Australia stawia na nowe Abramsy. Z silnym wsparciem

30 kwietnia 2021, 09:52
1280px-U.S._Marine_remotely_fires_an_Australian_Army_M1A1_Abrams_tank_at_the_Mount_Bundey_Training_Area_near_Darwin,_Australia,_May_6,_2017
Australijski M1A1SA Abrams w czasie strzelań. Fot. Lance Corporal Damion Hatch Jr./U.S.M.C.
Reklama

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał decyzję zatwierdzającą potencjalną sprzedaż partii czołgów podstawowych M1 Abrams wraz z bogatym pakietem wsparcia dla Australian Army. Co ciekawe tylko mniej niż połowa z nich ma zostać poddana modernizacji do najnowszego standardu M1A2SEPv3, a pozostałe zostaną przebudowane na wozy specjalistyczne.

Zgoda została wydana po uzyskaniu wymaganej certyfikacji Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego. Władze Związku Australijskiego zwróciły się wcześniej z prośbą o umożliwienie zakupu 160 czołgów podstawowych M1A1 Abrams pochodzących z rezerw magazynowych U.S. Army. Ma to na celu docelowe pozyskanie w wyniku modernizacji części z nich 75 czołgów podstawowych M1A2SEPv3 Abrams oraz w wyniku przebudowy 29 czołgów saperskich M1150 Assault Breacher Vehicle (ABV) oraz 19 mostów czołgowych M1074 Joint Assault Bridge System (JABS).

W ramach tego pakietu zakupionych ma zostać także 6 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, a także 122 silniki czołgowe AGT-1500, pakiety opancerzenia, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia CROWS-LP, przyrządów obserwacyjnych kierowcy, a także zestawy części zamienych i innego sprzętu pomocniczego. Dodatkowo amerykańska armia i spółki przemysłu zbrojeniowego mają zapewnić niezbędną pomoc logistyczną, szkoleniową i techniczną dla pozyskiwanego uzbrojenia i wyposażenia. Całkowita szacunkowa wartość tego zakupu ma wynosić ok. 1,685 mld USD.

image
Reklama

Jak dotąd australijska armia posiadała na swoim uzbrojeniu i eksploatowała 59 czołgów podstawowych M1A1SA Abrams, które zostały zakupione w 2006 roku jako następcy ówcześnie używanych Leopardów AS1 w 1. Pułku Pancernym. Wozy te zostały dostarczone w 2007 roku, a australijska wersja Abramsa stanowiła mieszankę pomiędzy wersjami używanymi przez U.S. Army i U.S. Marine Corps jednak co istotne jej pancerz był pozbawiony wkładów z zubużonego uranu. Nie jest jasna dalsza przyszłość już posiadanych australijskich Abramsów, które według dotychczasowych planów miały właśnie przejść modernizację do standardu M1A2SEPv3. Wersję tą mają reprezentować nowe Abramsy pozyskane przez Australię, co oznacza, że kraj ten zostanie pierwszym jej użytkownikiem eksportowym, a ponadto jako pierwszy otrzyma te czołgi w "amerykańskim" standardzie.

Wraz z tymi czołgami pozyskane mają zostać liczne wozy wsparcia takie jak wspomniane czołgi saperski i mosty czołgowe, które będą stanowiły znaczące wzmocnienie dla australijskich wojsk lądowych, które dotąd nie dysponują tego typu wozami. Dodatkowo do obecnie eksploatowanych 13 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules dołączy sześć kolejnych egzemplarzy. Wykazane wyżej liczby wskazują jednak, że pozostałych 41 egzemplarzy M1A1 Abrams nie mają przypisanego zastosowania. Oznacza to najprawdopodobniej, że będą one służyły do szkolenia, stanowiły rezerwę sprzętową lub źródło części zamiennych dla pozostałych wozów.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Reklama
trzcinq
poniedziałek, 3 maja 2021, 17:52

Australia nie ma wyjścia. Wobec wzrostowi potęgi ChRL i wymyślonemu zagrożeniu które z ich strony płynie są skazani na Amerykanskiego żandarma

Amator
wtorek, 4 maja 2021, 09:41

Ja bym to skomentował inaczej. Faktycznie Australia nie ma wyjścia ale to po prostu USArmy outsourcuje sobie koszty obecności w regionie (mosty czołgowe). Oby nas to nie czekało.

