Aktualizacja śmigłowcowych przetargów. MON potwierdza

16 maja 2018, 13:08
Mi17
Fot. kmdr por. Czesław Cichy

Resort obrony oficjalnie potwierdza informacje o trwającej redefinicji założeń postępowań na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.

W związku z niedawnymi wypowiedziami wiceministra Skurkiewicza dotyczącymi planów pozyskania śmigłowców CSAR SOF i ZOP ze zdolnością CSAR skierowaliśmy pytania do resortu obrony. MON nie potwierdził planu podpisania umów na śmigłowce SOF w 2018 roku, choć pierwotnie deklarowano zakończenie postępowania w 2017 roku. Resort poinformował jednocześnie: „w Inspektoracie Uzbrojenia trwają prace nad aktualizacją dokumentów dotyczących zakupu śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej”.

Nieoficjalnie Defence24.pl dowiaduje się, że postępowanie SOF ma być najprawdopodobniej całkowicie anulowane. Minister Skurkiewicz w zasadzie nie odniósł się do zakupów śmigłowców dla Wojsk Specjalnych w trakcie posiedzenia w Sejmie. Natomiast zakup dla marynarki ma być kontynuowany z uwagi na bardzo pilną konieczność wymiany śmigłowców pokładowych.

Jak powiedział wiceszef MON: „Najpilniejsza sytuacja obecnie występuje w zakresie utrzymania sprawności śmigłowców SH-2G, które pomimo wykorzystania docelowej normy eksploatacji na poziomie 50 procent będą musiały zostać wycofane z powodu braku dalszego wsparcia tych śmigłowców przez producenta.”.

Śmigłowce SH-2G są używane przez Marynarkę Wojenną, na pokładach fregat typu Perry. Ich następcy mają zostać wyłonieni w postępowaniu na śmigłowce ZOP z możliwością prowadzenia misji ratowniczych. Deklaracje ministra Skurkiewicza, jak i informacje o prawdopodobnym anulowaniu postępowania na śmigłowce SOF świadczą o zmianach priorytetów i dalszych opóźnieniach w programach śmigłowcowych.

Początkowo zakładano, że łącznie w obu postępowaniach dla specjalsów i marynarki będzie zakupionych maksymalnie 16 śmigłowców, w tym osiem dla Wojsk Specjalnych i osiem dla MW, przy czym dopuszczano podział ostatniego tego zamówienia na dwie części (po cztery śmigłowce w każdej). Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz mówił jeszcze w lutym w Sejmie, że trwa analiza dotycząca rozłożenia możliwości dostaw maszyn dla specjalsów na dwie części.

Z kolei w ubiegły czwartek wiceminister stwierdził, że na realizację wszystkich zadań związanych z zakupem śmigłowców MON planuje przeznaczyć do 2022 4,7 mld zł. Oprócz zakupu nowych maszyn ta kwota obejmuje również remonty Mi-17, Mi-8 i W-3 Sokół, wszystkich SW-4 Puszczyk, a także Mi-2. Wiceminister oficjalnie potwierdził też, że realizacja programu śmigłowca szturmowego Kruk opóźniła się poza rok 2022, planowana jest też ograniczona modernizacja Mi-24.

Jeszcze w listopadzie ub. r. ówczesny wiceszef MON Michał Dworczyk mówił, że na śmigłowce do 2022 roku zaplanowano „blisko 7 mld zł”. Obecnie resort zamierza przeznaczyć znacznie mniej pieniędzy na nowe maszyny, a oprócz tego w szerokim zakresie będą realizowane remonty i wsparcie istniejących śmigłowców. To oznacza, że zakupy nowych śmigłowców będą musiały być dalej ograniczane, przynajmniej w najbliższych latach. Na dziś nie wiadomo ani kiedy zostaną podjęte decyzje, ani kiedy te postępowania będą sfinalizowane.

Wiceminister obrony zapowiedział też, że dalsze decyzje dotyczące pozyskania śmigłowców po 2022 roku będą mogły zostać wypracowane w ramach prac nad programem rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-2026. - „Dalsze decyzje dotyczące pozyskania kolejnych śmigłowców różnych typów w okresie po roku 2022 zostaną wypracowane w ramach prac nad programem rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017–2026. Przewidywany termin zakończenia prac uzależniony jest od przyjęcia przez Radę Ministrów szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej na lata 2017–2026.” - stwierdził.

Dostawy nowych śmigłowców odsuwają się – w większości – na okres po 2022 roku, a sama realizacja procedur zależna jest od wypracowania dokumentów, które muszą dopiero zostać przyjęte. Obok wymienionych programów, w planach jest przecież np. także zakup lekkiego śmigłowca Perkoz, następcy Mi-2. Jest jednak niemal pewne, że w najbliższych latach Wojsko Polskie będzie musiało bazować w zdecydowanej większości na istniejącej flocie śmigłowców.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 188
Reklama
ito
sobota, 19 maja 2018, 08:38

Nieoceniony wkład Antoniego w modernizację polskiej armii. Jeszcze trochę, a piloci będą biegać i warczeć. Tylko ci z marynarki będą mieli PRZECHLAPANE.

fred
piątek, 18 maja 2018, 15:43

Jedyny ratunek to armia UE. Sami nic nie potrafimy. Patrzcie na autostrady. Nie było przyszła UE i dała pieniądze pod warunkiem wybudowania. Gdyby nie to to autostrad byśmy nie mieli. Byłyby plany, dialogi, redefinicje i obietnice.

Olaf
piątek, 18 maja 2018, 08:50

Nie będzie żadnych heli! Po pierwsze, nie ma na to budżetu, a po drugie nikt z obecnej władzy nie odważy sie zrobić zakupów na warunkach gorszych niż caracale, bo za to jest prokurator.

Polak Patriota
czwartek, 17 maja 2018, 23:44

Wielka Ściema Macierewicza. Do 2016 roku miały przylecieć pierwsze 2 śmigłowce, tak mówił Macierewicz po tym jak odstąpił od rozmów z Francuzami. Do dzisiaj nie doleciały. Zamiast tego, wielkie cięcie programów modernizacyjnych. No ale jak się chce wysłać na emeryturę kolejne kilkaset tysięcy Polaków, to trzeba poszukać kasy na ich emerytury, co nie? ZUS się nie finansuje. Na 38 mln Polaków czynne zawodowe jest już poniżej 16 milionów. Płyniemy jak Titanic prosto na górę lodową.

Jsr
piątek, 18 maja 2018, 19:35

O przepraszam kolege .smiglowce sa i to bardzo nowoczesne bo niewidzialne

Werble
piątek, 18 maja 2018, 15:40

Ale orkiestra (propaganda) jest z pierwszej ligi.

Troll i to wredny
czwartek, 17 maja 2018, 19:25

Wpiszcie sobie w Google - KKR prognoza kryzysu. Może kierownictwo MON już czytało ?! Do tego dochodzi ZUS - za rok o tej porze będą robić za zwierzątko (Pan da, Pan da....) stojąc z kapeluszem pod gabinetem premiera... Mamy miliony ludzi, którzy chcą kasy na swoje emerytury, renty, zasiłki...podobno to może być w kumulacji nawet 400 mld zł/rok (czyli niecałe dwa budżety) i armię tych, którzy pracowali na nieuzusowionych śmieciówkach przez całe dekady, a teraz wystawią rachunek... Rząd powolutku zaczyna liczyć , nie na Unię i koniunkturę, która się kończy, ale na siebie...a to może boleć. Tyle, że ja się nie znam...

as
czwartek, 17 maja 2018, 16:39

Powinni wznowić produkcję MI-2 , to nam wystarczy...………..

Oni
czwartek, 17 maja 2018, 16:31

Co za dranie tak to ujmę co chwila zmieniają koncepcje oznacza to brak jakiejkolwiek koncepcji nie ma żadnego planu rozwoju w tym kierunku. Co tydzień coś innego mówią i tak już od 3 lat jak nie więcej a marynarka dogorywa. Zobaczcie te jednostki z PRL. Orka skasowana łodzi podwodnych nie będzie jeśli chodzi o helikoptery szkoda słów Każdy rozsądnie myślący wie że remonty zawsze są droższe niżeli zakup nowego sprzętu, ujmę to tak masakra nie widzę przyszłości dla Polskiej Armii na obecną chwilę A tak przy okazji same Patrioty nas nie obronią nawet obecna propaganda tego nie zmieni

Zenek
czwartek, 17 maja 2018, 14:56

Kasa idzie na kupowanie elektoratu, a nie na armię. Zbyt mała grupa wyborców, a kto miał być kupiony w tych strukturach, jest już kupiony. Oczywiście towarzyszy temu standardowa zasłona dymna o zwiększaniu % budżetu, o negocjacjach, dialogach itd. Ci co mają to łyknąć, łykną. I o to chodzi. Tak się robi politykę.

Polak
czwartek, 17 maja 2018, 14:26

To co? Pieniążki (13mld. na śmigłowce Caracal) się rozeszły?

Vincold
piątek, 18 maja 2018, 12:19

A były?

dropik
piątek, 18 maja 2018, 09:32

rozeszły się i nadal się rozchodzą ;)

arek
czwartek, 17 maja 2018, 13:10

A jaki jest status programu NAREW? Cisza o nim jak nie wiem co

Mirek
czwartek, 17 maja 2018, 12:57

W skrócie ukochane przez pis Blackhawki bez ofsetu

nielot bojowy
czwartek, 17 maja 2018, 11:20

Panie ministrze , tnie pan pozycje z PMT jak leci , pozostaje tylko jedno racjonalne pytanie na które powinien pan mieć odwagę odpowiedzieć a mianowicie czy za pańskiej kadencji na chleb dla wojska starczy czy należy już ICH rozpuszczać do domu bo KASA jest pusta ? .

ewp
czwartek, 17 maja 2018, 13:08

Zadałeś złe pytanie. Poprawne pytanie: Ile pieniędzy przeznaczonych na modernizację armii wróci do budżetu. Za Macierewicza prawie wszystkie pieniądze były wydawane, zobaczymy jak będzie teraz.

as
czwartek, 17 maja 2018, 16:43

Wydawane pieniądze były wszystkie, szkoda tylko, że nie na modernizacje.

