Black Hawki dla Policji. Kontrakt podpisany w Mielcu [AKTUALIZACJA]

30 maja 2018, 09:55
840_472_matched__p9jg4a_BlackHawkumowa
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Reklama

Dziś na terenie zakładów PZL Mielec Policja podpisała umowę na dostawę dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk. Jak dowiedziało się nieoficjalnie InfoSecurity24.pl istnieje opcja zakupu dwóch kolejnych maszyn dla Polskiej Policji. Nie zostało to jednak zawarte w podpisanej dziś umowie. 

Umowę na dostawę maszyn Black Hawk S-70i podpisali dzisiaj w siedzibie Polskich Zakładów Lotniczych - PZL Mielec Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec. Śmigłowce Black Hawk będą wspierać policyjnych antyterrorystów i zastąpią wysłużone już ponad 35-letnie Mi-8. 

Więcej informacji na temat kontraktu w serwisie InfoSecurity24.pl

W wydarzeniu wziął minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, który podkreślił, że zakład w Mielcu wpisuje się w myśl Eugeniusz Kwiatkowskiego, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Minister odnosząc się do podpisanej dzisiaj umowy zauważył, że był to ostani moment do podpisania umowy biorąc pod uwagę, że najstarszy śmigłowiec w polskiej Policji ma 47, a najmłodszy 13 lat. Brudziński mówił także, że zakup maszyn wpisuje się w szeroki program modernizacji służb mundurowych. 

Minister zwrócił też uwagę, że kontrakt otwiera nowe perspektywy dla Policji. "Takie zakupy jak te, to naprawdę dobra inwestycja. Na wszystkim powinniśmy jako politycy oszczędzać, ale na jednym na pewno nie będziemy tego robić tj. na bezpieczeńśtwie, a myślę, że to jest dobra informacja dla pracowników mieleckiech zakładów" - powiedział szef MSWiA.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka powiedział, że warunki umowy są "korzystne i atrakcyjne dla Policji, a tym samym dla  polskiego państwa. Obejmują one cały program zakupu dwóch kompletnych śmigłowców także program szkolenia zarówno mechaników, jak i samych pilotów, dodatkowo spośród tych pilotów co najmniej dwóch uzyska uprawnienia instruktora. Co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców. Myślę, że ta umowa będzie upubliczniona zgodnie z polskimi przepisami".

image
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Ciarka powiedział też, że szkolenia rozpoczną się w lipcu, a śmigłowce muszą być dostarczone najpóźniej do końca roku, "a być może znacznie szybciej, już za kilkanaście tygodni czy kilka miesięcy. Niewątpliwie w 2019 roku będą już wykorzystywane przez Policję by dbać o bezpieczeństwo Polaków" - powiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji. 

Ciarka, pytany przez InfoSecurity24.pl o to, czy śmigłowce Black Hawk będą uczestniczyły we wspólnych działach Policji i wojska zauważył, że policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych bardzo często ćwiczą wspólnie z żołnierzami jednostek specjalnych, w tym GROM-u. Ciarka podkreślał też, że taka współpraca była konieczna np. przy okazji szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży. W związku z tym można zakładać, że maszyny policyjne Black Hawk będą wykorzystywane także, podczas wspólnych działań i szkoleń jakie Policja prowadzi z wojskiem. Według informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, wypracowana, dzięki dziś podpisanemu kontraktowi procedura, może zostać wykorzystana również w zakupach przeprowadzanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

image
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl


O zakupie śmigłowców Black Hawk informowaliśmy już pod koniec kwietnia. Postępowanie na pozyskanie tych wiropłatów prowadzone było z wolnej ręki. Niedługo potem Komendant Główny Policji podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych przyznał, że Policja prowadzi rozmowy, dotyczące Black Hawków. Szef Policji dodał też, że podpisanie umowy nastąpi w najbliższym czasie. Stało się to możliwe po odrzuceniu przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania Airbus Helicopters. 

