Australia zamyka ambasadę w stolicy Afganistanu

29 maja 2021, 08:59
żołnierze afganscy
Afgańscy żołnierze Fot. NATO Training Mission-Afghanistan/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0
Reklama

Australia zamyka w piątek swoją ambasadę w Afganistanie w związku z obawami o bezpieczeństwo w stolicy kraju, Kabulu, po zapowiadanym na wrzesień zakończeniu wycofywania się wojsk amerykańskich z tego kraju.

Agencja AFP wskazuje, że ambasady obcych państw mają przejść zdecydowane zmiany, jeśli chodzi o funkcjonowanie, gdy USA wycofają pozostałych 2500 żołnierzy z Afganistanu do 11 września br., rocznicy ataków terrorystycznych na USA z 2001 roku, które zapoczątkowały amerykańską inwazję i najdłuższą w historii kraju wojnę. W związku z tym rosną obawy tysięcy Afgańczyków, zatrudnionych w ambasadach obcych państw, przed odwetem ze strony talibów, uważających ich za zdrajców.

Afgański analityk polityczny Sajed Nasir Musawi uważa, że australijski przykład może zostać powtórzony w najbliższych miesiącach. "Kraje zachodnie nie są przekonane, że obecny rząd przetrwa" – powiedział AFP Musawi.

Władze Afganistanu utrzymują, że są w stanie powstrzymać talibów przed przejęciem władzy siłą, ale bojownicy, którzy codziennie atakują siły bezpieczeństwa, w ostatnich miesiącach poczynili znaczne zdobycze terytorialne.

Talibowie w pełni lub częściowo kontrolują tysiące dystryktów w kraju i zaczęli okrążać kilka dużych miast, stosując taktykę podobną do tej, która poprzedziła ich dojście do władzy w 1996 roku – wskazuje AFP. Niektórzy obserwatorzy uważają, że islamscy bojownicy czekają na koniec wycofywania się Amerykanów z Afganistanu, zanim rozpoczną ofensywę zakrojoną na szeroką skalę.

Premier Australii Scott Morrison ogłosił we wtorek, że ambasada w Kabulu zostanie zamknięta "tymczasowo" 28 maja "z powodu zbliżającego się międzynarodowego wycofania wojsk z Afganistanu", które tworzy "coraz bardziej niepewne środowisko bezpieczeństwa". "Wznowimy stałą obecność w Kabulu, gdy okoliczności na to pozwolą" – zadeklarował.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
Szept
niedziela, 30 maja 2021, 21:34

Ostatni Australijczyk spakował karabin maszynowy i wyjechał do domu, nie ma już dla kogo utrzymywać ambasady.

easyrider
niedziela, 30 maja 2021, 09:46

Czyli jaki efekt osiągnęliśmy my - tzw. rozwinięte demokracje - w wyniku dwudziestoletniej, nazwijmy to eufemistycznie, obecności wojskowej? Jeżeli ten świat przetrwa, to działania naszych polityków zostaną zaliczone do kategorii - irracjonalne. Albo trzeba było zaorać ich atomem do gruntu albo w ogóle tam nie włazić tylko całkowicie wykluczyć ich z grona państw, które uznajemy i z którymi utrzymujemy stosunki dyplomatyczne. No tak, ale skąd wtedy rozwydrzone dzieci naszych elit brałyby heroinę?

wtorek, 1 czerwca 2021, 06:13

Przypominam że tam mieszkają niewinni ludzie którzy są ofiarami ciagłej wojny od czasu interwencji ZSRR.

ret
środa, 2 czerwca 2021, 12:25

Wojna tam była i przed interwencją ZSRR.

kol
niedziela, 30 maja 2021, 08:32

Australia przyjeła chyba wszystkich Wietnamczyków, Indozejczyków i Malezyjczyków.

Wojmił
sobota, 29 maja 2021, 22:27

Bardzo dobrze... w ten kraj amerykanie i nie tylko ładowali kasy tyle, że możnaby go zbudować 3x od nowa i wszystko zaprzepaszczone.. ich nie da się zmienić... niech się kiszą w swoim sosie... między Rosją a Chinami będzie im lepiej bez dolarów...

ret
poniedziałek, 31 maja 2021, 02:26

W co tam władowali kasę? Chyba w heroinę.

Ech
sobota, 29 maja 2021, 19:30

A dziwne ze traktują ich jako zdrajców? Jakby nas ktoś podbił z przeciwnej części globu byśmy uważali inaczej?

nie bądź taki szybki Iwan
niedziela, 30 maja 2021, 08:57

No nie wiem. Ja pamiętam wierszyki rosyjskich wojskowych "poetów". Było w niech "nie opuszczę cię bratni Afganistanie" i tak dalej.