Ramon
czwartek, 17 maja 2018, 11:09

Nie mam złudzeń co do obecnie rządzących. Jedyne co ich interesuje to napychanie swoich kieszeni lewymi premiami. Chodzi o to aby się nażreć. A po nich choćby potop. Co zresztą nastąpi, bo obniżenie wieku emerytalnego rozwali nasz budżet. Obecnie rządzący będą wówczas ustawieni. I będą się śmiać z frajerów, którzy uwierzyli w ich bajeczkę o tzw. dobrej zmianie.

ewp
czwartek, 17 maja 2018, 13:11

Jeżeli ktoś pracuje to należy mu się godziwe wynagrodzenie, jeżeli ktoś pracuje dobrze to należy mu się premia. Rozumiem, że gdy pracodawca proponuje ci premię to zdecydowanie odmawiasz ? 500+ miało rozwalić budżet... Co to znaczy lewe premie, że nielegalne to zgłoś to do prokuratury jak masz taką wiedzę.

ZZZ
piątek, 18 maja 2018, 12:26

Akurat 500+ rozwala budżet. Przecież pieniądze na ten program pochodzą z pożyczki zaciągniętej za granicą.

ZZZ
piątek, 18 maja 2018, 11:40

Skoro im się należały to czemu je oddają?

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 17 maja 2018, 12:34

poDateczek VAT od kontraktu na 13 mld pln - w Francji 19 szybciutko robione heli zawoalowane jako \"szkolenia\" = jaki to % z 50? Ja nie wiem jaka stawka VAT 7? 22%?? Wiesz? czy tylko o wieku emerytalnym, rozwalaniu itp

mario
piątek, 18 maja 2018, 11:33

te ponad 13 mld za Caracale to kwota już z 23% VAT, natomiast 4,75 mld dolców za Wisłę jest netto. Ciekawe, dlaczego wcześniejszy MON podawał brutto, a obecny netto? W przypadku Wisły to miliard dolarów różnicy.

Anty 50 C-cali przed 500+
piątek, 18 maja 2018, 14:33

czyli 19 heli tworzonych w Francji to jaki to % z 50, czyli tych 13 mld zostaje w Francji? Wiadomo MI o 7% VAT z terenu Rzeczpospolitej - dla Brukseli. a gdy heli robi Airbus na terenie Francji??

Ramon
czwartek, 17 maja 2018, 16:12

A podateczek od programu Wisła to ile będzie? A z pieniędzmi płaconymi przez PGZ amerykańskiej firmie w ramach lobbingu (na rzecz Polski czy USA?) to ile wyjdzie?

Anty 50 C-cali przed 500+
piątek, 18 maja 2018, 13:57

a robiMY rakiety pac-3? Szwedzi i nawet Niemcy to Chyba?nie. Polonizujemy spike. A helikoptery to montujemy i Nawet zagranica kupuje!! z 6 w Tym roku odbiera z PZL Mielec. Dla wojska i/lub policji. A w kraju co pchali nam heli - nie chcieli za \"frajera\" wieku 67? co?? Strajk generalny. I patrz- NIKT w NATO dla wojska/FLOTY nie chce ICH C-cali. A Turcja przynajmniej 1 - z Mielca

ZZZ
piątek, 18 maja 2018, 14:47

Nie, nie montujemy heli. Montują USmeni w Mielcu i makaroniarze w Świdniku. Musisz ogarnąć kwestię własności aby to zrozumieć. A więc do książek zamiast głupoty na forum wyPiSywać.

jurgen
czwartek, 17 maja 2018, 10:57

jeśli miałbym wybrać kolejność wydawania pieniędzy, to najpierw Wisła, Narew, Homar, więcej Krabów, czołgi, granatniki / ppk, Borsuk, Orka i dopiero potem śmigłowce

matbosman
czwartek, 17 maja 2018, 14:36

przypuszczam że gdybyś tak pechowo znalazł się w kapoku dryfując w Bałtyku, to by ci się ta kolejność odwróciła...

jurgen
czwartek, 17 maja 2018, 21:03

z tego punktu widzenia masz rację ... ale prawdopodobieństwo, że się 40 mln Polaków znajdzie jednocześnie na środku Bałtyku w kapoku nie jest za duże. A więc z punktu widzenia tych 40 mln szczurów lądowych, to ta proponowana przeze mnie kolejność nie jest chyba taka zła :)

Anty 50 C-cali przed 500+
piątek, 18 maja 2018, 14:13

Panowie...consensus? Taka Indonezja zamawia \"homara\"Astrosa z tym 60-80 km promienia ognia- odbiera w 2014...POtem...first two of an eventual six Airbus Helicopters H225Ms to the country’s air force. The aircraft were handed over on 25 November in a ceremony at Dirgantara’s facility in Bandung. The remaining four aircraft from the order will follow in early 2017.

ROCK
piątek, 18 maja 2018, 12:12

Kiepska kolejność. Kilka rakiet niewiele wskóra a poza tym w ewentualnym konflikcie Wisła i Narew jako pierwsze pójdą do \"odstrzału\". Kraby i czołgi mogą zapewnić przewagę lokalnie i nie zaatakują żądnej formacji poza swoim zasięgiem. Żołnierz na piechotę czy w Rosomaku też ma ograniczony zasięg. Musi mieć dobre i skuteczne uzbrojenie.Od strony morza mamy goły tyłek. Jak się nie odwrócisz to ... masz morze za sobą.

Muniek
czwartek, 17 maja 2018, 13:18

a ja bym widział troche też nowoczesnej elektroniki: EW (atak, obrona mobilne i lotnicze platofrmy), ISR (UAV, ORO, dostep do zobrazowania satelitarnego, radary pola walki, platformy dozorowania), ciche PET/PCL, rozbudowane zdolności cyber security/attack, kompleksowy Common Op. Picture na wielu poziomach szczebla dowodzenia. Zelazo jest dobre, bez wątpienia, ale obecnie nastolatki z laptopem w ręku potrafią wiecej szkody zrobić niż twardy atak bronia konwencjonalna.

K.
czwartek, 17 maja 2018, 11:41

Starczy na Wisłę i może Homara . Dlaczego mamy wybierać ? Pieniędzy miało wystarczyć na wszystko , wystarczyło tylko nie kraść ...

jurgen
czwartek, 17 maja 2018, 20:37

wystarczyło nie planować w 2012 PMT bez kompletnego pojęcia o cenach

K.
piątek, 18 maja 2018, 12:23

Widać jakieś pojęcie mieli , wystarczy porównać ceny za Caracale i ceny za 12-16 maszyn których i tak nie kupili . Patriot też jakoś podrożał , co prawda w trochę innej konfiguracji ale koszty poszybowały i jakie będą ostatecznie za dwa etapy (jeżeli ten drugi będzie) tego nie wie nikt . Ile to chcieli kupić Homara , 160 ? Kraba 500 ? Kupią tylko to co przygotowali poprzednicy , w takich ilościach jak podali poprzednicy którzy Twoim zdaniem nie potrafili liczyć . Jak zabrali się za dwa duże programy które chcieli przeprowadzić po swojemu ( śmigłowce i Wisła ) to z pierwszego nie zostało nic a z drugiego kupili 1/4 za kosmiczne pieniądze . Jeżeli wystarczyło nie kraść to na co poszły pieniądze jeżeli kupiono tak niewiele a na resztę nie ma środków ? Widać nie potrafią racjonalnie wydawać tego co jest , bo na samoloty dla siebie mieli ( drogo ale kupili ) , na MSWiA jest , na LPR i muzea , drogi , ławki też jest . Nie ma tylko tych ekstra pieniędzy które obiecywali swoim wyborcą , tylko , że tego nie powiedzą .

ZZZZ
piątek, 18 maja 2018, 09:39

Obecne ceny zawierają poprawkę na nieprzewidywalność tzw. Dobrej Zmiany

jurgen
czwartek, 17 maja 2018, 10:50

ważniejszy Homar niż śmigłowce

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 17 maja 2018, 17:22

taka Indonezja - 12 C-cali, \"Homar\"Astros z Brazylii od 2014, dzisiaj ceremonialnie odbiera TRZY Apacze...do ...\" Indonesia’s maritime borders with Brunei, Malaysia, and Vietnam at the southern tip of the South China Sea...

Anty 50 C-cali przed 500+
piątek, 18 maja 2018, 14:30

poprawka Indonezja ma...6 C-cali. A te Apacze to realnie nad morze....South ale nie Baltic...

KrzysiekS
czwartek, 17 maja 2018, 10:27

Obiecali Prezydentowi USA że kupią WISŁĘ i HOMARA z USA i to zrealizują na resztę zabrakło pieniędzy.

75thecrow
czwartek, 17 maja 2018, 10:18

Ja pierdziele 21 wiek a w wojsku muzeum gdzie te wypowiedzi wyborcze jaki super sprzęt dostanie armia a zwykłych helikopterów kupić nie mogą a miało być tak pięknie

Ok bajdur
czwartek, 17 maja 2018, 08:33

Te wszystkie anulowania zostaną doliczone do faktury w następnych pezetargach. Co za bezwład organizacyjny.

