Chiny chcą modernizować siły powietrzne Argentyny. Skutkiem destabilizacja? [ANALIZA]

13 lipca 2021, 07:57
2021-egreso-escuela-de-aviacion-militar-03
Fot. www.argentina.gob.ar
Reklama

Chińczycy prowadzą intensywne negocjacje z rządem Argentyny na temat swojego udziału w programie modernizacji argentyńskich sił powietrznych. Może to zdestabilizować sytuację w regionie i doprowadzić do ponownego wprowadzenie w tym państwie niedemokratycznych rządów.

Obserwatorzy zgodnie oceniają, że wizyta delegacji chińskiej w Argentynie na początku maja 2021 r. w sprawie zacieśnienia współpracy wojskowej może całkowicie przewartościować rynek handlu bronią w Ameryce Południowej i Środkowej. Chińczycy początkowo działali bardzo ostrożnie, nie chcąc by ich wysiłki zostały w jakiś sposób zablokowane. Jednak toczące się po cichu negocjacje zaczynają przynosić coraz bardziej konkretne efekty. Przełomem miała być wstępna umowa na ewentualny zakup kilku systemów uzbrojenia o wartości szacowanej na ponad miliard dolarów zawarta w lutym 2015 roku. Zakładała ona zamówienie przez Argentynę w Chinach 5 okrętów (korwet Typu 18, z których trzy miały być zbudowane w argentyńskich stoczniach), 14-20 samolotów myśliwskich czwartej generacji (FC-1/JF-17 lub J-10) oraz 110 pojazdów opancerzonych 8x8 VNI.

Chińska oferta była o tyle atrakcyjna, że zawierała również propozycję pomocy w zbudowaniu argentyńskiego systemu analizy satelitarnej, połączonej z udostępnianiem zdjęć satelitarnych. Ta współpraca kosmiczna została nawiązana już zresztą wcześniej, ponieważ Chińczycy zbudowali Centrum Kontroli Wystrzeliwania i Śledzenia Satelit CLTC (Satellite Launch and Tracking Control General) w prowincji Neuquén w Argentynie, który był zresztą pierwszym tego rodzaju obiektem, poza granicami Chin.

image
Fot. www.argentina.gob.ar

Projekt ten powstał pomimo krytyki argentyńskiej opozycji, która twierdziła że zbudowano w ich kraju ważny element chińskiego systemu wczesnego ostrzegania i obrony przeciwrakietowej. Trzeba bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do cywilnej Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma podobną umowę z Argentyną, chiński program kosmiczny jest prowadzony przez chińską armię. W ten sposób CLTC podlega siłom wsparcia strategicznego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chin. Dodatkowo pięćdziesięcioletnia umowa: ogranicza suwerenną kontrolę Argentyny nad terenem, gdzie znajduje się centrum CLTC i prowadzonymi tam działaniami, zapewnia daleko idące zwolnienia podatkowe i pozwala na liberalny przepływ chińskiej siły roboczej, pracującej zgodnie z chińskim prawem pracy.

Pomimo tych krytykowanych doświadczeń z dotychczasowej współpracy, oba rządy omawiają obecnie możliwość sprzedaży Argentynie chińsko-pakistańskich myśliwców JF-17 Thunder. Argentyńczycy mogą w tym przypadku liczyć na bardzo atrakcyjną cenę, ponieważ Chińczykom bardzo zależy na zawarciu kontraktu i mogą pójść na daleko idące ustępstwa. Mały zysk w przypadku argentyńskiej umowy może się im jednak wielokrotnie zwrócić w przyszłych umowach zbrojeniowych z innymi krajami Ameryki Południowej, gdy otworzy im się rynek na tym kontynencie.

Chińczykom sprzyjają w tym przypadku zmiany w argentyńskiej polityce. Poprzednie porozumienie sprzed sześciu lat zostało podpisane za czasów prezydentury Cristiny Fernandez de Kirchner (2008-2015), która kierując lewicą i peronistami starała się zacieśnić więzi z władzami w Pekinie. Jednak po dojściu do władzy prawicowego prezydenta Mauricio Macri w grudniu 2015 r. przerwano już zaczęte projekty. W 2019 roku doszło jednak do kolejnej, politycznej zamiany i rządy objęli peroniści. Wiceprezydentem została Cristina Fernandez de Kirchner i ponownie wrócono do rozmów na temat umów zbrojeniowych z Chinami.

image
Fot. www.argentina.gob.ar

Na przeszkodzie w sfinalizowaniu kontraktów stoi obecnie tylko argentyński kryzys finansowy i związany z tym brak waluty, za pomocą której można by było płacić za drogie systemy uzbrojenia. Luka w budżecie doprowadziła do zapaści również siły zbrojne Argentyny. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się siły powietrzne, które musiały w 2015 roku wycofać wszystkie swoje myśliwce Dassault Mirage III nie mając nic w zamian. Sytuacja jest o tyle niezręczna, że swoje nowoczesne samoloty myśliwskie mają sąsiednie państwa: Chile (F-16) oraz Brazylia (Gripen).

Argentyna ma jednak trudności w kupowaniu myśliwców od krajów zachodnich, przede wszystkim z powodu embarga na uzbrojenie, nałożonego na nią przez Wielką Brytanię po wojnie o Falklandy/Malwiny w 1982 roku. Naciski władz w Londynie pozwoliły np. „odstraszenie” Szwedów od sprzedaży Argentyńczykom samolotów JAS 39 Gripen w 2015 roku i także Południowej Korei oferującej samoloty FA-50 Fighting Eagle. Brytyjskie, nieformalne embargo nie jest jednak skuteczne w odniesieniu do Chińczyków. Na przeszkodzie w podpisaniu umowy może stać jedynie fakt, że Wielka Brytania dostarczyła elementy wyrzucanego fotelu pilota w samolotach JF-17.

image
Fot. www.argentina.gob.ar

Pomimo tego chińska oferta została złożona i jest ona swoistym ratunkiem dla stojącej na skraju bankructwa Argentyny. Sukces chińskich firm zbrojeniowych jest związany nie tylko z niskimi cenami w porównaniu do systemów zachodnich, ale również z formą płacenia za zamówienia. Chińczycy zapewniają bowiem dodatkowo elastyczne sposoby płatności: dając możliwość odsuwania terminów spłat, jak również pozwalając na opłacanie rachunków za pomocą minerałów oraz zgód na inwestycje. Przykładowo Wenezuela płaciła Chińczykom za tanią broń ropą sprzedawaną po niskich cenach.

Chiny kuszą również propozycją transferu technologii. Najprawdopodobniej ma ona nawet obejmować możliwość produkowania samolotów JF-17 w Argentynie i przekazanie temu państwu kluczowych technologii. Podobne propozycje władze w Pekinie miały również złożyć w przypadku chińskich śmigłowców oraz pojazdów opancerzonych. Dla Argentyńczyków postawionych pod murem jest to w tej chwili jedyna dostępna możliwość rozpoczęcia modernizacji sił zbrojnych.

Brytyjskie embargo nałożone nieformalnie na Argentynę może więc mieć ten niezamierzony efekt, że doprowadzi do wpuszczenia technologii chińskich oraz inwestycji do Ameryki Południowej. Jako pierwsi odczują to Amerykanie, którzy dominowali jeszcze niedawno na południowoamerykańskim runku uzbrojenia. Dodatkowo wzmocnione militarnie kraje mogą zmienić swoje stanowisko polityczne i użyć chińskiej broni w sposób niekorzystny dla interesów Stanów Zjednoczonych, destabilizując sytuację w regionie.

image
Argentyński minister obrony Agustín Rossi, w czasie uroczystości upamiętniających 39. rocznicę chrztu bojowego argentyńskich sił powietrznych 1 maja 1982 r. podczas wojny o Falklandy/Malwiny. Fot. www.argentina.gob.ar

Zagrożeni mogą się również czuć Brytyjczycy, którzy nagle staną w obliczu kraju w miarę dobrze i tanio uzbrojonego. Co więcej Chiny mogą pomóc Argentyńczykom w wyjściu z kryzysu finansowego. Będzie to o tyle łatwe, ze Argentyna jest przecież drugim co do wielkości krajem Ameryki Łacińskiej i dodatkowo bardzo bogatym w zasoby naturalne. Chińskie firmy już to wykorzystują inwestując w tym kraju ponad 15 miliardów dolarów tylko w sektor naftowy. Chińczycy są również odbiorcą argentyńskich produktów rolnych – w tym soi. A w zanadrzu ma być podobno negocjowanych kolejnych piętnaście projektów infrastrukturalnych o wartości ponad trzydziestu miliardów dolarów.