Śmigłowce Black Hawk to pierwsze od dawna nowo wyprodukowane wiropłaty wprowadzone na wyposażenie polskiej Policji. Jak dowiedziało się nieoficjalnie InfoSecurity24.pl istnieje opcja zakupu dwóch kolejnych maszyn dla polskiej Policji. Nie zostało to jednak zawarte w podpisanej dziś umowie. Policja planuje również zakupy mniejszych śmigłowców, m.in. w celu zastąpienia przestarzałych Mi-2. 

image
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 74
Reklama
Wiesio
piątek, 7 września 2018, 13:16

Odpowiedzialni za ten zakup powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za marnotrawienie publicznych pieniędzy. Policja tego typu sprzętu nie potrzebuje. Mało tego, ona chyba w ogóle nie potrzebuje śmigłowców. Zadania \"patrolowe i poszukiwawcze\" - czyli jakie, bo jakoś nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić takie, do których potrzebny jest Blackhawk. Niemal wszystko da się zrobić z ziemi, bo sieć posterunków jest u nas bardzo gęsta. Resztę można załatwić lekkimi śmigłowcami, a patrolowanie zdecydowanie dronami.

Yeziek
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 11:40

Najlepiej to się cofnąć do 0 AD to razem z Chrystusem na osiołku mogliby na patrol uderzyć.

Julek
sobota, 7 lipca 2018, 18:50

W Świdniku stoją od lat dwa nowe śmigłowce PZL W-3A Sokół, nigdy nie odebrane przez Bumar (Polski Holding Obronny). Są własnością byłego Bumaru, obecnie Polskiego Holdingu Obronnego, czyli de facto państwa. Ich zakup (łącznie z przeglądem / remontem po długotrwałym postoju) zamiast 2 Black Hawków kosztowałby może 25% tych pieniędzy. Za resztę można by kupić pozostałe śmigłowce i cały zakup zamknąłby się w kwocie niższej niż obecnie państwo zapłaci za Black Hawki. Wiem, co zaraz powiedzą malkontenci, ale od razu informuję, że w polskich warunkach Sokoły zrobią te samą robotę co Black Hawki, ale po dużo niższych kosztach i korzystając z części produkowanych w Polsce (łącznie z silnikami). Pojemność kabiny na 10 policjantów z pełnym wyposażeniem jest w polskich warunkach wystarczająca.

Adc
piątek, 1 czerwca 2018, 09:13

Wygląda jak makieta a nie smigłowiec.

as
piątek, 1 czerwca 2018, 00:38

Ten wystawowy egzemplarz na zdjęciu SP-YVA został wyprodukowany co najmniej 4 lata temu. Czy policja dostanie używane powystawowe maszyny które brały udział w pokazach lotniczych ?

Davien
wtorek, 5 czerwca 2018, 16:55

Sa minimum dwa S-70i o tym numerze rózniace sie numerem włąsnym wiec nie masz racji.

dfg
czwartek, 31 maja 2018, 23:05

A przetarg to gdzie? Rząd próbuje za wszelką cenę wypełnić obietnicę wyborczą Macierewicza dla związkowców z Mielca. Nawet za cenę łamania prawa o zamówieniach publicznych, muszą gdziekolwiek upchnąć kilka śmigłowców z tego zakładu. Mam nadzieję, że opozycja stanie na wysokości zadania i rozliczy działania rządu za to bezprawie i niegospodarność.

zbibi
czwartek, 31 maja 2018, 18:34

Czy w ogóle wiadomo w ilu akcjach antyterrorystycznych w ciągu ostatnich 5 lat wykonano w naszym kraju desant policjantów ze śmigłowca?

Jan Kowalski
czwartek, 31 maja 2018, 13:41

Gratulacje, wielkiego sukcesu tj. zakupu dwóch śmigłowców (gorszej wersji Black Hawka) w podejrzanej prawnie procedurze, wprowadzenia kolejnego typu śmigłowca do formacji gdzie prawie każdy śmigłowiec jest inny, podczas gdy Ukraina, kraj słabszy ekonomicznie, pogrążony w wojnie nabył 55 maszyn... Jestem po prostu dumny...

Polish blues
czwartek, 31 maja 2018, 13:03

No nareszcie coś nowoczesnego! Brawo!

-CB-
czwartek, 31 maja 2018, 11:01

Swoją droga ciekawe ile będzie dodatkowo kosztowało doposażenie i kto je przeprowadzi, bo te śmigłowce są gołe i nie nadają się w tej konfiguracji dla oddziałów specjalnych czy to wojska czy to policji.

Banan
czwartek, 31 maja 2018, 18:06

To jedziesz jakiego specjalistycznego wyposażenia potrzebują oddziały policji, którego nie oferuje S70i?

ESP
niedziela, 3 czerwca 2018, 20:31

Np. wyciągarki czy też sprzęt do latania w nocy.

bna
piątek, 1 czerwca 2018, 23:45

Rakiety powietrze - ziemia, bez tego ani rusz w policji :)

sojer
czwartek, 31 maja 2018, 10:08

Może czas na ograniczenie parku do dwóch typów. Nie ważne jakich, ale aktualnie to jakieś pięć rodzajów przy zaledwie 12 sztukach posiadanych. Czy Leonardo nie powinno protestować, że chętnie dostarczyliby AW149 lub AW139?

Marsel
czwartek, 31 maja 2018, 10:03

No niestety rząd próbuje przemycić zakup Bh dla wojska pod pozorem posiadania już maszyn i niby serwisu. Jeżeli do tego dojdzie to będzie mega skandal. Bez przetargu, podania liczb, bez uzasadnienia tecnicznego . Ciekawe co obiecali Amerykanom. Nie rozumiem hurra optymizmu typu, wykoncypował coś tam kupili. Wersja bez specjalistycznych kamer, reflektora bez opozadzenia do latania w nocy bez przygotowania pilotów, tak samo jakże samolotami dla VIP dopiero za 2 lata będą przeszkoleni piloci. To jest zwykły szwindel. Policja jako taka powinna być podczepiona pod zakup dla wojska wtedy miało by to ekonomiczny sens. A tu wszystko od tylu. Można tez przerzucić 2 heli z wojska do policji bo nie maja tyle nalotu. Do zadań patrolowych potrzeba mniejszych maszyn które nie generują takich kosztów .

alan
piątek, 1 czerwca 2018, 08:03

Najbardziej przykre jest to, że polska przyjęła postawę wasalną wobec USA. Jeżeli amerykańska firma nie może wygrać w legalnym przetargu z europejską konkurencją, to wasal musi dokonać zakupu z pogwałceniem wszelkich procedur, byle tylko przypodobać się seniorowi. Drogo kosztuje nas kupowanie \"przyjaźni\" \"wielkiego brata\", ale Polska to taki \"ciekawy kraj\".

Marek
czwartek, 31 maja 2018, 23:18

W naszych warunkach przetargi szkodzą.

Mariusz
środa, 30 maja 2018, 23:17

Obecny rząd obiecał i mamy. Oprócz modernizacj naszych starych śmiglowców dokupić uzbrojone black hawk dla wojska. Brawo.

grc
piątek, 1 czerwca 2018, 23:24

Tej głupoty to już trudno czytać. Jak kupujesz samochód to chyba patrzysz na model a nie tylko na markę. Mercedesów tez jest wiele modeli ale niektóre są beznadziejne. A ten tu po bolszewicku komentuje.

hobbymilitarysta
środa, 30 maja 2018, 22:48

tyle lat zakladow w Mielcu i produkcji tego modelu - kontrakt stulecia. I to bez offsettu, transferu technologii i ekspertyz - dialogow technicznych.

