Australia otrzymała nowe śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych

11 grudnia 2013, 16:04
Australia otrzymała pierwsze dwa śmigłowce MH-60 Romeo – fot. Lockheed Martin

Siły morskie Australii uroczyście odebrały od sił morskich USA pierwsze dwa śmigłowce MH-60 Romeo, które w pierwszej kolejności mają stacjonować na niszczycielach przeciwlotniczych typu Hobart oraz fregatach typu Anzac.

Ceremonia przekazania helikopterów odbyła się w zakładach koncernu Lockheed Martin w Ownego (stan Nowy York). Miejsce było wybrane nieprzypadkowo, ponieważ o ile same śmigłowce MH-60R były wyprodukowane przez koncern Sikorsky Aircraft, o tyle nowe systemy misji i sensory zostały już dostarczone przez zakłady związane z Lockheed Martin.

Australia zamówiła w sumie 24 nowe statki powietrzne, z których wszystkie mają zostać dostarczone do końca 2016 r.

Helikoptery MH-60 Romeo (Seahawk Romeo) mają zwiększone możliwości w porównaniu do wersji „Seahawkclassic” zarówno jeżeli chodzi o zwalczanie okrętów podwodnych jaki i obiektów nawodnych. Przy czym nadają się zarówno do działań w rejonie przybrzeżnym, jak i na pełnym morzu – jako śmigłowce pokładowe.

Poza misjami podstawowymi – wojskowymi mogą one również wykonywać zadania pomocnicze transportując ludzi i sprzęt, uczestniczyć w operacjach poszukiwawczo ratowniczych SAR, zwalczaniu klęsk żywiołowych, wsparciu logistycznym itp.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama