Colt w rękach Czechów

12 lutego 2021, 15:11
840_472_matched__q98uqq_mg5394
Fot. kapitán Štěpán Malast/Armáda ČR

Jak poinformowała Ceska Zbrojovka Group (CZG), została zawarta ostateczna umowa nabycia 100% akcji amerykańskiej spółki Colt Holding Company, będącą spółką macierzystą legendarnego amerykańskiego producenta broni palnej Colt's Manufacturing Company LLC oraz jej kanadyjskiej spółki zależnej Colt Canada Corporation.

Umowa została podpisana 11 lutego br. z zastrzeżeniem warunków ostatecznej umowy. W jej efekcie CZG nabędzie 100% udziałów w spółkach Colt za łączną kwotę w wysokości 220 mln USD oraz wyemituje dodatkowo 1 098 620 nowych akcji zwykłych CZG. Umowa przewiduje również potencjalne wynagrodzenie za zysk w wysokości do 1 098 620 wspomnianych akcji CZG w przypadku osiągnięcia określonych progów EBITDA w latach 2021-2023.

Nabycie Colta przez czeską spółkę ma zostać sfinansowane z jej obecnych, istniejących środków pieniężnych, w tym z ostatnich wpływów z pierwszej oferty publicznej, a także z planowanej emisji obligacji. Zawarta transakcja będzie dopiero zatwierdzana przez organy regulacyjne obu państw, jednak przewiduje się, że zostanie finalnie zamknięta w drugim kwartale 2021 r.

Ta fuzja jest strategicznym krokiem dla obu firm. Przejęcie Colt, kultowej marki i wzorca dla wojska, organów ścigania i rynków handlowych na całym świecie, doskonale wpisuje się w naszą strategię zostania liderem w branży produkcji broni palnej i kluczowym partnerem dla sił zbrojnych. Jesteśmy dumni, że możemy włączyć do naszego portfolio Colta, który od ponad 175 lat stoi ramię w ramię z armią amerykańską. Wierzymy w udane połączenie naszych kultur korporacyjnych, udokumentowane doświadczenie obecnego zespołu zarządzającego oraz komplementarność marek CZ i Colt. Połączona grupa osiągnie przychody przekraczające 500 mln USD i będzie prawdziwą potęgą broni strzeleckiej.

prezes i dyrektor generalny CZG Lubomír Kovařík
image
Reklama

W efekcie tego strategicznego przejęcia CZG uzyska znaczące moce produkcyjne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz będzie mogła zdecydowanie rozszerzyć swoją dotychczasową, globalną bazę klientów. Colt jest już wprost legendarnym dostawcą broni strzeleckiej dla wielu armii i służb mundurowych na całym świecie. Spółka ta jest także między innymi wieloletnim dostawcą dla armii amerykańskiej (z którą historia współpracy sięga ponad 175 lat), a poprzez swoją kanadyjską spółkę zależną Colt jest wyznaczonym wyłącznym dostawcą broni strzeleckiej dla kanadyjskiej armii.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z perspektywy takiego strategicznego połączenia. Po zakończeniu historycznej zmiany działalności i wyników finansowych w Colt w ciągu ostatnich pięciu lat, ten ważny kolejny krok w CZG sprawia, że ​​firma może wykorzystać znaczące możliwości wzrostu. Cieszymy się, że możemy połączyć siły z CZG, co będzie potężnym połączeniem dla obu marek i dla naszych klientów

prezes i dyrektor generalny Colt Dennis Veilleux

Colt zmagał się z problemami finansowymi już od ponad 3 dekad. Było to związane ze stopniową utratą rynku, w tym przede wszystkim u rodzimego i głównego odbiorcy w postaci amerykańskich sił zbrojnych i służb mundurowych. Stopniowo również wielu kluczowych odbiorców eksportowych coraz częściej decydowało się na wybór nowocześniejszych konstrukcji innych producentów broni strzeleckiej. Pierwsza bankructwo spółka ogłosiła w 1992 roku, po czym zaczął się stopniowy jej upadek, co doprowadziło ostatecznie do jej obecnej sprzedaży.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
Xyz
niedziela, 14 lutego 2021, 14:03

Mam pytanie, czy jest jakaś Polska firma produkująca np. sztucery myśliwskie? I tyle w temacie. Mamy rozbrojony naród. Ilość broni na jednego mieszkańca najniższa w Europie. A pieniądze z rynku cywilnego idą do Niemiec, Czech czy ostatnio Turcji

Darth Maul
sobota, 13 lutego 2021, 18:37

Wszyscy wymieniają Colta, wydaje mi się, że Czechom nie chodzi o Colta a o CZ.

