Borsuk strzelał w Drawsku. "Spektakularne efekty"

23 października 2020, 13:20
BORSUK-2
Fot. PGZ
Reklama

We wrześniu na poligonie w Drawsku Pomorskim pojawił się prototyp Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) pk. Borsuk. Pojazd, wraz z zainstalowanym Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym ZSSW-30 przeszedł serie badań i sprawdzeń, w tym testów ogniowych - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

Badania „Borsuka” miały charakter poznawczy i były pierwszą poligonową weryfikacją przyjętych dla tego systemu założeń. Wyniki badań nie są jawne. Obecnie, realizowane są czynności związane z oceną przeprowadzonych badań i ich wpływu na konfigurację sprzętu wojskowego.

„Borsuk”, a dokładnie rzecz ujmując jego pierwszy prototyp został uzbrojony w ZSSW-30 i wyruszył na polowanie w Drawsku. Nie jesteśmy upoważnieni do informowania na tym etapie o wynikach przeprowadzonych sprawdzeń i testów, jednakże mogę z dumą powiedzieć, że jesteśmy w pełni zadowoleni z pierwszych efektów naszej pracy. Zarówno „Borsuk” jak i ZSSW-30 to najlepsze, istniejące przykłady tego, że inwestycje w krajowe kompetencje przynoszą spektakularne efekty

Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Projekt pod kryptonimem Borsuk ma na celu opracowanie Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP), następcy wozów BWP-1. Jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez wojsko produktów. Realizacja tego projektu ma pozwolić Grupie PGZ na znaczne zbliżenie się do czołówki światowych producentów gąsienicowych wozów bojowych. NBPWP cechuje się między innymi zdolnością do pokonywania przeszkód wodnych przy jednoczesnej wysokiej odporności na środki rażenia, zapewniającej możliwość bezpiecznego transportu i wsparcia ogniowego pododdziałów piechoty zmechanizowanej.

image
Fot. PGZ
image
Fot. PGZ

Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30, opracowywany przez HSW we współpracy z WB Electronics jest pierwszą w pełni polską konstrukcją bezzałogowej wieży. Zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych ZSSW-30 jest tworzony z myślą o wejściu do Sił Zbrojnych jako docelowe uzbrojenie nowych bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, stanowiących jeden z filarów wyposażenia Wojsk Lądowych.

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 577
Reklama
Jednorazowy
środa, 17 lutego 2021, 10:40

Czy tylko mi się wydaje, że to rosomak na gąsienicach?

Fort Putin
wtorek, 24 listopada 2020, 20:08

Borsuk, to pudło na gruz . Fatalnie to wyglada

lol
czwartek, 27 maja 2021, 16:32

Noooo sprzęt wojskowy ma działać i zapewniać bezpieczeństwo, a nie być ładny xD Chyba, że oczekujesz, że przeciwnikowi będzie szkoda niszczyć taki ładny, nieklepany BWP? :P

mobilny
czwartek, 28 stycznia 2021, 16:20

Tak? Rozwiń proszę swą głęboką myśl proszę

men
piątek, 20 listopada 2020, 22:08

Dla narzekających na zespół inżynierski z HSW (oczywiście wsparty jak przy ZSSW-30 przez konsorcjantów - tu WB), wyroby / prototypy od najnowszych: - prace w toku nad kołowym WB ( "Pegaz?")4x4 z Tatrą - przywołane próby z ZSSW30/ Borsukiem w wersji pływającej - zaawansowane prace koncepcyjne nad Borsukiem ciężkim - rozpoczęcie prac koncepcyjnych nad ZSSW "lekką" zunifikowaną z ZSSW (działo, ppk, optyka) - produkcja Raka a właściwie całego komponentu dywizjonowego - to samo Regina -udana moderka BM21 do wersji Langusta, opracowana Langusta II ( MON ja olewa), gdyby w pełni moderkę zostawili HSW to dawno już by w dywizjonach był wóz dowodzenia włącznie z rozpoznaniem na dronach ( WB ) - opracowany od dawna Baobab (nie ich wina że MON nie wie czego chce i zmienia założenia w nieskończoność) - kontynuacja/remonty sprzętu inżynieryjnego SŁ-34/TRI/Umi itp, był świetny projekt Pini (wielozadaniowej maszyny inżynieryjnej - kołowej - oczywiście uwalony prze MON - też mieli w nim parcypować) - produkcja (wielu o tym zapomina że HSW jest właścicielem) wszystkich odmian Jelcza Trzeba dodać że wszystkie te programy realizowane są o czasie i w pierwotnych kosztach. Po drugiej stronie tzw "nie mający odpowiednika w naszej części Europy PGZ: - ruszona wreszcie z wieloletnich zapóżnień i przy poważnych wzrostach kosztów moderka Leo 2A4MP - moderka T72M1 właściwie do celów szkoleniowych, też już opóżniona i przy wzroście kosztów, zmniejszeniu ilości do moderki - Pilica - Porad - Radary - Rosomak, jedyny udany w pełni produkt, ale już nieco leciwy, no i jaka tu PGZ zasługa? - ammo - nie najwyższych lotów, a jeśli juz jak 122 Feniks/ 155/120 kierowana to zamawiana w ilościach aptekarskich lub w próbach/badaniach - Grom/Piorun, tu szacun, ale znów jaka ich zasługa? - broń strzelecka o różnej jakości/stopniu nowoczesności - nie kończąca się historia z Tytanem - prototypy w różnych fazach badań/prób - też o możliwościach odpowiedników gdzieś 10-20 lat temu czyli Moskit/Pirat, - broń strzelecka o średnim poziomie nowoczesności - Poprad/Pilica no tutaj opini od super po dno, ale tez żadna I liga - jakies chołupce wokół 35mm plot w różnych konfiguracjach ale bez konkretów, no i działo już też nieco leciwe To tak po krótce, niech malkontenci podliczą sobie te programy w pełni udane prowadzone z jednej strony prze 1 firmę , a z drugiej strony z podobno potężnym kilkudziesięcio zakładowym koncernem, który póki co za ciężką kasę (ok 700mln) nie potrafi stworzyć nawet makiety Orlika -bsl, i jeśli ktoś powie co on tu pitoli przecież HSW to tez PGZ, to powiem tak , szczęście że czas przeszkadzania HSW maja za sobą, na razie konsumują 15% od starań, zysków itp więc siedzą cicho i wypinają piersi i kieszenie ale................przyczajony tygrys czeka, tyle jeszcze jest do wzięcia....... ot rzeczywistość, pozdrawiam, Ps: cieszmy się że jeszcze w tym pięknym kraju , w tych okolicznościach "przyrody" komuś coś wychodzi

rezerwa 77r.
czwartek, 24 grudnia 2020, 22:32

z powodu ,, problemów " na fregatach OHP , przydałoby się przygotować wyrzutnie LANGUSTA dla tychże fregat , ażeby miały jakieś konkretne uzbrojenie , 4 wyrzutnie X 40 rakiet daje 160 sztuk + dodatkowe w magazynie na fregacie , wszak jak wiemy zasięg to od 20 - 70 km , marynarze mogą sobie poćwiczyć

MAZU
wtorek, 27 października 2020, 08:49

Zwraca uwagę wstępne "spasowanie" opoelektroniki (OE) z konstrukcją wieży i słabe jej zabezpieczenie przed zniszczeniem. Grubość osłon stalowych przy OE powinna być dużo większa, plus wielowarstwowe szkło pancerne z systemem usuwania zanieczyszczeń (łatwiej je umyć niż soczewki obiektywów OE). OE to newralgiczny element SKO i musi być dobrze zabezpieczona, inaczej ją skasują odłamki lub snajperzy i Borskuk oślepnie. OE to najwrażliwsze miejsce każdego BWP i MBT, dlatego wystarczy je zniszczyć (uszkodzić) aby wyeliminować (czasowo) każdy pojazd pancerny. M

Bursztyn
poniedziałek, 26 października 2020, 16:21

Pirana 5 w Rumunii ma 20 miesięczne opóźnienie przez wieże ELBIT

Bursztyn
poniedziałek, 26 października 2020, 16:21

Pirana 45vw Rumunii ma 29 miesięcy opóźnienia przez owze ELBIT

fox
poniedziałek, 26 października 2020, 16:07

pozostaje kwestia ile sztuk rocznie i od kiedy będzie produkowana wieża zssw-30, bo oprócz borsuka dostawy mają być dla rosomaka. od tego i oczywiście kasy zależy ilość dostarczanych borsuków dla wojska.

czwartek, 29 października 2020, 10:26

Miejwięcej 50 rocznie korpusów i 100 rocznie zssw 30

Stefan
wtorek, 27 października 2020, 09:08

Deklaracje wojska są na poziomie 1000 szt. wież. Biorąc pod uwagę obciążenia budżetu i inne programy to sukcesem będzie produkcja ok. 50 wież rocznie. Nie ze względów technologicznych, tylko ze względu na kasę. Trzy lata temu koszt Borsuka był przewidywany na poziomie ok. 25-26 mln. Dodaj do tego inflacje, doposażenie w BMS to okaże się, że będzie kosztował na poziomie 28-30 mln/szt. Wieża to prawie połowa kosztu czyli 12-14 mln/szt. Czyli przy roczne produkcji na poziomie 50 szt. potrzebujesz ok. 600 mln. na samą wieżę. Oprócz wieży dla Borsuka przewidziane jest ok. 200 szt. dla nowych Rosomaków np. dla Podhalańczyków i na strych Rosomakach ma być wymiana z włoskich na polskie z obecnego stanu połowa ma być polskich.

KomAndor
środa, 10 lutego 2021, 02:29

Jak nam się uda robić 50 szt. rocznie BWP i 29 szt. nowego czołgu to i tak będzie wystarczająco ... Oby tylko się udało.

kim1
czwartek, 29 października 2020, 12:48

Dlaczego mała wieża jest droższa od większego kadłuba Borsuka? W tej wieży jest złoto przewożone? Przecież to jest ten sam materiał, pancerz co kadłub.

Monisia
czwartek, 29 października 2020, 18:16

Elektronika i optoelektronika

Sailor
wtorek, 27 października 2020, 07:59

HSW deklaruje 50-100 wież rocznie w zależności od możliwości przyjęcia tych systemów przez MON. Możliwe jest zwiększenie produkcji o ile będą podpisane długoterminowe kontrakty.

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 17:53

to raczej problem budzetu mon a nie zdolnosci produkcyjnych fabryki

ziew
wtorek, 27 października 2020, 04:53

Ależ oczywiście że to kwestia fabryki. Myślisz że wyplują na zawołanie 30 wozów miesięcznie, żeby zastąpić 1200 BWP w kilka lat, a potem postawią linię produkcyjną i zaczną grzebać w nosie? Takie rzeczy się nie opłacają, kiedy nierząd nie promuje eksportu własnej zbrojeniówki ze strachu że będą konkurować z naszymi "sojusznikami"

Roman
niedziela, 6 grudnia 2020, 22:18

W czasach pokoju nikt nie produkuje masowo uzbrojenia. Szczególnie nowe technologie produkuje się w małych partiach bo ciągle podlegają poprawkom, nowym rozwiązaniom. W czasach pokoju konkuruje się technologiami a nie masówką. Tak to działa Korea Północna tłukąc migi 21 czy t55.

kim1
czwartek, 29 października 2020, 12:49

Dlaczego nie? Kwesta zakupu większej ilości maszyn, rozbudowania hal i zatrudnienia dodatkowych pracowników.

lol
czwartek, 27 maja 2021, 16:36

Tak jak Roman napisał - w czasie pokoju kupując masę maszyn do czasu wojny zdąrzą się zestarzeć i będziesz z 10-20-40 letnim złomem. Produkując stopniowo w ,mniejszych partiach każdą kolejna udoskanalasz, bo dajesz producentowi stabilne źródło finansowania dalszych prac.

mobilnyPL
wtorek, 27 października 2020, 15:57

Nie. Ilość produkowanych wież akurat w tym przypadku to wytyczna zamawiającego czyli MON. HSW mówi okey

dropik
wtorek, 27 października 2020, 09:12

a ile lat tłukliśmy Rosomaki ? Mon ma problemy z wdrożeniem 1 baterii kraba rocznie. nikt nie mowi o 30 sztukach miesiecznie. 50 rocznie jest do zrobienia

Yaro
poniedziałek, 26 października 2020, 17:45

A skąd założenie, że dostawy wież dla Rosomaka mają mieć większy priorytet niż Borsuki? Przecież Rośka mają już wieże więc można je wymieniać w miarę możliwości...

Wawiak
wtorek, 27 października 2020, 14:54

A co z dotychczasowymi wieżami Rosomaków? Jeżeli ich wyposażenie nie będzie przeniesione do ZSSW, to może jakoś zostaną "zagospodarowane"?

mc.
poniedziałek, 26 października 2020, 18:08

Zakładano że w okresie przed produkcją Borsuka (2023) mają wyprodukować 300 wież ZSSW-30 na potrzeby Rosomaków. Jedynym pytaniem było czy zastąpią zużyte wieże Hitfista, czy zamontują na "gołych" Rosomakach (taką decyzję miał podjąć MON)

Bursztyn
poniedziałek, 26 października 2020, 16:06

O mało go nie zatoplili

terytorials
poniedziałek, 26 października 2020, 13:58

Nie bedzie zadnych Borsuków... Nie bedzie zadnych K2... Beda Abramsy i Bradleye ze składów na amerykanskich pustyniach... Bedzie ten sprzet, który w razie godziny W "dostaniemy" (kupimy) od naszego sojusznika, bo nie liczmy ze Niemce, Wlosi, Angole itp wysla swoich zolnierzy zeby gineli za np Suwalki,Biełastok, Hajnołku czy Bełsk...

Zbój1
czwartek, 29 października 2020, 18:21

Cos w tym moze być. Amerykanie planuja przewiezienie do nas sprzetu wystarczajacego dla calej dywizji zmechanizowanej z zspasem amunicji i czesci zapasowych. Zacznie sie jakas draka to ludzi wycofaja a nam powiedzą "kluczyki są pod wycieraczką, bawcie sie dobrze!!"

Sailor
wtorek, 27 października 2020, 08:00

Ciekawe skąd masz takie informacje? Może się podzielisz źródłem?

kulawy_laik
wtorek, 27 października 2020, 00:21

Tia.... tylko że amerykanie liczą głównie na Niemców (i ich gospodarkę; patrz na rozmieszczenie wojsk obecne i planowane, patrz gdzie powstaną nowe jednostki)...my jesteśmy tylko pasem ziemi niczyjej. - i tylko od Niemców zależy co się z tą ziemią stanie (bo ci Niemcy są w stanie Rosję powstrzymać - i to gospodarczo, bez jednego wystrzału).

lol
czwartek, 27 maja 2021, 16:38

W Niemczech mają bazy na tyłach. Poza zasięgiem rakiet i lotnictwa. Idealne do magazynów sprzętu itp.

Wawiak
wtorek, 27 października 2020, 14:55

Amerykanie byli by raczej mało roztropni, gdyby nie zostawili sobie rozbudowanego zaplecza. Kiedyś Niemcy byli na linii frontu, teraz są zapleczem.

Bursztyn
poniedziałek, 26 października 2020, 12:22

Rumunska pirana5 ma 20 miesięczne opóźnienie spowodowane integracją wieży ELBIT i systemem łączności Wieża używa bushmaster2 który je perfekcyjny

As
poniedziałek, 26 października 2020, 09:43

Dobrze, że w przypadku krajowego sprzętu kasę na produkcje daje podatnik i kupuje podatnik, a partyjni prezesowie kasują tylko nagrody za coś co jest ich psim obowiązkiem. Uważam, że choć to wszystko odbywa się w wąskim gronie to i tak trzeba program uwalić, bo ani na produkcje, ani na zakupy piniędzy nie ma i nie będzie jak mówił klasyk.

Rex
wtorek, 27 października 2020, 15:17

Przeczytaj projekt budżetu na 2021, sprawdź realizację budżetu na 2020 i porównaj z poprzednimi latami zwłaszcza za "złotych" czasów poprzedników. Kasa jest i jest jej bardzo dużo, wymaga tylko rozsądniejsze go wydawania (a nie zwracania do budżetu jak za PO)

Vip
niedziela, 25 października 2020, 20:01

Panowie, boję się o Borsuka, ponieważ rząd nie ma pieniędzy.Zobaczcie ile projektów jest wstrzymanych...Poważne zakupy uzbrojenia to już dawne czasy.Teraz kupuje się z półki i małej ilości,tak żeby na defiladzie było ładnie.Powiem tak,musi zmienić się ekipa rządząca która pieniądze wie skąd zabierać.Patrząc realnie,to on powstanie,ale w śladowych ilościach.

mick8791
poniedziałek, 26 października 2020, 18:12

Akurat wielkość budżetu MON jest ustawowo uzależniona od PKB (w tym roku 2,1 PKB) i nie można go sobie ot tak zmniejszyć. Co więcej w tym roku do tej puli zostały dołożone dodatkowe 3 mld PLN. Tak więc realnie wydatki na armię mogą się zmniejszyć tylko w przypadku spadku prognozowanego PKB (o ile nie zrównoważy go przyrost współczynnika procentowego - na 2021 będzie on wynosił 2,2%).

Junger
niedziela, 25 października 2020, 21:38

Porównaj wydatki na obronę w latach 2007-2015 z tymi później. Zobaczysz różnicę.

poniedziałek, 26 października 2020, 16:03

Wydatki są , sprzętu mało coś.

Zenek
poniedziałek, 26 października 2020, 14:38

na papierze zawsze dobrze wygląda

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 09:33

To porownaj z wydatkami z 1994. Tez zobaczysz różnię. Za chwilę € po 5 zl i więc ile realnie wyniesie ten budzet, ktróry tyle wydaje w USA?

Vip
poniedziałek, 26 października 2020, 06:47

Powiedz mi ile projektów od roku 2015 weszło do produkcji.Większość zostało uwalonych lub przesuniętych na bardzo odległy czas.PKB wysokie,ale efektów brak.

Gg
poniedziałek, 26 października 2020, 19:10

To powiedz ile weszło przed 2015.

lol
czwartek, 27 maja 2021, 16:40

Prace R&D trwają bardzo długo gdy coś od zera projektujesz. Lub mocno modyfikujesz coś innego na co kupiłeś licencję.

Ui
poniedziałek, 26 października 2020, 20:36

Taki projekt trwa latam patrz borsuk, wszystkie projekty było rozpoczęte za poprzedniej ekipy obecna nie rozpoczęła żadnego

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 19:07

A ile weszło do 2015r ?

KrzysiekS
niedziela, 25 października 2020, 17:42

Byłem przeciwny modernizacji BWP1 ale widząc co się dzieje modernizujcie byle z głową.

mick8791
poniedziałek, 26 października 2020, 18:16

A co się niby dzieje, bo chyba coś przeoczyłem?

Plusik
poniedziałek, 26 października 2020, 07:48

Tiaaa a co się dzieje?

Marek
wtorek, 27 października 2020, 12:11

Czas się dzieje. Przy produkcji Borsuków w ilości 50 szt. rocznie stare BWyP kilka ładnych lat będą musiały jeździć. A o wartości bojowej w ich obecnej wersji szkoda nawet gadać.

lol
czwartek, 27 maja 2021, 16:41

No i takie są prawdopodobnie plany. Modernizacja BWP jako przejściowe rozwiązanie zanim zastąpią je Borsuki.

asdf
wtorek, 27 października 2020, 22:28

trzeba bedzie je przejsciowo zastapic Rosomakami XP

Nowy dyrektor departamentu
niedziela, 25 października 2020, 16:36

Bardzo ładny. Tylko dlaczego nie zabiera 12 ludzi? Trzeba przedłużyć. I dlaczego taka mała armata? Trzeba zdjąć wieżę i zastąpić taką z działem 120 mm. I dlaczego nie lata? Koniecznie trzeba zrobić coś, żeby latał.

lol
czwartek, 27 maja 2021, 16:42

A dlaczego nie ma wyrzutni z rakietami ICBM?!

jg
poniedziałek, 26 października 2020, 13:01

i zróbcie coś z tym kolorem. Czy wszystko musi być blado zielone? Nie ma weselszych barw? Żółty, pomarańczowy, seledyn.... niech to żyje.

Gawron
poniedziałek, 26 października 2020, 08:21

Pierwsze dwa pytania są (wbrew biedaintencji autora) dosć zasadne. Rzeczywiście istnieje tendencja do większych (niż 30-40mm) kalibrów. Ilość ludzi desantu też jet raczej większa.

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 19:13

I tak i nie. 40 mm CTA spisuje się lepiej od większych kalibrów. Nie bez przyczyny Francuzi postawili na to działko w przeciwpancerno-rozpoznawczym Jaguarze. Tylko, że teleskopowa amunicja do tanich się niestety nie zalicza. Mimo tego Anglicy także CTA jakoś dziwnie lubią.

ziew
wtorek, 27 października 2020, 04:55

Bo ich wozy kawalerii służą doktrynalnie do tego samego co Francuskie? Rozpoznanie walką i opóźnianie ataków npla na skrzydłach.

