Australijska przemysłowa prezentacja AMV35

12 marca 2017, 18:53
Fot. www.baesystems.com

Do drugiej fazy australijskiego programu Land 400 przyjęto pojazd AMV35 - produkowany przez Patrię pojazd AMV (Armoured Modular Vehicle) wyposażony w wieżę E35 produkcji BAE Systems Hägglunds. Obecnie dwa znajdujące się w Australii egzemplarze tego wozu biorą udział w trwających pięć tygodni wizytach w 11 australijskich miastach, będących okazją do zapoznania się z nim przez potencjalnych podwykonawców.

W czasie prezentacji pojazdu przedstawiciele producenta zapewniali, że są przygotowani do jego produkcji w Australii, co pozwoli zapewnić maksymalny udział przemysłu miejscowego. Podkreśla się również, że BAE Systems obecny jest w Australii od ponad 20 lat, biorąc udział w licznych programach obronnych dla sił zbrojnych tego państwa i ma bogate doświadczenia płynące ze współpracy z australijskim przemysłem obronnym i siłami zbrojnymi tego państwa.

Przedstawiciele BAE Systems i Patrii są gotowi przekazać Australii prawa intelektualne, informacje techniczne, dane produkcyjne, wyszkolą też pracowników zakładów produkujących pojazdy.

Druga faza australijskiego programu Land 400 ma na celu poprawę możliwości działania sił lądowych tego państwa poprzez zapewnienie im możliwie najlepszych pojazdów bojowych, zdolnych do działania na obecnym i przyszłym polu walki, dysponujących zwiększoną siłą ognia, ochroną, mobilnością i możliwością wymiany danych cyfrowych.

Przedstawiciele obu przedsiębiorstw określają AMV35 jako nadzwyczaj zaawansowany, wszechstronny pojazd rozpoznawczo-bojowy - kadłub produkowany jest przez Finów, wieża to produkt szwedzkiego oddziału BAE Systems. W Polsce wariant wozu Patria AMV jest produkowany na licencji jako KTO Rosomak. Wieża BAE Systems Hägglunds typu E35 jest stosowana w pojazdach rodziny CV90, wyposażona jest w armatę automatyczną 35 mm.

Czytaj też: AMV i Boxer na krótkiej liście w Australii. Szansa dla Rosomaka?

Do drugiej fazy programu, na którą składają się zarówno negocjacje warunków umowy, jak i dwunastomiesięczne testy poligonowe i operacyjne, zakwalifikowano dwie oferty - AMV35 i pojazdy Boxer z dwuosobową wieżą Lance uzbrojoną w działko 30 mm, produkowane przez niemiecki koncern Rheinmetall.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
KrzysiekS
poniedziałek, 13 marca 2017, 07:54

Patria systematycznie modernizuje AMV natomiast my nie możemy poradzić sobie z wieżą wyposażoną w PPK.

Marek
poniedziałek, 13 marca 2017, 15:44

Tylko, że wyrzutni PPK na wieży AMV dla Australijczyków jakimś dziwnym cudem nie widzę. Oślepłem czy jak?

Podbipięta
poniedziałek, 13 marca 2017, 11:51

W listopadzie ub. r, I.U. MON skierował do Rosomak SA zaproszenie do negocjacji na dostosowanie 300 z 358 KTO 30mm do wariantu Spike .Kontrakt ma być podpisany w tym roku.Zamówiono już PPK.

Bure
poniedziałek, 13 marca 2017, 07:48

O proszę, nasze Rosomaki jadą do Australii, nasz kolejny wielki sukces eksportowy, a media milczą.

Vvv
poniedziałek, 13 marca 2017, 12:21

One maja tyle wspólnego z naszymi różkami ze :) nasze rosomaki sa papierowe bo miały pływać

Cobra
poniedziałek, 13 marca 2017, 11:31

nie nasze i nie Rosomaki.

Victor
poniedziałek, 13 marca 2017, 10:51

Nie kpij. Już wystarczy, że pojechały na Słowację.

Tweets Defence24