Chiny: większe uprawnienia Centralnej Komisji Wojskowej

3 stycznia 2021, 13:48
Chinese_military_band_on_Palace_Square
Fot. mil.ru
Reklama

Chiny nowelizują swoje prawo w zakresie obronności i konsolidują władztwo Xi Jinpinga w zakresie szeroko pojmowanej przestrzeni bezpieczeństwa oraz wojskowości. Podkreślając, że Pekin jest w stanie szybciej i bardziej kompleksowo mobilizować zasoby do ochrony własnych interesów narodowych, również tych związanych z kwestiami międzynarodowymi.

Nowe uprawnienia w zakresie mobilizacji zasobów cywilnych i wojskowych trafiły do rąk Centralnej Komisji Wojskowej w Chinach. Komisja, czele której stoi Xi Jinping, ma tym samym mieć zdolność pozyskiwania niezbędnych zasobów do obrony interesów narodowych, zarówno jeśli chodzi o kwestie krajowe, ale również poza granicami państwa. Osłabiona została również rola Rady Państwa w zakresie formułowania głównych kierunków polityki obronnej Chin, oczywiście na korzyść wspomnianej Komisji. Ta pierwsza ma zacząć pełnić bardziej wykonawczą rolę, jeśli chodzi o sformułowane przez Komisję cele oraz zbudowaną strategię.

 Kluczowym wątkiem w obecnych analizach przeobrażeń prawnych w Chinach ma być dalsza konsolidacja władzy wokół Xi Jinpinga i jego najbliższego otoczenia. Z perspektywy chińskiej jest to niezmiernie istotne, mając na uwadze rosnące w ostatnim czasie w sposób dynamiczny napięcie w relacjach z Waszyngtonem.

Zmiany w prawie nastąpiły wraz z wejściem w życie nowych przepisów zawartych w nowelizacji Prawa w zakresie obrony narodowej. „South China Morning Post” zauważa również, że po raz pierwszy chińskie ustawodawstwo wskazało, że powodem mobilizacji i rozmieszczenia wojsk mogą być zakłócenia (ochrona) w sferze interesów rozwojowych kraju. Nowe przepisy są również interpretowane jako dające większą przestrzeń do zastosowania sił zbrojnych wobec Tajwanu, który Pekin uznaje za swoja cyt. „zbuntowaną prowincję”.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/chiny-zrozumiec-imperium/
Reklama

Ustawodawstwo odnoszące się do obronności kładzie również szczególny nacisk na potrzebę zbudowania ogólnokrajowego mechanizmu koordynacji mobilizacji przedsiębiorstw państwowych i prywatnych do udziału w badaniach nad nowymi technologiami obronnymi. Pekin uważa, że kluczowe są badania i rozwój zarówno uzbrojenia konwencjonalnego, ale także takich sfer jak cyberbezpieczeństwo, technologie kosmiczne i elektromagnetyczne.

Wspomniane poprawki zostały przyjęte przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych 26 grudnia, po dwóch latach prac legislacyjnych. Zauważa się, że w kluczowym dla obronności kraju akcie prawnym trzy artykuły zostały usunięte, ponad 50 zostało poprawionych, a w sześciu dokonano uzupełnienia. Na konferencji prasowej, która odbyła się na początku grudnia 2020 r. rzecznik biura legislacyjnego Komisji powiedział, że wprowadzone właśnie zmiany nadały Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wyraźny kierunek w sferze niezbędnej modernizacji i wskazania celów rozwojowych na kolejne lata.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
lubie_chiny
wtorek, 5 stycznia 2021, 08:23

Polecam film "War on China" na yt. I kto tu kogo atakuje i jest agresorem? Chiny czy jednak USA?

say69mat
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 10:46

@Chiny: większe uprawnienia Centralnej Komisji Wojskowej ... hmmm, można odnieść wrażenie że świat się toczy, toczony plagą centralizmów. Gidzie jedyną receptą na niedowład systemu zarządzania jest jego centralizacja, niezależnie czy mamy na myśli port morski v/s port lotniczy w Europie Centralnej. Czy ... Centralną Komisję Wojskową Państwa Środka.