Grredo
niedziela, 25 października 2020, 14:41

Niezależnie od Borsuka moduły wieżowe powinny trafiać do jednostek wyposażonych w Rosomaki. Wymieszanie w kompaniach plutonów z ppk i z wieżami hitfist zapewni tym jednostkom minimum obrony przed ciężkimi jednostkami przeciwnika.

Plusik
poniedziałek, 26 października 2020, 06:17

Ależ taki jest plan

poniedziałek, 26 października 2020, 17:49

A pieniążki też? Na ile wież ewentualnie rocznie?

mobilnyPL
wtorek, 27 października 2020, 11:48

....też pytanie....tego nie wiadomo ale zamówienie ma zostać złożone z początkiem 2021 a jednostki mieszane tzn roso z wieżą H i te z ZssW30

Aj
niedziela, 25 października 2020, 11:24

Pokazd udany. Bije wszysrko co maja nasi wschodni sasiedzi. Pierwsze zssw30 trafią na Rosomaki potem na Borsuki. Zintegrowana z ppk spike ale myślę ze potem bedzie to moskit.

Extern
wtorek, 27 października 2020, 17:26

Dobrze by było z tym Moskitem, ale jest taki mały problem że to projekt WITu, kto to będzie produkował? PGZ ma Spika i Pirata, może nie być zainteresowane konkurencyjnym dla nich produktem. A Zielonka nie ma wielkoseryjnych zdolności produkcyjnych.

eel
niedziela, 25 października 2020, 09:40

Ilość ekspertów powala. Każdy facet powinien mieć własnego Borsuka a babcia granaty. Prawie 300 porad na kilkudziesięciu zawodowych "zbroj mistrzów" w kraju.

Ralf_S
poniedziałek, 26 października 2020, 13:01

Ja bym tam nie pogardził Borsukiem w garażu. Ba, nawet Rośkiem bym się zadowolił. Taki pojazd w sam raz na nasze drogi: dziury mu nie straszne, zalane drogi też. A i na parkingu pod marketem nie obawiałbym się o obcierki - to już problem sprawcy :]

luki
poniedziałek, 26 października 2020, 12:39

granaty i drona ;)

ania
niedziela, 25 października 2020, 09:31

Pan prezio nie jest zainteresowany dostarczeniem najlepszego z możliwych produktów Wojsku Polskiemu. On jest zainteresowany "pozyskiwaniem kompetencji przemysłu" i jak najdłuższym procedowaniem programu a potem małą produkcją, żeby wolumen zamówień wystarczył na jak najdłuższy czas - a nie, żeby jak najszybciej wymienić złom stojący w hangarach i zwiększyć bezpieczeństwo Polski. Takich ludzi należy eliminować ze stanowisk w kluczowych firmach zbrojeniowych, bo są istotnymi hamulcami rozwoju i postępu.

Ludwik A.
niedziela, 25 października 2020, 18:53

Masz rację. W lansie ten prezio jest znakomity. Wszystko co widać to tylko fasada z pozornych sukcesów. Takich ludzi trzeba eliminować. Wiem co piszę.

rezerwa 77r.
niedziela, 25 października 2020, 15:40

jednak się mylisz to ,,grupa " pewnego inspektoratu nie wiedzą czego chcą , ich prace A-K. zawsze ciągną się jak guma do żucia

Opel
niedziela, 25 października 2020, 09:25

To najlepszy bwp na świecie. Bo Polski. Zatem święty. Z najlepsza na świecie wieża o prawda znaną od lat i ciągle testowana a w tym czasie inni już mają kilka wersji podobnych wież sprzedawanych na całym świecie ale to nic ta wieża nasza wieża też jest najlepsza nacswiecie i święta. Ta wieża powinna być nazwana EGO1MK1.

Antyidiota
niedziela, 25 października 2020, 17:43

Widzę że nie masz pojęcia o tym jak ważne jest posiadanie swego i pokaż mi gdzie i kto napisał że jest naj bo Polski

niedziela, 25 października 2020, 23:00

Zna się tak samo, jak dzisiejsze biuro konstrukcyjne Opla zna na samochodach.

dropik
niedziela, 25 października 2020, 09:12

Podstawowe pytanie to czy to jest wersja plywajaca. Poprzednia nie miała falochronu i wygląda , że ta również go nie posiada. Dostała też podwyższony wlot powietrza więc albo pływa bez falochronu albo dostała nowy powerpack albo nie wiem... Największe zmiany to lewa burtą - co tu się stało - nie wiem. Ma ktoś jakiś pomysł?

Yaro
wtorek, 27 października 2020, 01:10

Tak, pływająca - nigdy nie było innej. Trzeba mieć problem z oczami żeby nie widzieć złożonego falochronu...

dropik
wtorek, 27 października 2020, 09:13

ja widze co innego. Twoja opinia to tylko twoja opinia

victor
poniedziałek, 26 października 2020, 13:05

Dlaczego nie ma falochronu? Ma. Jak najbardziej. Widać go jak na dłoni złożony na przedniej górnej płycie pancerza, powyżej linii świateł.

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 17:50

nie . to są zwykle klapy inspekcyjne do wnętrza pojazdu

Lord Godar
wtorek, 27 października 2020, 14:19

Może to są tymczasowe "maskownice" otworów potrzebnych do mocowania i pracy tego brakującego falochronu ?

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 19:25

No to przyglądnij się jak wygląda centralna część tej "klapy". W klapach inspekcyjnych nikt by się nie bawił z "daszkiem" nad elektronicznym ustrojstwem, które ma Borsuczek na nosie. Podzielono by centralny element na dwie części i już. Powiększ zdjęcie i przyglądnij się otoczeniu tego ustrojstwa. Widać to i owo na brzegach z dwóch stron. Takich elementów nie dodaje się do klap inspekcyjnych.

dropik
wtorek, 27 października 2020, 07:33

Ja się przyglądam i czytam opinie ludzi którzy są bliżej programu. Oni mówia , ze nie ma. zeszłoroczny model tez go nie miał. Miał tylko pierwszy model i drugi użyty to testów pływania.

środa, 28 października 2020, 01:07

Na 90% falochron jest, dokładnie widać zawiasy i nawet kawałek siłownika. Falochron się zmienił na taki jak w Rosomaku. Gąsienice są cięższe stalowe ale z nimi dalej pływa.

dropik
środa, 28 października 2020, 11:53

przecież to nie wyglada jak falochron na rosomaku. Tamten ma ze 20 cm grubości. Gąsienice nie mają znaczenia . Przeciez testowany był właśnie z tymi. jest to wersja pływająca ale bez falochronu czyli w sumie nie pływa. nie ma znaczenia bo nie bedzie testowany w wodzie , a jak bedzie to dostanie falochron.

środa, 28 października 2020, 15:52

Falochronów dało się zauważyć już trzy pierwszy podnoszony i dwa rozkładane jak w Rosomaku na filmach z pływania to jest IMO czwarty podnoszony razem z kamerkami pokryty pancerzem i powłoką antypoślizgową.

mobilnyPL
wtorek, 27 października 2020, 11:50

Easy panowie....Testują poprawiają dlatego go nie ma (bo nie ma)

Tito
niedziela, 25 października 2020, 08:55

I tak trzymać. Oby tylko zamówili odpowiednią ilość proponuje 1:1 w stosunku do BWP-1

asdf
niedziela, 25 października 2020, 08:05

to teraz decydentow lansujacych w WP plywajacy BWP, helm orzeszek na glowe do srodka i na poligon testy odpornosciowe na ostrzal. w koncu przy odbiorze mostu glowny inzynier podczas testow wytrzymalosciowych przebywa pod wlasnym dzielem, teraz czas na was panowie wezykowcy.

Antyidiota
niedziela, 25 października 2020, 17:44

No tak bo każdy nieplywajacy BwP to pancerne monstrum nie do ruszenia

mobilnyPL
wtorek, 27 października 2020, 11:54

....na naszym teatrze i możliwych scenariuszach liczy się mobilność....to nie Syria....wystarczy się przypatrzeć na potencjalnego przeciwnika....czym dysponuje itp....ale nie tylko....nasi sojusznicy....czym dysponują....tym wesprą....i jakie mają doświadczenie w pokonywaniu przeszkód wodnych....bo te będą kluczowe....BMS...ASOP....Kamuflaż to przyszłość o której trzeba myśleć już teraz....

w
niedziela, 25 października 2020, 08:01

dobrze ze nie pojechali na Hawaje. HSW ma w promieniu 15 km od siebie mnóstwo terenów gdzie mogłaby przeprowadzic takie badania.To sa głupio wydane pieniadze

victor
poniedziałek, 26 października 2020, 12:52

Nie mogłaby. Z podkalibrowej strzelać można tylko na tym poligonie. Inne badania, trakcyjne, przebiegowe, odporności przeciwminowej, balistyczne, pływalności itp., można prowadzić na zakładowym torze badań lub poligonach WITU, WITPIS czy wojska (Dęba). Ale - poza tym- to nie są na razie badania, tylko zapoznawcza faza badań zakładowych, a nie badania kwalifikacyjne, które muszą być prowadzone według określonych programów i procedur.

niedziela, 25 października 2020, 13:31

Nie nie ma. Jaki zasięg ma amunicja podkalibrowa?

w
poniedziałek, 26 października 2020, 07:35

Nowa Deba im nie starcza ???? Kiedys strzelano z Lipy na Nową Debe. Bredzisz

CdM
poniedziałek, 26 października 2020, 16:57

To było kiedyś, a teraz nie wolno

Tolek
sobota, 24 października 2020, 23:42

Nikt z was sie nie kapnol ale nasz borsuk chowa sie pod wode. Jest nie do wykrycia. I po co ja wam to powiedzialem?

Renata
sobota, 24 października 2020, 23:34

To tajne ale rosjanie juz wiedza on Chowa sie pod wode i jest nie widzialny

Tomek
sobota, 24 października 2020, 22:56

Borsuk to konstrukcja powstała z kadłuba KTO Rosomak. Zmieniono trakcję na gąsienicową, ponieważ zwiększyło to wagę poszerzono kadłub i zmniejszono prześwit, co zwiększyło objętość kadłuba w ten sposób uzyskano większą wyporność aby mógł pływać... dlatego tak szybko powstał...

Romek i Atomek
niedziela, 25 października 2020, 17:32

Dobrze, że nam to "wyjaśniłeś", bo już myślałem, że racjonalnie wykorzystaliśmy to, co przy okazji modernizacji Leopardów wzięliśmy od IBD.

Bormann
sobota, 24 października 2020, 21:38

Pytanie czy będzie produkowany dla WP i ew kiedy , w jakiej ilości itd ?

OptymistaPl
sobota, 24 października 2020, 20:36

Zamawiać go w dużych ilościach. Egzemplarze przeznaczone na wschód od Wisły w wersji dopancerzonej. Oby HSW rozbudowała linie produkcyjne, aby wytwarzać przynajmniej 100 borsuków rocznie. I oczywiście nie ma na co czekać z ZSSW w Rośkach. I armaty kal 40 mm

Siersciu
sobota, 24 października 2020, 19:52

Niby i fajny ale tylko szesciu typa na pace to malizna przy starym BWPie... A i armatka nieduza 76mm robilo niezla robote a tu tylko 30mm. No ale ok wozek wpisuje sie w swiatowe trendy zobaczymy jak bedzie banglac na realnym polu walki gdzie i mozdzieze i RG rury i ajdiki na drogach. Jesli zapewni dobra przezywalnosc desantu przy jednoczesnej rozp..... z dzialka to bedzie cacy.

Po owocach ich poznacie
sobota, 24 października 2020, 19:34

Jakby to borsuk oparł się strzałom z armaty to można by to nazwać spektakularnym wydarzeniem. A tak to tylko PR i wrzutka medialna.

mobilnyPL
wtorek, 27 października 2020, 16:01

Pokaż jeden bwp odprny na shoota z rosyjskiej 125mm! Please

Plusik
poniedziałek, 26 października 2020, 11:50

Tiaa Buahahaha jakiej? 105. 125 czy natowskiej 120mm a może kraba 152mm. Hallo to BWP!

Tomasz
sobota, 24 października 2020, 19:19

Pięknie się prezentuje. ZAMAWIAĆ I NIE MARUDZIĆ 200 SZT .Dla batalionów zmechanizowanych. BO BwP już na wykończeniu są. I nikt tego nie wyremontuje już w Polsce.(Mam na myśli remont a nie malowanie i wymianę radiostacji za miliony)

Logistyk
sobota, 24 października 2020, 19:03

A zatem... trzeba kasę wyłożyć na produkcję dużej ilości BORSUKÓW, a nie na reanimącję BWP. BWP przebudować na niszczyciele czołgów, wyrzutnie amunicji krążącej i podobne.

Adam
sobota, 24 października 2020, 16:14

Drony drony i jeszcze raz drony

Zawisz_zielony
sobota, 24 października 2020, 16:07

Tyle że my nie potrzebujemy BWP... Potrzebujemy całego systemy od BWP przez pojazdy wsparcia ogniowego, wozy zabezpieczenia technicznego, bojowe wozy rozpoznania itp. Potrzebujemy wozów z BMS w standardzie, zmian w organizacji i taktyce działania od szczebla plutonu do brygady. Wszystko zaś wygląda na to, że będziemy miel prostą wymianę wozów. Wyjdzie jak przy Rośkach miała być rewolucja, takie nasze Streyker Brigade, a zostaliśmy gdzieś w połowie drogi. Mimo wszystko trzymam kciuku ale przy indolencji aparatu polityczno-planistycznego wyjdzie, że nagle trzeba zmienić wymagania lub zakup 100 sztuk BWP w ciągu 15 lat.

Majster
sobota, 24 października 2020, 14:45

Wieża faktycznie ciekawa. Coś co umyka ludziom to niezależna optyka dla dowódcy na dachu. Możliwe że może to działać w systemie hunter-killer. Jak wrzucili tam też kamery termowizyjne to jest super - szkoda że nie zintegrowali tego z jakiś WKM.

Co robi MON?
niedziela, 25 października 2020, 17:25

Nie zintegrowali nawet ZSMU z UKM2000, a niezależny od wieży ukm byłby na pewno bardzo przydatnym środkiem ogniowym. Ale w MON rządzi minimalizm. Jak ppk Spike, to tylko x2, choć to 100% postęp przy x1 Malutka na BWP1. Tak samo jak na kompletnie bezbronnym, bezsilnym Rosomaku-S, żadnego ZSMU, choć ten wóz nie raz znajdzie się w bezpośredniej walce. Za to MON zażądał potężnego ZSMU 127, na dachu kabiny Baobaba, który z natury nigdy nie powinien - w przeciwieństwie do Rośka-S - znaleźć się w bezpośrednim kontakcie z wrogiem. W MON rządzi absurd do spółki z obłędem.

Stefan 1
niedziela, 25 października 2020, 02:33

Może kontener ppk wyczerpał zapas masy dla wieży? Każde dodatkowe obciążenie wieży, to większa jej bezwładność, co zmniejsza prędkość, lub precyzję naprowadzania w poziomie uzbrojenia głównego na cel. Jeśli dodamy podniesienie lufy do podniesienia optyki, to wnioskujemy o możliwości zwalczania celów latających. Wiemy, że takie mają dużą prędkość, więc i duża prędkość obrotu wieży jest wymagana do ich znoszenia. Zbytnie obciążenie wieży zniwelowaloby wysiłki włożone w uzyskanie zdolności przeciwlotniczych. Oczywiście tylko zgaduję. Może zapas masy jeszcze jest na takie wyposażenie.

Eskimos Egigwa
sobota, 24 października 2020, 14:26

to oczywiście dezinformacja dla wrogich wywiadów, próby udały sie w 100% i wszystko jest ok. Premie będą.

SAS
niedziela, 25 października 2020, 08:06

Ta wieża już podobno istnieje od lat. Bardziej mnie ciekawi jak to to jeździ, niż jak strzela. Czy dzielność terenowa, szybkość, zwrotność jest choćby na poziomie Leoparda 2, w którym jest zawrotna.

Hxhhx
sobota, 24 października 2020, 14:19

Świetny cel dla amunicji krążącej.

Brednie
niedziela, 25 października 2020, 17:29

Kat podniesienia 30mm działka to 60°, zatem jest zdolne do obrony plot. Po wyposażeniu w BMS, i np. podsystem klasy Rega/Łowicza będzie zdolne także do sieciocentrycznego zwalczania dronów. Wtedy 10 Borsukow krzyżowym ogniem zdejmie z nieba kupę dronów.

Wizjoner
niedziela, 25 października 2020, 22:33

Zdejmie jeżeli zdąży.

mła
sobota, 24 października 2020, 13:43

Brawo dla HSW.

Marek1
sobota, 24 października 2020, 13:36

Mogli przynajmniej podać , czy strzelanie dotyczyło całości uzbrojenia BWP, czyli armaty Bushmaster II, sprzężonego z nią UKM-2000 i co szalenie istotne - ppk Spike-LR. Z jednej strony masowe podawanie do wiadom. publicznej wrażliwych informacji, a z drugiej kompletnie absurdalna paranoja MON i HSW dot. powszechnie znanych na świecie syst. uzbrojenia nowego BWP.

mc.
niedziela, 25 października 2020, 11:50

Odpowiedź na Pańskie pytanie jest bardzo prosta. Strzelali z armaty. Strzelali w ruchu, do ruchomych celów. Ścisłą tajemnicą jest jaką miał prędkość Borsuk, jaką miał prędkość cel i w jakiej był odległości. Jeżeli zachwycają się efektami, myślę że znacząco przewyższają parametry założone (tajne).

victor
niedziela, 25 października 2020, 10:37

Warto doczytać tekst, w którym wyraźnie napisano, że to były wstępne badania poznawcze. Dotyczą one wozu, a nie systemu wieżowego, który odbywa inną procedurę badań. Za kilka tygodni ZSSW-30 będzie po państwowych (wojskowych) badaniach kwalifikacyjnych. W ich trakcie oceniane są parametry i osiągi systemu wieżowego, testowane są wszystkie systemy, w tym także oczywiście wszystkie środki rażenia, czyli armata, UKM, ppk. Najprawdopodobniej wieża gotowa będzie do seryjnej produkcji w 2021 r., i w pierwszej kolejności implementowana będzie na KTO Rosomak. Borsuk z zatwierdzoną już wieżą przejdzie pełne badania kwalifikacyjne po zakończeniu badań zakładowych. Możliwe, że w 2021 r., ale też możliwe, że przedłużą się one do 2022.

Troll z Polszy
sobota, 24 października 2020, 22:02

Spike LR/LR2 jest od 2016 zintegrowany z ZSSW30, testy dotyczyły głównie wieży z kompletem uzbrojenia tj. trzy rodzaje amunicji 30 mm, ukm i Spike LR

Lord Godar
sobota, 24 października 2020, 20:45

U nas wiele kwestii w MON jest za mocno przesadzoną kotarą tajemnicy . Strzelania były , system wieżowy się sprawdził , a wszelkie kwestie które wymagają drobnych modyfikacji zostały zgłoszone i będą wprowadzone .

Rhotax
sobota, 24 października 2020, 13:33

Ale daleko zaszedł prototyp. Za kilka lat wejdzie do produkcji np. 20 sztuk na rok. Czyli za 50 lat zastapi wszystkie BWP1 ! To jest szybkość ! Bravo !

kb,m
niedziela, 25 października 2020, 09:49

Zamiast jojczeć bez sensu sprawdź ile trwały CV-90 albo Puma zanim weszły do produkcji.

vipmig
niedziela, 25 października 2020, 09:36

Jakiej produkcji? My tylko prototypy "produkujemy".

niby tak, ale
niedziela, 25 października 2020, 09:29

Polska ma też inne zakłady, które po określonych inwestycjach również mogą produkować podzespoły, bądź też nawet uczestniczyć w produkcji, aby możliwe było wyprodukowanie w krótszym czasie ich większej ilości.

Trzcinerro
niedziela, 25 października 2020, 09:16

Brawo ekipy decyzyjne od 30 lat. Takie fakty

rex
sobota, 24 października 2020, 17:49

najpierw pochwal się swoimi osiągnięciami. Ach, rzeczywiście, przy twojej szybkości mop nigdy nie wysycha...

sża
sobota, 24 października 2020, 13:11

Gdyby nie wymóg pływalności, to może i udałoby się skonstruować w miarę udany BWP. A tak powstało coś klocko-podobnego, czyli taki odpowiednik Rosomaka na gąsienicach.