Box
czwartek, 17 maja 2018, 04:01

Polska jak najbardziej powinna rozpocząć samodzielna produkcję śmigłowców transportowych zamiast kupowania ich w zagranicznych zakładach, ale nie potrzebujemy wspólnej produkcji z Ukraina. Polska jest w stanie sama produkować śmigłowce transportowe. Uzależnianie ich produkcji od Ukrainy jest zbędne i ze względu na sytuację tego kraju oraz ewentualne dziwne zachowania ich władz, ryzykowne (niezależnie od tego że wolna od rosyjskich wpływów Ukraina jest nasza racją stanu). Przede wszystkim należy spróbować odkupić swidnik, a jeśli włosi nie chcieli by go nam odsprzedać po normalnej cenie, stworzyć od podstaw nowy zakład (jednak w sytuacji jasnej zapowiedzi ze jeśli nam go nie sprzedadzą, to i tak stworzymy nową fabrykę i rozpoczniemy samodzielną produkcję, nie powinno być z tym problemu, bo w sytuacji masowej produkcji śmigłowców przez Polskę we własnej fabryce, obecność Włochów w Polsce traci sens, wiec w ich interesie było by jak najmniej bolesne wycofanie z Polski kapitału). Polska potrzebuje w najbliższych 30 latach około 300 śmigłowców, wliczając w to helikoptery dla służb takich jak straż pożarna, policja czy pogotowie, których zakup z półki będzie kosztował przynajmniej 100mld zł, a do tego mamy też rynek prywatny. Nalezy opracowac trzy rodzaje śmigłowców: mały dla służb i na rynek prywatny, średni zamiast blackhawka i duży zamiast mi17. Śmigłowce transportowe są jak najbardziej w naszym zasiegu, a jeśli sami nie będziemy w stanie ich zaprojektować, to zatrudnić zagranicznych inżynierów albo kupić potrzebne licencje w tym np na silniki właśnie od Ukrainy (ale nie żadna współpraca na zasadzie kooperacji tylko odkupienie licencji). Przy takiej ilości maszyn wszystkie te inwestycje się zwrócą, a licząc miejsca pracy oraz ewentualne rynki sąsiednich krajow może nawet pozwolą być na plusie. Ale to trzeba robić szybko do póki obecne nasze śmigłowce mają jeszcze parę lat resursow. Oczywiście oddzielna kwestia są śmigłowce bojowe i tutaj raczej sami nie jesteśmy na chwile obecna w stanie ich wyprodukować, ale to nie przeszkadza w podjęciu takich działań w przypadku śmigłowców transportowych. Pora na odważne decyzję i działanie. Polskę jak najbardziej stać na samodzielną produkcję śmigłowców transportowych. Let\'s go!

Kozi
sobota, 19 maja 2018, 00:10

Przecież sama fabryka to koszt zaledwie dwóch trzech Heli, raczej dokumentacja techniczna oraz doświadczenie jest w cenie. Polska nie zbuduje helikoptera sama ani z Ukraina przez następne 20lat

matbosman
czwartek, 17 maja 2018, 14:38

„Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo”

Davien
czwartek, 17 maja 2018, 14:06

Panie box nawet przy Sokole musieli nam pomagać specjalisci z Mil-a a tobie siemarzy samodzielna produkcja smigłowców transportowych???? . Niby jak chcesz zmusił Leonardo do wycofania sie ze świdnika? Ta twoja zapowiedz własnej produkcji to po prostu wysmieją, albo nawet ci odddzadzą pustemury bo cała resztajest ich włąsnościa i sobie zabiora. Całęj reszty tego co piszesz nie ma nawet sensu komentowac:)

Box
czwartek, 17 maja 2018, 21:57

Jeśli trzeba można ściągnąć zagranicznych inżynierów, fabrykę można zbudować w oparciu o zakłady w lodzi, a licencje na silniki odkupić od Ukrainy, a jak swidnik sobie radzi jak to ktoś tu napisał niżej, to bardzo dobrze: niech się rozwija i niech płaci podatki finansujac nasze śmigłowce. Wszystko to i tak wyjdzie taniej niż kupienie 300 śmigłowców z półki, po którym to zakupie dalej nic nie będziemy mieli i jeszcze będziemy musieli się prosić żeby nam łaskawie naprawiali je w ramach serwisu 5x drożej niż jak fabryka była nasza

K.
piątek, 18 maja 2018, 12:34

Wszystko można , ale trzeba brać pod uwagę koszty . Widać nie masz o tym pojęcia , bo musielibyśmy kupić większość za granicą albo kupować licencje na główne podzespoły . Najlepszym rozwiązaniem dla nas był duży kontrakt który pozwalał nam nabyć potrzebne technologie i ograniczoną samodzielność tak jak to było w przypadku Caracala . Samodzielnie śmigłowce może opracować parę firm na świecie , nasza szansa to kooperacja z tymi największymi z możliwie dużym transferem technologii . Inaczej to tylko mrzonki , jeżeli policzysz na końcu koszty to nawet sam tego nie kupisz .

Pim
czwartek, 17 maja 2018, 14:02

Proszę mi powiedzieć ile Pana zdaniem trzeba wyprodukować i sprzedać śmigłowców, by cały program rozumiany jako zaprojektowanie, odtworzenie i zbudowanie nowej bazy produkcyjnej przyniósł jakiś zysk? Ile Pana zdaniem trwa zaprojektowanie Polskiego Śmigłowca, napędzanego Polskimi Silnikami? Kto ma go zaprojektować? (Argumentacji, że \"mamy inżynierów\" nie przyjmuję). W wyniku rozmaitych przyczyn została przerwana ciągłość prac projektowych. Konstrukcje militarne, lotnicze i wiele sektorów przemysłu taką ciągłość lubi. Dlatego Niemcy od początku XXw projektują i budują okręty podwodne i generalnie im to dobrze wychodzi. Miedzy innymi dlatego, że są kolejne generacje ludzi którzy to robią. Jakie są problemy kiedy taki \"ciąg technologiczny\" zostanie przerwany to widać po problemach z np. amerykańskim programem kosmicznym i lotami załogowymi. Była Apollo/przerwa/promy kosmiczne/przerwa/Orion, Space X itp.... Więc kto to ma zrobić nawet przy założeniu, że mamy nieograniczone środki. A to już jest i tak abstrakcją. Moim zdaniem efekt takiego programu będzie taki sam jak Iryda. Wydane pieniądze, czas i efekt żaden. Ponieważ jako społeczeństwo nie posiadamy drygu organizacyjnego do przeprowadzenia od podstaw wielowątkowego programu badawczo-produkcyjnego. Bo albo nie będzie pieniędzy w odpowiedniej ilości, albo nie będzie decyzyjności, a jak decyzyjność będzie to będą się zmieniały priorytety przez kolejne zmiany założeń itp...itd.

Box
czwartek, 17 maja 2018, 21:49

Tyle żeby wyszło taniej niż kupienie 300 nowych z półki, uwzględniając oczywiście pieniądze z podatków, pensji pracownikowi, składek na ZUS przez te wszystkie lata, które będą wracać do budżetu. Ale tak naprawdę to nawet nie musiało by być taniej, bo patrzenie na kwestie obronności tylko przez pryzmat tego czy coś przynosi zyski jest niepowazne. Wartością samą w sobie, która w krytycznym momencie może być nieprzeliczalna na pieniądze jest możliwość samodzielnej produkcji uzbrojenia na terytorium własnego kraju. Przemysł zbrojeniowy nie musi przynosić zysku, tylko zapewniać bezpieczeństwo - zysk ma przynosić reszta gospdosrki i finanasowsc przemysł zbrojeniowy, który poprzez zwiększanie bezpieczeństwa umożliwia rozwój gospodarczy kraju i tym samym pokrywa koszty związane z jego utrzymaniem. Oczywiście, jeśli przynosi zyski to super, ale jeśli ktoś mówi że trzeba sprzedać przemysł zbrojeniowy bo nie przynosi zysków to należy się trzymać od niego jak najdalej bo albo średnio ogarnia rzeczywistość albo po prostu jest zdrajcą który celowo działa na szkodę obywateli. Jeżeli ktoś chce oszczędzać na armii bo uważa, że to marnowanie kasy i chce się tylko skupiać na gospodarce, to tak jakby przeznaczal całe swoje zarobki na kosztowności, a żałował na solidne drzwi do domu, bo przecież \"w tym\" momencie nikt się do niego nie włamuje. Ale ktoś na pewno chętnie się zaopiekuje tym co zgromadził. Koszty ewentualnego ataku na Polskę spowodowanego niewystarczającym dofinansowaniem armii, nie mówiąc już o zupełnej utracie niepodległości kilkusetkrotnie przekroczą 5 czy 10 dodatkowych mld rocznie na modernizację, a jak by nam został jeszcze taki bonus jak donbas który będzie powodował, że żaden normalny kapitał do Polski nie przyjdzie to jesteśmy załatwieni na dziesięciolecia. Dlatego warto myśleć wcześniej. Natomiast co do drugiej części twojej wypowiedzi to już jest kwestia decyzji: albo uznajemy że nic nie potrafimy i do niczego się nie nadajemy i że w zasadzie to rola niewolników nam odpowiada albo, że jednak mamy jakieś większe ambicje.

Muniek
czwartek, 17 maja 2018, 13:20

Leonardo ma sie w Polsce bardzo dobrze, nie jestem pewien czy w ogole rozwazaliby sprzedaż, gdzie w PL maja dobra i stosunkowo tania siłę, częste kontrakty jako grupa itp....

kubuskow
czwartek, 17 maja 2018, 12:11

Czy mógłby Pan rozwinąć myśl, że Polska powinna produkować? Czy chodzi Panu o produkcję w spółkach skarbu państwa, zarządzanych przez politycznie namaszczonych ludzi (tak jak podwozia do Kraba lub okręty marynarki Ślązak)?

