Izrael: specjalny fundusz na atak na Iran?

20 października 2021, 11:18
F15 Izrael IDF
Fot. Cpl. Eden Briand, IDF Spokesperson's Unit.
Reklama

Izrael przygotował specjalny budżet, mający sfinansować potencjalne uderzenie skierowane przeciwko irańskim instalacjom atomowym – donoszą media.

Jak pisze Times of Israel powołując się na Kanał 12, mowa o kwocie łącznie 5 mld szekli, czyli około 1,5 mld USD, z których około 40 proc. ma pochodzić z przyszłorocznego budżetu. Fundusz ten ma mieć na celu pozyskanie m.in. systemów lotniczych (w tym bezzałogowych), a także broni precyzyjnej potrzebnej do przeprowadzenia uderzenia.

Times of Israel zauważa, że informacja o zatwierdzeniu tego „specjalnego” funduszu pojawia się tuż po tym, jak w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono testy nowych bomb penetrujących typu GBU-72, zwanych „bunker buster” (ang. pogromca bunkrów). Mają one masę około 5 tys. funtów, czyli ok. 2,2 tony, a do ich przenoszenia wykorzystano myśliwiec F-15E Strike Eagle.

Ten ostatni jest używany w Izraelu w zmodyfikowanej wersji F-15I, obecnie rozważa się wprowadzenie nowej wersji F-15IA opartej na F-15EX Advanced Eagle. Gdyby faktycznie tego typu broń miała zostać użyta przez Izrael, niemal na pewno jej nośnikiem byłaby jedna z wersji maszyn rodziny F-15 dostosowanych do działań uderzeniowych.

Choć światowe mocarstwa, w tym USA, dążą do powrotu do porozumienia atomowego z Iranem, Izrael rozważa również inne opcje, w tym uderzenie prewencyjne, mające zapobiec uzyskaniu przez Teheran zdolności do wykorzystania broni jądrowej. We wrześniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ premier Izraela Naftali Benett przestrzegał przed postępami irańskiego programu jądrowego, wskazując jednocześnie że Izrael nie dopuści do pozyskania broni jądrowej przez Teheran.

Również sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w październiku przy okazji spotkania z szefem izraelskiego MSZ Yairem Lapidem, że „każda” opcja jest na stole, jeśli Iran nie będzie dążył do zawarcia porozumienia. Doniesienia o przygotowywaniu przez Izrael „specjalnego budżetu” mogą oczywiście być elementem gry i nacisków, choć z drugiej strony nie można wykluczyć żadnego scenariusza działań wobec Teheranu, a informacje o przygotowaniach do potencjalnego uderzenia pojawiają się już od pewnego czasu.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 69
Reklama
Darek S.
piątek, 22 października 2021, 02:14

I jak nie nazwać tego kraju rozbójniczym. Czekam z niecierpliwością, aż Chiny wywalczą przewagę nad USA i skończy się awanturnictwo politycznego tego kraju, skończy się dyskryminacja rasowa narodowości arabskiej, skończy się terroryzm polityczny.

Romek
czwartek, 21 października 2021, 14:55

Nie dziwi mnie ze Iran próbuje zbudować własną bombę atomową. Jak na razie to Izrael jest stroną która cały czas dąży do konfrontacji i przy okazji wykorzystuje do tego celu USA. Przypomnę tylko że Izrael sam posiada broń atomową ale zabrania jej posiadania Iranowi, którego cały czas straszy interwencją.

Aa
czwartek, 21 października 2021, 22:58

A ci z Iranu to świętoszki tylko się modlą

joannawie
czwartek, 21 października 2021, 14:22

To gra. Izrael nie może sobie na to pozwolić. Nie ma wystarczającego potencjału wojskowego, by stawić czoła Iranowi. Jedyne uprawdopodobnienie operacji, to kalkulacja użycia broni atomowej. Gdy to wziąć pod uwagę - tak i tylko wówczas tak. Ale to jest wzywanie piekła na ziemię, bo będzie znaczyć, że ci, którzy chcą starcia Izraela z powierzchni ziemi, są usprawiedliwieni z góry ze wszystkiego. I takie starcie z powierzchni ziemi Izraela jako nieludzkiej bestii, by wówczas nastąpiło.