Człowiek Zasad
niedziela, 25 października 2020, 11:21

Kwik wasz to muza dla mych uszu. Sam jesteś klocko podobny. Piszesz co rusz te swe wypociny. Zmień portal, przewietrz się obojętnie. Borsuk to udany produkt. Przeszedł próby pływania, próby odporności na ładunki minowe i strzelania a także jezdne. 30mm a może być i 40mm choć 30 szatkuje wszystko co ma FR. 2 ppk spike a wszystko to na udanej zssw30. Posiadanie swojego to mnogość korzyści chyba że występujesz w roli obcego koncernu. Żaden problem by zamiast ppk spike umieścić ppk moskit. Aproppo opancerzenia. Jedyna tajemnica lecz nie będzie tak słabo jak się wielu wydaje choć zadowolić szlachtę zaścianką rzecz nie możliwa. Kwik i szczek jak był tak będzie. Ale olać towarzyszy defetystów. Jest zapas masy na ASOP i BMS oraz kamuflaż. Tak więc kwicz dalej wrażenia nie robi na kumatych ale zanim coś napiszesz to przemyśl dwa razy. Bez pozdrowień

LMed
niedziela, 25 października 2020, 19:23

Twój kwik zachwytu spoko jest. Jeszcze tylko kilka latek prób , zmian konstrukcyjnych i można tworzyć dokumentację produkcyjną. Potem seria próbna i znowu badania. Jest dobrze, chociaż nie tak jak kwiczą entuzjaści. Pozdrawiam.

Plusik
poniedziałek, 26 października 2020, 11:52

Tiaa z tymże zssw30 w pierwszym kwartale 2021 będzie do produkcji a Borsuk od 2023

LMed
poniedziałek, 26 października 2020, 17:54

Mam wrażenie , że ten termin co rok wydłuża się o dwa lata.

mobilnyPL
wtorek, 27 października 2020, 16:04

Ja również ale nie ma co się oszukiwać....one wejdą na stan....kwestia czasu....bo jesteśmy na nie skazani poprostu i to akurat jest pozytywne

Człowiek Zasad
poniedziałek, 26 października 2020, 08:12

Ależ niech ten Borsuk wejdzie w końcu do produkcji bo i tak bije rosyjskie bmp1.2.3 wieża będzie do produkcji na początku 2021roku. Borsuk w 2022 powinien przejść kwalifikacje więc niech w końcu zastąpi ten złom w postaci bwp1. Jesteśmy na niego skazani bo zakup licencji lub zakup gotowca wydłuży znacznie czas i zwiększy koszta jednocześnie. Kwit defetystów nic nie da poza tym jest nieuzasadniony

Marek
niedziela, 25 października 2020, 23:09

Gdyby nie wymóg pływalności, to wzięlibyśmy licencję uzależniając się od cudzego kaprysu. Albo nawet wzięlibyśmy zjechany bardziej niż Europa szrot za jedną markę lub jednego euro. Wolę jego kwik, jak twój. Pozdrawiam.

bobo
niedziela, 25 października 2020, 05:57

Nie mamy dostępu do lepszych technologii niż Rosomak. Dlatego to od początku miał być Rosomak na gąsienicach. Ale to i tak postęp w stosunku do BWP 1.

uglnljm
wtorek, 27 października 2020, 12:25

To se poczytaj co doszło przy okazji modernizacji Leopardów do 2PL.

B72
niedziela, 25 października 2020, 05:00

Litosci, ile razy trzeba powtarzać, że wymóg plywalnosci byl tylko i wylacznie ze wzgledu na prawo unijne o przetargach . Prosze sobie sprawdzić ile krajów UE produkuje BWP a ile z nich ma zdolność plywania . Jak pan mysli czemu silnik ma taką rezerwe mocy i czemu służą te mocowania na calym kadlubie ?

CdM
poniedziałek, 26 października 2020, 17:19

Zamówienia zbrojeniowe bardzo łatwo wyłączyć spod unijnych dyrektyw dotyczących zamówień publicznych. Zgodnie z art. 346 ust. 1 lit. Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, każde Państwo Członkowskie może podejmować środki, jakie uważa za konieczne w celu ochrony podstawowych interesów jego bezpieczeństwa, a które odnoszą się do produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi. W praktyce więc jeśli kraj chce kupować we własnym przemyśle, to kupuje, i tyle. Zobacz w ilu postępowaniach nie było żadnych przetargów, również u nas.

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 10:33

brednie. wynika to z faktu , że park przeprawowy w WP jest w zaniku. nikt nie zmusi na do kupna czegoś innego niż chcemy.

Lord Godar
sobota, 24 października 2020, 20:47

Jest to optimum dla kompromisu wymogów postawionych przez MON . Wolę Borsuka niż BMP-1/2/3 ...

lol
sobota, 24 października 2020, 19:11

Zaje sie ze, nie za bardzo pojmujesz po co projektuje i produkuje sie sprzet wojskowy. WIec bede mily dzisiaj(lol) i ci wytlumacze. Robi sie sprzet wojskowy po to by byl SKUTECZNY, a nie tylko wygladal bo to nie ma byc wygladajaca " bad ass" makieta na potrzeyb produkcji filmowej czy sliczny model do gry komputerowej. Jesli Borsuk spelnia wymagani odnosnie sily ognia, ochrony pancernej, mobilnosci, etc. to moze sobie wygladac nawet jak, nie przymierzajac, kupa...

Meska
sobota, 24 października 2020, 17:47

Oczywiście jezdziles, testowałeś. Stąd twoja wiedza.

ninop
sobota, 24 października 2020, 12:17

hard killa brak...... beda mialy rosyjskie drony cele strzelnicze. warto moze wysylac naszym w armi filmiki z karabachu zeby troche zmieni podejscie do sprzetu w wojsku.

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 10:34

poki co hardkille srednio zwalczaja cele nadlatujace d górnej strefy

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 19:34

Bo nikt nie projektował ich do tego. Skoro kombinuje się z takimi, które radzą sobie z APFSDS-T, to tym bardziej można zrobić taki, który poradzi sobie ze stosunkowo wolno lecącym dronem kamikadze.

konkretny
niedziela, 25 października 2020, 11:05

Produkuje się to co się potrafi a nie to co jest potrzebne !

Przemo
niedziela, 25 października 2020, 05:23

To nie wiesz, że generałowie przygotowują armię do poprzedniej wojny.

B72
niedziela, 25 października 2020, 05:02

najpierw te drony muszą miec , bo podstawa w ich armii jest rozpoznawczy orlan ,ktorego tez juz nie robią przez sankcje.

Lewandos
sobota, 24 października 2020, 21:15

jednak... wojenka w górach Karabachu może wyglądać całkowicie inaczej niż na Równinie Środkowoeuropejskiej...

Dawid
sobota, 24 października 2020, 12:13

Wszystko fajnie tylko szkoda że nie opracowaliśmy własnego silnika . Wtedy był by o wiele bardziej mniej zależny od produktów z zagranicy

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 10:36

bardzo dobrze , że nie opracowaliśmy własnego silnika. silnik robi sie 2 razy dłużej niz cały pojazd. nasz silnik bylby zawodny i nieekonomiczny

Lach
sobota, 24 października 2020, 23:52

No szkoda, że nie wyprodukowaliśmy generatora jonów i napędu hipersonicznrgo ...

Troll z Polszy
sobota, 24 października 2020, 22:05

Za 80 mln złotych ? Dobry żart, ja się cieszę że HSW ma na tyle kasy że dokłada do B+R Borsuka, Raka -G Langusty M

Inżynier
sobota, 24 października 2020, 21:12

Ile silników trzeba wyprodukować aby zwróciły się nakłady na projektowanie, postawienie fabryki, zbudowanie serwisu itp. I kto to miałby sfinansować , MON ?

niedziela, 25 października 2020, 13:33

Po prostu trzeba było zmodernizowac fabrykę PZL Wola. Pozyskać licencje na wybrane silniki A resztę pozyskiwać od sprzedawcy licencji. Sa Jelcza Rosomaki Kraby Borsuki. Wiec kilka tysięcy nazbierało by się. Ale jak to w naszym kraju nic się nie opłaca najprościej zamknąć.

Lord Godar
sobota, 24 października 2020, 20:48

Opracowanie silnika tej klasy to nie jest taka prosta sprawa . A trwa latami i nie ma gwarancji sukcesu .

Szejk
sobota, 24 października 2020, 18:15

A kto ma go opracować??? Chłopie, ostatnie zakłady produkujące silniki zamkmięto 10 lat temu.

P 11c
sobota, 24 października 2020, 17:58

Może i lepiej bo na silnik trzebaby czekać kolejne lata. Póki co pakować zaraniczny a w między czasie pracować nad krajowym rozwiązaniem. Przed wojną wiele projektów lotniczych nie zrealizowano tylko dlatego, że czekano na silnik Foka. Jak to się później skończyłobto każdy wie.

rex
sobota, 24 października 2020, 17:51

dokładnie. to dzisiaj powinien być priorytet. odbudowa polskiego przemysłu silnikowego.

Toudi
sobota, 24 października 2020, 12:06

Mam takie odczucie, ż A) MON żyje własnym życiem -to już nie instytucja tylko stan umysłu; B) Jesteśmy mocno archaiczni. Przyjmijmy że Borsuk powstanie i zostanie wdrożony (pytania fundamentalne -kiedy ?! w jakiej liczbie ? za ile ?) Bliżej brzegu - kupujemy samoloty szkolno-bojowe o udźwigu uzbrojenia kilku ton, ale w wersji...nieuzbrojonej. Odwracając problem ...teoretycznie... uzbrajając wszystkie nasze M-346 w bomby CBU-105 w jednym podejściu zniszczymy odpowiednik wszystkich zaplanowanych do kupienia przez MON Borsuków. To już mogliśmy mieć...lata temu. W czasach II RP za taki sabotaż kilku prominentów by...powiesili. ...ale II RP to nie...IV RP. W mojej ocenie wszystkie dywizje lądowe powinny mieć własny ekwiwalent lotnictwa uderzeniowego (nie mają taktycznej broni teatru działań , artylerii przełamania dalekiego zasięgu itp., to przynajmniej powinny mieć substytut w/w). Różne blaszaki do przewozu piechoty ...fajna rzecz. Tylko nimi tysięcy ros. czołgów nie zatrzymasz, głębokich odwodów nie zniszczysz, kontrataku na tyły nie przeprowadzisz...a wojnę trzeba wygrać a nie tylko ,,toczyć". Dywizja może operować w pasie taktycznym do 20 km. Ciężka dywizja do 30 km i to góra kilka dni (szczyt jej możliwości). Ta sama dywizja posiadająca kilkadziesiąt śmigłowców wsparcia już kontroluje pas 70 km i może niszczyć wyrzutnie środków ataku do kilkuset km w głąb ugrupowania npla. Zdolność przetrwania staje się radykalnie większa. Ta sama dywizja posiadająca dodatkowo kilkadziesiąt uzbrojonych zabawek w postaci jakiegoś M-346 to już bardzo istotny problem dla czterech dywizji pancernych wroga.... Dlatego napisałem, że MON to stan umysłu.

Plusik
niedziela, 25 października 2020, 13:05

Tiaaaa i następny wyrób trollopodobny. BWP Borsuk. Wg. planu który zapewne ulegnie zmianie wiekszej lub mniejszej to wejście do produkcji ok. 2022-23, ok. 25mln pln/szt. w liczbie ok. 50szt rocznie.

Tani
niedziela, 25 października 2020, 04:18

Toudi szkoda ci sie menczyc zostaw wojsko zajmij sie muzyka. Armia to matematyka wszystko jest w regulaminach. Ile dywizja moze byc na pierwszej linii ile km dywizja moze bronic a na jakiej szerokosci moze nacierac. Twoj stan umyslu nie pozwala ci nic pisac. I na koniec co to jest to M-346? Bomba atomowa?

Marek
niedziela, 25 października 2020, 17:48

M-346? To taki delikatny szkolny niezbyt szybki samolocik o niewielkim udźwigu. Po podwieszeniu uzbrojenia nada się w sam raz na wojnę Tutsi z Hutu. Na naszym TDW też w porządku. Pod warunkiem, że latali by nimi tacy piloci jak Yukio Seki.

Tani
niedziela, 1 listopada 2020, 05:06

Marek on jest szkolny. Szkolny,szkolny,szkolny. Nawet jak wybuchnie wojna musisz szkolic ,szkolic ,szkolic. Nasze lotnictwo nie potrzebuje samolotow bojowych bo je ma lub bedzie miala. Czy tak ciezko to zrozumiec? Nawet gdyby byla wojna ludzi musisz szkolic. Nic pod niego nie podwieszaj. Samolot szkolny jest bronia strategiczna bo szkoli nowych pilotow. Jak je wyslesz na front to je stracisz i na czym bedziesz szkolil? Na szybowcu?

Stefan 1
niedziela, 25 października 2020, 02:21

Każdy z nas ma odmienny stan umysłu. "Zależy gdzie leży". Nie znaczy to, że w MONie nie mają racji. Może po prostu wiedzą coś, czego inni nie wiedzą. Jest taka wiedza, która nie dla każdego jest przeznaczona.

Dkdkdkr
sobota, 24 października 2020, 23:01

Świat się zmienia i cześć z tego co proponujesz było dobre 10 lat temu

KrzysiekS
sobota, 24 października 2020, 18:10

Toudi może poczytaj trochę na temat II wojny światowej już wtedy byli dowódcy Brytyjscy którzy twierdzili że lotnictwo wszystko załatwi. Jednak twarde dane mówią że lotnictwo tylko może pomóc tylko tyle i aż tyle w temacie. Śmigłowce przy dobrym OPL nie polatają nawet dobre samoloty wielozadaniowe będą miały problem. Nie ma czegoś takiego jak jeden wspaniały rodzaj wojska liczy się całość dobrze dowodzona.

zibi
sobota, 24 października 2020, 12:05

Nie ma się co ekscytować. Pokazali na razie kilka reklamowych zdjęć jak stoi w bezruchu, nawet gąsienic nie ma zabrudzonych, "spektakularne efekty" slogany też jak z reklamy. Pożyjemy zobaczymy czy Borsuk z nory wyjdzie a raczej wyjedzie....

ssb
niedziela, 25 października 2020, 12:15

Widać ze myślenie czasem boli :) A wystarczy wejść na stronę HSW poszukać i wszystko się da :) borsuka w ruchu borsuka pływającego Ale po co :)

jasio
sobota, 24 października 2020, 11:32

Ładnie choć większa ciekawość bierze jakby to nie on strzelał ale do niego strzelali Ze względu na to że on pływający siłą rzeczy będzie mniej odporny /Tak jak i w transporterze kołowym stawiamy na manewrowość w środowisku wodnym poświęcając ochronę załogi , odwrotnie niż w innych krajach Sens w tym jakiś jest bo nie mamy sprzętu przeprawowego

Plusik
niedziela, 25 października 2020, 13:08

Tiaaa nastepny. Stawiamy na manewrowość z racji a. Warunków geog. B. potencjalnego przeciwnika. C. To nie misja w kraju 3 świata! I tak nie ma sprzetu przeprawowego

Ok bajdur
sobota, 24 października 2020, 22:22

To ruska mentalność. Zapominają, że zmienił się system. Teraz nie mamy setek tysięcy poboru . Zawodowy żołnierz kosztuje fortunę ( szkolenie, utrzymanie jego i rodziny, emerytury) a traktują ich jak mięso armatnie. Nie tak jest droga modernizacji. Nigdy nie będziemy liczniejszą armią od potencjalnych agresorów. Polska wygrywała jakością szkolenia i sprzętem . Wszystkie brygady pancerne potrzebują ciężkich BWP, pływające mogą trafić do zmechu. Wszystkie Rosomaki muszą posiadać Spike, nie ważne ile to będzie kosztować. Z pewnością wyjdzie taniej niż szkolenia żołnierzy, którym przyjdzie się skonfrontować z czołgiem.

Człowiek Zasad
poniedziałek, 26 października 2020, 08:16

Jasne. 800 Rosomakow i 600-800 Borsuków i każdy 2xspike. Jaką to daje liczbę ppk w kontenerach? Jaki to koszt? Jeśli chodzi o Rosomaka to mieszane związki a każdy Borsuk z racji tego że bedzie wchodził powoli może posiadać ppk spike. Moskit jest rozwiazaniem tanszym. Co bedzie nie wiadomo ale niech w koncu powstanie

Lord Godar
sobota, 24 października 2020, 20:52

O dawien dawna pojazdy bojowe cechowały trzy wskaźniki : siła ognia , opancerzenie i manewrowość . A to które cechy są na wyższym czy niższym poziomie danego pojazdu zależy od zapotrzebowania armii . Wszystko ma swoje wady i zalety .

realista
sobota, 24 października 2020, 11:19

"To jest miś na miarę naszych czasów..." Opinie jak ze sklepu z zabawkami. I ten samochodzik ładnie wygląd i to kupmy. Borsuk nie ma żadnych szans z powodów ekonomicznych.....koniec kropka. To proste dla kogokolwiek kto chociaż raz z życiu prowadził jakiś projekt a nie grał setki godzin w COD. Po pierwsze cena finalna to cena jego składników + cena robocizny. Większość najważniejszych składników - czyli silnik, działo, układ jezdny to komponenty innych producentów - czyli dla gawiedzi - złożenie samochodu z części producenta kupionych na rynku jest 2x droższe niż cały samochód wyprodukowany z tych samych części przez producenta - wiec sam czołg musi być droższy od innych. Po drugie najważniejszy jest wolumen / czyli ilość potencjalnie zamówionych czołgów / bo trzeba ZBUDOWAĆ CAŁĄ LINIE PRODUKCYJNĄ - i wpompować w to miliony złotych - i co dalej armia zamówi 10-20 sztuk bo na więcej nie będzi kasy - i co dalej? i wtedy okaże się to totalną klapą finansową. Sprzedawać to poza granice kraju nie mamy żadnych szans - bo kupowanie broni to nie kupowanie samochodu - to geopolityka i układy i umowy poboczne zawierane poza główną umową o których nie wiemy - a tutaj Polska nie ma kompletnie nic do zaoferowania - i główni gracze na rynku uzbrojenia nie pozowolą nam niczego sprzedać I to w zasadzie tyle - klepiemy jakieś prototypy, które wylądują w muzeach i będą wożone po targach ku pokrzepieniu serc .... i w zasadzie tyle w temacie.

Kałboj
niedziela, 25 października 2020, 11:51

Widzę, że prowadziłeś już nie jeden projekt w zbrojeniówce;))) jeżeli według ciebie kupno silnika od MTU i przekładni X300 i złożenie tego w pełny power pack w WZM w Poznaniu będzie dwa razy droższe (zamówienie i opracowanie pod spec, kupno, serwis i naprawy przez okres eksploatacji) to chyba nie ma o czym z tobą rozmawiać. Za mało wiesz i nic nie rozumiesz... Nie mówiąc już o tym, bo pewnie głupio ci wspomnieć, że to co jest naprawdę drogie w tym projekcie, czyli wieża bezzałogowa, z działem na licencji produkowanym w Polsce - docelowo, jest dziełem Polaków. Gdzie jest ta cena 2x większa, pytam? Jeżeli chcesz sprzedawać uzbrojenie gdzie chcesz to najlepiej być producentem wszystkich ważniejszych podzespołów, tak by ci więksi bracia nie blokowali ci interesów, bo tylko tak realnie są w stanie to zrobić. Korea opracowała swój powerpack do K2 i jest w tym temacie niezależna od Niemiec. Tak to się właśnie robi, i zajmuje to lata konsekwentnego rozwijania własnego przemysłu na odpowiednich kierunkach strategicznych dla danych projektów. Ale zawsze można krzyknąć zza krzaka: "To będzie 2x droższe! Kupmy gotowca!" i od razu założyć sobie chomąto...

KrzysiekS
sobota, 24 października 2020, 17:49

Realista właśnie cena BORSUKA to w większości bezzałogowa wieża a to konstrukcja polska (poza PPK i to może się zmienić). Wyobrażasz sobie że silnik zbudujemy sami pytam gdzie i na bazie jakiego silnika? Koszty robocizny na pewno tańsze niż w Niemczech skąd możemy kupić BWP bo i tak musimy wymienić. Potrzeby około 1000 szt. (nawet bez eksportu się opłaci) więc chyba opłaca się budowa linii. Dlaczego mówią o 50 do 100 szt. rocznie właśnie z uwagi na ekonomię To chyba raczej ty grasz za dużo w COD.

ursus
niedziela, 25 października 2020, 18:53

Strategiczny oddział produkcji i rozwoju silników przy większym zakładzie (np. HSW) to nie jest zły pomysł pod warunkiem produkcji także na rynek cywilny.

Masamba
sobota, 24 października 2020, 11:07

Borsuk nie pływa , raczej szczur wodny , tak się powinien nazywać .

Stefan 1
niedziela, 25 października 2020, 02:06

Oczywiście, że borsuk pływa. Podobnie jak pies.

jano
sobota, 24 października 2020, 10:41

On jest za wysoki. W takie pudło będzie można bardzo łatwo trafić.......

Plusik
niedziela, 25 października 2020, 13:11

Tiaaaa i nastepny. Puma Lynx Redback CV nie mowic juz o KTO juz takie sa!

antypropaganda
niedziela, 25 października 2020, 08:48

Niemiecka Puma jest jeszcze wyższa

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 10:40

nie jest. ale lynx jest

Plusik
poniedziałek, 26 października 2020, 17:22

Tiaaa Wszak 20cm to tyż różnica

asdf
niedziela, 25 października 2020, 07:46

gdyby mial pochylona przednia plyte czolowa to moze czasami cos by zrykoszetowalo tak tylko namalowanej tam tarczy strzelniczej brakuje, serio jak patrze na Borsuka to zaczynam tesknic za BWP Anders.

niedziela, 25 października 2020, 18:00

Przecież jest pochyła. Jakie znaczenie ma czy do dołu, czy do góry? 30 mm wytrzymuje od frontu zresztą. Obecnie Anders to UMPG. Poparz uważnie na jego pochyłości. No i jeszcze jedno. Tygrys był pochyły? Nie bardzo. Jak się kończyły spotkania pochyłego czołgu alianckiego/rosyjskiego z tym kocurem?

