Atak gazowy w Syrii - ONZ żąda wyjaśnień

22 sierpnia 2013, 09:37
gasmask
fot. Departament Obrony

Rada Bezpieczeństwa ONZ chce wyjaśnień w sprawie użycia gazu bojowego w Syrii, jednak nie zarządziła śledztwa w tej sprawie. Syryjska opozycja informuje, że ostrzał przedmieść Damaszku pociskami gazowymi mógł spowodować śmierć nawet 1300 osób. Jest wśród nich wiele kobiet i dzieci.


Zgodnie z doniesieniami syryjskiej opozycji, to wojska reżimu ostrzelały przedmieścia Damaszku pociskami rakietowymi z gazem bojowym. Był to prawdopodobnie sarin.Reżim zdecydowanie odpiera te zarzuty, oskarżając o użycie gazu opozycję. Sprawę na miejscu ma wyjaśnić 20 osobowa misja ONZ w Syrii.

Czytaj też - Syria otrzyma rakiety S-300 za rok

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zdecydowała się na zarządzenie śledztwa ONZ w tej sprawie ze względu na sprzeciw Rosji i Chin, które konsekwentnie popierają reżim Baszara El-Asada. Dochodzenia domagali się przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

Czytaj również - Izrael ponownie ostrzelał Syrię rakietami

Kwestia syryjskiej broni chemicznej jest skomplikowana. Ponieważ w czasie trwającej obecnie wojny domowej trudno jest wykluczyć, że również w ręce rebeliantów trafiła część syryjskiego arsenału chemicznego.

(JS)

 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24