Davien
środa, 27 października 2021, 07:54

Taak, a kto zaryzykuje wyparowanie w tej twojej fantazji? Bo akurat przestarzała armia Iranu nie ma żadnych szans w starciu z Izraelem.

odhci
piątek, 22 października 2021, 00:12

żeby stawić się Irakowi też niby nie miał potencjału wojskowego, a jednak...

afgan
czwartek, 21 października 2021, 08:09

istnieja kraje, ktore morduja od lat i opinia spoleczna nic z tym nie robi. Zachowanie sie Izraela nalezy do tego samego gatunku, co prewencyjne wojny usa, kiedy po prostu bezprawnie morduja

fc9hi
piątek, 22 października 2021, 00:13

brednie, jakby Polska prewencyjnie przywaliła Hitlerowi zanim się obłożył czołgami to by nie zginęły dziesiątki milionów niewinnych ludzi

Mustafa
czwartek, 21 października 2021, 23:03

Naszczescie kalifaty nie mają potencjału jak USA bo oni to by dpoiero mordowali

AED
czwartek, 21 października 2021, 00:45

Jak dojdzie do ataku to można przyjąć że praktycznie pierwszego dnia wojny zostanie zniszczone irańskie lotnictwo, obrona przeciwlotnicza i marynarka wojenna.

fusy
czwartek, 21 października 2021, 00:08

O. Znowu tak zwana "jedyna demokracja regionu" w akcji. Nowe, nie znałem.

Bożydar
środa, 20 października 2021, 22:40

Izrael najpierw robi, a potem się przyznaje. W tym wypadku to ostrzeżenie i pokaz możliwości.

easyrider
środa, 20 października 2021, 19:04

Armageddon ma się zacząć na Bliskim Wschodzie. Nikt im nie dał prawa do decydowania komu wolno posiadać broń nuklearną. Sami nikogo o zgodę nie pytali.

BUBA
środa, 20 października 2021, 18:42

Najlepsza forma obrony jest atak ...

Tylko
czwartek, 21 października 2021, 23:06

A ze świata popiół człowiek żyjący e nie to tylko popiół

Zibi
czwartek, 21 października 2021, 09:16

To prawda. Niestety Iran nie posiada jeszcze możliwości nuklearnego uderzenia na Tel Aviv

Inne
czwartek, 21 października 2021, 23:07

Ale są inne kraje muzułmańskie

22
środa, 20 października 2021, 18:10

Izrael chce to zrobić, ale rękoma USA . Sam się oficjalnie nie zaangażuje. I będzie udawał że to nie jego sprawa. A kolejne pokolenie młodych amerykanów będzie walczyło i umierało za interesy Izraela.

Mieszko II
środa, 20 października 2021, 23:42

A co robi pokolenie młodych Amerykanów w Radzikowie ? Czyżby są tu aby walczyć i umierać za interesy Polski?

22
czwartek, 21 października 2021, 18:16

W naszym pięknym kraju amerykańscy żołnierze znajdują się przede wszystkim w celu przypilnowania interesów amerykańskich koncernów i zabezpieczenia dochodów amerykańskiego ministerstwa finansów. Żeby saldo się zgadzało, a tubylcy nie myśleli o posiadaniu własnej niezależnej polityki zagranicznej, armii i silnej gospodarki. Jak dostaną stosowny rozkaz, to się wycofają w 24 godziny.

Davien
środa, 27 października 2021, 07:57

Pomyliło ci się z rosyjskimi zołdakami, których na szczescie wykopano z Polski 30 lat temu.

32
wtorek, 26 października 2021, 10:26

pomogę SERIAMI

24 godziny
czwartek, 21 października 2021, 23:11

Rosja przyniesie wolność i rozwój gospodarczy Polsce noi swobodę gospodarcza jak było RWPG Zanczy Ruchom wszystko Polsce gówno

rtx
środa, 20 października 2021, 17:52

Izrael ma broń atomową ale żąda od sąsiadów aby zaniechali jej pozyskania. USA wypowiedziały umowę nuklearną z Iranem ale oczekują że Iran będzie jednostronnie przestrzegał jej zapisów mimo dodatkowych sankcji nałożonych na Iran przez USA po zerwaniu umowy nuklearnej. Nie ma to jak konstruktywne podejście :) Iran deklaruje natychmiastowy powrót do przestrzegania JCPOA jeśli zrobią to USA lecz ci sami politycy którzy za czasów Obamy wynegocjowali i podpisali gwarantowaną przez RB ONZ umowę z Iranem dziś będąc w administracji Bidena oczekują od Iranu nałożenia na siebie dodatkowych ograniczeń oferując w zamian mglistą perspektywę zniesienia sankcji choć nie od razu wszystkich. Właśnie trwa zmuszanie Iranu do powrotu do "negocjacji" we Wiedniu i renegocjowania JCPOA w kształcie odpowiadającym Izraelowi. Tymczasem władze Iranu mówią że skoro USA wypowiedziały umowę to nie obowiązuje ona Iranu.