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 23:42

No rosyjskich żołdaków na pewno nie chca miec u siebie . A zagrożenie nei ejst wymyslone.

Przemek
niedziela, 2 maja 2021, 03:26

Ich marynarka wojenna jest 9 na swiecie.

Żołnierz
sobota, 1 maja 2021, 12:43

Dla nas tak z 300 Abramsów też by się przydało

sobota, 1 maja 2021, 12:52

Nie. Nam by sie przydało 300 czoł

Monkey
sobota, 1 maja 2021, 00:50

@Davien: Pytam sie bez ironii. Czy jest to porządny standard Abramsa, czy nie? np. czy maja kamerę termowizyjna III generacji w M1A2SEPv3?

Davien
sobota, 1 maja 2021, 17:38

M1A2 SEP3 ma system FLIR czyli daleko bardziej zaawansowany od zwykłęj kamerki termowizyjnej.

Lima
sobota, 1 maja 2021, 12:37

M1A2 SEPv3 – zwiększono możliwości układu elektrycznego, poprawiono systemy komunikacji, dodano nowy system zarządzania stanem pojazdu (VHMS) i moduły wymienne (LRM), łącze danych amunicji (ADL), ulepszony pakiet opancerzenia przeciw IED, ulepszony FLIR wykorzystujący podczerwień o długich i średnich falach, niskoprofilowy CROWS RWS, pakiet pancerza nowej generacji (NGAP), i pomocniczy zespół napędowy (APU). Dodano nowe mocowania pancerza reaktywnego (ARAT) i systemem ochrony aktywnej Trophy na bokach wieży.

Alfret
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:48

Kiedys napisalem, ze Australia ma sily zbrojne wielkosci Czech! To ja sie pytam: Jak takimi silami obronic kontynent????????? Nie no 50 czolgow czy tysiac to i tak za malo na caly kontynent. Wniosek jest taki, ze te 22 miliony ludzi w Australii to najzwyczajniej za malo na tamte rejony, gdzie byle panstewko ma po 100mln. ludzi. Tych panstewek jest calkiem sporo i potencjalnie jak te wyspy beda tonac na skutek ruchow tektonicznych, to ci ludzie wsiada na statki i przyplyna hurtowo na kontynent australijski. W zamierzchlej historii ludy morza pustoszyly cale cywilizacje w basenie morza srodziemnego w okresach np. suszy czy innych niedoborow upraw czy miesa zwierzat. Kiedys wyswietlano nawet film o najezdzie Chinczykow na Australie (niestety nie pamietam tytulu). Uwazam jednak ze sily te sa niewystarczajace do obrony Australii. Na drugim koncu swiata jest z kolei Kanada, ktora ma cos kolo setki czolgow... Szkoda komentowac. Dobrobyt i wolnosc nie sa dane na zawsze. I wspolne krolestwo raczej nie obroni calosci terenow z okresu swietnosci imperium brytyjskiego.

Lelum wypolerum
niedziela, 2 maja 2021, 09:25

@Alfret może i ma małe siły zbrojne ale dosyć nowoczesne by zrobić kuku agresorowi.

Felix
sobota, 1 maja 2021, 14:42

To proste. Nie każdy ma takich sąsiadów jak Polska.

Ryszard 56
piątek, 30 kwietnia 2021, 16:56

a My dalej nic jak tam z Koreą??

Autor
sobota, 1 maja 2021, 00:04

Ale te czołgi im nawet nie są potrzebne, to żaden sukces a niepotrzebne wydawanie pieniędzy

qwerty
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:49

A u nas beda M1

KUKUŁKA-uczy
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:17

SPOKOJNIE.. czołgi Australijczykom są potrzebne bo podobno rdzenni mieszkańcy Aborygeni zaczęli robić metalowe bumerangi z osłon od felg samochodowych którymi niszczą systemy klasy opancerzenia nawet STANAG 4 .....a w dzisiejszej rzeczywistości tylko dobre czołgi mogą się obronić

olo
piątek, 30 kwietnia 2021, 13:45

I na co im takie ciężkie czołgi? W Australii nie mają z kim walczyć. Na polinezyjskich wyspach?