Totalnie Vizualny Pasek Informuje
sobota, 13 lutego 2021, 16:40

Na mieście w Radomiu ziomki gadają, że za tydzień FB kupi CZ i HK + SIG w pakiecie na wyprzedaży wiosennej.

etba
sobota, 20 lutego 2021, 01:56

nic dodać nic ująć :)

qwardian
sobota, 13 lutego 2021, 12:45

Colt Cobra matte stainless steel jest w tym momencie najlepszym rewolwerem świata. Osobiście posiadałem Smith and Wesson 38 Special, ale dzisiaj bym wybrał model Colta..

easyrider
sobota, 13 lutego 2021, 09:00

Brawo Czesi. Myślą. Tak się robi pieniądze. Kupuje się markę, która ma kłopoty finansowe i się na niej zarabia. Na broni nikt jeszcze nie stracił. Chyba, że zamiast rozwijać technologię przejada zysk.

kofrys
sobota, 13 lutego 2021, 07:28

Skoro taki super to kto pozbywa się kury znoszącej złote jaja za tak niską cenę.

Bobi
sobota, 13 lutego 2021, 05:17

A po co on ten Colt Czechom? Nic z tego co reprezentował kiedyś tam nie zostało, same długi. Ostatnio bylem w Smoleńsku FR karabinek Colt znany jak M-4 jest produkowany na licencji u nich i jest tak samo do kupienia jak Saiga i tp klony AK (odmiana kałacha tzw wersja dla obrony domu i mienia, lub myśliwska ). Osobiście wybrałbym tą drugą bo jest bardzo wygodna. A Colt nu coś, wszyscy wiedzą jak i Grot mu wystarczy trochę piasku i po tobie.

MrPiotr
niedziela, 14 lutego 2021, 16:39

W Karbali karabinki Łucznika jakoś wytrzymywały, w Afganistanie też. Łykasz propagandę, kolego...

blister
czwartek, 18 lutego 2021, 16:16

ale to były Beryle, czyli wariacja na temat AK, nie Groty

fcuk
niedziela, 14 lutego 2021, 10:03

Jak to po co? Zrobią lifting wizualny swoich pukawek i sprzedadzą je drugi raz jako Colt.

Percival
sobota, 13 lutego 2021, 21:31

Umacniają się na bardzo chłonnym amerykańskim rynku, plus Colt Canada to prężny zakład, produkujący dla sił zbrojnych Kanady. Więc jednym ruchem zdobyli sobie klienta w postaci Kanadyjskich sił zbrojnych

werte
sobota, 13 lutego 2021, 04:47

Zakup COLTa w czasie gdy Biden właśnie ogłasza kolejne restrykcje na rynku broni w USA to dość odważne posunięcie. Przejęcie firmy to nie koniec kłopotów ale początek. Wdrożenie planu naprawczego i zapewnienie płynności to niezłe wyzwanie robota na lata bez pewności na sukces. Można liczyć na kontrakty wojskowe (w tym zagraniczne) ale te są niezbyt rentowne bo dotyczą jedynie ograniczonego serwisowania i konkurencja nie śpi. Na wybór obecnie konstrukcji CzOLTa dla USArmy raczej nie ma co liczyć. To historia. Zobaczymy za jakiś czas czy ta transakcja była słusznym wyborem.

rmarcin555
sobota, 13 lutego 2021, 17:06

@werte. Colt nie startuje w przetargu na NGWS. Myślę, że CZ to wie. Z drugiej strony, jeśli jakimś cudem, Amerykanie zdecydują się na masową wymianę broni to szczęśliwy dostawca może potrzebować mocy produkcyjnych. Wprowadzenie nowych restrykcji dotyczących broni łatwe nie będzie. To jest przede wszystkim jurysdykcja stanowa. Są stany, gdzie możesz wszystko i takie, gdzie o broń jest trudno.

BadaczNetu
sobota, 13 lutego 2021, 00:03

Colt jest bankrutem. Już w 2015 roku wystąpił o ochronę przed wierzycielami. Czesi kupili w zasadzie tylko logo.

Nesher
sobota, 13 lutego 2021, 09:28

Czesi kupili nie tylko słynną markę, ale także silną sieć dystrybucji, jaką dysponuje Colt, zyskując tym samym dostęp do karabinów na bazie AR15, których nie mieli w swoim portfolio, ale głównie zdolności produkcyjne w USA i Kanadzie, których nadal im brakowało i będzie w stanie wykonać. wobec odbiorców państwowych jako producent krajowy. Nawiasem mówiąc, CZ planowała zbudować fabrykę w Little Rock za około 2 miliardy koron (połowę tego, co zapłacili za Colta), plan jest teraz zamrożony.

