Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie radary artyleryjskie dla Finlandii

Fot. Siły zbrojne Finlandii
Fot. Siły zbrojne Finlandii

Izraelska spółka Elta, wchodząca w skład Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) otrzymała kontrakt na dostawę kompaktowych radarów wielozadaniowych C-MMR. Ich główną funkcją będzie wskazywanie nieprzyjacielskich źródeł ognia artyleryjskiego.

IAI w komunikacie podaje, że stacje będą wykorzystywane przede wszystkim do wykrywania i śledzenia pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych. Jednocześnie będą mogły być używane do nadzorowania przestrzeni powietrznej i wsparcia różnych systemów obrony.

Trójwspółrzędny radar ELM-2311 pracuje w paśmie C i wykorzystuje antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA). Jest zdolny do określania miejsca wystrzelenia pocisku, śledzenia go i oszacowania punktu trafienia. Dzięki temu będzie mógł być wykorzystany do kierowania ogniem fińskiej artylerii, w celu umożliwienia zwalczania środków ogniowych potencjalnego przeciwnika.

ELM-2311 jest systemem mobilnym, cały zestaw może zostać osadzony na jednym pojeździe. Dzięki temu jest przydatny do wsparcia działań manewrowych wojsk lądowych. Przedstawiciele IAI podkreślają, że system C-MMR, podobnie jak inne radary wielofunkcyjne rodziny MMR mogą być wykorzystywane do różnych zadań.

image
Fot. IAI

Przykładowo, choć podstawową funkcją C-MMR w fińskich siłach zbrojnych będzie wsparcie artylerzystów i ewentualnie ostrzeganie własnych wojsk o prowadzonym ostrzale, to równie dobrze mogą zostać użyte także do nadzoru nad przestrzenią powietrzną. Pierwsze dostawy nowych radarów będą mieć miejsce w 2021 roku.

Fińskie media, w tym Yle, informowały, że zakup radarów jest między innymi wynikiem analizy przebiegu konfliktów w Syrii i na Ukrainie. W obu tych przypadkach bardzo istotną rolę odgrywa rosyjska artyleria, używająca szerokiej palety środków ogniowych wraz z coraz doskonalszym systemem rozpoznania i dowodzenia. Prawdopodobnie więc Finowie chcą wzmocnić własny potencjał, aby móc przeciwstawić się potencjalnemu zagrożeniu ze strony Rosji.

Reklama

Komentarze (8)

  1. W3-pl

    @Boczek i tak poniformowani Finowie w urojonym zakupienie chcieli caracala. (zamiast bwp-1, debiuit wojna 1967)..bwp-2 + Lubawa do maskowania. i ukrywania Swoich i walenia po Wrogich ogniach

  2. Piotr

    Czy to jest coś jak Polski Liwiec?

    1. KrzysiekS

      Piotr tak jak LIWIEC tylko w nowszej technologi (i tak LIWIEC nie jest dobry).

    2. SOWA

      Dobry czy nie dobry ale był udostępniony Izraelowi do testów. Jeśli byłby taki zły to chyba nie byłby w kręgu zainteresowań Izraela.

  3. Marek

    Jakiś czas temu, ktoś narzekał na Liwca, że duży, tymczasem widzę, że ten izraelski sprzęt także jest niemały.

  4. mobilny

    Ha! na pewno będą skuteczne vs FR. Powodzenia życzę

    1. Davien

      Biorąc pod uwage jakość rosyjskich radarów pola walki i osiągi tej stacji to bałbym sie czy nie zagłusza Zooparków:))

    2. say69mat

      W sumie, jaki jest rzeczywisty zasięg radarów artyleryjskich rodziny ELM2084??? Skoro system Iron Dome potrafi widzieć rakiety odpalone z dystansu 70 km

    3. Rafal

      Nie zrozumiales wywodu kolegi.

  5. Razparuk

    @Covax Co do IBCS masz sporo racji ale nie we wszystkim. Czekajmy do kwietnia bo od NG ma byc wytransferowana technologia A-kitów do WZE. Od tego zależy czy pójdziemy drogą spinania własnych systemów poprzez Rega-Łowcza-Topaz i jako "czapa" IBCS czy zrezygnujemy z tworzenia systemów własnych. I o ile wiem raczej pełne scedowanie dowodzenia na IBCS nie wchodzi w gre. Widać że powoli przechodzi zachłyśniecie sie "cudownością IBCS". Pytanie czy nie za późno.

  6. 22

    Gruzini powinni poinformować Finów jak wyszli na interesach z Izraelem. Nie popełniajmy tych samych błędów. Pewnie dokładne charakterystyki tych radarów wraz z kodami leżą sobie już w Moskwie.

    1. say69mat

      ??? Czyżby w Gruzji były wykorzystywane jakąkolwiek miarą radary rodziny EL/M2084 v/s EL/M2311??? Przecież prototyp radaru opracowano przy współpracy z USA na rzecz systemu Iron Dome w 2008 roku. Czyli dokładnie w czasie konfrontacji pomiędzy siłami zbrojnym FR i Gruzji w Osetii. Po drugie, powinieneś poinformować o swoich wątpliwościach na temat wiarygodności Izraela rządy m.in Czech, Singapuru, Kanady i USA. Czyli państwa, które zakupiły na rzecz sił zbrojnych, bądź radar bądź system Iron Dome.

    2. Uważny

      Tia ... na pewno. Bo Izraelczycy są tacy skorzy aby wszystkie swoje technologie za darmo oddawać Rosjanom. Jakby sprzedali to w FR od razu byłyby kopie.

    3. Boczek

      Wystarczy, że Polacy zostali o tym poinformowani i tak sobie do dziś żyją spokojnie w tym urojonym świecie.

  7. rex

    Kiedy Liwiec AESA dla polskich sił zbrojnych i kiedy integracja REGI z Topazem by także polska artyleria otrzymywała część danych z systemów OPL (min radarów Bystra)

    1. Covax

      Odpowiedz na pytanie 2. Nie bedzie Topaza + Rega. Teraz na tapecie jest IBCS, wiesz polin polozylo 700 mln na B+R i jako "partner" programu dostalo prawo placenia po 2026r za aktualizacji i obsluge producenta. I co najlepsze, nie mozemy zmienic klucza kryptograficznego. Wiec jak wpadniemy w "niełaske" to hegemon moze zmienic klucz i niczym nie podłaczysz sie do IBCS.

  8. Tomasz

    Jakoś nie ma offsetu.

Reklama