Box
czwartek, 17 maja 2018, 21:23

Spółki skarbu państwa przynoszą od 2,5 roku miliardy zysku a ich wartość rynkowa wzrosła o kilkadziesiąt mld zł. Problemem nie jest to, że firma jest państwowa ale to jacy ludzie nią zarządzają. Gdyby nie prywatyzację sektora energetycznego, banków czy takich firm jak ciech czy Huty Polska miała by dzisiaj przynajmniej 10mld rocznie więcej w budżecie i nie straciła by na przestrzeni tych lat dziesiątek miliardow, wiec porównywanie sytuacji gdy rządy sprawują osoby dla których wartością nadrzędna jest dobro wspólne z osobami tworzącymi elity III RP lub jak kto woli PRL bis, gdzie państwo jest traktowane jak prywatna własność albo pełni funkcję nosiciela dla podczepionego do niego pasożyta, nie ma sensu. Czy to ze pijak będzie rozbijał na okrągło samochód to znaczy że prowadzenie samochodu jest zle i nikomu nie należy pozwolić go prowadzić?

xoB
piątek, 18 maja 2018, 13:54

To nieprawda, że spółki skarbu państwa przynoszą od 2.5 roku miliardy zysku. Zysk od 2.5 roku przynoszą NIEKTÓRE spółki, tak się składa, że głównie ze względu na koniunkturę na rynku paliwowym i quasi-monopolistyczną pozycję na rynku. Oraz PZU po wymuszonych przez rząd podwyżkach stawek. No i LOT - po latach restrukturyzacji. Tak się składa, że to największe firmy, więc w bilansie ogólnym dominuje ZYSK. Zasługa dobrej zmiany jest tu mała albo żadna, a jej faktyczny wpływ poznamy dopiero w dłuższej perspektywie. Są jednak również spółki, które od 2.5 roku przynoszą straty, i to narastające. Natomiast przedtem spółki skarbu państwa również przynosiły zyski. Tylko trzeba po prostu przeczytać dane, a nie propagandowe memy. LOT nie, no bo był w restrukturyzacji z uziemioną częścią floty.

jurgen
czwartek, 17 maja 2018, 02:20

zamiast śmigłowców lepszy Homar

mafs
środa, 16 maja 2018, 23:38

Kupowanie śmigłowców po fregaty Perry zakrawa na sabotaż

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 09:57

nie do końca wynika to z tego tekstu. Skoro mają być to jednocześnie ZOP i SAR to w żaden sposób nie mogą to być tak małe śmigłowce jak mogą stacjonować na OcHłaPach - ta nasze nie przyjmą nawet BH. Wygląda więc na to, że fregaty do kresu swych dni pozostaną bez śmigłowców które wszak stare już są i wielka to strata nie jest. Ogólnie te okręty , to była wieloletnia atrapa, utrzymywanie miejsc pracy dla marynarzy . Podobnie jak w przypadku SU22 i w sumie też Migów 29. Oczywiście są pewne niuanse, które można rozważać.

jurgen
czwartek, 17 maja 2018, 20:47

więc czyżby myk polegał na Adelajdach i ich SH-60 ? a potem ... skoro mamy SH-60 , to może w prezencie jakieś używane BH, a potem ... itd. myslę jednak , że 2 Kamany jeszcze polatają jak się skanibalizuje dwa pozostałe ... a dodatkowo podobno General Dynamics Canada robi serwis Kamanów dla Peru. Producent już tego nie robi, ale przekazał im prawa do serwisu.

dropik
piątek, 18 maja 2018, 09:34

bh nie wejdą na nasze OHP. Te kamany jak i oHpy sa już bardzo przestarzałe więc staraty nie będzie

attikus
środa, 16 maja 2018, 23:21

znowu tylko będą remontować,modernizować to znaczy będą utrzymywać związki zawodowe,bo jak by kupili nowy sprzęt to nasza tzw. myśl techniczna nie miała pracy.

łun
środa, 16 maja 2018, 20:55

...a kto by chciał jakieś tam 50 nowiuśkich Caracali, robotę dla WZL-li i pewne zdolności MW, WLąd i SP/WS na blisko 20-30 lat.. ??? .. od 2017 roku..??? ... słabizna ...

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 17 maja 2018, 14:02

PO montowaniu w remontowni WZL-1 i pewne ...\"Poland’s air force will equip its prospective 21 Airbus Helicopters H225M rotorcraft with Rafael Spike-ER missiles according to Israeli sources.\"...?? o patrz kolejny klient na ...12 nowiutkie C-cale to PEWNIE wybiera nosiciele Hellfire - Indonezja. Ah to AH-64

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 17 maja 2018, 12:30

ale Meksyk...NIE chce kolejnego 13-go nowiutkiego wojownika - mimo tego jak im spruli C-cala mafiosi w akcji przeciw kartelom. CHCE...\"eight Lockheed Martin MH-60R multirole maritime helicopters to Mexico for USD1.2 billion...Meksyk. z takimi . postami

Olgierd
środa, 16 maja 2018, 20:52

Albo PiS postanowił rozbroić polską armię, albo hasło \"wystarczy nie kraść\" jest tylko i wyłącznie propagandą. Budżet świeci pustkami. Pytanie co się stało z kasą, która miliardami wpływała do budżetu. Wg Morawieckiego.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 09:59

z kasą niestety jest tak że PiS co 2 lata musi rozdać kilka/kilkadziesiąt miliardów przed wyborami.

Box
czwartek, 17 maja 2018, 22:09

Nawet gdyby ta kasa była wyrzucana w błoto ale dzięki temu poprzednicy którzy demolowali wszystko co się dało i przez których straciliśmy 500mld i gdyby nie to, że stracili władze to do dziś było by jeszcze ze 200 kolejnych, biorąc pod uwagę jaka była tendencja, nie mówiąc już o sprawach nieprzeliczalnych na pieniądze, to i tak było by na plusie, ale te pieniądze idą w większości na demografie i wspieranie przedsiębiorczości czyli na dwie rzeczy które obok armii są priorytetem dla naszego istnienia. Czyli można powiedzieć, że jeśli chodzi o tą kwestię to minusów specjalnie nie ma, bo są to środki wydawane optymalnie

ZZZ
piątek, 18 maja 2018, 15:14

O jakiej tendencji Ty PiSzesz? Teraz mamy 45 mld zł rocznie niedoboru w podatku VAT, chociaż PiS uszczelnia system. Wtedy było 33 mld zł rocznie niedoboru choć szalały mafie VATowskie.

Artur
piątek, 18 maja 2018, 12:26

Box to mitoman. Ekipa jest przy władzy i czekamy na te sukcesy. I mam nadzieje że nie skończy się ogolnonarodowym płaczem.

dropik
piątek, 18 maja 2018, 09:38

co tam 500mld zł to były 2 bln $ albo i więcej . pozostając na poziomie twojej logiki to własnie przez te ostanie 3 lata stracilismy 120 mld zł

Victor
środa, 16 maja 2018, 20:42

Niedługo przyjdzie moment, że jak mawiał klasyk \"i nie będzie już niczego\". Swoją drogą, jakby zakazał decydentof \"faz analityczno-koncrpcyjnych\" i \"redefinicji założeń\" to co by im zostało?

Autor
środa, 16 maja 2018, 20:30

Najpierw kupmy zastępstwo dla SH-2 a potem zezłomujmy OHP

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 10:00

nie nikt nie będzie dla ohp kupować nowych smigłowców. może jakieś używki ale też nie bardzo jest co bo BH ponoć za wielkie na naszą wersje ohp

13579-24680
czwartek, 17 maja 2018, 14:19

To nie do końca jest prawdą, bo o ile sam śmigłowiec się mieścił, to problem był z bezpieczeństwem użytkowania. Dlatego też przeprojektowano rufę, i powiększono lądowisko w późniejszych OHP.

Grzyb
środa, 16 maja 2018, 20:22

MON powinien otwarcie przyznać, że nie ma pieniedzy na helikoptery i łodzie podwodne. Lepiej powiedzieć najgorszą prawdę prosto w oczy niż robić z siebie idiotów. W ten sposób w oczach podatników tracą wiarygodność.

cynik
czwartek, 17 maja 2018, 11:07

Stracić można wyłącznie coś co się posiada...

Wlad
środa, 16 maja 2018, 20:22

Nie bardzo rozumiem, nasz budżet obronny do roku 2022 ma wzrosnąć do 2,2%, czyli łączne wydatki na obronę w latach 2018-2022 mają wynieść 240-250 mld zł. Z tego na modernizację ma być przeznaczone 60-65 mld zł (ok. 20 mld $). Jeżeli strategiczne zakupy przesuwane są poza rok 2022 to właściwie co będziemy kupować i modernizować? Przypomnę, że według dotychczasowych planów mieliśmy pozyskać (oprócz Wisły): 11 baterii rakiet krótkiego zasięgu \"Narew\", 160 wyrzutni \"Homar\", dokupić 3-4 eskadry samolotów wielozadaniowych, 24-36 śm. szturmowych \"Kruk\", 50 śm. wielozadaniowych, 160 arm.-haubic \"Kryl\", co najmniej dwie setki bwp \"Borsuk\", 3-4 okr. podwodne, 3 duże korwety \"Miecznik\" 3 mniejsze korwety \"Czapla\", 2 niszczyciele min, kilka jednostek pomocniczych dla MW, skończyć \"Ślązaka\". Ponadto dokupić setkę Leopardów i je zmodernizować. A wygląda na to, że większość tej kwoty pochłoną tworzone brygady WOT oraz organizacja 4 dywizji (ta ma podobno kosztować co najmniej 40 mld zł!), którą wyposażymy w stary sprzęt pamiętający czasy UW.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 10:10

Wydatki na programy wieloletnie w PMT maleją przez ostanie lata . To oznacza że kupujemy głupoty a najważniejsze programy są przesuwane lub kończone bez realizacji

Minio
środa, 16 maja 2018, 19:56

Pieniędzy nie ma bo poszły na 500+. Policzcie ile modernizacji można byłoby poprowadzić za jeden rok

Box
czwartek, 17 maja 2018, 03:52

Pieniędzy nie ma bo przez poprzednia ekipę straciliśmy do dzisiaj 500 mld. Wiec jak chcesz liczy ile można było czegoś kupić to zacznij od tego , a bez takich programow jak 500+ i zwiększenia demografi można od razu dać sobie spokój z armia bo szkoda zachodu i conajwyzej zastanowić się kto ostatni zgasi światło, ale faktem jest, że należy większych finansowanie armii nawet za cenę zwiększenia deficytu. Priorytety powinny wyglądać następująco: 1)demografia 2)armia 3)gospodarka (rozumiana tez jako zamożność obywateli) i po przerwie 4) nowoczesne technologie i nauka 5)oddluzenie...