LMed
piątek, 12 lutego 2021, 23:50

Spektakularne pociągnięcie. Im nie rdzewieją więc idą ostro.

gnago
piątek, 12 lutego 2021, 23:08

EE tekst jest wzajemnie sprzeczny albo colt jest albo jedynie był dostawcą dal armii i służb świata i przez to został wykupiony przez mniejszą starszą firmę w dobrej kondycji. Albo zwyczajnie coś tu śmierdzi jak w przejęciu Monsanto przez post nazistowskiego Bayera- razem w wiszącymi na horyzoncie odszkodowaniami za glifosfat

Prawda
piątek, 12 lutego 2021, 22:55

Typowe: inni super, nasze źle! Po efektach ich poznacie, zobaczymy, czy to się uda. A tymczasem szkoda grota - dobrej konstrukcji, zniszczonej błotem polityki!

Patriota
sobota, 13 lutego 2021, 19:37

Grot to złom, strzelałem z tego i jest dużo gorszy od ar15 czy kalacha, trzymając to w rękach ma się wrażenie chińskiej podróbki marnej jakości, tak słabe materialy

Board
poniedziałek, 15 lutego 2021, 15:50

To ciekawe co piszesz . Bo ja oceniam Grota bardzo dobrze , nawet krótka seria jest bardzo celna. Jak można porównywać Kałacha do Grota ,zupełnie inny komfort strzelania i świetna celność . Nie targałem obu karabinków po ziemi, wiec nie wiem czy mają przypadłość zacinania się . O każdą broń należy dbać . Kałach był dla prostego chłopa z brakiem umiejętności posługiwania się nim i dbałością o broń . Jednego zabili to brał i strzelał z niego następny, a czy trafiał ?czasami się udawało mu . Obecnie żołnierz jest o wiele bardziej inteligentny i potrzebuje celnej broni oraz wysokiej jakości sprzętu ,bo jest wyćwiczony do przeżycia na polu walki i do tego ma mu służyć.

Robert
sobota, 13 lutego 2021, 21:49

Ja tez strzelalem i mysle ze ty nie! Strzelalem z AK 47 i beryla Nie znasz sie Beryl jest dobry a bedzie jeszcze lepszy dzieki antypolaka

ZZZZ
sobota, 13 lutego 2021, 22:18

Beryl to polski klon karabinu Kałasznikowa. Natomiast Grot to karabin, który powstał w oparciu o doświadczenia polskich żołnierzy wyniesione z Iraku czy Afganistanu, doświadczenia w użytkowaniu ... Beryla. Grot miał wyeliminować wszystkie niedostatki czy zaszłości karabinu Beryl. Niestety, na obecną chwilę, Beryl wciąż jest lepszy od Grota.

LMed
sobota, 13 lutego 2021, 09:33

No tak, szkoda. Seryjna produkcja prototypów??? Dlaczego???

Fanklub Daviena
piątek, 12 lutego 2021, 22:45

Czesi wspierali własny a nie amerykański przemysł zbrojeniowy, w przeciwieństwie do Polin i teraz widać efekty. :D

Monkey
piątek, 12 lutego 2021, 22:21

Gratulacje dla Czechów, bo oni z pewnością rozwiną się dzięki temu. A dla nas: powód do kolejnych już gorzkich przemyśleń zaczynających się od: "Dlaczego nie my?" A powinniśmy inaczej: "Co my możemy zrobić, żeby znaleźć się w podobnej pozycji?"

Realista
piątek, 12 lutego 2021, 20:47

A my to Grot i kłopot.

ZZZZ
piątek, 12 lutego 2021, 20:13

A FB Radom będzie poprawiać 43 tys swoich karabinów :) Niby jesteśmy sąsiadami a dzielą nas lata świetlne.

Swarożyc
sobota, 13 lutego 2021, 11:47

Nie lata świetlne a stosunek do religii(katolicyzmu).

Drt
sobota, 13 lutego 2021, 14:19

Czesi są w nim bardzo podobni do Albańczyków. Ciekawe dlaczego?

ZZZZ
sobota, 13 lutego 2021, 20:17

Ja nie widzę podobieństwa. Czesi to bezwyznaniowcy w przeważającej większości, natomiast Albańczycy to muzułmanie.