Chiny mogą więc doprowadzić do sytuacji, że Argentyna uzyska ponownie zdolność do walki o odebranie Falklandów. Politycy argentyńscy większości opcji uważają bowiem, że ich roszczenia do wysp są w pełni uzasadnione. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku będą zmierzały rządy w Argentynie. Korzystając ze wsparcia chińskiego nie muszą się one już martwić reakcjami zachodnich inwestorów i banków na swoje, być może, niedemokratyczne posunięcia.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 227
Reklama
gnago
sobota, 17 lipca 2021, 09:24

Taa znowu agenda anglosaska w robocie. Wpływ Chin na sytuację w Argentynie będzie miał pozytywny ekonomicznie skutek dla Argentyńczyków. Po hucpie junty na Falklandach angole i Izraelczycy szarogęsili się niepomiernie na niezależnych od Argentyny poligonach na wyłączność na jej terytorium, cosie zatapiały okręty podwodne za bezczelność podglądania. Teraz powoli to się skończy jak i te GMO na polach Argentyny. Poszukajcie sobie w necie info o tym

Antex
piątek, 16 lipca 2021, 18:34

Polskie dążenia niepodległościowe przed 1914r też destabilizowały sytuację w carsko-cesarsko-królewskiej Europie ... Wiec jestem odporny na takie sformułowania.

Davien
wtorek, 20 lipca 2021, 20:56

Wiec wg ciebei jakie panstwo okupuje Argentyne?

NN
środa, 21 lipca 2021, 16:31

Wlk. Brytania. Choć tylko fragment terytorium

Palmel
środa, 14 lipca 2021, 21:00

uzbroją dozbroją i zajmą Anglię Falklandami zrobią dobrą robotę też dla Rosji odciągną od morza Czarnego

w.
środa, 14 lipca 2021, 14:01

zakup uzbrojenia przez Ukrainę destabilizuje sytuacje w Europie. To jasne i oczywiste... :)

naród
niedziela, 18 lipca 2021, 12:55

w. Widzimy podwójną moralność zachodu na czele z Ameryką. To fakt uzbrajanie Ukrainy to nie tylko popieranie faszyzmu w tym rejonie Europy, ale również popieranie reżimu zbrodni i ludobójstwa. Odessa wymaga wyjaśnienia i ukarania zbrodniarzy, podobnego czynu wymaga też majdan, którego pucz doprowadził do obalenia legalnie wybranych władz, a to jest kolejna zbrodnia przeciwko ukraińskiemu narodowi.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 20:43

Dokładnie tak choć ci tego nie napiszą ale to ich logika

Pablo
środa, 14 lipca 2021, 10:54

Wyobraźmy sobie aktualne status quo jako stan stabilny, ale nie stan równowagi. Stan stabilny wygląda tak, że szalka prawa wagi jest na samym dole i leży na niej mała flaga USA. Na drugie szalce leży pozostałe 190 państw świata. Za każdym razem gdy któreś państewko dokłada czegoś na tyle że szalka 190 państw przesuwa się w dół USA nazywa to destabilizacją.

Przemo
piątek, 16 lipca 2021, 00:52

Odsyłam do podstaw politologi, proszę przeczytać "Lewiatana" Thomasa Hobbesa oraz "Księcia" Niccolò Machiavellego. Może wtedy zrozumiesz, jak wielka różnica jest między porządkiem i pokojem, a chaosem i wojną. PAX AMERICANA właśnie daje pokój i porządek.

wania
wtorek, 20 lipca 2021, 06:51

Komu daje ten pokój i porządek? Chyba tylko Ameryce...

gnago
sobota, 17 lipca 2021, 09:05

Powiedz to w Libii Syrii, Iraku ,Afganistanie, Granadzie, Kosowie, Serbii Meksyku , Panamie, Wenezueli i tp. Tam wtedy nazwą cię patentowanym idiotą

Evita
środa, 14 lipca 2021, 01:52

Zasięg chińskiej wersji Su-27 to 1500 km, odległość Argentyny od Falklandów, czy jak oni nazywają Malwiny to 1500 km, trochę mi żal Argentyńczyków, bo w sumie to normalne państwo w porównaniu z Brazylią, takiego syfu jak w Rio to w życiu nie widziałem, śmieci na ulicach to mało powiedziane, no i wszyscy chcą cię okraść, a policja ma to gdzieś. Buenos wygląda natomiast całkiem czysto i normalnie, czuć niemiecką rękę, no ale jak szajbnięta Kirchner, która miała iść do więzienia po wysadzeniu przez Irańczyków żydowskiego hotelu, była w to zamieszana, NSA ma nagrania, tylko chaos w parlamencie ją ocalił, ja nie twierdzę, że była "wziatka" od Chińczyków dla Kirchner, ale ona miała już kilka spraw o korupcję, też przez kryzys polityczny "ocalała", a teraz "kupuje" niepotrzebny samolot.

Ajzi
sobota, 17 lipca 2021, 11:46

Z tego co piszesz ani odległość na Falklandy nie jest prawdziwa ani opisana sytuacja w Brazylii i Argentynie chłopie widać ze w życiu tam nie byłeś Brazylia kwietnia w porównaniu do Kraju upadłego jakim jest Argentyna mimo sympatii do samych Argentyńczyków

Komentator
czwartek, 15 lipca 2021, 12:55

Te 1500 km z Argentyny na Falklandy to według geografa Daviena? Z Argentyny na Falklandy jest około 500 km, tak więc spokojnie zasięgu wystarczy. Nie wiem czy Argentyna potrzebuje samoloty czy nie, ale wiem że gdyby chcieli kupić amerykańskie to byłyby niezbędne.

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:07

Komentatorku ale naprawde twoja sowiecka geografia nikogo nie obchodzi:)

Kaput
niedziela, 18 lipca 2021, 13:04

Zaraz na granicy Rosji z Ukrainą wybuchnie straszna wojna – lub nie – ale istnieje pewne prawdopodobieństwo, że znaczna liczba ludzi zostanie zabita przed ostatecznym zakończeniem projektu Ukraina. Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich siedmiu lat zginęło około 13 tysięcy ludzi – wojna domowa w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy trwała tak długo! – nie jest to żart. Ale ludzie są znieczuleni na wojnę głównie na niskim poziomie. W ciągu ostatnich kilku tygodni ukraiński snajper zastrzelił dziadka podczas karmienia kurczaków, a młody chłopiec został zabity przez bombę zrzuconą na niego precyzyjnie z ukraińskiego drona. Przewiduje się jednak, że to, co ma się teraz wydarzyć, będzie miało inną skalę: Ukraińcy przenoszą ciężką broń i wojska na linię separacji, podczas gdy Rosjanie przesuwają swoje na swoją stronę ukraińskiej granicy, z której mogą wysadzić wszystkie ukraińskie oddziały prosto z puli genów, nie stawiając nawet stopy na terytorium Ukrainy – gdyby zechcieli to zrobić.

ludojad z Azow.
niedziela, 18 lipca 2021, 13:00

Davien. A ukraińska geografia tym bardziej z jednym wyjątkiem wyjaśnienia zbrodni w Odessie, czy licznego ludobójstwa w Donbasie dokonywane przez ludojadów z batalionów ochotniczych.

tierra incognita
piątek, 16 lipca 2021, 09:14

530 km jest z Santa Cruz, tam jest lotnisko, ale się nie nadaje. To rzadko spotykane, ale początek konfliktu wypadłby na wojska lądowe, muszą zdobyć lotnisko w Port Stanley, wtedy szanse będą równe. 1500 km jest z Buenos Aires.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 13:10

A jaki mają kupić? Albo za jaką cenę? Zrzeczenia się Falklandow na rzecz UK? Kupują JF17 lub J-10 i są to najlepsze dostępne maszyny. Dodaj sobie inwestycje chińskie w Argentynie i ci wyjdzie. My kupujemy od USA a właściwie to kupujemy choć towaru nie widać ale nie ważne guano z tego mamy i niech sobie Davieny piszą co chcą oni w PL nie mieszkają

Darek
czwartek, 15 lipca 2021, 10:46

Jakiego towaru nie widać? Myślisz, że F 35 stoją na półce ja zagony tych wyprodukowanych SU 57 :))))

gnago
sobota, 17 lipca 2021, 09:07

No starczy zobaczyć ile ich stoi nieodebranych w fabryce . Ups czekających na modernizację, naprawę etc.

trzcinq
piątek, 16 lipca 2021, 16:21

Jeden z argumentow za Abramsem jest taki ze jest dostepny od reki a pierwsza dostawa za rok. Krotka pamiec jak widze

Davien
wtorek, 20 lipca 2021, 21:13

Abramsów stoi jakies 3700 w składach US Army a F-35 na pniu schodza z linii produkcyjnej do nabywców a kolejka długa. jak widzę GRU ci nei dostarczyło odpowiednich gotowców.