Unboxer
czwartek, 17 maja 2018, 15:01

już się tego komentować nie da. Fantastyczne kwoty, które można przypisać każdemu rządowi, bo zawsze istniała i istnieć będzie szara strefa i mafia. Równie dobrze można powiedzieć że straciliśmy 1 bln, i tak jest to niesprawdzalne. Demograficzny efekt 500+ (a raczej jego brak) był niedawno opisywany.

Box
czwartek, 17 maja 2018, 22:26

Wiem, że taka jest narracja panów z totalnej opozycji i wspierających ich mediów, tylko, że akurat nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Owszem luka w vacie zawsze była. I tak np: kiedy poprzedni rząd pisu obejmował władze w 2005 wynosiła 0,9% pkb, a kiedy po dwóch latach zwalczania patologi ją tracił wynosiła 0,6% i była jedną z najniższych w UE. I tak po 8 latach rzadow Po-psl wynosiła juz 2,8% pkb i była jedną z najwyższych w europie. Czyli rozumiem, że dla ciebie to już jest taki nie istotny szczegół czy była 0,6% i jedną z najniższych czy 5x większa i jedną z najwyższych, bo to i to, to luka w vacie? Dobrze cie rozumiem? No i oczywiście zupełnie przypadkowo odkąd ta wychwalana pod niebiosa w różnych mediach formacja tylko straciła władze to luka w vacie zaczęła dziwnym zbiegiem okoliczności znowu zaczęła spadać w dół i tak w zeszłym roku wyniosła coś koło 1,5%, a pod koniec obecnego wyniesie prawdopodobnie ok 1% czyli po 10 latach uda się wrócić do początków rządów poprzedników... Tak samo zupełnie przypadkowo jak luka w vacie i różne przekręty malec tak zaczęly rosnąć zyski spółek skarbu państwa, w tym tych które przez całe lata przynosiły straty, ich giełdowa wartość wzrosła o dziesiatki mld, pkb utrzymuje się już od dłuższego czasu na poziomie zbliżonym do 5% itd itd oczywiście również zupełnie przypadkowo wszytko to jest za każdym razem odwrotnie do wszystkiego co mówi nasza totalną opozycją i stojące za nią jej totalne media:) może warto się nad tym zastanowić zamiast wierzyć bezgranicznie we wszystko co mówią. Bo raz oszukać się można dać, ale jak ktoś pozwala się oszukiwać codziennie to już słabo

ZZZ
piątek, 18 maja 2018, 12:32

Co za bzdury :)

matbosman
czwartek, 17 maja 2018, 14:40

Te stracone \"500 mld\" to wirtualna propaganda na potrzeby głosujących, wstyd żeby taki argument przytaczać na branżowym forum dla ludzi myślących!

Minio
czwartek, 17 maja 2018, 13:23

Odnośnie wzrostu demograficznego. Bez 500+ urodzonych 390 tys dzieci( w 2015) a z 500+ 408 tyś( w 2016) wiec za 23 mld zł urodziło się 18 tyś . Wychodzi koszt 1,277 mln. wiec niemało. Demografie buduje się przez lata. na demografie wpływa przede wszystkim zasobność portfela rodziców. Zapraszam na Warszawską Pragę to popatrzysz na \"super\" skutki 500+ .

gegroza
czwartek, 17 maja 2018, 21:28

Jak ktoś nie ma pojęcia to lepiej niech sie nie odzywa... Abstrahując od początku wypowiedzi... cyt. na demografię wpływa zasobność portfela rodziców.... To sobie porównaj dzietność w Niemczech i Burkina Faso. Do tego dorzuć Włochy i Somalię. Na koniec Polskę i Nigerię. Korelacja o której piszesz jest odwrotna

Autor
czwartek, 17 maja 2018, 12:55

Poprzednia ekipa tak szastała kasą, że obecna może nià teraz sypać na 500+, wyprawki po 300, grające ławki i masę innych \"wypłat\"

kubuskow
czwartek, 17 maja 2018, 12:13

Jak Pan chce rozwijać gospodarkę bez rozwijania nowoczesnych technologii? Czy uważa Pan, że brakuje w Polsce państwowych stoczni i państwowych hut?

?????
środa, 16 maja 2018, 18:44

Były na to pieniądze ale już nie ma, więc gdzie są ?

pojawiają się i znikają
czwartek, 17 maja 2018, 02:01

gdzie są nał ? - po 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka itd ;)))

mc.
czwartek, 17 maja 2018, 00:50

Były na to pieniądze ???? 12,5 mld PLN, bo tyle planowano wcześniej wydać na śmigłowce. Ale wydaliśmy mnóstwo pieniędzy w Polskich zakładach zbrojeniowych, zamówiliśmy Patriota, tworzymy czwartą dywizję, itd. Niestety śmigłowce (poza \"morskimi\") to dziś ostatni priorytet. Ważniejsze są Kraby, Raki, modernizacje czołgów, itd.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 10:12

nie. Pieniądze na smigłowce poszły i idą na : WOT i samoloty VIP. Na Kraby i raki były inne pieniądze (zaplanowane).

Arek102
czwartek, 17 maja 2018, 16:14

Problem w tym iż na Caracale też nie było 13,5 mld zł w budżecie MON-u bo jak zsumujesz to co już wydano i wyda sie na WOT i samoloty ViP to bedzie niecałe 1/2 kwoty Caracali.

dropik
piątek, 18 maja 2018, 09:44

a kto ci powiedział , że mielismy zapłacić 100% zaliczkę. Z sumujmy jeszcze raz . Wot ok 3 mld do konca roku (i pewnie kolejny mld co roku),samoloty vip 3-4mld, dotacja do MSWia 400 mln, 200 zbędnych piorunów to juz sam nie wiem. Razem do 2020 z 10 mld

K.
piątek, 18 maja 2018, 00:18

Te 13.5 mld.zawierał offset, serwis na 30 lat i gwarancje stałej ceny części . To suma rozłożona na długie lata , same Caracale to dobre 7 mld. Swoją drogą , po to się pisze PMT , no tak dla obecnej ekipy to fanaberia bo tak szanują prawo...

mc.
czwartek, 17 maja 2018, 12:34

Opowiadajmy sobie bajki (dalej) - WOT: 2017 - 900 mln PLN; 2018 - 1,3 mld PLN - ale możemy z tego zrezygnować i nie będziemy mieli ŻADNYCH WYSZKOLONYCH REZERW Oczywiście możemy wrócić do powszechnego poboru, ale to sporo droższe. Samoloty VIP: 737-800 - 2,5 mld PLN, G550 - 440 mln PLN. Oczywiście możemy z nich zrezygnować i latać dalej Tu-154 (stoi dalej w Mińsku). Na Kraby i Raki poprzedni rząd ŻADNYCH pieniędzy nie planował. Zakłady HSW były na skraju upadłości, bo finansowali te programy z własnych pieniędzy.

dropik
piątek, 18 maja 2018, 09:51

a po co minister zniosł 12 letni okres służyby dla szeregowych ? to przecież razem z Wot likwiduje rezerwy. nie planował wydatków na kraby i dlatego kupili to koreanśkie podwozie. Wprowadź my odrobinę logiki do naszej dyskusji. Kraby od początku był planowane do kupna w 2016. A to Maciarewicz nie chciał kupować krabów i dopiero groźba strajku go otrzeźwiła mogli dalej lata na tu-154 lub zamiast tego bizancjum, kupic dla wojska samoloty mrtt, a tak duże vip będą stały i sie kurzyły. Małe vip rząd powinien sobiew kupić ale nie z pieniedzy MON-u

mc.
piątek, 18 maja 2018, 14:41

Krab - w grudniu 2008 roku podpisano umowę z HSW na budowę 8 jednostek bojowych (z wykorzystaniem już istniejących elementów). HSW miał problem z podwoziami i silnikami (których produkcję rząd PO zlikwidował). Na szczęście wydarzenia na Ukrainie przeraziły rządzących i zgodzili się na zakup licencji na podwozia, ale do końca nie wiedzieli ile chcą Krabów.

mc.
piątek, 18 maja 2018, 14:35

Gdyby nie zmienili przepisu (12 lat służby dla szeregowych) to dziś nie mielibyśmy \"zawodowych szeregowych\". Nie było chętnych do takiej służby, na takich warunkach.

kol
czwartek, 17 maja 2018, 21:36

no właśnie... tu wychodzi nasza zaściankowość. Najlepiej jak w Korei Płn, każdego powołać do wojska i niech chodzą z kałachami... Dobrze, że USA nie bierze z nas przykładu.