Lelum wypolerum
niedziela, 2 maja 2021, 09:28

@olo akurat na australijskie warunki to są bardzo dobre czołi grunt jest tam tak twardy że jak byś chciał łopatę wbić w ziemie to predzej ją złamiesz.

lekarz
sobota, 1 maja 2021, 10:19

A w razie chińskiego desantu? Czym obronią cały kontynent? Pobliskie wyspy, mogące być lotniskami dla Chińczyków, są sporo większe od Polski. Nowa Zelandia, Tasmania (część Australii), Nowa Gwinea.

Mirosław
niedziela, 2 maja 2021, 15:33

Jaki chiński desant? Gdzie? Popatrz na mapę. Australia to nie Taiwan a i odległość jest nieco większa. Na północy Australii jest tylko jedno większe miasta Darwin, a wokół niego rozlewiska, bagna i dżungla gdzie jest mało ludzi a pełno krokodyli, węży i wszelakich insektów. Stolica Australii, i wielkie miasta z przemysłem są na południu. Po desancie na północy chińska armia ma wykonać marsz przez kilka tysięcy kilometrów pustyni? A kto to zabezpieczy logistycznie. Można oczywiście dokonać desantu w rejonie Sydney czy Melbourne, ale wtedy trzeba przepłynąć cały ocean. Jaka wielka flota musiałaby płynąć przez pół świata. Po pierwsze Chińczycy musieliby wypłynąć poza łańcuchy wysp: pierwszy i drugi. Nie ma na to szans. Póki co na otwartym oceanie panuje US NAVY i jeszcze długo się to nie zmieni. Po drugie: flota inwazyjna płynęłaby praktycznie bez osłony lotnictwa i bez wystarczającej obrony plot. Jednocześnie cały czas byłaby w zasięgu australijskiego lotnictwa startującego z lądu i australijskich systemów rakietowych. D tego Australijczycy mają naprawdę solidną flotę. A US NAVY urządziłaby sobie na taka flotę polowanie z nagonką. A pobliskie wyspy mogące być lotniskami chińskimi trzeba zdobyć i najpierw wyeliminować US NAVY i US MARINES. A z Tasmanią to chyba cię pogięło zupełnie. Jak Chińczycy dopłyną do Tasmanii i ją zajmą? A jakie samoloty chińskie startowałyby z Nowej Gwinei czy Tasmanii. Żadne tam nie dolecą. Myślisz że Chińczycy wybudują tam fabryki samolotów?

Ekonomista
piątek, 30 kwietnia 2021, 19:46

Dobre pytanie. Myślę, że na misje ekspozycyjne. Według Twojego myślenia po co USA czołgi.

kd12
piątek, 30 kwietnia 2021, 18:28

Australijczycy to bitny naród. W czasie I Wojny Światowej szkolili w Europie żołnierzy Imperium Brytyjskiego

Semper Fi
sobota, 1 maja 2021, 11:39

Zgadza sie ale pod Tobrukiem byli pod wrazeniem bitnosci Karpatczyków. Po wojnie Karpatczycy otrzymali honorowe obywatelstwo Australii i byli zatrudnieni m.in. przy budowie elektorwni wodnej na Tasmanii.

Natenczas Wojski
piątek, 30 kwietnia 2021, 16:43

Mają na to pieniądze, to niech kupują. Co cię to obchodzi? Mnie interesuje nasze wojsko i wojsko naszych potencjalnych przeciwników, a kraje na drugim końcu świata mi latają koło pędzla...

Aster
piątek, 30 kwietnia 2021, 16:38

Lepiej miec i nie potrzebowac , niz nie miec i potrzebowac...

Olaf
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:19

Idąc tym tokiem myślenia po co komu siły zbrojne, policja wystarczy, żenada.

Viktor
piątek, 30 kwietnia 2021, 12:05

A 4.5 mld pln poszło w bumar i kicha

sobota, 1 maja 2021, 12:54

Jaka kicha? Kraby trzaskamy jak złoto. O czym trolujesz?

...
niedziela, 2 maja 2021, 00:01

A co ma Bumar do Krabów ??? Kraby kto inny na szczęście produkuje i to produkuje je z sukcesem. Kraby produkuje HSW S.A. w Stalowej Woli. Nie musisz dziękować.

Viktor
piątek, 30 kwietnia 2021, 12:03

Po pustynnej burzy zachodnia Australia

Tweets Defence24