Reklama

Siły zbrojne

Austria kupuje transportery Pandur

Fot. Gunter Pusch/bundesheer.at.
Fot. Gunter Pusch/bundesheer.at.

General Dynamics European Land Systems (GDLS) zawarł umowę z austriackim Ministerstwem Obrony dotyczącą dostarczenia 34 dodatkowych transporterów opancerzonych w układzie 6x6 Pandur.

Austria po raz pierwszy 71 tych KTO otrzymała w roku 1994. Od tego czasu pojazdy te są dobrze oceniane przez wojskowych podczas długiego okresu ich eksploatacji zarówno w kraju jak i na wielu międzynarodowych misjach pokojowych za granicą.

Nowe pojazdy dostarczone zostaną w zmodernizowanej wersji. Pierwszy transporter powstający w austriackich fabrykach GDLS będzie przekazany armii w 2018 roku.

Ulokowanie produkcji tych maszyn w kraju przyczynia się do wsparcia gospodarki, zabezpieczenia miejsc pracy oraz współpracy z siecią 179 poddostawców wyposażenia i części konstrukcyjnych.

Zmodernizowana wersja będzie posiadać m.in. nowy power-pack i zwiększony poziom ochrony balistycznej. W skład zamontowanego uzbrojenia wejdzie zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z 7.62 mm km lub wymiennie 12,7 mm wkm.

Według przedstawicieli GDLS zamówienie przez kraj producenta nowej transzy eksploatowanych KTO świadczy nie tylko o pozytywnym doświadczeniu w ich eksploatacji, ale również o chęci wsparcia lokalnej gospodarki i dania jej możliwości rozwoju poprzez lokalizację w tym kraju produkcji Pandurów dla innych potencjalnych klientów z zewnątrz. Kontrakt ten podnosi prestiż i daje nowe możliwości dla General Dynamics European Land Systems-Steyr, firmy zależnej od GDLS.

KTO Pandur został opracowany w Austrii w firmie Steyr-Daimler-Puch jako stosunkowo lekki transporter opancerzony z załogą złożoną z dwóch żołnierzy i możliwością transportu 8-10 żołnierzy desantu.  Z założenia był to pojazd uniwersalny a więc dostosowany do montażu różnego rodzaju uzbrojenia czy aranżacji wnętrza. Pierwszy taki transporter armia austriacka otrzymała w 1986 roku (11 takich pojazdów przez dłuższy czas intensywnie testowano).  W 1994 roku odebrano 71 transporterów w wersji Pandur I. Z czasem w wyniku zapotrzebowania m.in. klientów zagranicznych opracowano jego wersję wydłużoną w układzie 8x8 Pandur II która otrzymała zdolność do pokonywania przeszkód wodnych pływaniem oraz zmodernizowano do kompatybilnej z nią wersję Pandur I.

Obecnie oprócz KTO Pandur, armia austriacka wykorzystuje 40 czołgów Leopard 2A4, 112 bwp Ulan oraz 41 pojazdów Dingo 2 ( w tym 12 Dingo 2/NBC i 9 Dingo 2/Med.). Nowy zakup to nie tylko wsparcie dla lokalnej gospodarki, ale przede wszystkim zmiana niekorzystnego od dłuższego czasu trendu obniżania budżetu przeznaczonego na obronność i redukcji potencjału armii.

Transportery rodziny Pandur eksploatują m.in. Belgia, Kuwejt, Czechy, Słowenia, Portugalia, Gabon i USA. Często były i są one pokazywane podczas relacji telewizyjnych z misji stabilizacyjnych i pokojowych takich jak KFOR, UNDOF, UNFICYP, ISAF czy w Bośni i Hercegowinie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sumienny

    A co z testami naszych Rosomaków w Australii? Wysłano dwa egzemplarze które finalnie miały zostać "wysadzone" aby sprawdzić poziom ochrony.

Reklama