Peron
środa, 14 lipca 2021, 20:25

Na Falklandach stoją Eurofightery RAF, jak coś się będzie działo przypłyną F-35B Navy, Argentyńczycy Harriery już "przerabiali" i panie Trzcinqa JF-17 i J-10 mają jeszcze mniejszy zasięg niż J-11(Su-27, chociaż Rosjanie twierdzą, że licencji nie sprzedawali). Że F-35 mniej produkują, no wszyscy teraz mają problemy z elektroniką, Chińczycy też, chyba tylko Tajwan i Singapur nie, pewnie najadą i przyłączą do macierzy.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 17:23

Falklandy sa brytyjskei mimo kłamstwArgenyny,a naprawde twoja opinia pisana pod Moskwa nikogo Polsce nei interesuje.

Perła w koronie. Evita Peron
czwartek, 15 lipca 2021, 00:24

A Indie? Hong Kong oddali, bo musieli, na Argentyńczykach królewska flota się wyżywa, kompensacja. Ja tak sobie patrzyłem na mistrzostwa i Anglicy, piłkarze i kibice godności i klasy nie mieli, a rodzina królewska publicznie pierze brudy. No Włosi są drobniejszej budowy, ale to nie powód, żeby tłuste rednecki ich biły, z Rosjanami, z Niemcami się zmierzcie, "rycerze okrągłego stołu".

Observer
czwartek, 15 lipca 2021, 15:06

Euro2016 Rosjanie pokazali angolom gdzie miejsce. Euro 2020 finał każdy widział co gospodarze pokazali.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 20:44

I znowu ta Rosja. Piszę w Polsce w której się urodziłem i mieszkam od 42 lat. Służyłem w wojsku Polskim. Sprawdź IP jak chcesz. Więc zakończ te bzdurne tanie teksty

ech te trolle z prerii
sobota, 17 lipca 2021, 13:16

Przecież to zgraja idiotów wychowanych na filmach typu "Rambo", szkoda na nich czasu.

Valdore
sobota, 17 lipca 2021, 00:12

Patrząc na to co wypisujesz to chyba twoim Idolem był Dzierżyński i słuzysz temu samemu panu. A kogo to z ciebie robi to sam sobie odpowiedz.

viki
niedziela, 18 lipca 2021, 13:12

Valdore Dzierżyński to Polak i szlachcic. A twój idol to tradycyjnie Bandera, a może Sztachowicz. Służysz tylko komu ? w ambasadzie upadlińskiej w Warszawie, czy może na froncie w Donbasie walcząc tradycyjnie z kobietami i dziećmi.

Ech ta dzika Montana
niedziela, 18 lipca 2021, 19:55

Na froncie? Wolne żarty, chyba że uznamy, że dla tych dzieciaków front to klawiatura komputera. Przecież żaden z tych davienitów ani nie był w wojsku ani z wojskowego karabinu nie strzelał.

biały
środa, 14 lipca 2021, 20:37

Falklandy powinny być suwerenne , mieszka tam spora część rdzennych mieszkańców i im należy się oddać władzę

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:13

No popatzr , jakoś Falklandy chca do UK co potwierdziły kilka razy w referendum .

Ja Sam
czwartek, 15 lipca 2021, 11:00

Jakich rdzennych? Aborygeni czy Eskimosi?

piątek, 16 lipca 2021, 16:21

No tak ludnosc rdzenna zdazyli juz wybic?

Davien
wtorek, 20 lipca 2021, 21:16

Argentyńczycy? Na szczęscie nie, UK im przeszkodziła.

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 09:56

Brytyjczycy w swej historii pokazali nie raz co myślą o rdzennej ludności

Tata Daviena
wtorek, 13 lipca 2021, 20:08

Wybaczcie synowi, w latach 90tych zbyt dużo się naogladał filmów Rambo i Komando od tego czasu już nic nie jest w stanie przyjąć do wiadomości. Żałuję zakupu odtwarzacza VHS. Jeszcze raz przepraszam forumowiczów.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 07:15

Osobiście wybaczam ale uważam że powinna sprawą zająć się opieka społeczna. Proszę zabrać mu komputer

Kamyk
sobota, 17 lipca 2021, 22:33

Jednak urodzony w Polsce , bo w Rosji słowo "opieka spoleczna " czy " służba zdrowia" sa nie znane, tyle ,że na rublowym żołdzie, nie chciało się nosić teczki ,trza pisać za rubleczki .

Davien
środa, 14 lipca 2021, 17:24

Jak widac juz musisz z kilku kont pisac by norme wyrobic:)) ale i tak rubelków nie będzie.

złośliwy
czwartek, 15 lipca 2021, 15:38

Wyglada to na psychozę. Zamiast walczyć tu nieustępliwie z bolszewikami poświęć wiecej czasu na terapię.

Raf
czwartek, 15 lipca 2021, 09:32

A ty skąd piszesz skoro całe dnie przesiadujesz na tym forum?

trzcinq
piątek, 16 lipca 2021, 16:22

Non top z Waszyngtonu. Za to dolarami mu płacą

Clash
środa, 14 lipca 2021, 12:07

Olgino szczeka a karawana jedzie dalej.... Brawo MON za wybór Abramsa....

Irańczyk
środa, 14 lipca 2021, 15:17

Wiesz ile pali Abrams?

lament funbojów rani serce
niedziela, 18 lipca 2021, 20:17

Wie Davien i jego Clashe vel Valdore + reszta gromadki. To chyba wg. niego ok. 70 litrów na 100 km.

Duńczyk
środa, 14 lipca 2021, 18:03

Ale się nie zaciąga

easyrider
wtorek, 13 lipca 2021, 17:54

Gdyby ktoś 40 lat temu powiedział, że Chińczycy będą modernizować siły powietrzne Argentyny, to analitycy uznaliby go za fantastę. Najpierw zaczęliśmy kupować ich ołówki i piórniki, potem koszulki. Teraz mamy ich telefony komórkowe. To kwestia czasu gdy wylansują markę samochodów, która stanie się popularna, tak jak wcześniej zrobiła to Japonia, potem Korea Płd. W ciągu roku Chiny wysłały sondę na Księżyc, która przywiozła próbki, wysłały próbnik, który jeździ po Marsie i rozpoczęły budowę stacji orbitalnej. My w tym czasie podświetlamy stadiony w kolorach tęczy i delektujemy się autocenzurą. Zachód tylko rzutem na taśmę może powstrzymać Chiny przed totalną dominacją. Ten rzut na taśmę nazywa się wojna jądrowa. Możliwe póki mają 200 głowic. Jak będą mieli 2000 to pozostanie tylko biadolenie.

niedzielny kierowca
czwartek, 15 lipca 2021, 10:37

Przecież mają 1500 ruskich głowic , jak Chiny spikną się z Rosją militarnie a to jest raczej pewne, to jest zaorane i nie będzie żadnej przeciwwagi ze strony USA.

easyrider
czwartek, 15 lipca 2021, 17:40

Kto ma 1500 ruskich głowic? Zapoznaj się z ogólnie znanymi danymi, potem pisz. Rosja nie jest dla Chin partnerem. Chyba, że do wyd...mania a potem do rozebrania jak się będzie sypać od środka. Chiny rozgrywają sami swoją globalną grę a taka Rosja to dla nich pionek. Na razie z większym potencjałem nuklearnym ale z dużo mniejszym potencjałem finansowym i technologicznym.

trzcinq
piątek, 16 lipca 2021, 16:24

Post z rodzaju tych żywieniowych podobnie jak wizjonerkie teksty pokroju ze Rosja upadnie i tak caly czas od 2014 a Biden anuluje sankcje i ns2 powstanie. Pekin i Moskwa maja wspolnego wroga a upadek jednego z nich oznacza upadek drugiego wiec daruj sobie

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:18

Popierwsze Chiny nie są wrogiem USA ani odwrotnei, sa konkurentem gospodarczym mimo tego co sie wam Rosjanom wydaje. Po drufgie juz dwa razy Rosja upadła z takim hukiem ze do dzis to słychac, a teraz powtarza wszystkie błedy ZSRS do entej potegi.

