Reklama

Siły zbrojne

Francuska armia z kompleksowym wsparciem dronów

Fot. novadem.online/nx70-defense
Fot. novadem.online/nx70-defense

Francuzi rozpoczęli wprowadzanie mikrodronów NX70 na wyposażenie jednostek wojskowych wysyłanych w misje ekspedycyjne. Ma to zwiększyć świadomość sytuacyjną oraz poprawić bezpieczeństwo żołnierzy podczas wykonywania zadań.

Dyrekcja generalna ds. uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement) odebrała pierwszą partię mikrodronów NX70, przeznaczoną dla pododdziałów francuskich wojsk lądowych wysyłanych na zagraniczne misje OPEX (opérations extérieures). Jest to efekt doświadczeń z faktycznych działań, w których wykazano użyteczność niewielkich bezzałogowców szczególnie podczas działań w nocy.

Aby zapewnić żołnierzom w trakcie OPEX odpowiednią świadomość sytuacyjną francuski sztab generalny zatwierdził w październiku 2018 roku wniosek sztabu wojsk lądowych o nabycie mikrodronów. Efektem tego było zakupienie pod koniec 2018 roku przez DGA w spółce Novadem pierwszej partii bezzałogowców NX70. Zamówiono w sumie 27 zestawów, z których każdy składa się z dwóch mikrodronów oraz tabletu taktycznego przenoszonych w pojedynczej walizce. Pierwszych pięć systemów jest już w tej chwili w trakcie wprowadzania do wojsk. Pozostałe mają zostać przekazane wybranym jednostkom wojskowym w ciągu najbliższych dwóch miesięcy i będą wykorzystywane operacyjnie już od jesieni br.

image
Fot. novadem.online/nx70-defense

Mikrodrony NX70 nie zostały wybrane przypadkowo. Są one wyposażone w dwie kamery dużej rozdzielczości oraz kamery termowizyjne, z których obraz może być przekazywany w czasie rzeczywistym w promieniu 3 km. Bardzo ważna jest jednak również konstrukcja mechaniczna bezzałogowców, które po złożeniu czterech wsporników ze śmigłami są z łatwością transportowane przez pojedynczego żołnierza. Każdy mikrodron waży przy tym mniej niż 1 kg.

image
Fot. novadem.online/nx70-defense

Wewnętrzne akumulatory zapewniają lot przez 45 minut, także podczas silnego wiatru (do 65 km/h), deszczu, kurzu i w dużym zakresie temperatur. Według francuskich źródeł system jest odporny na zakłócenia przy małym ryzyku przechwycenia informacji. Obraz przekazywany z kamer może być nakładany na podkład mapy elektronicznej, wykonanej według standardów NATO. Mikrodrony NX70 mają też możliwość przenoszenia niewielkich ładunków. Mogą więc upuścić we wskazanym miejscu granat dymny, dostarczyć bezpiecznie apteczkę do rannego żołnierza lub np. pomóc zainstalować linę transportową pomiędzy budynkami.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy francuska armia uzupełnia wyposażenie swoich jednostek ekspedycyjnych o zupełnie nowe systemy uzbrojenia. W grudniu 2018 r. do wojsk działających w Iraku podczas operacji Chammal wprowadzono np. pierwszy zestaw meteorologiczny SEPHIRA (station d’élaboration de profils atmosphériques et radiosondage pour l’artillerie). Zadaniem tego systemu jest rozpoznanie profilu warunków pogodowych, co według dotychczasowych doświadczeń może poprawić celność ognia artyleryjskiego nawet o 60%.

Stacja składa się z systemu łączności satelitarnej, systemu cyfrowego modelowania profilu atmosfery (rozkładu temperatury powietrza, temperatury punktu rosy, ciśnienia i siły wiatru) oraz zestawu do radiosondażu.

image
Fot. L’Armée de Terre
Reklama

Komentarze (2)

  1. Wojciech

    Już niedługo WSZYSTKIE jednostki frontowe będą działać ze wsparciem dronów. To konieczność. Tak samo jak konieczne będzie wysyłanie dronów myśliwskich zwalczających drony przeciwnika.

  2. Paweł P.

    Patent z kablem ciekawy...

Reklama