K.
środa, 16 maja 2018, 20:31

Wisła i WOT

dfg
środa, 16 maja 2018, 18:40

czyli dokładnie to samo co z Orką

neskaler
środa, 16 maja 2018, 18:26

slowo kluczowe REDEFINICJA - i tyle w temacie! kupcie za to więcej samolotow dla ViP-ow - przydadzą się tym naszym ELYTOM w godzinie W jak w 1939!

anakonda
środa, 16 maja 2018, 21:36

bo wczesniejsza i jeszcze obecna definicja promowała tylko i wyłącznie Caracala wiec logicznym jest ze najpierw trzeba redefiniowac aby jasno okreslic wzór wg którego bedziemy wybierac nowe śmigłoloty.Co innega zas jest przeciaganie tego procesu w nieskończoność.

Hanys
czwartek, 17 maja 2018, 10:47

To teraz naPiSzą definicję pod S70i ?

Gort
czwartek, 17 maja 2018, 09:26

A może tylko ten jeden koncern podszedł na poważnie i zaoferował śmigłowce zbliżone do wymagań? Dlaczego nie oferowano wcześniej większych maszyn. Dlczego nie ma na liście np. nh90? Osiem bardzo dobrych śmigłowców trzeba kupić. Ciekawe jak mon będzie się tłumaczyć gdy podczas szkolenia zginie cała drużyna gromu czy formozy? Życie i szkolenie profesjonalistolów to także są miliony dolarów. Sowiecka mentalność braku szacunku dla polskiego żołnierza pozostała. Wskazuje na to najbardziej program lekkiego bwp i brak Narwi.

Muniek
czwartek, 17 maja 2018, 13:26

w punkt! Jest wesoło do póki nic sie nie stało, jak przyjdzie pogrzeb i wypłata odszkodowań i atak w mediach to będą sie martwić - jak 40 milionowym krajem można tak bujac ja sie pytam...!? Ludzie szanujmy siebie, innych i nasz Kraj...

Adi
środa, 16 maja 2018, 18:23

Ojeiku koniec . Swiata .jak ktos ma pojecie warzniejsze iest uzbroienie rakietowe rospoznanie i cyberbiespieczenstwo na dzisiejszym polu walki niema najmniejszczych szans smigowiec przetrwać.

Demiurg o 2 kulach
czwartek, 17 maja 2018, 01:59

ojejku, nie będzie ani śmigłowców, ani (jak to napisałeś) \" roSpoznanie i cyberbieSpieczenstwa\" itp

dobryl
czwartek, 17 maja 2018, 01:13

Zakładając hipotetycznie, że masz rację to i tak w trzech wymienionych przez Ciebie zakresach nic się nie robi więc gdzie ta kasa ? Jeżeli podpiszemy drugi etap Wisły to po tym magicznym 2022 roku będziemy wysyłać za ocean tyle waluty, że wojsku na suchary może nawet nie starczyć.

tut
środa, 16 maja 2018, 23:44

Trzeba to powiedzieć amerykanom. Po co biedaki wydaja bez sensu pieniądze?

Mati
środa, 16 maja 2018, 18:15

Nie będzie ani śmigłowców, ani orki, ani homara, ani bwp, ani nowych myśliwców. Trzeba zebrać 30 mld zł na Patrioty, które w przypadku wojny broniłyby nas raptem kilka godzin. Za te 30 mld zł można było zrealizować orkę, homara i pewnie większą część Narwi. Jak to mawiał Kononowicz, nie będzie niczego.

mc.
czwartek, 17 maja 2018, 00:51

Czyli nie byłoby Patriotów i nad polskim niebem panoszyłyby się Iskandery...

Hanys
czwartek, 17 maja 2018, 10:49

Jakoś poprzednicy mieli kasę i na program Wisła i na Caracale. Przyszła tzw. dobra zmiana i ... bida ze wszystkim.

hermanaryk
czwartek, 17 maja 2018, 13:07

Skoro mieli, to dlaczego jej nie wydali? Ci faceci mieli jedynie gęby pełne zapewnień.

ZZZZ
czwartek, 17 maja 2018, 23:37

Bo przegrali wybory. I przyszedł PiS, który rozmowy uciął. Wprawdzie obiecał śmigłowce, pierwsze dwa do końca 2016 roku. Ale jakoś do dzisiaj nie przyleciały. To tyle w temacie gęby pełnej obietnic.

mc.
czwartek, 17 maja 2018, 12:35

Mieli kasę ?! Gdzie ?! Chyba tylko w obietnicach.

ZZZ
czwartek, 17 maja 2018, 12:11

Twierdzili, że mieli. A czy rzeczywiście mieli?

ZZZZ
czwartek, 17 maja 2018, 16:16

Tak, w budżecie te pieniądze były zaplanowane.

ZZZ
czwartek, 17 maja 2018, 18:12

Zaplanowane w budżecie? Z jednorocznego budżetu miały być sfinansowane? Bo więcej budżetów nie było.

ZZZZ
czwartek, 17 maja 2018, 23:36

Tak, zaplanowane w tym budżecie, który przygotowali. Oraz w PMT, który podobnie jak Caracale został przez PiS anulowany. Normalne państwo działa na podstawie planu, obywatele mają prawo wiedzieć na co idą ich podatki.

Zbig
środa, 16 maja 2018, 22:11

wtedy o ile godzin dłużej byśmy się opierali?

LLL
środa, 16 maja 2018, 21:18

a jak długo w takim razie będą broniły nas śmigłowce?

Grzyb
środa, 16 maja 2018, 20:23

Masz rację. Niestety.

darek
środa, 16 maja 2018, 18:10

Całkowita impotencja.

Rafal
środa, 16 maja 2018, 17:55

Specjalsow? Dziecinnie to brzmi.

jhs
środa, 16 maja 2018, 17:54

Wstyd i Hańba! Lata 30ste się powtarzaja; Polscy decydenci myśla że maja kupę czasu i moga przeciagać i odraczać modernizację wojska Polskiego, bo myśla że NATO nas obroni. Smoleńska tragedia z 2010 roku jest dowodem że nie można na nikogo liczyć. Dzisiaj jest wiadomo że nasz samolot rzadowy rozbił się na skutek wybuchu podłożonych materiałów wybuchowych. Czyli atak na państwo członkowe NATO, a Nordstream 2 jest dalej budowany przez naszych NATOwskich \"sojuszników\"! Czy naprawdę możemy liczyć na ten sojusz? Jeżeli tak to na kogo w tym sojuszu? I na jaka specificzna pomoc, na jakich specificznych warunkach?!

matbosman
czwartek, 17 maja 2018, 14:43

\"Dzisiaj jest wiadomo że nasz samolot rzadowy rozbił się na skutek wybuchu podłożonych materiałów wybuchowych\" Możesz mi powiedzieć skąd coś takiego wiadomo? Bo raport KBWL o niczym takim nie wspomina, a to jest portal branżowy dotyczący obronności a nie opowieści s-f

Victor
środa, 16 maja 2018, 20:37

Na pewno nie na Węgry. One bowiem od początku popierają NS2. Są przeciwko sankcjom na Rosję i regularnie goszczą Putina. Podpisali akces do Tureckiego Potoku. Tak więc masz rację. Nie możemy liczyć na niektórych sojuszników z NATO.

deMONter
środa, 16 maja 2018, 17:53

I takie są właśnie efekty działalności \"dobrej zmiany\" - na tym etapie kompromitacji obecnej władzy nawet zatwardziały sympatyk PiS powinien być czerwony ze wstydu! A to przecież nie koniec jatki dotyczącej obronności Polski!

sorbi
środa, 16 maja 2018, 22:42

\"na tym etapie kompromitacji obecnej władzy nawet zatwardziały sympatyk PiS powinien być czerwony ze wstydu!\" Wstydzić to się mogą ludzie , którzy głosowali na poprzednią ekipę, która nic tylko wyprzedawała , zmniejszała stan liczebny armii , \"skroiła\" w ciągu 8 lat grubo ponad 10mld z budżetu MON-u przez co teraz na nic nie starcza nawet przy stopniowym podnoszeniu wydatków powyżej 2%PKB. \"Jatką\" to było twierdzenie, że przez 25 lat Polsce nie grozi wojna - podczas ,kiedy Rosja zajęłą cześć Gruzji i Ukrainy - i , że wystarczy nam \"armia ekspedycyjna\" uzbrojona w transportery opancerzone na potrzeby mnisji zagranicznych.

Grzyb
środa, 16 maja 2018, 20:13

Masz całkowitą rację. Wstyd że PiS przez dwa lata nie nadrobił zaległości z ost trzydziestu lat.

Demokracja
środa, 16 maja 2018, 17:40

Tylko mi nie mówcie że Macierewicz niechcący rozwalił polskie wojsko że nie wiedział co robi.

Kajak
środa, 16 maja 2018, 17:39

Siemoniak po ciezkich pracach zdefiniowal potrzeby armii. Potem przyszedł Macierewicz i przed definiował jeszcze raz Teraz przyszedł nowy minister i po raz kolejny dochodzi do zmiany planów. Ale samoloty VIP zostały kupione bardzo szybko. Szkoda słów

Pablo75
środa, 16 maja 2018, 20:10

A gdzie jest te 130 miliardów na modernizację.program Wisła pochłonął ok.30 a reszta. Może ktoś z ministerstwa MON wpomni gdzie się one podziały

zolka
czwartek, 17 maja 2018, 16:27

!30 mld było grubo przeszacowane przez MON-za czasów PO-PSL . Nowy skład MON-u ocenił go na 111 mld, a potem ,że wydanych zostanie ok 75mld.

tuis
środa, 16 maja 2018, 17:37

Wygląda, że w wojsku zaczyna brakować pieniędzy. Z tylu wielkich zapowiedzi jakie były w ostatnich latach chyba niewiele zostanie. Będzie program Wisłą który wygląda na to że polska armię doprowadzi do bankructwa. Na pocieszenie żołnierze dostano Groty zamiast Beryli a niektórzy może nawet nowe mundury z nowym kamuflażem i na tym będzie koniec.