Antyidiota
niedziela, 25 października 2020, 17:48

Co ma rykoszetowac? Ppk? Czy 125mm? Za dużo wota co?

Bzdura
sobota, 24 października 2020, 18:16

Bzdura, mieści się w średniej światowej, jeśli chodzi o nowoczesne BWP.

Szarik
sobota, 24 października 2020, 10:41

BORSUK nie jest wyłącznie efektem polskiej myśli technicznej , bowiem większość układów ma pochodzenie zagraniczne i będzie produkowanych na licencji lub przez zagraniczne firmy. Układ napędowy , hydropneumatyczne zawieszenie , armata, część elektroniki , prawdopdobnie PPK to tylko niektóre przykłady zagranicznej myśli technicznej. Ciekawe które PPK zostaną zintegrowane z wieżą ZSSW-30 , bowiem polski MON przez kilkanaście lat nie potrafił zdecydować się na integrację ppk Spike LR z wieżą Hitfist 30. Pojawia się pytanie : czy wreszcie MON potrafi porozumieć się z RAFAELEM w sprawie Spike LR2 na wieżach ZSSW-30? Jeżeli nie będzie porozumienia w sprawie Spike LR2 , to konieczny będzie wybór innej ppk a w grę wchodzi tylko amerykański TOW 2B. Nie sądzę by w najbliższej przyszłości PGZ była w stanie opracować polski ppk , który będzie zdolny do zniszczenia T-90 i T-14 oraz będzie naprowadzany na cel laserowo tak jak Korniet. Odrębną sprawą jest ASOP , absolutnie niezbędny do obrony BWP przed PPK i pociskami z ppanc z granatników. Na Borsuku powinien być zamontowany IRON FIST , bowiem żaden inny system ASOP nie gwarantuje bezpieczeństwa a szczególnie różne polskie "wynalazki".

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 11:03

zawieszenie jest naszej konstrukcji. to z K9 nie ma nic wspólnego. Nie ma potrzeby produkcji wszystkiego. chodzi o to by jednak te częsci z importu mozna bylo zastąpić jakby sie dostawca zbiesił ;) Przy takim podjeściu mozna uzyskac cenę ktora zadowoli mon. jak nie to wyjdzie wiecej niz za lynxa dla Węgier czyli ponad 40mln

Marek
niedziela, 25 października 2020, 09:54

Spike z ZSSW-30 od dawna są zintegrowane. Z Hitfistami nie będą. Wiele razy było już o tym. Tak samo, jak pisano dlaczego nie będą.

...
sobota, 24 października 2020, 19:28

A co Ci przeszkadza, że na licencji ? Amerykanie działo 120 mm do Abramsa też robią na licencji poprzednie 105 mm robili na innej licencji, fregaty będą budowali na licencji. Dzięki temu mają dobrą broń i pieniądze na rozwijanie kolejnych projektów a nie same dialogi techniczne. Przed wojną produkowaliśmy doskonale działa Boforsa na licencji i była to nasza najlepsza broń, te same działa dopiero później produkowali też w USA.

Davien
sobota, 24 października 2020, 18:11

Szarik, a po kiego nam ppk z prymitywnym SACLOS jak w Kornecie? Jak mamy juz własny ppk w stylu Spike-a.

Fort Putin
sobota, 24 października 2020, 10:30

Pudlo z obcym silnikem i transmisja , uzbrojeniem. To się "napracowali" . Ale sitwa Maciarewicza ma tam milionowe uposażenia. Trzeba szanowac taką robote

Marek
niedziela, 25 października 2020, 09:55

Serio? Tusk we własnej osobie publicznie oświadczył, że HSW jest OK.

Bursztyn
sobota, 24 października 2020, 10:11

Drugi prototyp 25 t Zmieniony falochron

dropik
niedziela, 25 października 2020, 08:23

Jaki falochron? W tym i w poprzednim nie na falochronu. To wersja nie pływająca lub pływa bez falochronu

Ra
poniedziałek, 26 października 2020, 15:01

Przyjrzyj się . Jest falochron i pędniki.

Ffs
niedziela, 25 października 2020, 14:21

W poprzednim był falochron tylko nowy od góry otwierany

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 11:06

serio ? widziales jaki niby on miał kształt? kowadło o >1m wysokości z dziurą po srodku. falochron miał tylko pierwszy i drugi model.

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 19:39

Zakonotuj sobie wreszcie, że na razie nie ma ciężkiego Borsuka, który nie pływa. Jest tylko pływający, do którego można zamontować dodatkowe opancerzenie. Tak na marginesie też chciałbym, żeby robiono dwie wersje równolegle. Ale takie cuda to tylko w Erze.

dropik
wtorek, 27 października 2020, 09:15

a kto mowi o ciezkim ? on pływa ale nie ma falochronu czyli nie pływa ;)

Ffs
poniedziałek, 26 października 2020, 18:41

Pierwszy i drugi miał walochron z przodu później czyli ten najnowszy prototyp z targów 2019 r miał nowy falochron otwierany od góry jest o tym artykuł na defence

dropik
wtorek, 27 października 2020, 07:50

to przyjrzyj sie temu falochronowi choćby na filmie reklamowym. To kształt kowadło z dziurą w środku , o wysokości 1 m. I to ma być falochron?

Zbyszko
sobota, 24 października 2020, 09:57

A do czego w nowoczesnym wozie mają służyć te magiczne lusterka?

orion
niedziela, 25 października 2020, 02:45

na przykład dlatego że elektronika czasami zawodzi.

Lord Godar
sobota, 24 października 2020, 20:53

Pomagają kierowcy .

Marzyciel
sobota, 24 października 2020, 09:18

Ciekaw jestem, a gdyby tak po drugiej stronie wieży dołożyć kontener z 4 szt tych nowych, kierowanych laserowo 70mm rakiet, na które przecież nasze Mesko ma podpisane zarówno jakieś umowy z Thalesem, jak też umowy na BAE Systems Hydra 70. Wystarczająco dobre na jakieś BWP czy specjalne cele. I tańsze niż Spike czy coś podobnego. Cena np. Hydry APKWS to ma być tylko 15% ceny Hellfire'a, i sporo poniżej 30 tys . Więc jako grubo tańsze uzupełnienie Spike byłyby idealne.

lol
sobota, 24 października 2020, 19:17

Ehh kolejny dzieciak ktory spzret wojskowy zna tylko z gier komuterowych/filmow.

bc
sobota, 24 października 2020, 18:30

Można dać 70mm, ZSMU A5 z napędowym WKM, granatnik 40mm z programowalną amunicją jak w CV90mk4 czy nawet laser z 50kW ale to wszystko ogień bezpośredni i dublowanie mk44 z programowalną amunicją. Przyszłość to drony i amunicja krążąca, dwie tuby z rozpoznawczo uderzeniowymi Warmate TL które mogą wisieć 30 minut w powietrzu.

Olo
sobota, 24 października 2020, 16:57

Może wreszcie dokonczmy ten projekt w takim stanie jak jest a nie bajdurzmy o kolejnych rakietach na wieży. Może jeszcze dołożyć dwa działka 23mm zSzylki? Może moździerz 98mm? A co powiesz na skrzydła po bokach?.

Marek1
sobota, 24 października 2020, 13:39

Jasne, dorzuć jeszcze ze 6 szt. przeciwlotniczych Piorunów, granatnik automatyczny i moździerz. Przecież na każdy pojazd można załadować ILE sie tylko chce dodatkowego szpeju ...

observer
sobota, 24 października 2020, 13:33

Trwają również dość zaawansowane prace nad ppk Moskit. Powinny być i tańsze i polskie.

Ernst Junger
sobota, 24 października 2020, 12:13

Tylko, że Bushmaster w zupełności poradzi sobie z BMP czy BTR. Można pomyśleć o przejściu na kaliber 40 mam w przypadku Borsuków, co jest dość proste w przeprowadzeniu. Rzecz w tym by skończyć z przeciwpancerną biedą w zmechu i dofinansować jak należy prace nad Moskit Lr i Dominator-1. Zdaje się, że Pirat i Apr-155 jest tuż za rogiem, czekam na pokazanie CLU.

BUBA
sobota, 24 października 2020, 11:44

Zanim Borsuk wejdzie do produkci ( jezeli ) bedzie przestarzaly

Człowiek Zasad
poniedziałek, 26 października 2020, 08:18

Na jakiej podstawie tak sądzisz?

sobota, 24 października 2020, 17:32

A Ile według ciebie trwa opracowanie i wdrożenie modelu nowego bwp lub kto ? 2-3 lata , więcej a może mniej? Czyli twoim tokiem myślenia wdrożony do jednostek bwp mający więcej jak ile ???lat jest już przestarzały? Hmm to pomyślmy o Cv

Marek
niedziela, 25 października 2020, 23:35

Nie no. Ukraińcy szybko wdrożyli KTO z nową wieżą. Uzbrojenie nawet jest skuteczne jeżeli już działa. Czesi se wdrożyli KTO. Uzbrojenie na ogół działa, tylko, że niekoniecznie w zimie. My też nie święci. Na Rosomaki kupiliśmy włoskie wieże ze zbyt słabymi napędami, żeby działały jak należy po dołożeniu PPK. Mimo, że one docelowo miały na nich być. Mimo, że na tych wieżach, które kupowaliśmy wtedy ich nie było i nikt u Włochów ani u nas nie zrobił pod tym kątem odpowiednich testów.

DoDo
sobota, 24 października 2020, 11:38

Pojazd nie zawsze jest frontem w stronę wroga. Wieża operuje w 360 stopniach i dużych kątach ruchu lufy. Zamiast wzmocnić siłę ognia ,mocno byś pojazd osłabił. Tyle laik.

Frantz
sobota, 24 października 2020, 09:06

Na pewno strzelano z ZSSW, ciekawe czy strzelano ze Spike. Bo to by oznaczało wreszcie integrację naszego SKO z CLU Spike. Jak chyba wszyscy już wiedzą, MON aż przez 13 lat nie "udało się" zintegrować SKO Hitfistów na Rośkach ze Spike. Więc albo nasz SKO jest lepszy, albo wprost zaadoptowaliśmy coś ze "stajni" Rafaela? Kolejne pytanie to czy MON planuje użycie jakiegoś ASOP? W Polsce mamy przecież już od kilku lat do dyspozycji zarówno spolonizowaną, ulepszoną wersję ukraińskiego Zasłona, jak też dwa zupełnie oryginalne, nasze własne rozwiązania, do tego wszystkie trzy pozytywnie przetestowane poligonowo. Zatem mamy aż 3 dostępne ASOP, ale MON wciąż i z uporem nawet w celach wdrozeniowych nie podejmuje żadnych oficjalnych działań w kierunku wyposażenia czegokolwiek w te n a s z e ASOP.

victor
niedziela, 25 października 2020, 10:45

Integracja ZSSW-30 z ppk Spike została pomyślnie przeprowadzona już w 2016 r., w połowie lipca 2016 potwierdziły to strzelania poligonowe. Oczywiście, że aktualizowane (updatowane) jest oprogramowanie pozwalające strzelać z ZSSW-30 Spike`ami nowszych generacji, które mogą być odpalane z obecnych wyrzutni. To jest dopinane w ostatniej fazie badań kwalifikacyjnych ZSSW-30.

Aj dark master
sobota, 24 października 2020, 16:56

Z 30mm strzelano a spike wg hsw jest zintegrowany z zssw30. ASOP to zew przyszłości i jako pierwszy trafi zapewnena mbt. Brak bms to niestety skandal

LMed
sobota, 24 października 2020, 15:57

Będzie taki Borsuk kosztować grube kilkadziesiąt milionów , więc pewnie wydatki by się zwróciły potencjalnie.

niedziela, 25 października 2020, 23:37

Wydatki? Na integrację z PP

Ernst Junger
sobota, 24 października 2020, 12:16

Tak, to już zostało zrobione. ZSSW-30 jest zintegrowana ze spike lr/lr2. Pierwsza partia ZSSW-30 najpewniej zostanie pozyskana wraz z w/w. Prezes HSW wspomniał, że rozmowy z MON na pierwszą transzę dotyczą 300 wież. To minimum 1500 ppk przy jednej jednostce ognia.

fefe
sobota, 24 października 2020, 11:54

Nie nieudało się tylko chodziło o kase , raz Leonardo żądało bardzo dużej kwoty za modernizacje swojej wierzy a dwa Rafael za spike , hitfisty chcieliśmy "zdjąć " ponieważ kasa za naprawy jakie żądało Leonardo były absurdalne , teraz mamy wieże docelową i integrujemy ją z ppk (ciekawe czy izraelitom zmiękły troche rury przez naszego moskita)

Gotha
niedziela, 25 października 2020, 17:52

Do fefe! Wygląda, że starannie zapominasz o 13 latach kłamliwych obiecanek MON o "trwającej integracji Spike z Hitfistami". Kasa? To ma być argument?? 13 LAT!!! Przez te lata gdyby komuś w MON naprawde na tym ZALEŻAŁO (!!!), to taki ktoś d a w n o znalazłby choćby inny ppk do tej słabej wieży, lub nie mogąc zainstalować Spike na wieży, zainstalowałby albo na innym podwoziu, albo na innej, pomostowej konstrukcji niekoniecznie na tej wieży. Np. jakimś dodatkowym ZSMU z Tarnowa dedykowanym jeśli nie Spike, to jakiemuś innemu ppk. Jak podpowiada tu zwykła logika i 13-o letnia obserwacja, to uzbrojenie naszego podstawowego KTO w ppk dla n i k o g o w MON, nigdy NIE było prawdziwym priorytetem. Jak jest bowiem prawdziwa wola, to z a w s z e znajdzie się sposób by to zrealizować. A tu woli zabrakło!! W MON?

Marek
niedziela, 25 października 2020, 23:50

Nie znalazłby żadnego wartego uwagi. A "integrację" ze Spike bez wymiany napędów można sobie było zrobić co najwyżej tak, jak w Marderach. Przemysł proponował rozwiązanie polegające na instalacji Spików i Piorunów na podwoziu Rośka. Coś tak, jak dla Amerykanów ostatnio wykombinowało Leonardo. Tylko, że MON a właściwie rządzący nim politycy to zlali, bo wojny na Ukrainie wtedy nie było, a do misji Hitfist wystarczał.

Lord Godar
sobota, 24 października 2020, 20:55

Moskit to na razie trochę gorszy kuzyn Spika . Nie bez powodu producent nie daje 100% polonizacji i dostępu do wszystkich technologii .

Davien
sobota, 24 października 2020, 18:16

Fefe, po pierwsze ZSSW-30 jest od razu zintegrowana ze Spike-LR, po drugie brak Spike na Hitfiscie był spowodowany za słabymi napędami wieży a po tzrecie nasz Moskit nie jest żadnym zagrożeniem dla Spike-LR, yto taki Spike sprzed 23 lat i z znacznie gorsza GSN.

Troll z Polszy
niedziela, 25 października 2020, 20:18

Wiele było powodów braku integracji Spike z Hitfistem, zaczynając od opłat licencyjnych dla Leonardo przez konieczność wymiany kamery termalnej, ale tego nie muszę Ci tłumaczyć znasz przecież pasmo Spika i termy Hitfista ;-). Gdzie serwonapedy są akurat najtańsze w tej układance ( może poza armata ). A co do Moskita, znasz pasmo pracy detektora Moskita ? Znasz rozdzielczość matrycy w GŚN Moskita ? Znasz ∆T matrycy Moskita ? Wiesz jaka firma wyprodukowała matryce dla Moskita ? Znasz średni odchyl od kąta wizowania/ pozornego wizowania ? Ale już wiesz że jest gorszy od 23 letniego PPK ? ;-) chylę czoła zwłaszcza że Moskit to będzie "8" gdzieś za rok ;-)

Marek
niedziela, 25 października 2020, 18:24

No właśnie w przypadku Hitfistów mógłby być. Te wieże teoretycznie można było zintegrować ze spajkami. Trzeba jednak było zapłacić za wymianę napędów, drugie termo, oraz za "prawa autorskie" zarówno Włochom jak i Żydom. Wszystko razem kosztowałoby mniej więcej tyle, co nowa ZSSW-30, więc integracja poległa na kosztach. W przypadku własnych PPK opłata dla Izraelitów odpada, więc wyszłoby taniej. Pytanie tylko o ile.

San Escobar
sobota, 24 października 2020, 11:19

MON robi wszystko żeby nasza armia była jak najsłabsza a Polska bezbronna dlatego od 6 lat torpedują najważniejsze dla WP programy czyli Wisła i Narew...

KrzysiekS
sobota, 24 października 2020, 08:22

Nie martwił bym się o możliwości BORSUKA lecz o nowe pomysły w MON. Obawiam się jakiś nowych wymagań przecież nic nie może iść normalnie w naszym kraju. Zwłaszcza że zakłady które robią BORSUKA już prowadzą prace projektowe nad ciężką wersją (nie będzie to BORSUK ze zwiększonym pancerzem) ze środków własnych. MON musi coś namieszać czekam tylko kiedy i co.

rezerwa 77r.
sobota, 24 października 2020, 14:45

wszystko i na temat , sami nie wiedzą czego chcą // należy też pamiętać że ,,KORNIKI PODGRYZAJĄ "np. program ŻEGLAREK [ ORKANY ] problemy z ORŁEM , czy ciekawa modernizacja MIG -29 , oraz MI -24

Piotrek
sobota, 24 października 2020, 12:21

A właśnie że będzie ze zwiększonym pancerzem. Tak jak to zrobił Izrael ze awoim BWP.

Tani
niedziela, 1 listopada 2020, 05:24

A jakie bwp ma Izrael? Izrael nie ma czegos takiego jak bwp. On ma tank Merkava co zabiera 6 zolnierzy.

ciekawy
sobota, 24 października 2020, 08:13

,,jest pierwszą w pełni polską konstrukcją bezzałogowej wieży" najistotniejszy element- armata też jest polska...?

Davien
sobota, 24 października 2020, 18:17

Tak, produkowany w Polsce na licencji Bushmaster. O ile dogada sie w końcu Raytheon z PGZ na temat kasy za offset .

Troll z Polszy
niedziela, 25 października 2020, 18:51

23.03.2018 podpisano umowy offsetowe do programu „WISŁA”. Transfer technologii wyceniony na ok. 950 mln zł. A to że Rajtek stwierdził "nie mamy płaszcza i co nam pan zrobisz" to już inna sprawa.

Macorr
sobota, 24 października 2020, 15:17

Mnie bij się nauczymy siebie armaty robić swoje...

sobota, 24 października 2020, 14:33

Standardowe M44 Bushmaster 2 30mm. O ile kumam temat to produkowane przez Amerykańskie ATK (ale chyba ich przejęli ostatnio jakoś). Technicznie HSW ma możliwość produkcji luf do tego działka ale nie produkuje innych komponentów. Ale bez sensu jest gadanie o tym bo oni to na pół świata sprzedają. Są w miarę tanie i sprawdzone, można je wpiąć w dowolne SKO.

Marek1
sobota, 24 października 2020, 13:41

Jeśli jeszcze nie jest, to niedługo już będzie. HSW dostała licencję na prod. Bushmastera II w ramach żenująco niskiego offsetu za I etap Wisły.

Pamiętliwy
sobota, 24 października 2020, 13:09

A procesor i części twojego komputera w petersburgu to wyprodukowano w rosji czy gdzie indziej ?

Troll z Polszy
sobota, 24 października 2020, 12:08

Najistotniejszym elementem ZSSW30 jest SKO, później optyka, później serwonapedy a na końcu armata

Wera
sobota, 24 października 2020, 21:05

Masz rację. W zasadzie to armata jest zbędna prawda?

Troll z Polszy
niedziela, 25 października 2020, 18:57

Armata jest najtańszym i najprostszym elementem i w tym momencie na stole leża dwie inne licencję na porównywalne armaty

Marek
niedziela, 25 października 2020, 18:29

Zbędna nie jest. Niby mamy na nią licencję nawet. Choć wolałbym 40 mm CTA. Tylko, że amunicja do niej jest cholernie droga.

Andy
sobota, 24 października 2020, 11:19

polska ma dostać licencję na produkcję armaty w ramach offsetu ... za zakup f35

Gg
niedziela, 25 października 2020, 10:57

Za zakup f35 nie ma żadnego offsetu... To o czym piszę to za wisle

Davien
sobota, 24 października 2020, 18:18

O to coś nowego, bo F-35 kupilismy bez offsetu.

