2 nad terytorium ZSRR też początkowo nie było, dopiero jak Chruszczow pokazał pilota :) Nie uważam że Putin to gorszy od niego grajek, a anglosasi to kłamcy od urodzenia.

hjguk
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:16

Były, były. I każdy o tym wiedział.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 22:03

Przecież U-2 były nad Rosją. O czym bredzisz? To że tylko JEDEN został zestrzelony świadczy o tym.

Hanys
środa, 23 czerwca 2021, 21:01

Jasne :) U-2 nad terytorium ZSRR też początkowo nie było, dopiero jak Chruszczow pokazał pilota :) Nie uważam że Putin to gorszy od niego grajek, a anglosasi to kłamcy od urodzenia.

koniec świata
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:17

Rusek chwali się tym, co zrobił Ukrainiec?

Wania
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:47

Oczywiście, że Putin jest gorszy. Rosja notuje kolejny upadek przy jego cudownej polityce. Lepiej wam się żyje? Ale dumę macie z mordercy Stalina. W 2012 sympatię do Stalina deklarowało 28% Rosjan, teraz 59%. Propaganda ciągle podziwia jego mordowanie Rosjan i innych narodów, a Rosjanie jej wierzy.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 08:54

Rosjanie to dziwny naród. Z nimi zawsze było tak, że im bardziej car ich batożył, tym bardziej go kochali. W sumie nie przeszkadzałoby mi to, gdyby swojego chorego systemu nie usiłowali narzucać wszystkim dookoła.

Whiro
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:34

A do wojny to przystapiliscie w 1939 czy 41 prawdomówny rosjaninie? A w Katyniu to Niemcy czy wy mordowaliscie Polaków. Nie mów mi żałosny człowieczku o prawdomówności Rosji bo mnie mdli.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:33

Hanysku, jakim Chruszczow był grajkiem to pokazał kennedy całkowicie go miażdżąc w kryzysie Kubańskim. Choc Nikita był na tyle madry że wojny nie rozpoczał bo obecnie Rosja by nie istniała.

ret
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:18

A co się stało z rakietami Jupiter w Turcji?

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 18:09

Wycofano je jak i WSZYSTKIE Jupitery na podstawie decyzji z 1961r:)) A teraz, kiedy był kryzys kubański?:) Ale rozumiem ze te same Jupitery w RFN czy we włoszech nie przeszkadzały?

andys
środa, 23 czerwca 2021, 20:11

To nie ten korespondent decydował co słyszał i widział.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 20:41

Za to MO Rosji nie przedstwiło do teraz żadnych dowodów że jej okręty i samoloty ostrzelały ostrzegawczo brytyjski niszczyciel. W tym momencie brytyjski korespondent jest o wiele bardziej wiarygodnym światkiem wydarzeń.

czwartek, 24 czerwca 2021, 09:29

Tak sam jak Brytole nie przedstawili dowodów że ich nie bylo

piątek, 25 czerwca 2021, 11:31

Obowiązek udowodnienia stawianych tez spoczywa na Rosjanach.

Valdore
piątek, 25 czerwca 2021, 10:15

Brytyjczycy udowodnili ze nic nie było:0

śmiało
środa, 23 czerwca 2021, 17:15

Oj tam.W dobie sieci,satelitów wszystko można sprawdzić. Panie redaktorze.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 18:04

No właśnei, Rosja nie ma Su-24M wiec czyj był to samolot?

Polak
środa, 23 czerwca 2021, 20:18

Po pierwsze Rosjanie oświadczyli że strzały ostrzegawcze oddał tylko okręt straży granicznej o żadnej bombie MO Rosji nie informowało

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 18:10

Sorry ale:"Jak wynika z oficjalnego komunikatu około godziny 12:09 okręt Floty Czarnomorskiej oddał strzał ostrzegawczy na trasie brytyjskiego okrętu HMS Defender który miał jakoby znajdować się na wodach terytorialne Rosji w rejonie przylądka Fiolent od 11:52. O godzinie 12:19 samolot bombowy Su-24M miał zrzucić na kursie jednostki Royal Navy 4 bomby lotnicze OFAB-250" Jak już sami Rosjanie nie widzą co maja w siłach powietrznych.....

qwert
środa, 23 czerwca 2021, 18:24

Ukraiński ?

JOK3R
środa, 23 czerwca 2021, 16:47

Ktokolwiek stoi za fałszowaniem bądź zakłócaniem sygnału systemu pozycjonowania statków i okrętów oraz za manipulacją tymi danymi, jest to działanie bardzo prymitywne, prostackie, godne pożałowania, a także niebezpieczne.

olo
środa, 23 czerwca 2021, 18:30

i dlatego sprzęt wojskowy jest tak bardzo podatny na takie działania :))

:)
środa, 23 czerwca 2021, 17:52

I dlatego wezwali na dywanik czlowieka z brytyjskiej ambasady.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 18:57

I otrzymali odpowiedź: brytyjski niszczyciel szedł po wodach międzynarodowych i ukraińskich. Wystarczy?

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 18:04

No cóz biorąc pod uwage ze Rosja nei ma ani jednego Su-24M bo wszystkie dawno zmodernizowano doSu-24M2 to szykuje sie podobna wpadka jak z USS Donald Cook:))

olo
środa, 23 czerwca 2021, 18:31

Nie wykręcaj kota ogonem, nie to jest najważniejsze w tej historii.

Eter
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:42

Najważniejsze jest to że zdarzenie nie miało miejsce. Dostrzegamy nowe działania w celu prowokacji.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:36

Sorry ale:"Jak wynika z oficjalnego komunikatu około godziny 12:09 okręt Floty Czarnomorskiej oddał strzał ostrzegawczy na trasie brytyjskiego okrętu HMS Defender który miał jakoby znajdować się na wodach terytorialne Rosji w rejonie przylądka Fiolent od 11:52. O godzinie 12:19 samolot bombowy Su-24M miał zrzucić na kursie jednostki Royal Navy 4 bomby lotnicze OFAB-250" Jak już sami Rosjanie nie widzą co maja w siłach powietrznych.....

środa, 23 czerwca 2021, 23:22

Nie wykręcaj???

ola gum
środa, 23 czerwca 2021, 22:14

A kto wykręca jak nie ty?

franek
środa, 23 czerwca 2021, 20:25

No przecież Davien ci odpowiedział co jest ważne w tej historii "podobna wpadka jak z USS Donald Cook:))". Paniał Wasyl?

ja
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:53

Jednak panowie z WB kłamali.

Tweets Defence24