KOSA
środa, 30 maja 2018, 22:05

No i brawo za jakąkolwiek decyzję. Ale tu potrzebna jest zmiana kompleksowa w podejściu do całej floty Śmigłowców w POLSCE tj; Pokicji i Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Po PIERWSZE Skoro Policyjni Specjalsi Kupili BLACK HAWKI to i Wojskowi Specjalsi Powinni kupić Tę sama platformę tylko wyposażenie !!! …Straż Pożarna (2szt. bo teraz chyba mają zero śmigłowców - FIRE HAWK). PO DRUGIE - Ujednolicenie floty maszyn, a nie zakupy interwencyjne. Skoro LPR Lata na 27 szt. EC 135 Dlaczego nie ujednolić Policyjnej floty . w Policji są potrzebne 3 kategorie maszyn !!! 1. ŚREDNIE- Cięzkie - BLACK HAWK skoro już kupili ( 4 szt) 2. Małe - EC 135 ( 4 SZT) 3. Małe większe EC 145 ( 4 SZT) i na najbliższe 30 lat mamy nowoczesne lotnictwo Policyjne. Gdzie nikt się nie będzie wstydził takiej floty !!! a i Policyjni Lotnicy będą dumni i zadowoleni. A UJEDNOLICENIE FLOTY Może wpływać na ekonomikę szkolenia infrastrukturę etc ...

Łukasz
czwartek, 31 maja 2018, 17:23

Jacy znowu policyjni specialsi? W ogóle to już naprawdę stały się denerwujące te infantylne określenia: specialsi, terytorialsi. W policji są dwie komórki antyterrorystyczne (kolejne pytanie po co to dublować?) SPAP oraz BOA i ani jedna ani druga nie potrzebuje śmigłowca wielkości uh-60 czy tam s70i. Ten zakup i jego forma to farsa, w której nie wiadomo o co chodzi... a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

andys
środa, 30 maja 2018, 19:57

Odnoszę wrażenie, że nasi ministrowie ON i SW nic innego nie robią , tylko podpisują umowy na zakup zagranicznego sprzętu.

trt
środa, 30 maja 2018, 19:55

Baaardzo dobra informacja..

kokos
środa, 30 maja 2018, 19:38

Za to płaci MON?

Ozi.
środa, 30 maja 2018, 19:09

Jeszcze więcej mogli dodać tych napisów...

Adam3
środa, 30 maja 2018, 16:46

Brawo bardzo dobra decyzja, czekamy aż w końcu nasz MON zacznie kupować BH tylko z bebechami takie jakie ma USA lub pełnowartościowymi zamiennikami do tego uzbroić maszynki po zęby.

Davien
czwartek, 31 maja 2018, 06:36

Nie zacznie, , normalne BH może kupic jedynie przez FMS, z Mielca dostepne są tylko okrojone S-70i

BUBA
czwartek, 31 maja 2018, 01:17

Kto to będzie serwisował? ile będzie kosztowało wsparcie techniczne bo w WZL nawet nie wolno malować tych śmigłowców.

Michał Knapik
środa, 30 maja 2018, 16:13

I bardzo dobrze! Mon też powinien rozpocząć zakupy z wolnej ręki.

-CB-
środa, 30 maja 2018, 15:48

No ale jak to? Przecież nie ma rampy i jest mniejszy od Mi-8 którego ma zastąpić! Dokładnie pamiętam co wypisywali przeciwnicy Caracali i jakie podnosili argumenty. Ciekawe co napiszą teraz... A ogólnie to fajnie że w końcu coś kupili, ale to raczej taka \"łapówka\" dla związków, niż zaspokajanie rzeczywistych potrzeb, które są olbrzymie.

db+
czwartek, 31 maja 2018, 15:23

Co chcesz - idą wybory samorządowe, trzeba rozdawać kiełbasę. Tu się obieca zbudowanie linii produkcji prochu, tam inwestycje w lotnisko. Gdzie indziej jeden z 22 nowych mostów. Zaraz wróci temat przekopu przez Mierzeję. A po wyborach wszystko się odwoła i zwali winę na totalną opozycje i niepełnosprawnych, którzy drenują budżet, A swoją drogą (cytat z innego artykułu: \"Kontrakt może wpłynąć pozytywnie na sytuację spółki\") jeżeli zakup dwóch śmigłowców wpłynie pozytywnie na sytuację spółki, to to jakiś bankrut jest.