Jan
poniedziałek, 26 października 2020, 08:02

Czy to ważne czy ta licencja jest z F 35 czy Wisły ważne aby była największym stopniu spolonizowana i produkowana u nas- a nie jak zdecydowana większość naszego sprzętu kupiona za granicą z bardzo drogim serwisem bez mozliwości modernizacji

Elżbietka
sobota, 24 października 2020, 08:01

Polska zmienia się w pustynię w bardzo szybkim tempie niestety. Opcja pływania co raz mniej potrzebna.

Dropik
niedziela, 25 października 2020, 08:27

Dlatego ten prototyp nie pływa . Najprawdopodobniej ;)

Marek
niedziela, 25 października 2020, 18:31

To po co mu na nosie falochron? Bo go ma, choć w innym kształcie niż poprzednio.

dropik
poniedziałek, 26 października 2020, 11:54

nie ma falochromu. od dawna

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 19:43

Poproszę o źródło. Tak samo jak proszę o źródło dotyczące zbudowania prototypu ciężkiego, niepływającego Borsuka.

dropik
środa, 28 października 2020, 11:54

jakie zródło ? kto mówi o ciężkim ? on pływa jak dostanie falochron

Aix
sobota, 24 października 2020, 16:38

W naszym województwie żadnej pustyni, a rzek, bagien i torowiska sporo.

bender
sobota, 24 października 2020, 07:44

W końcu prototyp nowego BWP z tekturowym pancerzem ale najważniejsze że pływa :)

plusik
sobota, 24 października 2020, 16:58

Tiaaa bender tiaaa Sam jesteś tektura. Masz źródło swych rewelacji to podaj bo póki co tani spam uprawiasz

P.
sobota, 24 października 2020, 11:15

Ma "zdolność do pokonywania przeszkód wodnych", nikt nie mówi o pływaniu ;)

bender
niedziela, 25 października 2020, 22:48

Co prawda ten tam z wypowiedzi o tekturowym pancerzu to nie ja, ale spieszę wyjaśnić, że BWP Borsuk jak najbardziej pływa. Są nawet filmy na YT.

Jarek
sobota, 24 października 2020, 07:02

Zrubcie działa które będzie miało mały kaliber, ale wielką siłę przebicia działo chociaż pięć metrów duży ładunek miotający i powalczy nawet czołgami.

Plusik
niedziela, 25 października 2020, 13:18

Tiaaa z tymże bWP nie ma walczyć z mbt. 30mm wystarczy w zupełności

Majster
sobota, 24 października 2020, 14:38

Powalczyć taki koncept to tylko może ale z własnym systemem zasilania amunicji do działa... Nie da się nic takiego sensownie zrobić.

Marek
niedziela, 25 października 2020, 18:35

Zależy z jakimi czołgami. Czterdziestka na teleskopową amunicję z francuskiego Jaguara jest w stanie załatwić T-54/T-55 od frontu. Na nowe MBT przymało, ale w Afryce jeżdżą jeszcze tymi teciakami.

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 12:59

Po pierwsze, co dla Ciebie oznacza mały kaliber? Bo dla mnie mały kaliber to jest poniżej 20mm jeśli chodzi o pojazdy. 30mm jest oficjalnie kategoryzowane jako średni kaliber, także mały kaliber to pojęcie względne. Druga sprawa to masa, działo zdolne do zwalczania czołgów na współczesnym polu walki to co najmniej 105mm i to przy założeniu, że korzystamy z nowoczesnego pocisku o dużej prędkości wylotowej i twardego penetratora - twardszego niż wolfram. Duża prędkość wylotowa oznacza duży, lub silniejszy ładunek miotający, co oznacza kolejne modyfikacje zamka i mechanizmów odprowadzania gazów oraz amortyzacji lufy, a także mniejszą żywotność działa. Może również oznaczać mniejszą szybkostrzelność jeżeli nabój będzie za ciężki. Żeby te wszystkie ryzyka wyeliminować należało by użyć działa 120mm czyli dokładnie tak jak to zrobiono w rzeczywistości. Zrezygnowano z kalibru 105mm na rzecz 120mm, ponieważ oferował on znacznie większą efektywność przy podobnych kosztach. Z kolei zamontowanie działa kalibru 120mm na Borsuku byłoby rzeczą niedorzeczną, gdyż Borsuk ma być bewupem, a nie niszczycielem czołgów. Zresztą jeżeli sytuacja by tego wymagała, to Borsuk ma środki do zwalczania czołgów w postaci podwójnej wyrzutni PPK

Lord Godar
sobota, 24 października 2020, 21:05

Zasadniczo to zależy jaki efekt chcemy osiągnąć , bo mniejszym kalibrem dzięki szybkostrzelności możemy w jakimś stopniu zmasakrować optykę i inne systemy umożliwiające czołgowi walkę , natomiast większym kalibrem możemy osiągnąć to samo plus dodatkowo uzyskać przebicia w bocznych i tylnych strefach czołgu . Ogólnie chyba idzie w stronę zwiększania kalibru w bwp-ach ma 50-60 mm lub minimum 40 jeśli będzie stosowana specjalna amunicja o wyższych parametrach .

Marek
niedziela, 25 października 2020, 18:38

Taką amunicję o kalibrze 40 mm już masz. Postawili na nią Anglicy i Francuzi. Tylko, że to bardzo droga amunicja.

Lord Godar
wtorek, 27 października 2020, 00:54

O takiej właśnie piszę . Dlatego być może alternatywą jest kaliber 50-60 mm .

Marek
wtorek, 27 października 2020, 12:44

Niestety w przypadku borsukowego działa to odpada. Po konwersji można mieć lepszą amunicję do 30 mm, ale raczej nie o tak dobrych osiągach, jakie zapewnia 40 mm teleskopowa.

Lord Godar
wtorek, 27 października 2020, 14:25

Armata Borsuka ma możliwość zmiany kalibru z 30 na 40 mm , tylko pytanie jest takie , czy można w nim wykorzystywać tą amunicję teleskopową czy nie ? Czy wymaga ona zastosowania kolejnych modyfikacji armaty i wynikających z tego innych zmian wokół armaty , czy też całkowicie innej armaty ? Akurat w to się nie zagłębiałem .

Zaq
sobota, 24 października 2020, 06:32

Mam nadzieję że Borsuk nie zostanie uwalony bo ktoś stwierdzi że lepiej modernizowac BWP 1.

Extern
wtorek, 27 października 2020, 18:54

Oby, ale jak się nasi decydenci dowiedzą że za jednego Borsuka będą mieli cztery BWP-1PL to pójdą w to jak w dym. Ścieżka z dużym "sukcesem" perspektywicznego myślenia przećwiczona już przy Szyłce i Loarze ;-).

Jan
sobota, 24 października 2020, 06:31

Lusterka wsteczne mnie nieco rozśmieszyły!

Lord Godar
sobota, 24 października 2020, 21:06

I to jest jedyna rzecz na którą zwróciłeś uwagę ? Jeśli tak , no to Rosomak jest sukcesem HSW ...

lol
sobota, 24 października 2020, 19:21

Ciekawe czy bylo by ci do smiechu jakbys stal za cofajacym Borsukiem bez lusterek...

Logistyk
sobota, 24 października 2020, 19:13

Borsuk może być wyposażany w gąsienice gumowe/gumowane i dlatego poruszać się po drogach publicznych. Lusterka przydadzą się. Będzie też wjeżdżał tyłem do hangaru.

Bo?
sobota, 24 października 2020, 19:03

Dlaczego?

Co?
niedziela, 25 października 2020, 18:22

Ale komu?

Robert
sobota, 24 października 2020, 06:03

Moim zdaniem powinien być jedynym BWPem w WP, do tego nowy polsko-koreański czołg podstawowy, też jako jeden jedyny model, tak by mieć jednorodność sprzętu.

Opel
sobota, 24 października 2020, 17:01

Co znaczą czolgi i bwp pokazuje obecny konflikt w Armenii....królują drony. W Polsce jak zwykle szykujemy się do wojny która już była. Taka nasza tradycja.

Tychus
sobota, 24 października 2020, 14:14

Pod warunkiem, że wejdzie jeszcze odmiana ciężka 35-40 ton. Pływaki w kraju, w którym przez zdecydowaną większość roku da się przejechać prawie każda przeszkodę wodną brodząc, są przerostem formy nad treścią.

Ecik
sobota, 24 października 2020, 13:57

I już za 30 lat zdążymy to zrobić.

fflyer
sobota, 24 października 2020, 02:27

Brawo a teraz należy wybudować kilka kolejnych prototypów oczywiście dofinansowując rozwój programu bwp Borsuk (w tym cięższej odmiany) i skupić się na dalszym intensywnym testowaniu i wprowadzaniu poprawek oraz zacząć organizować linie i zaplecze produkcyjne by sprawnie rozpocząć produkcję seryjną niezwłocznie po zatwierdzonych testach i podpisanym kontraku. Umowa na produkcję i serwis nowego bwp koniecznie powinna być zawarta na okres wieloletni minimum 10-15 lat i pełną ilość potrzebnych wojsku pojazdów w konkretnych wersjach ujętych w harmonogramie dostaw. Oczywiście cały cykl eksploatacji nowego bwp potrwa znacznie dluzej i w kolejnych latach potrzebne będzie dalsze wsparcie eksploatacji jak i modernizacje. Taki tryb pozyskania sprzętu skutkuje stabilnością dla przemysłu pod kątem optymalnego planowania wydajnosci lini produkcyjnych, właściwej projekcji finansowej na najbliższe lata jak i możliwości dalszego rozwoju produktu czy spokojnej realizacji badań innowacyjnych technologii dla przyszłych i obecnych rozwiązań. Jest to wielka szansa rozwojowa dla zbrojeniówki, nauki jak i gospodarki kraju. Kompleksowy zakup dużej liczby bwp pozytywnie wpłynie na cenę całego systemu oraz ułatwi armii planowanie płynniejszego przejścia na sprzęt nowej generacji. W dzisiejszym teatrze konfliktów zbrojnych konieczne staje się wielospektralne maskowanie oraz szybka detekcja wraz z ochrona pasywną jak i aktywną przed coraz powszechniejszymi dronami bojowymi i amunicją krążącą czy ppk co powinno być uwzględnione w programie Borsuk.

Attor
sobota, 24 października 2020, 01:56

Jeżeli wyniki badania są tak "spektakularne" - dlaczego nie podano ich do ogólnej wiadomości. Brak także informacji czy rzekome strzelania odbywały się w ruchu czy postoju. PT-91 Twardy także posiada sensacyjne wyniki strzelań - ok. 90% trafień w cel... z postoju do celu statycznego. A może chodzi tu jedynie o "spektakularną" prędkość pojazdu na drodze bitej? Także informacji brak. Abstrahując, obecna sytuacja to czyste kuriozum, ponieważ cały program Borsuk jest realnie zagrożony z powodu planów modernizacji muzealnych już, BWP-1 - które to nie były modernizowane, ponieważ miał je zastąpić przyszły Borsuk, natomiast w chwili obecnej wdrażanego Borsuka, kuriozalnie zastąpią (zastopują) przyszłe zmodernizowane BWP-1 XD! Brawo ty, brawo ja...

Dobra rada
niedziela, 25 października 2020, 13:20

Dlaczego nie podano szczegółów? Pomyśl albo zapytaj kogos inteligentniejszego

Xpt
sobota, 24 października 2020, 13:20

Szczegóły są tajne. Jak wszędzie.

Pamiętliwy
sobota, 24 października 2020, 13:13

Pewnie czekają na ujawnienie spektakularnych osiągów Armaty, Su-57 i Kurgańca :))))

Werter
niedziela, 25 października 2020, 18:23

No napewno będą znacznie lepsze niż ten pseudo BWP składak z zachodnich części.

cierpienia młodego Wertera
poniedziałek, 26 października 2020, 11:51

Z pewnością najlepsze w nich będą rosyjskie silniki. Jeden taki ruski wynalazek na kółkach Bumerangiem zwany bardzo ładnie zafajczył się podczas ostatniej ruskiej defilady.

Defensywnemu wojsku to wystarczy
sobota, 24 października 2020, 01:28

Fajny sprzęt, nareszcie byłoby czym się chwalić w Nato. Wygląda ładnie jak na pojazd wojskowy. Ciekawe jak jest z trwałością gąsienic, wyglądają dość delikatnie. Fajna sylwetka pojazdu. Aż człowieka duma rozpiera, że pomimo iż nie mamy żadnego stricte polskiego przemysłu samochodowego to chociaż pojazdy dla wojska jesteśmy w stanie produkować.

Anaruk
sobota, 24 października 2020, 00:46

To jednak zssw będzie sprzężone z ppk? Wiadomo z jakim?

h;kml,.
niedziela, 25 października 2020, 18:42

Od początku było ze Spike. Być może zintegrują też z Moskitem.

Plusik
niedziela, 25 października 2020, 13:20

Spike. Później może i z moskit

Ok bajdur
sobota, 24 października 2020, 00:33

Cieszy, że cokolwiek jest robione w kierunku domknięcia projektu. Ale pierwszy batalion to już powinien być na linii prodykcyjnej. Tylko użytkownik końcowy wszkarze rzeczywiście potrzebne zmiany.

Przyszła wojna
sobota, 24 października 2020, 00:13

Jak to się uchroni przed dronami?

Marek
niedziela, 25 października 2020, 18:44

Prostym ASOP na przykład. Nie mówiąc już o tym, że w odróżnieniu od ruskich wynalazków Borsuk ma amunicję programowalną.

sobota, 24 października 2020, 13:58

Skąd taki pomysł, że BWP powinien?

Pamiętliwy
sobota, 24 października 2020, 13:13

Tak samo jak ruskie BWP

Andrettoni
piątek, 23 października 2020, 23:44

Oby tak dalej.

Yunior
piątek, 23 października 2020, 23:43

mam nadzieję, że kosztował jak należy. Czyli suto. Stać nas. Może nie będzie tak dobry jak jakiś niemiecki czy szwedzki, za to droższy. I nasz, polski. Prezesi powołani na stanowiska cenią takie społeczne patriotyczne myślenie. To się opłaca. Im.

Observer
sobota, 24 października 2020, 16:26

Rozumiem że odnosisz to do przykładów nowych konstrukcji po 89 roku i tu racja. Ale co do tego że wyprodukujemy coś drożej... Popatrzmy na Francję. Własny drogi czołg. Własny niezły ale drogi samolot bojowy. Własne okręty podwodne a na nich pociski. Własne. Najbardziej groźne (w realnym użyciu) choć nie bez wad pociski przeciw okrętowe - własne. Wszystko to jest przeważnie droższe. Ale jest ich mają możliwości produkcyjne i brak obaw czy sprzęt nie ma zabezpieczenia przed użyciem niezgodnym z założeniem producenta.

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 19:57

Tytułem przykładu była ciekawa sytuacja z napędem do Servala gdzie zamiast francuskich rozwiązań zastosowano skrzynię Allisona i silnik Cumminsa. Texseils odparł zarzuty ponieważ wymienione elementy są dostępne na rynku cywilnym i trudno tutaj zrobić Francji kuku.

rafikzabki
sobota, 24 października 2020, 13:55

To się opłaca Polsce - każda, z) otowka wydana na zbrojenia za granicą to kasa utopiona bo nie oddająca podatnikom zwrotu w postaci pracy... Co musimy to kupmy ale co możemy to zbudujmy. Nie buduję tylko 3 świat i petrodolarowcy....

asdf
niedziela, 25 października 2020, 07:52

nie to tak nie dziala ze jak za granica kupisz cos za 1zl a w Polsce zlozone z zagranicznych podzespolow za 2 zl to lepiej dla gospodarki.

Optymista
niedziela, 25 października 2020, 13:14

Głupoty opowiadasz Niemcy składają samochody m.i. z polskich części, i kto na tym lepiej wychodzi.

Racjonalny
sobota, 24 października 2020, 11:14

Krótko. Prawda.

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 10:34

Masz rację, lepiej nie robić nic, nie rozwijać kompetencji, nie budować nowych zdolności, nie rozwijać własnego przemysłu, lepiej wszystko sprowadzać zza granicy. Po co nam własne zdolności jak mamy tyłu sojuszników

Owca strzyżona
sobota, 24 października 2020, 22:52

Lepiej robić coś. Byle co. ale za to nasze. I bez rachunku ekonomicznego. Zresztą... tu utopimy w bagnie, tam nas jak głupich oskubią... A rozwój kompetencji? To bardzo piękny i mądry postulat. Idealistyczny w zderzeniu z naszymi realiami. Czyli nierealny.

bc
piątek, 23 października 2020, 23:36

Huta trzyma poziom, produkować na 3 zmiany co najmniej dla 6 kompani rocznie.

Edek
sobota, 24 października 2020, 17:05

Dawaj kasę to będziemy klepać po dywizji tygodniowo.

Anonim
piątek, 23 października 2020, 23:16

Z lewej strony powinien mieć 4-o pociskowy kontener gromo/piorunów lub kopię avanger'a.

Adrian
sobota, 24 października 2020, 10:41

Z lewej to ma optykę dlatego że po prawej jest silnik i wydech spalin. Dlatego kontener jest po prawej.

abc
piątek, 23 października 2020, 23:06

Te punkty na kadłubie, wierzy, osłonie wyrzutni to są nity??? Na pamiątkę produkowanego 100 lat temu 7TP?

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 13:03

Nie znam się to się wypowiem, co nie? To są płyty modułowego pancerza,, który jest wymienny, a jak chcesz wymienić wspawany element pancerza? Obecne technologie pancerzy modułowych nijak się mają do nitowanego pancerza 100 lat temu

ryszard56
piątek, 23 października 2020, 23:01

Bez obrony aktywnej to tarcze strzelnicze,

Wojciech
piątek, 23 października 2020, 22:48

Musieli go aż do Drawska wozić? Nie ma bliżej jakiegoś poligonu?

DefBot
sobota, 24 października 2020, 12:29

Tylko tam można strzelać z podkalibrowej przeciwpancernej.

Kamyk
niedziela, 25 października 2020, 11:09

A w Orzyszu -Bemowie Piskim juz nie przeciez to czolgowy poligon

DefBot
niedziela, 25 października 2020, 21:56

Rozmiar poligonu drawskiego pozwala na dynamiczne strzelania z podkalibrowej. Póki co, tylko tam.

Ja
piątek, 23 października 2020, 22:48

2-4 lata do produkcji wciaz jeszcze

Paweł P.
piątek, 23 października 2020, 22:46

+1

Pewny
piątek, 23 października 2020, 22:41

Doskonała konstrukcja. Zresztą 2 projekty. Do przodu tylko jak najszybciej. A głosy rosyjskich trolli tylko potwierdzają, że to świetne i ważne projekty. Każdy borsuk i każda wieża zamontowana na rosomaku to realne wzmocnienie armii. Tak trzymać

Olo
niedziela, 25 października 2020, 18:28

Następny z wielkim EGO. Tak Rosją mocarstwo atomowe panicznie boi się nowego polskiego prototypu składaka z różnych części z magicznym dzialkiem 30mm. Sam to wymyślasz? Przebadaj się na głowę bo ewidentnie masz wirusa glupoty.

Mobilny
sobota, 24 października 2020, 16:59

Dokladnie tak

Blaszak
sobota, 24 października 2020, 10:03

Doskonała konstrukcja z tekturowym pancerzem i lusterkami wstecznymi zamiast kamer hahaha w Afryce byłby kosmicznym dyskiem hahaha

Marek
niedziela, 25 października 2020, 18:54

Zobacz sobie specjalisto z bożej łaski francuskiego Jaguara. Pewnie nie wiesz co to jest? Otóż nowoczesne cudo. Mokry sen wielu zwiadowców w wielu armiach świata. Po każdej stronie ma o zgrozo "aż" po dwa lusterka. Masz go tu: https://www.defence24.pl/przeciwpancerno-rozpoznawczy-jaguar-z-francji-foto Może się dokształcisz.

ryba
piątek, 23 października 2020, 22:39

Słowacy wezmą Czesi zobaczymy ,Litwa raczej powinna i łotwa też ,szkoda Rumuni ale Chorwaci czemu nie.

Sternik
sobota, 24 października 2020, 14:17

Nikt nie weźmie.

Marek1
sobota, 24 października 2020, 13:46

NIC z tego. Wszystkie wymienione kraje wybrały inny sprzęt ...

B
niedziela, 25 października 2020, 11:12

co wybrali Rumuni i Czesi ?

NAVY
piątek, 23 października 2020, 22:25

Taki wielki brzydki klocek:)

sosh
piątek, 23 października 2020, 22:02

Hmm, temu rządowi nie uwierzę nawet choćby mi taki przed domem przejechał. Po "wałach" na dziesiątki milionów prędzej uwierzę w UFO i "Święty Granat Ręczny".

Mikst
sobota, 24 października 2020, 10:35

Są tacy co wierzą temu rządowi ale i tacy co wierzą Merkel i Putinowi.

rED
sobota, 24 października 2020, 10:07

"dziesiątki milionów"? Oczywiście nie to co PO które za 200 mln zbudowało elektrownie atomową.

Ffg
niedziela, 25 października 2020, 12:29

To właśnie dzięki PO ten projekt powstał i to oni dali pieniądze nie tylko zresztą na to Rak , moskit , pirat , zssw, piorun Poprad i wszystkie obiecujące projekty zaczęły powstawać za poprzedniej władzy obecna albo uwala albo spija śmietankę po poprzednikach... A sami jaki program rozpoczęli który mógłby za parę lat być wizytówką naszego przemysłu?

