Reklama

Siły zbrojne

Australijskie Boxery z „żelazną pięścią”

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Po wyborze nowych KTO Boxer Australijczycy zlecili Rheinmetall Defence ocenę montażu na nich ASOP Iron Fist. Według przedstawicieli australijskiej armii jest to obecnie jedyny sprawdzony system mogący zostać zamontowany na takim transporterze.

Z wypowiedzi generała Grega McGlone wynika, że planowane do wprowadzenia Boxery o masie ponad 38 ton mogą być skuteczniej chronione poprzez doposażenie je w ASOP o odpowiednich możliwościach i konstrukcji dostosowanej do tego właśnie pojazdu.

Australia wybrała nowe transportery w ramach realizacji założeń programu Land 400 Phase 2 i 121 z nich (rozpoznawczych - CRV) wyposażonych w wieżę Lance miało by docelowo otrzymać także ASOP.

Co ciekawe to już podczas rozpatrywania ofert i samych testów wozów zgłoszonych do programu Land 400 Phase 2 analizowano zastosowanie ASOP, ale nie było to wtedy traktowane priorytetowo. Wówczas to Raheinmetall zaproponował rozproszony i wielokanałowy systemu AMAP-ADS a Iron Fist IF-LC oferowano wraz z ostatecznie odrzuconymi transporterami AMV-35 i Terrex III.

Montażu ASOP dokonano  by w ramach fazy Block II po integracji i kolejno testach Iron Fist Light Decoupled (IF-LD) na Boxerze. Rozpatrywana jest też wersja Iron Fist Light Compact (IF-LC).

Dodatkowo ten sam ASOP brany jest pod uwagę do montażu na wieży zwycięzcy programu Land 400 Phase 3 czyli wyboru gąsiennicowego wozu bojowego (następcy M113S4). Oferuje go General Dynamics Land Systems UK (GDLS-UK) na zmodyfikowanym wariancie Ajaxa.

Iron Fist opracowany przez Israel Military Industries (IMI Systems) jest systemem automatycznym, wykorzystującym  radiolokatory (z antenami ścianowymi firmy Elta) w procesie wykrywania i śledzenia różnego rodzaju zagrożeń.  Dodatkowo zastosowano kamerę termowizyjną, która wykrywa moment odpalenia pocisku i dodatkowo zapewnia jego szybkie namierzenie (bezemisyjna praca systemu, z radarami pozostającymi w stanie gotowości). Zaprojektowany jako wielofunkcyjny system obrony, zapewnia załodze wczesne ostrzeganie, zobrazowanie sytuacyjne zbliżających się zagrożeń oraz ich przechwytywanie i eliminowane zdalnie detonowaną amunicją. Może on zwalczać wiele celów jednocześnie, w tym dwa cele w tym samym sektorze. Parametry toru lotu pocisku oblicza system sterujący. Jeśli nadlatujący pocisk jest zidentyfikowany jako bezpośrednie zagrożenie dla bronionego pojazdu, aktywowane są (komendą z systemu kierowania ogniem „Tandir” firmy Elta) szybkoobrotowe wyrzutnie (zwykle dwie dwuprowadnicowe) i wystrzeliwany jest antypocisk przechwytujący.

Reklama

Komentarze (6)

  1. mobilny

    Kolego Ułan. A niech będzie i nawet 60 tonowy. W terenie będzie ledwo co dreptał a kornet i tak go rostupcy ;-) to ja już wole rosomaka. Ta sama liczba osob desantu, to samo uzbrojenie a pomimo tego ze bokser lepiej jest opancerzony szanse na przeżycie nie są wcale wieksze. Dobry dla nich niekoniecznie dla nas być musi.

  2. Extern

    ASOP na KTO. no nieźle. Jeśli taki kierunek się utrzyma to niedługo PPK przestanie być pogromcą broni pancernej i znowu się będzie liczyło tylko dobre działo i samolot.

  3. Plush+)

    Nie siejcie defetyzmu. KTO Rosomak jest ok. Skandal to dalszy brak integracji z ppk, brak BMS a w dalszym czasie (oby jak najszybciej) również ASOP.

  4. Ułan1981

    Kołowe Boxery prawie 40 ton. Robią wrażenie. Nasze Rosomaki DMC ~22-24 tony. Nawet jeśli porównać Rosomaka XP to maks 32 tony. Ciekawe czy doczekamy się Rosomaków 40-to tonowych :) Choć u nas przy takiej masie to już raczej gąsienicowe pojazdy bardziej się nadają. Szczególnie jesienią i lekką... zimą :)

  5. dim

    "w tym dwa cele w tym samym sektorze" - czyli, póki co, trzy ppk, lub jeden ppk i dwa, z silniejszym echem/obrazem tanie symulatory ppk odpalane być winny niemal jednocześnie. Czyli taka potrójna wyrzutnia na zamaskowanym quadzie czy aucie terenowym, rozkładana na trzy nieodległe stanowiska, gdyż przecież natychmiast przyjdzie na nie ogień kontrbateryjny...

  6. Lord Godar

    No proszę , to się nazywa kompleksowe i efektywne podejście do tematu . A my z Rośkiem grzebiemy się już kupę lat , a status tego programu wygląda jak by się dopiero rozkręcał ...

Reklama