AKA
czwartek, 21 października 2021, 03:15

Świetna synteza ostatnich kilku lat polityki USA wobec Iranu. Jednak, mimo wszystko, w interesie samego Iranu jest zniesienie sankcji (niesprawiedliwych), gospodarka Iranu ledwie zipie, młode pokolenie nie ma żadnych perspektyw.

rtx
czwartek, 21 października 2021, 19:40

dzieki ! absolutna zgoda, sankcje sa bolesne ale Iran z moralnego punktu widzenia ma racje po swojej stronie. Powrot do JCPOA w zmienionym ksztalcie bylby porazka Iranu i blamazem wladz w Tehranie. A sytuacja w Iranie jest napieta, sa strajki nauczycieli, gornikow itp. Protestujacy oczekuja poprawy warunkow zycia co oznacza ze sankcje dzialaja. A ograniczajac temat do polityki to Izrael boi sie rozprzestrzenienia broni A w regionie a Ajatollachowie obawiaja sie ze ustepstwo mocno oslabi ich wladze. Do zderzenia interesow moze dojsc juz wkrotce bo Iranczycy nie pojda na ustepstwa z powodow honorowych a Izrael nie odpusci z powodow strategicznych. Ostatnio byla nawet prowokacja wymierzona w proiranski Hezbollach i proba wywolania wojny domowej w Libanie. Ten konflikt juz trwa. Masz jednak absolutna racje. Iranczycy chca poprawy warunkow zycia i maja do tego prawo. Z drugiej strony moze Ajatollachowie kalkuluja ze zmiana statusu Iranu na mocarstwo nuklearne z automatu zmieni warunki gry w relacjach z Zachodem a Iran szuka alternatyw jak Porozumienie Szanghajskie. Z taktycznego punktu widzenia to ma sens

Niuniu
środa, 20 października 2021, 16:47

1,5 mld usd na atak na Iran? I to ma wystarczyć? To nawet na "waciki" jest za mało. Myślę, że to wyłącznie gest propgandowy mający na celu wywieranie presji na Iran i kraje Europy boją sie takiej interwencji militarnej jak ognia. To również typowa historyjka "ku pokrzepieniu serc" mająca uspokajać opinię publiczną Izraela i diasporę w USA. Pozostaje Nam się modlić abym się nie mylił.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 08:06

Niuniu, a niby czego ma się bac Europa i Izrael??

Mieszko II
środa, 20 października 2021, 23:45

Waciki to tzw. "soft power".

DDR
środa, 20 października 2021, 14:48

Za Obamy się nie dało Trumpem się rozczarowali więc zaczeli grać na zmianę prezydenta w USA i się udało niedołężny Biden nadaje sie idealnie aby wmówić mu wszystko

środa, 20 października 2021, 20:00

Tako rzecze DDR

Obywatel IV RP
środa, 20 października 2021, 16:53

Akurat Trumpem to sterowali jak chcieli. Zięć rządził.

Jasiu
środa, 20 października 2021, 14:11

Tym to się sprzykrzyło już na tym świecie. Muszą cały czas mącić i grozić wszystkim dookoła. Tylko że, mogą się przeliczyć.

P51
środa, 20 października 2021, 21:15

Od dekad Izrael intensywnie pracował dyplomatycznie i niedyplomatycznie nad ułożeniem się z sąsiadami. Poukładał się z Egiptem Jordanią dzisiaj Etihad lata do Izraela Emiratczycy też a El Al do do ZEA. Samoloty El Al latają do Azji na skróty w przestrzeni Arabii Saudyjskiej z którą to jest też w ścisłej współpracy na wielu polach jak i z Królestwem Omanu zwłaszcza za byłego już Króla. Tak to wygląda.

JSM
środa, 20 października 2021, 17:47

Z większością państw arabskich sobie poradzili. Libia, Irak, Egipt, Jordania, Syria albo rozbite w pył albo jedzą z ręki.

czwartek, 21 października 2021, 08:08

Nikt Arabom nie kazał atakować Izraela cały czas od 1948r.

Noityle
środa, 20 października 2021, 14:38

Jasiu, zbyt poważny temat dla przedszkolaka więc wytrzyj mleko i do do leżakowania.

bo gwiazdorzysz
środa, 20 października 2021, 16:11

bo co ?? masz snickersa..