Marek
niedziela, 25 października 2020, 18:55

O ile pamiętam ich śpiewka była, że jak BWP, to na licencji.

Pietrek
niedziela, 25 października 2020, 22:56

To źle pamiętasz w 2013 r postanowiono że powstanie prototyp a Macierewicz w 2015 bardzo mocno naciskał zebybgo anulować

Ted
sobota, 24 października 2020, 09:59

To prawda

KUKULKA
piątek, 23 października 2020, 22:01

Spokojnie nie pokazano jeszcze wisienki na torcie a mianowicie Borsuka z wieżą i polskim 98mm moździerzem w automacie C idea zaczerpnięta z Raka) i zmodernizowanym (dluższa lufa o 40cm i system zamka i amunicja)12,7mmWKM z Tarnowa ,moździerz moze strzelac na wprost i z górnej półsfery na odl do 8km a zmodernizowany WKM do 3km

Stefan 1
niedziela, 25 października 2020, 02:39

Do ośmiu kilometrów to może strzelać z groma BWP1 bułgarskimi granatami. Tyle, że grom ma niewielkie podniesienie, co uniemożliwia prowadzenie ognia stromotorowego. Pewnie dlatego jeszcze są te "armaty" na uzbrojeniu BWP1, i pewnie dlatego jest planowana "modernizacja" BWP1. Przy użyciu odpowiedniej amunicji mogą stanowić skuteczne wsparcie dla piechoty jako"mała artyleria". Oczywiście M98 daje większe możliwości, ale gromy już są na samobieżnych nośnikach a M98K/M98G trzeba dopiero wyprodukować.

KAR
piątek, 23 października 2020, 21:32

Teraz tylko cisnąć na MON, żeby jak najszybciej wdrożyli Borsuka i zrobili pierwsze zakupy!!! :) Perspektywa moderki BWP-1 to tak naprawdę odstawienie Borsuka na później (czyli nigdy).

San Escobar
piątek, 23 października 2020, 21:11

Ja rozumiem że te lusterka to tylko dla żartu a to co się dzieje dookoła wozu to jest na podglądzie z kamerek ?? Zresztą patrząc na bieda modernizację wojska która się dzisiaj dzieje to te lusterka chyba nie są żartem

Ra
sobota, 24 października 2020, 11:20

Rosomak, ascod, puma,btr też mają lusterka.

rmarcin555
sobota, 24 października 2020, 09:03

@San Escobar. Lusterka to na 99% wymóg przepisów o ruchu drogowym. Ten sprzęt czasem będzie się musiał poruszać po normalnych drogach o własnych siłach.

Davien
sobota, 24 października 2020, 08:46

Jak chcesz jezdzić po drogach w czasie pokoju to musisz miec lusterka i tyle.

ito
sobota, 24 października 2020, 08:02

Jeśli ma mieć prawo do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych ma mieć lusterka. Podobnie jak pomarańczowe kierunkowskazy.

Buczacza
sobota, 24 października 2020, 07:35

W końcu to żart czy może nie? Zdecyduj się!

wer
sobota, 24 października 2020, 04:55

Dopuszczenie do ruchu drogowego. W polskim prawie nie ma możliwości korzystania z lusterek elektronicznych. W czasie pokoju, żeby poruszać się po drogach publicznych musi mieć zwykłe, szklane.

sobota, 24 października 2020, 00:40

Poruszając się po drodze musi mieć lusterka.

Misiek
sobota, 24 października 2020, 00:27

Kolejny znawca sprzętu wojskowego. Niech zgadnę 5 poziom w World of Tanks. Większość pojazdów posiada lusterka, czy Puma ,Bradley, Lynx ,wszystkie czołgi Leo, Abrams, Merkaw też posiadają. Pomyślałeś jak się jeździ przy otwartym włazie? Polecam poczytać ,albo się wybrać na zloty i pogadać z ludźmi zanim zaczniesz takie głupoty wypisywać.

ND
piątek, 23 października 2020, 22:38

Kamer na okoo wozu masz mase z tego co widze. Burty, przód i wieża (z tylu pewnie tez). Przod ma nawet dwie (w tym jedna szerokokątna). Lusterka są jako zapas dla kierowcy

Spike
piątek, 23 października 2020, 22:25

Lusterka są po to aby pojazd mógł samodzielnie przemieszczać się po drogach publicznych w czasach pokoju.

Opel
niedziela, 25 października 2020, 18:30

No przecież wiadomo że w trakcie wojny żaden policjant nie wpusci tego BWP na drogę.

Arado
piątek, 23 października 2020, 20:52

Niech następny egzemplarz solidnie opancerza i bez tego wymogu pływalności i wyposaża w aktywny systemem samoobrony to będzie już coś.

Marek
sobota, 24 października 2020, 19:00

Już ten nie jest opancerzony tak źle jak ty sobie wyobrażasz. Można na nim zamontować dodatkowy pancerz kosztem pływalności, bo jest do tego przystosowany. HSW pracuje też nad ciężką wersją, która od początku nie ma pływać. ASOP by się przydał, to fakt. Tu wystarczy odrobina dobrej woli. Borsuk to nasza konstrukcja i nikt nie może kręcić nosem, że montując go naruszamy jakieś zapisy licencji, chcąc przy okazji wyposażenia pojazdu w ASOP umoczyć sobie w tym dziób.

Gras
sobota, 24 października 2020, 15:42

Prezes HSW wspominał ze prowadza prace nad Borsukiem z napędem od Kraba który będzie miał ok. 40 ton. Jaki jest etap prac nie wspominał.

szuwarek
sobota, 24 października 2020, 01:01

klimat w Polsce stepowieje, uczono już o tym 40 lat temu w podstawówkach, niemniej proces ten zachodzi na tyle wolno, że nawet kiedy mon się w końcu zdecyduje, hsw wyprodukuje, to zaręczam, że wciąż będzie gdzie pływać. co do asop, to oczywiście zgoda.

Mario
sobota, 24 października 2020, 00:09

Zdaje się nic z tego wersja cięźka musi podobno z obecną nie mieć (prawie) nic wspólnego jak w wywiadzie mówił sam Prezes HSW tak że to co jest nadaje się tyle ile się nadaje a z piasku bicza nie ukręcisz

qwer
piątek, 23 października 2020, 23:13

By był silnie opancerzony to trzeba zrobić nowy produkt, który bez dopancerzenia będzie dawał lepszą ochronę.

ryba
piątek, 23 października 2020, 22:35

niema takiej opcji , mamy zadania które wymagaja pływalności wiec zapomnij.

Bedzie dobrze 78
sobota, 24 października 2020, 10:01

Maja byc produkowane w 2 opcjach , jedna plywajaca i druga nie ale dobrze opancerzona

PRS
piątek, 23 października 2020, 20:45

Prawdopodobnie Drawsko bo było testowane pływanie. W innym wypadku mają poligon zakładowy, parę km dalej kolejny oraz dość blisko Nową Dębę. Wiezienie go dosłownie przez pół Polski było by bezsensem... MON (z)robi wszystko by nie wszedł do masowej produkcji.

Bzdura
sobota, 24 października 2020, 20:46

Tylko w Drawsku można strzelać z podkalibrowej ppanc panie znawco zakładowych poligonów.

Ja
sobota, 24 października 2020, 07:18

Nie było pływania na Drawsku. Do pływania jeszcze daleko.

7plmb
sobota, 24 października 2020, 20:55

Pływanie już było i wyszło ponad to czego oczekiwano.

gegroza
sobota, 24 października 2020, 20:49

Zaczęli od pływania.

KBKB
piątek, 23 października 2020, 20:43

Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) ma pewnie stanowić zupełne przeciwieństwo do Starego Cywilnego Pływającego Wozu Piechoty (SCPWP). Aż dziw bierze że pominięto w nazwie tak istotne cechy jak Gąsienicowy, Opancerzony, Lekki. Wyszłoby np. NBLOGPWP

piątek, 23 października 2020, 22:38

O tak. Za 40 lat nadal będzie Nowy Bojowy... I kto jest gupi?

Nowy
piątek, 23 października 2020, 20:43

Wygląda godnie

gegroza
piątek, 23 października 2020, 20:33

Brawo - ładna maszyna. oby tak wi innych dziedzinach. Nie patrzeć na malkontentów i do przodu ! Konkurencja często ma BWP 1 i M 113. :)

biały
piątek, 23 października 2020, 20:20

Ładny mi się podoba , tylko produkować

ccc
piątek, 23 października 2020, 20:13

No to klepać w trybie przyspieszonym co najmniej 2000 sztuk z PPK x 4 na każdym wozie!

piątek, 23 października 2020, 20:05

Lepiej było 1,5 mld w t72...nie dwie a 3 ppk i jeżeli się da, jeden plot+dron z granatem

Żartujesz?
sobota, 24 października 2020, 07:22

Lepiej jak człowiek się nie zna to w ogóle nic nie pisać, ma wtedy gwarancję że się nie ośmiesza. A reaktora atomowego i zdolności do zwalczania celów podwodnych nie chcesz? No, niemożliwe???

Polak Mały
sobota, 24 października 2020, 06:44

A do przewozu żołnierzy doczepisz do t72 przyczepkę?

sobota, 24 października 2020, 19:32

To sarkazm. Wolę te bwp niż t72 bezużyteczne.t72 to zamach na nasze pieniądze

Artureg
piątek, 23 października 2020, 20:04

Świetnie wygląda. Oby tak dalej.

bender
piątek, 23 października 2020, 19:31

Wreszcie jakieś informacje. W terenie bojowo się prezentuje. Trzymam kciuki.

PL
piątek, 23 października 2020, 19:23

Przykład walki z Koronawirusem to przyklad, ze armia (personel) im lepiej wyksztalcony i im lepiej wyposazony (sprzęt med.) z dobrą logistyką to jedyny sposob na wygranie wojny lub i najmniejsze straty.

kmdr
piątek, 23 października 2020, 22:29

To nie walka z pandemią ,to tylko opóźnianie skutków.Kto przeżyje to przeżyje.O walce będzie można mówić jak jest lek lub leki celowane i szczepionka.Szambo już wybiło.Tak trudno było nosić maski?Porównanie takie jest nie trafione.Chodź jedno i drugie coś łączy- głupota ludzka.

Czesiek
piątek, 23 października 2020, 19:18

Niezależnie od wad wieku dziecięcego ten BWP i tak będzie o lata świetlne odległy i lepszy od obecnych poradzieckich bwp-1.

Pawelll
piątek, 23 października 2020, 19:13

W porównaniu z Pilicą wygląda nieźle :)

KrzyuD
piątek, 23 października 2020, 19:04

Brak na tych wozach uzbrojenia ( systemów), które pozwoli wykrywać i neutralizować drony, amunicję krążącą i amunicję precyzyjną lub neutralizować i/lub zakłócać systemy wykrywania i kierowania tych systemów uzbrojenia, to wysyłanie ludzi na ...

sobota, 24 października 2020, 09:02

to można instalować wraz z rozwojem technologii, grunt żeby baza sprawdzała się w warunkach bojowych.

Mowisz?
sobota, 24 października 2020, 08:51

Patrzy na dzialko w wieży i systemy WB. No w zasadzie to pytanie jakie klasy chcesz stracac ale kat podniesienia niezly. Z tego co wiem konstrukcja zdolna zawet do ostrzeliwywania smiglowcow. Wydaje mi sie ze da rade na drony przynajmmiej wiekszej klasy. Od tych mniejszej to juz trzeba inny system. Albo mniejsza wierza automatyczna z ckm na wierzchu

Marek
niedziela, 25 października 2020, 19:20

Ma amunicję programowalną. Mały dron lata wolniej od RPG czy PPK. AOSP nie powinien być wyzwaniem.

sobota, 24 października 2020, 08:36

Brakuje jeszcze zestawu zwalczającego ISKANDERY

As
sobota, 24 października 2020, 08:06

A możesz podać przykłady bwp-ów na których są wymienione przez ciebie systemy. Laserów, dezintegratorów też brak:D

Zwariował nam chłopak
sobota, 24 października 2020, 06:49

Również nie kopie tuneli podwodnych oraz nie wynosi satelitów nawet na niską orbitę. Co to za BWP jak nie zwalcza dronów prawda? Bo przecież kluczowym wymogiem dla BWP jest zwalczanie dronow? Faktycznie do bani...

sobota, 24 października 2020, 06:27

A na jakich bwp takowy jest?

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 01:06

Człowieku, to jest prototyp

konstruktor
sobota, 24 października 2020, 00:38

... śmierć - nie bójmy się tego słowa, bo każda wojna, to wysyłanie ludzi na śmierć, a na tych wozach brakuje jeszcze wyrzutni pocisków międzykontynentalnych i kuchni polowej, przy czym z kuchni mógłbym zrezygnować, bo się już pewnie nie zmieści.

yy
piątek, 23 października 2020, 23:40

I zwalczać pociski balistyczne i hipersoniczne.

kukurydza
piątek, 23 października 2020, 22:55

Stopgap nazywa się Pilica. Docelowy nazywa się Sona. Poza tym... ZSSW-30 bezproblemowo pozwala na prowadzenie ognia do celów w powietrzu. Wystarczy na dobrą sprawę dodać terminal Rega, i problem z głowy.

Ireneusz
piątek, 23 października 2020, 22:49

Nie ma również systemów wykrywania okrętów podwodnych i niszczenia rakiet balistycznych ale drużyna może wziąć ze sobą manpadsa i Ctrl+Sky .

asf
piątek, 23 października 2020, 21:39

Ty tak narzekasz dla samego narzekania, co? Jak kiedyś wejdzie SONA, to ona się będzie zajmować tym wszystkim co napisałeś (o ile oczywiście kiedyś wejdzie, bo u nas to nigdy nic nie wiadomo, ale to oddzielny temat). Na tym polega podział ról w armii. Jeden pojazd jest BWP, i służy do przewożenia i wsparcia piechoty. Inny pojazd jest armatohaubicą, albo wyrzutnią rakiet i służy do rażenia przeciwnika na dużych dystansach. A jeszcze inny służy do obrony przed dronami i rakietami.

trututu
piątek, 23 października 2020, 19:01

oby nie wyszło jak z Mi-28, którego konstruowano przez ponad 40 lat i ciągle wychodzi jakiś feler

Gnom
sobota, 24 października 2020, 15:15

Główny feler Mi-28 to upadek brak kasy w upadającym sojuzie, a tym bardziej przez 10-15 po upadku.

gorol
piątek, 23 października 2020, 22:25

Mi-28 ?? A co ma piernik do wiatraka.

4X4
piątek, 23 października 2020, 18:44

Prezentuje sie naprawde wspaniale Moje najszczersze gratulacje, oby powiodly sie testy, rozpoczecia produkcji I zycze zdobycia srodkowoeuropejskiego rynku na poczatek oczywiscie.

kmdr
piątek, 23 października 2020, 22:38

Prezentuje się na zdjęciach.Ja chciałby obejrzeć film chodź by 3 minutowy z tych prób.O rynku zapomnij tak się z tym dubiom ,że wszyscy na około już kupili.I zgadnij jakie?

Marek
niedziela, 25 października 2020, 19:53

Sprawdź najpierw jak długo się dłubie przy każdym nowoczesnym BWP. Poza tym co znaczy wszyscy dookoła kupili? Świat nie zamyka się na dookoła i są w nim takie miejsca, gdzie jest mało dróg, dużo wody i mało porządnych mostów. Pływający gąsienicowy BWP byłby tam wielce pożądany. Ile masz takich zachodnich konstrukcji? Koreański K21 i nowe tureckie pojazdy, do których na razie się nie przykładano? ACV-15 nie liczę, bo to nie jest BWP na dzisiejsze czasy. Choć swego czasu temu i owemu udało się je sprzedać.

kmdr
niedziela, 25 października 2020, 22:02

Tak tak , a który konkretnie?Możesz podać chodź jednego potencjalnego odbiorcę?Bo mnie się widzi że jak będzie gotowy jak będzie ,to odbiorca będzie tylko jeden ,nasza armia.

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 20:02

Część Azji i niektóre kraje Ameryki Południowej chociażby. Jak ktoś kupił ACV-15, to przyzwoitego pływającego BWP kupiłby tym bardziej.

Przemek
piątek, 23 października 2020, 18:39

A jednak się da. Prototyp bardzo dobrze wygląda i chyba sprawdzają się informacje że reprezentuje bardzo wysoki poziom techniczny

Alexy
piątek, 23 października 2020, 18:23

HSW pracuje, trzymam kciuki, kontrakty dla polskich zakładów to szansa na postęp. Czekam na końcowy efekt, jestem przekonany, że będzie to jeden z najlepszych na świeci bwp!!!!!

12345
piątek, 23 października 2020, 18:20

No i to są super wieści. Oby jak najszybciej go wyprodukowano i to na masową skalę - 1200 takich wozów byłoby wystarczająco. Aczkolwiek jak będzie 600 zmodernizowanych BWP-1 i 600 Borsuków to też będzie super.

wiarus
piątek, 23 października 2020, 18:18

Można samemu? Jak widać można! Nie musi być najlepszy; ważne aby był nasz, dobry i aby go było dużo. Nasz: znaczy, że przyczynia się do rozwoju przemysłu i gro środków pozostaje w kraju /a to nawet nie połowa korzyści/. Dobry: tak aby był w średniej światowej i od niej nie "odstawał"; nie musi latać, wytwarzać pola antygrawitacyjnego, czy zakrzywiać czasoprzestrzeni. Dużo: to znaczy żeby nim było nasycone WP i żeby koszty produkcji były niskie w przeliczeniu na 1 sztukę, a także to, że tanio będzie go remontować i modernizować. Na koniec - naprawdę fajnie wygląda i oby tak się sprawował. Choć byłoby najlepiej, aby nigdy nie musiał udowadniać swoich zalet w walce.

Marek
niedziela, 25 października 2020, 19:57

Gdyby MON się nie uparł na amfibię, to byłaby licencja. Albo co gorsza gotowiec. Nie wykluczone nawet, że jakiś szrot za jednego euro bez prawa do serwisu.

W punkt
sobota, 24 października 2020, 19:11

Bardzo rozsądny, rzeczowy komentarz. I pełna zgoda co do meritum!!

Grzyb
sobota, 24 października 2020, 10:09

100% zgody! Świetny komentarz.

PW
sobota, 24 października 2020, 01:03

Nic dodać nic ująć :) Dziękuje

kmdr
piątek, 23 października 2020, 18:17

Patrząc na zdjęcia wersja cięższa nie pływająca.Są może filmy z tego wiekopomnego wydarzenia?Czy znowu wszystko ściśle tajne?

mobilny
sobota, 24 października 2020, 07:49

A widziałeś filmiki pokazujące mityczna Pumę będąca na tym samym etapie prób?

Marek
piątek, 23 października 2020, 22:26

Mylisz się. Niepływającej jeszcze nie zrobili.

kmdr
sobota, 24 października 2020, 16:10

Możliwe.Ale jak patrze na zdjęcia tego egzemplarza to podwójny pancerz dodatkowy burtowy,ciężkie gąsienice.A jak jest zamatowana przednia kamera w osi pojazdu? Jak by to miało pływać to po co kamera w tym miejscu i nie zauważyłeś ze czegoś na przedzie pojazdu brakuje?A falochron ?

Ra
poniedziałek, 26 października 2020, 16:50

To jest wersja pływająca. Pomiędzy warstwami pancerza burtowego w Borsuku jest pianka wypornościowa. Można obejrzeć sobie na zdjęciach z MSPO.Ten Borsuk pływa ma falochron i pędniki, wystarczy się dobrze przyjrzeć.

Marek
niedziela, 25 października 2020, 20:16

Gąsienice? Bez jaj. Ma pływać z gumowymi i stalowymi. Pierwsze podczas testów pływalności były stalowe. To, co masz z boku niekoniecznie musi, choć może negatywnie wpływać na wyporność. Akurat nieistotne, bo od początku wiadomo było, że do pływającego Borsuka bez żadnych kombinacji będzie można przykręcić dodatkowy pancerz, przy którym nie będzie pływał. Jest falochron o innym kształcie. Ściągnij zdjęcie i powiększ. Jest w nim szczelina na to, co umieszczono centralnie na nosie. Wersji niepływającej jeszcze nie ma. Ona już na dzień dobry ma nie pływać i ma mieć podwozie o większym DMC. HSW dopiero nad nim pracuje.

Gfd
piątek, 23 października 2020, 21:45

To dalej jest wersja pływającą tylko docelowa, ciężko bwp nie bedzie na bazie borsuka tylko jeśli w końcu Mon się określi i da kasę to będzie całkiem nowy wóz od podstaw projektowany co było już wspominane przez prezesa hsw

men
piątek, 23 października 2020, 18:15

Wygląda zacnie, widzę że kierowca ma wreszcie peryskopy boczne, takie same przydały by sie d-cy bo poleganie tylko na optoelektronice.................. jest ryzykowne w chwili jej uszkodzenia, zmieniono też przynajmniej geometrię jeżeli nie strukturę pancerza, są gniazda zaczepowe na dodatkowe opancerzenie/kamuflaż mobilny, czyli........................ ok i naprzód

Kangal
piątek, 23 października 2020, 18:11

Gratuluje. Wyszedł wam

sobota, 24 października 2020, 00:42

Dziękujemy.