Telamon
czwartek, 31 maja 2018, 11:20

To śmigłowiec dla Policji. Spełnia inne wymagania.

-CB-
czwartek, 31 maja 2018, 20:11

Ma podobno zastąpić Mi-8 używane przez policyjnych \"specjalsów\". Zobacz sobie jak one wyglądają i jakie spełniają wymagania.

tak to
czwartek, 31 maja 2018, 10:45

Napiszą że MSWiA nie organizowało przetargu na śmigłowce, a zwłaszcza takiego w którym wygrał Caracal. Więcej rampa została umieszczona w warunkach przetargu przez poprzednią ekipę, a \"wygrał\" Caracal bez rampy również za poprzedniego rządu PO. A skoro mieszasz wszystko w jednym worku, to mogą napisać jeszcze że z tą rampą to był taki sam błąd jak ostatnie głosowanie w parlamencie UE - nigdy nie chcieli źle, tylko tak jakoś sama im wychodzi kupa, ale zasług w rozpoczynaniu programów mają co nie miara...

Niezależny
czwartek, 31 maja 2018, 22:02

Dobre, normalnie się uśmiałem, ale lemingi dalej będą pisać jaka to nam okazja stulecia przeszła koło nosa za 13.5 miliarda złotych za ten hiper super sprzęt.

asd
środa, 30 maja 2018, 15:46

2 śmiglaki no nie ma co.

RafałekM
środa, 30 maja 2018, 15:24

Tak szybki termin oznacza, że śmigłowce stoją praktycznie gotowe. Albo ktoś nie odebrał zamówionych maszyn, albo od dawna sprawa była ustawiona.

Rafal
piątek, 1 czerwca 2018, 12:01

Macierewicz nie odebral 2 obiecanych to poszly dla Policji :)

mielczanka
czwartek, 31 maja 2018, 12:03

a nie przyszlo CI do glowy, ze ludzie tyraja po 12 godz. zeby tylko wyjsc na rynek?

Lolek
czwartek, 31 maja 2018, 11:17

Te dwa egzemplarze ok długiego czasu stoją w hangarze w Mielcu. Jeden z nich latał na pokazach w Krakowie i Poznaniu. To te same dwie sztuki które, jak obiecywał Macierewicz, miały być dostarczone armii do końca 2016 roku. Jak mówił- \"do testów\", bo to golasy bez jakiegokolwiek wyposażenia.

-CB-
czwartek, 31 maja 2018, 10:59

To są dokładnie te same dwa egzemplarze, które obiecywał AM i które już wtedy stały gotowe w magazynie. \"Rocznikowo\" one są już stare...

Lew
czwartek, 31 maja 2018, 01:35

Nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że te 2 śmigłowce są tymi \"legendarnymi\" śmigłowcami Antoniego&Co, które miały zostać dostarczone do końca 2016 roku dla wojska na testy... Wyczuwam tutaj złamanie przepisów i może doczekamy się śledztwa w tej sprawie po zmianie rządu.

Marek
czwartek, 31 maja 2018, 23:28

Ja czekam na śledztwo w sprawie finansowania budowy Gawrona. Czekam także na śledztwo dotyczące posłania do huty tego, co potrzebne było do produkcji silników czołgowych.

urr
środa, 30 maja 2018, 14:57

2 helikoptery dla policji ? tyle to powinno być minimum na każde województwo

Spartandg
środa, 30 maja 2018, 14:49

Bardzo dobrze, że kupili z Mielca S70i .Dla jednostek antyterorystycznych Policji wsam raz.Jednak dwa to za mało tym bardzie, że mogą być wykorzystane przez inne jednostko do szkolenia.Oprymalne zamówienie powinno wynieść 6 szt.Można by było dokupić kilka szt. dla straży granicznej i zaokrąglić sumę do 10 szt.

radosny nam dzień nastał
środa, 30 maja 2018, 14:48

I wszyscy się bardzo cieszymy!