Ech
niedziela, 30 maja 2021, 11:07

Ale wybraz sobie, przyplwaja na baltyk 4 lotniskowce, bombarduja nam Warszawe, Krakow, Wroclaw Poznan. po czym okupuja przez 15 lat i ustanwiaja swojego "prezdenta demoklratcznego"/ Cos ala potop szfedzki. Czesc szlachty poparla nawet szfedow. Czy nie uwazalisbysmy takich ludzi za zdrajcow?

Pucia
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 02:30

Szwedzki, Szwedzi pisze się przez W, a nie F.

Ja
sobota, 29 maja 2021, 19:29

USA przegrało i w Afganistanie i Wietnamie i Somalia (c helikopter w ogniu) technika dobra... 10 na 1 ok ale polityka bez sensu i wojsko tchuzliwe

Tofik
sobota, 29 maja 2021, 17:22

Moze ten chaos to dobra rzecz-rosja bedzie musiala wydac kupe kasy na pomoc- mniej bedzie na zbrojenia i straszenie sasiadow.

Tofik
sobota, 29 maja 2021, 17:18

Nie Marta is sie o pomoc dla Afghanistanu do odbudowy,jak powiedzial korwin-Mille:moja duzo pieniedzy z opium.jedyna nadzieja ze upadna na glowe i zaczna to g... sprzedawac do chin.dzisiejsze chiny to nie te z dynastii mandzurskiej.

I to prędko
sobota, 29 maja 2021, 16:44

Ambasadę w Kabuli Sikorski zlikwidował w 2014 roku. Jak widać miał rację. Trzeba teraz zatroszczyć się o tych Afgańczyków, którzy współpracowali z polskimi żołnierzami, w przeciwnym razie talibowie zetną im głowy.

Gal
wtorek, 1 czerwca 2021, 09:17

Już część zabili po tym jak Maciarewicz ujawnił listę ,,agentów "

Z Z Z
wtorek, 1 czerwca 2021, 06:15

Konsulat zamknęli przez atak na konwój BORu w Kabulu.

Riddler
sobota, 29 maja 2021, 13:18

Ależ jakim cudem? Przecież koalicja pod światłym przywództwem USA wygrała w Afganistanie. Zapanował tam pokój i demokracja, że mucha nie siada.

rED
sobota, 29 maja 2021, 20:02

Utrzymali się tam 2x dłużej jak wy.

ret
poniedziałek, 31 maja 2021, 02:28

O to wielki sukces.

Ala z kotem
sobota, 29 maja 2021, 12:03

Nowa inwazja uchodźców

lol
sobota, 29 maja 2021, 14:49

Nie,dlaczego,wreszcie bez najeźdźców,dajmy im wszystkim odbudować swój kraj.Europejczycy po 2 ws odbudowali kontynent,oni jak się wezmą do roboty też to zrobią,dlatego nie powinniśmy nikogo wpuszczać.

Wawiak
sobota, 29 maja 2021, 17:08

Przypomnij sobie, jak "rozwijał się" Afganistan pod rządami Talibów - tak społecznie (brak edukacji dla kobiet, kulturowe wtrącenie tych, które straciły mężów w żebractwo i nędzę, upadek opieki medycznej), jak i kulturowo (np. niszczenie zabytków "niewłaściwych ideologicznie", jak słynnych posągów wykutych w skałach. W Europie nawet okres średniowiecza, który (głównie z niewiedzy i manipulacji) uważa się za okres ciemnoty, charakteryzował się jednak stałym postępem w nauce i technologii. Powstawały w nim dzieła sztuki i architektury, które do dziś podziwiamy, powstawały uniwersytety, pisano ważne dzieła naukowe i dokonywano odkryć, które zmieniły świat (Galileusz, Kopernik i wielu innych). Ten okres tworzył podwaliny pod późniejsze przyspieszenie postępu w tych dziedzinach. Co stworzyła cywilizacja, która wydała na świat Talibów, od tamtych czasów?

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 30 maja 2021, 09:03

Jak to co stworzyła? Zgnoiła to, co Ptolemeusze i Rzym zostawili u Arabów. Zgnoiła to, co było w Persji. Zgnoiła to, co Grecy zostawili w Bizancjum. Zaczęła gnoić i zgnoiła część Indii. Na koniec usiłowała zgnoić Europę. Tyle tylko, że wtedy w Europie mieszkali ludzie z jajami dlatego się kolegom tutaj nie udało.

Tweets Defence24