Kap
niedziela, 18 lipca 2021, 13:30

Davien. A to nowość, czyli jednym słowem co piszą i mówią amerykanie to propaganda tak przynajmniej wam Ukraińcom się wydaje, a zwłaszcza po samogonie. Co do Ukrainy ten biedny kraj od czasu uzyskania niepodległości upadł co najmniej kilka razy, a ostatnio z takim hukiem, że UPAdlina stała się biedniejsza od Albanii. Ukraina obecnie powtarza błędy tej UPAdliny z czasów gdy mordowano ludzi na Wołyniu, czy masakrowano powstanie warszawskie. Obecnie Ukraina to potęga ? Ukraińskie wojsko otrzymało trochę nowej broni od USA i trochę szkolenia NATO, ale jak pokazało doświadczenie w Gruzji, to im nie pomoże. Większość z tych broni to przestarzałe, niezaktualizowane wersje radzieckiego uzbrojenia z byłego bloku wschodniego, ale obecnie z krajów NATO, takich jak Bułgaria. To naprawdę nie jest zbyt przydatne przeciwko prawie w pełni uzbrojonej armii rosyjskiej. Duża część ukraińskiej artylerii jest zużyta, a biorąc pod uwagę, że ukraiński przemysł (to, co z niego zostało) nie jest już w stanie produkować luf, pocisków artyleryjskich, a nawet pocisków moździerzowych, to sprawia, że ​​ukraińskie wojsko jest dosłownie gangiem, który nie może strzelać prosto. To dla nich wspaniały dzień, jeśli uda im się trafić w przedszkole lub klinikę położniczą i przez większość czasu po prostu kraterują pustą okolicę i zaśmiecają ją zwęglonym, poskręcanym metalem.

easyrider
piątek, 16 lipca 2021, 18:54

Prokremlowskie pragnienia Upadek Rosji to dla Chin szansa a nie zagrożenie. Do zasiedlenia kawał terenów do Uralu. Rosja marzy by być partnerem Chin ale już jest tylko petentem uzależnionym od dobrej woli Pekinu co do kupna gazu i ropy. Rosja ze swoim uzależnieniem od sprzedaży surowców jest jak republika bananowa. Tyle tylko, że pokaźną liczbą głowic nuklearnych. Starzejących się i w dłuższej perspektywie nie do utrzymania.

skąd oni was biorą?
sobota, 17 lipca 2021, 13:20

Ty naprawdę wierzysz w te brednie które piszesz? (a najlepsze to te "starzejące się głowice")

easyrider
sobota, 17 lipca 2021, 20:35

Ty naprawdę usiłujesz odrzucić od siebie prawdę o rozpadającej się Rosji uzależnionej od eksportu surowców?

środa, 14 lipca 2021, 21:44

Argentyna to zadłużona bida z nędzą, co to za "prestiż" modernizować taki złom? Conajwyżej dla komuchów. Rozkręć sobie dowolny chiński telefon to zobaczysz że wszystkie części w nim są zachodnie. Zbudować nowoczesny samochód nie jest wielką sztuką, nawet Chiny to potrafią. Ale zbudować nowoczesny i bezpieczny samochód - to już znacznie trudniejsze zadanie, dlatego chińskie samochody nie przechodzą zachodnich testów bezpieczeństwa. Porównanie Japonii, Tajwanu, Korei Południowej do tego komunistycznego szajsu zupełnie nietrafione. Tia, CCCP wyprzedziło USA w podboju kosmosu i potem splajtowało. Dziś Chiny nie mogą nawet marzyć żeby doścignąć SpaceX. My (Polska) w tym czasie delektujemy się PKB na głowę znacznie wyższym niż w Chinach. Nasza cenzura to nic w porównaniu do cenzury w Chinach. Za 20 lat Chiny będą już państwem starców.

aud
niedziela, 18 lipca 2021, 13:31

Rozkręciłem i wszystko jest Chińskie.

gnago
sobota, 17 lipca 2021, 09:19

Pitolisz kocopoły . Może sprawdź jaką to pozycję finansową miała Argentyna przed napadem finansjery. Zobacz jakie zespoły konstrukcyjne przejęła razem z kupionymi markami europejskimi od Volvo poczynając. A ile faktycznie ma przeciętny Polak procent z tego wysokiego PKB . Kitajec z stref przemysłowych oszczędza 60% każdej pensji. U nas masz max 10% pensji resztę państwo i handlarze ci wyrywają Porównaj cenę kilograma ziemniaków u rolnika z ceną w sklepie

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 09:58

Dobre szkoda ze mija się z prawdą. Chiny za 20 lat będą państwem starców? No ładnie... My Polacy wtedy wyginiemy ale zajmą nasze miejsce uciekinierzy z 3 swiata

środa, 14 lipca 2021, 22:52

Wszyscy wysyłają Chińczykom części telefonu z Europy i Ameryki aby ci pozbierali je do kupy. I przez to telefony są tańsze. Ciekawa logika takiego biznesu.

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:21

Przypmne tylko jak Huawei lezał jak ARM casowo zablokował swoja licncje. Częsci sa produkowane w Chinach ale poza czysto chińskimi, choć i tak korzystającymi z technologii zachodnich to wytwory mysli techncznej zachodu. A tańsze były ale koszty pracy w Chinach ciagle rosna.

Extern
środa, 14 lipca 2021, 10:49

A ty od razu z grubej rury, wojna atomowa!!! Nie grozi nam na razie jeszcze totalna dominacja Chin, a co najwyżej świat wielobiegunowy, w którym USA nie będzie już tym jedynym hegemonem, ale i tak pozostanie przecież mocarstwem z którego zdaniem wszyscy będą się liczyć. Zdolnym do sojuszy itd. Jeśli by jednak USA zdecydowały się na tą konfrontację w stylu vabank w obronie swojej dominującej pozycji, to ma jeszcze kilka innych możliwości znacznie poniżej poziomu wojny atomowej. Choćby sprowokowanie jakiejś małej wojny proxy w regionie i idącą za tym blokadę Chińskiego handlu morskiego. Nie trzeba od razu zabijać całego świata atomem.

easyrider
środa, 14 lipca 2021, 21:36

To co dzisiaj wydaje się niegroźne, jutro stanie się śmiertelnym zagrożeniem dla naszej cywilizacji. Tak, z najgrubszej rury. Nie wojna atomowa, tylko precyzyjne uderzenia ładunkami nuklearnymi w ich środki rażenia by je zneutralizować. Wszystkiego się nie uda, cos wystrzelą. Z tego co wystrzelą część uda się przechwycić i zniszczyć. Kilka dosięgnie celu. Poniesiemy straty ale zlikwidujemy zagrożenie. Śmierci nie ma się co bać i tak nas czeka. Potem za twarz opętanych ideologów i wchodzimy na ścieżkę ekspansji. Eksploracja kosmosu. Tylko to może przynieść rozwój ludzkości. W przeciwnym wypadku do wojny i tak dojdzie ale na dużo gorszych dla nas warunkach. A wtedy zaczniemy żyć w postapokaliptycznym świecie.

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 09:58

Wizjoner!

easyrider
czwartek, 15 lipca 2021, 17:42

Tobie brakuje czy wyobraźnia zbyt słaba?

andys
wtorek, 13 lipca 2021, 20:28

1. Zgoda , prócz tego pomysłu z bombami. 2. Dzisiaj Argentyna, jutro np. jakieś państwo z Afryki. 3. Chiny zajmuja swoje miejsce w polityce swiatowej. Ludzkośc przezyła juz kilka takich zmian hegemona - Rzym, Anglia, USA .

inż.
środa, 14 lipca 2021, 08:17

Mylisz się. Chiny nie mają obecnie mozliwości ataku odwetowego. Rosja i USA ma. Chiny kopią na potęgę bazy wojskowe i tunele cywilne (w Pekinie jest więcej km metra niż u nas autostrad).

Davien
środa, 14 lipca 2021, 17:25

Przeciw Rosji maja możliwość ataku odwetowego, przeciw USA znacznie gorzej.

mobilnyPL
czwartek, 15 lipca 2021, 15:11

Easy boy....Poczęstują i was....jak zajdzie potrzeba....

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:23

Czym? Ta setka maks głowic z których przez ABM malo co sie pzrebije. Zrozum mobilku ze Chiny nei maja czym uderzyc w USA bo nie maja dość ICBM-ó choc pacują by zwiekszyc ta liczbe.

Jaja
niedziela, 18 lipca 2021, 13:34

Oprócz nieszczęsnych poborowych i rezerwistów istnieją również bataliony ochotnicze, które składają się z zagorzałych ukraińskich nacjonalistów. Ich umysły zostały starannie zatrute przez nacjonalistyczną propagandę, wytworzoną dzięki dużym zastrzykom zagranicznych (głównie amerykańskich) pieniędzy. Niektórzy z nich zostali uwarunkowani, aby sądzić, że to starożytni Ukrowie zbudowali egipskie piramidy i wykopali Morze Czarne (i usypali resztki ziemi, aby zbudować pasmo górskie Kaukazu).

Ech ta dzika Montana
niedziela, 18 lipca 2021, 20:21

Próbujesz tłumaczyć trollowi? To nie ma sensu, on się trzyma wytycznych z centrali. Sam nie myśli bo ich od tego tylko głowa boli.