Frank
środa, 30 maja 2018, 14:39

Dobra decyzja, Dauphiny mogłyby być lepsze ale jak to mowią lepszy rydz niż nic. S70i to dobra maszyna.

Pilot
środa, 30 maja 2018, 14:23

Coś wreszcie kupili? Nie możliwe!

kk
środa, 30 maja 2018, 14:18

I do tego się własnie nadaje s70i. Dla policji to dobry zakup.

oio
wtorek, 5 czerwca 2018, 11:06

a o kosztach pomyślałeś ?? jak tak chcieli kupić przestarzały złom dla BAMBSÓW ( S70i ) to lepiej było kupić SOKOŁY z Świdnika ale to przecież nie super USA A tak rozsądnie to chyba najracjonalniej było by kupić dla policji EH-145/EH-135

k
środa, 30 maja 2018, 14:13

i będą te dwa rzeczone heli.... :P

Dumi
środa, 30 maja 2018, 14:12

Bravo!!! Bravo i jeszcze raz bravo!!! Czy nie da się uprościć przepisów by tak samo szybko kupić śmigłowce dla armii??? A może kupmy je dla policji szybko a później policja przekażę je wojsku??? Wiem, że jadę po bandzie, ale mam dość żółwiego tempa modernizacji naszej armii. Nie mniej doceniam te dwa śmigłowce black hawk dla policji. Miałem innego faworyta, ale dla dobra policji zamykam usta;) Pozdrawiam

Elo
środa, 30 maja 2018, 13:55

\"Na wszystkim powinniśmy jako politycy oszczędzać, ale na jednym na pewno nie będziemy tego robić tj. na bezpieczeństwie\" -> a zamiast \"bezpieczeństwie\" dajemy \"zdrowiu\" albo \"edukacji\" w zależności gdzie i do kogo przemawiamy.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 30 maja 2018, 13:39

ciekawa Ta fala jadu po newsie Rok temu o dostarczeniu s70i Turkom - bo \"dno, wydmuszka, skorupa\"...DLACZEGO nien kupili \"Skorupy\" od Airbus\'a??? Kupowali Cougary, jednego rozwalili w tym 2017...!! Zagraniczne forum o dostawie dla Chile - W TYM roku...\"additional auxiliary fuel tanks, a forward-looking infrared sensor, de-icing equipment \"...koniec cytatu. Po polsku sensor w podczerwieni... i taki \"drobiazg\" jak instalacja przeciwoblodzeniowa. ps W tym Chile to mieli kupowali H215M Cougary BOCZKA

BUBA
czwartek, 31 maja 2018, 01:16

Policja nie potrzebuje śmigłowca pola walki. Bojowego Mi-17 nie da się zastąpić tym cywilnym śmieciem. Można się tylko przezbroić z Mi-17 na Black Haka, ale nie zastąpić. Ani nie ma udźwigu Mi-17, ani wytrzymałości na uszkodzenia, ani rampy, ani nie przenosi tyle NPRów, ani nie ma zaplecza technicznego w Polsce. Każdy sobie konfiguruje sprzęt jak chce. Na razie w Caracalach największym problemem w wersji ZOP mogła być korozja elementów wirnika ale Ty nie masz pojęcia o wadach tej maszyny. .............................Sikorsky dysponuje odpowiednikiem Caracala/Super Pumy tylko nie chciał go wystawić w przetargu - bardzo dobry i nowoczesny śmigłowiec S-92 jako platformę dla śmigłowca ZOP. I co olali Polaków...bierzcie przestarzałe szroty z Mielca albo nic. I wzięliśmy co kazali.

