Ataki rakietowe na Izrael. Iron Dome w akcji

24 lutego 2020, 15:28
Samobieżny wariant wyrzutni Iron Dome na podwoziu MAN
Wyrzutnia samobieżna Iron Dome. Fot. Defence24.pl.
Reklama

Terroryści z organizacji Islamski Dżihad ostrzelali terytorium Izraela za pomocą pocisków rakietowych. System Iron Dome zdołał zestrzelić ponad 20 z nich.

Jak podaje The Times of Israel, w poniedziałek członkowie organizacji Islamski Dżihad wystrzelili w kierunku terytorium Izraela co najmniej 14 pocisków rakietowych. W miejscowościach na południu kraju ogłoszono alarm, m.in. w rejonie Sderot. Do odparcia ataków wykorzystany został system przeciwrakietowy Iron Dome, który pozwolił przechwycić co najmniej dwanaście rakiet. Izraelskie lotnictwo prowadzi uderzenia odwetowe na cele Islamskiego Dżihadu, położone w Strefie Gazy.

Islamski Dżihad rozpoczął ostrzał rakietowy w niedzielę, po tym jak izraelska armia otwarła ogień do grupy terrorystów usiłujących podłożyć ładunek wybuchowy pod ogrodzeniem granicznym. Około połowa z wystrzelonych jeszcze wczoraj 20-30 pocisków została przechwycona, a większość pozostałych została uznana za nie stanowiące bezpośredniego zagrożenia. W odpowiedzi jeszcze tego samego dnia Siły Obronne Izraela przeprowadziły serię ataków na cele Islamskiego Dżihadu, w tym także te położone w Syrii. Dziś natomiast miały miejsce kolejne ataki.

Podobnie jak w czasie ostatniego zaostrzenia walk w listopadzie 2019 roku, Izraelczycy unikają atakowania celów Hamasu, gdyż za trwający ostrzał na terytorium tego państwa odpowiedzialna jest inna organizacja (Islamski Dżihad). Władze Izraela już wcześniej zapowiadały odejście od polityki automatycznego obarczania Hamasu odpowiedzialnością za wszystkie ataki z terenu Strefy Gazy.

Iron Dome to system przeciwrakietowy krótkiego zasięgu opracowany przez izraelską firmę Rafael we współpracy z amerykańskim Raytheon. Jest używany od 2011 roku, i przeznaczony przede wszystkim do przechwytywania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych zasięgu od 4 do 70 km. Może zwalczać również klasyczne cele aerodynamiczne (samoloty, śmigłowce, bezzałogowce) i jest ciągle rozwijany.

Według informacji koncernu Raytheon izraelska armia dysponuje dziesięcioma bateriami zestawów tego typu. Na zakup ograniczonej liczby Iron Dome zdecydowały się też siły zbrojne USA, aby wzmocnić swoje zdolności punktowej obrony przed atakiem rakietowym.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
John Rolf
wtorek, 25 lutego 2020, 20:13

ciekawe, ile jeszcze kolejnych metrów rur kanalizacyjnych czy innych tego typu półproduktów zbrojeniowych musieliby odpalić w stronę państwa położonego w Palestynie jego wrogowie, by doprowadzić do załamania ekonomicznego spowodowanego kosztami ultra technologii obronnej.

michalspajder
wtorek, 25 lutego 2020, 09:46

To swietny system obronny:-)))Prosze zauwazyc,ze na 14 wystrzelonych pociskow udalo sie zestrzelic ponad 20;-)))Chociaz kilka linijek ponizej jest juz napisane,ze system zdolal przechwycic conajmniej 12 rakiet. A jeszcze nizej,ze okolo polowe z wystrzelonych 20-30 pociskow przechwycono,a reszte uznano za nie stanowiace zagrozenia.Nie neguje skutecznosci Iron Dome,ale nasuwa mi sie jedno pytanie:ile w tym rownaniu wynosi x???;-)))))

Davien
wtorek, 25 lutego 2020, 13:03

Michał, te 14 pocisków to z poniedziałku, te 20-30 to z niedzieli, patrz na daty i kiedy były odpalane, ma pan wszystko ładnie opisane w artykule. Na te 14 pocisków z poniedziałku zestrzelono 12, z odpalonych w niedzielę kilkudziesięciu rakiet przechwycono ok połowy, reszta leciała w pustynię.

michalspajder
wtorek, 25 lutego 2020, 14:24

Hehe,faktycznie,znamy juz wiec wartosc nie tylko x,ale i y,bo faktycznie dwa dni ich probowali okladac.Dzieki,Davien:-)

mordimer
poniedziałek, 24 lutego 2020, 19:00

i tak należy postępować - szczelna obrona i natychmiastowy odwet...

tyle
poniedziałek, 24 lutego 2020, 21:47

Czy masz też na myśli codzienne represje państwa Izrael w stosunku do Palestyńczyków nie uczestniczących w żadnych walkach , ostrzałach i innych akcjach militarnych?

mordimer
wtorek, 25 lutego 2020, 10:44

mam na myśli skuteczną obronę i odstraszanie z eliminacją zagrożenia - o Palestyńczyków niech się martwią ci, którzy atakują tchórzliwie kryjąc się za cywilami, narażając ich życie, zdrowie i mienie czyli Hezbollah i inne tego typu robactwo... taktyka izraelska jest znana, nikogo nie zaskakuje i jest cynicznie wykorzystywana do dezawuowania Izraela... tak więc skoryguj adresata swych uwag

Yunior
wtorek, 25 lutego 2020, 20:02

To szlachetne, że bez dyskusji i nadmiaru refleksji przyjmujesz na klatę odpowiedzialność "zwykłego człowieka" za działania władzy czy innej siłowej grupy decyzyjnej, niezależnie od tego jak osiągnęła swoją pozycje w społeczności. To szlachetne, bo zapewne wobec siebie jbc zastosujesz te same zasady. Co prawda można by znaleźć troszeczkę hm... niekonsekwencji (?) w tym co piszesz , no bo niech "Hezbollah i inne robactwo" martwią się o Palestyńczyków? To nie dlatego są robactwem, że się właśnie nie martwią o życie innych?

mirtar13
poniedziałek, 24 lutego 2020, 21:15

Chciałbym aby Polska kupiła 5 baterii Iron Dome i rozstawiła je od Braniewa do Gołdapi. Iskandera stosunkowo łatw

Cat
poniedziałek, 24 lutego 2020, 18:33

Mam pytanie może ktoś się orientuje ile kosztuje jeden pocisk do tego systemu?

King
wtorek, 25 lutego 2020, 10:08

w 2016 około 40000 dolarów.

Wojciech
poniedziałek, 24 lutego 2020, 17:27

Nie ma takiej organizacji jak "Islamski Dżihad". Islamski Dżihad działał w latach 1982-1985. Obecnie są Egipski Islamski Dżihad i Palestyński Islamski Dżihad (حركة الجهاد الإسلامي في فلسطين). Tłumaczy artykułów z zachodniej prasy która ma pojęcie o Bliskim Wschodzie jak ja o muzyce Średniowiecza prosi się o przyłożenie się do tego co piszą i nie powtarzanie bzdur.

poniedziałek, 24 lutego 2020, 19:17

No, faktycznie było się do czego przyczepić. Przecież wiadomo, że Palestyński a nie Egipski ten Dżihad. Chyba, że ty nie masz bladego pojęcia i trzeba ci wszystko tłuczkiem do mięsa...

Tweets Defence24