Extern
piątek, 16 lipca 2021, 16:24

Jednak znacznie, znacznie łatwiej Chinom atomem jest uderzyć na Rosję niż na USA. I nie chodzi tylko o odległość i systemy anty rakietowe. Większość Rosyjskiej populacji skupiona jest w kilkunastu największych miastach, głównie w europejskiej części Rosji. Zniszczenie tych miast oznaczało by śmierć zdecydowanej większości Rosyjskiej populacji, Natomiast USA to głównie są małe miasteczka rozsiane po całym kontynencie, dosyć jednak równomiernie. Choć oczywiście na wybrzeżach gdzie są duże ośrodki miejskie jest gęściej. To sprawia ze znacznie trudniej jest wybić Chinom znaczącą większość populacji USA niż Rosji. W dodatku co da Chinom wybicie Amerykanów? No nic, Musieli by równomiernie skazić cały kontynent, a i tak jest tam za daleko by to okupować. Natomiast wybicie Europejskich Rosjan, oddało by Chinom właściwie całą nieskażoną Syberię, która by przecież wtedy już nie broniła się, gdy centrali w Moskwie już by nie było.

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:25

Extern, nei tyle chodzi o rozmieszczenie a zwyczajnie o dystns bo Chiny nie maja dość ICBM-ów by zagrozic USA. Natomist Rosja jest w zasiegu, choc obecnie Chiny staraj a sie nadgonic choc trochę w licznie ICBM-ów rozwijajac swoje DF-41

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 20:46

I kogo jeszcze chciałbyś atomem poczęstować? Napisz Davirabi please

easyrider
czwartek, 15 lipca 2021, 17:44

Tego, kogo będzie trzeba żeby bronić interesu cywilizacji zachodniochrześcijańskiej, rebe.

trzcinq
piątek, 16 lipca 2021, 11:06

Żart.To sie spozniles!

Gghkk
wtorek, 13 lipca 2021, 19:55

Kolejny Polaczek strzela rakietami atomowymi

Darek
czwartek, 15 lipca 2021, 10:50

Swoje kompleksy lecz w gazwybie, tubie propagandowej zakompleksionych dzieciaków i przedstawicieli narodu wybranego?

Matt
środa, 14 lipca 2021, 22:22

A kto ćwiczył uderzenie jądrowe na Warszawę?

złośliwy
czwartek, 15 lipca 2021, 15:42

Zdaje się ze nasi jakiś czas temu,we Wloszech,cwiczyli....resztę niech ci Davien dopowie.

Hektor
wtorek, 13 lipca 2021, 16:42

Nikt tutaj, łącznie z autorem artykułu, nie chce zauważyć najważniejszej rzeczy. Argentyńczycy muszą w końcu kupić jakieś nowe uzbrojenie, bo inaczej ich marynarka wojenna i lotnictwo przestaną istnieć.

Davien
środa, 14 lipca 2021, 17:26

A co za problem, niech kupują, to ich sprawa.

kmdr
wtorek, 13 lipca 2021, 18:10

Tak jak Nasze? I Argentyna w zamian za rabacik przekaże egzemplarze tego i owego do inżynierii odwrotnej : A-4 Skyhawk ,Mirage III ,P-3.Niby to stare, ale podłubać warto.

leo
wtorek, 13 lipca 2021, 18:35

NIBY PO CO ? przecież to dawno przedłubane

Olender
wtorek, 13 lipca 2021, 15:57

Tutaj nie chodzi o Falklandy... Chinom zależy na metalu ziem rzadkich "Lit" - Argentyna ma go w produkcji aż 13% a obok Chile 44% a same Chiny 39%... Lit stosujemy głównie akumulatorach a także hutnictwie i wysokich technologiach. Poprzez odcięcie USA i pozostałych państw wysoko utechnicznionych z UE, Korei Południowej, Japonii od Litu będą dyktować warunki ;)... to jest główny cel a nie wejście na rynek

Michał
środa, 14 lipca 2021, 00:41

Kolego, nie wysokie technologie tylko zaawansowane technologie.

AMF
wtorek, 13 lipca 2021, 23:50

Głownie to stosujemy go w smarach. Zaś dyktować mogą tylko wywołując chwilowy kryzys, bo przy wzroście cen zacznie się opłacać ekstrakcja z wody morskiej, a duże akumulatory zostaną zastąpione OP.

andys
wtorek, 13 lipca 2021, 20:29

Powiedzmy tak - pewnie i o to chodzi.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 13 lipca 2021, 14:35

Ta propaganda jest wprost niesmaczna... Kupno JF-17 "destabilizuje" sytuację w regionie i "grozi niedemokratycznymi rządami"? Dlaczego? A kupno F-16 sytuację stabilizuje i gwarantuje demokrację? W Trybunie Ludu było mniej propagandy albo była inteligentniejsza... :D

Ech
wtorek, 13 lipca 2021, 20:13

Ale ludzie sie na to lapia-) Co wiecej. Jesli arabia saudyjska kupi f35 to demokracja sie zwieksza-) tera nawet tu mniej analiz merytorycznych niz propagandowych

Jabadabadu
wtorek, 13 lipca 2021, 15:52

Jak Kali kradnie krowy - to dobrze, jak Kalemu kradną krowy - to źle. Czego tu nie rozumieć? Poczytaj coś z literatury, a najlepiej noblistę.

Kiks
wtorek, 13 lipca 2021, 16:48

A coś grozi ci od strony USA? Bo od Chin jak najbardziej. Od dłuższego czasu prowadzą swoje dziwne gierki i wpychają do krajów, z którymi nic wcześniej ich nie łączyło. Niektóre z tych krajów np. pewne afrykańskie przejrzały te gierki, ale korupcja szaleje i niespecjalnie jest jak teraz żółtych wypchnąć.

demaskownik
środa, 14 lipca 2021, 11:40

A co łączyło wcześniej USA z np. Polską, Ukrainą, Gruzją, Rumunią, Łotwą, Estonią, Litwą, że się wpychają do tych krajów?

Davien
środa, 14 lipca 2021, 17:28

Nie dośc ze sie nie wpychaja ale są sami zapraszani bo Rosja rozrabia.

Gghkk
wtorek, 13 lipca 2021, 19:57

Nowa Jałta, NS2 , ręce opadają

Gdybyś nie wiedział
wtorek, 13 lipca 2021, 19:43

Grozi 447

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 19:08

Coś więcej na ten temat?

Np
wtorek, 13 lipca 2021, 20:14

Np usa plywaja kolo chin lotniskowcami a chiny prowadza dziwne gierki i ich odganiaja

mobilnyPL
czwartek, 15 lipca 2021, 15:13

....a jeszcze innym dyktują im jak mają żyć i dziwią się że ci się na to nie zgadzają....

Anty Davien i spółka
środa, 14 lipca 2021, 09:23

10/10 pozdro

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 07:22

No tak :)

Waldemar
wtorek, 13 lipca 2021, 14:35

Cóż za tendencyjny artykuł, a część wniosków zawartych w nagłówku zupełnie z treści nie wynika-nie wskazano w jaki sposób zakup uzbrojenia w Chinach miałby "doprowadzić do ponownego wprowadzenia w tym państwie niedemokratycznych rządów." A już zupełnie kuriozalny jest zapis "Dodatkowo wzmocnione militarnie kraje mogą zmienić swoje stanowisko polityczne i użyć chińskiej broni w sposób niekorzystny dla interesów Stanów Zjednoczonych, destabilizując sytuację w regionie."- sugeruje iż Argentyna winna działać w sposób korzystny dla interesów USA...niby dlaczego? Autor mógłby się odnieść do trwającego prawe 40 lat embarga UK i nielegalnych nacisków na inne kraje-które to naciski-jak sam autor przyznaje-uniemożliwiły zakup uzbrojenia w niektórych krajach...mnie wogóle nie dziwi, że Argentyna planując zakupy systemów uzbrojenia bierze pod uwagę takie,które mogłyby się przydać w ew. konflikcie na morzu-czy to dziwi???!!! ooo tak! dziwi zwolenników UK...w końcu tamten konflikt mógł zupełnie inaczej wyglądać gdyby mieli nie kilka a kilkadziesiąt Exocetów i ciut więcej szczęścia w akcji okrętów podwodnych...

qwert
wtorek, 13 lipca 2021, 23:18

Typowa mentalność chłopa pańszczyźnianego. ( Powiedzcie Janie co tam u dworu słychać)

Ech
wtorek, 13 lipca 2021, 20:16

Ciekawe czy tu mozna zglosic do redakcji zeby bylo więcej meryforycznych tresci?