Davien
piątek, 1 czerwca 2018, 07:24

Panie BUBA S-92 w wersji wojskowej H-92 jako maszynę ZOP kupiła Kanada i tak sie wpakowali że do tej pory od ponad 10 lat ich Cyclone nie może osiagnąc gotowości operacyjnej. Do tego był za cięzki i nie miał wymaganych wszystkich wersji wiec nawet jakby go wystawili i tak by poleciał z przetargu. I H-92 nie był odpowiednikiem Caracala ale Mi-8/17 lub AW-101. Caracale powstały jako maszyny CSAR/SOF takze do operowania z lotniskowców Francji wiec sa zabezpieczone przed korozją, Miały tez wieksze mozliwości transportowe od Mi-17

mags
środa, 30 maja 2018, 13:35

Całe szczęście że wojsko dysponuje samymi nówkami

22
środa, 30 maja 2018, 13:27

A przetarg na ten sprzęt to się odbył?

Mariusz
czwartek, 31 maja 2018, 12:55

z wolnej ręki

Marek
środa, 30 maja 2018, 23:14

Na szczęście nie. Gdyby był, Policjanci poczekaliby sobie na sprzęt długo jeszcze.

Nie No nie
środa, 30 maja 2018, 12:54

Ale jaja dla AT bez wyciągarki głowicy kabina nie przygotowana do pracy na noktowizja bieda hawki dobre do latania po pizzę dla komendanta śmiech na sali to te same co Antoni miał kupić do szkolenia 1.5 roku temu należało kupić h225 ale jak się Mielcowi obiecało ze się weźmie a oni już je wyklepali No to cóż dwa hawki a co z SG S.POŻ zamiast kupić Dwa h225 i h135 które już mamy żygać mi się chce co oni robią z pieniędzmi pod. I ciekawy jestem po ile za szt. Obstawiam ze szkolenie części 110/120 mil zł za jednego biedoka

stary
czwartek, 31 maja 2018, 09:43

Do Nie No nie Co do ceny to sie bardzo mylisz radio program pierwszy cenę podało .jest dobra.

Ha
środa, 30 maja 2018, 12:50

To jest skandal.

Marek
środa, 30 maja 2018, 12:49

A gdzie offset :P Mam nadzieje że MON jeśli już zdecyduje się na zakup śmigłowców to zrobi to w jednej z fabryk w Polsce i bez offsetu. Bo za offset się płaci.

J
środa, 30 maja 2018, 12:44

Terrorystów u nas od metra. Żeby nie szkolenia to akcji z powietrza by nie było. Tak są przynajmniej w warunkach symulowanych. Dwie fajne, zabawne zabawki na pokazy święta policji kupili a ci którzy biorą udział w realnym boju nadal na łasce jankesów

SST
środa, 30 maja 2018, 12:32

To pewnie i ,,Sokola\'\' po jakims czasie zastapi , bo koszty eksploatacji najpewniej beda podobne. Koniec ery sowieckiej techniki w Polskiej Policji.

Julek
środa, 6 czerwca 2018, 14:46

Chyba ci się coś pomyliło, Sokół jest skonstruowany W PZL Świdnik, a Świdnik leży w Polsce.

Hansen
środa, 30 maja 2018, 12:15

To pewnie te dwa co miały przelecieć do końca 2016 roku. Jak mówił Macierewicz.

josh
środa, 30 maja 2018, 12:13

Super

Nikt
środa, 30 maja 2018, 12:09

Dadzą wiedzcie do informacji publicznej co to były za 6 punktów?

Krzysiek
środa, 30 maja 2018, 12:08

Czy nie lepiej i taniej było by zastąpić całą flotę jednym modelem śmigłowca (wszystko jedno jakiego, piszę ogólnie)? Będzie parę s70i, jest parę bell\'ów, pewnie jest jeszcze parę innych, i jeszcze inne na zastępstwo mi2, przecież ile to będzie kosztować utrzymanie floty tylu różnych modeli. Nie jestem znawcą technikaliów, piszę biorąc na logicznie wszystko, jak się mylę to skorygujcie moje myślenie.

orinoco
czwartek, 31 maja 2018, 10:42

Widzisz, jak każda służba zamawia co chce to tak to później wygląda.Swoją drogą jestem ciekaw kiedy nasze s-70i przestaną latać z uwagi na koszty eksploatacji albo brak części...

Tweets Defence24