Ech
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 02:25

W 1996 roku PKB Hong Kongu stanowilo 17% PKB Chin Ludowych. Obecnie jest to 2.5% . Nie znam danych co do Tajwany ale mysle ze proporcje takze sie zmienily w ten sposb. Skoro ok 1.5 milona obwateli Tajwany pracuje w Chinach to sa zwiazani. Oczywscie Chiny maja biedne rejony ale maja i Szanghaj i cale poludniwe wybrzeze Kantonu.

dim
niedziela, 3 stycznia 2021, 17:28

(1) Ambicja: Przyłączając Tajwan, Chiny niejako przeskoczyłyby dziesięciolecie, od razu stając się niekwestionowanym już liderem gospodarczym świata. (2) Pieniądze - Tajwan ma 2,5 raza wyższe PKB per capita, niż Chiny (3) Rodzina i znajomi królika - na Tajwanie, zajętym przez kontynentalne Chiny, mnóstwo funkcjonariuszy obecnej władzy ChRL przejęłoby stołki, a zapewne także niejedną fortunę przemysłowo-finansową (4) A na wyspę można byłoby wysłać od razu miliony "swoich" migrantów - patrz punkt trzeci. Ale to są sprawy aktualne na dziś. Obserwując tempo rozwoju Chin kontynentalnych, nie wiem kiedy, ale na pewno w bieżącym wieku, może już w jego połowie, te różnice materialne przestaną być istotnie duże. Tym bardziej, że nowym ostrzem strategii Chin kontynentalnych ma stać się już wcale nie eksport, a rozwój rynku wewnętrznego. Czyli zamożność własnego społeczeństwa.

Eee tam
niedziela, 3 stycznia 2021, 21:08

Te bajki o konsumpcji wewnętrznej w Chinach od 2008 roku co najmniej głoszą póki co bez ekportu nie istnieją

dim
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 02:41

Właśnie głoszą i poziom życia szybko wzrasta. Teraz dodali nawet ekologię nie chcę pisać więcej, by nie być posądzonym o jawną reklamę, ale byłoby jeszcze wiele do wskazania, co my (Polska) wyłącznie mówimy, a oni to realizują.

Andrettoni
niedziela, 3 stycznia 2021, 16:49

Gdyby Chiny chciały zaatakować Tajwan to by to zrobiły. Nie trzeba do tego zmieniać prawa. Natomiast "interesy rozwojowe" kraju leżą w Afryce (i innych rejonach). Przykładowo deklaracje Argentyny odnośnie Antarktydy wymagają statków, w tym lodołamaczy. Skonfliktowana z W. Brytanią Argentyna mogłaby być cennym sojusznikiem Chin. Dno oceanu kryje wiele surowców, a sprawę załatwiliby głównie sami Argentyńczycy. Chiny nie są nigdzie "główną" siłą, ale chętnie udzielają "wsparcia". Interesy to bardzo mgliste pojęcie, które pozwala praktycznie na wszystko. Sam Tajwan - no cóż, zobaczymy co będzie z azjatycką strefą wolnego handlu. Tajwanu raczej do niej nie przyjmą. Czy ta inicjatywa się uda? Jeżeli się uda, to Tajwan się powoli udusi. Wojna to tylko przedłużenie polityki.

Fanklub Daviena
niedziela, 3 stycznia 2021, 20:25

Tajwan Chiny muszą zająć strategicznie, bo inaczej stanowi potencjalną bazę "niezatapialny lotniskowiec" USA lub Japonii przeciw Chinom. Dodatkowo sprawa jest prestiżowa (ale to już wisienka na torcie) - Chiny Tajwan utraciły w wyniku przegranej z Japonią wojny w 1895 a Chiny nie zamierzają akceptować zdobyczy japońskiego militaryzmu i mają rację. Traktat kapitulacyjny Japonii przewidywał powrót wszystkich ziem chińskich militarnie zagrabionych przez Japonię (bez względu jak dawno to było!) do Chin!

Andrettoni
piątek, 8 stycznia 2021, 16:37

Nie muszą. Jeśli RCEP wypali, to gospodarka Tajwanu się udusi. 15-20 lat i jeżeli zniosą cła, a Tajwan będzie je dalej płacił, to tak jakby nałożyli sankcje.

Rhotax
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 07:28

W rekach Rosji pozostaja ziemie zagarniete Chinom za Stalina i to jest kierunek militarny na jakim ich mega produkcja czolgow sie przyda ....bo nie w Tajwanie .

dim
niedziela, 3 stycznia 2021, 18:53

Wiesz, gdzie zgromadzono już i gromadzi się dalej wiele prochu, tam zawsze powstaje obawa wybuchu nawet zupełnie przypadkowego. USA znajdą się wtedy w opałach (Chiny oczywiście też), a Rosja wykorzystać to może jako okazję na Ukrainie, u Bałtów, czy w Polsce. A zważ, że "strategia" MON i Sejmu, na następnych 15 lat, faktycznie przyjmuje, że dalej mamy być niesamodzielni obronnie. Brrr...

Tweets Defence24