Hanys
wtorek, 13 lipca 2021, 13:57

Krym już wrócił do właściciela, pora na Malwiny :)

Alak
środa, 14 lipca 2021, 09:19

Zgodnie z tą logiką Warszawa czeka na powrót do właściciela.

kmdr
wtorek, 13 lipca 2021, 17:52

Właściciela? To do którego roku mamy się cofnąć? Do którego wieku? Może jakiś Wódz wykopie dziadziusia z Białego Domu i Stany wrócą do właściciela i wszyscy inni wrócą do siebie. To by się Obama zdziwił, a Ci z Palestyny to by dopiero zrobili oczy .

qwert
wtorek, 13 lipca 2021, 21:44

Hamuj z ty cofaniem się w czasie, bo zajedziesz do epoki triasu

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 17:17

Patrząc na działania pewnego państwa którego zbrojnym ramieniem są USA to Naród wybrany ma chyba pełne prawo do panowania nad światem nawet jak oznaczało by to likwidację większości ludzkości. Davirabi chce palić i niszczyć a sądząc po jego wpisach nikt nie ma z nimi szans :/ Facet ma info z pierwszej ręki od najwyższych władz w Pekinie Moskwie i Waszyngtonu po zakład produkujący niezbędniki dla armii Mozambiku. Wg mnie to tajny agent tajnej organizacji pokroju TARCZY

drugi Deviant
sobota, 17 lipca 2021, 13:22

Taki mamy skuteczny wywiad amerykański, że wiemy wszystko. A my z Davienem na czele uchylamy rąbka tajemnicy tylko trochę.

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:31

No to powinines uwazac bo przyjda po ciebie i skończysz jak inni agenci Hydry.

qwert
środa, 14 lipca 2021, 23:15

Tarcza przy tej organizacji, to kółko różańcowe ;)

kmdr
piątek, 16 lipca 2021, 18:37

No to może powtórzę. Nie potrzeba organizacji z filmów czy komiksów. Templariusze, Różokrzyżowcy, Stowarzyszenie Thule, Opus Dei, Iluminaci, Masoni, Czaszka i Kości, Jezuici, Zakon Złotego Blasku, Grupa Bilderberg, Christians United for Israel, Mormoni, Nowa Organizacja Syjonistyczna, Scjentolodzy mało tego było i jest. A to tylko wycinek.

kmdr
czwartek, 15 lipca 2021, 23:18

Która organizacja z tej skromnej listy nie przeszła moderacji?

Towarzysz Wolf
wtorek, 13 lipca 2021, 14:58

ty jednak nigdy nie zmądrzejesz psudo-Hanys..nieważne ile kartofli zjesz w tym swoim Olgino!!

Ponoc
wtorek, 13 lipca 2021, 20:19

Tam gdzie 95% mieszkancow mowi jakim jezykiem tami kraj

Inż.
wtorek, 13 lipca 2021, 17:16

Tam gdzie pojawiają się *** tam pojawia się konflikt interesów.

wtorek, 13 lipca 2021, 21:20

Ale wiesz ze Rosja powinna miec ***** a nie ***, naucz sie pisac:)

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 14:57

Aż tak kiepsko zyczysz Argentynie że chcesz by ja UK cofneła do poziomu kamienia łupanego:))

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 16:05

Napisz jeszcze jak to zrobią ostojo demokracji

gugluk
wtorek, 13 lipca 2021, 16:39

Taj jak ostatnim razem przypłyną i złoją tyłek

qwert
wtorek, 13 lipca 2021, 21:46

RN jest teraz cieniem samej siebie z przed lat

wtorek, 13 lipca 2021, 19:43

Prawdziwy Demokrata z ciebie

Rejtan
wtorek, 13 lipca 2021, 18:09

Tym razem może nie być tak łatwo: rozpoznanie satelitarne+ radary + fregaty F18 + FJ17 z rakietami YJ62 lub nawet YJ4 to może być wyzwanie dla Royal Navy. Do tego dochodzi obecność chińskich op w rejonie Malediwów, oraz obciążenie RN w rejonie Morza Śródziemnego... Wielokierunkowość : tego w 1982 roku nie było.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 21:22

Taak,JF-17 vs F-35 i EF-2000 a chińskie fregaty kontra type 45 i type 23. A juz najzabawniejsze te chińskei OP które próbuja cos zrobic Astute:) Istotnie w 1982r UK az tak miażdżącej pzrewagi nie miała.

ret
środa, 14 lipca 2021, 22:59

Wietnamska Armia Ludowa i Vietcong w ogóle nie miały nowoczesnej broni tylko jakieś chińskie kopie ruskiego złomu i dały radę wykopać USA +5 sojuszników .

VaderredaV
środa, 14 lipca 2021, 07:23

Imperatorze jesteśmy gotowi na podbój swiata

Stary Grzyb
wtorek, 13 lipca 2021, 13:45

Podstawową lekturą "liderów Zachodu" powinny stać się prace Feliksa Konecznego. Choć z drugiej strony, należy wątpić, czy tym "liderom" może pomóc lektura czegokolwiek, albo - poza lekturą - cokolwiek w ogóle. Sic transit ...

rozczochrany
wtorek, 13 lipca 2021, 12:54

Argentyńczycy tak jak Polacy maja prawo rządzić się sami i wybierać sobie takie władze jakie chcą. Mają też prawo posiadać swoją armię tak jak każde państwo i wyposażać ją w nowoczesną broń. Tylko dlatego że odważyli się przeciwstawić Brytyjczykom, zachód nie chce im sprzedawać nowoczesnej broni. Ale świat się zmienia i nie jest już jednobiegunowy.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 14:59

A zachód wcale nie musi im nic sprzedawać . Mogli nie napadac na Falklandy jak junta chciała sobie podładować zaufanie społeczne.

Rejtan
wtorek, 13 lipca 2021, 18:16

Słuszne jest samostanowienie każdego państwa o swoim prawie, swoim narodzie i jego obronie. Cytat takiego jednego co napisał konstytucję USA...

wtorek, 13 lipca 2021, 19:44

Poczekaj szuka. W szkole ich nie uczą takich rzeczy

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 13:14

Davieny i te jego przytykacze tego nie rozumieją

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 14:59

jak widać skamlenie trzcinq niesie się szeroko:)

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 16:06

Ja nieskamle. Uważam że Argentyna na współpracy z ChRL źle nie wyjdzie. To wasz skowyt słychać na tej stronie

Kiks
wtorek, 13 lipca 2021, 18:17

Afryka już poznała się na tej "pomocy". I nie tylko.

Gdybyś nie wiedział
wtorek, 13 lipca 2021, 19:44

Myślę że Afrykę doświadczył biały człowiek. Doczytaj

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 19:09

Coś więcej bo szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi

Sailor
wtorek, 13 lipca 2021, 12:21

Oczywiście Brytyjczycy będą mieli ostry ból pewnej części ciała. Tylko, że nie to jest tu najważniejsze. Cała ta sytuacja pokazuje, że niedługo Rosja nie będzie miała prawa bytu ze swoim uzbrojeniem. Chiny dają lepsze warunki, lepsze uzbrojenie i większe łapówki.

Sailor
wtorek, 13 lipca 2021, 12:10

Dyżurni pracownicy Olgino już pieją z zachwytu i biją piane tak jakby zapominając, że Chiny wypikowały Rosjan z tego kontraktu na, który sobie Putin i spółka ostrzyli zęby.

messer
wtorek, 13 lipca 2021, 14:33

Tymczasem sługusy Królowej w panice, że ktoś Falklandy może odbić xD

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 15:00

A niby jakim cudem?:)) JF-17 nawet się do EF-2000 nie zbliza a F-35B spokojnie sie pozbeda tych przeróbek MiG-21.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 13:12

Oczywiście pilocie Davirabi a teraz pigułkę popij i spać

Darek
czwartek, 15 lipca 2021, 10:58

Kiedy brak ci argumentów to wtedy jak prawdziwy i nastojaszczyj komsomolec z rozpaczy przekręcasz nick oponenta?! Zachowujesz się jak prawdziwy leming, byc może dostaniesz order... z budki :)

jacy wy zabawni
niedziela, 18 lipca 2021, 20:24

Czyli nic nowego-"projekcja" u davieitów jak zwykle.

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 13:08

No oczywiście ty to wiesz

Polak
wtorek, 13 lipca 2021, 17:11

Davien wie wszystko bo każdą broń na świecie to on projektował tak że wie wszystko

Sailor
wtorek, 13 lipca 2021, 13:38

Uderz w stół.....

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 14:28

Brak potrzeby a wasz skowyt to muzyka dla mych uszu :)

Valdore
wtorek, 13 lipca 2021, 15:00

Jak na razie to ty skowyczysz jak pies co sobie łape przytłukł.

Gdybyś nie wiedział
wtorek, 13 lipca 2021, 19:45

Po przeczytaniu postów uważam że się mylisz

wtorek, 13 lipca 2021, 21:27

Jakby twoje zdanie miało jakieś znaczenie.

