Reklama

Siły zbrojne

Iran modernizuje precyzyjną artylerię rakietową

Fot. Tasnim News Agency/CC BY 4.0/wikipedia.com
Fot. Tasnim News Agency/CC BY 4.0/wikipedia.com

Siły Zbrojne Islamskiej Republiki Iranu zamierzają wprowadzić do eksploatacji zestawy kierowania Labeik zapewniające większą precyzję dla wykorzystywanych w wojskach lądowych tego kraju wyrzutni rakietowych.

Na wystawie zorganizowanej dla wyższych dowódców armii zaprezentowano kilka rozwiązan takich zestawów. Ich konstrukcja była w zasadzie podobna do znanych już wcześniej modułów naprowadzania stosowanych dla pocisków Fateh-110. Nowy zestaw kierowania jest montowany pomiędzy silnikiem pocisku a jego głowica bojową. Od znanych już irańskich rozważań różni się inna konstrukcją powierzchni sterujących. Według zachodnich ekspertów można go również stosować na 610 mm irańskich pociskach taktycznych Zelzal.

Pokazano również film z przeprowadzonych testów strzelań z wykorzystaniem zestawów Labeik.

Iran dysponuje 122 mm zestawami rakietowymi BM-21 (ok. 60-65 egz.) i ich własną modyfikacją Hadid, przenoszoną przez samochód Mercedes-Benz 2624, a także wyrzutniami 240 mm Fadjir-3 czy 333 mm Fadjir-5.

Z kolei Fateh-110 to rodzina taktycznych pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic konwencjonalnych, nuklearnych lub chemicznych/biologicznych. Fateh-110/I ma maksymalny zasięg 200 km i przenosi głowice bojową o masie 650 kg, Fateh-110/II ma zasięg 250 km z głowicą 450 kg, Fateh-110/III ma zasięg 300 km z ładunkiem 650 kg i zabudowanym modułem kierowania a Fateh-110/IV podobnie jak poprzednik, ale przy jeszcze zwiększonej precyzji.

Na samej wystawie pokazano również po raz pierwszy lekki pojazd opancerzony Rouin-Tan, lądowego robota Heider-1 w układzie 6x6, ręcznego BSP Farpod oraz mobilny system zagłuszania. Rouin-Tan miałby być opancerzony w lokalnie opracowany kompozytowy pancerz o zwiększonej odporności (m.in. przed amunicją ppanc. kalibru 12.7 mm) a jego konstrukcja nośna bazowała by na rozwiązaniach zaczerpniętych z Toyoty Land Cruiser 70.

Reklama

Komentarze (5)

  1. mordimer

    większa precyzja z natury nieprecyzyjnych rakiet - tylko Kim albo Iran mogą coś takiego wymyślić...

    1. Dudley

      Najpierw poczytaj potem pisz, np. izraelski Accular 122, rosyjski Tornado-S, nasi w Mesko też chcą robić korygowanego Feniksa, tyle że know how brak;-/

    2. Fanklub Daviena

      Właśnie w tanich rakietach korekcja ma sens. To haubice z korygowaną a tym bardziej napędzaną amunicją są bez sensu: po to się płaci za kosztowną lufę by celnie strzelać prostą amunicją, inaczej to nonsens.

    3. bender

      MESKO w Kielcach coś wspominało, że prowadzą prace badawczo-rozwojowe nad pociskami Feniks z zapalnikami zbliżeniowymi, jedno lub wielomodułowym głowicami odłamkowo-burzącymi z modułem korekcji toru lotu pocisku oraz amunicją z podpociskami GKO. W każdym razie brzmiało bardziej optymistycznie.

  2. Davien

    Dudley, tylko ze USA nie musi atakowac obecnie Iranu by go zmusic do ustepstw, chyba ze ajatollahowie naucza si jeść własna rope. Sankcje działaja a co do walki w Iranie to istotnie, po co maja tam wysyłac wojsko jak moga z powietrza i wody cofnać Iran do epoki kamienia łupanego. Aha co do tej 'wojny terrorystycznej' to naprawdę sądzisz że taki Hamas czy Hezbollah pójda dla zaoranego własnie Iranu na wojnez USA?? A co do tej wojny totalnej w Iranie: Jak Irańczycy chca się zabijać w samobójczych atakach na wosjka USA to ich problem. I takie pytanie: Jak uderzenia byłyby wymierzone wyłacznie w wojsko i ajatollahów( Trump jest do tego zdolny) to czy zwykli ludzie popełniliby samobójstwo w imię tych ajatollahów atakujac wojska USA? Natomiast c do obrony Kurdów to naprawdę, Twitter to nie oficjalne stanowisko rzadu USA.

  3. Davien

    Dudley, rosyjski Tornado ma jeden i do tego koszmarnie drogi pocisk kierowany GLONASS. Acculat]r istotnie jest korygowany INS/GPS i ma CEP ok 10m

  4. hym108

    Ciekawe czy by amerykanom z Iranem poszlo tak latwo jak z Irakiem.

    1. Davien

      A co ci pomoga przestarzałe wyrzutnie rakietowe przeciwko lotnictwu i pociskom manewrujacym?

    2. Dudley

      Jak by sądzili że im łatwo pójdzie to już by tam byli, nie mają żadnych szans. Jedynie co by osiągnęli to zaoranie kraju z powietrza i cofniecie Iranu o dekady. Nawet by nie śmieli postawić nogi na Irańskiej ziemi bo Irak i Afganistan to pikuś w porównaniu z tym co by ich tam czekało. Chyba że zdecydowali by się na eksterminację dużej części narodu. Do tego trzeba dołożyć ogromne zagrożenie terrorystyczne czekające na obywateli i firmy na całym świecie, nikt i nigdzie nie byłby bezpieczny, to była by wojna totalna w pełnym tego słowa znaczeniu. A to było by za drogo nawet za taki kąsek jak irańskie zasoby ropy i gazu. A Trump liczyć umie, bo ostatnio zdecydował że nie będzie bronił Kurdów bo mu się nie opłaca.

    3. acc

      No raczej nie. Pewnie między innymi z tego powodu nie zdecydowali się spróbować.

  5. Klakier

    A nasza artyleria rakietowa strzela na całe 20 km więc Iran ze swoimi zabawkami może się schować

Reklama