Atak na In Amenas - nowe informacje

17 stycznia 2013, 16:19
File photo of the Statoil-run gas field in Amenas, Algeria
Instalacje na polu gazowym Ain Amenas - fot.REUTERS/Kjetil Alsvik/Statoil via Scanpix
Defence24
Defence24

Według najnowszych informacji, terroryści którzy opanowali 16 stycznia br. kompleks gazowy w algierskim In Amenas wzięli do niewoli kilkudziesięciu pracowników zagranicznych i 150 lokalnych.


Terroryści, prawdopodobnie dowodzeni przez Mochtara Belmochtara, jednego z liderów dżihadystów operujących w Magrebie, dysponują na terenie kompleksu nawet kilkudziesięcioma bojownikami uzbrojonymi, m.in. w moździerze i ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych.

Kompleks został otoczony przez siły algierskie.

Według mauretańskiej agencji prasowej ANI utrzymującej stały kontakt z porywaczami, w nocy z 16 na 17 stycznia br., siły algierskie przypuściły nieudany szturm na kompleks, odparty przez AQIM. Władze algierskie odmówiły komentarza w tej sprawie.

Koncerny, do których należy zaatakowane pole gazu ziemnego, podały z kolei że wśród porwanych znajdują się obywatele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Norwegii a także Irlandczyk i Austriak - w sumie od ok.. 20 do 41 pracowników BP, Statoil i japońskiego podwykonawcy z JGC Corp. W ataku zginęło prawdopodobnie trzech obcokrajowców, w tym Francuz i Brytyjczyk.

Dodatkowo terroryści uwięzili ok. 150 algierskich pracowników, którzy mają być lepiej traktowani i trzymani osobno.

W obliczu wcześniejszych gróźb terrorystów, związanych z francuskimi operacjami w Mali, a także w Somalii, oraz odmowy negocjowania ze strony władz algierskich, można domniemywać, iż życiu przetrzymywanych grozi poważne niebezpieczeństwo.

Kompleks w In Amenas odpowiada za 10% produkcji gazu ziemnego w Algierii.

Aktualizacja (17.01.2013, 13:20): Według mauretańskiej agencji prasowej w kolejnym szturmie algierskiego wojska z udziałem śmigłowców bojowych na opanowany przez terrorystów kompleks zostało rannych 2 japońskich zakładników. (15:00): Według samych terrorystów w ataku zginęło 35 zakładników i 15 terrorystów. Inne źródła mówią o 6 zabitych zakładnikach i 8 terrorystach.

Wcześniej prasa algierska poinformowała o zbiegnięciu z rąk porywaczy 15 cudzoziemców i uwolnieniu 40 obywateli Algierii.

Terroryści mieli również zażądać zakończenia francuskiej operacji w Mali oraz umożliwienia porywaczom bezpiecznego opuszczenia kompleksu, wraz z zakładnikami. Algieria odmawia negocjacji.

(MMT)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24