Ja
piątek, 23 października 2020, 18:10

To jest ta sama amunicja przeciw pancerna co w rosomakach? Jeżeli tak to mógłbym wiedzieć ile dokładnie przebija pancerza?

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 01:18

Jeżeli dobrze rozczytałem specyfikację amunicji od Mesko, to 30x173 APFSDS-T od nich przebija ok. 50-60mm RHA z 1000m lub pancerz dwuwarstwowy o grubości 40mm, przy 60mm odstępu między płytami pancerza. Ale ręki uciąć sobie nie dam, bo Mesko dość dziwnie to opisało

Marek
niedziela, 25 października 2020, 20:35

> 100 mm RHA na 1000 m. Tyle od NAMMO. Mesko produkuje APFSDS-T na ich licencji. Tyle, że u NAMMO jest to strzał w prostopadłą płytę, co praktycznie się raczej nie zdarza. Mesko kombinuje, bo podaje pod kątem i dodatkowo kombinuje z dwuwarstwowym pancerzem. Być może dlatego, że ta kombinacja bliższa jest realiom.

gorol
piątek, 23 października 2020, 22:26

Tajemnica wojskowa ;)

ursus
piątek, 23 października 2020, 18:07

Cieszy oczy, tylko żeby jeszcze przezbrajali więcej jak dwa bataliony rocznie.

Facet
piątek, 23 października 2020, 18:03

Piękna maszyna ! Wdrażać do produkcji jak najszybciej a nie kombinować przy tym poradzieckim śmieciu BWP-1.

Stary Grzyb
piątek, 23 października 2020, 17:54

Prawdziwa huśtawka. Wczoraj, za przeproszeniem, "Pilica", dzisiaj zmiana o 180 stopni mamy pierwsze testy "Borsuka", nowoczesnego bwp, polskiego, opracowanego od zera, sprawnie i dosłownie za grosze w skali tego rodzaju przedsięwzięć. Może by tak szczegółowo ustalić, jak doszło do jednego i drugiego, wyciągnąć wnioski i zacząć systemowo wspierać tych, którzy coś potrafią? Przy okazji - po wymianie lufy i zamka na 40 mm oraz wprowadzeniu amunicji programowalnej, "Borsuk" osiągnąłby zdolność skutecznego niszczenia małych dronów, a może i o dołożeniu ze w "Gromów/Piorunów" do ZSSW dałoby się skutecznie pomyśleć? Na wersji ciężkiej tym bardziej. W każdym razie, bardzo dobra wiadomość.

mobilny
sobota, 24 października 2020, 07:51

A mozesz z łaski swej trochę poczekać?

Lelum wypolerum
sobota, 24 października 2020, 02:57

Po Krabie, Raku i zrobieniu Borsuka widać że HSW potrafi dużo i powinna być właśnie wspierana.

sobota, 24 października 2020, 01:35

Na drony to potrzeba ZSMU z UKM2000

kukurydza
piątek, 23 października 2020, 22:52

Ale czego chcesz od Pilicy? Zdajesz sobie sprawę, że nikt jeszcze nie ma nic podobnego? Wszyscy poszli w rakiety, i odesłali AA do lamusa... a tymczasem kontrolowane przez cyfrowy system dowodzenia i wyposażone w optoelektronikę działka są tanim i skutecznym środkiem zwalczania taktycznych bsl i amunicji krązącej. Oczywiście, każdy by chciał by to była nowoczesna armata 30 albo 35mm, ale trzydziestka jest czterokrotnie droższa od dwóch 2A14 (nie wspominając, że takich ZUtków jest w wojsku i magazynach 250+ sztuk), a jedna 35mm waży prawie 700kg i wymaga dedykowanej lawety (oczywiście, powstała A-35, ale jej cena jest wyższa od kompletnego modułu ogniowego Pilicy poskładanego o wyremontowane ZUtki z zasobów wojska). Nam niepotrzebne gwiazdy śmierci, nam potrzebne systemy pozwalające opędzać się od bsl-i których rosjanie mają na pęczki, własnych i izraelskich. Pilica jest tu idealna, bo w porównaniu z alternatywami, jest tania jak barszcz... co nie znaczy, że kiedyś nie przyjdzie kolej na te alternatywy.

Stary Grzyb
sobota, 24 października 2020, 12:05

Czego chcę od "Pilicy"? No cóż, przydałyby się takie drobiazgi, jak zdolność dookólnej obserwacji przestrzeni powietrznej, zdolność prowadzenia ognia okrężnego, programowalna amunicja rozcalająca, zasięg ognia armat chociaż ze 4 - 5 tys. metrów (przynajmniej do celów wrażliwych w rodzaju dronów czy amunicji krążącej), i jakiegoś racjonalnego zapasu rakiet w gotowości do odpalenia, bo dwie to bardzo kuso. Argument, że coś jest tanie, słabnie w obliczu kontrargumentu, że owszem, ale nie działa. Z jednej strony, Arcech pokazuje, co się dzieje, jak nie ma zdolności zwalczania małych dronów, a tej (efektywnej) nie ma bez nowoczesnych, samobieżnych armat małokalibrowych strzelających programowalną amunicją rozcalającą. Z drugiej - warto pamiętać, że podczas II w. św., dopóki Amerykanie nie wprowadzili pocisków z zapalnikiem zbliżeniowym, lotnictwo morskie (a już wtedy latało sprawniej, niż dzisiejsze drony śmigłowe) stanowiło śmiertelne zagrożenie dla okrętów, zaś po ich wprowadzeniu zdeterminowanym Japończykom zdarzało się w coś trafić incydentalnie, natomiast z zasady rozstrzeliwano ich bezskuteczne naloty (pancernik typu "Iowa" czy "Washington", przy ówczesnych radarach i systemach celowania, z armat 127 mm zestrzeliwał średnio 3 samoloty na 2 minuty prowadzenia ognia, i to w odległości rzędu 7 - 8 kilometrów) - dzięki drogim jak cholera (w porównaniu z klasycznymi) zapalnikom zbliżeniowym. Jednym zdaniem, powtórzę - coś, co kosztuje i waży, ale działa, jest nieporównanie lepsze od czegoś, co jest tanie i lekkie, ale nie działa, a już zwłaszcza na wojnie.

Etam
sobota, 24 października 2020, 19:23

Pilica ma tylko j e d e n feler - kaliber wykluczający obecnie ABM. M a zarówno dookólną obserwację, jak też zdolność do ognia 360°! W tym zdolność do całkowicie pasywnej gotowości ogniowej i niezdradzania swej pozycji np. aktywnym radarem. Pilica n i e jest i nie miała być systemem mobilnym. To system z założenia stacjonarny. Na Jelczu, to jest tylko idiotyczna prowizorka, świadcząca o kompletnym wstecznictwie w MON.

Stary Grzyb
niedziela, 25 października 2020, 21:03

System stacjonarny, ale jednak ciągniony, i razem z tym własnym wózkiem wciągnięty na pakę ciężarówki, na dodatek zabudowaną tak, że ani obserwacja dookólna, ani ogień okrężny nie są jednak możliwe. Do tego armaty nie spełniające podstawowych wymogów (zasięg, siła ognia, amunicja) i aż 2 pociski plot. gotowe do odpalenia. Biorąc pod uwagę, że to się nie dzieje za darmo, to jednak oceniałbym, że raczej mamy do czynienia z sabotażem, niż z idiotyczną prowizorką. A tym bardziej, że z jednej strony, jak pisałem, mamy "Pilicę", a z drugiej "Borsuka", który już w formie prototypu nie wygląda na jakiś wygłup.

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 12:01

Systemy ciągnione mają rację bytu. Pomyśl co by było, gdyby taki system był ulokowany dookoła saudyjskiej rafinerii. Że armata jest jaka jest, to wynik zapatrzenia się generałów na 23 mm. Amunicję nawet zrobili do nich nową o całkiem przyzwoitych parametrach. Z tym tylko, że ABM do tego kalibru nie będzie. Nie wykluczam, że czepili się tego kalibru ze względu na ewentualny eksport tam, gdzie 23 mm jest popularny. Mnie także nie do końca podoba się 23 mm, ale z Pilicą zintegrowano rodzime 35 mm. Wystarczy więc domówić armaty.

Marek
niedziela, 25 października 2020, 20:37

Nie do końca prawda. 35 mm jest zintegrowany z Pilicą. Wystarczy zamówić działa.

luka
piątek, 23 października 2020, 22:29

Zdolność do niszczenia m.in. małych dronów powinien w teorii zapewniać jakiś ASOP, którego Borsuk ma w wymaganiach taktyczno technicznych zapisanego - tylko jaki wybiorą.

Stary Grzyb
sobota, 24 października 2020, 12:11

Przy ataku z góry ASOP może mieć problemy, a poza tym - ASOP działa jako system osłony bezpośredniej, nie daje możliwości zestrzeliwania celów odległych o kilka kilometrów.

luka
piątek, 23 października 2020, 22:24

Wcale nie trzeba zmieniać z 30 na 40 mm żeby to robił

Stary Grzyb
sobota, 24 października 2020, 12:09

Strefa rażenia odłamkami jest większa, a przy tym samym promieniu, o wiele gęstsza, co zwiększa prawdopodobieństwo zniszczenia celu.

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 12:20

Na 40 mm trzeba poczekać do czasu opracowania odpowiedniej amunicji. Gdyby 30/40 mm nie trafiło na Strykery oraz do piechoty morskiej, pewnie w ogóle byłoby z tym ciężko. Dla samej Polski czy Hiszpanii na przykład nikt by się z tym na serio pewnie nie zabawił.

zz
piątek, 23 października 2020, 21:42

tak i jeszcze dwa wodotryski, miecze świetlne i stanowiska startowe dla bombowców...

Hejka
piątek, 23 października 2020, 17:46

Nie wiem dlaczego musiałem szukać parametrów technicznych dla Borsuka w internecie. Jedyną różnicą miedzy Borsukiem a Rosomakiem jest to że Borsuk jest polski, pływa i ma gąsienice a Rosomak nie pływa i ma koła? Bo reszta parametrów to jakby podobna lub wymienna?

Marek
sobota, 24 października 2020, 19:07

Naprawdę? Porównaj DMC chociażby. Borsuk da się lepiej obwiesić dodatkowym pancerzem od Rosomaka. Poza tym co to za porównanie? Rosomak to KTO z wieżą. Borsuk to BWP, który jest w stanie towarzyszyć czołgom w takim terenie, w jakim KTO sobie średnio radzi.

Hejka
sobota, 24 października 2020, 11:15

Rosomak KTO - pływa, 22 tony, koła, armata 30 mm, wyrzutnie Spike, 3+6 żołnierzy +/- Borsuk BWP - pływa, 25 ton, gąsienice, armata 30 mm, wyrzutnie Spike, 3+6 żołnierzy +/-

Clue
sobota, 24 października 2020, 08:54

Właśnie, pływa przy pancerzu pustynej wersji rosomaka. Poza tym te gąsienice sa tez istotne w pokonywaniu terenu. I cala ta unifikacja czesci jest zamierzona i konieczna

zibi
sobota, 24 października 2020, 07:21

Rosomak jak najbardziej pływa, a czy Borsuk potrafi to już niezupełnie wiadomo bo nie było jeszcze zdjęć jak to robi

Borsuk
sobota, 24 października 2020, 22:34

Zdjęć nie było. Ale na youtubie są filmiki potwierdzające, że potrafię pływać i to całkiem nieźle.

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 01:23

Nie do końca. Rosomak nie zapewni takiej ochrony jak Borsuk, ma mniejszą dzielność terenową ze względu na trakcję kołową i nie wjedzie wszędzie. Rosomak jest idealny do przewozu żołnierzy po drogach lub utwardzonym terenie gdzieś w drugiej linii lub na flankach, Borsuk ma iść z czołgami. Nawet jeśli niektóre parametry są podobne, to przeznaczenie obu wozów jest całkowicie odmienne

LG
sobota, 24 października 2020, 00:00

Rosomak też jest polski i pływa...

Hejka
piątek, 23 października 2020, 22:43

Ale oczywiście 500 polskich Borsuków to 500 polskich Borsuków. Popieram.

Grzyb
piątek, 23 października 2020, 22:23

Oj Panie, sam se przeczysz. KTO to transporter, taka taksówka do przezutu wojska. Duże mobilność, mała odporność balistyczna. BWP to pojazd który oprócz transportu żołnierzy na polu bitwy, walczy i wspiera swój własny desant. Poza tym Rosomak też pływa...

JSM
piątek, 23 października 2020, 21:44

Tylko jeden Rosomak nie pływał. Ten co się utopił na prezentacji zdolności do pływania. Ale to stara sprawa.

Davien
sobota, 24 października 2020, 18:23

A niby gdzie i kiedy? Bo podtopił to się Pandur II

Judo
piątek, 23 października 2020, 17:39

BRAWO

rex
piątek, 23 października 2020, 17:33

Brawo, brawo, brawo !!!

K
piątek, 23 października 2020, 17:13

naprawdę nic nie wiadomo o dksli spektakularności tego produktu? Np. zestrzelił 3 atakujące go równocześnie drony?

Dno
sobota, 24 października 2020, 06:53

Tylko 3 drony na raz miałby zestrzelic? Czemu się tak ograniczasz w krytyce? Zażądaj by niszczył co najmniej tuzin. I oczywiście na raz!

Infernoav
sobota, 24 października 2020, 06:01

Co za debilny komentarz. To BWP a nie system OPL. Powiedz mi który BWP obroni się przed 3 atakującymi go dronami to pogadamy. Głupota ludzi jak Ty nie zna granic.

Borsuk_Lov3R
piątek, 23 października 2020, 17:10

<3 kupujcie, produkujcie, wprowadzajcie <3

ciekawy
piątek, 23 października 2020, 17:06

to teraz testowy ostrzał z RPG

Infernoav
sobota, 24 października 2020, 06:02

Testy strzelań prowadzi sienna kadlubach, a nie na prototypach... Masakra. Może jeszcze napakowac go droga optoelektronika?

Grzyb
piątek, 23 października 2020, 16:58

Ciekawe jakie będzie PPK zamontowany na ZSSW30, Spike czy już polski Moskit?

Infernoav
sobota, 24 października 2020, 06:02

Spike. Jego wieża jest zintegrowana z ppk Spike.

4cis
sobota, 24 października 2020, 01:24

Oby polski Moskit a wtedy duży rozwój i niezależność zapewniona

Ernst Junger
piątek, 23 października 2020, 23:39

ZSSW-30 odpalała już spike'a. Z drugiej strony 8 poziom gotowości (jest 9 poziomów) według zapewnień WITU ma zostać osiągnięty przez Moskit Lr do końca 2021 r.

Grzyb
sobota, 24 października 2020, 12:34

Problem w tym, że podobno WITU nie ma kasy. Do prób odpalają Moskita bez głowicy bojowej, żeby go moc używał kilkakrotnie. Do certyfikacji będą musieli odpalić kilkadziesiąt egzemplarzy, MON będzie musiał sypnąć groszem.

Marek
niedziela, 25 października 2020, 21:05

To nie zakład produkcyjny. Jak chcemy mieć własny PPK tego typu, to MON musi sypnąć. Produkować musiałby ktoś inny korzystając z projektu WITU.

Marek
piątek, 23 października 2020, 22:29

Wątpię. Zintegrowali już Spike przecież.

luka
piątek, 23 października 2020, 22:27

Spike a w przyszłości może coś co zostanie wybrane w programie Karabela (o ile ten dojdzie do skutku).

Gustav
piątek, 23 października 2020, 21:46

Jedno jest pewne, nie będzie to Spike. Chyba, że zgodzimy się wysyłać wieże do Izraela gdzie to zamontują.

O co ci kaman?
sobota, 24 października 2020, 12:50

Przecież ta wieża już jest zintegrowana ze Spike.

Marek
poniedziałek, 26 października 2020, 20:24

Na dodatek to nasza wieża. Więc bez dodatkowych opłat licencyjnych wynikających z systemu wieżowego można integrować z nią co tylko chcesz.

Troll z Polszy
sobota, 24 października 2020, 10:07

Powiedział co wiedział, a że nic nie wiedział to głupoty powiedział

asf
piątek, 23 października 2020, 16:58

Cieszą postępy w programie Borsuk i trzymam kciuki za pomyślny finał. Szkoda, że nasz przemysł dostaje tak mało szans na opracowanie własnych konstrukcji. Tylko dzięki tak krytykowanej przez wielu zdolności do pływania, HSW ( i szerzej przemysł) dostała możliwość opracowania nowego BWP. Gdyby nie to, to by pewnie zakupiono licencje na CV90. Przypominam, że to lobby CV90 uwaliło Andersa!

Technik
piątek, 23 października 2020, 16:51

Widać prześwity i luki w łączeniach płyt (np. przód, obok świateł po boku). Jak cała konstrukcja się zachowa gdy dostanie się tam woda i będzie mogła długookresowo działać na kluczowe elementy łączeń i spawów?

Kamil
sobota, 24 października 2020, 06:54

Patrzy i nie widzi, i śmie podpisywać się technik? Zabawne.

Grzyb
piątek, 23 października 2020, 22:17

Te Technik, przecież łączenie płyt i sprawy są malowane, zresztą jak i cała konstrukcja. Rdza się nie dostanie. Calutki korpus pojazdu po wypiaskowaniu musi być w ciągu 24 godzin pokryty powłoką antykorozyjną. Co ty bredzisz?

Sidematic
piątek, 23 października 2020, 21:47

MAMUNIU!!!! Przecież to pancerz zewnętrzny! Ma chronić przed pociskami a nie wodą.

dim
piątek, 23 października 2020, 21:19

Zgadywałbym, chodzi o łatwy demontaż /montaż. Osłona zewnętrzna. Do szybkiej wymiany po ostrzale. Może i do odejmowana dla pokonania przeszkody wodnej przy maksymalnym obciążeniu wozu zapasami i ludźmi ? A w jej miejsce montowałbym nawet dodatkowe płyty wypornościowe... - i wtedy mamy "prom Borsuk" :) Łatwa do zdjęcia z wozu uszkodzonego (trafionego), z wykorzystaniem jej na inne wozy - itp. Jako rzekłem - wyłącznie zgaduję.

kj1981
piątek, 23 października 2020, 21:08

Przecież to są elementy dodatkowego pancerza...

Infernoav
sobota, 24 października 2020, 06:04

Odpuść mu. Niektórzy dosłownie Joe rozumieją jak zbudowany jest pancerz BWP i co to pancerz dodatkowy. A wystarczyłoby poczytać i wiedzieć, że pancerz dodatkowy jest dokręcamy, a nie dospawywany.

coydybancks
piątek, 23 października 2020, 16:36

Borsuk ma gąsienice tradycyjne , a nie gumowe ?? Czy gumowe to na defiladę, a metalowe na poligon? Jeżeli projekt jest tak pilny , to dlaczego tak mozolnie to wszystko idzie ??

Lord Godar
wtorek, 27 października 2020, 14:33

Borsuk był testowany i na gumowych i na metalowych gąskach . Natomiast nie ma co zużywać na co dzień gumowych w czasie pokoju bo są droższe , a po drugie gumowe bardziej dedykowane są do pojazdów rozpoznawczych .

Eter
sobota, 24 października 2020, 07:42

Żeby nie podzielił losu ruskich konstrukcji u ruskich makiety jeżdżą na defilady np. Armata albo spadają na ziemie jak su.

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 01:31

Mozolnie? Gościu HSW opracowało i przebadało prototyp w dwa lata, gdzie w krajach o wiele bardziej rozwiniętych może to trwać nawet dekadę. Opracowanie i badanie BWP Marder zajęło Niemcom 11 lat, amerykanom z Bradley'em zajęło to 8 lat, my chcemy ruszyć z produkcją najpóźniej w 2023, czyli 5 lat od rozpoczęcia badań. Ja uważam, że jest to absolutny rekord.

Krzysztof
piątek, 23 października 2020, 16:35

Ciekawe kiedy borsuk i rosomak z nową wieżą wejdą na uzbrojenie WP?

Wojciech
piątek, 23 października 2020, 21:49

Jak którys z naszych ppk będzie gotowy żeby go zintegrować z ZSSW-30 bo jest problem z integracją Spika. Nie ma zgody żebyśmy to sami zrobili.

Marek
niedziela, 25 października 2020, 21:11

Wojciechu z jakiej choinki spadłeś na portal militarny? Zapłaciliśmy Żydom za prawo do integracji Spike z tą wieżą i dawno już jest zrobiona.

sobota, 24 października 2020, 13:00

Skąd takie informacje? Nie ma żadnych problemów ze Spike.