Gnom
środa, 20 października 2021, 14:59

Ale niestety ma dużo racji. Od czasu jak umocnili państwo (dzięki środkom i wsparciu politycznemu od swych braci z USA) stale wszystkich pouczają i żądają posłuchu. Najpierw niech sami wpuszcza do siebie kontrolerów w sprawie broni atomowej. Ja tam nie wierzę, ze to kiedykolwiek nastąpi.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 08:09

Gnomie, po pierwsze Izrael nie podpisał NPT, wiec nikogo nie musi wpuszczać, po drugie nie grozi, tak jak Iran że zetrze swoich sąsiadów z powierzchni ziemi, po trzecie te bajki sobie daruj.

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 14:30

U ciebie ciągle po trzecie w wersji "od Izraela wara wszystkim" - a niby dlaczego. Ponieważ Izrael nie podpisał układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (twoje NPT) tym bardziej nie pozwala mu pouczać innych krajów w zakresie posiadania własnej broni jądrowej. Skoro oficjalnie twierdzi, że takiej broni nie posiada, niech da przykład i pozwoli skontrolować swoje obiekty jądrowe - a ma ich sporo, szczególnie tych niejawnych. To pouczania przez zbója na temat uczciwości i sprawiedliwości - tyle w temacie.

Davien
środa, 27 października 2021, 08:04

Gnomie po pierwsze jak na razie zbójem to jest Iran, deklarujacy od dekad chęć zniszczenia Izraela ale , no popatrz jako. jeszcze Izrael nie zamienił ich w wypalona pustynie choć bez problemu mógłby Po drugie iran, no popatrz podpisał NPT wiec jakim prawem chce pozyskac broń jadrową, skoro się zobowiązał tego nie robić. Po trzecie to nie Izrael ale iran sponsoruje organizacje terrorystyczne na Bl Wschodzie wiec juz lepiej skończ.

GB
czwartek, 21 października 2021, 14:45

Izrael robi to z pozycji siły. Należy się spodziewać, że jak takie "pouczenia"/dyplomacja nie pomogą to irańskie obiekty zostaną najprawdopodobniej zaatakowane. Izrael już ma na koncie ataki lotnicze na iracki i syryjski reaktory atomowe oraz zabicie głównego inżyniera irańskiego programu atomowego. I co więcej zrobił to praktycznie bezkarnie. Po prostu Izrael działa zamiast dyskutować o niczym.

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 18:26

Izrael jest po prostu bezczelny, bo innych poucza, ze maja nie robić tego co on. A czy jest to bezkarne - raczej tylko pewne dane do nas nie docierają, jak kiedyś niewygodne dla wschodu tak teraz dla zachodu.

bender
środa, 20 października 2021, 14:37

Tak obiektywnie to Iran od kilku dekad grozi Izraelowi wymazaniem z mapy. Jeśli ja miałbym broń A, a grożący mi sąsiad nie miał, to starałbym się taki stan utrzymać jak najdłużej. Wojna jest przedłużeniem dyplomacji i opcją, z której Izrael skorzysta, jeśli się zorientuje, że to ostatni moment na powstrzymanie ajatollahów.

Lolek
środa, 10 listopada 2021, 08:56

https://www.defence24.pl/izrael-znow-straszy-iran-atakiem--blef-czy-faktyczne-ryzyko-analiza Obydwa państwa się nienawidzą i nawzajem sobie grożą.

Wojciech
środa, 20 października 2021, 17:49

Powstrzymywać to trzeba rabinów. Ajatollahowie sami wiedzą, gdzie ich miejsce.

Vis
środa, 20 października 2021, 14:08

Skoro o tym piszą to żadnego ataku nie będzie

Chyży Rój
środa, 20 października 2021, 13:47

Gdyby doszło do wojny Izrael - Iran każdemu Polakowi wypadałoby zrobić jedno - popcorn.

asd
środa, 20 października 2021, 13:27

Plemie pracuje na kolejne nieszczęście, jakąś formę powtórki z lat 30 i 40 ubiegłego wieku. Bo inaczej nie można nazwać ich zachowania, kompletnie niczego nie nauczylo ich to co było.

GB
środa, 20 października 2021, 13:50

Na moje oko i pokazuje to dokładnie historia, właśnie wydarzenia lat 30 i 40 dobrze nauczyły Izrael jak postępować w takich wypadkach. Co więcej z liczących i silnych wrogów na BW został praktycznie tylko Iran, a wcześniej można było wyliczyć kilka państw muzułmańskich walczących z Izraelem, np. Egipt, Syria, Irak, Jordanie. Dziś Egipt i Jordania nie walczą z Izraelem, Syria jest w stanie upadku, Irak tylko trochę lepszej sytuacji.