Dobra Zmiana
środa, 16 maja 2018, 17:36

Czyli nie pomysł ani koncepcji co zrobić. A miało być inaczej, podobno bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze. Ale modernizacja Armii stoi w miejscu. Program Orka brak postępów. Program Modernizacji wojsk lądowych na Krabie i Raku się skończyło. A gdzie dla tych systemów drony do wskazywanie celów i rozpoznania nie ma. Już nie wspomnę o to innych A miało być tak pięknie. Nie ma kasy to programy trzeba przesuwać na nie wiadomo kiedy.

AndyP
środa, 16 maja 2018, 17:29

Śmigłowce zamawia się jak Turcja 200-300 sztuk z opcją na kolejne 200. I każdy leci z ofertą. Jest gotów oddać wiele, fabrykę postawić, prawa do produkcji i rozwoju przekazać... A ile z tych 500 śmigłowców powstanie to zupełnie inna sprawa

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 10:37

turcja 80 mln mieszkanców i mały dług . dla nas 50 sztuk na początek byłoby ok. Mniejsze ilości nie mają sesnu o czym przekonali się ostanio właśnie francuzi z caracalami, których mieli jak na lekarstwo i przez to utrzymanie ich w służbie było bardzo kłopotliwe.

Olo
środa, 16 maja 2018, 17:27

MON rozbraja naszą armię.

mm
środa, 16 maja 2018, 17:08

No i dostaniemy Wisłę kosztem innych modernizacji i zakupów.

Grobelka
środa, 16 maja 2018, 17:00

Jak to jest ze za złodziei z PO były podpisane kontrakty na śmigłowce i były na nie pieniądze a za \"dobrej zmiany co podnosi z kolan \" śmigłowców brak i połowa pieniędzy wyparowala?

Lo
czwartek, 17 maja 2018, 01:42

Logika się kłania. PO kontrakt podpisało przed pewnymi i przegranym wyborami. Więc oni za nic nie musieli płacić. Ta kasa teraz poszła na pierwszy etap Wisły. I jest to chyba lepiej wydana kasa.

Hanys
czwartek, 17 maja 2018, 12:53

Tyle że PO wybrała też Patriot, też przed wyborami. I miała kasę i na Patriot i na Caracale. Więc, co się stało z pieniędzmi? Logika się kłania.

jurgen
piątek, 18 maja 2018, 10:58

jakby miała, to by kupiła - logika się kłania

sorbi
środa, 16 maja 2018, 22:45

\'Jak to jest ze za złodziei z PO były podpisane kontrakty na śmigłowce i były na nie pieniądze\' Pieniądze, które w większości powędrowały by do pracowników francuskich i pytanie: skoro były pieniądze ,to kosztem czego - jakich zakupów skoro PO-PSL tak brakowało pieniędzy, że skanibalizowali budżet MON-u na grubo ponad 10mld zł i dlatego m.in. nie zakupiono OP, czy kolejnych F-16 w miejsce SU-22

ZZZZ
czwartek, 17 maja 2018, 10:57

Nie wiem jak na innych, ale na mnie już nie działa ta gatka \"a bo PO\". Od dwóch lat rządzi PiS więc zmień kolego płytę.

Arek102
czwartek, 17 maja 2018, 16:24

Kolego ZZZZ sam zmień płytę bo albo wielu rzeczy nie pamiętasz/nie chcesz pamiętać i/lub nie wiesz jak płaci się w budżetówce, jakim jest MON, za usługi-towar firmom zewnętrznym za nabywany sprzęt. To prawda że od ponad 2 lat rządzi PiS ale wydatki nadal idą na programy, których realizacja zaczęła się 5, 6 lat temu i wcześniej- ORP Ślązak (prawie 20 lat), Krab (prawie 30 lat), moździerze Rak z amunicją, OPL Pilica (prawie 20 lat), OPL Poprad, OPL Noteć, program Borsuk, program Kleszcz, samoloty Master (jeszcze nie odebrane przez WP- czyli nie zapłacone), modernizacja Su22 (remont, nowa łączność, malowanie), modernizacja Mig29 (syst. IFF), 2 dywizjon baterii nadbrzeżnej (12szt. pocisków NSM), modernizacja Leoparda 2A4, okręty Kormoran, holowniki, pociski do Kraba, pociski Piorun, karabinki Beryl, moździerze 60mm i amunicja do nich, uzbrojenie dla F-16 (bomby GBU, bomby ćwiczebne, pociski Amraam i Sidewinder), program Rosomak, którego nawet jeszcze wszystkich wozów specjalistycznych nie opracowano i podstawowych nie wyprodukowano i wiele, wiele innych jak chociażby odbudowa zakładów prochu wielobazowego w Pionkach oraz programów które były co najwyżej zaliczkowane, a pozostałą kasę trzeba będzie zapłacić po dostarczeniu przez przemysł i przyjęciu przez WP. Czyli tak jest w każdym programie modernizacyjnym, który trwa i na którego trzeba łożyć kasę nadal. A kasa na ten rok w budżecie MON na modernizację to tylko 10,85 mld zł z czego właśnie około 60% to stare/rozpoczęte programy modernizacyjne większość właśnie za PO-PSL za które dopiero będzie trzeba zapłacić. Więc chłopie jak nie wiesz jak działają mechanizmy odbioru i płatności w budżetówce czyli także w MON-ie, to wiedz, że oni zawsze płacili po dostarczeniu towaru mając na to ustawowe 2-3 tygodnie po dostarczeniu towaru. W MON-ie dopiero od tego 2017 roku można przesunąć kasę do marca, a nie wydać do końca roku jak było wcześniej lub ją utracić jak nie doszło do transakcji jak było jeszcze za PO-PSL (stąd wycofanie do budżetu centralnego ponad 10 mld zł) i cały 16 rok jak było za PiS. Część funduszy za PiS ratowano przez zaliczkowanie i zakupy innych rzeczy np pocisków YASSM-ER dla F-16 np gdy producent nie wyrabiał się z dostawą (samoloty Master, ORP Ślązak) czy instytut/firma nie wyrabiał się z projektem prototypu (wozy Kleszcz, Rosomaki, amunicja dla KRABA, RAKA, itd). Na nowe programy, które podpisano w tym na I Wisłę, holowniki, tankowiec, nowe Mastery, remont PZL-130 do II wer., karabinki Grot, nowe 14 szt. wozów Leopard 2A4 plus dodatkowe wyposażenie, też już trzeba przeznaczyć kasę. Sama i I Wisła to 17,5mld zł do tego II Wisła (podobno już zaczęli negocjacje lub zaraz zaczną), program Homar- 8 mld zł, który, wg ministra Błaszczaka mają podpisać albo z LM, gdzie przedłużają się rozmowy, albo z Izraelskim IMI, który wrócił do gry (nawet jak go MON nie wybierze to LM będzie łatwiejszy i szybszy w negocjacjach). Do tego na pewno modernizacje posiadanej floty helikopterów Mi8/Mi17, Mi2, Sokół, Puszczyk, Mi24, ograniczone modernizacje BWP1, T72/PT91, zakupy Spike LR dla Borsuka i Rosomaka, sprawa następców samolotów Mig29 i Su22, pociski p-panc dla Leo 2APL, pociski Pirat i inne programy o których pisano na defence24.pl. Na koniec dodam iż apogeum wydatków modernizacyjnych WP jest szacowane na 2020-2021r. (pisano o tym kilkukrotnie na defence24.pl) i jeśli premier Mateusz Morawiecki nie dorzuci około 15-20mld zł w ciągu 3 lat to dopiero mogą być „niespodzianki” w obcinaniu kasy na programy wojskowe na lata 2017-2026!!! PS. Chyba mój opis jest wystarczająco dogłębny by zrozumieć dlaczego obecnie MON rezygnuje z niektórych wydatków w tym wypadku śmigłowców. W skrócie są to trzy powody jak KASA, KASA, KASA, której na pewno zabraknie jak nic nie wytną i rozpoczęte moderki będą trwały tyle ile budowany jest ORP Ślązak czyli prawie 20 lat albo i więcej jak Krab, którego program potrwa ponad 30 lat (ma zakończyć się w 2024r).

ZZZZ
niedziela, 20 maja 2018, 14:33

Kasa idzie na kupowanie głosów, czyli na propagandę. Na takich jak Ty co by mieli co wklejać na forach. A polscy żołnierze we własnych trampkach biegają po poligonach. Dobra Zmiana nie ma co.

hermanaryk
czwartek, 17 maja 2018, 13:18

Problem z takimi jak ty polega na tym, że \"dokonań\" PO nawet nie zaczęliście oceniać, a PiS podsumowaliście w połowie kadencji, zaliczając na jego konto błędy poprzedników.

ZZZZ
czwartek, 17 maja 2018, 23:40

PO oceniłem w 2015 roku. Teraz rządzi PiS i patrzę im na ręce. Tak jak każdej władzy. Sądzę, że to rozsądne podejście.

Ozi.
środa, 16 maja 2018, 16:57

Jak dojdzie do tragedii wtedy wszyscy sobie przypomną, że śmigłowce nowe trzeba zakupić. Tak jak to było w Smoleńsku. Dopiero po tragedii zaczęło się postępowanie na kupno nowych samolotów dla najważniejszych osób w państwie. Rządzący nie uczą się na błędach i to jeszcze na bardzo bolesnych błędach... Niech biorą przykład z Rumunii tam to armia się zbroi. Kiedyś my się śmialiśmy z nich, a teraz oni mogą z nas.

