Atak na policjantów pod katedrą Notre Dame

6 czerwca 2017, 17:56
Fot. Rama/Wikipedia, CC BY-SA 2.0 fr

Pod katedrą Notre Dame w centrum Paryża francuski policjant został zaatakowany młotkiem. Napastnik został postrzelony przez policje ale przeżył zajście. Śledztwo w sprawie ataku wszczął wydział ds. antyterroryzmu francuskiego kontrwywiadu DGSI.

Według informacji podanych przez agencję Reuters mężczyzna, który zaatakował policjantów pod jednym z najbardziej znanych miejsc we francuskiej stolicy został postrzelony dwa razy w klatkę piersiową. Został przewieziony do szpitala i będzie przesłuchany jak tylko jego stan zdrowia się polepszy. Jak podaje "Le Figaro" to mieszkaniec regionu paryskiego pochodzenia algierskiego. W chwili ataku oprócz młotka miał być uzbrojony w dwa noże. 

Incydent wywołał panikę wśród mieszkańców miasta oraz turystów odwiedzających katedrę Notre Dame, ok. 900 osób pozostaje uwięzionych wewnątrz świątyni. Policja apeluje obecnie o unikanie tego rejonu Paryża. 

Motywy ataku nie są znane i nie wiadomo na razie czy był to incydent o charakterze terrorystycznym. Istnieje jednak znaczne prawdopodobieństwo takiego powodu działania sprawy biorąc pod uwagę, że od stycznia 2015 roku w zamachach na terenie Francji zginęło ponad 230 osób, a w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym w kraju panuje stan wyjątkowy. 

Śledztwo w sprawie dzisiejszego ataku pod katedrą Notre Dame wszczął wydział ds. antyterroryzmu francuskiego kontrwywiadu DGSI.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Tomasz
środa, 7 czerwca 2017, 10:52

Chciałbym wskazać na kilka mniej znanych faktów. 1. Reporter BBC nagrał tworzenie fałszywej wiadomości przez telewizję CNN tzw. "fake news" jakoby muzułmanie protestowali przeciwko ostatnim atakom w Londynie. Osoby niby protestujące były podstawione i odpowiednio instruowane. 2. Sprawcy niemal wszystkich zamachów są znani od dawna policji i służbom państw zachodnich. Szczególnie dotyczy to ostatniego zamachu, kiedy osoba dobrze znająca przeszłego terrorystę informowała policję dwukrotnie. Co więcej osoby te niemal zawsze mają na swoim koncie inne przestępstwa i wykroczenia, nie ma wiec prawnych przeszkód, aby ich zatrzymać. Moim zdaniem powyższe 2 przypadki są wynikiem infiltracji / zatrudnienia muzułmanów w środkach masowego przekazu, policji i wojska. Osoby te nie reagują w przypadku spraw, w których uczestniczą muzułmanie. 3. W dużych miastach w Polsce, w dzielnicach podmiejskich, w centrach handlowych pojawia się coraz większa liczba muzułmanów. Niektórzy z nich kupują mieszkania w których mieszka na raz kilkoro z nich. Wczoraj w Warszawie na Bielanach widziałem taka osobę z brodą, która zachowywała się dziwnie. Ciągle rozmawiała przez telefon - co samo w sobie nie byłoby dziwne, gdyby nie ciągłe rozglądanie się na boki i nie starannie się być na "uboczu". Polska należy do strefy Szengen, tak więc uchodźcy bez żadnych dokumentów mogą również przebywać na terenie Polski. Czy to jest zgodne z polskimi przepisami, aby osoby bez żadnych dokumentów przebywały w Polsce ? Dlaczego Policja nie sprawdza tożsamości tych osób na ulicach ?

Macek
środa, 7 czerwca 2017, 10:46

I co nadal PiS taki zły? Mówicie co chcecie ale polityka imigracyjna jest u nas prawidłowa.