Troll z Polszy
sobota, 24 października 2020, 12:15

W 2016 r. ZSSW30 strzelało Spikami ,;-)

Troll z Polszy
sobota, 24 października 2020, 10:09

Kocopoły, zakarbuj sobie raz na zawsze. Od 2016r. ZSSW30 jest zintegrowana z Spike LR/LR2

Luke
piątek, 23 października 2020, 16:33

Bardzo fajny the Borsuk! No ale jak to ma Spektakularne efekty to znaczy ze jest zadobry is MON go nie kupi bo jest za dobry. Moze tak naprawde kupja 600 sztuk!

Autor
piątek, 23 października 2020, 21:09

Też się tego obawiam. Zazwyczaj zakupy mon robi adekwatnie do budżetu a borsuk nie wydaje się być budżetowym bwp a jednak czymś na prawdę konkretnym i cena co za tym idzie, też będzie konkretna. W najgorszym przypadku będą rozkładać w czasie produkcję i kupią tyle borsuków żeby zastąpić te najbardziej dojechanie bewupy a te które przejdą modernizację, zostaną jeszcze z nami na trochę. Trzymam jednak kciuki, żeby wszystko zakończyło się tak jak jest to planowane.

Infernoav
sobota, 24 października 2020, 06:07

Wymieniać będą wolno. To już było zapowiedziane.

asd
piątek, 23 października 2020, 16:26

Tak jak spektakularnie udane odbiory Kormorana II?:D

Ciekawe
sobota, 24 października 2020, 07:12

Nie wiesz nic nt spektakularnosci testów Borsuka, bo jeszcze nikt nic nie wie. Och nie, przecież ty jeden na Ziemi, j u z na pewno wszystko w i e s z? Tak jak Kim Ir Sen? Trzeba mieć tupet, albo być niezłym bufonem, żeby nie mając danych pisać oceny.

Tomasz34
piątek, 23 października 2020, 19:25

Kormoran już jeden jest, drugi będzie w 3 kwartale 2021 roku, kolejny na początku 2022. Pilica też przechodzi testy i będzie wprowadzona. Poprad został wprowadzony. Podobnie Kraby i Raki. Modernizacja Leopardów też się kedyś zatrzymała, a obecnie przebiega bez problemów. A Borsuk jak widać też przechodzi testy, to tylko kwestia czasu kiedy trafi do produkcji.

Marek
niedziela, 25 października 2020, 21:16

Z dwoma kolejnymi Kormoranami pojechano. Wojsko kombinuje przy nich tak samo, jak kiedyś z Irydą. Zarówno ty, jak ja zapłacimy za te kombinacje nie wiadomo po co.

sża
piątek, 23 października 2020, 16:21

Szkoda, że bardziej przypomina amfibię, niż nowoczesny BWP...

Gg
niedziela, 25 października 2020, 23:11

Kapłan 20 , kurganiec czy k21 wszystkie pływają i są nowoczesnymi bwpami

Marek
piątek, 23 października 2020, 22:32

Twoim zdaniem K21 nie jest nowoczesny? Też pływa przecież.

Wojak
piątek, 23 października 2020, 21:18

Jak ma pływać to chyba logiczne jest!!

piątek, 23 października 2020, 20:21

To jest nowoczesny BWP. Niby czego Ci tu brakuje?

victor
piątek, 23 października 2020, 19:08

Trzeba było doradzić MON, aby nie stawiali tak twardo warunku pływalności. Wtedy wyglądałby zupełnie inaczej. Jak F-117, albo podobnie ;-)

KrzysiekS
piątek, 23 października 2020, 18:57

sża musi tak wyglądać podstawowy wymóg MON pływalność ale też dłubią przy cięższej wersji. Szkoda że MON nie daje na nią pieniędzy i nie każe przyśpieszyć przydały by się obie wersje. Były wypowiedzi że cięższa wersja może być o parametrach BWP PUMA a gdyby to była prawda to kosmos dla WP.

Monkey
piątek, 23 października 2020, 16:16

Oby ten Borsuk wreszcie się urodził... I to urodził sprawny. Wiadomo, mało pieniędzy w ten projekt zainwestowano, ale oby cały projekt dobrnął do szczęśliwego końca.

Lelum wypolerum
sobota, 24 października 2020, 03:07

Mało może zainwestowali ale widać że projekt jest konkret, że jest dopracowany.

Monkey
niedziela, 25 października 2020, 04:44

@Lelum wypolerum: Dlatego też mam wielką nadzieję, że się uda. W międzyczasie będziemy modernizować BWP1, bo niestety trzydziestoletnich zaniedbań nie da się ot tak, na kiwnięcie paluszkiem nadrobić. A Borsuka też nie będziemy z linii produkcyjnych wypuszczać w setkach sztuk na rok. Ale nareszcie jest.

Marek
niedziela, 25 października 2020, 21:32

Na razie nie ma. Będzie dopiero jak przejdzie wszystkie testy. Na dodatek jeszcze kilku ważniaków musi podbić pod nim pieczątkę. A nasze doświadczenie uczy, że ci panowie lubią niestety z dnia na dzień zmieniać wymagania. Wtedy na dzień dobry pojawiają się delikatne artykuły w prasie, że określony wyrób to szajs. Co niektórzy śmieszni ludzie chwytają je niczym głodne pelikany i rozpowszechniają dalej. Potem są bardziej napastliwe teksty. Wtedy, kiedy mało ludzi wątpi w brednie uwala się projekt. Zupełnie bez ryzyka, bo niewielu zapamięta jak faktycznie było.

Monkey
poniedziałek, 26 października 2020, 12:47

@Marek: Za daleko już zaszli. Ten projekt się uda, chociażby ze względu na fakt, iż próby odbyły się na poligonie wojskowym, a nie zakładowym. Czyli ktoś z WP zapewne je obserwował.

Kibic
piątek, 23 października 2020, 21:39

Też mam takie oczekiwanie. Robi bardzo dobre wrażenie. Pewnie jeszcze będą wprowadzać różne drobne poprawki, może wręcz modyfikacje, ale chyba już z górki. Prototyp jeździ i powinien fundamentalne problemy mieć za sobą. Oby nie przegrywali z czasem i decydentami. Ci ostatni są najgroźniejsi, bo mogą nagle podjąć dziwną decyzję w rodzaju "Fajny, tylko musi być o 5cm niższy". Nawet świetne pisemne uzasadnienie potrafią znaleźć do swoich "fochów". Jak wojsko kupi pierwszą partię, to wtedy będzie większa pewność. Szkoda tylko, że nie pokazali jakiegoś filmiku z jazdy po poligonie. Może nie można. Taki wypucowany na zdjęciu robi gorsze wrażenie. Oby za pół roku, za rok dotarły kolejne dobre wieści o Borsuku.

dim
piątek, 23 października 2020, 16:10

Po ujawnienieniu numerów z Kormoranem i Rakiem, artykuły i komentarze tylko te w ciągu ostatnich dni... w żadne "spektakularne" efekty już MONowi nie uwierzę. Następni "budujący Polskę naszych pragnień i ambicji". Młodzi oczywiście nie pamiętają, starsi świetnie wiedzą o co chodzi.

kibic
piątek, 23 października 2020, 21:12

Ja trochę pamiętam i jakoś nie widzę problemu. Wszyscy się cieszą z własnego sukcesu. Chińczycy są wręcz przekonani, że są najlepszą rzeczą, jaka się światu mogła trafić i jakoś nie przeszkadza im to w faktycznym rozwoju. Zwróć też uwagę, że wypowiadał się prezes HSW. To nie jest MON. Co do marzeń, to co w tym złego? Borsuk nie jest bujaniem w chmurach. To autentyczny produkt - odpowiedź na autentyczne zapotrzebowanie. Jest w fazie działąjącego prototypu, ale dość blisko finału. Oby projekt się ostatecznie przekształcił w sprzęt stojący w dużej liczbie w koszarach.

Autor autor
piątek, 23 października 2020, 21:01

A co z Rakiem ?

dim
piątek, 23 października 2020, 22:05

niska kompatybilność amunicji

RafR
sobota, 24 października 2020, 12:17

Ale jakiej amunicji? Nowej opracowywanej przez Dezamet czy APR? Z tymi jest jakis nowy problem?

sobota, 24 października 2020, 18:57

Nie ma, docelowa jest jedynie wojsko chce wystrzelać starą modyfikowaną na poligonach, długą zagraniczną można ładować ręcznie.

biały
piątek, 23 października 2020, 20:18

ale tak dokładnie niczego do końca nie powiedzieli o co idzie z kormoranem , wiadomo tylko ze zamawiający zażyczył sobie jakiś zmian , może po prostu chcą coś o innych parametrach

Kazik :)
piątek, 23 października 2020, 19:23

@dim - Jest Pan niekonsekwentny - przypominam chińskie roje dronów i po balu - cytując reklamę - "Po co mi to" - BWP pływający Borsuk - Z buta mości Panowie z buta i kajaka!!!!!

dim
piątek, 23 października 2020, 22:18

O Borsuku twierdziłem zawsze, że jego działko, wyposażone w rozszczepialną amunicję, winno działać sieciowo, włączone w opl całego oddziału. Zwracałem też uwagę na potrzebę półsferycznego APS. To w temacie obrony przed dronami - samobójcami. Gdyż bez tych usprawnień Borsuk będzie dla nich tylko łowną, bezbronną zwierzyną. Co jednak nie zastąpi opl wyższego pułapu (patrz aktualny artykuł o tureckim dronie) O pływaniu - i tak to chyba zbudowano ? - rozważałem, że winien zostać wyposażony w dobrze ochronne, ale odejmowane płyty. Standardowo dobrze chroniące, ale i nie wykluczające pływania, jako opcji. A na to, zamiast pół procenta na nową broń, potrzebnych jest na nią ze 2% PKB. I nie ta firma MON.

Robert
piątek, 23 października 2020, 18:57

Jak potrafisz zrób lepiej. Ale pewnie nie potrafisz. Z kormoranem to monitory dotykowe i nie polskiej firmy. Pewnie żaden inny zagraniczny sprzęt się nie psuje. Z Rakami co się stało?

Polak Mały
piątek, 23 października 2020, 16:06

Dobra wiadomość!

BPP-1
piątek, 23 października 2020, 16:05

Jeszcze niestety dlugo beda w uzyciu bojowe puszki piechoty.

rezerwa 77r.
piątek, 23 października 2020, 16:03

to bardzo dobrze ,teraz jak najszybsza modernizacja BWP , do niszczyciela czołgów ,oraz ta modernizacja z POZNANIA bardzo ciekawa z podwyższoną kabiną transportową , i działkiem 30mm

Pjoter
piątek, 23 października 2020, 19:53

Jeśli to prawda to swietna wiadomosc i teraz czas na WZM P- Ń to dobry projekt i potrzebny

kriss
piątek, 23 października 2020, 15:59

Piękna maszyna oby jak najprędzej weszła do seryjnej produkcji :)

Davien
piątek, 23 października 2020, 15:58

Kolejna odsłona CV-90 obsłożonego płytą wiórową. Dla nieświadomych - CV-90 był projektowany w latach 80, do walki z Radziecką piechotą i BWP-1. W epoce dronów i pocisków kierowanych jego przeżywalność na polu walki będzie liczona w minutach.

H2O
sobota, 24 października 2020, 07:02

A to się uśmiałem. Jak nisko trzeba upaść by w pierwszym już zdaniu zbłaźnic się do granic, pisząc o okładaniu czegokolwiek płytą wiórową. Nic więcej poza podejrzeniem, że nie napisał tego żaden Davien, nie warto komentować.

piątek, 23 października 2020, 20:30

Jak każdego innego BWP ;)

komentarz
piątek, 23 października 2020, 19:51

Coś Ci się pomyliło z CV90 -to nie te podwozie ... (jeśli to miała być przenośnia to też nie trafiona) Jeśli musiał byś wybierać to: -wolisz siedzieć w BWP 1 czy w Borsuku ? -wolisz mieć wsparcie ogniowe od którego ? A "epoka dronów" jeszcze się na dobre nie zaczęła.

autor
sobota, 24 października 2020, 01:59

Polecam śledzić przebieg walk pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią w kwestii oceny na jakim etapie "epoki dronów" jesteśmy. Co ciekawe: nagrania z ataków dronami/amunicją krążącą umieszcza w internecie tylko jedna strona konfliktu. Druga przegrywa :)

Marek
niedziela, 25 października 2020, 21:45

Na razie nie przegrała. A drony mają swoje pięć minut tak samo jak kiedyś miał Panzerschreck. Dziś lepsze od niego granatniki to broń ostatniej szansy o wątpliwej skuteczności. Dlatego teraz ciężkie wyspecjalizowane, typowo przeciwpancerne granatniki nie są zbyt popularne.

Pjoter
piątek, 23 października 2020, 19:51

Ameryki nie odkryles w moim czasie koncowka lat 80 średnią przerzywalnosc czolgu obliczono przy tamtych srodkach ppanc na 5 minut a technika poszła do przodu

victor
piątek, 23 października 2020, 19:06

A możesz wskazać, co - w sensie konstrukcyjnym - Borsuk ma wspólnego z CV90?

???
niedziela, 25 października 2020, 21:46

Gąsienice?

bropata
piątek, 23 października 2020, 15:49

Borsuk powinien być uzbrojony w armatę kalibru co najmniej 40 mm.

Olo
sobota, 24 października 2020, 07:18

Praktycznie jest! W dowolnej chwili, t y l k o decyzją MON można z techniczną łatwością po prostu wymienić kilka elementów i mieć 40mm. Jak to jest, że tej banalnej wiedzy nie posiadasz?

Tomek pl
piątek, 23 października 2020, 20:28

Większy kaliber to większy i droższy pocisk A na chwilę obecną 30 ma lepszą przebijalność niż 35 a 40 nie wiele jest użytkowników czyli droższy pocisk A gorsze parametry. Weź to pod uwagę

piątek, 23 października 2020, 19:21

Jakby było 40 mm to byś kwiczał, że czemu nie 50?

kmdr
piątek, 23 października 2020, 22:48

Ta 50 -ka to nie głupi pomysł. Jak już chcą budować też wersie niepływającą to dać jej te 50.Te parę kilo w niepływającym nie będzie robić różnicy. Cięższe od czołgu to nie będzie mosty wytrzymają te pontonowe również i silnik też da radę.

ursus
sobota, 24 października 2020, 11:19

Każdy większy kaliber, który pozwoli przeciążać czołgowy ASOP będzie dobry, natomiast moim skromnym zdaniem na bezzałogową wieżę ciężkiego Borsuka trafi armata kalibru 120 mm, a wyrzutnię PPK zastąpi wyrzunia dronów np. Warmate TL (bo to już będzie rozwiązanie celujące w większą świadomość sytuacyjną).

kmdr
sobota, 24 października 2020, 17:21

Takie arsenał to na Wilka albo Geparda,nie na BWP.

victor
piątek, 23 października 2020, 19:05

Borsuk z wieżą ZSSW-30 j e s t uzbrojony w armatę 30/40 mm, bo taka jest dwualibrowa armata Bushmaster II S, którą w warunkach polowych w kilkanaście minut przestawia się z 30 na 40 mm, lub odwrotnie... Milion razy o tym pisano.

KrzysiekS
piątek, 23 października 2020, 18:53

bropata akurat BORSUK ma wymienną na 40 mm według życzenia.

asdf
piątek, 23 października 2020, 15:49

no to ja teraz poprosze o ostrzelanie go z dzialka 30mm, oraz przez snajperow z karabinow WKM tak jak Rosomaczki przed Afganistanem, chce zobaczyc efekty

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 01:44

Z przodu ma pancerz warstwowy, więc powinien wytrzymać te 30mm, po bokach mało który bwp na świecie wytrzymuje 30mm (jeżeli w ogóle jakiś), ale wkm albo wkw wytrzyma, gdzieś czytałem, że boki mają chronić do 14,5mm, więc całkiem nieźle. Poza tym Borsuk ma mieć dodatkowe pakiety opancerzenia, kiedy nie będzie musiał pływać

StZg
piątek, 23 października 2020, 23:15

Jest tylko jeden trzeba go oszczędzać

Jabadabadu
piątek, 23 października 2020, 20:39

Efekty będą identyczne: dziura przy dziurze (od snajperki) i dymiąca puszka konserw (od działka). Dlatego nikt takich testów nie przeprowadzi.

Davien
sobota, 24 października 2020, 08:52

Nie piszemy jakbys zauwazył o rosyjskich BWP ale o znacznei lepiej opancerzonym Borsuku.

piątek, 23 października 2020, 19:43

asdf nie wiem czy to prawda przód prawdopodobnie wytrzymuje 30 mm boki już nie więc nie jest źle.

KrzysiekS
piątek, 23 października 2020, 19:14

asfd wymóg pływalności oczywiście ogranicza masę i wszystko co za tym idzie (chociaż chyba nie jest źle) ale pomimo braku zainteresowania MON (co jest karygodne według mnie). Opracowywany jest cięższy wariant i nie jest to dokładnie BORSUK z dodatkowymi płytami. Na dodatek właściwości ma mieć zbliżone do BWP PUMA co było by na środki finansowe na to wydane mistrzostwem świata.

JSM
piątek, 23 października 2020, 22:19

Projekt Pumy kosztował MILIARD €. Ale kto bogatemu zabroni?

Gf
piątek, 23 października 2020, 21:53

Narazie to podobno tylko jakieś kreski i przemyślenia dopóki Mon i inspektorat nie określi wymagań to nic w sprawie ciężkiego bwp nie ruszy...

Kazik :)
piątek, 23 października 2020, 19:03

I jeszcze jedno - niczym się on nie różni od stojącego od lat UMPG-a z Bumaru. O przepraszam pływa!!!! ale i tonie też!!!!

Kazik :)
piątek, 23 października 2020, 19:01

Też chciałbym to zobaczyć - Rosomak przechodził też testy wybuchowe min. Ciekaw jestem kiedy o tym usłyszymy.

Perun Shogun
sobota, 24 października 2020, 02:34

Borsuk już przechodził test min było tu na defence24. Poszukaj.

Ktoś
sobota, 24 października 2020, 01:41

Były już wybuchy pod dnem. Wprawdzie pod samą skorupą, ale technologicznie i konstrukcyjnie odpowiadającej prawdziwemu borsukowi

Kazik :)
sobota, 24 października 2020, 14:28

Właśnie w tym rzecz, że pod samą skorupą a nie pod gotowym pojazdem co było w przypadku Rosomaka i poprawiło znacznie konstrukcję a tym samym uratowało życie wielu żołnierzom WP na misjach.

Fak sejk
sobota, 24 października 2020, 20:11

O co ci chodzi? Przecież tu chodzi o wytrzymałość kadłuba, co ma do tego wyposażenie?

Kazik :)
niedziela, 25 października 2020, 13:11

A słyszałeś o odłomkowości wewnętrznej i latającym wyposażeniu w środku po wybuchu?

poniedziałek, 26 października 2020, 20:55

Do takich testów nie trzeba montować w przedziale bojowym full wypasu.

Sternik
piątek, 23 października 2020, 15:48

Wnioskując po Pilicy, która we wrześniu 2016 była już gotowym produktem tuż przed wprowadzeniem na uzbrojenie a nie weszła do dzisiaj, za jakieś 8-10 lat pierwsze Borsuki powinny trafić do wojska.

Fanklub Daviena
piątek, 23 października 2020, 15:42

Te lusterka zamiast kamer to obciach. Ale podoba mi się, że sądząc po optyce, ma chyba możliwość wysokiego podnoszenia lufy a więc opl. Przynajmniej taką mam nadzieję.

Krzysiek
piątek, 23 października 2020, 21:13

Lusterka dobrze mieć jako dodatkowe zabezpieczenie a kierowca ma do dyspozycji obraz z kamer umieszczonych do okoła pojazdu

kj1981
piątek, 23 października 2020, 21:11

Lusterka są (obok kamer) montowane nawet w najnowszych konstrukcjach - i to na całym świecie.

SimonTemplar
piątek, 23 października 2020, 20:29

Te lusterka faktycznie wyglądają jak z trabanta, a co do podnoszenia lufy, to ma spory kąt. może działać sprawnie jako opl.

W89
piątek, 23 października 2020, 20:01

Zapewne kamery posiada również. Lecz przy dzisiejszej technologii sprzęt elektroniczny można wyłączyć... tak więc pozostaną lusterka ;-) Zasada w wojsku jest prosta, tym mniej elektroniki.. tym bezpieczniej.

bender
piątek, 23 października 2020, 19:32

HSW podaje zakres w pionie od -9 do +60 stopni. Czyli jak w Hitfiście.

wewe
piątek, 23 października 2020, 19:17

Kamery cofania pewnie ma lub będzie mieć i w niczym to nie koliduje aby miał również lusterka. Lusterka czyli coś co nie potrzebuje prądu, kabli, tanie jest, łatwe w wymianie idiotoodporne.

KrzysiekS
piątek, 23 października 2020, 15:41

Właśnie na tym projekcie oraz już powoli (zbyt wolno z uwagi na wykorzystane tylko środki własne) opracowywanej cięższej wersji BORSUKA (będzie to inny BWP nie tylko wzmocniony BORSUK) powinny zostać skoncentrowane środki oraz szybkie decyzje decydentów w MON.

Tweets Defence24