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 16:07

?

Jagoda
wtorek, 13 lipca 2021, 11:56

Przede wszystkim z geograficznego punktu widzenia Falklandy/Malwiny muszą należeć do Argentyny i żadne inne państwo nie ma do nich prawa - zwłaszcza zlewaczałe GB.

droma
wtorek, 13 lipca 2021, 12:13

a królewiec nalezy do POLSKI ...

Herr Wolf
wtorek, 13 lipca 2021, 12:36

Od Kiedy?

Sailor
wtorek, 13 lipca 2021, 13:39

Jeżeli chodzi historię to zawsze Towarzysze mieliście alternatywną. Taką z odległej galaktyki.

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 14:29

Dobre a co powiesz na roszczenia środowisk żydowskich wobec Polski? Pewnie niewiele

Valdore
wtorek, 13 lipca 2021, 15:01

lepiej zajmij sie roszczeniami wobec twojej Rosji biedaczku.

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 16:07

Słaba uwaga

Valdore
wtorek, 13 lipca 2021, 21:27

Lepsza od twojej.

Y
wtorek, 13 lipca 2021, 13:28

Od Hołdu Pruskiego!

Pim
wtorek, 13 lipca 2021, 11:18

Droga do "odzyskania" Falklandów daleka. Po pierwsze to nie te same wyspy co w 1982 r. To już nie czasy stacjonowania kompanii Marines. Jest Mount Plesant z lotniskiem, garnizonem, stacjonującymi Eurofighterami. Są trzy stacje radarowe wczesnego ostrzegania, jest przystań morska. Przerzut wojska via Wyspa Wniebowstąpienia nie stanowi dla logistyki brytyjskiej poważnego wyzwania. Do tego za chwilę w służbie liniowej będą dwa lotniskowce. A Argentyna po za zanikiem lotnictwa, cierpi również na zanik sił desantowych, zanik marynarki wojennej. Kilka okrętów i kilka samolotów poprawią sytuację, ale i tak będzie daleko gorsza od sytuacji ad. 1982 r. Tak więc, marzyć może każdy...

Andrzej
wtorek, 13 lipca 2021, 11:05

To bardzo mądra decyzja Argentyny. Kto ma prawo decydować o tym co dobre a co złe. Pewnie teraz Anglicy którzy bezprawnie zajmują Falklandy będą mieni nieprzespane noce.

Bania
wtorek, 13 lipca 2021, 12:35

Andriej..nie wypisuj banialuków.UK sobie poradziła wtedy i teraz też sobie poradzi.

Mariusz
wtorek, 13 lipca 2021, 16:09

Proponuje przeczytać parę książek - wspomnień żołnierzy brytyjskich m in Hariery atakują. To że W B wygrała ten konflikt to był fart.

Sailor
wtorek, 13 lipca 2021, 12:23

Pewnie. Lepsze uzbrojenie chińskie niż rosyjskie.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:21

Andriej, i znowu Argentyna straci wszystko jak wtedy:)

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 11:37

Argentyna to jest żaden przeciwnik dla Anglii. I chyba już odpuścili sobie Falklandy.

wtorek, 13 lipca 2021, 11:34

Argentyna nie ma lotnictwa, i i MW słabo przędzie. Rosja też zamuje niektóre wyspy

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 10:57

Argentyna to suwerenne państwo i ma prawo do podejmowania takich a nie innych decyzji i guano innym do tego. Demokracja kończy się tam gdzie nie przyzna się racji tym którzy stoją na jej straży. Obłuda zachodu nie zna granic

Sailor
wtorek, 13 lipca 2021, 12:25

Ty się lepiej martw o swoją Rosję, która ze swoim szrotem zniknie ze wszystkich rynków. Chiny rpbie lepsze uzbrojenie, taniej i dają większe łapówki.

ppp
wtorek, 13 lipca 2021, 20:50

Rosja jest sama sobie winna gdyż poszła tą samo drogą co Polska . Czyli na naukowe i przemysłowe dno !!! W Rosji i w Polsce dzisiaj nie ma chętnych do ciężkiej i mozolnej pracy aby tworzyć nowe produkty za dosłowną kromkę chleba aby inni na ich pracy zbijali kokosy . Ewidentnie to u nas widać w przemyśle . Dzisiaj wszystko przerasta możliwości i kompetencje naszych fabryk - nawet produkcja czołgów , wozów bojowych i prostych samolotów . Pod tym względem władze w Rosji trochę otrzeźwiło ale zostali już w tyle . Świat a szczególnie Chiny na nikogo nie czekają .

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 13:11

A gdzie w temacie jest słowo o Rosji? A gdzie ja napisałem cokolwiek o Rosji? I z czym się nie zgadzacie w moim poście? Wy się leczyć musicie z rusofobii

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 15:02

Towariszcz trzcinq znowu w szoku jak widać:)

Sailor
wtorek, 13 lipca 2021, 13:40

Czyżbyście Towarzyszu zapomnieli, że staraliście się o ten kontrakt?

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 14:08

Przeczytaj raz jeszcze temat a także mój post. Powoli tak byś zrozumiał i wskaż miejsce w którym się żale że nie Rosja tam swoje wstawiła. Reszta nawet niegodna komentarza

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:22

A niech sobie kupuja,to ich sprawa, ale jak wszadza nos na Falklandy to bedzie gorsza masakra ich wojsk niz w 1982r.

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 13:12

I co byś jeszcze zmasakrował? Użyłbyś napalmu?

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 15:03

Na wojska argentyńskei bez chwili wahania jakby wlazły gdzie nei trzeba. Bo na cywili to wy Rosjanei go uzywacie.

Rusofobia to stan umysłu
czwartek, 15 lipca 2021, 08:02

No to dawaj pokaż co potrafić czekamy

ret
środa, 14 lipca 2021, 23:03

Pamiętam zdjęcia z Wietnamu z użycia przez Rosjan napalmu przeciw ludności cywilnej.

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:40

W Wietnamie to akurat była wpadka USA, podobnie jak z My Lai, jakos nie przypominam sobie by UK czy Polska zrzucała napalm na Wietnamczyków. US popełniło ten bład i w rezultacie politycznie przegrało wojnę wietnamska z własnym narodem. Potem juz go nigdy nie popełnili.Aha Rosjanei w Wietnamie mordowali bezposrednio, z kałachów towarzyszac Wietkongowi.

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 16:08

Jak zwykle poziom sięgający dna

gimbaza
wtorek, 13 lipca 2021, 11:19

zgadza sie,casus polska contra bruksela.A zycie nie lubi pruzni,gdzie inni tracom tam inni zyskojom

Realista
wtorek, 13 lipca 2021, 11:52

I ortografii nie znajom

Abc
wtorek, 13 lipca 2021, 10:44

Może z Chinami uda nam się odtworzyć przemysł lotniczy w Polsce. Turcja gra twardo i jest wysoko, też nie jesteśmy skazani na jedną opcje.

Herr Wolf
wtorek, 13 lipca 2021, 11:09

Nauczyli cię pisać to jeszcze naucz się logiki..

Abc
wtorek, 13 lipca 2021, 21:37

Warto pomyśleć przed pisaniem. Nielogiczna jest naiwna wiara w dobrego wujka z za wielkiej wody. Warto inwestować w swój potencjał produkcyjny i technologię produkcji. Pewnie tego nie zrozumiesz.

Sailor
wtorek, 13 lipca 2021, 12:26

Pierwszy raz się z Tobą zgadzam:))

Kamil
wtorek, 13 lipca 2021, 10:39

Czy ja dobrze przeczytałem z miliard dolarów 5 korwet, 15-20 myśliwców i 110 pojazdów opancerzonych i to z transferem technologii? Gdzie dziś byśmy dzisiaj byli gdyby za pieniądze zawiezione do USA kupili uzbrojenie w Chinach.

Wawiak
wtorek, 13 lipca 2021, 12:53

Wiesz co Hindusi mówią o swojej boginii Kali? Że jedną ręką daje, ale tysiącem zabiera. Z Chinami jest podobnie. Niektórzy już się o tym przekonali.

...
wtorek, 13 lipca 2021, 23:49

Oooo..w punkt.Jest taki fajny chyba francuski ? film jak Chińczycy traktują bodajże Etippię,Pakistan.W Pakistanie Chińczycy są znienawidzeni i poruszają się tylko z sporą obstawą.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:27

Aha co do akupów w Chinach o miałbys przeróbki MiG-21 pod nazwą JF-17, korwety gdzie cała logistyka i zaopatrenie oraz serwis byłaby w Szanghaju oraz miałbys pojazdy gorsze od Rosomaków, istotnmie"opłacalny" zakup.