Koval
środa, 7 czerwca 2017, 13:33

PiS poprzez swój sprzeciw wobec przyjmowania "uchodźców" uratował już nie jedno życie.

adam
środa, 7 czerwca 2017, 10:13

Dla muzułmanów na świecie jest tylko dar al-islam(ziemia islamu) albo dar al-harb(ziemia wojny).

dkdkfkffifif
środa, 7 czerwca 2017, 09:58

Katedra, ciekawe jak dlugo nia jeszcze będzie, i czy katolicką

Marco
środa, 7 czerwca 2017, 09:42

Francja staje się krajem upadłym i pewnych rzeczy nie zdołają już nad Loarą odwrócić. Demografia zrobi swoje i za dwa-trzy pokolenia,katedra Notre Dame...będzie świątynią wyznawców "religii pokoju" . Obyśmy my, potrafili uczyć się na błędach innych i umieli postawić tamę napływowi fanatycznego islamu...co w naszych warunkach równa się umiejętności wyboru rządzących, którzy potrafią stawiać bezpieczeństwo własnego narodu , ponad wymagania politpoprawnej Brukseli.

tagore
wtorek, 6 czerwca 2017, 18:12

Dopóki ilość turystów w Paryżu nie spadnie poniżej 50% nić we Francji się nie zmieni.

Skoczek224
środa, 7 czerwca 2017, 08:27

Obecną bezpieczną sytuację w Polsce zawdzięczamy nie skutecznemu działaniu naszych służb, tylko brakiem zainteresowania organizacji terrorystycznych i powinniśmy się liczyć ze zmianą takiego stanu. Należy podkreślić że ostatnie ataki we Francji i Anglii nie były przeprowadzane przez zorganizowane i przeszkolone grupy terrorystyczne, gdzie rozmach ataku i ilość ofiar byłaby znacznie większa, jak np. w Izraelu, gdzie do ataku stosowano jednocześnie kilku Ładunków wybuchowych eksplodujących w odstępach czasu. Doprowadzało to do sytuacji w której służby ratunkowe bały się podjąć akcję ratunkową w obawie przed kolejną eksplozją a poszkodowani pozostawali bez opieki. Moi zdaniem Polskie wojsko powinno zacząć ćwiczyć patrolowanie naszych ulic, zapoznawać się z procedurami kontroli obcokrajowców i wymianą ognia z "uzbrojonymi cywilami obcego pochodzenia", tak jak to ma miejsce we Francji. W razie podwyższonego zagrożenia terrorystycznego armia powinna być gotowa do obstawienia kluczowych obiektów użyteczności publicznej (dworców, centrów miast i handlowych itd.). Dowódcami trzyosobowych patroli powinni zostać weterani misji w Iraku i Afganistanie znający kulturę islamską i mający doświadczenie w podobnych operacjach. Kroki te nie zapewnią całkowitej ochrony społeczeństwa, ale umożliwią natychmiastową i zdecydowaną reakcje na akty terroru.

adam
środa, 7 czerwca 2017, 10:23

Tak,to prawda.Powinnio sie tak robić. Z kolei kwestia zainteresowania-chodzi o "ekonomikę terroryzmu" i ta teza niekoniecznie jest prawdziwa. Polska to najbardziej katolicki kraj Europy i zamach mógłby byc w światowych mediach np.przez tydzień.To może być tylko kwestia czasu i nalezy działać w tym kierunku.Czy ABW jest na to przygotowana?Ile osób zna tam arabski?Podobno prawie nikt.

31331
środa, 7 czerwca 2017, 09:55

Obecna sytucja swiadzczy o tym ze nie mamy diaspory islamskiej w Polsce a nie służbom państwowym .czy tez wpuszczeniem dużej liczby socjałów arabskich..

Marek1
środa, 14 czerwca 2017, 09:33

No super, policja apeluje o unikanie jednego z głównych rejonów turystycznych Paryża. Może by po prostu zamknąć ruch we wszystkich dużych miastach Francji gdzie występują wielotysięczne enklawy muzułmańskie.

januszek94
środa, 7 czerwca 2017, 07:19

Czy to dalszy ciąg terroryzmu - czy tylko jak bagatelizują inni INCYDENT ? Co jutro prasa przyniesie - taki sam akt terroryzmu ? Dobrze i chwała naszym rządzącym że nie mają w głowach multikulti . Zresztą koncert w Mancesterze tego dowodzi - życie ludzkie nie wiele znaczy na zachodzie , kasa i tylko kasa , wartości w kapitalizmie nie wiele znaczą i tyle ? Masz ci babo placek ??????

Tweets Defence24