Drt
sobota, 13 lutego 2021, 23:44

Nie widzisz bo się nie znasz. Albania to najbardziej ateistyczny kraj na świecie. No i w czym im pomógł ten ateizm?

ZZZZ
niedziela, 14 lutego 2021, 06:15

Albania to kraj ludzi wierzących. Najpierw wyznających kult jednostki Envera Hodży. A teraz powracających do swych korzeni, czyli do islamu. W dalszym ciągu nie widzę żadnego nawiązania do Czechów, ani na poziomie stosunku do religii. Ani tym bardziej do poziomu industrializacji ich kraju.

LMed
niedziela, 14 lutego 2021, 14:57

No i osiągniętego poziomu kultury technicznej.

ZZZZ
niedziela, 14 lutego 2021, 18:21

Czyli zrozumiałeś, że wierząca Albania nijak się ma do bezwyznaniowych Czech :) Trochę to trwało :) I nie chodzi w tej historii o jakiś antyklerykalizm. Chodzi o to, na co ludzie poświęcają czas. Ludzie wierzący liczą na łaskę Boga, więc sporo czasu poświęcają na modlitwę o nią. W tym czasie bezwyznaniowcy po prostu działają, bo liczą na siebie. Na swoją wiedzę, na swoje umiejętności. Różnica zasadnicza.

Drt
poniedziałek, 15 lutego 2021, 11:12

Ha, ha Jeśli wiara Albańczyków dotyczyła Hodży to Czechów Husaka. Ateizm będący zezwierzęceniem ( tylko one w nic nie wierzą) ma być twoją propozycją dla Ludzi? Ageista jest jedynie zwierzęciem, które żre i wydala. Cała cywilizacja w której żyjesz zbudowana została w oparciu o wiarę a nie zwierzęcy ateizm .

widmo
piątek, 12 lutego 2021, 22:21

znawca wojskowy sie znalazl strzelales z tej broni choc raz

alan
sobota, 13 lutego 2021, 12:05

A ty ekspercie jak długo miałeś Grota na poligonie?

Taki sobie...
piątek, 12 lutego 2021, 20:43

Poczytaj sobie o problemach 1 wersji Brena:)

ZZZZ
sobota, 13 lutego 2021, 20:10

Mogę poczytać. Ale czy to sprawi, że Grot będzie mniej awaryjny?

lan
sobota, 13 lutego 2021, 12:04

Podaj ile ich zakupili Czesi i jakoś nie słyszałem o oskarżaniu dziennikarzy że lobbują na rzecz Polski.

Edmund
piątek, 12 lutego 2021, 19:45

I w ten sposób czeska zbrojeniówka może już oficjalnie i z poparciem władz federalnych USA sprzedawać w USA własne wyroby dla służb i wojska jako produkty ,,Made in USA".

sobota, 13 lutego 2021, 03:13

Widzę że większość ma problem z czytaniem ze zrozumieniem "Colt zmagał się z problemami finansowymi już od ponad 3 dekad. Było to związane ze stopniową utratą rynku, w tym przede wszystkim u rodzimego i głównego odbiorcy w postaci amerykańskich sił zbrojnych i służb mundurowych. Stopniowo również wielu kluczowych odbiorców eksportowych coraz częściej decydowało się na wybór nowocześniejszych konstrukcji innych producentów broni strzeleckiej. "

Clash
piątek, 12 lutego 2021, 17:52

Brawo Czesi :-)

Adam
piątek, 12 lutego 2021, 17:48

Warto zwrócić uwagę na wartość transakcji, u nas wydano tyle samo na 70 tys wadliwych Grotów

Gt
piątek, 12 lutego 2021, 23:19

Jakich wadliwych grotów doucz sie zanim napiszesz

czytelnik D24
piątek, 12 lutego 2021, 17:19

Szkoda że nie w rękach Polaków. Byłby to niezły przyczółek dla polskiej zbrojeniówki na amerykańskim rynku.

Fanklub Daviena
sobota, 13 lutego 2021, 12:32

Już KGHM kupił kopalnie miedzi w Kongo i Kanadzie. Wystarczy!

sobota, 13 lutego 2021, 08:26

Radom juz raz wszedł do USA. I dość szybko wyleciał...

loyola
piątek, 12 lutego 2021, 21:27

Nasze państwowe "koncerny" mogłyby kupić nawet Toyotę i za parę lat nawet w Afryce padłby zbyt tych samochodów. Więc nie używaj określenia "w rękach Polaków" ale "w rękach politycznych namiestników"

Tweets Defence24