Gnom
wtorek, 13 lipca 2021, 13:19

Aha co do zakupów w USA ..., a zapomniałbym, nie ma zakupów w USA dla Argentyny bo nie chce być pieskiem USA. Dalej "gdzie cała logistyka i zaopatrenie oraz serwis byłaby w Szanghaju", a gdzie dziś jest nasze lub byłoby ich - w USA - i tak i tak wielki brat. USA faktycznie szeroko udostępnia samodzielność w serwisowaniu i modyfikacjach swojego sprzętu innym krajom - chyba tylko w twojej wyobraźni. A co do JF-17 to zupełnie przyzwoity samolot wielozdaniowy, szczególnie w układzie koszt-efekt. W realiach Ameryki Południowej zupełnie wystarczający. A w tle ekspansja Chińska i być może J-10, a to już zupełnie normalne 4+.

ppp
wtorek, 13 lipca 2021, 21:29

Znaczna część mieszkańców państw Ameryki Południowej nie jest tak ślepo zapatrzona w USA jak wiele osób w Polsce . Jankesi tam niczego dobrego nie stworzyli i takie przekonanie w pamięci zbiorowej się zakorzeniło . Jeszcze w latach 20-tych czy 30-tych XX w. nazwanie kogoś jankesem w Brazylii było uznawane za największą obelgę . Przynajmniej tak twierdziły osoby ze starej byłej polskiej emigracji do tego kraju z okresu przedwojennego . Te przekonania były(są ?) powszechne pomimo też silnych antykomunstycznych nastrojów w obu krajach . Trzecia droga w Argentynie określana też jako peronizm znikąd się nie wzięła , a tylko z doświadczeń tego kraju wyniesionych z konfrontacji z polityką i ideologią USA czy Wielkiej Brytanii . Pamiętajmy , iż Brazylia , Argentyna i inne kraje udzielały schronienia dygnitarzom III Rzeszy jako przeciwnikom wspólnego wroga - USA ale też i Wielkiej Brytanii . A nasza ślepota i zapatrzenie jest tytlko wyidealizowanym wyobrażeniem wyniesionym z ideologicznej propagandy pewnych kręgów politycznych z lat PRL !!!! Ostatnie trzy dekady już odciskają piętno na naszym społeczeństwie i wielu dają do myślenia . Tylko należy spokokojnie poczekać do jakiej drugiej Japonii i do jakiego poziomu gospodarki dochodzimy . Praktycznie dzisiaj mamy odpowiednik roku 1977 i szczerze pomimo rozwioju automatyzacji i informatyki w przemyśle bardzo słabo wyglądają możliwości produkcyjnych naszego przemysłu na tle ówczesnych możliwości wyrtwórczych naszej gospodarki .

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 15:05

A co do zakupów w USa to mamy nowoczesne mysliwce znacznie lepsze od tego co maja Chiny na eksport, fregatu zbudujemy sami z pomoca zagraniczna i serwisem w Polsce a nie jak w Chinach, ale i tak taki sabotazysta jak ty tego nie rozumie.

Abc
wtorek, 13 lipca 2021, 19:04

Znasz koszty użytkowania tych samolotów? Dlaczego tak bogaty kraj jak Niemcy nie zdecydował się na F 35?

qwert
wtorek, 13 lipca 2021, 21:53

Bo nie są głupi , ale są suwerenni. ( Przynajmniej próbują )

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 21:32

Wyłacznie z powodów politycznych bo włąsnie Szwajcarzy wybrali F-35 bo okazaly sie najlepsze nie tylko w testach ale i najtańsze w zakupie i utrzymaniu od EF-2000 , F-18e i Rafale. A koszty utrzymania F-16 znam, podobnie jak i F-35 . JF-17 nie bo Chiny takich rzeczy nie podają.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 13:15

Tak wiemy ty wiesz wszystko. Pozdrów Bidena i harris

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 13:13

Tani z nowoczesnym uzbrojeniem. Block 3 z tego co pamiętam posiada radar AESA

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 15:06

Tani, z uzbrojeniem na poziomie F-16 Bl 40, z chińskim AESa gorszym od An/APG-68v9 z polskich F-16

Gnom
czwartek, 15 lipca 2021, 07:50

A co im może potencjalnie zagrażać, oczywiście bez odbijania Malwinów? - Kfir, wyszydzany przez ciebie JAS-39 czy może MiG-29. No chyba, ze postanowi na nich napaść USA w imię przywrócenia wolności i demokracji. Na pozostałych chińskie produkty wystarczą, bo normalne kraje kupują sprzęt do walki z potencjalnym przeciwnikiem, a nie z powodu ambicji polityków i generałów, czy wyścigu technologicznego.

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:44

F-16 z Chile, JAS-39E z Brazylii i własnie ta ich cheć zagrabienia Falklandów. A Argentyna własnie uważa UK za przeciwnika w tej kwestii. Ech Gnomie Gnomie....

Gnom
niedziela, 18 lipca 2021, 14:31

No nie, "osinobus" jak nic. Chile ze swoimi problemami faktycznego braku państwa i Brazylia mająca podstawowy problem z ochroną zasobów Amazonii i złóż ropy i gazu na Atlantyku maja czas i chęci najeżdżać Argentynę. Ciekawe co chcieliby tym uzyskać. Jedyna prawda w twym tekście dotyczy starego sporu z UK.

trzcinq
wtorek, 13 lipca 2021, 16:08

Nic lepszego nie mają możliwości zakupu

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 21:33

Mieli, podobno Rosja chciała im sprzedac albo Su-30 albo Su-35. A jak maja brac od Chin i ich stac to nie JF-17 ale znacznie lepsze J-10, drozsze ale o wiele większych mozliwosciach bojowych.

trzcinq
środa, 14 lipca 2021, 14:18

Podobno to wiesz a jak nawet to koszta za wysokie. JF17 lub J-10 to dobry wybór.

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 00:45

JF-17 taki sobie, J-10 o wiele lepszy moze by dorównali choc Chile w tej dziedzinie.

messer
wtorek, 13 lipca 2021, 12:50

JF-17 to obecnie dziś chyba najlepszy tani jednosilnikowy myśliwiec, jakby się fani Daviena nie ekscytowali ofertą z USA. W dodatku chińskie pociski rakietowe AA lepsze niż obecnie brytyjskie, wiec Londyn może kiedyś stracić te swoje Falklandy.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 15:09

Chiński JF-17 jest gorszy nawet od Gripena C a to juz sztuka, uzbrojenie mana poziomie R-77 czyi zachodni poziom AIM-120A a chińskei pociski pow-pow sa istotnie nieco lepsze od Skyflashy z wycofanych Tornado F-3 ale do ASRAAM-ów czy Meteorów to im lata swietlne brakuje. A jak Argentyn ponownie chce skończyc jako chłopiec do bicia to neich próbuje:))

wtorek, 13 lipca 2021, 19:47

Pewnie podbij cały świat. Wolne narody istnieć prawa nie maja

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 21:34

Wolne narody moga jak najbardziej istniec ale ich wolnośc koczy sie tam gdzie zaczyna wolność drugiego. Szkoda że wy w Rosji nie możecie tego zrozumieć.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:23

Kamil,a cały serwis tych korwet w Chinach na chińskich częścich i robiony rekami chińskich robotników, zapoznaj się z umową.

Tomasz34
wtorek, 13 lipca 2021, 11:35

Jak coś jest tanie to nie może być dobre.

Grom
wtorek, 13 lipca 2021, 11:29

Czytajcie że zrozumieniem!! Mowa jest o wstępnej umowie czyli o prZygotowaniu współpracy która wynosi około miliard. Właściwie kontrakty jeszcze będą zawierane i wyniosą więcej. U nas kiedyś też z Chinami podpisaliśmy kilka wstępnych umów na kwotę około 10 mld dolarów a kontrakty na właściwe inwestycje wyniosły znacznie więcej .

Herr Wolf
wtorek, 13 lipca 2021, 12:40

A jakie to umówmy były?

U
wtorek, 13 lipca 2021, 13:31

Np autostrady...

Grom
wtorek, 13 lipca 2021, 13:41

Taki wytrawny znafffca ekonomi i nie wie ? Wolf żeby wyrażać swoje opinie to trzeba mieć choć minimum wiedzy w temacie. Chiny inwestują w Polsce . Nie chodzi tylko o autostrady . Do książek najpierw uczyć się

kmdr
wtorek, 13 lipca 2021, 18:17

W przemysł spożywczy. Jeszcze trochę i innej kieby jak chińska nie kupisz. Ale to tłumaczy dlaczego po większości nawet pies się porzy...

Herr Wolf
wtorek, 13 lipca 2021, 11:10

Ależ jak możesz takie kalumnie rzucać pod adresem wybrańców..!

DDR
wtorek, 13 lipca 2021, 11:08

Pewnie w trzecim świecie

Tweets Defence24