Gnom
środa, 20 października 2021, 20:50

Mówisz prawie tak jak niejaki Roman Bratny w tomie Trudne Ojczyzny. Właśnie takie wyjaśnienie postawy Izraela wobec Palestyńczyków i świata włożył w usta jednego z bohaterów, jako to czego nauczyła ich II WŚ. A ten utwór ma już ponad 40 lat.

GB
czwartek, 21 października 2021, 11:02

A co w tym jest dziwnego. Do dziś w Izraelu pamiętają tragedię Żydów. Wypracowali sobie metody postępowania, które okazały się bardzo skuteczne. To że z tego powodu cierpią muzułmanie to przecież ich to nie obchodzi/mało obchodzi. Egipt i Jordania już dość dawno to zrozumieli i sobie żyją w miarę w pokoju z Izraelem.

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 14:31

No proszę jakie nacjonalistyczne podejście - szkoda, ze dla innych narodów nie jesteś tak wyrozumiały.

GB
czwartek, 21 października 2021, 14:48

Izrael w ogóle mnie nie obchodzi. Patrzę na ten konflikt z militarnego/wojskowego punktu widzenia (skuteczność/lub nie taktyki, szkolenia, sprzętu wojskowego, a czasami wręcz szczęścia itd.itp.).

Trzcinq
środa, 20 października 2021, 15:26

Dokładnie tak dzięki sukcesywnemu niszczeniu potecjalnych przeciwników

środa, 20 października 2021, 15:23

Egipt, hmmmm, czyżby właśnie amerykanom nie skończyła się kasa na kupowanie Egiptu?

GB
środa, 20 października 2021, 19:31

Egipt podpisał pokój z Izarelem gdy nie dostał kasy z USA. A podpisał bo zrozumiał że nawet koalicja kilku państw arabskich/muzułmańskich nie jest wstanie pokonać Izraela. Syria tego nie zrozumiała i przegrała kilka wojen, a teraz jest państwem upadłym i to mimo pomocy Rosji.

AA
środa, 20 października 2021, 14:42

Nic dziwnego arabska wiosna Nade in Mosad/CIA zniszczyła wszystkich i tylko Teheran się oparł wybuchowi perskiej wiosny zamykajac przytomnie kogo trzeba

Davien
czwartek, 21 października 2021, 08:13

A wy Rosjanie dalej nie możecie uwierzyc że nikt Arabska wiosna nie sterował... Ale co sie dziwić.

kasztan
środa, 20 października 2021, 21:25

Niestety podobna wiosna w Europie Środkowej trwa nadal, a jankesi mają żniwa

WarKot
środa, 20 października 2021, 14:21

Jeżeli hipotetycznie zaatakują Iran to hipotetycznie może dojść do awarii lub odwetu nuklearnego a wtedy hipotetycznie chmura może dopaść agresorów i będzie pozamiatane.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 08:15

Dziecko, jak Izrael by uzył broni jadrowej to po Iranie sladu by nie zostało a chmury to spadłyby na Irak i innych sąsiadów byłego Iranu. Aha jaki odwet nuklearny?:)

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 09:55

I wtedy nawet USA by go nie obroniło przed ostracyzmem świata, być może nawet na RB ONZ wstrzymałoby się od głosu. A przestraszone kraje arabskie nakryłyby Izrael czapkami by dopaść ich składy broni jądrowej dla siebie. Izrael kolega jest bezczelny, arogancki, ale nie jest głupi, wprost przeciwnie jest cholernie cwany zatem bądź pewny, ze poza sytuacją zagrożenia istnienia państwa Izrael (jak z 1973 roku) tej broni nie pokaże, a tym bardziej użyje.

Davien
środa, 27 października 2021, 08:11

Gnomku juz próbowali wielokrotnie i zawsze siły arabskie były masakrowane przez Izrael. Do tego jakie panstwo po takim końcu agresora czyli Iranu by zaryzykowało atak i fakt że tez wyparuje . Po trzecie akurat zdecydowana większość Arabów nienawidzi Iranu( ot róznice religijne). jakies jeszcze mundrości masz w zanadrzu?

vvv
środa, 20 października 2021, 14:54

tak tak iran zaatakuje głowicą nuklearną Izrael :D to byłby koniec izraela i zostałby on zmieciony z powierzchni ziemi.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 08:15

Taak,a niby skad Iran weżmie ta głowicę? czyzby mu Rosja jakieś podrzuciła

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 09:56

No jak to, przecież pod hasłem jej posiadania (a co najmniej uzyskania "jutro") przez Iran jest cały ten bałagan?

Davien
środa, 27 października 2021, 08:12

A ty naprawde wierzysz że ktos pozwoli na to Iranowi?:))

Tweets Defence24