Lew
środa, 16 maja 2018, 16:51

Co za piękna katastrofa... Kilka lat minie i okaże się, że trzeba wymienić 1 do 1 wszystkie śmigłowce z powodu specjalności MONu do chowania głowy w piasek, spychanie odpowiedzialności na następny rząd i udawanie, iż problemu nie ma. To tyle jeśli chodzi o priorytetowe potraktowanie programu Kruk wg SPO. Mi-24 muszą dostać nowe pociski p-panc, ale to jest niezrozumiały koncept dla MONu. Myślałem, że MON za czasów PO był zły, ale MON ala PIS wyprowadził mnie z błędu. Bez finansowania modernizacji armii spoza budżetu MON, nic nie będą w stanie kupić.

Oko
środa, 16 maja 2018, 16:48

Nie ma kasy na nic. The End kasa przejedzona na remonty z których nic nie wynika i na wypłaty dla tych co tworzą nieskończone analizy! Dno a nie Wojsko!

Jozin
środa, 16 maja 2018, 16:45

Czyli tak jak większość mówiła, że przez podpisany I etap Wisły nie będzie: śmigłowców dla specjalsów, perkoza, kruka, orki, mustanga, pegaza, czapli, miecznika, krab skończy się na 100szt, Kryl anulowany i co najbardziej boli homar również (tylko jeszcze oficjalnie boją się do tego przyznać). Chociaż z drugiej strony uzależniać się tylko od USA (ustawa 447) lub od kłamliwego Izraela to nie jest dobry pomysł. Co innego artyleria z Korei Południowej ale tego niestety nikt pod uwagę nie brał. Więc oprócz podpisania 2 baterii Wisły przez najbliższe 4 lata MON zakupi jedynie 4 śmigłowce ZOP, orlika, granatniki ppk i jak się wydarzy cud to może kilka baterii Narwi i Noteci, zmodernizują 16szt mi-24 oraz bieda modernizację t-72 i na tym koniec. Chyba że premier dorzuci do kasy MONu extra minimum 15mld na PMT w latach 2019-2022 to może podpisza homara, pegaza i mustanga.

dropik
środa, 16 maja 2018, 16:38

pieniędzy nie ma bo poszły na wisłę. A nie na wisłę dopiero pojdą. Poszły na wot i vip i inne dyrdymały , i przez najbliższe lata jeszcze będą szły. Spokojnie by starczyło na 50 śmigłowców. A Sh2g Peru właśnie przechodzą remont w Kanadzie więc może MON się dowie o co kaman ;)

Jan
czwartek, 17 maja 2018, 00:00

Takie dyrdymały jak kraby i raki np.

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 11:04

400 mln dotacji do MSWiA , dotacje na węgiel , dotacje do stoczni, 400 wyrzutni piorunów podczas gdy wystarczyłoby 200. itd.

ZZZ
czwartek, 17 maja 2018, 18:16

...serio? Że niby za dużo Piorunów kupiono? Takie twierdzenie jest poniżej wszelkiej krytyki.

dropik
piątek, 18 maja 2018, 09:54

254 wyrzutnie spike kontra 420 piorunów i ze 100 gromów. I jak tam teraz twoja samokrytyka ?

dropik
czwartek, 17 maja 2018, 11:01

nie, na raki i kraby była zarezerwowane inna pieniądze. :P

Kane
środa, 16 maja 2018, 16:33

4,7 mld złotych tylko na .. 4 śmigłowce ZOP i remonty (nawet nie modenizację..) pozostałych w służbie maszyn????

Lord Godar
środa, 16 maja 2018, 16:32

No i mamy następnego zadeptanego kwiatka ... Co do wyboru następcy dla SH-2G dla fregat , to pociągnie to kolejne wydatki w te pływające złomy , bo trzeba będzie dostosować wyposażenie na tych okrętach do nowego typu maszyn ... a to wyrzucanie pieniędzy w błoto ... To następna przesłanka dla racjonalnie myślących , aby przyspieszyć pozyskanie nowych okrętów i nowych śmigłowców pokładowych , a nie kupowanie śmigłowców które muszą pasować akurat do naszych Perry i będzie się to wiązało z jakimiś ograniczeniami .

-CB-
czwartek, 17 maja 2018, 00:59

W sumie do naszych OHP, to nie pasuje już nic sensownego (a przynajmniej nic z tego co byśmy chcieli/chcą nam sprzedać).

Jonasz
środa, 16 maja 2018, 22:01

Przecież na nasze OHP nawet Sea Hawk nie wejdzie... Mamy \"krótką\" wersję... OHP zostaną bez najbardziej wartościowego uzbrojenia

ppp
środa, 16 maja 2018, 16:28

i pomyśleć, że Wojsko mogło latać Caracalami za 13 mld. Teraz dostaną może kiedyś za podobna kwotę może z 10 śmigłowców.

Jan
czwartek, 17 maja 2018, 00:03

Ciekawe jak byś tego caracala na OHPy wcisnął...

kubuskow
czwartek, 17 maja 2018, 12:19

Ciekawe jak na heli do OHPa wciśniesz ZOP i SAR?

MayeuszS
czwartek, 17 maja 2018, 10:30

Dwa OHP mamy .. Może jeden Caracal na dwa okręty? OHP będą pływać burta w burtę, albo pół Caracala na jednym a pół na drugim OHP :)

Karol
środa, 16 maja 2018, 16:23

Mistrzowie drogich pozorowanych ruchów.

zły
środa, 16 maja 2018, 16:14

Czy ktoś jeszcze wierzy w obietnice tego MON? Gdy Macierewicz został ministrem to myślałem, że gorzej być nie może ale gdy ogłosili Błaszczaka następcą to okazało się, że jednak. Bzdurna polityka polegająca na składaniu populistycznych obietnic bez żadnego pokrycia właśnie mści się na armii. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie dojdzie do jakiejś tragedii. No i gdzie zniknęły 3 miliardy z puli 7 miliardów na śmigłowce???

TT
środa, 16 maja 2018, 23:46

Podejrzewam że ta pula nigdy nie istniała, to było wirtualne marzenie Antka

Kozi
środa, 16 maja 2018, 16:04

Ktoś jeszcze ma wątpliwości co do politycznego anulowania przetargu na Caracale. Gdyby było inaczej wymagania i oferty do nowego przetargu były by jawne. Nikt się nie pochwali ile Amerykanie chcieli za 16śmigłowców ??

Lord
środa, 16 maja 2018, 15:54

Chyba nie ma, co komentować. Program Kruk poza 2022, a w artykule o nowej dywizji na wschodzie było, że dobrze żeby taka dywizja posiadała śmigłowce szturmowe na wzór amerykańskich dywizji, więc tamto też jest lipą.

Feluś
środa, 16 maja 2018, 19:51

Ale nowa dywizja może mieć szturmowe heli, jak najbardziej, i pionowzloty, nowe wyrzutnie Homar, drony i maszkarony, rowery, bajery, przebite numery - tylko analizy nad jej organizacją będą trwały do 2040 r.

Siemasz
środa, 16 maja 2018, 15:39

Kiedy ktoś w końcu skończy raz na zawsze z tą żenadą w MON? Chyba że chcemy po raz kolejny powtarzać stare błędy z 1939 r?

Davien
środa, 16 maja 2018, 15:31

No i tyle wyszło z zapowiedzi MON-u . A mógł byc juz dawno porządny smigłwoiec jakby AM nie odwaliło.

Lewak
środa, 16 maja 2018, 15:31

\"Redefiniowanie\" wymagań wobec śmigłowców CSAR i ZOP oznacza ,że zostaną kupione Sea Hawk , ponieważ tylko one mogą lądować na polskich fregatach. Caracal i AW-101 są zbyt duże na śmigłowce pokładowe.

-CB-
czwartek, 17 maja 2018, 00:57

Akurat na \"polskich\" OHP, to tak naprawdę nie powinny lądować żadne z tych trzech, bo one nie były modernizowane i nie mają przedłużanych ruf oraz lądowisk. Amerykanie część swoich OHP specjalnie przerabiali pod BH/SH.

Davien
czwartek, 17 maja 2018, 00:35

Zarówno Caracal jak i SH-60 moga ladowac na jednej z naszych fregat. AW-101 nie może na żadnym obecnym ani przyszłym polskim okręcie.

-CB-
piątek, 18 maja 2018, 03:15

Zarówno Caracal jak i SH-60 nie mogą lądować na żadnej z naszych fregat, bo to są wersje krótkie, niezmodernizowane. To, że ktoś tam kiedyś posadził SH nie oznacza, że mogą normalnie działać operacyjnie z pełnym obciążeniem i przy złych warunkach.

Davien
sobota, 19 maja 2018, 17:08

Z USS Wadsworth startował SH-60 a to zdaje sie którys z naszych OHP:) Nie napisałem że moga normalnie działać ale że moga wylądować i wystartować. Do tego zdaje sie że Wadsworth/Kosciuszko ma 136m czyli jest o całe 2m krótszy od wersji long.

Gal
środa, 16 maja 2018, 21:31

Nawet one nie mogą. Dwa Howki mogą ładować dopiero na nowszych OHP

K.
środa, 16 maja 2018, 20:39

Caracal tez się mieści, ale nie jest amerykański to odpada

Mar
środa, 16 maja 2018, 15:23

I wyszło szydło z worka KONIEC

Gts
środa, 16 maja 2018, 16:48

Czego mozna bylo sie spodziewac, kazdy srednio rozgarniety czlowiek wiedzial ze tak bedzie. Wystarczyly do tego jawne informacje, tylko laik albo fanatyk Antka mogl myslec inaczej.

Mikojan
środa, 16 maja 2018, 15:18

Symbolem upadku bedzie lopata....wirnika...

Tweets Defence24